13 Branderij is ten dode opgeschreven Rotterdams Dagblad m Schiedamse winnaars paralympics gehuldigd Reddingsonderzoek biedt geen soelaas voor industrieel monument Weer twee percelen verkocht op Hoogstad Nieuwe fietsroute voert langs Waterweg en kust Snaterende ganzen maken Titindorpse postbode bang k richh jbetv Werkgelegenheid in Vlaardingen stabiel Hennepkwekerij ontmanteld Pan soep te lang verhit Man ruilt Onder invloed Parkeren verder aan banden gelegd in Schiedam Uw regi^makeloar - Oud-Beyer land, tel. 0186-619300 - AlMasserdam, tel. 078-6$12£6& Waterweg Woensdag 28 augustus 1996 Er zit waarschijnlijk niets anders op: de branderij moet tegen de Vlakte. Foto Roel Dijkstra Door Carel van der Velden Schiedam -- De vroegere branderij Liverpool -op de hoek van de Nieuwe Haven en de Westerhaven - heeft zijn langste tijd gehad. Recent onderzoek heeft volgens de gemeente Schiedam aangetoond dat herstel van deze zichtbare herinne ring aan het jeneververleden van Schiedam, financieel niet haalbaar is. Eigenaar Geelen Bouw heeft inmiddels een sloop vergunning aangevraagd. De Historische Vereniging Schiedam is tegen de sloop van het pand, De vroegere branderij kijkt van oudsher uit op de mar kante Willemsbrug, die vanwege een ingrijpende reconstructie langdurig uit het stadsbeeld is kers ook allerminst zuinig omge- H^SivIurandn hirfnHt/ihff'Mr.' cnmn [ton mot Fiot Tiolrlii tic -Aan verdwenen. De historische" Vér- eniging beschouwt het pand als 'de hoeksteen van de historische beleving van het gebied'. Het pand aan de Westerhaven ligt op de grens van de Gorzen met de binnenstad. Eigenaar Geelen poogt sinds het eind van de jaren tachtig een nieuwbouwplan voor de hoek te ontwikkelen. Sinds twee jaar zit er schot in het plan dat is gete kend door de Schiedamse archi tecten Dop en Mathot. Na sloop wil de .projectontwikkelaar een bedrijfsruimte en een tiental ap partementen op de vrijgekomen plek bouwen. Verantwoord Het projectteam Zuid en de ge meente Schiedam stemden aan vankelijk in met de nieuwbouw- ontwikkeling op de hoek van de Westerkade en de Nieuwe Haven. De gezamenlijke conclusie luidde dat het pand in te slechte staat verkeerde om renovatie verant woord te maken. Op verzoek van de nieuwe com missie Welstand en de liefhebbers van historisch erfgoed bekeek de gemeente de afgelopen maanden met een nader onderzoek alsnog of er een variant denkbaar was waarbij het pand behouden zou kunnen blijven, Het resultaat van het reddings-onderzoek was ne gatief. Een woordvoerder van architec tenbureau Dop en Mathot is over die uitslag niet verbaasd: „Ket pand verkeert in heel slechte staat. Ik ben zelf een keer bijna door een vloer gezakt. De vloeren zijn kuis verrot en de muren staan scheef. Technisch is er veel moge lijk, maar in dit geval loont het ab soluut niet meer de moeite het pand te redden." Het feit dat het gebouw al jaren leeg staat, heeft pand Liverpool geen goed gedaan. Volgens de ar chitect zijn de vroegere gebrui- sprongen met het pakhuis. ,;Aan de Westerkade staan andere pan den die het behouden waard zijn. Maar dit gebouw behoort wat mij betreft zeker niet tot die catego rie." Inrijpoort Het pand met de lijstgevel en de karakteristieke inrijpoort stamt oorspronkelijk uit 1861. Het pand werd ingrijpend verbouwd in 1920. Het is reeds het tweede ge bouw met een referentie naar het jeneververleden dat in 1996 ten prooi valt aan de slopershamers. Eerder viel het sloopbesluit voor het Piet van Gentcornplex aan de Noordmolenstraat. Ook dit pand verkeert volgens de gemeente in te slechte staat om restauratie