10 Rotterdam Kandidatuur generaal Roos zet verhoudingen op scherp Waar gewerkt wordt, is het chaos troef Junks tijdelijk op boot in Coolhaven; Strateiön^èj^bepal meraof Nieuw onderzoek naar noodzaak van sanering Opnieuw actie tegen auto's op Coolsingel 'Rotterdam-The Hague Airport is betere naam' 'Deze procedure riekt naar negentiende-eeuws regentisme' Nieuwe korpschef'open, amicaal figuur' Tachtig klachten over stank Nog 13 dagen Kaarten RET by evenementen Rotterdams Dagblad I Donderdag 22 augustus 1996 Rotterdam De gang van zaken rond de kandidatuur van ge neraal K C. Roos als opvolger van korpschef Hessing heeft de verhouding tussen de politievakbonden en minister Dijkstal op scherp gezet. De bonden eisen nu van Dijkstal dat de pro cedures wel worden nageleefd bij de vijf toekomstige vacatu res van korpschefs die bij andere politiekorpsen vrijkomen. „Er moet breder worden gezocht naar kandidaten. We willen terug naar het overleg," zegt voorzitter Ron Tournier van de plaatselijke afdeling van de ANPV. „De minis ter moet aangeven hoe de andere kandidaten geworven worden. Zo niet, dan stappen we naar de arbi tragecommissie." Hij heeft geen bezwaar tegen Roos persoonlijk- „Het gaat toch vooral om de managerskwalitei ten," meent Tournier. „Laten we hopen dat hy zyn personeel in het gareel weet tc houden, zoals het een goed militair betaamt" De politiebonden ACP en NPB hebben vooral bezwaren tegen de verkorte procedure die bij de va cature Rotterdam-Rijnmond wordt gevolgd. „De verkorte pro cedure geldt alleen als er sprake is van een spoedeisende situatie," zegt plaatselijk ACP-voorzitter W. van der Zee„En dat is hier niet het geval." Ook penningmeester P. Gortzak, één van de twee on derhandelaars van de landelijke NPB, is het met eens met de be noemingsprocedure. „De proce dures zijn met voeten getreden. We zijn belogen en bedrogen," stelt hij vast „Het was anders ge weest is ons vooraf was aangege ven waarom die verkorte procedu re zou worden gevolgd." Ook hij eist een andere wervingsprocedu re bij volgende vacatures. Voorzitter P. Kruizinga van de Al gemeen Christelijke Politiebond eist dat de minister zich aan de af spraak houdt dat de bonden mee mogen praten over de zogenoem de poliüecarrousel die Dijkstal de Tweede Kamer heeft toegezegd. „Ondanks keiharde toezeggingen houdt de minister zich niet aan zijn woord," zegt Kruizinga. „De opstelling van Peper en Dijkstal nekt naar negentiende-eeuws re gentisme en met naar twintigste- eeuwse openheid," zegt de boze Kruizinga, die mede namens de overige politiebonden spreekt Het conflict met de bonden is niet de enige hobbel die Dijkstal nog moet nemen om de toegezegde politiecarrousel af te ronden. Half juni werd al bekend dat korpschef Van Huist van Hollands Midden weigert Wiarda op te volgen m Utrecht. Daarmee is de overgang van de omstreden Haarlemse korpschef Straver naar Hollands Midden onzeker geworden. En juist bij Straver moet de carrousel beginnen omdat zijn positie als gevolg van de parlementaire en quête bij het korps Kennemer- land onhoudbaar is, Rotterdam „Een heel open fi guur," noemt vakbondsvoorzit ter A.J.M. Heertsvan de Mare chaussee Vereniging brigade-ge neraal K. C. Roos (51) die kandi daat is om in Rotterdam korpschef Hessing op te volgen. „Een amicale