lit Geen animo voor start van avondwinkels in Vlaardingen MG-rijders lossen problemen op mef een Schiedamse neut m Veel Vlaardingse kunstenaars doen mee aan Hof van Hartelust Ondernemers haken af na nieuwe Winkeltijdenwet Huurdersraad wil duidelijkheid voor bewoners bij sloop flats Opgesloten na bedreigen ex Man ramt twee auto's Fietser slingert Rotterdams Dagblad Maandag 12 augustus 1996 m Vlaardingen Er is geen belangstelling bij ondernemers om in Vlaardingen een avondwinkel te beginnen. In eerste in stantie hadden zich tien geïnteresseerden voor een vergun ning aangemeld. Dat was op het moment dat het gemeentebe stuur de nieuwe verordening nog moest goedkeuren. Nadat dit was gebeurd heeft de gemeente de kandidaten tot twee keer toe aangeschreven, maar geen van hen heeft nog iets van zich laten horen. A. van Zanten van de afdeling economische zaken van de ge meente Vlaardingen denkt dat het afhaken te maken heeft met de nieuwe Winkeltijdenwet. Vol gens de op deze wet gebaseerde 'verordening Winkeltijden ge meente Vlaardingen', die de ge meenteraad op 11 september be spreekt, mogen de winkels op maandag tot en met vrijdag van 6.00 tot 22.00 uur geopend zijn. Die tijden gelden in Vlaardingen Maassluis De Huurders Raad Maassluis (HRM) wil eerst duide lijkheid over de positie van de huidige bewoners, voordat hij zich uitspreekt voor of tegen sloop van een aantal flats in de Compo- nistenbuurt en de Bloemenbuurt. De bewonerscommissies uit de Elementumflats zijn het nu nog niet eens over het aan de Woning Stichting Maassluis' (WSM) uit te brengen advies over het gewijzig de Elementumplan. Dit nieuwe plan werd in juni door hët Rotterdamse 'adviesbureau Kuiper Compagnons gepresen teerd, Het voorstel is meer flats te slopen dan in het oorspronkelijke Elementumplan uit 1995 wordt voorgesteld. Terwijl de HRM én de gemeente juist hadden aange drongen op minder sloop, tenzij aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. „Sommige bewonerscommissies vinden sloop'acceptabel als Maas sluis daardoor mooier wordt, an dere zijn pertinent tegen. Maar over één ding zijn ze het wel eens: eerst moet er duidelijkheid zijn over de voorwaarden," aldus voor zitter J. Luyendijk. De HEM buigt zich eind deze maand over de kwestie, om daarna met de WSM te kunnen onderhandelen. De voorwaarden waarover nog geen overeenstemming is bereikt, zijn onder meer de inkomenstoets bij herhuisvesting en wel of geen voorrang by herhuisvesting. „Bij deze punten kan bevoordeling van de ene groep huurders nade lig zijn voor de overige huurders in Maassluis. Want wü je bijvoor beeld het scheefwonen tegen gaan, dan moet de inkomenstoets gelden. Maar is het redelijk de mensen die in een sloopflat wo nen daar wel onder te laten vallen en de mensen uit de op te knap pen woningen niet? Daar willen we graag een weloverwogen be slissing over nemen." Over zeven voorwaaiden zijn de bewoners het al-eerder eens ge worden. Zo moet de WSM een ver goeding betalen voor zelfaange- brachte voorzieningen. De waar de daarvan dient door een onaf hankelijke taxateur vastgesteld te worden. Ook willen de bewoners dat er een klussenpool komt, waarvan ouderen en hulpbehoe venden onbeperkt gebruik kun nen maken. De huidige bewoners eisen ook inspraak bij het tot stand komen van de nieuwbouw- plannen. Verder hebben de bewoners de beheersbaarheid van de wijk hoog in het vaandel, willen ze dat de overlastzoveel mogelijk wordt be streden en eisen