verantwoord te maken. De historische vereniging vindt het wrang dat dergelijke panden verdwijnen op een moment dat de gemeente juist poogt het jenever verleden in de stad nieuw leven in te blazen. De ambities komen on der meer tot uiting in de opening van het Nederlands Gedistilleerd Museum, een project van vijf mil joen gulden. Ook vindt de vereniging het spy- tig dat tegelijkertijd elders in de oude binnenstad de brandershis torie als gevolg van sloopactivitei- ten verkruimelt. Des te pijnlijker is het volgens de cultuurliefheb bers dat de panden uitgerekend in het jaar van het industriële erf goed tegen de vlakte gaan. Er resteert één schrale hoop voor de vereniging: wellicht worden historische elementen van het te slopen pand in de nieuwbouw ver werkt. De verantwoordelijk archi tect wacht op dit punt echter nog op suggesties van de gemeente Schiedam. men dat hij een bedrijfsverzamel gebouw mag bouwen. Dat komt eveneens aan de Dokter Moer manlaan. Hier gaat het om een stuk grond van 2245 vierkante meter. Hoewel b en w de verkoopover eenkomst al hebben gesloten, moet de gemeenteraad nog wel toestemming verlenen. Dat is in een clausule opgenomen in de overeenkomst De gemeenteraad beslist woensdag 11 september over de verkoop van de grond. Vlaardingen wethouders van Vlairdingen heb ben met twee bedrijven een over eenkomst getekend over de ver koop van een terrein op het be drijvenpark Hoogstad. Vloertechniek Exploitatie Maat schappij bv in Vlaardingen gaat aan de Dokter Moermanlaan een bedrijfsruimte bouwen. Dat komt op een stuk terrein te staan van 3540 vierkante meter. Verder zyn b en we met J. Ti chelaar uit De Lier overcengeko- Vlaardingen De zee en het kust gebied van de Nieuwe Waterweg, daar draait het allemaal om in de nieuwste fietsroute langs indus trieel erfgoed in Zuid-Holland. 'Fietsen langs Waterweg en kust' is het derde boekje dat in het ka der van het Jaar van het Industri eel Erfgoed is gepresenteerd. VW-direeteur van Vlaardingen K Hollegien mocht gistermiddag het eerste exemplaar in ontvangst nemen in het Visserijmuseum. Het Visserijmuseum is ook met een het startpunt van de route, die van Vlaardingen, langs de Nieuwe Waterweg via Maassluis naar Hoek van Holland voert. 'Fietsen langs Waterwegen kust' gaat over de visserij, havens, vuurtorens, de sleepvaart en het reddingswezen. Projectleider M. Popma: „Eind negentiende eeuw werd de econo mische betekenis van de zee steeds groter. De Nieuwe Water weg werd gegraven, nieuwe ha vens werden aangelegd en vuur torens moesten de scheepvaart beveiligen. Dat is niet alleen ge schiedenis, dat is nu nog steeds te zien." De Federatie van Musea in Zuid- Holland, de uitgever van de fiets route, wil mensen al fietsend dit industrieel erfgoed laten ontdek ken. Want daar is nooit voldoende aandacht voor geweest. De tijd is rijp voer een inhaalslag, vindt de federatie en riep 1996 uit tot Jaar van het Industrieel Erfgoed. Monumenten De gisteren gepresenteerde fiets route voert langs allerlei overge bleven industriële monumenten en musea, zoals de historische panden langs de Oude Haven, de Vlaardingse Visbank, de Konin gin Wilhelminahaven, het Sleep- vaartmuseum in Maassluis, de fir ma Smit-Tak en de stoomslecp- bool Furie. In Hoek van Holland leidt de route onder meer langs de vuurtoren, het Keringhuis - waar het hoe en waarom van de storm vloedkering wordt toegelicht- de 'Waterweg Boulevard' en het Red ding s- en Veerdienstmuseum. Naast een routebeschrijving be vat het boekje informatie over de relatie van Zuid-Holland met de zee en de