14 Rotteia m Meer grip op 'eigen' Rotterdams onderwijs Eurekaweek voorbij: nu uitpuffen Ambitieus plan voor 'wanden' Binnenrotte Taxichauffeur op het verkeerde moment op de verkeerde plaats i&. Ingekomen meldingen Hdlevoeh-Iuis bouwvoornemen en aanvragen bouwvergunning Geaccepteerde meldingen en verleende bouwvergunningen Rotterdams Dagblad Vrijdag 23 augustus 1996 t te,vertellen ovcrjhoc het on- {tóffer*. wijs stoottóeerén raéer; fcaken»dtelvöGri}een centraal werden gere- 'g^^^^;8e;ff»iieeiitear Óver «nJrele maanóèri hijvoorbeeld moeten Rotterdamse scholen die wensen hebben op bet gebied van phnisvesttag nietsneerin Zoetenneeradjn, maar in het stadhuis aan de'CooteingeL - - Scholeii,<^ lïim henrt/hri}gèï'steeds meer taken om bet 'verval' van groepen onder de Rotterdamse jeugd, zoals onderwijswethou der Den Oudendammer de toenemende problemen onder jongeren omschrijft, tegen te 'gaa& En dan is ernoghet Onderwijs in Alloch tone Lerende Talen (OALT), voorbeenhet Onderwijs in Eigen Taal i en:Ctótohr (OETC), waarover het gemeentebestuur zeggenschap ?4fcr^t*0^d^i?t&^ onderwijsis in het verleden grote com motie <mfctaanó&dtr allochtone Burgearewter en wethoodeo ™i HeJImxtiluij makm bekend'. Idar tic «diende melding bouwvoornemen ii ontvangen: datum ontvangst bouwwerkzaamheden plaatselijk bekend 218-96 12 augustus 1996 plaatsen serre 5rariitghof30 2. dat de volgende aanvragen om bouwvergunning zijn ontvangen: 215-96 8 augustus 1996 vergruien dakkapel Moriaa/uewegVC»! 133 216-96 Saugusm» 1996 plaatsen dakkapel Wezel II 217-96 26 juli 1996 vergroten brandweerkazerne Tolweg Wes t 45a 219-96 12 augustus 1996 oprichten 56 appartementen Atalanta 220-96 12 augustus 1996 oprichten 37 appartementen Dierenriem'Appelgaardc 221-96 15 augustus 19?6 plaatsen ging; Boogschutter 13 213-96 21 juli 1996 oprichten 2 woningen/ 2 bedrijfsruimten Struytse Zeedijk 2a datum Ontvangst bouwwerkzaamheden plaatselijk bekend nummer datum ontvangst bouwwerkzaamheden plaatselijk bekend nummer datum ontvangt bouwwerkzaamheden plaatselijk bekend nummer datum ontvangst bouwwerkzaamheden plaatselijk bekend nummer datum ontvangst bouwwerkzaamheden plaatselijk bekend numropt datum ontvangst bouwwerkzaamheden plaatselijk bekend Rcctificaiir nummer datum ontvangst bouwwerkzaamheden plaatselijk bekend Deze kennisgeving dient om uai tent te maken op het feit tbr ren bouwver gunning is aan gevraagd, of een melding bouwvoornemen is gedaan. Belang hebbenden kunnen hunzienswijte over de ingediende aanvragen om bouw vergunning of meldingen bouwvoornemen mondeling of schriftelijk naar voren brengen. Nadere informatie kan iedere werkdag tussen 9.00 utlf Ot 12.00 uur verkre gen worden bij de afdeling Ruimtelijke Ordening van de Sector Stadsont wikkeling en Beheer in het gemeentehuis van Hdlevoctsluïs, telefoon; 330911. Burgemea teren wethouders van Hellevoetslui» maken bekend] 1. dat op de volgende meldingen bouwvoornemen positief ia beschikt: nummer datum beschikking datum verzending bouwwerkzaamheden plu radijk bekend' datum beschikking datum verzending bouwwerkzaamheden plaatselijk bekend nummer datum beschikking datum verzending bouwwerkzaamheden plaatselijk bekend 139-96 15 juli 1996 12 augustus 1996 plaatsen serre de Els 36 163-96 26 juli 1996 32 augustus 1996 plaatsen berging Duluatvlindcr67 198-96 26 juli 1996 12 augustus 1996 plaatsen tuinhuisje McnkemaborgJtnai 67 2. darde volgende bouwvergunningen rijn verleend: nummer datum beschikking datum verzending bouwwerkzaamheden plaatselijk beleend nummer datum beschikking datum verzending bouwwerkzaamheden plaatselijkbekend nummer datum beschikking datum verzending bouwwerkzaamheden plaatselijk bekend datum beschikking datum verzending bouwwerkzaamheden plaatselijkbekend 131-96 22julil996 12 augustus 1996 :n'vcranderen restaurant Hoofdwachtjtraac l 155-96 12 juli 1996 