Eeonerai© Pakhoed rekent op winstherstel NS iets vaster op eigen benen Doorbraak in verwerking bouwafval met asbest Hogere winst voor Van Ommeren Gran Dorado verkoopt vakantiehuizen, ook Port Zélande staat in de etalage Duurdere tabak kost 200 banen Nieuwe topman Air Liquide Twee economen onderscheiden Benzine en diesel duurder Topproductie in de industrie Order voor ketelbouwer Geldzorgen op de Antillen Resultaat als gevolg van kosten reorganisatie tijdelijk fors teruggelopen Hoogovens kiest nu al voor Europese ondernemingsraad Bedrijven in horeca worden steeds groter Rotterdams Dagblad Woensdag 21 augustus 1996 Drachten In de fabrieken van Douwe Egberts in Joure en Drach ten staan tientallen banen op de tocht, stelt DE naar aanleiding van berichten dat het kabinet de prijzen van rookwaar volgend jaar met vijftig tot zeventig cent wil verhogen. De tabaksindustrie als geheel zal by een verhoging van vij ftig cent zeker tweehonderd ar beidsplaatsen verliezen. Douwe Egberts neemt zestig procent van de Nederlandse tabaksproductie voor zijn rekening. In Joure wor den per dag ruim een miljoen pakjes shag geproduceerd. Rotterdam—G. Starre is benoemd tot algemeen directeur van Air Li quide Nederland in Rotterdam. Hy volgt B.C. Fortuyn op die een functie buiten het bedrijf heeft aanvaard. Starre is op dit moment topman bij de Eindhovense vesti ging van de onderneming. Air Li quide Nederland beheert 3500 ki lometer pijpleiding en distribu eert stik-, zuur- en waterstof aan een aantal grote afnemers, waar onder ICI in de Botlek. RotterdamDe economen prof. dr,ir. J.C. van Ours (Erasmus Uni versiteit Rotterdam) en diens col lega prof.dr. G. Ridder van de Vrije Universiteit Amsterdam zijn door de Europese Economic Asso ciation (EEA) onderscheiden met de Hicks-Tinbergen medaille. De prestigieuze onderscheiding, die is vernoemd naar de twee Nobel prijswinnaars in de economie, is vandaag in Istanbul uitgereikt tij dens de jaarvergadering van de EEA. Het tweetal, verbonden aan het Tinbergen-instituut, kreeg de onderscheiding voor het onder zoek naar de verdringing van werkzoekenden op de Nederland se arbeidsmarkt. Rotterdam Benzine en diesel olie worden morgen duurder. Benzine gaat een cent per liter omhoog, diesel twee cent. De prijsverhoging is het gevolg van ontwikkelingen op de internatio nale productenmarkt De literpry- zen worden ƒ2,21 voor gelode su- perbenzine, twee gulden voor eu ro ongelood, ƒ2,05 voor super plus ongelood en ƒ1,42 voor diesel. Voorburg De productie van de industrie blijft stijgen. Uit voorlo pige rij fers van het CBS blijkt dat de productie in juni 4,7 procent hoger lag dan in juni vorig jaar. Hierdoor komt de productiegroei in het tweede kwartaal 3,5 procent hoger uit dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. Over bet eerste halfjaar blijft de groei beperkt tot 2,6 procent, minder dan de gemid delde groei (2,8 procent) die over heel 1995 werd genieten. De groot ste stijging deed zich in de eerste zes maanden voor in de metaalin dustrie 4,9 procent). Utrecht De Utrechtse ketelbou wer Standard Fasel-Lentjes mag twee afgassenketels bouwen voor een nieuwe warmte/krachtcentra le in Geleen. Met de order, afkom stig van Siemens, is een bedrag gemoeid van 65 miljoen gulden. De installaties koelen de gassen die vrijkomen by de verbranding van aardgas. De opgevangen warmte wordt omgezet in nieuwe energie, waardoor het rendement van de verbranding toeneemt De