16 Economie Maasdam opnieuw In Rotterdam fX.-SÊM Dirk Berkhout schildert vooral HAL-schepen Francisca Ravestein: optimisme voor 1998 HAL-schip ligt een dag aan de Wilhelminakade Cruise Rotterdam-directeur: 'De stad heeft straks nogal wat te bieden' Rechthoek Wrak voor de deur Interen op vermogen Pensioenrechten na scheiding Brute campingbaas BTW over maaltijden Rotterdams Dagblad Vrijdag 23 augustus 1996 Rotterdam Eén jaar en dertien dagen na het eerste bezoek komt de Maasdam van de Holland America Line voor de twee de maal in haar bestaan naar Rotterdam. Op donderdag 29 au gustus ligt het indrukwekkende cruiseschip opnieuw voor een dag in de haven; ditmaal aan de nieuwe kademuur van de aloude Wilhelminakade - op een voor de rederij 'historische' plaats. Bovendien komt de Maasdam deze keer als Neder lands schip; getooid met het rood-wit-blauw. De Amerikaanse rederij Carnival ge maand ere-voorzitter van de Cruise Lines, die sinds eind eigenaar is van de HAL, heeft met het oog op het begin dlit jaar fis caal aantrekkelijker geworden Nederlandse zeescheepvaart-be- ïeid de (goedkope) vlag van onder meer de Bahama-eilanden enkele maanden geleden op zeven van de acht HAL-sehepen gestreken. Nassau werd als thuishaven ge schrapt en Rotterdam kwam daar voor in de plaats. Deze voor ons land welkome maritieme veran dering geeft een extra feestelijk tintje aan de komst van de Maas dam. Vorig jaar - toen het schip op een warme zomerdag aan de Parkkade lag- was het volop feest En waarom zou dat ook déze keer weer niet lukken? Prinses Margriet en Verkeer en Waterstaat-minister Annemarie Jomtsma komen speciaal voor de Maasdam naar de Maasstad. De prinses zal aan het eind van de ochtend aan boord officieel de nieuwe Nederlandse zeebrieven overhandigen aan gezagvoerder Hans Eulderink. Als. HAL-kapi- tein met de langste vaartijd ver trok hij aan het eind van 1913 met het allerlaatste schip van wat toen nog de (Nederlandse) Holland- Amerika lijn heette -dat was met de Prinsendam - uit Rotter dam. Op 16 augustus 1995 kwam Eulderinks.- collega Hans ,Mate- boer.met de Maasdam voor het eerst na zo'n 22 jaar weer met een HAL-schip de Nieuwe Waterweg op. Prinses Margriet heeft als ex-pe tekind van de Nederlandse koop vaardij nog aitijd een band met de zeevaart De prinses is sinds voii- Vereniging 'De Lijn' (de club van oud-werknemers en van anderen die in de HALzijn geïnteresseerd) en mogelijk heeft deze functie ook wel iets met haar bezoek aan de Maasdam te maken. Minister Jorritsma stapt volgende week donderdag al om vier uur 's ochtends vanaf een bootje bij Hoek van Holland aan boord van de dan net op de Waterweg ver schenen Maasdam. Ze wil de vaar tocht naar Rotterdam en de aan komst aan de Wilhelminakade graag meemaken. Gedraaid De Maasdam zal dit keer, anders dan vorig jaar, met de voorsteven naar zee afgemeerd liggen; met de achterkant dus naar de Eras- musbrug, die zes dagen later door koningin Beatrix officieel in ge bruik zal worden gesteld. Het schip wordt eerst op de rivier ge draaid voordat het om ongeveer zeven uur 's ochtends aan de kade wordt gelegd. Tijdens het vorige bezoek draaide het schip pas bij het vertrek. Net als afgelopen jaar kan het pu bliek ook ditmaal naarhetindruk- wekkende schip komen kijken. Men kan dit doen vanuit de vroegere passagiershal van de Holland-Amerika Lijn en ook op twee afgezette delen van de Wil helminakade. Voor leden van 'De Lijn' is er een reünie op touw gezet. Vorig jaar was die er niet en moesten ook de 'Lijners' achter de dranghekken op de Parkkade blijven. Vanaf ze ven uur 's ochtends tot aan het vertrek van de Maasdam