Greppelen in de Vlietlanden 'Vier bouwlagen te hoog voor Maasland' ffjgenda Politievriendin kickt niet op sirenes, pistoien en uniformen Alles naar wens? Verkiezing van Miss Mieuwland Op de koffie bij Van Loenen en Metaal Cursussen voor 55-pIus Zeefdrukken in Soenda Spreekuur over huursubsidie Zelfverdediging voor meisjes Clavecenist bezoekt 't Woudt fj mSSL Na vijf dagen theater, mime en muziek is het Vlaardingse Hof van Hartelust in het Oranjepaik weer voorbij. De honderden peuken in het gras zijn de stille getuigen van het festival dat voorstellingen en acts bood, die soms wonderschoon, grappig en creatief waren, maar soms ook buitengewoon melig. Zo zag ik een Engelse dame met twee ongelijke witte kousen (links kort, Techts lang) balanceren over een denkbeeldig slap koord. Leuk op een kinderfeestje met ranja, maar nogal knullig op een volwassen theaterfestival. In dezelfde categorie zaten drie mannen (geel-zwarte kleding, het topje van een reuzenbanaan als hoofddeksel), die onver staanbaar in hun gasmaskers toeterdenen door het publiek slopen. Dc2al het wel niet begrepen hebben, want dat Hof-festival is, zoals ik het iemand treffend hooide karakteriseren, Tcunst en van die toe standen* en dan krijg je deze 'kyk-eens-hoe-creatief-we-zijri'-ongein. Maar goed, dat nemen we dan maar voor lief, In ieder geval was het een gezellig en ontspannen festival, op een enkele house-ontsporing na, met perfect weer, op een perfecte locatie. De beste voorstelling werd wat mij betreft gegeven in het restaurant "Naar Hartelust', waai het koksduo Rob en Jaime de scepter zwaaide. In een stemmig decor van rood velours en kroonluchters speelde zich een toneelstukje af, vaardig op de planken gezet door Maureen, Sietske, Diana, Lotte, Esther. De charmante speelsters balanceerden bedreven met borden, manoeuvreerden feilloos tussen de tafeltjes door, en brachten overtuigend en rolvast hun teksten als TSet smake lijk' en 'Alles naar wens?'. En dan te bedenken dat de computer en printer (het management van dit etablissement is aangetast door het computervirus) er soms geen zin in hadden (terecht, zeg ik er stilletjes bij), resulterend in lan ge wachttijden, en de afzuigkap een keer door een stroomstoring ha perde, de koks in een mist zettend, waarin ze tastend hun weg moes ten vinden. Maar ja, dat hoort allemaal bij zo'n openluchtfestival en het deed de tongstrelende gerechten er met minder goed door sma ken. DICK VAN DER LUGT P.S. Zaterdag werd de eerste Spaanse trap geopend. Naar verluidt zullen nieuwe kabinetten er voortaan voor de traditionele trapfoio poseren met Hare Majesteit in bloemetjesjurk en Willem Alexander in gebloemde bermudashorts. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg, Menno Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Mariëtte OSsthoom, Jan Rozendaal, Carol van der Velden Tijdens het Nieuwland Zomerfestival op31 augustus wordt een Miss-Nieuwlandverkiezing gehouden. De winnares mag een jaar lang optreden als ambassadri ce van de wyk Nieuwland. Ook krijgt zij een reisehe- que van 500 gulden en een fotosessie. Deelnamefor- mulic-ren zijn verkrijgbaar by de 'Knabbelfarm' aan de Mgr. Nolenslaan in Schiedam. Inschrijvingen moeten voor 24 augustus binnen zijn. 