12 'Leden CP'86 oefenden ware terreur uit in het stadhuis' Wederopbouw potvisskelet is in volle gang Commissie wil dat Jorritsma ingrijpt op Rotterdam Airport Freiing ontkent schuldig te zijn aan bedreiging Simons Architecten ploeteren op actuele thema's over kust Voor de cartograaf ligt de brug er al drie jaar w#;r^| |f%-, ptaa3> Drie maanden cel voor Jean Plomp Tipgever 75.000 gulden rijker Nog 19 dagen Rotterdams Pagbfad f? Vrijdag 16 augustus 1996 Rotterdam CP'86-fractie- leider M. Freiing heeft het geheime telefoonnummer van wethouder Simons kun nen bemachtigen door mis leiding van de PvdA-fractie- leider in de Tweede Kamer, J. Wallage. Dit bleek gisteren tijdens het kort geding dat Freiing had aangespannen tegen de beslissing van bur gemeester en wethouders van Rotterdam om hem en zijn fractiegenoot J. Teijn de toegang tot de fractiekamer 1 van CP '86 te ontzeggen. Uit de verklaring van Machteld de Bruin, de Vlaamse vriendin van de Utrechtse CP'er De Regt, blijkt dat Freiing in mei te kennen had gegeven dat htj al een halfjaar op zoek was naar het privénummer van de wethouder. Toen De Regt t en De Bruin bij Freiing in het J stadhuis op bezoek waren, belde Machteld de Bruin naar Wallage met het smoesje dat ze Simons moest spreken in verband met een ernstig ongeval in Belgie. Na dat de PvdA-fractieleider het tele foonnummer bad verstrekt, nam De Bruin contact op met Simons en vertelde hem dat hjj contact met de Belgische autoriteiten moest opnemen in verband met een ongeval. „Simons is toen flink geschrokken." zei mr. J. Mentink die de belangen van de gemeente vertegenwoordigd. „Eén van de zonen van Simons' vrouw ver bleef op dat moment in Belgie." Later gaf de Vlaamse vrouw Si mons' privé-nummer aan Freiing. De daarop volgende dagen werd wethouder Simons telefonisch ge provoceerd en bedreigd. Dit hield pas op toen Simons een ander te lefoonnummer had. In een brief aan het college heeft Machteld de Bruin geschreven dat ze volledig m opdracht van Freiing heeft ge handeld. Ze wil dat bevestigen voor de rechter. Verder schrijft ze: „Meneer Peper, meneer Simons, u hebt te maken met zeer gevaar lijke lieden. Ik heb zes maanden tussen deze mensen geleefd. Zij zijn tot alles in staat." Op 6juni. zes dagen na het plegen van de telefoontjes vamut de frac tiekamer, besliste het college dat CP'86 de kamer moest ontrui men. Uit registratie door de ge meente bleek dat vanuit de frac- tiekamer minimaal eén keer naar Simons' huis is gebeld. Deze ver banning uit de fractiekamer volg de op de maatregel tegen de CP'86-fraetie-assistent Van Tu- bergen die verdacht wordt van mishandeling van wethouder H. Meijer. 'Onschuldig' Freiing en Teijn ontkennen schuldig te zijn aan de bedreigin gen. Namens CP '86 vocht de Arn hemse advocaat mr. W. E. J. Hen driks het besluit over de fractieka mer aan. Volgens de raadsman maakt het college een goed func tioneren van de CP '86-fractie on mogelijk door het afnemen van de fractieruimte: „Ais je politiek on- welgevalligen de toegang kunt ontzeggen, is het einde zoek. He den zij, morgen gij." Ook zou de gemeente misbruik van haar be voegdheden hebben gemaakt. Namens de gemeente voerde mr. Mentink aan dat leden van CP '86 sinds de verkiezingen in 1994 in het Rotterdamse stadhuis een wa re terreur hebben uitgeoefend. Ambtenaren en fractiemedewer kers van andere partijen klaag den voortdurend over provoce rend gedrag van de rechts-extre- misten. De fractiekamer van CP '86 in het Rotterdamse stadhuis was vol gens hem verworden tot een broeinest van provocaties, intimi daties en bedreigingen. Sinds de partij in 1994 in de gemeenteraad was verkozen, veroorzaakte haar leden ernstige problemen m het stadhuis. Amtenaren en mede werkers van andere fracties klaagden over provocerend ge drag van de bezoekers van de CP'68-fractiekamer. Volgens Mentink -die in de rechtszaal