centrale in Geleen wordtgebouwd in opdracht van de elektriciteits maatschappij EPZ en DSM. Willemstad De Centrale Bank van de Nederlandse Antillen is bezorgd over een te verwachten, verdere vermindering van de de viezenvoorraad, vooral door stag natie in de toeristische sector, Die zorgt voor een kwart van de devie- zeninkomsten. De deviezenvoor raad bedraagt al jarenlang minder dan de internationaal gehanteer de norm van drie maanden im- portwaarde. Momenteel staat de voorraad gelijk aan ongeveer twee maanden. Om aan meer inkom sten te komen heeft de regering onder meer de invoering van om zetbelasting gelast. Rotterdam—Vooral door hoge reorganisatiekosten is de netto winst van het tankopslag- en transportconeern Pakhoed in de eerste helft van dit jaar fors teruggelopen naar slechts 4,6 mil joen gulden. In de eerste zes maanden van 1995 bedroeg de nettowinst nog 61,4 miljoen gulden. Voor de tweede helft van het jaar verwacht het concern echter een behoorlijk winsther stel. De winstterugval in de eerste zes manden was door de Pakhoed- directie eerder dit jaar al aangege ven waardoor de beleggers op de Amsterdamse effectenbeurs niet in paniek raakte door de tegenval ler. Het fonds sloot 1.70 hoger op 46,30. Als de kosten voor herstructure ringen (54,3 miljoen gulden) niet worden meegerekend bedraagt het resultaat na belastingen 58,9 miljoen gulden tegenover 62 mil joen gulden in het eerste halfjaar van 1995. Maar nog belangrijker voor de beurs is de melding van Pakhoed dat na de zwakke eerste drie maanden het tweede kwar taal een opmerkelijk herstel van de operationele resultaten te zien heeft gegeven, waardoor de opge lopen achterstand in de bedrijfs winst vrijwel geheel werd goedge maakt. De reorganisatiekosten hebben vooral betrekking op de verkoop van Fumess Transport Groep per 31 december dit jaar aan Hollan- dia Industriële Maatschappij (HIM) en op de tankopslagactivi- teiten in Rotterdam. Bij de tan- kopslagbedrijven en het scheeps- agenturenbedrijf in. Rotterdam zijn vervroegde uittredingsrege lingen getroffen waarvan 62 me dewerkers gebruik hebben ge maakt. Bij het Fumess-onderdeel Seaport Terminals (havenbedrijf in Rotterdam) is een regeling doorgevoerd waarbij vijftig mede werkers uittreden. In de tankopslag was er volgens Pakhoed een tegengestelde ont wikkeling. In de opslag van che micaliën ging het beter, met name in Nederland, maar ook in Belgiè en de Verenigde Staten, Een goed halfjaar was het eveneens in de opslag van eetbare oliën. In de (ruwe) olie-opslag echter was de ontwikkeling per saldo ongun stig. De reorganisatie van de Rot terdamse oüe-opslagsector zal volgens Pakhoed vanaf volgend jaar moeten leiden tot winsther stel. In Singapore was het resul taat in de tankopslag ook lager door verlies van een klant, maar hier verwacht Pakhoed vanaf vol gend jaar wederom betere resulta ten door een groot langjarig con tract. De distributiebedrijven van che micaliën hadden eveneens te kampen met een lager resultaat. Bij de grote Franse dochter Lam bert Rivière tekent Pakhoed aan dat het eerste halfjaar van 1995 buitengewoon goed was door zeer hoge prijzen. De marktcondities zyn volgens Pakhoed thans sta bieler waardoor voor Lambert Ri vière in de tweede helft van dit jaar een verbetering wordt ver wacht. De lagere winstbijdrage van het Amerikaanse Univar-eoncem - waarin Pakhoed in het eerste half jaar een belang had van 28 pro cent; inmiddels na een bod uitge breid tot