vent, in de goede zin van het woord Tijdens werk bezoeken gaat hij gerust tussen de mannen en de vrouwen zitten. Hij is altijd een operationele fi guur geweest. Ook iemand die nauw tegen de politie aan heeft gefunctioneerd" Generaal Klaas Roos is net als Rob Hessing een kettingroker. Hy kreeg in 1992 landelijke be kendheid toen hij door de Ver enigde Naties werd gevraagd om het politiewerk in Cambodja te coördineren. Roos had toen al ruime ervaring opgebouwd bij VN-vredestaken. In de Sinaï diende hij als provost-marshall bij de MFO-vredesmacht en in Namibië was hy in 1989 en 1990 dertien maanden lang hoofd ope ratién van de Verenigde Naties. De generaal bewees zich als een Generaal Roos, kandidaat voor de opvolging van Hes sing. Archieffoto ANP krachtdadige figuur. „Gewoon de schouders eronder," zei hij in een. interview. .JVSjn voor naamste zorg is de mensen ge zond te houden." Volgens de Marechaussee Ver eniging, een vakbond ■voor mare chaussees, heeft Roos een nor male loopbaan doorlopen. De ge neraal was ooit districtscomman dant in Noord-Brabant en Urm toxg. Op dit moment is hij hoofd operatiën van de staf in Den Haag en tevens beoogd comman dant. „Het was de bedoeling dat hij generaal Fabius zou opvol gen," zegt vakbondsman Heerts. Heerts omschrijft Roos als een doortastende figuur. „Iemand die gaat voor de organisatie. Hij maakt de afweging tussen de mens en de organisatie en neemt dan een beslissing. Hij gaat be sluiten niet uit de weg, ook al kunnen die hard aankomen voor de betrokkenen." Heerts ziet niet in waarom een marechaussee-officier geen korpschef zou kunnen worden in Rotterdam. „De culturen van de politie en de Marechaussee lij ken veel op elkaar. De Mare chaussee voert ook veel politieta ken uit zoals grensbewaking, mobiel vreemdelingentoezicht bestrijding van de grensover schrijdende criminaliteit en de veiligheidstaken op de luchtha vens Schiphol en Zesüenhoven. De politie en de Marechaussee werken vaak samen." Generaal Roos wil reageren op zijn kandi datuur als die officieel is. RotterdamOngeveer tachtig in woners van Rotterdam, Vlaardin- gen en Schiedam hebben gister avond en vannacht bij de DCMR Milieudienst Rijnmond geklaagd over stankoverlast. De lucht werd door de klagers omschreven als een zurige lucht rottingslucht en poeplucht. Onderzoek van de mi lieudienst heeft uitgewezen dat de stank werd veroorzaakt door het bijvullen en ontluchten van de tanks van de biologische wa terzuivering van het bedrijf Ver- straeten Verbrugge en Wateo in de Botlek. J oopSnoelj:'De naam van de are httectwHlk niet weten, want hg heeft het er voor onsniet makkelijker op gemaakt' fetofoap Rozmxvnottüfd»ms Dagblad - - Ze hebben in de keet aan de voet van de brug zitten dobbelen. Dat moest van de architect Die tod zespatronen getekend van witte en' zwarte straatstenen. Het, lot nfoest bepalen in welke volgor de-de patronen zouden worden aangebracht. Joop Snoeij van het gemeentelijk ingenieursbu reau Wegen en Groen vertelt, over het troittofr langs de rech- ter Maasoever, onder en naast de noordelijke oprit van dé brug. „De jongens vroegen of we wel; goed bij ons verstand waren. We hebben 's ochtends echt zitten dobbelen.