11 Kritiek huurdersraad op woonbonnensysteem 3 Digitale Stad Vlaardingen-Schiedam: Een groeikern op het Internet Vijfhonderd nieuwe banen dankzij bedrijvenpark Hoogstad Rotterdams Dagblad 'Soms valt Muwi doet er een steekje, maar asbestsanering goed' U Ui [L rj sf Verkeerd ingevulde bonnen verdwijnen in de prullenmand Man valt van stellage Autodief aangehouden Kind gewond achtergelaten Alcoholcontrole LAARDINGEN SCHIEDAM Postkantoor wordt PTT-winkei V LUHO-ENUSTROMEIN Uw rcgwmakelmr - Uud-öeijerland, tel. Ulöö-öiyjUÜ, Albla^ërSun, tel. 078~ m Waterweg Woensdag 21 augustus 1996 ©6 Maassluis De Huurdersraad Maassluis heeft sterke kritiek op de wijze waarop met fout ingevulde woonbonnen uit de Woonkeuzekrant wordt omgesprongen. In deze krant, 'i;e we kelijks huis-aan-huis in de drie Waterweggemeenten wordt verspreid, staan alle vrijgekomen (huurwoningen van de zes corporaties. Uit de eerste kwartaalrapportage van de Stichting Woonruimtebemiddeling Nieuwe Waterweg blijkt dat ver keerd ingevulde bonnen (maar liefst 39 procent) niet worden behandeld. De invullers van deze bonnen worden hiervan niet op de hoogte gebracht. „Een onverteerbare zaak," meent de HRM, omdat mensen hierdoor maanden achtereen woonbonnen invullen, zonder te beseffen dat deze niet in behandeling worden genomen. Het 'in de prullenmand verdwijnen' van deze bonnen lijkt de huurdersorganisatie juridisch laakbaar. „Immers, in het regle ment voor de woonruimteverde ling is hierover niets omschreven. Het moet dus als een eigen initia tief van de Stichting Woonruimte bemiddeling worden gezien. Wij dringen daarom aan op het beves tigen van alle reacties, zoals het een sociaal-verhuurder betaamd." De HRM heeft ook kritiek op de grote hoeveelheid fout ingevulde woonbonnen. Volgens de corpora ties is 39 procent verkeerd inge vuld; de HRM meent dat het er nog veel meer zijn. In de praktijk komt het namelijk vaak voor dat pas tijdens het eerste (intake)ge- sprek blijkt dat bijvoorbeeld de hoogte van het inkomen niet goed is ingevuld. De woning wordt dan niet toegewezen. „Deze woonbon nen horen dus eigenlijk te worden, meegeteld bij de stapel verkeerd ingevulden." In de rapportage over de eerste drie maanden van 1996 melden de zes corporaties uit Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis, dat gezocht wordt naar mo gelijkheden om. het aantal foute reacties terug te dringen. Gedacht Krimpen aan den Ussel Tijdens werkzaamheden op een werf aan de Schaardijk ih Krimpen is giste ren een 21-jarige Schiedammer gewond geraakt. De man was be zig op een stellage van 1.20 meteT hoog toen hij een misstap maakte en viel. Daarbij belandde hij met zijn hoofd op een dwarsbalk. Het slachtoffer is met verwondingen aan zijn hoofd en bekken opgeno- men in het Dijkzigtziekenhuis. De arbeidsinspectie stelt een on derzoek in. SchiedamEen 18-jarige man uit Spijkenisse is gisteravond naar het politiebureau in Schiedam overgebracht omdat hij in een ge stolen auto rondreed. De man raakte gisteren betrokken bij een aanrijding in Breda en werd aan- gehouden toen bleek dat het voer tuig niet van hem was. De auto was enkele dagen geleden in Schiedam ontvreemd. Maassluis —,Een 10-jarige fietser uit Maassluis raakte gisteravond licht gewond doordat hij werd ge schept door een automobilist op de Laan 1940-1945 in zijn woon plaats. De 24-jarige bestuurder uit Honselaarsdijk, die linksaf de Ha- venbrug wilde inslaan, gaf de jon gen geen voorrang. Na het onge val reed de man door, maar hij kon later op de avond in Naald wijk worden aangehouden. Het slachtoffertje werd ter plaatse door de GGD behandeld. Maassluis Tijdens alcoholcon troles op de Maasdijk en de Ro- zenlaan in Maassluis werden gis teravond