'Kom eens bij ons op de koffie'. Onder dat motto hou den de politieke partijen Gemeente Belangen en So lidair '03 hun wekelijkse inloopspreekuur. Elke vrij dag van 14,00 tot 15.00 uur staan fractieleden Henk Metaal en Ane van Loenen voor de burgers van Schiedam klaar om hun vragen te beantwoorden. De seniorenschoo! in Schiedam heeft dit najaar twaalf cursussen en twee thema-middagen voor 55- plussers in haar programma. De cursussen variëren van algemene ontwikkeling tot muziek. De themabij eenkomsten gaan over gezonde voeding en veilig voedsel. De cursussen worden gehouden in onder meer het Educatief Centrum. Voor meer informatie kan worden gebeld met René van Hulst op nummer 2486888. Vlaardingen Zeefdrukken van Peter Dumas hangen van 26 augus tus tot en met 31 oktober in dienstencentrum Soenda aan de Soendalaan in Vlaardingen, Hij toont ontwer pen uit Frankrijk en Italië, recente prenten van Den Haag en van Vlaardingse objecten. Ook een onlangs gereed gekomen zeefdruk van de Visbank is le zien. Dumas werkt afwisselend aan een aquarel of aan een zeefdruk. Vaak is architectuur het onderwerp. Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 234005S Telefax 4349754 Sportredac tie: SanderSon- nemans Telefoon 2340055 4004310 Du Hulpdienst van de SP opent een speciale huur- substdielijn voor mensen die nog geen huursubsidie hebben aangevraagd. Op dit telefonische spreekuur wordt gebruik gemaakt van een speciaal computer programma waarmee het recht op huursubsidie wordt berekend. Medewerkers kunnen dan snel ant woord geven. De gegevens die de beller bij de hand moet hebben zijn: de maandhuur en eventuele servicekosten, het inkomen van 1995 (kopie van de belastingaangifte of jaai opgave of loonstroken), ofloonstroken van 1996. Dit laatste als het inkomen in 1996 lager wordt dan dat van 1995. De telefonische spreekuren worden ge houden op woensdag 21 en donderdag 22 augustus. Mensen kunnen bellen van 20.00 tot 21,00 uur op nummmer: 4357758. Als de belangstelling erg groot is, worden er meer spreekuren georganiseerd. Stichting Welzijn in Vlaardingen start donderdag 29 augustus weer met een cursus zelfverdediging voor meisjes van 10 tot en met 14 jaar. De cursus bestaat uit acht lessen van ongeveer een uur. De kosten be dragen veertig gulden. De lessen worden gegeven in jongerencentrum Europe aan de Brusseiweg 20 in Vlaardingen. Schipluiden De wereldberoemde clavecinist Gustav Leonhardt komt zaterdag 24 augustus langs in het historisch kerkje van 't Woudt in Schipluiden. De toegangsprijs beuiadgt ƒ17,50. Kaarten zijn te koop voor dc voor stelling die om 19.00 uur begint, 't Woudt ligt aan de weg van Delft naar het Westïand. Door Marion Rhoen Vlaardingen Na één dag hooien heeft Brusselse Gé- raldine het al in haar rug. Daarom werkt ze nu wat rus tiger in de Vlietlanden. Zo haalt ze het einde van de week wel, denkt ze. Ze stapt rond in korte broek en met rubber laarzen. De studente economie (19) is sa men met negentien andere jonge ren een week aan het werk in het natuurgebied Vlietlanden tussen Maasland en Schipluiden. Ze 2ijn aan het hooien, verstevigen de be schoeiing met datzelfde hooi en doen aan greppelen en baggeren. Sommige deelnemers zyn ervoor uit Griekenland en Wit-Rusland gekomen. De stichting Internatio nale Werkkampen organiseert het kamp, in samenwerking met de IVN, vereniging voor natuur- en milieu-educatie. De laatste levert ook de tien Nederlandse deelne mers. De veertig paar handen zijn de vereniging Natuurmonumenten, eigenaar van het terrein, zeer wel kom. „Zonder de