bezienswaardigheden langs de route. Een tweede fiets route, die eveneens in het boekje is opgenomen, loopt van Scheve- ningen naar Hoek van Holland. VW-direeteur K Hollegien was erg te spreken over de nieuwe fietsroute. „Het is bijzonder om deel uit te maken van de grootste haven ter wereld. Daar zouden we meer gebruik van moeten ma ken," is haar mening. „De fiets route is een eerste aanzet daar toe." Ook de Historische Vereniging Vlaardingen helpt een handje mee om extra aandacht te vesti gen op het Vlaardings industrieel erfgoed. Dat doet zij op de Open Monumentendag op 14 september met een bustour langs bedrijven als Unilever, Windmill en Haven- bedrijfVlaardingen-Oost. Naast de vijf boekjes met fietsrou tes uit de reeks Langs sporen van bedrijvigheid, worden gedurende het Jaar van het Industrieel Erf goed in Zuid-Holland wandelrou tes uitgezet, industriële monu menten opengesteld en rondlei dingen, exposities en andere eve nementen georganiseerd. De vier regionale thema's waar het om draait zijn: bloembollen en tuin bouw, scheepsbouw en scheep vaart, vuurtorens, havens en vis serij én polders en rivieren. Het boekje Fietsen langs Water weg en kust is verkrijgbaar bij de WV Vlaardingen en het Vls- serijmuseum aan de Westhaven- kade. Da ganzen poepen overal en trappen soms de planten plat, maar toch kunnen de Tetedorpers hun 'waakhonden! niet DoorPieier Vermaas .Schiedam Een schel gesnater kan de argeloze fietser ten deel vallen die op een vredige zomer- avond ter hoogte van Zwembad Groenoord over de Schiedamse Prinses Beatrixlaan rijdt Direct wordt hem duidelijk waarom de Romeinen vroeger al ganzen als 'waakhonden' hielden. Van de witte vogels houdt er altijd wel één de boel in de smiezen. Om met de hele troep alarm te slaan als de nood aan de mar. komt „De ganzen zijn inderdaad heel waaks," zegt N. van der Brugge, bewoner van de MolensingeJ in Tuindorp. „Als wij 's nacht het licht aan doen om even naar het toilet te gaan, gaan ze direct te keer. En als we onze huisdeur oper.en, komen ze er ook aan. Maar als ze je kennen, heb je geen problemen. Dan zijn ze heel tam en eten ze lefterljjk.uit je hand -^li- Dat laatste zal misschien niet ie- dereen bevestigen. Van der Brugge en zijn vrouw hebben nog steeds de grootste lol als ze eraan denken hoe een bange postbode ooit terugdeinsde om de dieren te passeren. Oversteken De ganzen zijn er jaren geleden neergezet door een eigenaar die ze kwijt wilde. Reeds lange tijd houdt J. van der Veen van de ge meentelijke afdeling Groen voorziening eenoogjein hel zeil „Heel af en toe bezorgen ze het verkeer wat problemen als ze oversteken, maar de meeste wijkbewoners vinden de witte Van der Veen grijpt alleen in als de groep te groot wordt „Zoals een jaar of zes terug, toen de troep vijftien stuksgr&fc was. De groep wordt dan moeilijker; De ganzen krijgen zo'n gevoel van 'samen zijn we sterk' en dat laten ze blijken ookDan worden ze lastig en snauwen en bijten ze bij voorbeeld naar een visser. Die voelt dat goed hoor, wantde gan zen beschikken over een 'zaag- bek'.