11 Ambtenaren gepasseerd voor topfuncties Rotterdams Dagblad Hartenbrekertjes musiceren in uitpuilende kindertent Houtkamp weg uit bestuur Stadsregio Rotterdam Verliezen lopen fors op bij Grondbedrijf Gemeente Schiedam gaat managers buiten eigen huis werven Freek de Jonge naar Schuurkerk Kraambed roept zanger weg van het Hof van Hartelust Bromfiets in de fik Kanoër (11) bekogeld Plakkers opgepakt Controle: 328 bonnen Uitbreiding koopzondagen Maassluis Kleurkopieën tot A3 (Laser) Marijke Tas Numansdorp 01 86 - 65 25 06 Grootformaat kopieën Waterweg Vrijdag 16 augustus 1996 Maassluis Opvallend grote namen sieren dit keer de sei zoensbrochure van Theater Schuurkerk in Maassluis. Naast Youp van 't Hek, Jules Deelder en Leonie Jansen, ko men ook Harry Sacksioni, Henk van Ulsen en winnaar van de Cabaretmarathon 1995 Mare Scheepmaker naar het kleine theater. Eén naam ont breekt in het boeltje, die van Freek de Jonge. Pas vorige week is zijn komst bevestigd. Het optreden van Freek de Jonge is het afscheidscadeau van coördinator en program meur Paul Kievit aan het Maassluise publiek. Kievit ver laat na zes jaar het Schuurkerk Theater. Hij laat een goed lo pend theater met èen afwisse lend programma achten Mede door zijn enthousiasme en in zet is de Schuurkerk nu een er kend en bij het publiek én de artiesten gewaardeerd theater. Ruim zestig voorstellingen kunnen de Maassluisse thea terliefhebbers komend seizoen bekijken, met natuurlijk veel cabaret, maar ook. toneel, mu ziek en film. Alleen abonne menthouders die minimaal vyf voorstellingen bezoeken, ma ken kans op twee kaartjes voor Youp van 't Hek. Vanwege de overweldigende belangstelling voor deze cabaretier heeft het theater voor het systeem van loting gekozen. Een notaris trekt binnenkort zestig num mers uit alle bestelformulieren van abonnementhouders. De- ze gelukkigen kunnen twee kaartjes afhalen aan het Schuurhof 142. Daarmee zyn straks op 3 oktober alle 120 2it- plaatsen bezet. Volgens technisch beheerder Laurens Boer, die sinds het vertrek van Kievit het theater runt, kunnen grote, namen als Van 't Hek en De Jonge alleen geboekt worden doordat ze voor kleine theaters lagere prijzen vragen. Dikke winsten, zoals in de, grote theaters; maakt de Schuurkerk echter niet op deze artiesten.; Het Maassluisse theater moet dus voor minder gewilde artiesten, die geen 'volle bak' trekken, naar sponsors zoeken om niet in de rode cijfers te kómen. Dit geldt onder meer voor Lebbis Jansen, Bert Klunder en Andxé Manuel. „Op cabaret maak. je geen winst," aldus de beheerder. De Schuurkerk is overigens nog óp zoek naar een vervan ger voor Paul Kievit Wie twin tig uur per week beschikbaar heeft om artiesten te begelei den, het programma samen te. stellen en bereid is nog wat ad ministratie op zich te némen, kan'een sollicitatiebrief sturen naar Laurens Boer. Door Caret van der Velden Schiedam Uit eigen gelederen heeft de gemeente Schiedam drie personeelsleden gerecruteerd om leiding te geven aan de vernieuwde ambtelijke structuur. Dat melden bronnen bin nen het Schiedamse stadskantoor. Op korte termijn draagt de sollicitatiecommissie de ambtenaren F. Kuijper, G. Kruijt en W. D. van Mullem aan de gemeenteraad voor. Voor vier ande re topfuncties wordt op korte termijn een externe wervings procedure gestart. De nieuwe ambtelijke structuur moet op 1 januari 1997 een feit zijn. Met acht in plaats van veer tien ambtelijke afdelingen denkt de gemeente de efficiency en de klantvriendelijkheid te kunnen bevorderen. Intern wordt er sinds driejaar gewerkt aan de gewenste koerswijziging. Bij het benoemen van de nieuwe leiding heeft de gemeente echter vertraging opgelopen. Aanvanke lijk lag het in de bedoeling alle managers uit eigen gelederen te recruteren, maar volgens een zegsman voldeden de meeste in terne sollicitanten niet aan de ge stelde kwaliteitscriteria. De