ze dat de huur contracten worden aangepast om ongewenste situaties in de geza menlijke voorzieningen te voor komen. Tenslotte willen ze dat er twee onderzoeken komen: één waarin de behoefte aan goedkope :T woningen zichtbaar wordt en een ander naar het goedkope 'scheef wonen'. De HRM heeft tot eind dit jaar de "tyd om te onderhandelen met de WSM. Pas dan neemt de gemeen teraad van Maassluis een defini tief besluit over de sloop. Bedoe ling U het groot onderhoud in de Componistenbmirt-Zuid halver- wége 1998 te starten, zodra de aanpak van de Elementumflats in Sluispolder-Oost is afgerond. ook voor avondwinkels, al zou de gemeente deze winkels een later tijdstip van sluiting kunnen ver lenen. Daarnaast kan voor avond winkels een structurele vrij stel ling worden verleend om op zon en feestdagen van 16.00 tot 22.00 uur de deuren te openen. Voor 'gewone winkels' kan daarvoor in cidenteel -maximaal twaalf keer per jaar- ontheffing worden ver leend volgens de nieuwe wetge ving. In de praktijk is het in Vlaardin gen zo dat de supermarkten van de grootwinkelbedrijven (AH en Bas van der Heijden) op maandag tot en met vrijdag tot acht uur 's avonds open zijn. Andere super markten hebben de openingstij den op een aantal avonden ook uitgebreid tot 19.00 of 20.00 uur. Hierdoor lijkt hét voor onderne mers nauwelijks lonend te inves teren in een avondwinkel. Men kan nu immers na het werk of voor een vergeten boodschapje ook bij de 'eigen winkel' terecht. De gemeente houdt de regeling voor avondwinkels toch overeind. Dat betekent dat er per gebied van 15.000 inwoners één avond winkel mag worden gevestigd. Ook in Maassluis -waar ruimte is voor twee avondwinkels- had, een handjevol ondernemers be langstelling getoond, maar die zijn inmiddels ook allemaal afge- .haaki. Schiedam heeft één avondwinkel. Hoewel er nog ruimte is voor drie meer, lijkt de belangstelling ook in Schiedam wat bekoeld. Op hetHe- maplein in Schiedam wisselen MG- rijders de laatste tips en sugges ties Uit, Foto Roe) Dijkstra Schiedam Het straatbeeld van Schiedam werd gistermiddag op gefleurd door enkele tientallen MG's. De eigenaren van de Britse sportwagentjes waren in Schiedam voor een toertocht, die hen via Vlaardingen ook naar Schipluiden voerde. 'De ware autoliefhebbers! noemen ze zichzelf. Hoewel de meeste be stuurders hun partner by zich hebben -die overigens tien van de tien keer niet achter het stuur zit - is de keuze tussen echtgeno te en MG niet moeilijk. Dan gaan zc wel alleen verder. Alleen met hun MG. Groot is ie niet, de MG. Als rond half een de leden van de MG Car Club stuk voor stuk het He- maplein oprijden en ze er alle der tig staan, nemen ze nog maar wei nig ruimte in. Zoals bij alle MG-toertochten overheersen de 'R'tjes', uit de ja ren zestig en zeventig. Toch zijn er ook twee veel minder voorko mende 'A'tjes': een rode uit 1959 en een witte uit 1962. De eigenaar van dit laatste 'bolletje', zoals de A'tjes vanwege de bolle vormen worden genoemd, is Ben Gifford. Hij is zondagochtend uit Haarlem naar Schiedam komen rijden, Ben, conciërge van beroep, krijgt maar geen genoeg van zyn MG, waarmee hij net terug is van va kantie in Engeland. „Een bekyks gehad daar. Onge looflijk," zegt de Haarlemmer, die zijn MG twee jaar geleden kocht en daarmee een jonkie in de club is. ,,'t Is de kick hè," gaat hij verder. „Het heeft me gegrepen. Sommi ge mensen zeggen weieens dat als je een keer door een mug bent ge stoken je