12 augustus 1996 vergroten woning M.L.Kjng!aanl50 166-96 16 juli 1996 12 augustus 1996 vergroten dakkapel Witte de Witfiplein 46 171-% 12 juli 1996 12 augustus 1996 vergroten woning Gotitdag U 180-96 22 juli 1996 12 augustus 1996 dakkapel uitbouw Menkemabotgstraat 67 N.B, Bij de hierboven genoemde besluiten kunnen belangen van anderen dan de directbelanghcbbendeo be nokken zijn. De Algemene Wet Bestuurs recht geeft belanghebbenden de mogelijkheid om binnen 6 weken na ver zending vwt het besluit tegen dat besluit een gemotiveerd bezwaarschrift in te dienen bij buigen eest er cn wethouders. Voor degenen die een bezwaar schrift hebben ingediend bestaat tevens de mogelijkheid een voorlopige voorziening te verzoeken bij de President van Arrondissementsrechtbank. or Bestuursrecht te Rotterdam indien de onmiddellijke uitvoering van besluit «n onevenredig nadeel met rich meebrengt, Informatie over een besluit, dan wel de wettelijke mogelijkheden kvnt u ie- deie werkdag van 9.00 uur xoi 12.00 uur verkrijgen bij dé afdeling Ruimte lijke Ordening van de Sector Stadsontwikkeling en Beheer, telefoon: 330511. HcilevoetsluU, 20 augustus 1996. Burgemeester en wethouders van HcUctjctiluis, de secretaris, de burgemeester, mr. W. Huurman. dre.M, van Rossen. datum beschikking datum verzending ho uwwerknumheden plaatselijk bekend Door Annemiek Veelenturf Rotterdam Nu al weet on derwijswethouder Den Ou- dendammer dat hij zo'n tien miljoen gulden per jaar te kort zal komen. Het rijk schuift straks weliswaar jaar lijks een bedrag van tussen de zestig en zeventig miljoen gulden naar Rotterdam toe voor de schoolgebouwen, maar dat is niet genoeg. Ze ker niet omdat het ministerie van Onderwijs eerst een effi- ciency-korting loslaat op het bedrag dat ze in de knip heeft voor de huisvesting van scholen. „Op landelijk niveau was het bud get al volstrekt onvoldoende," zegt Den Oudendammer. „Laat staan straks op stedelijk niveau." Net als 'Zoetermeer' zal daarom ook 'de Coolsingel' herhaaldelijk 'nee' moeten verkopen aan schoolbesturen die willen uitbrei den, die van hun noodiokalen af willen of nieuwbouw willen ple gen. „Zeker de eerste twee jaar doen we voorzichtig aan. We moe ten ervaring opdoen." Maar de wethouder ziet ook wel positieve kanten aan het gebaar. Zélf het geld beheren voor huis vesting van onderwijsinstellingen biedt mogelijkheden creatieve op lossingen te zoeken, aangepast aan de Rotterdamse situatie die zich de komende jaren kenmerkt door een uitdijend kindertal. „Neem de schoolwoningen in Prinsenland (schoollokalen die, zodra het aantal leerlingen in de basisschoolleeftijd in de wijk is verminderd, worden veranderd in huizen, red.). Dat zou het ministe rie in Zoetermeer nooit zo doen. En we hebben plannen in kinder rijke wijken bedrijfsruimten te huren voor lokalen die later weer kunnen worden verbouwd tot werkplaatsen." Ook bespeurt hij mogelijkheden de roemruchte Overschrijdings regeling, die erin voorziet dat het openbaar en bijzonder onderwijs op financieel vlak gelijk worden behandeld, op onderdelen af te schaffen. Dat is al gelukt bij het wegwerken van achterstallig on derhoud aan schoolgebouwen in Rotterdam. De bijzondere school besturen toonden zich bereid met minder geld genoegen te nemen dan waarop zij wettelijk recht hadden, Simpelweg omdat de openbare scholen er vee! slechter aan toe zijn. „De ene keer krijgt die een voor deeltje, de andere keer de ander," vertaalt de wethouder de nieuwe beleidslijn. „Dat kan in Rotter dam. De sfeer is er naar. Anders dan in de andere grote steden heeft het Rotterdamse gemeente bestuur heel goede contacten met de schoolbesturen. We zullen sa men tot een verordening moeten komen over de besteding van het geld. Daar komen we wel uit, mis schien met uitzondering van en kele kleine schoolbesturen. Maar wel met verreweg de meeste." 