vrijwilligers zou het werk zich opstapelen," zegt terreinmedewerker Guus van Oostwaart, terwijl hij voordoet hoe je een greppel in het veen moet uitdiepen. „Het hooien moet met de hand worden gedaan, want het veen is te zacht voor machi nes. En hooien is essentieel om dit eeuwenoude cultuurland schap te behouden. Zouden we dat niet doen, dan krijg je hier binnen vijftig jaar een moeras-el- zenbos. Ook mooi, maar lang niet zo uniek." Dankzij de vrijwilligers duurt het hooien niet tot in november. Na tuurmonumenten krijgt, grof be rekend, een kleine 20.000 gulden aan arbeidsuren cadeau in elke week dat de vrijwilligerswerken. En na deze week komt er nog een groep. De vereniging betaalt aan het IVN 4500 gulden. Voor het be heer van de Vlietlanden en de an dere terreinen van Natuurmonu- cv, Vrijwilligers trekken een hooivtetdoor een sloot in het natuurgebied Vlietlanden. Foto Marion Rhoen menten in Midden-Delfland is dik tweeënhalve ton beschikbaar. De Vlietlanden is één van de wei nige oorspronkelijke veengebie den in Zuid-Holland. Omdat het te ver van Schipluiden, Maasland en Vlaardingen ligt, werd het nooit ingepolderd. De vlieten en moeraslanden liggen tweeënhal ve meter hoger dan het omringen de gebied. Boeren gebruikten het hooi van de Vlietlanden als vee voer tot zo'n twaalf jaar geleden, schat Van Oostwaart. Er groeit on der meer moeraskartelblad, veen- pluis, padderus en brede orchis. Deze ochtend heeft Gert (23), één van de Nederlandse begeleiders van het kamp, nog een zeldzame Noordse woelmuis gesignaleeerd. Het hooi bij elkaar harken en met een riek de schuit opgooien is zwaar werk, vindt Heike uit Leip zig. Ze toont de blaren op haar handen. Maar ook het Engels, voertaal op het kamp, valt haar 'ganz schon schwer'. De 23-jarige studente bibliotheek wetenschappen is echter geko men om die taal te oefenen, en ook om van haar collegawerkc.;" te horen over hun landen. Het sa menwerken geeft haar 'a good feeling', zegt ze. Tevreden leunt ze even op haar riek. Achter haar raakt de iaadsehuit steeds voller met hooi. Terreinmedewerker Van Oost- waart geniet van alle extra man kracht. Door het jaar is hij, rnet de opzichter, de enige betaalde kracht op de Vlietlanden. Een tiental vrijwilligers uit de omge ving helpt hen regelmatig, maar het blijft weinig, zegt hij. Nu ziet hij zijn kans schoon en zet een deel van de werkers aan het grep pelen. Het oude greppelpatroon dat de boeren in het veen aanbrachten, wordt weer bijgehouden. Het wa ter van de vlieten dat zo door het gebied stroomt, moet de invloed van de zure regen op de zeldzame planten verminderen. „Zwaar werk, dat steken," puft Ilse (23) terwijl ze met haar volle gewicht op een graaf, een schoppenvormi- ge spade, hangt. „Maar ik heb sterke kisten aan," zegt ze, wijzend op haar schoenen waar ze mee op de graaf staat. Ilse, Nederlandse studente milieu we tenschappen, houdt niet van zon vakanties. Liever is ze begeleider van een natuurkamp. Even verderop, bij de tweede schuit die wordt volgestapeld met hooi, is rechtenstudent Fatah uit Liile aan het werk. Hij vindt het werk ook wel leuk, maar wel steeds hetzelfde. Liever zou hij iets schilderen. Wat er te schilde ren valt in een gebied met louter planten en dieren weet Fatah ook niet zo goed: „De boot of zo." Woensdag 21 augustus ROTTERDAM The Act, Jamsessie, 21.00u. Donderdag 22 augustus VLAARDINGEN Grote Kerk- Lunchconcert, 12.45- 13.15U. HOEK VAN HOLLAND Fort aan den Hoek van Holland. Rondlefdrng. 