14 w Het Ahrdal bundelt culinaire krachten in 'Gourmet en Wijn1 Monsterlijk beeld van verleidelijke vrouw i **-»»Éïhh 5 I m Rotterdams Dagblad m I Vrijdag 16 augustus 1996 rJ - u Sj? Door Marjan Meijer Plotseling vanachter een rots wand doemt het Ahxdal op, ook wel het 'Rode Wijn Paradijs' van Duitsland genoemd. De Ahrvaliei - ingeklemd tussen met wijnran ken begroeide bergwanden - is het enige rode wijngebied 'uit één stuk' dat Duitsland rijk is. Het Ahrdal is een oase van zon, wijn, bronwater en zalig eten op een kleine vier uur autorijden van Rotterdam gelegen. In het dal heerst een Middelland se Zee klimaat. De dorpen en stadjes zijn eeuwenoud. Vaak zelfs ouder dan duizend jaar. Uit gezonderd de Romeinse villa - die in 1980 werd ontdekt en totaal gerestaureerd en voorzien van een houten overkapping - is het Ahrdal geen buitenluehtmuseum. De vallei leeft en in de vakwerk huizen hebben 2ich zelfs trendy boetiekjes, banketbakkers, voor treffelijke wijnhuizen en bijzon dere restaurateurs gevestigd. Wandelen, baden, lekker eten en drinken zijn synoniem voor de naam Arhdal. Maar werk was er steeds minder. De jeugd trok naar de dichtbij gelegen, voormalige, regeringsstad Bonn en het Ahrdal leek nog slechts een rustig wan delgebied voor toeristen op leef tijd te worden. Slechts twintig procent van de wijnboeren kan in het eigen le vensonderhoud voorzien met de wijnverkocp. Maar dat percenta ge stijgt. Vroeger was het vooral in herfst een komen en gaan van op wijnfeesten beluste bezoekers, die zich tegoed deden aan de - op de algemene smaak afgestelde - witte wat zoetige 'slobberwjjnen'. Van dat imago en van die kwalita tief mindere wijnen wilden de Ahrwijnboeren af. Opwaardering Er zijn vijf Wijngenootschappen, Mayschloss, Walporzheim, Win- zervereniging Ahrweiler, Mari- enthal en de.Verenigde Ahrwijn boeren Dernau. Een aantal jaren geleden staken de gezamenlijke wijnboeren én de horeca-onder- nemers in de streek de koppen bijeen. Opwaardering van de wij nen en het toerisme was het doel. Onder de naam 'Gourmet en Wijn' is driejaar geleden begonnen met het gezamenlijk presenteren van de - thans - beroemde rode Ahr- wijnen en - vergeten - streekge- rechten. Dat samenwerkingsver band begint dit jaar duidelijke vruchten af te werpen. Het bijzon dere is namelijk dat de toeristwel kom is om een kijkje te komen ne men achter de schermen. Van de kleinste wijnboe' .vee hectare) tot de grootste coöperatie (170 hectare) én in vele restau rants mag de gast meedoen, mee helpen met 'eten zoeken' in vel den en op berghellingen en na tuurlijk kan er overal wijn ge proefd worden. De totaal andere aanpak van het toerisme - gebaseerd op een Het is goed wandelen in het Ahrdal. Foto Kreisbiidsteiie Ahrweiler schone omgeving, bewust om gaan met eten en drinken en het in ere houden van regio-tradities - heeft zijn uitwerking niet ge mist. Het levert werkgelegenheid op voor de jongeren uit de vallei in bijvoorbeeld de proeflokalen. En het brengt geld in het laacpe door de bestedingen van de toeris ten, die maar al te graag de wijn boeren of de chef koks in actie zien'in het wild', Reserveren Tegenwoordig moet de geïnteres seerde 'ckkerbek en/of wijnlief- hebber reserveren om een plaats je te bemachtigen in één vandeel- nemende restaurants (met of zon der 'workshop' of cursus) of voor een bezoekje aan een wijnboer of coöperatie. Vervuilende industrie bevindt zich niet in het dal, dat daardoor ook op een