aan het ■■■■li.iun,,,, »r"™S 4gWjSWJ®,. De Maasdam lag vorig jaar aan de Parkkade, schuin tegenover Hotel New York. Ditm aal wordt het schip afge mee rd aan de Wilhelmi nakade. Foto Schouten eind van de middag (om vijf uur) kunnen de reünisten terecht in een voor hen geserveerde hoek op de eerste verdieping van de passa giershal, In de hal heeft het Mari tiem Museum'Prins Hendrik'een bescheiden expositie ingericht met afbeeldingen over emigran ten die met schepen van de Hol- land-Amerika Lijn via Rotterdam naar de Verenigde Staten vertrok ken. Muziek Op de kade wordt ook deze keer weer een Holland Village inge richt, met kramen vol vaderland se produkien en mensen die oud- Hollandse beroepen uitbeelden. Er is de hele dag muziek: van zowel draaiorgels als 'shanty-ko- reni. Een uur vóór het vertrek van het schip speelt de Douane-Har monie toepasselijke muziek. Vo rig jaar deed de Marinierskapel het, maar dit korps speelt die dag op de Taptoe in Breda en is dus niet beschikbaar. Mensen die naar het schip willen komen kijken, kunnen het beste met de Spidoboot Westplaat vanaf het Leuvehoofd de rivier overste ken (elk halfuur; enkele reis 4,50 gulden) of vanaf het metrostation Rijnhaven met een RET-pendel- Door Bram Oosterwijk Rotterdam De Nieuw Amster dam vooral, maar ook de Rotter dam heeft zijn voorkeur. En het heeft er van alles mee te maken dat deze twee schepen van de Hol- land-Amerika Lijn destijds bij de RDM z(jn gebouwd: de werf waar Dirk Berkhout bijna 47 jaar heeft gewerkt. Na zijn vertrek daar is hij gaan tekenen en schilderen. Beide passagiersschepenheefl hij inmiddels al vele malen op papier en ook op linnen gezet. Bij de bouw van de Rotterdam is hij aan het eind van de jaren '50 trouwens zelf betrokken geweest. Het liefst beeldt Dirk zeeschepen af in combinatie met stoomsleep- boten, waarop hij eveneens ver liefd is. „Met een sleepboot erbij leeft 't allemaal veel meer. Een vrijvarend schip zegt niet zo veel," vindt hij. Berkhout heeft bijna z'n leven lang technische scheepstekenin- gen gemaakt: machinedelen, schroefassen en allerlei andere zaken die bij de reparatie en de bouw van schepen om de hoek ko men kijken. Strakke fijnen, punc tueel; met geen of heel weinig ei gen ideeën. Nadat hij zestig was geworden en wegging bij de RDM, is hij op een heel andere manier gaan tekenen en ook schilderen. Het werden de Rotter damse haven, de Waterweg, sche pen, sleepboten, maar ook (door gaans verdwenen) plekjes van Pemis: het dorp waar hij opgroei de en nog altijd woont. Zo'n twintig olieverfschilderijen en vele tientallen aquarellen plus tekeningen is zyn productie tot nu toe. De meeste heeft hij nog thuis; een deel heeft hij weggege ven aan vrienden en kennissen. Af en toe maakt hij iets waar men sen hem om de één of andere re den speciaal om vragen, „En vaak is dat dan toch een passagiers schip of een vrachtschip van de HolJand-Amerika Lijn. Daar heb ben ze dan herinneringen aan. De redery lééft nog volop." Acht jaar oud was Dirk toen hij met zijn ouders van Rotterdam- Zuid naar Pemis verhuisde; va- Dirk Berkhout: schi Iderend aan de Nieuw Amsterdam en een aan tal Sleepboten. Foto Jaap Rozema/Wottefdams Dagblad der Berkhout werkte bij Shell en zat daar dichter bij z'n werk. Op de lagere school tekende kleine Dirk meestal al schepen, die hij op de rivier voorbij had zien gaan. 