-; Deeerste keer met- een .150 worpen achter elkaar, dan konden we een beetje voor uit" De 29-jarige BTS-ingeni- eur Snoeij noemt de opdracht van de architect 'een bizar idee'. Hij heeft de stratenmakers niet Zelf laten dobbelen. „Als ik ze een dobbelsteen tod gegeven, was, die meteen in de Nieuwe Maas verdwenen.?; Naast het dobbelsteen-patroon ligt het boemerang-patroon. Een ander 'geintje van de architect', volgeto Snoeij. Het is een ont werp- van zwarte botaucrang- -aehtige vormen in een groen véld; ;de;stetoff worden op' bet beton van de brug gelijmd. „Het is de eerste en de laatste keer dat ik dit' doe," zegt - Knie - Wïlthagen, een gebruinde stra-r tenmaker uit Breda. Snoey: „Hetis een lastige klus." - Wïlthagen en hij kennen dé naam van de architect niet* Snoeij:/Die wil ik ook niet we ten, want hij heeft het er voor ons niet makkelijker op ge maakt" De aanleg van de oprit van de brug en de vernieuwing van het kruispunt Vasteland//- Schiedamsedyk is al gecompli-4 1 ceerd genoeg, vindt hij. 5 Snoeij ontvouwt werktekenin gen 'en wijst op een wirwar van: dikke, dunne en gestippeldelij- nen. „Er zitten levensgevaarlijke elektriciteitskabels bij van vijf en tien. kilowatt Je moei ontzet tend oppassen, want je staat ge rust'met tien man naar zo'n ka bel te kijken zonder datje beseft hoe gevaarlijk hij is." - Volgens hem wordt het de ko mende tijd 'heel erg stressen' omalles op tijd af te krijgen voor de opening van de brug door de koningin, op 4 september. On- dêjuéten dié nog niet klaar .rijn, wil hij aan het oog van hare ma jesteit onttrekken. „Met orarye zeü" - Parkeren in de binnen stad Is al geen pretje, maar daar waar wordt gewerkt Is het dikwijls troef. Bij de bouw heeft men me* veel kunst en vliegwerk de parkeerproblemen, ver oorzaakt door bouwver- keer, redelijk kunnen berperken. Maar, nu de laatste hand wordt ge legd aan het nieuwe win kelcentrum, is dat even anders. Zo'n beefie alle vijftig nieuwe onderne mers hebben elk hun el- gen aannemer aange trokken voor de afwer king van hun nieuwe win kelpand. En veel van die aannemers hebben weer onderaannemers in de arm genomen. Gevolg: een bonte stoet van be stelauto's, groot en klein, meldt zich in de ochtenduren op met na me Coolsingel en Henne- kljnstraat. Bouwplanbe geleider B. Kerkmens en vierriiedewerRers van bet Parkeerbédrijf heb ben er Juist op dat mo ment banden vol werk aan. Kerkmens: „Stop pen en uitladen mag, maar binnen een uur moet de bestelauto's verdwenen zijn naar re- gullere parkeerplaatsen. Zo niet, dan volgt een bekeuring." Foto Jaap Rotterdam De RET brengt spe ciale dagkaarten uit ter gelegen heid van diverse evenementen in Rotterdam. Zo is er een dagkaart Beurs voor de opening van het nieuwe Beursplein en een 'dagen- kaart' voor vervoer tijdens de We reldhavendagen. Daarnaast geeft de RET een speciale telefoon kaart uit voor de opening van de Erasmusbrug op 4 september. De kaart is enkele dagen geldig als vervoersbewijs en bevat tien tele foontikken. Het vervoer naar de Taptoe in Aho/ op 5 oktober is gratis voor personen die het toegangsbewijs kopen bij een van de RET ver koop- en informatiepunten. Bij deze punten kunt u ook te recht voor meer informatie over de dagkaarten en de telefoon kaart. Rotterdam—Het uitbaggeren van de sloten die rondom de gitbelt bij het St Franriscus Gasthuis in Rotterdam-noord liggen, start in oktober. Gisteren