grootste verrassing is wellicht de voordracht van F. Kuijper tot manager van de nieuwe afdeling economische zaken. Kuijper is tot op dit moment chef van de hoofd afdeling algemene en burgerza ken. Voorafgaande aan de" sollici tatieprocedure gold ambtenaar mr. R.A.J. Vredebregt als de pootste kanshebber voor deze functie. Vredebregt is nu chef van de afdeling onroerende zaken, grondzaken en economische aan gelegenheden. Hij ontbreekt in het rijtje versbenoemde topamb tenaren. De ambtenaren Kruijt en Van Mullem komen in het manage mentteam terecht op een post die min of meer in het verlengde ligt van hun huidige functie. Kruijt is nu directeur van de Dienst Educa tie. Verder heeft hij als ad interim de leiding over de Schiedamse theaters. In zijn nieuwe mana- gentfunctie krijgt hij de leiding over de nieuwe afdeling cultuur, educatie en sport. Ambtenaar W. D. Van Mullem houdt ook in zijn nieuwe functie de verant woordelijkheid voor de sector in terne zaken, die is herdoopt in de facilitaire dienst Stedelijk beheer De sollicitatiecommissie heeft vooralsnog niemand voorgedra gen voor managementfuncties in de sectoren sociaie zaken, werk en welzijn (SWW), volkshuisves ting, ruimtelijke ordening mi lieu (VROM) en stedelijk beheer. Intern werd ambtenaar B.J.M. Hakkenbroek (hoofd maatschap pelijke aangelegenheden) getipt als kanshebber voor SWW, maar hij heeft de finish niet gehaald. De afdelingen stedelijk beheer en VROM ontstaan door een split sing van de Dienst Gemeentewer ken, die nu nog onder leiding staat van de binnenkort met pen sioen vertrekkende directeur H. G. de Block. De sollicitatiecom missie wil bij de nieuwe diensten klaarblijkelijk met een schone lei beginnen. Kroonpretendenten bij gemeentewerken als ir. J. M. de Klerk (hoofd civiele werken) en drs. L.F. Griffioen (hoofd stads ontwikkeling) komen niet voorde nieuwe directeursfuncties bij VRÖM en stedelijk beheer in aan merking. Door Daniëlle Hermans Viaardingen De rood-wit ge streepte circustent in 't Ho&'Oran- jepark puilt donderdagmiddag zo wat uit Een groepje moeders met hun kroost wacht voor de ingang van 'kindertent De Hartenbreker' ietwat ongeduldig op een plaatsje op de houten tribunes. Door een opening in het tentzeil klinken flarden van kinderstem men en niet altijd even zuiver ge speelde muziekklanken. Binnen in de piste speelt de kleine har- tenbreekster Anne op haar viool enkele bekende kinderliedjes. Zij laat zich door het geroezemoes vanaf de tribune niet van de wijs brengen en begint na een foutje gewoon opnieuw. Na de laatste noot krijgt het leerlingetje van de Streekmuziekschool dan ook een welverdiend'applaus. De optredens van Bas op cello en van Floris opzijn contrabas vallen ook in de smaak. De jongetjes die voor de gelegenheid hetzelfde ge ruite overhemd dragen, spelen daarna samen een vrolijk yolks- wijsje. Er hangt een echte feest-' stemming in de tent. Als een wals opklinkt van André Rieu begin nen enkele moeders mee te neu riën. Twee vriendinnetjes die uit gedost in een roze prinsessen-ge- waad en blauwe en roze gespoten haarlokken de show stelen, genie ten zichtbaar. Ze kijken goedkeu rend naar de verrichtingen van de muzikanten-in-de-dop. Enkele meisjes op de bovenste rij gebruiken het toegangsbewijs als waaier en wuiven zich van tijd tot tijd wat koelte toe. Door de grote drukte in de tent schiet de tempe ratuur al snel omhoog. Sommige bezoekers nemen tijdens de voor stelling de benen om buiten in het gras een koel plekje te vinden. Zodra de laatste noot is wegge storven, mogen de kinderen uit het publiek voor één keer zelf de snaren beroeren van de contrabas en de cello. Dit trekt zoveel lief hebbers dat het concert bijna een uur langer duurt dan gepland. De In de bonte kindertent m t Hof speelde hartenbreker Bas gister middag zeer aardig volks- wijsje opzijn cellO. Foto Roel Dijkstra workshop