werd geflankeerd door burgemeester Peper - kan CP '81 nog steeds beschikken over tallo ze faciliteiten, zoals post ontvan gen, telefoneren, amendementen opstellen, vergaderen, de repro kamer en dergelijke. De advocaat bestreed niet dat de CP'86'ers worden belemmerd in hun werk, maar ontkende dat die benade ling onevenredig is. „De maat was vol. Het college moet ervoor zorgen dat het stadhuis voor ie dereen toegankelijk is." De rechter doet volgende week donderdag uitspraak. Door Ben Maandag Rotterdam De spanning stijgt, de stapels snippers op de houten i vlonders groeien en groeien. Er wordt gezweet, geknipt, geplakt en diep nagedacht. Er wordt gete kend, geschreven en gelezen. Nog twee etmalen te gaan. Nee, min der nog. Anderhalf. Misschien nog wel minder. De tijd tikt on verbiddelijk weg. In een grote tent, tijdelijk neerge zet op het Quarantaineterrein langs het voortkabbelende water van de Nieuwe Maas bij Heijplaat, ploeteren ruim honderd jonge ar chitecten in opleiding koortsach tig op zeven verschillende opga ven. 'Coast wise Europe1, heet de manifestatie, waarvan de Rotter damse Akademie van Bouwkunst deze zomer het Nederlandse on derdeel verzorgt. Ruim honderd architecten uit achttien verschillende Europese landen werken aan de invulling van actuele thema's: hoe gaan we de nieuwe kustlocatie inrichten? Wat doen we met de Tweede Maasvlakte? Wat voor mogelijk; heden bieden de bunkers bij Hoek van Holland? Kust, toeris; me en recreatie staan centraal bij deze architectuurmanifestatie, die moet eindigen in zinnige, ver rassende en bruikbare voorstellen waarmee in de toekomst verder gewerkt kan worden. In het provisorische tentenkamp stijgt de temperatuur. De tijd be- gint te dringen. Morgenochtend moet alles klaar zijn. Dan moeten de opdrachten zijn volbracht en worden de resultaten gepresen- teerd en beoordeeld. „Dat halen we," zeggen Wilke Diekema en Ronald van Bulvenbode bijna in koor. „Het lijkt kort, we weten nog absoluuf niet wat er uitkomt, maar zaterdag staat het er ge woon," Het tweetal heeft de supervisie over de werkgroepen die zich be zighouden met de Tweede Maas- vlakte en met de Kustlocatie. Voor dat laatste plan wordt gezocht naar mogelijkheden het op de zee gewonnen gebied tussen Hoek van Holland en Scheveningen zo danig in te richten dat er in de toe komst van alles mogelijk is. Een wereldtentoonstelling bijvoor beeld. Of, later nog, het houden van de Olympische Spelen. Het lijkt hoog gegrepen. Maar wat de studenten met elkaar onderzoe ken is of' die langgerekte reep land zo flexibel kan worden vorm gegeven dat dit allemaal mogelijk is, zonder al teveel rigoureuze in grepen. Het inrichtingsplan zoals dat er nu ligt, vormgegeven door Ashok Bhalotra. is eigenlijk te tra ditioneel en te star, vinden ze bij deze werkgroep. Helderziendheid Hetzelfde geldt eigenlijk voor de Tweedf Maasvlakte. „Helemaal niemand weet nog hoe die eruit moet gaan zien," zegt Wilke Die kema. Ontwerpen van een plan vergt daarom nogal wat helder ziendheid. Hoe wordt er in de toe komst gedacht over recreatie? Over natuur? Over haven- en in dustriegebied? Dus moet er een strategie komen, waarin gezocht wordt naar een evenwichtig mo del als basis om op voort te bordu ren. „De studenten moeten erg wennen aan het gegeven dat je in zo'n gebied ook kan recreëren, ook al zit je in de grootste haven stad van de wereld." De architectonischezomeruniver- siteit beleeft in Rotterdam haar laatste etappe. Eerder dit jaar werd gewerkt in Efese, waai ge zocht werd naar een balans tussen de kwetsbare archeologische op gravingen en het massatoerisme dat deze Turkse plaats overspoelt. De volgende fase vond plaats op het eiland Rügen voor de Duitse kust Daar sloegen studenten hun tenten op in een oorspronkelijk door de nazi's gebouwd vakantie- paradijs, dat in de Oost-Duitse tijd dienst deed als opleidingscen