heeft eengroep je geïnteresseerden tijdens een hoorzitting in het deelraadskan toor van Hillegersberg vernomen hoe en wanneer de sanering van de sloten zal plaatsvinden. Het verwijderen van de verontreinig de slibjaag en het deponeren er van in een slufter by de Maasvlak te zal vier maanden in beslag ne men. Dat de gehele sanering van de gif belt - het afdekken van de gifbelt met fobeschermen - is afgebla zen vanwege geldgebrek en een misrekening aan de zijde van de dienst Gemeentewerken, baarde de aanwezige bewoners de meeste zorgen. De kans dat omwonenden in aanraking zouden komen met de verontreinigde grond is vol gens medisch milieudeskundige J. van Doom van de regionale Ge zondheidsdienst (GGD) vrijwel nihil. „Je loopt een gezondheids risico als je direct in contact komt met de verontreinigde slib," ver telde hij. „Dat kan als je zwemt in de sloot, de gevangen vissen opeet of in contact met de slib die op de oever is gezet Deze slib mag niet op de kant wor den geplaatst. De verontreiniging van het slootwater is te verwaarlo zen en het water kan als bevloei ing van de nabij gelegen volkstui nen gebruikt worden. Er is dus ook geen gevaar voor de geteelde groenten en fruit" Het is echter wel noodzakelijk de baggerlaag uit de sloten te verwijderen omdat die wel een verspreidingsrisico met zich meebrengen. Bij een for se regenbui wordt de grond omge woeld en kan de slib zich verplaat sen naar de rest van het terrein. Deze saneringsoperatie kost on geveer twee miljoen gulden. Van de resterende beschikbare vijf miljoen gulden moet nog een nazorgplan en nacontroles wor den gefinancierd en enkele ande re onderzoeken die VROM moe ten overtuigen van de noodzaak de gifbelt in zijn geheel te sane ren. „Dit is een tussenoplossing," zei C. Verhoek van het Bodembureau Rotterdam. „Het milieuministe rie geeft per jaar ongeveer 125 miljoen gulden uit voor dit soort grote projecten. De schoonmaak van de gifbelt in Kralingen is nu en de komende jaren de grootste post. Afhankelijk van een onder zoek waarin de urgentie moet worden aangetoond, zal de Sint Franciscus-driehoek een plaats op die lijst krijgen." Het versprei dingsrisico is nu vrijwel nihil. Het zal, volgens berekeningen, tot het jaar 2013 duren eer er doorslag van de verontreiniging naar de onderliggende zandlaag plaats vindt. Een complete sanering van de gif belt onder het golfterrein is dan een eerste vereiste omdat het ver ontreinigde grondwater naar ont- trekkmgsgebieden van drinkwa ter doorsijpelt. Donderdag 22 augustus ROTTERDAM Diverse locaties, div.tijden. Hei ne ken Jazz Blues Festival. Dizzy. Poolsharks, 22.00u. Vrijdag 23 augustus MAASSLUIS Groote Kerk. ZbmeravondconcerL 19.30-20.30u. HOEK VAN'HOLLAND Prins Hendrikstraat, Brinkplein. WelkomThuis-markt OOSTVOPRNE Biber-bunker. Excursie, 19.00u. ROCKANJE Centrum. Lnmpionoptochtmetstart en finish op Dorpsplein, 20u. ROTTERDAM Diverse locaties, div.tijden. Hei- neken Jazz& Blues Festival. Ned. Ar- chitectuurinstftuutSummerWork- sbop, n.n b. Dizzy. DWS Voices of Soul22.00u. De Vlerk. The Um, 22.0ÖU. ROTTERDAM Calypso 1; 'Mission: impossible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Calyp so 2: 'Kansas City' (ai) dag, 6.45-1 9.30, Calypso 3: 'Stealing Beauty'' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calyp so 2 Riksbioscoop: 'Nixon* (al) dag, 11.30-3. Cinerama 1: Twister' (12) dag. 115-4-6.45-9.30, Cinerama 2: The Rock' (16) dag. 12.45-3.30- 6.15-9.15. Cinerama 3: 'NevertalK to strangers'(16) dag 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 4: The Craft' (16) dag. 6,45-9.30, do.vr.ma.di. ook I.15-4. Cinerama 5: 'From dusk till dawn' (16} dag. 6.45-9.30, do- .vr.ma.duook 1.15-4. Corso: Twis ter' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Imax Theater. 