13 Maassluis vreest voor minder politie Babberspolder raakt langzamerhand vol Rotterdams Dagblad Kranten 57 jaar onder de vloer 'Gokkastenbeleid moeilijk controleerbaar' Uitslaande brand verwoest flatwoning Stinkdier laat bewoners zweten Jk<Ëki Goede resultaten 1995 worden misschien 'afgestraft' Twaalf uur klaverjassen Preventie-actie Politiek forum Nieuwe voorganger Bewoners mogen auto's uit hun straat weren KONiUNirMDlJie DORPSSTRAAT 174 - BARENDRECHT - TEL. 0180$ 11100 Waterweg Dinsdag 27 augustus 1996 Door Pieter Vermaas MaassluisDe goede scores voor het politiedistrict Waterweg (Maassluis, Vlaardingen en Hoek van Holland) zijn in Maas sluis met gemengde gevoelens ontvangen. Tevredenheid over de behaalde doelstellingen en angst dat het district agenten moet inleveren binnen de regio Rijnmond streden, gister avond om voorrang. Het Districtsjaarverslag 1995 zet de positieve cijfers op een rijtje. Met het beperkte aantal van 56 diefstallen met geweld, 535 wo ninginbraken en 602 auto-inbra ken zijn aansprekende resultaten behaald. De vooraf geformuleerde doelstellingen gingen uit van maximaal 100 diefstallen, 688 wo ning-en 739 auto-inbraken. Verder constateert het district Waterweg dat de verkeersveilig heid is vergroot, de milieu-ovcr- tredingen worden aangepakt en ook de jeugdproblematiek (zoals vernielingen) een positieve ten dens te pakken heelt Als min punt noemde G Laurens, waar nemend ehef van het district Wa terweg, dat het aantal woningin braken en vernielingen aan auto's de 'grote zorgen' van 199S zyn. In aprü en mei van dit jaar werd Maassluis door een golf aan auto- Schiedam Klaverjassers kun nen zaterdag 31 augustus hun hart ophalen in het wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein in Schiedam. Om tien uur 's mor gens worden dc kaarten voor de eerste keer geschud. De klaver- jasmarathon, waarvoor koppels zich nog kunnen aanmelden, duurt twaalf uur. inbraken getroffen. Volgens Lau rens betreft het hier 'uitwaaier-ef fecten1 van de grote stad" de mees te daders komen van buiten de gemeentegrenzen. Niettemin be hoort het district Waterweg tot de veiligste districten in de regio. Niet onlogisch De districtschef beaamde gister avond tegenover de raadscom missie voor algemene en be stuurszaken dat de goede resulta ten gevolgen zouden kunnen heb ben voor de personeelssterkte van hel district. „Laat ik het voorzich tig vertalen: een uitbreiding zit er zeker niet in," meende Laurens, die met burgemeester J. Ster- kenburg-Versluis aangaf dat, van uil de regio Rijnmond gezien, een verplaatsing van Maassluise agenten naar elders niet onlo gisch is. „Het is nu al zo dat we mensen afstaan voor het Rotter damse Victor-project (bestrijding drugsoverlast in Spangen, red.) en bij de begeleiding van voetbal wedstrijden." De raadscommissie gaf aan te leurgesteld te zijn als de gunstige tendens gevolgen zou hebben voor de personeelssterkte. WD- raadslid J. F. Scheerstra: „Het zou wat zuur zyn als we nu worden ge straft voor onze goede resulta ten." Burgemeester Sterkenburg deelde die zorg, bleek uit haar re actie. „Wij hebben ons ook afge vraagd of we 'voor volk en vader land' niet hadden moeten liegen over de gunstige cijfers." Het zogenoemde derde en vlardo kwadrant van het bouwplan Babberspolder In Vlaardingen, waar binnenkort de eerste koopappartementen en eengezinshuurhul- zen worden opgeleverd op de plek waar voorheen de noodwoningen stonden. Rechtsonder Plein 1940. Luchtfoto Roei Dijkstra Vlaardfngen —Met een onhandig grote sleutel heeft wethouder K. van der Windt gistermiddag in de Vlaardingse Babberspolder het model-appartement 'Het Collier' geopend. Toen de deur toch open ging, stonden daarachter twee heren klaar met ieder een blad voL glazen champagne. Het was feest. Maar het zijn het soort feestjes dat niet van harte gaat Want als de pKö^tontwikkelaarzo'n mo del-appartement gaat- inrichten,- betekfint*da^er..,nofr.rwoningen moeten worden verkocht En dat is in de Babberspolder zeker het geval., In totaal li totaal zouden zes appartemen tencomplexen "Het Collier' moe ten vormen. Maar de twee archi tecten