schone 1 ucht kan boek staven. Ruim tachtig procent van de bergwanden is begroeid met rode wijndruiven, waarvan 65 pro cent de blauwe Spatburgunder en 25 procent de blauwe Portugieser. Voor de witte wijnen domineert de Rieslingdruif met 45 proeent en de Müller-Thurgau met 42 pro cent. Over slingerende paden door en langs de wijngaarden kan de wan delaar zij'n of haar hart ophalen. De 'Rode Wijn-route' is 35 kilome ter lang. Zelfs de meest verwende bierdrinker en de 'slobberwijn- drinker' zal zich gewonnen moe ten geven voor de uitstekende smaak van de bloedrode Ahiwijn bij één van vele wijnhuizen die hij op zijn weg tegen komt. De plaatselijke wijnboeren heb ben de kwaliteit gekozen vóór de kwantiteit. Het betekent dat zij zo'n zes jaar weinig tot niets kon den produceren, maar tegenwoor dig boeken zij wereldwijd reeds succes met hun - in jonge eiken vaten bewaarde - rode Spatbur gunder. Naast de rode soorten van de diverse coöperaties en wijn boeren worden er ook uitstekende witte wijnen en 'schuim' (cham- pagnoises) wijnen vervaardigd. Eén van de 'kleinere' wijnboeren (6,5 hectare) is Werner Nakel van het Wijnhuis Meyer-Nakel (Hardt- bergstrasse 20, Dernau). Werner is een man boordevol humor die met schroomt om - gewapend met een fikse Havanna in zijn mond - zijn jonge eikenhouten vaten fbarriques') vol rode Ahr- wijn, te beryden als een cowboy. Hij is leraar wiskunde en sport van beroep, maar de rode Ahrwijn heeft het gewonnen. Niet alleen bij Meyer-Nakel op de wijnboerderij is 'het publiek' van harte welkom om te proeven en te kijken. Ook Wolfgang Hehle barst van de ideeën. Tezamen met zijn vrouw, de wijndochter Hella, die biimenhuisarehitecte is gewor den. is de familieboerderij Wein- gut Deutzerhof (Mayschloss) ver anderd in een sjieke gelegenheid. Gasten worden ontvangen in een glazen aanbouw. Zij kunnen het wijngebied onder de loep nemen terwijl zij hun neus in één van de kwaliteitswijnen steken. Wolfgang Hehle - van oorsprong nota bene belastingadviseur - is idojaaj^an de rode Ahrwijnen. Hij zegt: „Ik wil bewijzen dat onze wjjneiwnternationaal een woord je mee kunnen spreken." In de zomer heerst er 's middags een bijna ondraaglijke hitte in de vallei. Daarom houden de meeste Ahrdallers een onvervalste 'sië sta'. Er wordt 's ochtends van vijf tot elf uur gewerkt en na vier uur 's middags. Het zijn soms piep kleine wïjngaardjes van één of twee hectare. Voor het merendeel moeten het druivenplukken en het behandelen tegen ziektes (op natuurlijke biologische wijze) met de hand gebeuren. Wolfgang heeft als enige een speciaal lift- systeem aangebracht. Zelfa hier op mogen de toeristen een ritje langs de loodrecht opstijgende druivenhellingen maken. Tijdens de siësta echter kan de toerist die goed oplet een prachtig fenomeen zien rondwaren over de heuvels en door de dalen. Het is Jean-Marie Dumaine (39), die te zamen met zijn vrouw Babette, zestien jaar geleden de glamour van de Franse keuken naar het Een ritje langs de druivenhellingen. Foto Denmaan Duitse Ahrdal met restaurant Vi eux Sinzig (Kölner Strasse 5, Sin- zig) heeft gehaald. De Franse top kok struint iedere middag de wei des en berghellingen af naar ver se kruiden en bloemen, die hij 's avonds in de gerechten verwerkt. Wonder Het is een lust voor het oog deze mensen bezield bezig te zien. En het eten is een wonder uit de pure natuur, dat navenant smaakt. Ba- bette en Jean-Marie geven het he le jaar door