'Zorgelijk' beoordeelt Den Ou dendammer de schooluitval. Niet alleen groeit het verzuim onder de ongeveer tachtigduizend leer plichtige kinderen en jongeren in Rotterdam, ook neemt de zwaarte van de problemen toe. In vier jaar tijd is het aantal meldingen van ontduiking van de leerplicht ge stegen van ruim duizend naar 1570. Nog eens ruim duizend jon geren met leerplicht staan op geen enkele school ingeschreven. Leerplichtambtenaren schreven vorig jaar 339 processen verbaal uit wegens schoolverzuim. Ook hel aantal middelbare scholieren dat in aanraking komt met politie en justitie neemt toe. „Het verval treedt het meest op bij de risicogroepen," zegt Den Oudendammer, „in de gezinnen die onvoldoende ?jjn geworteld in de Nederlandse samenleving. Als vader en moeder beiden niet wer ken, als het thuis altijd sappelen is, dan is het moeilijk wanneer een vriendje met een nieuwe scooter komt aanzetten. Dan wil zo'n jongen er ook een. Het mate rialisme, de neiging om in korte tijd aan geld te komen, neemt toe onder de Rotterdamse jeugd." Rotterdam heeft geïnvesteerd in uitbreiding van het schoolmaat- schappelijk werk, in social teams, in de verlengde schooldag die de jeugd activiteiten in de vrije tijd moet bieden. Miljoenen zijn ge stoken in het jeugdbeleid. Den Oudendammer erkent dat veel van deze welzijnszaken in het ver leden, vanwege bezuinigingen, zijn weggevallen. „Ja, voor een deel is het zo dat we daar nu de prijs voor betalen." Hij wil later niet het verwijt krij gen dat de gemeente niets heeft gedaan aan de problemen onder Rotterdamse jongeren. „Maar de vraag is: spreekt wat wij verzin nen hen ook aan? Het zou drama tisch zijn wanneer, nu we miljoe nen guldens hebben uitgegeven, de jeugd zou zeggen: wij hebben er geen zin in. Vandaar dat we veel activiteiten via de scholen proberen te regelen. Want uit en quêtes en onderzoeken blijkt steeds weer dat de meeste jonge ren de school toch wel belangrijk vinden. Dat ze zich daar veilig voelen. Er zijn altijd wel een paar docenten in wie ze vertrouwen hebben." Nog een ander probleem vraagt de komende maanden om een op- Wethouder Den Oudendammer Foto jaap Rozema/Roneraams Dagblad lossing. Een uitermate gevoelige kwestie, die in het verleden al veel stof heeft doen opwaaien. De lessen Turks en Marokkaans mo gen van staatssecretaris Netelen bos van Onderwijs het volgend schooljaar niet meer onder lestijd worden gegeven, uitsonderingen daar gelaten. Vier jaar geleden kwamen alloch tone ouders in opstand toen voor het Onderwijs in Eigen Taal en Cultuur op basisschool De Duk dalf geen 'eigen' lokaal kon wor den ingeruimd. Vorig jaar nog trokken bussen vol Turk se en Ma rokkaanse ouders vanuit Rotter dam naar Den Haag toen de over dracht van het Onderwijs in Al lochtone Levende Talen (OALT), zoals deze lessen nu heten, naar de gemeenten aan de orde waren in de Tweede Kamer. Den Oudendammer wil zijn vin gers niet branden aan al te boude uitspraken, Een half jaar wil hij uittrekken om met leerkrachten te praten, met migrantenorgani saties en schoolbesturen. Dan op pert de wethouder toch een moge lijke tussenoplossing, één van de vele varianten die denkbaar zijn, benadrukt hij. „In de onderbouw van het basisonderwijs onder steunen de lessen in de moeder taal de verwerving van het Neder lands. Dus ik kan me voorstellen dat in die eerste jaren het OALT toch onder lestijd wordt gegeven. In de jaren daarna zou het OALT in dat geval een taak van welzijns organisaties moeten worden, in het kader van de verlengde schooldag." tijd genoten. Foto Nfai» van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam De kennismakings- week van nieuwe studenten met de stad Rotterdam, de Eureka- week, is voorbij. Vier vermoeien- 'de dagen met ontzettend veel in drukken en natuurlijk: veel bier. .'Zet je wereld als 't effe kan, op rijn: kop ir, Rotterdam' was