tussen 18.00 en 20.00 uur 166 automobilisten aan een blaas- test onderworpen. Slechts één be stuurder viel tijdens de warme zo meravond door de mand. Het gaat om een 26-jarige bestuurder uit Maassluis. Tegen de man is pro ces-verbaal opgemaakt. wordt aan extra publicaties in de krant. De reactie van de HRM: „Het ontbreken van een deadline of tijdspad doet ons vermoeden dat het slechts bij zoeken blijft, waarbij economische motieven een rol spelen." Algemene kritiek op de Woonkeuzekrant is er ook. Zo staat er regelmatig in de krant dat de woning geschikt is voor starters of doorstromers, maar zijn er ook mogelijkheden als doorstromers/starters. 'Onduide lijk en verwarrend', oordeelt de huurdersorganisatie. Verder ont vangt de HRM regelmatig klach ten dat de krant in zijn geheel niet wordt bezorgd. De vermelding 'minimum leeftijd 18 jaar', bij se niorenwoningen in De Vloot wordt dcor de HRM als een on zorgvuldige grap ervaren. Uit de kwartaalrapportage blijkt dat dertien woningzoekenden in Maassluis, Vlaardingen en Schiedam dringend op zoek zijn naar een aangepaste woning. In de eerste drie maanden kwam slechts één woning beschikbaar voor verhuur. „Een onaanvaard baar lange wachttijd," stelt de be langenvereniging van de Maas- sluise huurders. De organisatie meent dat het mogelijk moet zijn om met het budget voor de uitvoe ring van de Wet Voorzieningen Gehandicapten een aantal wonin gen geschikt te maken voor min- der-validen, zodat de lange wacht tijden kunnen worden bekort. Ook bij de 'gewone' verhuur con stateert de HRM een 'gespannen markt', omdat er een opvallende discrepantie is tussen de hoeveel heid aangeboden woningen en de reacties. In het eerste kwartaal reageerden meer dan 4500 men sen op slechts 1035 woningen. „Dit vraagt om maatregelen. Bin nen de drie gemeenten moeten er wegen gevonden worden om goe de en betaalbare woningen voor woningzoekenden uit het Water weggebied te reserveren." Door Carel van der Velden Schiedam Woningstichting Noordvest is tevreden over de wij ze waarop aannemer Muwi op dit moment haar opdracht voor de as bestsanering in de Stationsstraat in Schiedam uitvoert. Met het compliment reageert de verhuur der op de scherpe kritiek die de bewonersgroep gisteren in het Rotterdams Dagblad uitte. De be woners vinden dat de werkne mers een loopje nemen met de af gesproken veiligheidsvoorschrif ten. Asbestdeeltjes kunnen kan ker veroorzaken. De sanering startle in mei, nadat aan het licht.was gekomep dat de gevelplaten van het wonihgcom- plex asbest bevatten. Eert deel van de platen bleek tien jaar na plaatsing af te brokkelen. By dit verrottingsproces kunnen asbest deeltjes vrijkomen. Alle platen worden nu vervangen door asbe- stvrije gevelbekleding. Dit ge beurt door een gespecialiseerde asbestploeg, die de werkzaamhe den uitvoert in 'maanpakken.' De bewoners beweren onder meer dat de aannemer zich niet houdt aan de afspraak het bouwterrein goed af te zetten. Kinderen zou den daardoor in de buurt van de werkzaamheden kunnen komen. Woordvoerster T. Hurkmans van opdrachtgever Noordvest geeft toe dat de afzetting in een spora disch geval heeft ontbroken, „Het kan gebeuren dat bouwvak kers al een kwartier bezig zijn en iemand vergeten heeft het afzet- lint te spannen. Maar dat wordt direct goed opgepikt. We hebben een eigen opzichter op het bouw terrein rondlopen die dit soort za ken gelijk aankaart bij de aanne mer. Er is slechts een incident ge weest, over het algemeen is alles prima geregeld. Wij zijn zeer te vreden over Muwi." Opknapbeurt Woningstichting Noordvest be grijpt dat de asbestsanering veel gevoeliger ligt dan een reguliere opknapbeurt aan een wooncom plex. „Mensen maken zich terecht zorgen