bijna honderd procent - is toe te schrijven aan verliezen in de eerste drie maanden van dit jaar in de Verenigde Staten zelf. Inmiddels is volgens Pakhoed in de Amerikaanse divisie van Uni- var een opmerkelijk herstel inge treden. De Canadese en Europese divisies van Univar bleven goed presteren, meldt het concern. Verbeterd In de transportbedrijven is het re sultaat verbeterd. Mede dankzij de fiscale steunmaatregelen in Nederland ging het in de zeevaart een stuk beter. Ook de binnen- tankvaart behaalde een hoger re sultaat. In de haven- en transportsector verbeterde de resultaten vooral dankzij een hogere winst bij Fur- ness waar vorig jaar het sterk ver liesgevende stuwadoorsbedrijf Multi-Terminals Waalhaven werd gesloten. Het containeroverslag- bedrijf ECT (30,56 procent) wist in hei eerste halfjaar het bevredi gende wmstniveau van vorig jaar te handhaven, aldus het Pakhoed- bestuur. Voor de tweede helft van het jaar verwacht Pakhoed dat de winst na belastingen duidelijk hoger zal uitkomen boven die in de verge lijkbare periode van 1995 (61,6 miljoen gulden). Volgens het con cern ontstaat na de verwerking van de reorganisatiekosten, de ac quisitie van Univar en de over dracht van Furness aan het eind van het jaar een geheel ander beeld van het concern. Pakhoed zal zich hierna verder ontwikke len als de kwaliteitspartner van de olie- en chemische industrie voor hun logistieke en distributie ve behoeften, aldus het bestuur. En dat zal een sterke basis vormen voorde verdere winstont wikkeling, zo laat topman mr. N. J. Westdijk weten. Door Sentina van der Meer Rotterdam Bouw- en sloopafval is voortaan gemakkelijker te recy clen doordat de techniek om as best te vewyderen sterk is verbe terd. Deze ontwikkeling geldt als een doorbraak op het gebied van asbestverwijdering. Vandaag wordt deze nieuwe techniek, de Asbestkraker (ABK), voor het eerst gebruikt in een oud school gebouw aan de Drievrienden- straat in het centrum van Rotter dam. De 'kraker' is baanbrekend vol gens woordvoerder A Titulaer van de projectgroep recycling van twintig Rijnmond-gemeenten, omdat het contact met de gevaar lijke slof bij het verwijderen fors wordt beperkt. Hierdoor is het nu wel mogelijk om bouw- en sloop materiaal, waar men vroeger niet bij kon komen door asbest, te her gebruiken. Het idee van de ABK-machine is afkomstig van Rijnmond Recy cling, een onderdeel van het Schiedamse bedrijf Van der Kooij Transport, dat gespecialiseerd is in astbestverwijdering, In samen werking met het Ontwikkelings bedrijf Rotterdam en de project groep recycling van twintig ge meenten in de Rijnmond is de machine, die ingebouwd zit in een vrachtwagen, verder ontwikkeld. De asbesthoudende bouwmateri alen behoeven alleen ir. de ABK- machine te worden gestopt Waar schijnlijk zal er nog op wat knop jes moeten worden gedrukt, maar verder komt er geen mens bij het proces aan te pas. In de 'kraker' worden de asbest houdende materialen verpulverd door twee breekwalsen met mes sen eraan. Dit gebeurt onder wa ter, omdat de vrijkomende stof deeltjes van asbest juist zo ge vaarlijk zijn. Bij het natte goedje wordt dan cement toegevoegd en dit wordt in een kubusvorm ge stort. De machine spuwt vanzelf deze asbest-cementblokken van een kubieke meter, dat bestaat uit 85 procent asbest en vijftien pro cent cement, netjes ingepakt uit. Asbest is een vezelvormig mate riaal, dat in het verleden op grote schaal is toegepast in de