kookseminars. De gasten gaan dan mee op Jean-Ma- rie's zoektocht. De gerechten wor den uiteraard vervolmaakt door de uitgelezen wijnen uit het eigen gebied. „Wij zijn hier dolgelukkig. Wij hoeven niet terug naar Frank rijk, want alles is hier," vertelt het vakkundige en vriendelijke echt paar. Een openbaring. Ook de beste kok (klassieke Fran se haute cuisine mét Michelin- ster) van het Ahrgebied, Hans Stefan Steinheuer (3?) van restau rant 'Der Alten Post' (dorpje Hep- pingen), doet even enthousiast mee aan het gezamenlijke 'Wein und Gourmet'-projecl Hy deelde zijn klasselocatie in tweeen. In het landelijke 'Poststuben' kan de gast de regionaal gebonden ge rechten en wijnen nuttigen en in 'Steinheuers Restaurant' worden dezelfde gerechten op een gourmet-manier geserveerd. Volksgerechten Ook Hans Stefan wordt bijge staan door zijn vrouw Gabi, moe der en kinderen. Hans Stefan mengt de Italiaanse, Franse en Duitse keuken tot een culinair hoogtepunt. Van de plaatselijke paddestoelen pluksters en krui denvrouwen neemt hij dagelijks verse waren af. Zijn gerechten - gepresenteerd in combinatie met de Ahxwijen - zijn met recht crea tieve volksgerechten te noemen. De belangrijkste stadjes zijn Bad Neuenahr en Ahrweiler. Bad Neu- enahr kent.een eeuwenoude tra ditie, bezit talrijke witte Belle Epoque huiken, vele parken en een romatische promande langs de Ahr-oevers. Sedert 150 jaar is het een kuuroord. In de vele ter men (geneeskrachtige bronnen), waarvan de grootste Ahr-Ther- men heet, kan de toerist zijn of haar lichaam door het bruisende water laten verwennen Zelfs uit de kraan van het hotel waar we verblijven stroomt regel recht en zuiver sprankelend bron water. Een hele ervaring om je tanden daarmee te poetsen. Het stadje Ahrweiler is steenoud en bezit nog de complete en eeuwen oude stadsmuren. Je waant je er in de middeleeuwen mèt alle ge neugten van onze twintigste eeuw. Voor informatie kunt u terecht bij: Touristik-Servlce Ahr, Rhein, Eifel, Markt 11, 53474 Bad Neu- enahr-Ahrweiler.tel. 02641/97730; fax. 02641/977373. Door Tom van Rijswijk Voorde een ziet een zeemeermin eruit als de blonde Amerikaanse actrice Daryl Hannah, zoals zij naast Tom Hanks te zien was in Splash.'Voor de ander beant woordt de bronzen sculptuur in de haven van Kopenhagen aan het beeld van de kleine zeemeermin, zoals die in het sprookje van Hans Christian Andersen vorm kreeg. Voor een derde is Ariel uit de Disney-film The Little Mermaid de ideale meermin: weliswaar een tekenfilmfiguurtje, maar wei één met soepele lijnen. Of wat te denken van 'zeemeer min' Esther Ofarim die compleet met amandelvormige ogen en ra venzwart haar begin jaren zestig voor een tv-show een onbewoond eiland deelde met Rudi Carrell? In alle gevallen golft het lange haar over een aantrekkelijk vrou wenfiguur, dat ter hoogte van de heupen overgaat in een vissen- staart. Met al die ideaalbeelden m het hoofd is het wel even schrikken als je in het Zeemuseum in Sehe- veningen (Dr. Lelykade 39) oog in oog komt te staan met een 'lille- kerd' van het zuiverste water, die mets maar dan ook niets gemeen heeft met naryi Hannah, het Kb- penhaagse beeldje of Ariel. Inte gendeel, ae daar getoonde zee meermin is een regelrecht mon ster. Gelukkig ts het met dit creatuur (dat in het museum spe ciaal voor deze expositie werd ge- De blonde Amerikaanse DarylHannah zoals ze aan- spoelde in Splash. Foto maakt) hetzelfde als met de ande re zeemeerminnen: ze