Liesbeth Jan son en Ma- riette Adriaanssen hebben al te horen gekregen dathet nog maar de vraag is of de laatste twee to rentjes nog wel worden gebouwd en het niet bij vier blijft. Van de 54 appartementen in de vrije sec tor zijn er tot op heden acht ver kocht enzit er op zes een optie. Eigenlijk is het een unicum dat de projectontwikkelaar opdracht heeft^gegeven - om te «"gaan~~ t vbouwen, wat meertaip^gebeurts- xalameer.danrie-helft isveBflochbd (zie het bouwplan Dyksteeg/ Sclaavenbuch in het centrum van Vlaardingen). Wethouder Van der Windt was daarom gis termiddag niette beroerd om het strak ingerichte appartement of- fideel te openen. Want, weet de wethouder, zien doet kopen. „Xn deze regio is het op het mo ment moeilijk om appartemen ten te verkopen. Eengezinswo ningen zy£verkocht voordat ze zijn getekend, maar appartemen ten niet," aldusue wethouder. Senioren Een woordvoerder van project ontwikkelaar de Nederlandse - JSöuwJjniejneenUeweten dat er tookhtselwat komtldikfcn4#hetty,- kopen van een appartement „De belangrijkste doelgroep waarop wij ons met deze appartementen richten zyn senioren. Mensen van wie de kinderen de deur uit^ zijn en die dus niet alleen gaan verhuizen, maar als het ware aan een andere levensfase beginnen. Vandaar die twijfel Dat doe je niet zo maar" aldus de project ontwikkelaar. En vandaar dus na de tekeningen en maquette, nu de modelwoning die de aspirant-kopers over de drempel moet trekken van de zo genoemde 'waterappartemen ten'. Een naam die dc woningen -te danken hebben aan de singel •dia- langs-.-de Rotterdamseweg „komt en waar de appartementen gedeeltelijk in komen te liggen. Overigens zyn de werkzaamhe den aan deze appartementen niet de eolge' bouwactiviteiten op de plek,tussen de Rotterdamseweg, Van iïogendorplaan, Goudsesin- gd en Anthony Knottenbeltsin- gel - de plek waar in 1941.,nood woningen werden gebouwd voor de weggebombardeerde Rotter dammers. Zo is de Stichting Wo ningbedrijf Vlaardingen bezig met de bouw van 58 (sociale) huurwoningen en twee koopwo ningen. Aan de andere kant van de Rotterdamseweg, tegen Plein 1940 aan, komt ook nog een ap partemententorentje te staan. In totaal zijn er dan in de Bab berspolder 460 woningen ge bouwd. Om de diversiteit in an - chitectuur te garanderen zyn by het ontwerp van de woningen op de&e plek vyf verschillende ar chitecten. betrokken. VlaardingenDe politie m Vlaar dingen houdt zaterdag 31 augus tus een preventie-actie voor de be woners in de Babberspolder en Vlaardinger-Ambacht. Tussen 10,00 en 16.00 uur kunnen belang stellenden tips krijgen om wo ning- en auto-inbraken en diefstal van auto's en fietsen te voorko men. Daarnaast is een aantal on dernemers aanwezig om postco des in fietsen en kentekens in au toruiten te graveren. Ook kunnen bijvoorbeeld een secu-strip of de gelijk hang- en sluitwerk worden aangeschaft. De actie wordt ge houden op de groenstrook tussen de Sneeuwbalstraat en de Rotter damseweg, ter hoogte van de Van Hogendorplaan. MaassluisDe WD in Maassluis houdt op 5 september in theater 't Schuurkerkje een politiek forum. De fractievoorzitters van alle par tijen m de Maassluise gemeente raad zitten in het forum. Onder leiding van politiek journalist D. van der Houwen wordt halverwe ge de zittingsperiode van deze ge meenteraad gesproken over de al dan niet vervulde verkiezingsbe loften. Bovendien, stelt de WD in de aankondiging, is het 'dé gelegen heid' om kennis te maken met de Maassluise politiek. Het is de be doeling dat het publiek in discus sie treedt met de lokale politici. De forumdiscussie in 't Schuur kerkje (Schuurhof 142) begint donderdag 5 september om 20.00 Schiedam Ds. J.F. Klijnsma wordt is de nieuwe voorganger van de Vrijzinnige Geloofsge meenschap NPB in Schiedam. Klijnsma wordt zondag 1 septem- berbevestigd. De bevestigmgs- en intrededienst aan de "Westvest 90-92 (tegenover molen De Walviseh) begint 'smid dags om 15.00 uur. Ds. D. Koster, oud-voorganger van de NPB Schiedam, zal ds. Klijnsma in zijn ambt bevestigen. Na afloop van de dienst is er gelegenheid om ken nis te maken met de nieuwe voor ganger en zijn