dit jaar het motto. Het waren mooie .dagen, maar de meeste 'nuide- jaars' zijri blij dat ze haar huis kunnen om" alle indrukken ie verwerken. Even een weekje rust •voordat op 2 september de studie begint. Het zonovergoten Delfshaven was gisteren het schilderachtige i decor voor de laatste dag van de introductie. Het verkeer in de Voorhaven moet wijken voor een feest met ruim vijftienhonderd studenten,-live"muziek, op het, water en. eétkraampjes. De laat- ste. verenigingen en disputen presentéren zich nog eenmaal in de hoop óp nieuwe aanmeldin- gen.; Door de menigte-liepen goudkleurig geverfde roeiers by- na naakt rond,: maar de meeste studenten: kyken ér niet meer. vsn ep.: Ze hebben deze week .ai zoveel gezien. Op een stoeprand zit Maartje (20) uit'Oosterhout. Heel leuk .vond ze de week, vooral de culturele i avond, maar wel druk. „Jekrijgt zo veel informatie en je ontmoet zo veel mensen, het wordt echt te veel." Ih Rotterdam vielen haar j vooral de grote gebouwen op. „Zo hoog,"verduidelijktze. Ook Sen- vé (18) uit Aadorp bjj' Almelo is;'" onder de indruk van Rotterdam.'0 „In Aadorp is één winker lacht' hij. .Alles is hier anders en veel groter," Rotterdam heeft 'uitstra- ling', dat trekt hem wel. Trek in *.i het afsluitende, feest in; Night- town heeft hirij nog wel, maar daarna snel naar huis; slapen én etem Het bordje lasagna'dat hij - net'b(j een kraampje' hééft ge haald, was niet genoeg: „Het is de hele week al een probleem! Gisteren ben ik naar 'de mac' ge gaan om bij te eten. Wèl veel ge- dronken, ja. Het bier is maar ƒ1,50." - Mark (22) van de organisatie is de hele weck in de weer geweest. Met flinke wallenónderzijn ogen v 'zit hij uit te. puffen-tegeh^eén/ muurtje. „Hét was ver moeiend, maar alles is goed ges gaan.'' Vooral het Beierse „bier- feest was een groot succes: $ri. ;twee keer drie kwartier gingen er. twintig vaten bié^dóorheen.'Ier:* dereen stond boven op ite.lafèls^ .echt super. Toch ^nghet niet;al-; leen om het feest!' benadrukt hb-. „Mensen uit hetihdedand: hete ben deze stad lereiï kennen."- Bqi de .opening draaiden we een nummer van de .'Hermes House, Band'. Toen zaten ze iaar te ky- ken: Als ik het nu. draai; zingen ze allemaal: mee:: tfk ga. terug naar Rotterdam, terug naar Rot-: terdam, dan ben ik weer thuis'." Door Alexander Bakker Rotterdam De Binnenrotte, het nu nog lege en kale Rotterdamse marktplein, gaat worden 'inge pakt' in een reeks van nieuw bouwprojecten. Forse ingrepen in bestaande bebouwing moeten, wat wordt genoemd, de Binnen rotte nieuwe wanden geven. Be trokkenen spreken over plannen met een 'hoog ambitieniveau' voor de bouw van onder meer dui zend nieuwe huizen. „De oorspronkelijke binnenstad, het Laurenskwartier, krijgt hier mee een geweldige impuls," ver telt M. Aarts van de dienst Stede- bouw en Volkshuisvesting (dS V). Aarst noemt het plan 'fantastisch'. „Op dit moment wordt onderzocht of de plannen technisch en financieel haalbaar zijn," geeft hij aan. Al tydens de bouw van de spoor tunnel werd duidelijk dat de be staande bebouwing aan de randen van de Binnenrotte niets aan het plein zou toevoegen. Sinds een jaar is het plein af en wordt er twee keer per week de grote een- trummarkt gehouden. Inmiddels is een omvangrijk stedebouwkun dig proces in gang gezet. Het plan voor de Binnenrotte is opgedeeld in een reeks van kleine projecten. Het gaat daarbij om on der meer de volgende plannen: de Ichtus-.heao verhuist naar de Kop van Zuid waar het achter de Wilhelminahof een nieuw gebouw krijgt. Het huidige onderkomen zal worden gesloopt. Op deze plaats komt een complex met driehonderd appartementen, een overdekte theetuin en een win kelstraat. de parkeergarage Jacobsplaats. Patrimonium's Woningstichting begint al op korte termijn met het verbouwen van de betonnen blok- woningen op het dak van de gara ge. De honderdvijftig