altijd jeuk hebt. Zoiets is het met de MG ook. Wat wil je? Een auto van bijna 35 jaar oud, die vorige week nog door de APK is gegaan. Kostte me 175 gulden. Meer niet. En weet je wat zo bij zonder is aan dit A-type? Da's misschien wel leuk om te weten, de bodem is van hout. De origine-. le houten bodem zit er nog steeds in. Niet te geloven hè." Schiedammer Ton Leusen, die gisteren de organisatie in handen had, heeft ooit eens een A'tje ge had. Maar verkocht. Het stomste wat hij ooit heeft gedaan in z'n le ven, vindt de Schiedammer. Nu heeft hij twee B'tjes. Eentje al der tig jaar. „Ik heb nooit wat anders gereden. Duur? Die auto kost me bijna niks. Ik ben goedkoper uit dan meteen Golf of Escort cabrio let. Echt waar. Een MGB koop je ongerestaureerd al voor tiendui zend gulden. En het mooie van MG is dat alle onderdelen nog worden gemaakt en dus niet te duur zijn." Leusen is helemaal lijp van MG, waarvan onder Rover/BMW nog steeds nieuwe modellen worden gemaakt. Behalve twee 'echte', eentje voor doordeweeks en één voor in het weekeinde, heeft hij een paar duizend modellen van MG. Zijn riem heeft het MG-em- bleem, het montuur van zijn bril is achtkantig zoals het MG-logo, alles is MG. „Zelfs mijn onder broek en sokken 2ijn MG," zegt Leusen. Wat het precies is, weet hij eigenlijk ook niet. Sleutelen doet de Schiedammer zelf niet. „En, zoals ik op m'n achttiende deed, op zondagochtend naar Scheveningen gaan om daar langs de boulevard m'n MG te poetsen, die tijd is ook voorbij, 't Is gewoon mooi Midget Voordat even na een uur zondag middag de MG's vertrekken voor hun toertocht door Schiedam, worden op het Hemaplein de laat ste tips en suggesties uitgewis seld. Er gaat een motorkap van een Midget (het kleinste model) open, waar het ook glimt. Een an der weet nog ergens een adresje van iemand die er over denkt om z'n MG van de hand te doen. „Heb je dan interesse," vraagt iemand. De volgende heeft nog wat onder delen in de aanbieding. Terwijl sommigen 's morgens op weg naar Schiedam ónder een via duct zijn gestopt om de kap over hun MG (afkorting van Morris Ga rages) te trekken omdat het be gint te regenen, valt het weer 's middags mee; Op het moment dat de eerste auto's Midden-Delfland inrijden, worden de zonnebrillen zelfs uit het handschoenenkastje Weer terug bij Gasterij 't Anker tje, waar de toertocht begon en eindigt, vinden sommigen dat zij door de jury zijn benadeeld. Zoals gewoonlijk bij puzzelritten voelen de deelnemers zich in de maling genomen door de woord spelingen en addertjes onder het gras. De jury had zichbij voorbaat al in gedekt: 'Protesten kunnen wor den ingediend onder aanbieding van een Schiedamse neut, om dan onmiddellijk té worden wegge wimpeld.' Zo lossen MG-rijders dat op, op een zondagmiddagen Schiedam. Door Jelle Gunneweg Vlaardingen „Het wordt het leukste festival tot nu toe," be looft Kees Lesuis, festivalcoördi nator van het Hof van Hartelust, dat vanaf komende woensdag tot en met 18 augustus plaats vindt in het HofOranjepark in Vlaardin gen. „Nee echt," 'benadrukt hij, hoewel hij weet dat iedere organi sator dat over zijn festival verkon digt. „We hebben een fantastisch programma." Maar hoe groot is het aandeel van plaatselijke kun stenaars, muzikanten, poëten en acteurs in dit fantastische pro gramma? Groot, zo blijkt al sneb Waarbij opvalt dat veel deelne mers ook al eens eerder meewerk ten aan deze cultuurvijfdaagse. Stapje terug Kees Lesuis coördineerde