hebben nooit bestaan. Althans, niet in de tastbare wereld. Wel in de fanta sie. Uitleg Het is duidelijk hoe de zeemeer minnen een eigen leven konden gaan leiden. Vooral in vroeger tij den was de zee vijand en bondge noot tegelijk. De vele onverklaar bare zaken die zich op en onder water rond schipbreukelingen af speelden, schreeuwden om uitleg. Hei volksgeloof zocht houvast en gaf een verklaring, waarin ieder een op den duur ging geloven. De zeemeermin was geboren. In Homerus' Odyssee van drie duizend jaar geleden heetten de ze fatale vrouwen nog sirenen. Het verhaal vertelt hoe Odysseus op eén van zijn reizen met zijn schip het eiland van de sirenen moest passeren. Odysseus was ge waarschuwd dat wie naar hun on weerstaanbaar lied zou luisteren onherroepelijk zijn ondergang te gemoet zou gaan. Het schip zou op de rotsen lopen en de zeelieden zouden hun leven verliezen. Odysseus ltet zich aan de mast vastbinden en de bemanning moest was in hun oren stoppen. Zo kon de Gnekse held wel tot ge- kwordens toe hun verleidelijke stemmen horen, maar niet voor hen zwichten. De moraal: zingend lokt de sirene de zeeman en wie luistert, sterft. Daarmee is de es sentie van de sirene/zeemeermin weergegeven: het zijn steeds ver derfelijke zeevrouwen die de 'weerloze' mannen naar de onder gang voeren. Het was bijna onver mijdelijk dat in de middeleeuwen uok oe kerk zich m deze discussie rond de zeemeermin zou mengen. Onder het motto: de vrouw is de ergste verlokking voor de man werd de meermin tot symbool van wellust en verderf bestempeld. Erger nog: het was de duivel in vrouwengedaante. In die tijd was er bijna niemand die r'et in zeemeerminnen ge loofde. Van Jan Gerbrandszoon uit Leiden weten we dat in 1403 tijdens een dijkdoorbraak bij Édam 'een smerige, naakte vrouw' aanspoelde. Niemand ver stond haar taal. 2e werd gewassen en aangekleed. Van heinde en verre kwamen mensen om zich aan baar te vergapen. Later werd ze naar Haarlem overgebracht waar ze de rest van haar leven als spinster doorbracht en na haar dood werd begraven. Dit verhaal van het Edamse zee wijf komt in de annalen terecht en naarmate de jaren verstrijken, wordt het verhaal steeds specta culairder. Zo verandert ze van een gewone naakte vrouw in een sire ne, compleet met vissenstaart. Voor de mensen die nog mochten twijfelen aan het bestaan van zee meerminnen wordt zy het vlees geworden bewijs van een wezen dat uit de zee is voortgekomen. In later eeuwen wordt het imago van de zeemeermin ten positieve wat bijgesteld. Menige waar neming of vangst haalt depubhei- teit. Oplichters buiten het mer- door aangewakkerde 'geloof han dig uit. Als er aan de kust van Aca- pulco een jonge zeemeermin is gevangen, blijkt naderhand dat het om een misvormde foetus gaat. In Londen is in 1822 een zeevrouw uit Oost-Indië te zien. De 'meer min' blijkt bij nader onderzoek te zijn samengesteld uit de tors van een. aap met de staart van een zalm. Valse zeemeerminnen dui ken nu overal op: in Europa en in Amerika. Vervalsingen Chinese en Japanse vissers heb ben deze 'nieuwe markt' ontdekt en maken knappe vervalsingen. Aan de staart van een vis naaien ze het bovenlijf van een aap (vaak een orang-oetan) en stoppen in zijn muil een mensengebit. Het resultaat laat zich raden: een af zichtelijk wezen grijnst de kijker tegemoet. Wat dat betreft lijkt het zelfgemaakte exemplaar m het Zeemuseum sprekend op de wijd verspreide vervalsingen. Het maakt in eik geval