'Teken nóü eens wat anders', zei de meester vaak tegen hem. Jongste bediende Nog net geen veertien was Dirk toen hij als jongste bediende bij de RDM begon. Dat was in 1941. Hij eindigde z'n loopbaan bij de werf als tekenaar-constructeur. Op een paar jaar na deed hij z'n werk bijna een halve eeuw: iets dat nauwefijks nog voorkomt Schepen waarvoor hij tekenenin- gen maakte? Heel veel uiteraard, maar hij.noemt specifiek de Rot terdam, de Moerdijk van de HAL en ook de Doelwijk van de Lloyd. „Ik heb er een hele ris gehad vertelt Dirk. „Bij de RDM is niets meer van die scheepsbouw over. Het gaat me aan m'n hart, het is verschrikkelijk eigenlijk. Ik heb die werf zien blinken en zinken." Schepen. AI jong begon hij ze dus te tekenen en bovendien te verza melen, Hij kreeg van allerlei kan ten foto's en ook ruilde hij op beurzen. Eerst alleen schepen vanaf 1940, maar later dook hij dieper de koopvaardij-geschiede- nis in. Nu heeft Dirk Berkhout een verzameling van pakweg drieduizend Nederlandse grote vaart-schepen. De KPM heeft hij compleet; de HAL bijna. Kasten met volle ordners; alles keurig ge rubriceerd. Een schip heeft voor hem afgedaan ais de Nederlandse vlag er vanaf gaat, „Dan volg ik 'm niet meer. Dat is dan voor mij niet zo interessant meer en het is bijna ook niet meer te doen." Berkhout vindt dat hij in zijn ar tistieke bezigheden nog veel heeft te leren. „Het valt niet altijd mee. Ik vraag ook steeds aan mensen wat ze er van vinden. Ik probeer daar dan wat van op te steken. Ik ken niet veel havenschilders. Laatst ben ik wel bij Henk van der Veer geweest. Die kan er écht wat van. Ik was onder de indruk van wat hij maakt." Hij heeft Pemis en de havens er omheen in de voorbije dikke zes tig jaar grondig zien veranderen. Berkhout heeft -hij geeft het zelf als voorbeeld - de Tweede Petro leumhaven nog zien graven. Talloze boerderijen en karakteris tieke punten in het voormalige vissersdorp heeft hij tegen de grond zien gaan. Maar in feite blijft de haven toch de haven. Altijd boeiend. „Als het kan ga ik elke dag voor een uurtje naar de waterkant, ook 's win ters," vertelt hij. „Tegelijk even een frisse neus halen." bus naar de Wilhelminakade rij den, Er is op en bij de kade abso luut geen parkeerruimte. De Maasdam komt op 29 augustus vanuit Kopenhagen en gaat na het bezoek aan Rotterdam uitein delijk naar Civitavecchia (bij Ro me). Na Rotterdam worden ook nog de cruisehavens Gent (of Ant werpen), Dover, Le Havre, La Co rona, Vigo, Lissabon, Malaga en Monte Carlo aangelopen. Aan boord zijn ongeveer 1350 pas sagiers; bijna allemaal Amerika nen, die vanuit de VS naar Kopen hagen zyn overgevlogen. In Rot terdam komen nauwelijks Euro pese passagiers aan boord. Ameri kanen boeken doorgaans lang van tevoren voor een cruise en dit houdt dan wel in dat er voor Euro peanen vaak geen accommodatie meer te krijgen is. Een groot deel van de passagiers maakt op 29 au gustus, zoals gebruikelijk tijdens een haven-aanloop, excursies naar Delft, Kinderdijk en de Del tawerken. De Maasdam maakt na deze reis nog een aantal cruises in de Mid dellandse Zee. Op 24 oktober steekt het schip vanuil Lissabon de Atlantische Oceaan weer over, om de winter onder meer door te brengen met het varen van crui ses in het Caraïbisch gebied. De Maasdam is overigens het eni ge cruiseschip dat dit jaar de Rot terdamse haven aandoet; ook vo rig jaar was dat zo. Daarvóór was de Queen Elizabeth 2 de laatste (in het voorjaar van 1992). Francisca Ravestein op de Wilhelminakade, bij de toekomstige crulsetennlnal. FotocorVos Door Bram Oostenrijk Rotterdam Voor volgend jaar zal het moeilijk zyn om er in de vaar- schema's nog tussen te komen, maar voor 1998 is er toch wel wat optimisme bij Francisca Rave stein. Sinds een paar maanden is ze directeur van de Stichting Cruise Rotterdam. „De stad heeft straks nogal wat te bieden,", vindt ze.Als de terminal aan de