familie. Maasland De straat 'Huis ter Lucht' in Maasland is straks wel licht niet meer toegankelijk voor alle auto's en fietsers. De by de Oude Veiling gelegen Huis ter Lucht wordt een 'eigen weg'. De straat is dan alleen toegankelijk voor de bewoners of hun visite. Het gemeentebestuur moet een nieuwe beslissing nemen, omdat ze de nieuwe straat eerder ten on terechte tot openbare weg had verklaard. De grond is namelijk eigendom van de bewoners zelf. Bij de aankoop van de bouwgrond was destijds een evenredig deel van de weg, de brug en de berm inbegrepen. De bewoners moeten ook zelf het onderhoud betalen van de weg, inclusief de keer plaats, bermen en beschoeiing. Als de weg inderdaad een 'eigen weg' wordt, mogen de bewoners de straat afsluiten voor 'vreem den'. Dat hebben ze al eerder ge daan toen met strenge vorst op de vlieten werd geschaatst. Toen hadden zoveel schaatsers hun au to op de weg in de berm gepar keerd, dat de bewoners hun wo ning niet meer konden bereiken. VlaardingenBy het leegmaken van een huis aan de Prins Hen driklaan in Vlaardingen-Am- bacht trof een man vorige maand onder de vloer een stapeltje kranten aan. Hadden zijn ouders daar neergelegd toen ze er in de mobilisatiewinter van 1940 kwa men wonen. Het bleek om exem plaren van Voorwaarts te gaan. En ook nog een aantal originelen van het Vlaardings Volksblad, een 'bijblad' van Voorwaarts. De kranten kwamen bij Jan An derson terecht „Omdat de kran ten niet onder al te beste condi ties bewaard zijn gebleven heb ben we ze eerst uitgelegd en plat geperst. Daarna pas bleek de his torische waarde van de vondst, omdat de kranten alle dateerden uit de periode januari-april 1940," aldus de Vlaardinger. Jan Anderson zou Jan Anderson niet zijn als hij in zijn gelijkna mige slreekrni,',eum aan de Ke- thelweg er mei meteen 'een klei ne expositie' van had ingericht. Dat heeft hij dus gedaan en de kranten zyn komende zaterdag en zondag te zien. Voor de liefhebbers een moge lijkheid om even te snuffelen tussen allerlei berichten over de oorlog, die toen woedde op zee en in Noorwegen. Maar ook zyn ar tikelen te lezen over de 1 mei feesten in Vlaai-dingen, een re censie overeen NW propaganda filmavond in Luxor (het theater dat toen aan de Westhavenkade was gevestigd) en het bericht dat werkloze VARA-leden voortaan hun radlogids moeten afhalen in het Volksgebouw. "Het bestuur rekenter op dat in het vervolg ie der de gids wel zelf afhaalt.' Gasfabriek Een probleem dat inmiddels niet meer speelt. Dat kan niet worden gezegd van een ander onderwerp dat prominent in een Vlaardings Volksblad uit die periode wordt aangesneden: T)e gasfabriek on derdeel der chemische industrie' wordt met enige trots vermeld. Over het aantal tonnen kolen dat moet worden verstookt om de 1300 gaslantaarns in Vlaardin gen en de 9000 gasaansluitingen te kunnen voorzien. Maar ook een opsomming van 'een klein gedeelte van de bijproducten die worden verkregen'. Een actueel probleem waar de gemeente Vlaardingen flink mee in de maag zit Het kost zo'n twintig miljoen gulden om de vervuiling door de voormalige gasfabriek aan de Hoflaan weg te halen. En dat is nodig om de wo ningbouwplannen op die plek door te kunnen laten gaan. Ook de advertenties roepen her inneringen op. Wat te denken van de De Wilt's slagerij aan de Hoogstraat 77. 'Eet nu Kalfs- vleesch!' schreeuwt de adverten tie. 'Het is nu goedkoop. Dage lijks versch geslacht Vanaf 42 et. per kilo. Lappen vanaf 49 ct per pond.' Bakker Jan Boer verkocht z'n ij zerkoekjes al aan de Westhaven plaats; ze konden ook telefonisch worden besteld. In plaats van ze ven cijfers indrukken, hoefden er toen nog maar drie te worden gedraaid. Concurrent Jacs. Den Boer aan de Westhavenkade ad verteerde februari 1940 nog met Jodenkoekjes. Zestien cent per ons. Het Streekmuseum Jan Ander son is zaterdag 31 augustus en zondag 1 september geopend van 14.00 tot 16.00 uur. MaassluisHet strenge Maassluise kansspel- automatenbeleid is moeilijker te controleren dan het college van b en w beweert. Dat zegt CDA-raadslid G. J. Enzerink, die voor zijn op vatting steun vindt bij de