13„30u. ROTTERDAM Diverse locaties, div.tijden. Hei- neken Jazz Blues Festival. StLau- renskerk. Middag-pauzeconcert, 12.45u. Maasland Voor de Vrouwen Ad vies Comissie (VAC) zijn vier bouwlagen voor een dorp als Maasland teveel van het goede. De VAC wijst de in het schetsplan voor de bebouwing van het voor malige MOB-komplex aangege ven appartementen met vier bouwlagen dan ook van de hand. De VAC vraagt zich af of men in verband met het landelijk karak ter van Maasland wel vier hoog moet bouwen.,Men wil dit lande lijk karakter graag behouden. Dan lijkt drie bouwlagen vooral aan de buitenrand van het dorp wel genoeg". De 'flathoogte' van vier bouwlagen is het zwaarste commentaar van de VAC op het vorige week door de Algemene Woningstichting Maasland (AWM) gepresenteerde schet splan voor de toekomstige be stemming van het MOB-compiex. Al sinds mensenheugenis gaat Maasland er als agrarische ge meente prat op geen hoogbouw binnen haar grenzen te hebben. Maar de normen voor hoogbouw lijken te verschuiven. Gebouwen met vier etages worden al lang geen flats meer genoemd, maar appartementen. Dergelijke ge bouwen met drie woonlagen zij er in Maasland al, waaraan volgens de voorlopige schetsplannen voor het voormalige Defensie-terrein een vierde laag wordt toegevoegd. De VAC is in haar eerste indruk van het door het Vlaardingse ar chitectenbureau Van Pelten Lou ter ontwikkelde plan wel positief. Zij vindt het, behoudens de bouw hoogte dan, een aantrekkelijk plan, waarin zy vooral de grote verscheidenheid aan bebouwing waardeert. De brede avenue geeft volgens de commissie voor de wo ningbouw een zekere allure aan het plan. Het namens de woningstichting ontwikkelde plan voorziet in de bouw van 88 huizen, waaronder drie appartementsgebouwen van vier lagen, In totaal gaat het om 36 woningen in de koop- en 52 wo ningen in de huursector. Twee blokjes van vier eengezinswonin gen aan de avenue zijn huurwo ningen. De VAC adviseert om de ze om te wisselen met de twee blokjes van vier koopwoningen tegenover het appartementsge bouw bij de Doelsiraat. Woningen aan de mooie avenue zijn volgens de VAC veel aantrekkelijker en daardoor gemakkelijker te verko pen dan tegenover een apparte mentsgebouw, waarvan men bo vendien last heeft door inkijk. Het commentaar van burgemees ter en wethouders op het bouw plan, straalt heef wat minder en thousiasme uit dan dat van de VAC. In haar opmerkingen aan de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting blijft enige waardering in de rich ting van de woningstichting en de architect achterwege. Volgens het college bestaat het plan uit te wei nig woningen en te veel straat werk. Ook zetten b en w vraagte kens bij de hoogte van de apparte mentsgebouwen en vragen zich af of vier bouwlagen op deze wijze wel is gewenst. Het aantal par keerplaatsen van 93 werdt even eens genoemd, omdat bij de han tering van de norm 11,3 een mi nimumaantal van 115 parkeer plaatsen nodig zou zijn. Wat de aanleg van het omliggen de groen betreft, zitten de VAC en het college grotendeels op één lijn. Volgens het ingediende plan worden de populieren aan de Doelstraat en de Hofsingel ge handhaafd. De VAC adviseert echter kappen en gedeeltelijk ver wijderen van de hoge en oude bomen. B en w zien eveneens niets in handhaving van de bomen, die de zon wegnemen van