cén ding duidelijk: ais de zeemeermin door de eeuwen heen er zo zou hebh uitgezien, waren ze eerder gi bruikt in griezelfilms dan in lief lijke Disneyverhalen. En Hans Christian Andersen had dan nooit 2 •ra; f t rfc^rajKfiracij/ f>men ïu'ïwm ter/LvV' i *&'efe reten "ïurmctcen finnen mu'W Een naakte vrouw spoel de in 1403 bij Edam aan. In latere jaren veranderde het tweebeni ge wezen in een zeemeer min, com pleet met staart. Foto g pd zijn ontroerende sprookje over zo veel opoffering door 'de kleine zeemeermin' uit zijn pen kunnen laten vloeien. De tentoonstelling 'Zeemonsters en Zeemeerminnen' is maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur te 2ien in het Zeemuseum aan de Dr. Lelykade 39 in Schevenin- gen. Zondags van 13 tot 17 uur. Drijf-in blues De Amerikaan Otis Grand opent morgen mei zijn band het elfde Drijf-in blues Festival m Giethoorn. Het gratis toegankelijke optreden vindt plaats op het waterpodium m 't Bovenwiede. Later op de avond be gint in Giethoorn de fameuze kroegentocht, dte leidt langs optredens van diverse blues-artiesten. Eind punt van de tocht, die zowel lopend ais per borrelboot kan worden afgelegd, is Holland's Venetie waar de band Barrelhouse een nachtoptreden geeft. Op zon dag wordt onder de noemer Drijf-af Blues gejamd by de campings De Sloothoake en De Punter. Boerenhekken Nog tot 25 augustus is in het zogenaamde 'Zwarte Kerkje' van Zuidschermer een tentoonstelling te zien van foto's, die Cor van Sliedrecht heeft gemaakt van boerenhekken. De Enkhuizense fotograaf is al ruim tien jaar lang geobsedeerd door wat hy moet 'deuren in het landschap'. Info: Stichting Kunst en Cultuur in Haarlem, telefoon 023-531.91.39. Preuvenemint Het Preuvenemint van Maastricht, een steeds popu lairder wordend culinair openluchtfeest, vindtdit jaar plaats van 22 tot en met 25 augustus. Net als de voor gaande veertien keer is het Vrijthof gastronomisch trefpuntvooriedereendievan het goede leven houdt. Tientallen bekende restaurants, traiteurs en wijnhan delaren hebben kraampjes ingericht met hapjes en drankjes en uiteraard zorgt een groot aantal orkestjes voor de vrolijke noot. Info: VWMaastricht, telefoon 043.325.21.21. Legermuseum HetLegermuseum inDelft organiseert in de zomer op elke woensdag een knutseldag voor kinderen. Jon gens en meisjes tot dertien jaar kunnen dan van 11.00 en 16.00 uur een plaat van een Romeinse soldaat in elkaarzetten. Ook wordt de tekenfilm Asterix en Cleo patra vertoond. Op andere dagen is er voor kinderen een speciale speurtocht langs de expositie „Legioen met natte voeten, het Romeinse leger in Nederland". Smds kort is een speciale kinderclub opgericht, waar kinderen lid van kunnen worden. Het museum is op maandaggesloten. Kaptaiu Banana In het Lido in Amsterdam is een nieuwe voorstelling, Kaptain BananaNewYork, van het duo Michel en Me- hdi Rios, te zien. Deze 80-minuten durende show speelt zich af tegen de achtergrond van een levendig en losbandig New Yorks City cabaret. In deze produc- tievaninternationaleailuredraaitaUesom fun,fun en nog eens fun, aldus het programma. Kaptain Banana New York wordt opgevoerd van woensdag t/m zondag, tot 31 december. Bewegwijzering Amsterdam Amsterdam krijgt per 20 augustus een nieuwe beweg wijzering voor toeristenDe wegwijzers leiden de voet- gangers langs de belangrijkste bezienswaardigheden en attracties. Van alle Europese hoofdsteden heeft Amsterdamdemeestebezïenswaardighedenpervier- kante