Wilhel minakade en de Erasmusbrug klaar zijn dan héb je wat. Wij wil len in elk geval een stukje van de cruisemarkt binnenhalen." Francisca Ravestein -jarenlang al voorzitter van de D66-fractie in de Rotterdamse gemeenteraad - promoot sinds kort Rotterdam als cruisehaven en dat in een fikse concurrentie met Amsterdam. Ze durft de strijd aan omdat ze over tuigd is van de aantrekkings kracht die de Maasstad als haven ook op de cruisevaart hebben kan. „Rotterdam Is gemakkelijk be reikbaar bovendien," legt ze uit „Oen sluizen of bruggen en een terminal die eigenlijk middenin de stad ligt In Rotterdam kom je zelfs mooier aan varen dan in Am sterdam." Cruise Rotterdam moet cruise schepen voor de (Wilhelmina)ka- de zien te krijgen. Vorig jaar kwa men de eerste plannen voor zo'n stichting naar buiten en toen het Gemeentelijk Havenbedrijf, het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam en de VVV concreet aan de oprich ting ervan gingen denken heeft Francisca naar het directeurschap gesolliciteerd. Het stichtingsbe stuur, dat onder leiding staat van VW-directeur Marijke van der Lingen, benoemde haar. „Het is een deeltijdbaan, die ik goed met het raadswerk kan combineren. Ik weet wel iets van stad en haven af en cruisevaart heb ik altijd fan tastisch gevonden. Vorig jaar ben ik aan boord geweest toen de Maasdam hier lag. Geweldig vond ik dat." Contacten Ze heeft de afgelopen paar maan den heel wat contacten gelegd: bezoeken aan en gesprekken met rederyen of hun agenten in Rot terdam. In september gaat ze naar een nieuwe cruisevaart-beurs in Genua, waar iedereen present is die met deze business van doen heeft: rederijen, havens, toeleve ranciers, touroperators. Rotter dam heeft een pied-é-terre in de stand van Cruise Europe, öc orga nisatie van Europese havens die de veel cruisende Amerikanen duidelijk probeert te maken dat Europa in 2'n totaliteit een goede cruisebestemming is, Volgend jaar gaat ze naar Miami, waar de cruisewereld zich elk jaar in nog groter verband presenteert. Binnen dat Europese kader zitten zo'n zestig havens: grote en klei ne, als het om aantallen scheeps bezoeken gaat. De nummer één is Lissabon, dat dit jaar 178 cruise schepen binnenkrijgt Kopenha gen is met 168 bezoeken een stevi ge tweede. Beide havens liggen geografisch gunstig en zijn mede daarom aantrekkelijk voor rede rijen. Lissabon ligt prima tussen het Caribisch gebied en de Mid dellandse Zee -cruisegebieden bij uitstek- en Kopenhagen is vaak uitvalsbasis of aanlooppunt voor cruises naar Scandinavië en de Oostzee, Amsterdam staat ze vende op de lijst en Rotterdam - grootste haven van de wereld- sluit (samen met Peterhead in Schotland) de rij voor '96 met één schip. In de jaren '70 en '80 werd Rotterdam door meer cruisesche pen bezocht - vooral Russische- maar gebrek aan interesse bij de Rotterdamse havenautoriteiten leidde ertoe dat alles verdween en niet meer terugkwam. Deze mentaliteit is de laatste tijd veranderd. Binnen de gemeente en ook bij de VW wil men er veel aan doen om ook die tak van scheepvaart aan Rotterdam te koppelen. Cruisevaart heeft na melijk een flinke uitstraling op het beeld van de stad; ook de (toe ristische) economie is er goed mee. Burgemeester Bram Peper loopt er eveneens warm voor. Hy heeft president-directeur Kirk Lanterman van de Holland Ame rica Line volgende week woens dag voor de lunch uitgenodigd. Peper zal met Lanterman, die vanwege het bezoek van de Maas dam twee dagen in de stad is, de mogelijkheden bespreken of Rot terdam in de toekomst misschien regelmatiger door schepen van de HAL kan worden aangelopen. De rederij moet -zo meent