trum voor officieren. Hoe de toe komst van deze plek eruit moet zien is inmiddels onderwerp van verhitte debatten in de plaatse lijke politiek, zo mochten de deel nemers tot hun blijdschap erva ren. „Want dat is wat we hiermee graag willen: architectuur die een bijdrage kan leveren aan maat schappelijke discussies," zegt me de-organisator Jan Duursma. De resultaten van de zeven ver schillende workshops en die van de werkshops die in Turkije en Duitsland werden gehouden, wor den verzameld in een grote con tainer. Die wordt vervolgens tentoonge steld in verschillende, aan de kust gelegen Europese landen. In de winter zijn de resultaten te zien in het Nederlands Architectuurinsti tuut te Rotterdam. Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft Jean Plomp we gens de smokkel van 43 kilo hasj m Griekenland veroordeeld tot een celstraf van zeven jaar en zes maanden, met aftrek van de vijf jaar die hjj al in Griekse gevange nissen heeft doorgebracht. Dit betekent dat Plomp -reke ning houdend met de vervroegde in vrijheidsstelling in Nederland en met zijn de Griekse jaren- nog slechts drie maanden in de Nederlandse gevangenis moet blijven. Plomp werd in 1991 in Griekenland veroordeeld tot acht tien jaar celstraf. Volgens Grieks recht zou hij pas op 17 juli 2002 zijn vrijgelaten. Plomp kreeg ir» juni van de Griekse autoriteiten toestem ming om zijn resterende straf in Nederland uit te zitten. De officier van justitie eiste veertien dagen geleden tien jaar met aftrek tegen hem. Rotterdam—De 'gouden tipgever' in de zaak van de moord op de taxichauffeur George Frensdorff is 75.000 gulden rijker geworden. Justitie heeft hem 25.000 gulden tipgeld uitbetaald. De Rotterdam se taxicentrale RTC en Frens- dorffs werkgever Van Dijk heb ben samen 50.000 gulden overge maakt aan de man die de cruciale iüfoniu.titt tit deze zaak verschaf te aan de politie. Frensdorff werd op 24 februari 1994 doodgeschoten in zijn auto in de Voorburgstraat m Rotter dam-Noord. Het onderzoek in deze zaak zat lange tijd muurvast. In november 1995 zocht de rechercheur Bert Saniema in het televisieprogram ma Peter R. de Vries de publiciteit over deze zaak De gouden tip kwam binnen m januari van dit jaar. In mei werden drie verdach ten aangehouden. Eén van hen is inmiddels vrijgelaten omdat hij slechts het moordwapen heeft ge leverd. Het proces tegen de twee overige verdachten dient aan staande donderdag bij de Rotter damse rechtbank. De oplossing van de zaak-Frens- dorff leidde tot een controverse tussen justitie en rechercheur Santema. De politieman is inmid dels voorgedragen voor ontslag. 'Met i.et wezen van de brug, de pyloon, kunnen wïj niks,' zegt cartograaf Eric Blonk lichtelijk spijtig. Maar er is hoop dankzij de digitale informatietechniek. 'Zo kun je niet alleen meede len dat er een brug ligt, maar 'm ook laten zien.Foto cor vos Er zijn hele stellages nodig om van het potvisskelet weer één geheel te kunnen maken. Rond 4 oktober moet het bijna vijftien meter gevaarte in de voorhal var het Natuurmuseum hangen. Foto Niefs van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam samenvatten op een A-viertje, Rotterdam opblazen totwandformaat. Bij de afdeling Cartografie van Gemeentewer- j ken deinzen ze nergens voor te- rug? Zonder blikken of blozen versimpelen ze de feiten. Laten dingen weg. Soms liegen 2e 1 zelfs,En dat allemaal om bij de tijd te blijven. „Er verandert in de stad perma- - nent zoveel informatie, dat het moeilijk, is het allemaal bij te houden," weet chef cartografie Eric Blonk uit ervaring. Even lastig is het, op eeri kaart ieder huis, ieder tuintje- afzonderlijk weer te geven. "Vandaar dat ab straheren. Nooit De négen medewerkers zijn voortdurend bezig alle informa tie die hen bereikt via collega- ambtenaren en architecten- en ingenieursbureaus op te slaan in -de computer. Om de zoveel tijd