bouw, xjifotvewjdfmg vanwege zijn kwaliteiten. Het is sterk, vocht- en brandwerend, iso lerend en vooral goedkoop. Later kwam men erachter dat dit sterke materiaal echter zeer slecht is voor gezondheid van diegene die ermee moeten werken. Bij de ver werking van asbest komen name lijk al gauw stofdeeltjes vrij en het inademen hiervan kan asbestose, longkanker en mesothelioom (buik- en Iongvlieskanker) veroor zaken. Tegen deze ziekten is geen enkele remedie. „Vroeger moest er veel worden gesjouwd met de asbestgolfplaten en de oude asbesthoudende ont- luchtingspijpen," zegt Titulaer. „Bovendien moesten alle objec ten afzonderlijk tweemaal worden ingepakt met plastic. Op deze ma nier werden ze dan gedumpt" Deze manier van werken wös niet bepaald veilig volgens hem. „Omdat mensen veelvuldig in contact kwamen met het asbest. Ook gingen de golfplaten en ont- luchtingspijpen vaak kapot bij het slopen en dan komen juist de gevaarlijke vezels vrij." Volgens Titulaer was de manier ook niet echt wat je noemt milieu vriendelijk. „Want al die enorme objecten werden dubbel verpakt in plastic. En de enorme golfpla ten en ontluchtingspjjpen met een gemiddelde doorsnede van dertig centimeter, die in de meest uiteenlopende vormen bestaan, zijn niet gemakkelijk geordend op te bergen en nemen daardoor veel plaats in beslag op een stort- Nu kan het asbest keurig worden opgeslagen op de stortplaats. Ti tulaer „De blokken zijn immers gemakkelijk op te stapelen en ze zijn netjes ingepakt" Om de blok ken komt een nauwomsluitende kunstof zak, versterkt met textiel. De 'kraker' wordt daarom ook wel de 'inpakmachme' ge noemd. Het opslaan in cementblok- ken is ook veiliger dan een losse golfplaat, omdat bij het vermengen alle afzonderlijke vezels van het asbest aan het cement zijn gaan kleven. „Als de tas open mocht gaan, komt er dus geen vezel vrij. Of er moet iets extreems mee zijn gebeurd. Bijvoorbeeld dat mensen erin hebben gehakt," zegt Titulaer. Het recyclen van de gevaarlijke bouwstof zelf is nog lang niet mogelijk volgens de woordvoerder. „Om asbest onschadelijk te maken moet het bij een zeer hoge temperatuur verbranden Daarna zou het eventueel vermengd kun nen worden met cement voor her gebruik. Maar dat is allemaal véél te duur." Grote foto: De rijdende asbestcentrale van Rijnmond Recycling. Inzetfoto: de Ingenieuze ver werker binnen in de bak. Utrecht De Nederlandse Spoor wegen staan iets vaster op eigen benen. Hoewel het rijk in het eer ste halfjaar 27 miljoen gulden minder overmaakte, steeg de net towinst van NS met 19 procent tot 68 miljoen gulden. Volgend jaar draagt de overheid niets meer bij aan de exploitatie. Evenals vorig jaar daalde het aan tal reizigerskilometers in de eer ste helft van dit jaar licht: van 7,08 naar 7,05 miljard. Deze teruggang is geheel te wijten aan de daling van het aantal dienstplichtigen en studenten die reizen met een spe ciale ov-kaart. Het aantal 'gewo ne' reizigerskilometers vertoonde een minieme stijging: van 4,62 naar 4,65 miljard. Reizigers zijn weer iets beter te spreken over de kwaliteit van de dienstverlening, zo blijkt uit ei gen onderzoek van NS. Zeventig procent geeft het bedrijf weer een ruime zeven. In de tweede helft van vorig jaar, toen NS werden ge plaagd door veel vertragingen en omleidingen, was dat 6,7 procent. In de eerste helft van '95 lag het percentage overigens nog iets bo ven de 70 procent. Volgens de Spoorwegen rijdt 80 procent van de treinen