Francis ca Ravestein hartgrondig- wor den overgehaald elk jaar met één of meer cruiseschepen naar Rot terdam te komen. Ze vindt dat dit, hoe dan ook, in elk geval in 1998 zo moet zyn: het jaar waarin de HAL 125 jaar bestaat „Hopelijk beseft de rederij dat haar wortels in deze stad liggen," zegt ze. Aantallen Ze durft als Cruise Rotterdam-di recteur voor de komende jaren geen aantallen scheepsbezoeken te noemen. In het verhaal by de oprichting van de stichting zijn er dertig genoemd voor het jaar 2000. „Dat zou inderdaad mooi zyn," lacht ze. „Ik geneer me er niet voor als er volgend jaar geen enkel schip zou komen, maar als dat over enkele jaren nóg zo zou zijn, ja dan wel" Veel valt of staat straks met het beeld van de cruiseterminal, die voor ruim tien miljoen gulden in de voormalige passagiershal van de HAL wordt ingericht en die in mei volgend jaar klaar moet zijn. Bij een scheepsbezoek huurt de rederij-agent de terminalruimte en zorgt ook voor het 'bemannen' ervan, Op de andere dagen van het jaar -en dat zullen er veel zijn - moet de terminal z'n geld opbrengen uit de exploitatie van een grand-café (dat in exploitatie komt bij het Dudok-concem) en van de verhuur voor feesten en partijen. Met de exploitatie van de terminal en het afsluiten van contracten met rederyen heeft Francisca niets te maken. Ze doet uitslui tend de cruisehaven-promotie. Samen met het Gemeentelijk Ha venbedrijf is ze wel bezig met een rederij die elk jaar een fiks aantal scheepsbezoeken aan Amsterdam brengt, maar die de hoofdstad mo gelijk voor Rotterdam zal verrui len. Ook overlegt ze met rederijen die helemaal nog niet naar een Nederlandse haven komen: „Cruisevaart is een groeimarkt en daar hoop ik dan maar op." Onder redactie van Peter Louwerse In de rubriek Rechthoek behandelt het Rotterdams Dagblad juridi sche consumenten-kwesties. Problemen op het gebied van kopen, hu ren, echtscheiding, ontslag, lonen en uitkeringen, verzekeringen en dergelijke worden beantwoord door onze deskundigen. Lezers kun nen vragen opsturen naar het Rotterdams Dagblad, Rubriek Recht hoek, Postbus 2999,3000 CZ Rotterdam, Onbekenden hebben bij mij voor de deur een onbruikbare auto neergezet. De voorkant is geheel in de prak, het ding staat daar maar. De buren heb' ben de politie gebeld, maar die doen er niets aan. We kunnen de eigenaar niet achterhalen. Wat kunnen toe eraan doen? illustratie Sandra dumpen van een wrak op een parkeerplaats is de Haan een milieudelict waartegen de politie moet optreden. Aan de hand van het kenteken kan de politie de eige naar achterhalen en hem sommeren de auto te ver wijderen, Weigert hij dit, dan kan de politie de Roteb inschakelen die het wrak dan op kosten van de eige naar verwijdert, Het zelfde gebeurt in grote lijnen bij fietswrakken waaraan veel mensen zich ergeren. Zo zou het in elk geval moeten gaan. Als de politie blijft weigeren om deze zaak te behandelen, kunt u uw beklag doen bij de baas van de politie, het Open baar Ministerie. Doet die ook niets, dan kunt u een beroep doen op artikel 12 van het Wetboek van Straf vordering. Daarin staat dat het Gerechtshof op een verzoek van een burger het Openbaar Ministerie kan opdragen om een strafbaar feit te vervolgen. Mijn zuster, een weduwe zonder kinderen, heeft een eigen huts tooarze zelf in tvoont. Zij iw't in een verzorgingshuis gaan wonen en is van me ning dat ze dan 'moet interen op haar vermogen, en dus ook haar eigen huts moet 'opeten'. Ik dacht dat dit 'interen* wordt afgeschaft. Wie heeft gelijk U heeft het bij het juiste eind. Het kabinet heeft be sloten om de vermogenstoets voor bejaardenoorden