-Toen.het er zo veel waren klaagden sommige bewoners ook dat de ganzen alles onder- poepten." „Ze kakken inderdaad veel," be vestigt bewoner Van der Brug ge. „En ze trappen alle planten plat. Maar toch erger .ik me er helemaal niet aan. Di hou van dieren en vind die ganzen hier juist heel leuk." De bewoner van de Molensingel mag-zich inmiddels ganzenex- pert noemen en kent het territo rium van de.vogels. Indringers zyn daar niet welkom, weet hy. '„Ooit kwam hier. een aantal zm-f' 'meneens een kijkje nemen. Nou; dat leverde direct een enorme. strijd om hét territorium op;. De ganzen wonnen de strijd eh de zwanen bliezen de aftocht ".ver- haait de bewoner met een triom- fantelijkgezicht Van streek „Ze zeggen wel eens dat 'dieren geen gevoel hebben, maar wy weten inmiddels wel beter. In hoogd. Echt, de ganzen waren toen helemaal van streek. Zij waren van elkaar losgeraakt en snaterden maar heen en weer. En als de gemeente de groep heeft uitgedund, hakt dat er ook flink in. Je kunt dan gewoon merken dat de ouderen de weg gehaalde jongeren missen." Voor de weggehaalde exempla- ren komen elk vooijaar jonkies in. de plaats. Van der Brugge wijst op het struikgewas:!,,Daar -hebben zc altijd hun nesten'. Wat,-.. voortplanting betreft zyn' :het:|V soins net konijnen," tórst V.. •Van het saamhorigheidsgevoel V onder de ganzen kan de mens V nog wat leren, valt uit de woon den van deTuindorperoptema- ken. „Metz'n allen beschermen de ouderen de jongeren. By ge- vaarlijke situaties, zoals bij het oversteken, omringen ze de jon geren met een kring." Van der Bruggen heeft ganzen nooit verkeersslachtoffer zien worden. „Toch telde ik np een dag plotseling een gans minder. En was er zo maar verdwenen," herinnert hij zich met een glim-'r lach. „Dat was precies één dag voor kerst, als je begrijpt wat ik bedoeL" Vlaardingen De werkgelegenheid in Vlaardingen heeft zich in 1995 gestabili seerd. Op 31 december hadden 18.316 men sen een baan in de 2253 bedrijven die er in Vlaardingen zijn. Een en ander blijkt uit het bedrijvenregister van de provincie Zuid-Holland. Dat is nagenoeg gelijk aan het aantal men sen dat begin 1995 een baan in Vlaardingen had. Daarmee is een einde gekomen aan de afname van de werkgelegenheid, waarvan sinds 1993 sprake was. Overigens ligt het werkgelegenheidscijfer nog steeds op het laagste niveau van de jaren negentig. Dat geldt niet voor het aantal gevestigde bedrijven en instellingen, dat is met 2253 constant gebleven ten opzichte van het af gelopenjaar, na een stijging sinds 1990. Vlaardingen verliest met deze stabilisering overigens terrein op de ontwikkelingen in de Rijnmond. Na een jarenlange afname van het aantal bedrijven en banen zijn die cijfers in de regio het afgelopen jaar licht gestegen met respectievelijk twee en 0,59 procent. De Vlaardingse werkgelegen heidscijfers werden vooral gedrukt door de ontwikkelingen binnen de industrie, waar in 1995 228 banen zijn vervallen. Dat bete kent een daling van 7,25 procent. Dit verlies werd weer goed gemaakt door met name de dienstensector 4 procent). De cijfers over de werkgelegenheid in Vlaardingen zijn minder rooskleurig dan het beeld dat de eerder dit jaar gepresen teerde cijfers door de Kamer van Koop handel schetsten. Daaruit bleek dat er spra ke zou zijn van een groei van de werkgele genheid met 2,3 procent. De nieuwe cijfers van de provincie zijn volgens de gemeente geen steekproef, maar 'allesomvattend en dus representatief te beschouwen'. Vorige week maakten burgemeester en wethouders bekend dat er rekening mee wordt gehouden dat de ontwikkelingen op het bedrijvenpark Hoogstad (onder meer meubelboulevard) vijfhonderd nieuwe ba nen opleveren. Schiedam—Wie dacht dat geen enkele Schiedamse topsporter met medailles uit Atlanta naar huis zou komen, heeft het mis. Van de valide sporters was nie mand in staat een fel be geerde gouden, zilveren of bronzen plak in de wacht te slepen. Jurjen Engels man en Willem Noorduin, beiden gehandicapt, wis ten echter wel het één. en ander aan onderscheidin gen mee naar huis te ne men. Op de paralympics veroverden