inmiddels weer op tijd. Dat wil zeggen: bij aankomst hebben zij een vertra ging van drie minuten of minder. Dat is beter dan in het tweede deel van vorig jaar 7 procent), maar minder dan in de eerste helft (- 4 procent). Tien procent van de trei nen heeft nu een vertraging van minimaal vyf minuten, tegen 6 procent in het eerste halfjaar van '95. NS Cargo, het vrachtbedrijf van NS, draait met verlies. De hoe veelheid vracht daalde van 10,6 naar 10,5 miljoen ton. De spoorwe gen verwachten dat het totale goe derenvervoer over 1996 ongeveer op het niveau van vorig jaar (20,9 miljoen ton) zal uitkomen. Door het verlies van postvervoer en het vervoer van bouwmaterialen voor de spoorwegbouw daalde de op brengst per vervoerde ton van 15,80 gulden naar 15,40 gulden. Cargo is inmiddels begonnen met een ingrijpende reorganisatie die moet leiden tot uitbreiding van het ladingpakket cn verlaging van de kosten. Begin juni kondig de het bedrijf een nauwe samen werking aan met Deutsche Bahn en CSX Corporation. Deze allian tie moet de marktpositie van Car go aanzienlijk verstevigen. Het bedrijfsresultaat (totale om zet min totale kosten) bij NS steeg het eerste halfjaar met 8 procent naar 129 miljoen gulden. Daar mee komt het zogeheten 'rende ment op het geïnvesteerd vermo gen' op 4 procent. Dat kerngetal moet omhoog naar 10 procent Pas dan kunnen de Spoorwegen naar de beurs, zo liet NS-topman R. den Besten vorig jaar weten. Rotterdam Het Rotterdamse tankopslag- en scheepvaartbe drijf Koninklijke Van Ommeren heeft in het eerste halfjaar een winst geboekt van 44,7 miljoen guldenDat is een vijftien procent beter resultaat dan in het eerste halfjaar van 1995. Voor heel dit jaar verwacht Van Ommeren een duidelijk hogere winst dan vorig jaar, toen het concern een winst van 80,3 mftjoen behaalde. De net towinst per aandeel komt uit op ƒ2,88. De resultaten van de opslag van minerale olieproducten bleven in Europa nagenoeg gelijk, dankzij een belangrijk bestand aan lang lopende contracten, meldt Van Ommeren. De resultaten in de chemicaliën-opslag bleven vooral in het tweede kwartaal achter door de terugval in opslag voor handelsondernemingen. De re sultaten in de dierlijke- en plant aardige oliën en vetten ontwikke len zich volgens Van Ommeren gunstig. In Amerika compenseerde de re- sultatenverbetering van de Loui siana-terminals de teruggang by de Bayonne-terminal bij New Jer sey. In Bayonne liep in de loop van het tweede kwartaal een aan tal opslagcontracten af. De bijdra ge van de terminals in Mexico handhaafde zich op het niveau van vorig jaar. Tn Azië tonen de resultaten van de opslag van olieproducten en che micaliën in Singapore een sterke verbetering, terwijl die in Korea en China zich op het niveau van vorig jaar han dh a ven Tankvaart De resultaten van de zeetank- vaart verbeterden voornamelijk Umuiden Koninklijke Hoog ovens heeft sinds gisteren als een van de eerste Nederlandse multi nationale ondernemingen een Europese ondernemingsraad. De leiding van het staal- en alumini- umbedrijf bereikte daarover gis teren overeenstemming met vak verenigingen en gekozen werkne mersvertegenwoordigers uit Ne derland, Duitsland, België en Noorwegen. De taak van de 18 le den grote Euro-or beperkt zich tot 'raadpleging en informatie' over concemzaken, die niet in de na tionale overlegorganen aan de or de komen. Instelling van de Euro-or vloeit voort uit een Europese richtlijn over grensoverschrijdende zeg