muziekinstrumenten maken wordt daarom noodge dwongen ingekort. Vol is vol Miranda Kleisen die verantwoor delijk is voor het kinderprogram ma van het vijfdaagse Vlaar- dingse cultuurfestival, blijft on danks het rommelige verloop die middag de rust zelve. „Tja, het is een beetje te druk," constateert ze nuchter. Kleisen is enorm tevre den over de goede opkomst maar 'vol is vol'. Het is de eerste keer dat de orga nisatie van het festival een pro gramma speciaal voor kinderen heeft opgenomen.Andere jaren waren er ook wel wat kindervoor stellingen, maar was er na afloop niets meer voor ze te beleven. Dan hingen ze maar wat rond op het terrein. Dat bracht me op het idee om een doorlopend kinderpro gramma op te zetten. En het blijkt een succes," vertelt Kleisen. De kindertent is elke festivaldag van 14.00 tot 18.00 uur geopend. Naast optredens zyn er ook ver schillende doe-activiteiten zoals T-shirts beschilderen, theater maken, decors en kostuums ma ken, Afrikaans drummen en schilderen. „We hadden woens dagmiddag zeventig T-shirts, maar die vlogen weg zodat enkele kinderen het shirt dat ze droegen onder handen namen," aldus de enthousiaste coördinator. Ook de tekenwedstrijd waarin kinderen hun hartenwens op creatieve manier op papier kun nen zetten, loopt goed, In de tent hangen al tientallen fel gekleurde tekeningen met ontwapenende wensen als 'Ik wens dat de wereld zonder oorlog leeft' en 'Ik wens een nijlpaard te zien' of simpel weg 'Ik wens heel veel goed weer'. De mooiste wens wordt zaterdag bekendgemaakt. De meeste activiteiten in de kin dertent zijn gratis. „Op die ma nier hou je dedrempel laag zodat veel kinderen kermis kunnen ma ken met kunst en cultuur," licht Kleisen toe. De jeugdige bezoe kers hebben duidelijk zin in een portie cultuur. Met zakken pop corn en frisdrank zitten ze vrolijk op het overvolle terras of in het gras rond de tent klaar voor de volgende voorstelling. SchiedamHet Schiedamse D66- raadslid M. Houtkamp stapt uit het dagelijks bestuur van de Stadsregio Rotterdam. Houtkamp zegt de bestuurlijke taak in het vervolg niet meer te kunnen com bineren met zyn overige werk zaamheden. Hij heeft een fulltime baan aanvaard bij de Nationale Ombudsman. Houtkamp reserveerde een dag per week voor zijn (betaalde) func tie in het dagelijks bestuur van de Stadsregio, die ooit was bedoeld als voorloper van de stadsprovin cie Rotterdam. De andere vier da gen van de werkweek verkeerde hij in Voorburg, Zijn oude visite kaartje vermeldt dat hij in die ge meente de functie van adjunct-ge meentesecretaris vervult. Zijn nieuwe werkgever stelt aan zijn indiensr,reding de voorwaar de dat hij vijf dagen per week be schikbaar is. Op het bureau van de Nationale Ombudsman gaat Houtkamp zich bezighouden met het onderzoeken van klachten die betrekking hebben op ondermeer de terreinen justitie en politie. De ombudsman heeft de taak klach ten van burgers over ovei «eidsop- treden te behandelen. Het bestuur van de stadsregio houdt zich namens een aantal ge meenten in het Rijnmondgebied Houtkamp: ....fulltime baan... ArchieffotoRotterdams Dagblad bezig met zaken als infrastruc tuur, milieu en openbaar vervoer. Binnen de stadsregio worden jaarlijks honderden miljoenen guldens overheidsgeld verdeeld. Het bestuur is niet democratisch gekozen. Rechtstreekse verkie zingen zouden pas plaatsvinden op het moment dat de stadspro vincie Rotterdam een feit was. Nadat verleden jaar duidelijk werd dat de stadsprovincie er (in ieder geval voorlopig) niet komt, stapten vele bestuurders uit de stadsregio. Zij vonden dat door het verdwij nen van het perspectief op recht streekse verkiezingen hun reeds wankele democratische legitimi teit geheel was verdwenen. De de mocraat Houtkamp bleef destijds aan, met de gedachte dat de regio toch verder moest worden be stuurd. Houtkamp blijft wél aan als lid van de Schiedamse gemeente