apparte menten worden omgezet in hon derd luxe woningen, met een huurprijs van meer dan duizend gulden per maand. spoortunnel/Jacobsplaats. In opdracht van de dS V wordt ge werkt aan een plan voor de bouw van 350 appartementen op hel deel van de Jacobsplaats waar de spoortunnel boven de grond komt, compleet met publieks functies. Er is al een plan dat voor ziet in een parkeergarage op het tunneldak met daarboven een promenade. Aan deze promenade moeten vier woontorens komen te staan, in hoogte variërend van zestig tot honderd meter. Boven op deze torens zijn daktuinen ge dacht De hoogste toren honderd appartementen voor senioren krijgen. De bouw zou reeds in 1998 kunnen starten. Meent/Jacobsplaats- Gestu deerd wordt nog op een bebou wingsplan met panden niet hoger dan de bestaande bebouwing op de Meent voor winkels, horeca en kantoren. Voor de horeca wordt gedacht aan een restaurant op de bovenste verdieping met uitzicht naar het noorden en zuiden. Spaarbankgebouw. Aan de ach terzijde moet een gebouw verrij zen dat een duidelijke voorkant aan de Binnenrotte krijgt. Er wordt nog gestudeerd op een 'ho ge kwalitatieve invulling' voor de ze plek waarvoor al een project ontwikkelaar is gevonden. Boterslocr .''TT Telecom heeft aangekondigd dit kantoorpand te gaan verlaten, PIT Nederland studeert nog op de toekomst voor de gebouwen, waarbij duidelijk is dat het rode bakstenen gebouw, waarin de PTT-centrale is geves tigd, niet kan worden verplaatst. In vervolg op de manifestatie '50 jaar Wederopbouw1 is door de ar chitecten Erna van Sambeek en Wiel Arets naar de 'wanden' van de Binnenrotte gekeken. „Hun werk heeft ons allemaal enthousi ast gemaakt voor de nieuwe kan sen voor de Binnenrotte," vertelt dS V-woordvoerder Aarts, „De publieksruimten, de overdekte theetuin in het project op de plaats van de heao en de prome nade op het dak van de spoortun nel bij de Jacobsplaats, moeten Door Donald Bax Rotterdam Het idee bestond al geruime tijd. In de coffeeshop waar Gari en Carlos zich regelma tig ophielden, voerde stoere jon genspraat veelal de boventoon. Een enigszins chronische vorm van geldgebrek vormde de aan- en inleiding tot de uitvoering van hun snode plannen. Er zou een overval - 'een ov-tje', zoals zij het noemden - gepleegd worden. Slechts de keuze van plaats en slachtoffer was nog onderwerp van discussie. Uiteindelijk -in de vroege och tend van zaterdag 26 februari 1994- maakten zij hun voorne men waar. De afloop was fataal. Op de hoek van de Voorburgstraat en de Berkelselaan in Bergpolder maakte één schot in het achtr hoofd een einde aan het leven van de 56-jarige taxichaufeur George Frensdorff. De paniekreactie was zo groot dat het tweetal er niet eens meer aan toe kwam om het slachtoffer z'n portefeuille af te pakken. Daar was het hen immers om te doen geweest Pogingen van de raadsmannen mr. P. H. A. de Boer en mr. A Beker om de rechtszaak achter gesloten deu ren te behandelen, vonden bij de rechtbank geen gehoor. Voorzit ter mr. L. C, P. Goossens - hij had zich een uurtje voor de zitting nog even vervoegd op de plaats van het delict om zich een beter beeld te kunnen vormen - zei dat beide advocaten formeel gelijk hadden (de verdachten waren toen nog mindeijarig). „Maar artikel 495 B van het wetboek van strafvorde ring geeft aan dat, als de ernst van het feit daartoe aanleiding geeft, het belang van een openbare be handeling voorrang heeft," wees hij de verzoeken af. Volgens Carlo, die ten tijde van de brute overval evenals Gari iets ou der was dan 17 jaar, was het nooit de bedoeling geweest om Frens dorff dood te schieten. Het pistool dat Gari een dag eerder uil de bin nenzak van de vriend van zijn zus had 'geleend', had slechts ge diend om de bedreiging kracht bij te zetten. Carlo ontkende dat hij zelf de trekker had overgehaald. Het wapen was uit zichzelf afge gaan, nadat Frensdorff in eerste aanleg had getracht met het zwaaien van zijn arm de nog maar net ingezette overval te pareren. Carlo gaf wel toe dat hij het vuur wapen op Frensdorff had gericht en dat de afstand tot het slachtof fer hooguit vijftig centimeter had bedragen. Hij zei ook niet te heb ben geweten dat het pistool op dat moment was doorgeladen. 