'Survival Island' (al) dag 2-4. "The Living Sea' (al) dag. 1- 3. 'Eraser' (16) 7.30. Twister' (12) dag. 5.15-9.45,do.vr.za.ookl0.45. Lantaren i: dag. 9.30 (16): The kissofthe spider woman' do. 'Bullets over Broadway'vr. The city of the lost children' za. Through the olive trees' zo. 'Cartes de! parque' ma. 'Kids' di. 'Monkeys in paradise' wo. Venster i: 'Guantanamera' (al) dag. 9,30. Venster 2: The purple rose of Cairo' (16) dag 9.45. Venster 3: 'En Avoir' (16) dag.(beh.wo.) 10. 'A comédia de deus' wo.8.30. Venster 4: 'Au petit Marguery' (al) dag, 9,30. Lu- mière 1: 'Mission: Impossible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière2: 'Eraser' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 3: 'Rumble m the Bronx' (16) dag. 6.45-9.30. 'Ittakes two' (al) dag. 1.15-4. Lumière 4: 'Fnmal Fear' (16) dag. 6.45-9,30, do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Pathé 1; Eraser' (16)dag.(beh.zo.) 11.30-2- 4.30-7-9.30. Pathé 2: 'Gazon Mau- dit' (12) dag. 5.10-7.30-9.50, do- ,vr.ma.di.ookl2.30-2.50.Pathé3: 'Moonlight Valentino' (al) dag. II.05-1.40-4.15-6.50-9.25. Pa thé 4: 'Kingpin' (12) dag. 11.40- 2.10-4.40-7,10-9.40. Pathé 5: s The Rock' (16) dag. 12,35-3.30- 6,25-9.20, Pathé 6: 'BeautifulGwte* (12) dag. 4.55-7.20-9.45, do.vr.ma.df. ook12.05-2.30. Pathé 7: 'Spy Hard' (at) dag 11.35-1.40- 3.45-5.50-7.55-10. Rex: '10 little maidens' 'Seduction of Cindy' (18) dag. vanaf 12.00. Nachtvoorstellingen: Lumière dU Twister' (16) vr.za.00.15. Lumière 2: 'Eraser* (16) vr.za.00.15. Lumiè re 3: 'Mission: Impossible' vr.za. 00.15. Lumière4:'PnmaiFear'(16) vr.za. 00.15. Kindermatinees: Cinerama 4: 'Ba be' (N)-za.zo.wo. 1.15-4. Cinerama 5: 'Flipper'za.zo.wo. 1.15-4. Lumiè re 4: 'A Goofy Movie' (N) za.zo.wo, 1.15-4. Pathé: Toy Story' (N) dag. 12.45-2.50. A Goofy Movie' (N)za- .zo.wo. 1.10-3,10. Rotterdam De vele tientallen ac tievoerders die twee weken gele den met succes de Coolsingel blokkeerden, willen op zondag 1 september opnieuw ten strijde trekken tegen het autogebruik. „Het wordt de hoogste tijd dat de auto gaat inbinden," vinden ze. „Onze neuzen en longen zullen weer verstikt raken met uitlaat- Na het straatfeest van de vorige keer, zal de komende actie het ka rakter hebben van een picknick. De actievoerders zeggen inmid dels op de steun te kunnen reke nen van 'tal van maatschappelijke en politieke organisaties' Doel is vooralsnog elke eerste zondag van de maand actie te voeren, in een poging die dag - koopzondag in Rotterdam- autovrij te krij gen. Fel daarop tegen zijn de on dernemers in het centrum, samen de stichting City Rotterdam. Die vrezen dat het gedwongen thuis laten van de auto de nekslag zal betekenen voor diezelfde koop zondag. „Zie je iemand met een net gekochte kleurentelevisie in de metro stappen?" vroeg voorzit ter