raad. Als fractievoorzitter van D66 was hij twee jaar geleden één van de wegbereiders van het Schiedamse college, waarin naast zijn partij GroenLinks, de WD en de PvdA zijn vertegenwoordigd. Viaardingen Frank Sinatra is wereldberoemd om zijn timing, maar de Vlaardingse zanger en café-eigenaar Johan Ómmermg kan er ook wat van. Juist op het rinoment dat hij zijn bijdrage zou leveren aan een passievol duetop het Hof van. Hartelust werd'hij weggeroepen naar het kraambed van zyn echtgenote Marion. Om vijf voor tien/op het moment dat in de tent T knew you were wai-. ting' klonk, kwam zoon I.uca ter Wrivlil. Luca werd thuis in Viaardingen geboren. Moeder Marion en dé. baby (3 kilo en 240 gram) maken het goed, meidt een medewerker van café De'Waal. Johan en Ma rion zwaaien de scepterin dit oer- Vlaardingse café, op de hoek van de Waalstraat en het Veérplein. De blijde tijding kostte de organi satoren van de Duet-Estafette heel wat hoofdbrekens. Want wat blijft erover van een Estafette als één van de 'schakels - plots weg valt om het stokje door te geven? Gitarist Arno van de 'duettenbig- band' bood uitkomst. Als vervan ger van de kersverse vader weer de hij zich dapper op da passie volle avond. Hij kroop in de huid van Ray Charles en George Mi chael in respectievelijk 'Fine; Brown Frame' en 'Iknewyou we re waiting'. In de sfeervolle spiegeltent be landde het estafettestokje uitein delijk bij Rini van Willigen en Agnes Bronswijk, verleden jaar, winnaar van de Vlaardingse Ta lentenshow. Na de duetten be klom The Urn, de dégelijke band van Schiedammer Van Willigen, het podium in het Hof. 2e brei den een sfeervolle einde aan een gedenkwaardige avond. Viaardingen Enkele woningen aan de Eksterlaan in Viaardingen hebben gisteravond vlak voor middernacht rookschade opgelo pen door een brandende brom fiets. Onduidelijk is wie de brom fiets in brand heeft gestoken. De politie heeft de uitgebrande twee- wieler naar het bureau gebracht voor nader onderzoek. Viaardingen—Een 11-jarige Vlaar- dinger is gisterochtend tijdens het kanoën, op de Vlaardingse Vaart met stenen bekogeld. De jongen werd door twee stenen ge raakt De politie is op zoek naar de Schiedam Een 31-jarige Schiedammer en een 24-jarige man uit Spijkenisse zijn gister avond aangehouden omdat ze ver dacht worden van het plakken van Turkse stickers met een poli tiek tintje. Getuigen had de poli tie het signalement doorgegeven van de twee mannen. Tijdens een buurtonderzoek troffen agenten de beide verdachten aan op de Parkweg. Zij hadden Turkse stickers bij zich. De mannen zijn voor nader onderzoek ingesloten. Schiedam Tijdens een snel heidscontrole op de Nieuwe Ma- thenesserstraat in Schiedam- Zuid heeft de politie ?"a bestuur ders bekeurd omdat z toege stane snelheid overtraden. De hoogste snelheid was 95 km per uur. Tussen 16.00 en 18.00 uur passeerden 739 voertuigen de ra dar. Maassfuis Winkeliers in Maas sluis mogen hun deuren vaker op zondag openstellen voor het pu bliek. Het college van'b en w wil het maximum aantal koopzonda gen uitbreiden van acht naar twaalf zon- en feestdagen per jaar. De maatregel is het gevolg van de nieuwe Winkeltijdenwet die 1 ju ni is ingegaan en ruimere ope ningstijden van winkels mogelijk maakt. Deze wet geeft ook de ge meente meer mogelijkheden om buiten de wettelijke openingstij den winkelopeningen toe te staan. De gewijzigde plaatselijke veror dening staat toe dat de Maassluise winkelcentra afzonderlijk: hun koopzondagen kunnen aanvra gen en niet afhankelijk zijn van eikaars wensen. Tot nu toe maak ten vooral de Binnenstad en de Koningshoek gebruik van de mo gelijkheid tot openstelling op zon dag. De verordening staat op de agen da van de gemeenteraad van 10 september. Door Pieter Vermaas Schiedam De al wankele finan ciële positie van het Grondbedrijf van de gemeente Schiedam is het afgelopen jaar nog eens flink ver