'Taxünan' De beroving van de taxichauffeur vormde de afsluiting van een avondje stappen en hier en daar een 'blowtje' roken. Pas tijdens hun wandeling door de hal van het Centraal Station had Carlos het idee geopperd om 'een taxi man te pakken'. Gari had z'n schouders opgehaald. Hij dacht dat het niet zo'n vaart zou lopen. Pas later erkende Gari z'n bijdra ge aan liet fatale voorval. De twee waren wel degelijk van plan ge weest om 'in vereniging' Frens dorff te beroven, omdat beiden niet genoeg geld bij zich hadden om de rit te kunnen betalen. Con crete afspraken over hoe te han delen waren er niet gemaakt. Maar omdat zij al meer dan acht jaar dik bevriend waren, was ei genlijk al een half woord voldoen de om de bedoelingen te ontleden. „We hadden het idee om iets te doen dat niet normaal is," vertel de Carlo. „We wilden iemand be roven, daarom was dat wapen er bij. Om de bedreiging kracht bij te zetten. In elk geval nooit met de bedoeling om het te gebruiken." Die woorden moeten het voorval voor Frensdorffs weduwe Coby de Vries nog wranger hebben ge maakt. Vrij vertaald komen de woorden van Carlo er op neer dat haar partner zich die avond op het verkeerde moment op de verkeer de plaats bevond... Officier van justitie mr. F. D. van Heijningen achtte het primair (moord) en subsidiair (gekwalifi ceerde doodslag) tenlaste gelegde niet bewezen. Geheel anders lag dat voor de poging tot diefstal dan wel afpering met de dood als ge volg. Tegen schutter Carlo eiste de officier een gevangenisstraf van acht jaar, tegen Gari zes jaar. Die straf moet in zijn ogen dienen als gedeeltelijke vergelding voor het aangerichte leed en als alge mene preventie. Van de toepas sing van het minderjarigen straf recht wilde het Openbaar Ministe rie niets weten. Temeer daar uit rapportages van psycholoog en psychiater was gebleken dat de twee die nacht volledig toereke ningsvatbaar waren. „Er was geen sprake van puberaal gedrag," stel de mr. Van Heijningen. De aanklager ging ook nog in op de moeilijkheden die overwonnen moesten worden voor de zaak tot een goed einde werd gebracht Hij erkende dat het onderzoek medio 1994 was afgebouwd omdat er geen noemenswaardige aanwij zingen waren overgebleven- Po gingen om het onderzoek in Op sporing Verzocht nieuwe impul sen te geven waren tot mislukken gedoemd. De redactie van dat te levisieprogramma meende dat er te weinig aanwijzingen waren om uitzending te rechtvaardigen. De inbreng van RTL 4-verslagge- ver Peter R. de Vries -in samen werking met de later geschorste rechercheur Bert Santema en Frensdorffs weduwe Coby de Vries- werd door mr. Van Heij ningen gebagatelliseerd. Daar mee onderschreef de officier van justitie de stelling van de politie dat de activiteiten van De Vries en Santema hooguit tot enig geroeze moes in de omgeving van de da dergroep had gezorgd. De sleutel tot de oplossing was een CID-tip uit de buurt van Den Haag ge weest. Santema, die gisteren op de pu blieke tribune Coby de Vries bij stond, dacht dat hij een van de twee verdachten had herkend van de in het programma van Peter K de Vries uitgezonden videoband. Dat werd door het Openbaar Mi nisterie met klem ontkend. Te recht, zo bleek uit een van de vele processen-verbaal, waarin de door Santema aangewezen verdachte had verklaard: „Toen ik die avond naar de tv zat te kijken en die vi deoband zag, schrok ik me eerst de tering. Gelukkig bleek later dat ik niet op die band voor kwam." De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2