vijf fes tivals lang het programma in het Hof Oranjepark samen met vrien din en collega-beeldend kunste naar Annettp Braad. Vorig jaar deed Annette Braad een klein stapje terug in de organisatie; de ze editie heeft ze zich helemaal te ruggetrokken. Maar als kunste naar levert ze nog wel een aandeel in het programma. En wie de Vlaardingse kent, weet dat ze dat spectaculair aanpakt. Na eerdere performances met bij voorbeeld Auke Bergsma tijdens het Hof van Pomona en vorig jaar de openingsact met vuurspuwers en steltlopers tijdens het Hof van Visioen, pakt Annette Braad dit maal uit met 'De Parade van de Razende Grimas'. Een veelkleuri ge en bizarre optocht door het park, geïnspireerd op het gedicht 'De Parade' van de Franse dichter Arthur Rimbaud, Alle personages uit dit gedicht trekken woensdag avond vanaf 22.00 uur aan de toe schouwer voorbij: van tamboers, steltlopers, narren en clowns, tot vuurspuwers, jongleurs en acro baten. Alleen of in groepsverband vertonen zij hun kunsten aan het publiek onder de sterrenhemel van het Hof. „Eigenlijk zou ik samen met de Texelse fotograaf Harold Verha gen een expositie samenstellen naar aanleiding van dit gedicht. Na zijn plotselinge dood heb ik, mede uit een soort eerbetoon, be sloten er een optocht van een uur van te maken. Honderd vrijwilli- Annette BraadenGré van den Bergtemidden van de vele kostuums en maskers die zijn ontwierpen voor de deelnemers aan De Parade van de Razende Grimas, die woensdagavond rondtrekt door het Hof. Foto rooi Dijkstra gers heb ik zo gek gekregen om mee te doen, onder wie flamenco- groep Tablao, Troupe de la Trou pe en dameszanggroep De VóHlc Borsten." Braad heeft, met hulp van ontwer per Gré van den Berg, alle kos tuums zelf gemaakt. Voor de regie heeft ze Hanka van Vlier aange trokken, die gewend is grote groe pen te choreograferen. Momen teel legt ze de laatste hand aan de kostuums en maskers. Morgen vindt de generale repetitie plaats, 's avonds in het donker moet het dan echt gebeuren. „Eerder krijgt niemand de kostuums te zien, het moet een verrassing blijven." Taalgenotschap Ook het Vlaardings Taalgenot schap levert trouw een bijdrage aan de cultuurvijfdaagse. Zondag 18 augustus presenteert het gezel schap, dat zich afficheert als lief hebbers van de Nederlandse taal. het poëziefestival 'De Nieuwe Spraakwatcrweg'. Vier lokale ta lentvolle dichters doen hieraan mee, te weten Eva Timmermans, Kees Alderliesten, Lily Kloot-Tou- wen en Ger van Veen. „We heb ben ze benaderd na gebleken voordraehtskunde tijdens eerdere optredens," aldus Peter de Jong. „We kunnen ze scharen onder de klassieke dichters, niet zo ver wonderlijk want er zijn maar wei nig vernieuwende poëten in Ne derland." De lokalen kunnen tij dens het festival hun krachten en kwaliteiten meten met de 'lande lijke' dichters Diana Ozon en Neeltje Maria Min. Vorig jaar liet de punkdichteres Ozon verstek gaan, nu is ze dan toch van de par tij. Waar Ozon zich uitput in mo dern taalgebruik, maakt Min ge bruik van een sterk beeldende taal. Jan 'Turbotaal' Kuitenbrou wer is gevraagd tussen deze twee stromingen een brug te slaan in een voordracht waarin hij de vraag beantwoord; 'Heeft de poë zie als uitingsmiddel in 2002 nog bestaansrecht?' De eerderge noemde dichter Ger van Veen treedt ook op als acteur tijdens het Hof van Hartelust. Met de voorstelling 'Frédéric' geeft de speler van de Vlaardingse theater groep Schmieren een wel heel duidelijke invulling aan het cen trale thema van dit festival: de liefde en passie, de overgave en het Grote Gevoel. 