15. 35 Beeldende kunst én poëzie tijdens de Vlaardingse Open Atelierdagen Museum met antieke tuinbouwvoorwerpen Kunstenaars zetten hun deuren open Vragen over benoeming Klare taai Opening Stichting Welzijn Nieuwland Troubadours De Speelvrouwen Open dagen bij Volksuniversiteit Traditionele Chinese kunst Inzameling oud papier genda Rotterdams Dagblad I j Woensdag 28 augustus 1998 Politici moeten, vind ik, klare wijn schenken. Ze moeten man en paard noemen en zich niet verbergen achter uitdrukkingen als 'Het kan toch niet zo zijn dat..' of andere verbale suikerspinnen. Daarom vind ik het wel goed dat het Vlaardingse CDA-raadslid Cees Ooster- om zijn collega Ben van der Velde van Groenlinks 'hypocriet en hui- chelachtig'heeft genoemd. Daar is geen woord Spaans bij; een uitdrukking die in dit verband wel op zijn plaats is, want beide heren ruziën over de financiering van de Spaanse Trappen. Volgens Van der Velde gaat de gemeente de mist in, omdat ze zich garant heeft gesteld voor de kosten. Oosterom op zyn beurt voelt zich door Van der Velde "verneukt', omdat Groen- Links daarover pas begon te mekkeren toen bleek dat een meerder heid van de Vlaardingers de trappen veel te duur vindt. Dat had Groot Vlaardingen-De Havenloods in een enquête vastgesteld. En nu is Van der Velde weer op zijn pik getrapt - om in het door Oos terom gebruikte idioom te blijven. Is hij kwaad over diens suggestie dat GroenLinks de kiezer naar de mond praat? Nee. Weerlegt hij Oos- teroms bewering dat de trappen de gemeente geen cent zullen kos ten? Nee. Het geachte raadslid Van der Velde is op zijn pik getrapt omdat zijn CDA-collega hem 'hypocriet, huichelachtig en schizo freen' heeft genoemd en daarmee overschrijdt Oosterom 'de grenzen van het fatsoen'. Tjonge! Gebruikt een politicus eindelijk eens woorden die aan duide lijkheid niets te wensen overlaten, mag dat weer niet. En wat heeft Oosterom nou helemaal gezegd? Die drie woorden zijn nog super-be schaafd vergeleken bij de verbale modder waarmee Engelse poliri naar elkaar gooien. Want daar kun je ongestraft in het parlement de tegenpartij bijvoorbeeld voor een stelletje cokesnuivende hoerenlo pers uitmaken. In zijn laatste reactie zegt Van der Velde dat het hem beter lijkt als hij en Oosterom elkaar de komende tijd mijden. Dat zal nog moeilijk worden als tijdens een vergadering beide heren tegelijk hoge nood hebben. En wat gebeurt er als ze tegelijk bij de buitendeur van het stadhuis arriveren? Het worden nog spannende tijden in politiek Vlaardingen, de ko mende weken. DICK VAN DER LUGT De nieuwe Stichting Welzijn Nieuwland opent op 31 augustus haar deuren aan het Dr. Willem Dreesplein. Dat doet zij met een 'Nieuwland Zomerfestival'. Om 13.00 uur openen vertegenwoordigers van het college van b en w, onder wie wethouder B. de Leede, en bestuursvoorzitter M. Stijns de nieuwe stichting. Sociaal psycholoog dr, W. de Jong geeft na een korte receptie een inleiding over het onderwerp wijken in beweging. De hele dag door is er al van alles te beleven. Ver spreid over de locaties Mgr. Nolcnslaan, Dr. W, Dreesplein en Dr. Wtbautplein is eronder meer een braderie, een kmdervr ij markt, een rommelmarkt, een openluchtdisco, een play-backshow en een Miss Nieuwland verkiezing. Van 16 30 tot 18 00 uur zijn er afsluitend optredens van The Stash en Have Mersey. In het natuurcentrum De Boshoek houdt het Nivon, Nederlands Instituut voor Volksoniwikkeing en Na- tuurvriendenwerk, zondagmiddag 15 september een zang- en muziekmiddag, Vanaf 14.00 uur wordt er opgetreden door trouba dours De Speelvrouwen. Zxj staan garant voor 'een gezellig programma van liedjes van vroeger, volks muziek en luisterliedjes'. De teksten worden bege leid met de Ierse minstreelharp, cither, kantale, uke* Iele, autoharp, strijkpsalter, draailier en gitaar. Om binnen te komen vraagt het Nivon aan leden een bijdrage van ƒ2,50 en niet-leden moeten drie piek op tafel leggen. Aanmelden bij C. van den Hoek (4714442)of D.Jansen (4704193). Vlaardingen De Stichting Volksuniversiteit Vlaardingen houdt deze en volgende week een aantal open dagen. Mor genavond staat in wijkcentrum de Blauwe