zij bij elkaar twee keer goud, een keer zilver en vier keer brons. Engelsman en Nooröum worden zaterdagochtend ontvangen door het Schiedamse gemeentebe stuur in het stadhuis aan de Grote Markt, Rond half elf beginnen daar de feste- lijkheden. Zwemmer Engelsman blonk van de twee het meest uit met zijn presta ties. Op de 100 meter ■schoolslag won hij een gouden medaille. Tevens vestigde hij een nieuw we reldrecord met een tijd van 1.24.63 minuten. Zil ver won hij op de 200 me ter wisselslag eri brons op de 100 meter rugslag, de 1ÖÖ meter vrije slag en de 4x100 meter.wisselslag es tafette. Atleet Noorduin won goud óp het onder-, deel kogelstoten met een 'afstand van 13,74 meter.. Hij liet zich op het onder deel discuswerpen een bronzen medaille omhan gen. De sporters waren de enige Schiedammers die deel uit maakten van de paralympische ploeg. De ze ploegen komen traditie getrouw in actie na afloop van de spelen voor vali den. Dè totale Nederland se ploeg bestond uit 108 sporters. Zij kwamen uit. in veertien takken van sport. Schiedam Nadat buren hadden geklaagd over waterlekkage ont dekte de politie gisteravond rond half negen een volop in bedrijf zijnde hennepkwekerij in de le Tuinsingel in Schiedam. In totaal werden 412 planten en diverse ap paratuur uit het pand gehaald. Om de plantage te voorzien van energie werd illegaal stroom afg etapt. Niemand is aangehouden. Schiedam Een 67-jarige Schiedammer was gisteren zeer verbaasd toen ineens de politie en brandweer voor zijn deur aan het Hofje van Belois stonden. De be woner had niet gemerkt dat in zijn woning sprake was van hevi ge rookontwikkeling. De man had gedronken en was vergeten dat er een pannetje soep op het vuur stond. De hulpdiensten-konden op het nippertje voorkomen dat devlamind inwo- gister avond op heterdaad betrapt op het stélen 'van een fiets |n de Burge meester Knappertlaan in Schie dam. De man fietste alop een ge stolen tweewïeler, maar wilde de- zé kennelijk inruilen voor een mooiere en duurdere. De'Vlaar- dinger is overgebracht naar het bureau. Schledam/VlaardingenTwee au tomobilisten zijn gisteren aange houden omdatzy meteen slok op achter het stuur zaten. Een 41-ja- rige Schiedammer werd na mid dernacht van Rijksweg A 20 ge plukt met ongeveer 0,8 promille alcohol in zijn bloed. Anderhalf uur later haalde-de po litie een 37-jarige Vlaardinger van de weg. Hij reed met 0,6 promille op de Vulcaanweg in Vlaardingen. Beide mannen hebben proces verbaal gekregen en een rijver bod van enkele uren. Schiedam Schiedam gaat het belanghebbendengebied in de binnenstad uitbreiden. Vanaf 1 september mag in het gebied tus sen de Westvest en de Lange Ha ven en een aantal straten in Schiedam-Oost alleen nog maar door bewoners en medewerkers van bedrijven worden gepar keerd. Deze regeling gold al eer der voor het centrum. Tot de uitbreiding van het par- kcervergunningengebied is in ju ni besloten na overleg met bewo ners en bedrijven in het gebied. Na de invoering van het systeem met parkeervergunningen in het centrum op 1 maart bleek dat veel bezoekers van het centrum hun auto's parkeren in de straten die net buiten het gebied vallen. Er ontstond daardoor vooral op de Westvest en in een aantal straten in Schiedam-Gost veel overlast. De regeling die officieel maandag 2 september ingaat, geldt tijdens openigstyden van winkels; op werkdagen van 09.00 uur tot 18.00 uur, op donderdagavond tot 21.00 uur en op zaterdag van 09.ÖD uur tot 17.00 uur. Buiten deze tijden mag iedereen in het gebied parkeren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1