af te schaffen per 1 januari. Dc regering heeft de be jaardenoorden ondergebracht bij de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) die geen vermo genstoets kent. De nieuwe regeling geldt voor alle bewoners in kwestie, óók voor diegenen die nu al wo nen in een bejaardenoord. Ik beu 22 jaar getrouwd geweest met mijn eerste man van wie ik in 1976 ben gescheiden. In 1980 ben ik met mijn tweede man getrouwd. Hij is in augustus 1995 overledenIk krijg alleen een pensioengedeelte van mijn eerste echtgenoot, die nog steeds in leven is. Hoe wordt dit bedrag bere kend? Heb ik recht over het pensioen van mijn tweede man? IT behoort waarschijnlijk tot de kleine groep geschei den vrouwen die vóór 1981 is gescheiden en toch recht heeft op nabestaandenpensioen van hun ex- man. Dat is alleen het geval indien het huwelijk lan ger dan 18 jaar heeft geduurd en de vrouw in die tijd minderjarige kinderen heeft opgevoed. Pas na het ar rest Boon/Van Loon uit 1981 \i iit de normale gang van zaken geworden. Sindsdien wordt bij echtschei dingen het pensioen dat tijdens het huwefijk is opge bouwd automatisch verrekend. Dat is alleen anders als er sprake is van een zogeheten 'koude uitslui ting', dat wil zeggen: alles wat voor en fijdens het hu welijk wordt verkregen is van elk van de partners af zonderlijk. Sinds 1995 is deze praktijk geregeld in de Wet Pensioenverevening na Scheiding. De duur van het huwelijk bepaalt de hoogte van de pensioenuit kering. Het is mogelijk dat men door hertrouwen het recht op het eerste pensioen verspeelt, maar dat is by u - kennelijk niet het geval. Het is ons onduidelijk waarom u geen recht zou heb ben op het pensioen van uw tweede man. Wellicht hebt u verzuimd het aan te vragen. In veel gevallen moet de rechthebbende zelf stappen ondernemen om het pensioen uitgekeerd te krijgen. Na een conflict met de baas van de camping waarop ik mijn caravan heb staan heb ik besloten daar te vertrekken. Mijn stacaravan is al weg, maar mijn schuurtje ter waarde txm 1500 gulden heb ik in overleg met de cam- pingbaas laten staan, zodat de volgende huurders het tegen betaling kon den overnemen. Inmiddels heeft de campingbaas besloten het schuurtje aan de volgende huurders te schenken. Hij verbiedt mij om het schuurtje weg te halen. Hij zegt dat er rare dingen gaan gebeuren als ik toch op de camping torn. Waf kan ik doen? De campingbaas pleegt contractbreuk en een on rechtmatige daad door het schuurtje aan de volgende huurders te geven. Het gebouwtje blijft gewoon uw eigendom en het staat u vrij om het weg te halen. Aangezien de campingbaas niet voor rede vatbaar is, zult u hem juridisch moeten dwingen tot de afgifte van het schuurtje. U kunt eerst proberen hoever u kunt komen met inschakelen van een advocaat. Deze zal eerste een briefschrijven waarin de campingbaas wordt gesommeerd om het schuurtje af te geven. Mocht dat niet voldoende zijn, dan kunt u aan de rechter een verklaring voor recht vragen waarin wordt vastgesteld dat u de eigenaar bent van het schuurtje. Met die verklaring kunt u met behulp van de deurwaarder uw gelijk dan alsnog halen. Het is echter de vraag of een schuurtje van 1500 gulden al die moeite waard is. Op de rekening voor de maaltijd in een restaurant stond de BTW ver meld. Volgens mij is dit niet correct. Aon particulieren mag de BTW toch niet doorberekend worden? Iedereen moet BTW (Belasting Toegevoegde Waar de) betalen. Dat geldt dus niet alleen voor onderne mingen maar ook voor particulieren. Het verschil is alleen dat niet alle bedrijven het vermelden op de no ta.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4