genschap van werknemers. De raad bestaat uit vertegenwoordi gers van alle landen binnen de Europese Uniewaarin Hoogovens actief is. Het aantal afgevaardig den is afhankelijk van het aantal werknemers per land. In de prak tijk betekent dat in de eerste zit tingsperiode van vier jaar Neder land acht zetels inneemt, België drie, Duitsland vier, en Noorwe gen, Frankrijk en Groot-Brittaniè elk een. Voorzitter G. Backer van de Centrale Ondernemingsraad van Hoogovens in Nederland is tevreden over het bereikte resul taat. „Deze overeenkomst biedt ons meer ruimte dan de Europese richtlijn. Het is aan ons om die ruimte goed te gebruiken." Als voorbeeld noemt hij de wijze waarop de concemleiding de Eu ro-or moet informeren en raadple gen over het beleid. „Dat kan vooraf of achteraf gebeuren. De Raad van bestuur heeft toegezegd dat vooraf te doen." Recentelijk ontstond commotie toen minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid aan kondigde een aantal onderdelen van zijn wetsvoorstel dat de Euro- or in Nederland moet regelen, nog eens nader te bekijken. Hij deed dat onder druk van Amerikaanse, Japanse en Nederlandse werkge vers, die zich in hun onderne- mingsvrijheid beknot voelen. Vol gens Backer speelde die discussie bij Hoogovens geen rol. „Na twee jaar voorbereiding was dat voor ons een gepasseerd station." Amsterdam De beheerder van vakantiebungalows Gran Dorado is begonnen met de verkoop van 2250 huisjes in zijn parken in Zandvoort, Zeeland en Limburg. In paginagrote advertenties wor den beleggers' lekker gemaakt om 92,500 tot 225.000 gulden op tafel te leggen voor een huisje. Deze zijn echter niet voor eigen gebruik: Gran Dorado houdt ver huur en marketing in handen. De uitverkoop van Gran Dorado huisjes en -appartementen is het gevolg van de overname van CreatiefVakantiepaiken, de Gro ningse verhuurder van vierdui zend recreatiewoningen, ver spreid over 31 parken in Neder land en België. De naar schatting 310 miljoen gulden die de ver koop van de vakantiehuisjes moet opleveren wordt benut om de overname te financieren als mede het kasboek op orde te stel len. Gran Dorado heeft twee make laars in de arm genomen die het grote,publiek warm willen ma ken voor beleggen in een vakan tiehuis. De 2250 bungalows die in eigendom zyn, komen in septem ber officieel in de verkoop, tegen een gemiddelde verkooprys van 150,000 gulden exclusief BTW. De luxe vakantiehuizen van Port Zélande aan het Grevelingen- meer gaan de deur uit voor onge veer 185.000 gulden per stuk- Volgens Gran Dorado-directeur J.J. van der Dussen ligt de prys onder de marktwaarde, maar le vert de voorgenomen transactie desondanks een winstje in de boeken op. Op de woningen is in middels al enige tijd afgeschre ven. Bovendien zitervoorhet be drijf een belastingvoordeel aan vast Gran Dorado garandeert gedu rende ruim twee jaar de koper van een vakantiewoning een bru to opbrengst uit de huur van 7,5 procent; de bungplows waren ge durende vorig jaar voor 82 pro cent ran de tijd verhuurd Wan neer er geld voor de woning wordt geleend kan daar voor de koper ook een belastingvoordeel bijkomen. Na januari 1999 moet de recreatieonderneming het meerdere van de huurinkomsten boven de 7,5 procent delen met de nieuwe eigenaar. Volgens het contract datdekoper met Gran Dorado sluit krijgt het bedryf hetrecilt de woningen ge durende twintig jaar te verhuren met een optie op nog eens tien jaar. Van der Dussen gaat ervan uit dat zijn