Maassluise politie. In het beleid van b en w is het voor snackbars, sportkantines en buurthuizen in Maassluis niet meer toegestaan kansspelautomaten in bezit te hebben. Bij een hoge score spuwen de ze gokkasten de fortuinlijke speler automa tisch geldstukken toe. Zogeheten 'behendig heidsautomaten' zyn in die gelegenheden wei toegestaan. Maar die automaten bieden vol gens het CDA-raadslid horeca-ondememers de mogelijkheid aan de controle van politie te ontsnappen, Enzerink, gisteravond in de raadscommissie voor algemene en bestuursza ken: „By die automaten wordt vaak 'over de toonbank'uitgekeerd." Burgemeester J. Sterkenburg-Versluis rea geerde wat verrast. „O, is dat zo? Nou, mis schien zou het dan aardig zijn, als u de politie voortaan informeert wanneer u dergelijke za ken constateert." Waarnemend pohtiedis- trictschef G. Laurens erkende dat de handha ving van het gokbeleïd niet waterdicht is. „Het gokken is niet altijd te controleren. Bij behen digheidsspelen kunnen 'vrije spelen' worden omgezet in geldbedragen." Toch steunde Lau rens het beleid om het aantal gokkasten m Maassluis te beperken, omdat dat de kans op verslaving vermindert. „Meer gokkasten toe staan betekent alleen maar de kat op het spek binden." De raadscommissie steunde het strenge gok- beleid van burgemeester Sterkenburg. Haar beleid houdt m dat in cafés, restaurants en dis cotheken één kansspelautomaat mag staan .In snackbars, sportkantines en buurthuizen zijn ze geheel uit den boze. Met name bij de risico groep -de jongeren van 16 tot 25 jaar- zou daarmee de gokverslaving met succes kunnen worden teruggedrongen. De Maassluise horeca protesteerde eerder ver geefs tegen het gokbeleïd van het college. Vol gens de horeca-ondememers heeft het strenge beteidjuist een averechtse werking. Zij menen dat het sterk beperkende beleid het gokken m de illegaliteit dnngt en dat het afgelopen jaar het aantal gokverslaafden juist is toegenomen. Een brandweerman inspecteert de uitgebrande flatwoning aan de Dr. Schaepmansïngel in Schiedam. Tijdens de brand raakte niemand gewond. Foto Roel Dijkstra Schiedam Een korte, felle uit slaande brand heeft vanochtend rond half zes een flatwoning aan de Dr. Schaepmansïngel in Schiedam volledig verwoest. Nie mand raakte bij de vlammenzee gewond. Hoe het vuur kon ontstaan is nog met bekend. De brandweer was snel ter plaatse. De vlammen sloe gen toen al uit de ramen van de woning. Terwyl een aantal heden de slangen uitrolde, controleer den andere spuitgasten met hulp van de politie de naastgelegen flatwoningen. Verschillende bewoners werden uit hur, huis gehaald. Bij éen be woonster ging dat wat moeilijk. Zij was door de hulpverleners niet wakker te krijgen De politieagen ten zyn toen veel herrie gaan ma ken waardoor de vrouw toch nog ontwaakte Samen met haar hond werd zij in veiligheid gesteld De brandweer had het vuur snel onder controle. Na tien minuten gaf zij het sein brand meester De woning waar het vuur ontstond is volledig uitgebrand. Naastgele gen flatwoningen liepen rook- en waterschade op. Maassluis Een zeer vreemd diertje heeft gisteravond rond kwart voor tien de gemoederen In de Olmendal in Maassluis aar dig bezig gehouden. Bewoners van de straat zagen in hun ach tertuin een stinkdier lopen, Zy belden de politie, maar de agen ten waagden zich niet in de buurt van het dier. De agenten alarmeerden de die renambulance om het diertje te vangen. Onderwijl volgden de agenten het stinkdier op grote afstand. Ook buurtbewoners hielpen mee het beest te volgen. Het diertje trok zich weinig aan van de vreemde snoezhanen die hem van een afstandje nauwlet tend in de gaten hielden. De agenten waarschuwden buurtbewoners, die hét bijzón dere schouwspel kwamen bekij ken, binnen te blijven. Toen .het stinkdier in één van de achter tuinen rustig ging zitten kwa men de bewoners daarvan'naar buiten. De politie adviseerde hen binnen te blijven maar zy vertelden de agenten dat het dier Bloempje heette en hun huisdier was. De dierenambu lance is daarna afgebeld en het beestje is binnen gelaten!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1