om de volksgezondheid. En veel bewoners, weten altijd perfect hoe het wérk moet worden gedaan.' Hetpunt is alleen dat mensen niet alles zien. De afge sproken werkzaamheden worden, wel degelijk uitgevoerd, ook al menen bewoners te weten dat dit niet altijd het geval is." De woordvoerster doelt onder meer op de werkzaamheden aan de zogenoemde binnenbeplating. Zoals afgesproken worden deze- asbesthoudende platen niet ver wijderd. Ze worden ingekapseld om de verspreiding van asbest in de woningen te voorkomen. Voor af moeten de platen worden voor zien van zogeheten asbest-gevaar- stiekers. Die zijn bedoeld om toe komstige bouwvakkers te waar schuwen. De bewoners hebben het mis als zij zeggen dat de stick ers niet worden aangebracht, zegt Hurkmans. „Uiteraard gebeurt dat wel." Hetzelfde geldt voor de aanwezigheid van de deskundig toezichthouder asbestsloop. Zijn aanwezigheid op de bouwplaats is verplicht. De bewoners hebben hem nooit gezien, zeggen.ze. Maar hij is er op werkuren altijd, zegt de voorlichtster van Noordvest. „Wij zien daar persoonlijk op toe en buitenstaanders ook. De aan- nèmex raakt zijn certificatie voor de werkzaamheden kwijt als hij niet aan de geldende verplichtin gen voldoet." Binnenkort hoopt Noordvest in een vergadering met de bewoners alle misverstanden weg te werken. De verhuurder wil bij die gelegenheid onder meer toelichten waarom er, tegen de oorspronkelijke afspraak in, is doorgewerkt tijdens de bouwva- kantie. Een'deél.van de bewoners was in die periode niét blij 'met de Douwstelling voor hun huis, bang als zy waren voor inbrekers tij dens hun afwezigheid vanwege de vakantie. Noordvest begrijpt niet dat de bewonersgroep er ver baasd over is. „Dat doorwerken is juist gebeurd op verzoek van de bewoners. Die lieten weten dat zij dé duur van de werkzaamheden zoveel mogelijk wilden beper ken." Een advocaat poogt inmid dels van Noordvest smartegeld te incasseren als compensatie voor de overlast, die-de bewoners van de asbestsanering ondervinden. De verhuurder wacht het verloop van deze zaak af. „We hebben met de bewoners overlegd," zegt Hurkmans. „Wij zijn niet bereid om aan een dergelijke schadere geling mee te werken. Zo'n rege ling is niet gebruikelijk bij onder houdswerkzaamheden. Overlast is onvermijdelijk bij een klus als deze." De gemeenten Schiedam en Vlaardingen verschijnen sinds enige tijd broederlijk samen, maar met een eigen stadswapen, op het wereldwijde computernetwerk Internet. Illustratie Digitale Stad Vlaardingen Door Eric Borye Vlaardingen—Wat een jaartje gele den als een grap in een café in Vlaardingen begon, is inmiddels uitgegroeid tot een professionele organisatie. De Digitale stad Vlaardingen-Schiedam (DSV) is de digitale variant van de twee buurgemeenten op het wereldwij de computernetwerk Internet. Ludo Blauw, de grote motor ach ter DSV, vertelt: „We waren met een paar vrienden al een paar jaar op het Internet actief. Ruim een jaar geleden verschenen er diver se Nederlandse digitale steden op het Internet, zoals de digitale stad Amsterdam en Utrecht. Wij wil den iets voor onze eigen regio ma ken. In september 1995 zijn we of ficieel een stichting geworden en druk aan de slag gegaan om de nodige financiële bronnen aan te boren. Schiedam en Vlaardingen broederlijk samen, dat leek ons voor de financiering ook wei han dig." En dat was het ook. De op richting van de digitale stad kwam verrassend snel rond: Com putergigant Sun stelde de compu ters beschikbaar, de VSB-bank was bereid tot een eenmalige gift van/65.000. Inmiddels is DSV uitgegroeid tot een volwaardige digitale stad, met zo'n 2500 ïnternetpaginés die de digitale bezoeker ter beschikking Vlaardingen—Het oüdëpostkan- toor