slechterd, Door een verlies van 13 miljoen groeide het tekort naar 47 miljoen. Volgens wethouder A, G. Wiegman (financiën) gaat het ech ter slechts om gecalculeerde ver liezen, die voor een deel inmid dels gedekt zijn. Voor die dekking heeft Wiegman een reservepotje binnen het Grondbedrijf aangesproken. Bo vendien wil hij de toekomstige meevallers uit het Gemeente fonds gebruiken. De PvdA-wet- h ouder toorit zich niet pessimis tisch over de cijfers. „Ja, als alles blijft als het nu is, heb je een pro bleem." De wat laconieke toon van Wieg man wijkt opvallend af van de 'donkere wolken' die ambtenaren boven het Grondbedrijf signale ren. „Helaas moet het oplopen van het ongedekt tekort, tot meer dan 60 miljoen aan het eind van 1996, als een realistische verwach ting worden gezien," rapporteer den zij bij het afsluiten van het eerste kwartaal van dit jaar. In politiek Schiedam heerst tot op zekere hoogte begrip voor de op gelopen tekorten. De ontwikke ling van de toekomstige wijk Spa- land-Oost, onvoorziene bodemsa nering, sociale woningbouw, de aankoop en bouwrijp maken van benodigde gronden: het leidt alle maal tot kosten die men goed ver dedigbaar acht. Ook leeft er de hoop dat Schiedam een financiële klapper zal maken met de komst van de metro. Uit bedrijfsterrein Vyfsluizcn, waar een metrosta tion komt, moeten straks flinke erfpachtopbrengsten worden ge- gehaald. Wethouder Wiegman rekent voor. dat een opbrengststijging van één procent al zo'n acht miljoen zou opleveren. Öok et'- wijziging in de rentestand k: :et financiële beeld opfleu; v.. „Bovendien moeten we nog maar eens goed kijken naar op dit moment gecal culeerde kosten, zoals die van het bouwrijp maken van grond. Je moet bijvoorbeeld ook zo lang mo gelijk wachten met de sloop van panden in dit proces; de 'rente- klok' staat immers niet stil." Politiek omstreden Maar het optimisme van de Schiedamse wethouder voor fi nanciën wordt niet overal ge deeld. „Ach, Aad (Wiegman, red.) kijkt altijd optimistisch tegen de zaken aan," reageert D66-fractie voorzitter M. J. C. Houtkamp. „Maar ik vind het een groot zorgenkind en het probleem is niet van gisteren, het speelt al lan ger. Het Grondbedrijf heeft de plicht zichzelf te redden, dus het zou niet zo moeten zijn dat daar geld bij moet uit de algemene dienst. Het is buitengewoon zorgelijk als dat gebeurt. Het col lege moet maar eens een financi eel plaatje neerleggen over de ma nier waarop het probleem gaat worden getackeld. Wat mij betreft moet je dan ook durven praten over het systeem van erfpacht in Schiedam, al weet ik dat dat poli tiek omstreden is." Raadslid M. J. E. Ruseier-van Bers (CDA) is wat milder dan Houtkamp. „Als je de cijfers ziet, dan klinkt het uitermate veront rustend, maar van paniek is nog geen sprake. Wel is het zo dat ook het CDA zich al veel langer zorgen maakt om het Grondbedrijf, ook al moetje bepaalde uitgaven, bij voorbeeld voor bodemsanering, gewoon doen." WD-raadslid A. H. de Swart: „Die 60 miljoen doet gigantisch aan. maar is ook weer niet zo drama tisch als het klinkt. Het gaat om veel projecten. Soms zijn kosten zoals voor bodemsanering niet te voorzien en bij sommige tekorten moet je je afvragen of die wel voor rekening van het Grondbedrijf moeten komen. Duidelijk is wel dat je keuzes voor de toekomst zult moeten maken om de boel te keren. De WD zal met veel be langstelling, om het maar eens di plomatiek te zeggen, naar de ver dere dekking in de komende be groting kijken." Het voorspelde tekort bij het Grondbedrijf laat ook de commis sie financiële beheerszaken, die de gemeentelijke rékeninger controleert, niet onberoerd. Deze commissie heeft het college zelfs geopperd dat raadsleden de amb tenaren maar moeten steunen in een onderzoek. Dat onderzoek moet helder maken hoe het tekort kan worden bestreden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1