meter. De meeste zijn in de binnenstad en lig gen op loopafstand <an elkaar. Er zijn zeven wandelroutes uitgestippeld langs in to taal langs dertig bezienswaardigheden. Op de knoop punten van de routes komen informatiezuilen. Uit onderzoek bleek dat er veel miswas met de beweg wijzering voor toeristen. Buitenlandse bezoekers zei den veel behoefte te hebben aan wegwijzers zodat ze niet weg kwijtraken in het doolhof van grachten en steegjes. In 1994 werden de laatste resten van het uit 1986 de terende bewegwijzeringssysteem opgeruimd, zodat toeristen het de afgelopen jaren zonder wegwij zers moesten stellen en soms vertwijfeld ronddool den. De kosten voor de bewegwijzering bedragen bijna 500.000 gulden en komen voor rekening van de ge meente en VW Amsterdam. Het project wordt uitge voerd doorde ANWB die ook al andere steden voorzag van bewegwijzering voor voetgangers. Amsterdam is de eerste stad die meerdere wandelroutes krij<te Fietsend langs gemalen In Noord-Holland zyn vier nieuwe fietsroutes uitge zet. Zij voeren de deelnemers voornamelijk langs ou de poldergemalen. De trajecten lopen door Texel, de Zijpe- en Wieringerwaarderpolder, de Schemerende Zeevang (bij Oosthuizen) en geven de deelnemers in zicht van de wil ze waarop het waterpeil in deze regio door de eeuwen heen werd beheerst. De tochten staan beschreven in folders, die voor een gulden verkrijg baar zyn bij de Noord-Hollandse WV-kantoren. Info. telefoon 072-5410211 Little Bighouse In het Dolfinarium in Harderwij k is het paviljoen Litt le Bighouse geopend. In het gebouwworit informatie gegeven over de nieuwste attractie van het zeedieren- park, de Lagune, die volgend jaar in gebruik zal wor den genomen. Aan de hand van tekeningen en derge lijke kunnen bezoekers zich een beeld vormen van wat er in 1997 allemaal staat te gebeuren. Omdat de noordwest kust van Canada model staat voorde Lagu ne, krijgen de leefgewoonten van de bewoners van dat gebied, de Kwakwaka'wakw Indianen eveneens veel aandacht. Info: Dolfinarium, telefoon 03410-16041. Historische drukkerij Tot en met 31 oktober kan in Maastriehtelke zaterdag middag om 14.30 uur worden deelgenomen aan een rondleiding door de Historische Drukkerij in de Jo denstraat. Het interieur is bijna identiek aan dat van een drukkerij anno 1900. De rondleidingen (prys f! 7,50) worden verzorgd door de VW yan Maastricht m de Kleine Staat en aanmelding op telefoonnummer 043.325.21.21 is noodzakelijk. Walvissen in Benekamp in het Museum Natuia Docet aan de Oldenzaalse- straat in Denekamp worden nog tot 6 november ruim veertig walvisskeletten getoond. Daaronder het 24 meter lange geraamte van een vinvis en dat van een van de drie potvissen die vorig jaar, in de nacht van 11 op 12 januari bij Kijkduin strandden. Via een laser licht show worden de raadsels rondom de spectaculai re zoogdieren zo veei mogelijk ontrafeld. Info:NaturaDocet, telefoon 0541.351.325. Koeienkoppen Tot en met begin november kan in het Kaasexposeum in Gouda de tentoonstelling 'Koeienkoppen' worden bekeken. De expositie is een herhaling van 'Pièce de Milieu Koe 1-24' die in 1992 in het Stedelijk Museum van Amsterdam was te zien. De 24 levensgrote, be schilderde koeienkoppen van de kunstenares Caro- lien Smit uit Breda kunnen bij de ene bezoeker grote weerstandoproepen,maarbijdeandereenweemoedi- ge glimlach. Info: Kaasexposeum Gouda, telefoon 0182.529.996.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4