onderneming daar méér succes mee heeft dan de an dere aanbieders van talloze va kantiehuisjes voor beleggings- doeleinden. Omgebouwde staca ravans zyn, zo is zijn verwach ting, aanzienlijker minder goed verhuurbaar dan de luxe Gran Dorado-huizen, Het in Amsterdam gevestigde bedryf is, sinds de ovename van Creatief, met 7500 woningen de grootste verhuurder van vakan ti eonderkomens in Nederland. De twee Duitse parken die Creatief inbracht gaan waar schijnlijk volgend jaar in de ver koop. Van der Dussen hoopt na deze transacties Gran Dorado weer stevig op de been te hebben. Investeren in recreatief onroe rend goed is namelijk een kost bare zaak gebleken die de onder neming snel wil verlaten. Het uit baten van de vakantieparken, de winkels en sport- en recreatiemo gelijkheden ervan houdt Gran Dorado wél in ei gen hand. Voor alle duidelijkheid aan geïn teresseerde beleggers: het beleg gen in vakantiewoningen is geen inkomstenbron met bijzondere controle en waarborgen zoals bij beleggingsfondsen. De koper sluit gewoon een persoonlijk con tract af en moet zelf bijvoorbeeld bet risico van tegenvallende ver huuropbrengsten dragen. door de bijdragen van de nieuwe dubbelwandige tankers en de deelneming in Broströms/United Tankers. Van Ommeren behaalde een boekwinst van 15,2 miljoen bij de verkoop van schepen. De bijdrage van de binnentank- vaart aan de resultaten nemen toe, vooral door de volledige inlij ving van gastankvaartbedrijf Chemgas. Het resultaat van de gastankvaart liep iets terug in verband met de gang van zaken in de chemische industrie. De Zwit serse vloot (Bragtank) voor ver voer van chemicaliën en minerale olieproducten zorgde wel voor be tere resultaten. Door enkele inci dentele oorzaken bleven de resul taten van het vervoer van dierlij ke- en plantaardige olieproducten achter. Droge ladingvaart Ook de resultaten van de droge la dingvaart toonden een verbete ring, zowel in de projectlading- vaart onder Amerikaanse vlag, als de deelneming in Dockwise. De Amerikaanse droge-ladingtermi- nals en deelneming van 49 pro cent in Intexo deden het even eens beter. Tankopslag Van Ommeren kocht in het eerste halfjaar van Advent International in de VS een belang van vijftig procent in het Spaanse tankop- slagbedxijf Terquimsa. Het be drijf heeft in de haven van Tarra gona een terminal met een op slagcapaciteit van 128.000 kubie ke meter, waarvan meer dan de helft is bestemd voor de opslag van chemicaliën, olieproducten en dierly ke- en plantaardige ohen en vetten. Van Ommeren wil dat deze vestiging nauw gaat samen werken met de Van Ommeren Tank Terminal Barcelona, die een opslagcapaciteit heeft van 34.000 kubieke meter aan chemicaliën. Zoetermeer De omzet in de ho reca-branche is vorig jaar met 3 procent gestegen tot 23,5 mil jard. Binnen deze branche zagen vooral de cateringbedrijven hun bedrijvigheid sterk toenemen. Hier was sprake van een groei met 8 procent tot 2,5 miljard. De omzet bij de traditionele horeca en de recreatiebedrijven steeg met 2,5 procent Dat blijkt uit gegevens die het be- drijfsschap horeca bekend heeft gemaakt. Het bedryfsschap sig naleert een trend naar steeds gro tere horecabedrijven. Er was vo rig jaar een sterke toename van het aantal bedrijven in de sfeer van fastfood en bij de hotel-res taurants. Er was een daling bij on der andere traditionele bedrijfsty- pen als cafés, café-restaurants en pensions.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 7