ih^hétiéefste^hlofevan-de-... Van Hogendorplaan mVlaardin- gen gaat in'september dicht Toch hoeven deklantenvan dat kantoor zich geen zorgen te ma- - ken ymnt over twee weken opent de' familie Letsehert in het laat-, ste gedeelte van de laan een vol- ledige' nieuwepostkantborwin- .kei. De wankel is een onderdeel van de zogenoemde frarichise-orga- nisatie van de PTT. De winkel heeft dezelfde functie als een postkantoor. Zo kunnen er ehe-' ques en geld worden gehaald, 'zegels en andere, postale artike len. Klantenjkunnem er. pakket- qesyersiur^ehbankpasjes op halen! Hetverschf] met hét oude postkantoor zit "m in de neven-:: •produlrteh;^ër^::.wpiden. ver—'' kocht.We verkopende literaire boe&n top tien,"-vertelt winke- IièrA Letsehert. „Maar ook tijd- sennf .en, sigaretten en .wens- kaarten. Snoep is ook te krijgen, in dewinkeU". f %-J LetschertJjS.-.hietf bang daUdep winkel, eigenlijk een uitgebrei- de tabaksü'osk, ,£eveér concur rentie ondervindt van andere aan; de laan gèvestigöe onderne- mingen. „Natuurlijk-kan er in de supermarkten aan de Van Hogendorplaan sigaretten en tijdschriften worden gekocht. Ik verwacht echter dat de postkan-., töorwinkel de functie vanhete ïöude postkantoor overneemt erf dat klanten tegelijkertijd, een pakje sigartten, snoep 'ofeen-. tijdschriftje kopen wanneer zet staan de wachten."1 'tv Over twee: weken kal blijken of, de bewoners van de Babberspöl- der hunweg naar de postkan '.toorwinkel van de familie, "Letsehert weten te! vinden. Gp vrijdag 6 september gaan de., deuren voor het eerst open. ff; staan. Wat valt er zoal te beleven in deze omgeving? „We hebben informatie van de gemeente, pro gramma's van festivals in de stad, discussiegroepen, uitgaanstips, lokale winkeliers en klikbare links naar andere sites op het net." Wie een bezoekje via Internet aan de digitale evenknie van Vlaar dingen en Schiedam brengt, zal versteld staan van de hoeveelheid informatie in tekst, beeld en ani matie: Hoe laat gaat laatste bus naar huis? Zo gevonden. De ope ningstijden van je favoriete boek handel? Hebbes! Waar kan ik mijn paspoort verlengen? Klik, en je bent er. Gratis In een fraai historisch pandje aan de Oudedijk in Vlaardingen, waar de DSV baar 'echte' vestiging heeft, toont.Ludo een nieuw snuf je: een prototype van een digitale, stadsplattegrond van Vlaardin- gen. „Dit staat straks ook in de .di gitale stad: een stadsplattegrond waar een figuurtje de opgevraag de straten bewandelt. En als je hem te vaak naar ons stamcafé stuurt, gaai-ie wat wankel lopen, vertelt hij lachend. Een digitale stad kan alleen be staansrecht Lebben als er daad werkelijk —naast de informatie aanbieders-- ook bewoners zijn. Inwoners uit Vlaardingen en Schiedam kunnen zich vestigen in de DSV. „Als je thuis een tele foonaansluiting en een computer met modem hebt, dan bieden we gratis huisvesting: je krijgt van ons een eigen e-mail adres (een elektronische postbus) en je mag binnen Nederland 'surfen' op het Internet. Op die manier kun je slechts tegen de lokale telefoon kosten heel goedkoop Internet le ren kennen, zonder dat je gelijk vast zit aan een abonnement bij een 'provider'. We hebben er nog weinig ruchtbaarheid aan gege ven, maar er zijn al een. kleine tweehonderd bewoners," vertelt Ludo enthousiast „We zijn ook een samenwerkings verband gestart met de C. E. C. Beneden-Maas Vlaardingen. een mbo-opieiding. Aan deze school bieden we de mogelijkheid om in een zogenoemde Rantoorsimula- tié de mogelijkheden van Inter net te ontdekken. Bovendien kunnen clubs, verenigingen en stichtingen bij ons gratis een fio- mepaga plaatsen, een eigen hoek je op het Internet waar zij infor matie over hun organisatie kwijt kunnen. 