'Frédéric' gaat over het liefdesleven van de Pool se componist Frédéric Chopin, dat tamelijk turbulent genoemd mag worden. „Hij heeft aardig wat vrouwen versleten," aldus re gisseur Dirk Tempelaar. „Alle liefdes liepen op een mislukking uit, maar van één vrouw hield hij echt: George Sand. Zij heeft nadat hun Hefde over was alles wat aan hem herinnerde verbrand. Dat gaf ons weer de vrijheid een eigen invulling aan die relatie te ge ven." De theatergroep koos voor een so bere aanpak, niet alleen in decor, licht en kostuumgebruik, ook wat betreft de uitvoering. Ger van Veen houdt een monoloog, slechts ondersteund door het pianospel van de pas afgestudeerde conser vatoriumstudent Robert Vrijland. Een pianorecital en theatervoor stelling in één dus. 'Frédéric' is anderhalf jaar geleden ook al eens opgevoerd in De Harmonie. Tij dens het festival staat de voorstel ling op zaterdagavond en zondag middag geprogrammeerd. Meer muziek klinkt donderdag avond in de Spiegeltent tijdens de DuetEstafette: Twaalf vocalisten, de meesten uit Vlaardingen af komstig, vullen dan een avond vol passievolle liederen. De nummers worden steeds vertolkt door twee vocalisten in wisselende samen-: stelling, muzikaal begeleid door een aehtkoppige band en een ach tergrondkoor. Een greep uit het repertoire: Agnes Bronswijk en Esther Baljon zingen 'Hand' van Loïs Lane, Johan 'de Waal' Om- mering en Marieke Olsthoom 'doen' een nummer van George Michael en Aretha Franklin, He- leen (achternaam niet bekend) en Rini van Willigen vertolken een nummer van Mitch Ryder en Ma rianne Faithful! Initiatiefnemer Frank Tomeï: „De zangers wisse len elkaar steeds af. Esther zingt na haar duet met Agnes een num mer met Martijn, hij treedt daarna op met Carolien (tie vervolgens een nummer vertolkt met Johan en ga zo maar door. Een soort avondvullende marathon, waarbij de lol voorop staat. Het zijn na tuurlijk 'allemaal draken van nummers, die ook nog eens een soort Frank Sinatra-achtige uit voering krijgen door de bigband. Maar dat is juist leuk. Het belooft een showachtige, fijne avond te worden, met de Spiegeltent als passend decor." De muzieksamensteller lijkt een opzet als deze passender dan zo maar wat bandjes neerzetten in het park. „Jé kunt op deze manier de muziek veel beter laten aan sluiten by het thema. Ik denk ook dat de meeste festivalbezoekers niet zo gecharmeerd zijn van de bandjes zoals ik die normaal ge sproken in het Pandemonium programmeer. Die muziekstijlbijt met de rest van het festivalpro gramma. De DuetEstafette is ge schikt voor een bredere groep." De avond wordt besloten met een naar verwachting zinderend op treden van de groep De Urn, van de Schiedamse zanger/gitarist Ri ni van Willigen. Meer gegevens over het festivalpro gramma staan in een folder, die ver* krijgbaar Is bij de WV en de beken de verspreidingspunten. Kaartver koop vanaf woensdag 14 augustus bij de kassa/informatietent in het park. Voor telefonische informatie: 4346666 (WV) of 2341193 (St. Hof van Spektakel). Maandag 12 augustus VLAARDINGEN Wijkcentra de Telder, 't Nieu- welant, Holy, de Pijpelaar en buurthuis de Haven. Kinderspee)- week. Dinsdag 13 augustus VLAARDINGEN Wijkcentra de Telder, 't Nieu- welant, Holy, de Pijpelaar en buurthuis de Haven. Kinderspeel- week. Dienstencentrum Bab- berspolder. Rummicubmiddag, 14.00-16.00u. SCHIEDAM Podiumcafé. Jamsessie, 