de toekomstige nieuwbouw. Het bouwplan voor het MOB-eom- plex wordt besproken in de com missievergadering voor de ruim telijke ordening op maandag 26 augustus. ROTTERDAM Calypso 1: 'Stealing Beauty' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'Kansas City" (al) dag. 6.45-9.30. Calypso3: 'From dusktil! dawn' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2 Riksbloscflop: 'Rob Roy' (16) dag. 12-3.15. Cinerama 1: 'Mission: Im possible' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: The Rock' (16) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Cine rama 3: 'City Hall' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 4: The Craft' (16) dag 6.45-9.30. Cinerama 5: Vampire in Brooklyn '(16) dag. 1,15- 4-6.45-9.30. Corso: 'Mission: Im possible' (12) dag.(beh.ma.6.45) I.15-4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Survival Island' (al) dag 2-4. The li ving Sea' (al) dag. 1-3. 'Eraser' (16) 7.30. 'Mission: impossible'(12) dag 5,15-9.45. lantaren 1: dag. 9.30 (16): Two gris in love' do. 'Fresa y chocolate' vr. The Piano' za. 'Ma- karov'zo. 'LaTarea'ma. 'DasVersp- rechen' di. 'Le Buttane' wo. Venster 1: 'Guantanamera' (al) dag. 9.30. Venster 2: 'Short Cuts' (16) dag. 9,45. Venster 3: 'En Avoir" (16) dag. 10. Ven ster 4: 'I! Postmo'dag. 9.30. Lumière 1: 'Eraser* (16) dag. 1.15- 4-6,45-9.30. Lumière 2: 'Rumblein the Bronx' (16) dag. 6.45-9.30. Lu mière 3:'It takes two'(al) dag. 1.15- 4-6.45. 'Up close personal' (al) dag. 9.30. Lumière 4: 'Primal Fear" (16) dag. 6.45-9.30. Pathé 1: 'Era ser' (16) dag. 11.30-2-4.30-7- 9,30. Pathé 2: 'Never talk to stran gers' (16) dag, 5.50-7.35-9.50, za.alleen 5.50-7.35. Pathé 3: 'Moonlight Valentino' (al) dag. II.05-1.40-4.15-6.50-9.25. Pa thé 4: 'Kingpin' (12) dag 11.40- 2.10-4.40-7.10-9.40, za.9.50. Twister" (12) za. 9.40. Pathé 5: The Rock' (16) dag. 12.35-3,30-6.25- 9.20, ma.niet om 6.25. Pathé 6: 'Spy Hard' (a!) dag. 4-6.05-8.10- 10.15. Pathé7:'Beaut/fuJGiris'(12) dag 12.05-2.30-4.55-7.20-9.45. Rex: '1001 Erotic Nights' 'A girl best friends' 'Bcrcfe/lo' (18) dag vanaf 12.00. Nachtvoorstetllngen: Lumière 1: Twister' (16) vr.za.00.15. Uimlère 2: 'Erased (16) vr.za.00.15. Lumiè re 3: 'Mission: Impossible' vr.za. 00.15. Lumière 4: 'Screamers'(16) vr.za. 00.15. Kindermatinees: Cinerama 4: 'Ba be' (N) dag. 1-15-4. Lumière 2: 'Ripper' dag 1.15-4. Lumière 4: 'A Goofy Movie' (N) dag. 1.15-4, Pa thé: ToyStory' (N)dag 11.50-1.55. 'A Goof/ Movie' (N) dag. 11.20- 1.20-3.20. Schiedam Hoe zwaar de politie het de afgelopen tijd ook te verdu ren heeft gehad en het misschien nog krijgt, er is altijd een groep burgers die het voor de dienders opneemt. De landelijke Vereni ging van Politievrienden steunt de mannen en vrouwen in het blauw door dik en dun. „De agen ten krijgen op straat met steeds meer geweld te maken terwijl de waardering van de burgers voor het werk van de politie daalt," ver telt de Schiedamse politievrien din Marianne Dekker. „Wij willen laten zien dat er nog mensen zijn die zich bekommeren om de handhavers van het gezag." De huidige Vereniging van Poli tievrienden werd ruim twintig jaar geleden opgericht. De naam van de club veranderde in die pe riode een aantal maal. De Politie- fanclub, zoals de vereniging in het begin heette, werd al snel veran derd in petitie-vriendenkring. „Fanclub klinkt zo tienerachtig. Met zo'n naam is het net alsof wij idolaat zijn van