resulteert dat in verse edities van kaarten en stadsplattegron den, waar alle nieuwe wegen, fa- - brieksterreinen en nieuwbouw- wijdten op staan. Maar volledig? „Is een kaart nooit," geeft Blonk toe. Morgen' kan Rotterdam er weer een metrolijntje bijhebben, s Een - winkelcentrum. Of een •brug. '/De bouw van de Erasmus,brug Jwérti zo Img van tevoren aange- koridigd, dat cartografie 'm al had verwerkt toen het eerste be- .ton van de pyloon nog moest -Worden gegoten. „Hij staat bij voorbeeld at op de één op twin tigduizend," zegt Blonk achte loos,'alsof zijn jargon ook voor buitenstaanders gesneden koek is. Veruidelijkend: .„Dat is de straatnamenkaart, waarvan de laatste editie verscheen in de zo mer van 1993." Het was een soort toekomstvervalsing, er kent hij, een brug tekenen die er nog lang niet ligt „Maar je moet wel, je kan niet voor iedere wijzi ging een nieuwe kaart uitbren gen. We proberen dus zoveel mo gelijk vooruit te werken." Stadsprovincie De nieuwe brug staat ook ai op de één op vijftigduizend. Dat is de schaal waarop de beoogde stadsprovincie werd ingete kend. Van diekaart werden 1500 exemplaren gedrukt. De provin cie is er nooit gekomen, de brug daarentegen werd werkelijk heid. Maar wat is werkelijkheid voor een kaartenmaker? Zelfs zo'n kunstzinnige constructie als de Brasmusbrug wordt ver eenvoudigd tot twee lijntjes. „Met het wezen van de brug, de pyloon, kunnen vrij niks," zegt Blonk lichtelijk spijtig. Maar er ïs hoop, dankzij de voortschrijdende informatie techniek. Bij cartografie wordt heel voorzichtig gepraat over een digitale uitgave van de 1: 10.000. Blonk: „We zijn er nog niet aan toe, maar het komt on getwijfeld, een kaart op CD-rom. Lijkt me mooi, een'combinatie van grafische'en administratie ve data. Dan kun je niet alleen meedelen dat er een brug ligt, maar 'm ook laten zien. Eventu eel kun je er zelfs het geluid van h 'orbijstromende water aan to cgen." Rotterdam Het skelet van ten van de drie potvissen, die vorig jaar januari aanspoelden op het strand bij Scheveningen, wordt op dit moment in eikaar gezet in de Parkzaal van het Natuurmu seum Rotterdam. In de speciaal daarvoor ingerichte Werkplaats Potvis kunnen bezoekers de werkzaamheden van dichtbij be kijken. In de werkplaats is het complete geraamte uitgestald: het borstb een, het tongbeen, 49 rugge- wervels, tien paar ribben, de on derkaak met daarm 42 tanden en de twee bekkenbeenljes. In totaal ruim duizend kilogram bot. Het werk zal naar verwachting 4 okto ber zijn voltooid. Dan hangt het bijna vijftien meter lange pot- visskeiet in de glazen voorhal. Het Natuurmuseum Rotterdam heeft daarmee de grootste vitrine van Nederland. In de Werkplaats Potvis wordt verder een wdeo vertoond met journaal- en amateurbeelden van het afspekken cn uitbenen van de drie potviskadavers, een klus van vier dagen die op het strand plaatsvond. Er zijn grote afbeel dingen van het skc!» 1 te zien die als 'bouwtekenm. - de prepa rateurs dienen. enig vlezig deel van de potvis slaat de penis opgesteld. Het op een lengte van anderhalve meter afgesneden lid - maximale omtrek 73 centime ter- zal langzaam indrogen, maar is nu nog in zijn volle om vang te bewonderen. Het skelet krijgt tien ophangpu- ten: drie in de schedel en zeven verdeeld over de lengte van de wervelkolom. Het geheel komt te hangen aan zes draadeinden die nog tydens de bouw in, speciaal voor de potvis verstevigde, binten zijn bevestigd. Het ophangen zal in twee etappes plaatsvinden. Eerst de schedel met daaronder de onderkaak en het tongbeen, daarna de wervelkolom met daar aan vast de nbben, het borstbeen, de borstvinnen ('armen') en het zwevende bekken. Voordat met het monteren van het skelet kon worden begonnen, moesten de botten en de schedel eerst van vlees en vet worden ont daan. Voor een deel was het ge raamte al op het strand door een snijploeg van het