21.30U. Dienstencentrum De Woudhoek. Vrijeïnloopkoersbal, 14.00-16.00u. HOEKVAN HOLLAND Fort aan den Hoek van Holland. Rondleiding, 13.30u. Recratieoord wierstraat 99. Karaoke, 21.00u. ROTTERDAM De Doelen Ki.z. Strijkkwartetten in de zomer. Emperor String Quartet, 20.15u. Dizzy. Het Paul Stark Trio, 22.00u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Stealing Beauty' (ai) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'Up close personal' (ai) dag. 6,45- 9.30. Calypso 3: 'From dusk" till da wn' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Smoke' (12) dag. 12.45-3,30. Cinerama 1: 'Mission: impossible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: The Rock' (16) dag. 12.45-3.30- 6.15-9.15. Cinerama 3: The Craft' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 4: 'Sunchaser' (12) dag. 6.45- 9.30. CineramaS: 'Screamers' (16) dag. 1.15-4-6,45-9.30. Corso: 'Mission: Impossible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Survival island' (al) dag, 2-4. The Li ving Sea' (al) dag. 1-3. 'Erased (16). 7.30. 'Mission: Impossible' (12) dag 5.15-9.45. Lantaren 1: dag. 9.30 (16): 'Amateur' do. The Shawshank Redemption' vr. 'La Ardilla Roja' za. 'Nazarin'zo. 'Danzon'ma. TotZiens' .di, 'Flirt' wo. Lantaren 2: 'DosCrimi- nes' (16) dag. 10. Venster 1: 'Guan- tanamera' (al)dag. 9.30. Venster 2: 'Het rode korenveld' (16) dag. 9.45. Venster 3: 'En Avoir' (16) dag. 10. Venster 4: 'Dead Man' dag. 9.30. Lumière 1: ;Eraser' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.3Ó. Lumlère 2: 'Flipner' (al) dag. 1.15-4-6.45. 'Vampire in Brooklyn'(16) dag. 9.30. Lumière .3: .'It takes two' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 4: 'Primal Fear" (16) dag. 6.45-9.30. Patfté 1: 'Era- sef (16) dag. 11.30-2-4.30-7- 9.30. Pathé 2: 'Never talk to stran gers' (16) dag. 12.50-3.05-5.20- 7.35-9.50. Pathé 3: 'City Hall' (16) dag. 6.20-9.10. Pathé 4: 'Kingpin' (12) dag. 11.40-2.10-4.40-7.10- 9.40. Pathé 5: The Rock' (16) dag. 12.35-3.30-6.25-9.20. Pathé 6: 'Spy Hard' (al) dag. 11,50-1.55-4- 6.05-8.10-10.15. Pathé 7: 'Rum ble in the Bronx' (16) dag. 3.45- 5.50-7.55-10. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Eraser' (16) vr.za.00.15. Lumière 2: (Mission: lmpossible'vr.za .00.15. Lumière 3; 'Critical Decision' (16) vr.za. 00.15. Lumière 4: 'Primal Fe ar' (16) vr.za. 00,15. Kindermatinees:Cinerama4: Ba be' (N) dag. 1.15-4, Lumière 4: 'A. Goofy Movie' (N) dag, 1.15-4. Pa thé: Toy Story' (N) dag. 11.35-1.40. 'A Goofy Movie' (N) dag. 12.20- 2.20-4.20.. Vlaardingen—De politie heeft een 41-jarige man uit Vlaardingen op gesloten nadat hij zijn ex-vrien din had bedreigd. Ook zou de man het stuklopen van de relatie heb ben afgereageerd op een gepar keerde auto. De man is in zijn wo ning aangehouden- Schiedam Een 35-jarige Schiedammer is vanochtend aan gehouden nadat hij in de Vlaar- dingerstraat in zijn woonplaats twee auto's had geramd. De poli tie hield de man aan in zijn wo ning aan de Westfrankelandse- straat. Op straat stond zijn auto met verse schade geparkeerd. De man bleek onder invloed van alco hol te verkeren. Schiedam Een 34-jarige Schiedamse fietser reed gisteren slingerend over de. Boerhaave-" laan in zijn woonplaats. Hij ramde daarbij een spiegel van een auto. De fietser viel en klapte met zyn hoofd tegen de achterkant van een auto. De man ïs met een hoofdwond naar het ziekenhuis vervoerd. r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1