H. J. Derksen zich recent nog af. De bestrijders van al het 'blik' op de wegen hebben al een oplossing voor dit probleem aangekondigd. „Zondagse kopers," stellen ze, „die hun zojuist gekochte kleu rentelevisie moeten vervoeren mogen onze bakfiets lenen. Gra tis!" De actievoerders verzamelen zich op 1 september om 14.00 uur bij het stadhuis. Den Haag Rotterdam Airport moet eigenlijk anders heten:' Rotterdam-The Hague Airport Dat vinden de gemeente Den Haag en de Stichting Toerisme in de Hofstad, Meer dan de helft van de passagiers op het Rotter damse vliegveld reist van en naar Den Haag, dus moet dat ook in de naamgeving tot uit drukking komen, zo redeneren zij. Directeur mr.R. Wondolleck van Rotterdam Airport wijst het idee niet zonder meer at „Het is waar dat een substantieel deel van de passagiers van en naar Den Haag reist," zegt hy. „We hebben er al informeel over ge sproken dat we eikaars naam aan het vliegveld moeten ver binden. Met alle respect voor de historische banden,met Rotter dam, maar we zijn een regionaal vliegveld." Toch zal de naam Rotterdam- The Hague Airport nog heel wat voeten in de aarde hebben, zo vreest Wondolleck. „We hebben - ook luchtreizigers uit Gouda, de Drechtsteden, Zeeland, uit heel zuid-west Nederland. Je kunt moeilijk al die plaatsen in je naam verwerken." De oude naam Vliegveld Zes tienhoven biedt geen oplossing. Het internationale luchtverkeer vereist de vermelding" van een stadsnaam. Rotterdam De deelgemeente Delfstoven wil drugsgebruikers uit het eigen gebied tijdelijk gaan opvangen op een boot, die ter hoogte van de Duyststraat in de Coolhaven komt te liggen, Dit 'huiskamerproject', waar maxi maal 25 verslaafden per keer te recht kunnen, dient als voorlopi ge voorziening voor de toekomsti ge opvang in het pand van het Le ger des Heils aan de Spanjaard- straat. Dat pand is echter nog niet aangekocht, stelt deelraadsvoor zitter T. Harreman, en bovendien moet voor de huidige gebruikers van die plaats een alternatief wor den gevonden. De bewoners in de omgeving van de ligplaats van de boot zijn deze week op de hoogte gesteld van de plannen. Als alles verder volgens plan verloopt, hoopt het dagelijks bestuur van Delfstoven dat de op vang eind volgende maand in ge bruik kan worden genomen. De boot zal uiterlijk tot eind volgend jaar dienst doen. „Maar we hopen natuurlijk dat we die boot maar een paar maanden hoeven te ge bruiken," zegt Harreman. Het project komt onder de hoede van het Leger des Heils en de stichting Symbion. Er zal na een zeer strenge selectie in eerste in stantie aan veertig verslaafden een toegangspas worden ver strekt. Praten De gebruikers kunnen zich aan boord onder meer wassen, wat" eten, praten met een maatschap pelijk werker en medische verzor ging krijgen, Harreman: „Het ge bruik van drugs behoort tot de mogelijkheden, maar we zullen dat wél ontmoedigen." Doel van de opvang is de overlast in Delfshaven door drugsverslaaf- den, die in de wijken rondhangen, terug te dringen. Met de omwo-, nenden zullen goede afspraken worden gemaakt over de gang van zaken aan boord van de boot, zegt Harreman. informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van tefföglj 14.00 tot 16.00 uur F Telefoon: 010-4004 444

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2