Natuurmuseum uitgebeend, maar voor de verdere schoonmaak is gebruik gemaakt van de diensten van het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Lei den. Daar heeft men enorme warmwater-bassins waarin vlees en vet langzaam van de botten kunnen afrotten. Rotterdam Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) moet op Rotterdam Airport zo spoedig mo gelijk maatregelen nemen tegen •e lawaaiige vluchten van de Turkse 1 uchtvaartmaatschappij Top Air. Dat stelt een speciale ad viescommissie van het ministerie. Commissie-voorzitter en milieu gedeputeerde G. Brouwer (PvdA) zal de bewindsvrouw vandaag een brandbrief sturen over de hinder die de vluchten met de Boeing 727's van Top Air veroorzaken. Dit bleek gistermiddag op Rotter dam Airport tijdens een spoedver gadering van de zogeheten Com missie 28. Aanleiding voor de bij eenkomst waren de tweeduizend klachten die bij de DCMR Milieu dienst Rijnmond zijn binnenge komen over geluidhinder door de 727-vluchten. Commissie 28 wil dat de minister werk maakt van de klachten. ,A!s de rijksoverheid niet naar ons advies luistert, zou zij autistisch zijn." zei Brouwer. Top Air vliegt sinds begin juni op Rotterdam Airport met drie Boei ng 727's. Het zijn zogenoemde 'hoofdstuk 2'-vhegtuigen, omdat ze te veel lawaai maken. Ze mo gen na 2002 in Europa niet meer mogen vliegen zonder geluiddem per. De Turkse luchtvaartmaatschap pij wilde aanvankelijk op Schiphol vliegen, maar was niet welkom omdat haar 727-toestel- len geen gelu'ri^mper hebben. Na overleg met de Rijkslucht- vaarddienst week de maatschap pij uit naar Rotterdam, waar het hoofdkantoor van Top Air geves tigd is. De brief aan Jorritsma zal zes punten bevatten. Het ministerie moet snel zones rond de luchtha ven vaststellen waarin niet meer dan een bepaalde hoeveelheid ge luidsoverlast mag voorkomen. Met een beroep op de 'zonering' zou overlastgevend luchtverkeer dan kunnen worden geweerd. Afvalbak De commissie vindt dat Top Air alsnog toestemming moet krijgen om vanaf" Schiphol te vliegen. Brouwer: „Rotterdam Airport moet niet de afvalbak van Schiphol worden nu die luchtha ven aan 2ijn maximum zit." Ne derland moet de hoofdstuk 2- vliegtuigen bovendien versneld, vóór 2002, gaan verbieden. Top Air maakt gemiddeld per week vijf vluchten op Rotterdam Airport. De DCMR Milieudienst Rijnmond heeft daarover sinds 7 juni bijna 2200 klachten gekre gen. Volgens de milieudienst is dit aantal 'exorbitant hoog'. Tot medio september blijft de Turkse luchtvaartmaatschappij vijf tot zes keer vliegen naar en van 'Rot terdam', de frequentie wordt daarna verlaagd tot twee of drie vluchten per week. De avond- en weekeind\ 'en vervallen dan. In novemb orden de motoren van de drie toestellen uitgerust met dempers, waardoor ze in de geluidsarme categorie vallen. Een woordvoerder van de Rijksluchtvaardienst zei dat Ne derland de vluchten van Top Air niet kan weigeren zonder interna tionale verdragen tussen Neder land en Turkije ter discussie te stellen. De vluchten van de maatschappij volgens hem aan alle procedures en voorwaarden. T. Kirilmaz van Top Air zei beieid te zijn alsnog naar Schiphol uit te wijken, als begin volgend jaar geluidddem- pers op de drie toestellen zijn ge monteerd. De gemeente Rotterdam zegt dat zij zich zal houden aan eerdere af spraken die met minister Jorrits ma zijn gemaakt over de toe komst van Rotterdam Airport. De Rotterdamse gemeenteraad be sloot begin dit jaar dat het vlieg veld alleen in afgeslankte vorm en als bescheiden zakenvliegveld op de huidige plaats kan worden voortgezet. Dat betekent: zonder nacht-, sport-, les- en recla- mcvluchten en met een beper king tot twintigduizend vliegbe wegingen per jaar. Het ministerie verklaarde giste ren dat zij de klachten en aanbe velingen van Commissie 28 seri eus zal bekijken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2