de politie en dat is niet zo," vertelt Dekker. Dekker zelf werd lid van de ver eniging toen ze een aantal jaar ge leden een interview las met de toenmalige commissaris van poli tie in Schiedam. „Commissaris Haagen sprak in dat artikel over de toenemende agressie op straat waar agenten mee te maken kre gen. Ik vond dat zo vreemd. De dienders doen toch gewoon hun beroep. Ik heb toen allerlei infor matie over de politie opge vraagd." In een ziekenhuisbed las Dekker in een bekend roddelblad over de oprichting van de toen nog Poli- tiefanclub geheten vereniging. „Ik heb direct een kaartje ge stuurd en ben lid geworden. Tot op de dag van vandaag vind ik het nog steeds heel erg leuk om met de politie bezig te zijn." Van een fascinatie voor stoere li chamen in strakke uniformen, zwaailichten en pistolen is vol gens Dekker geen sprake. „Het gaat veel meer om waardering voor het werk van de agenten. Ik ben niet iemand die bij calamitei ten vooraan staat om te zien wat er gebeurt" Toch is het sensatiegevoel Dek ker niet helemaal vreemd. In haar fleurig rose ingerichte woonka mer verdringt het geluid van een scanner regelmatig het gekwetter van haar huisvriend de witte par kiet. „Ik heb dat dmg een tydje geleden gekocht en ik moet zeg gen dal ik er veel plezier aan be leef. Wanneer er een achtervol ging aan de gang is zit ik met spanning te luisteren. Het ge praat van de agenten over de mo bilofoon geeft me ook een gerust stellend gevoel. Zeker wanneer ik hoor dat ze bij mij in de buurt zijn." Uit hoeveel leden de landelijk ver eniging bestaat weet Dekker niet Voor de afdeling Schiedam is zij in elk geval de enige afgevaardig de. Regelmatig houden de politie vrienden excursies naar politie- bureau's in Nederland. Ook heb ben ze al een aantal politiescholen Marianne Dekken „Wij willen laten zien dat er nog mensen zijn dis zich bekommeren om de handhavers van het ge zag." Foto Roel Dijkstra bezocht. Het belangrijkste werk van de vereniging is het sturen van kaartjes naar agenten die tij dens de uitoefening van hun be roep ziek zijn geworden. Dekker: Meestal waarderen de politiemensen de kaartjes enorm. Door contact te houden met het betreffende bureau proberen we de agent tijdens zijn ziekte een beetje te volgen." Dekker heeft al meerdere keren meegemaakt dat ze een bedank- briefje ontving van een opgelapte diender. „Het is natuurlijk leuk als men laat blijken de kaartjes op prijs te stellen. We horen soms ook wel eens dat iemand geen in teresse heeft in een presentje van ons. Dat kan ook gebeuren." Zelf heeft de Schiedame politie vriendin nooit de behoefte gehad om als agent de straat op te gaan. „Tijdens de excursie naar de poli tieschool heb ik ervaren dat het een ingewikkelde studie is. Poli tieagent word je niet zomaar. Ik houd het bij het verzamelen van alles wat met de politie heeft te maken. Zo heb ik een aantal poli- tiepetten en insignes gekregen. Ook heb ik een stuk of wat boe ken. Het pronkstuk uit mijn ver zameling is een houten knuppel van de Canadese bereden politie. Een agent die bij de Schiedamse politie op bezoek was heeft my die gegeven." Het eerstvolgende reisje van de vereniging is naar het politiebu reau op Schiphol. „Er moeten nog wel wat dingen worden geregeld, maar ik heb goede hoop. Het lijkt me heel bijzonder om te zien hoe de politie op Schiphol te werk gaat."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3