35 vrijwilligers zorgen ervoor dat de informatie wordt bij gehouden: de vrijwilligers, zijn vaak mensen die al via hun werk met Internet te maken hebben, of enthousiaste freaks die bij ons flink tekeer mogen gaan. Kijk maar eens naar de vormgeving van sommige rubrieken, by ons kan alles." Ook grote, landelijke organisaties en bedrijven hebben het succes van de DSV opgemerkt en maken nu gebruik van de dien sten van de DSV, zoals het Neder lands Meetinstituut en de Sodaal Economische Raad Ook hoopt de DSV binnen korte tijd het Schie- land Ziekenhuis te mogen verwel komen binnen de virtuele muren. „Het is zelfs zo dat de gemeente bibliotheek Rotterdam ook al bij ons wil komen. Langzamerhand gaan we een groter gebied dar. on ze eigen regio bestrijken. Maar das juist leuk, iedereen is welkom by ons? Voor meer informatie: Stichting Digitale Stad Vlaar dingen en Schiedam, Postbus 4233, 3130 K£ Vlaardingen. TeL 010-4344601. Inbelnummer: 010- 4351944 E-mail: info@dsv.nl Homepage: httpd/www.dsvjd De nieuwe woonboule vard, d reet aan de West- landseweg op bedrijven terrein Hoogstad, is nog volop in ontwikke ling. Medio december wordt het winkelgebied aan de rand van Vlaardin- gen ge opend. FotO Roel Dijkstra VlaardingenDe ontwikkelingen op het bedrijvenpark Hoogstad le veren Vlaardingen vijfhonderd nieuwe banen op. Die 'schatting' maken burgemeester en wethou ders, die het nieuwe industrieter rein 'een belangrijke rol bij het behoud van werkgelegenheid in Vlaardingen' toedichten. Bij het arbeidsbureau stonden op 31 maart van dit jaar 5223 werkzoe kenden ingeschreven. Oorspronkelijk werd ervan uitge gaan dat Hoogstad zelfs duizend nieuwe banen zou opleveren. Toen werd Hoogstad nog betiteld als 'de Gouden Driehoek', waar onder meer vijftienduizend vier kante meter glimmende kantcor- kolossen zouden verrijzen. Maar de kantorenmarkt stortte in en het gemeentebestuur van Vlaar dingen koos voor een woonboule vard. Naar verwachting zijn deze en de andere bedrijven -onder meer in de autobranche- bij elkaar goed voor 750 arbeidsplaat sen. Een deel van deze mensen is al werkzaam bij in Vlaardingen ge vestigde bedrijven die binnen de gemeentegrens verplaatsen. Dat levert dus geen extra banen op. „Rekening houdend met het feit dat op een aantal vrijkomende lo caties geen nieuwe of minder ar beidsintensieve bedrijven terug komen, wordt het netto werkgele genheidseffect van de ontwikke ling van Bedrijvenpark Hoogstad voor Vlaardingen geraamd op cir ca vijfhonderd personen;" aldus b enw. Het college antwoordt dit op vra gen van de Socialistische Partij. De raadsfractie had de vragen op gesteld naar aanleiding van een vraaggesprek in het Rotterdams Dagblad met wethouder H. C. J. Roijers, waarin hij melding maak te van een gemeentelijk verlies van één miljoen gulden op de ex ploitatie van Hoogstad. Dat had onder meer te maken met dé be zwaren tegen de komst van een woonboulevard in Vlaardingen, waardoor de bouw twee jaar ver traging op liep. B en w antwoor den dat dit eenmalige verlies geen invloed heeft op het tekort van achttien miljoen gulden waar mee de gemeente momenteel kampt en waarvoor tal van bezui nigingsmaatregelen op de rol staan. In de jaarrekening van het grondbedrijf (van 1994) was al re kening gehouden met het verlies. De nieuwe woonboulevard wordt medio december geopend. Er ko men zeven voor Vlaardingen nieuwe bedrijven: Bruynzeel Keukens, Beter Bed, Carpetland, Kwantum, Roobol tuinmeubelen, Hoogenboezem meubelen én Ha- co kasten. Daarnaast verhuist een aantal Vlaardingse bedrijven naar Hoogstad of begint er een filiaal: Finishing Touch grenen meu belen, Van der Ree verlichting en Roobol woontextiel. C' .1 4 -V.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1