Brug aan het Bachplein in Schiedam de deur open van 19.00 lot 21.00 uur. Vrijdagavond 30 augustus kunnen be langstellenden van 19.00 tot 21.00 uur terecht in zaal Triangel aan de Fransenstraat in Vlaardingen. Ook zijn de mensen van de Volksuniversiteit Vlaar dingen aanwezig op de open dagen van de Stichting Ouderenwerk: vandaag in dienstencentrum Soenda, maandag 2 september in dienstencentrum West, woensdag 4 september in Babberspolder en vrijdag 6 september in De Bijenkorf. De open dagen van het ouderenwerk worden gehouden van 13.30 tot 16.30 uur. In galerie 't Podium aan het Van Schravendijkplein hangt nog tot 29 september werk van verschillende Chinese kunstenaars. Er zijn schilderijen met die ren, bloemen, landschappen en mensen te zien van voor kenners grote namen ais Deng Ke Cheng en Li Jun Jing. Liefhebbers die nog meer willen zien kun nen ook terecht in aanloophuis De Groene Luiken aan de Oosthavenkade, waar ander werk van dezelf de kunstenaars hangt. Voor een bezoek aan 't Podium kan een afspraak wor den gemaakt, telefoon 4354897. Maassluizers kunnen op zaterdag 31 augustus van 10.00 tot 12.00 uur oud papier inleveren bij de oud pa piercontainer van de Hervormde Wijkgemeente Ko ningshof en de gereformeerde kerk Wijk West. De container staat op het parkeerterrein aan de Merel laan. Deelnemers aan het oud papierproject van de ge meente Maassluis en de Afvalverwerking Rijnmond krijgen een basisbedrag van zes cent per kilo oud pa pier. Liggen de oud papierprijzen op dat moment ho ger, dan ontvangen de inzamelende clubs, verenigin gen, scholen en niet-commerciëie organisaties in Maassluis dat hogere bedrag. Redactie Waterweg: Jelie Gunneweg, Menno Haddeman, Ben van Haren, Daniëlle Hermans, Mariëtte Olsthoorn, Jan Rozendaal, Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 'Kiralyorszag* (links) van Beaty Czetö en 'Ikaros' van Leen Droppert. Eigen foto's Door Jelle Gunneweg Vlaardingen Elk jaar weer nemen meer beeldend kunste naars deel aan de Open Ateliers in Vlaardingen. De routebe schrijving van editie 1996, die in het weekeinde van 31 augus tus en 1 september plaats vindt, vermeldt maar liefst drieën dertig deelnemers onder wie enkele nieuwe namen. Nieuw is ook de invloed van de literatuur en computers. Dichter Kees Alderliesten presenteert een jukebox vol poëzie en beeldend kunstenaar Hans Rikken houdt een lezing over verschillende onderwerpen die van invloed zijn op zijn werk. Fotograaf Ruud Kimmelaar loont het project Digitaal Museum op Inter net. „In principe zijn de Open Atelier- dagen bedoeld om kunstliefheb bers een kijkje te gunnen in de werkplaats van beeldend kunste naars,-' vertelt? organisatrice Bea ty Czetö. „Maar we staan ook open voor andere kunstuitingen. Ik vind het juist een aardige ontwik keling dat kunstenaars uit zich zelf vragen of ze mee mogen doen. Iedereen is welkom, of je nu als amateur of als professioneel werkzaam bent. Kwaliteitscriteria gelden niet. De bezoekers mogen zelf oordelen of 2e het werk mooi of lelijk vinden." Kees Alderliesten heeft wel het probleem dat hij geen atelier heeft. Dichters hebben immers geen ruimte nodig om hun werk ten uitvoer te brengen. „Veel ge dichten ontstaan in de kroeg, bij de bushalte, in de rij bij de kassa of op een andere willekeurige plaats. Voor de dichter is een ate lier geen vereiste," aldus Alder liesten. Bij gebrek daaraan opent de dich ter tijdens de atelierdagen tussen 1100 en 17,00 uur de deur van zijn huis aan de Vossenstraat28. „Niet om nieuwsgierigen mijn werkwij ze uit de doeken te doen, want na een genoten ipaaltyd in een goed restaurant ga je toch ook niet in de keuken rondneuzen. Ik draag gedichten voor aan bezoekers die werkelijk geïnteresseerd zijn in de schone kunst der poëzie." De gedichten krijgen de poëzielief hebbers pas te horen als zij een muntstuk naar keuze in een spe ciaal daarvoor bestemd bakje de poneren. Een jukebox vol poëzie dus, van vlees, bloed en botten. De lezing van Hans Rikken staat zaterdag 31 augustus op het pro gramma. Om 15.00 uur start hij in zijn atelier aan het Emaus 44b (de kapel op de voormalige rooms ka tholieke begraafplaats) een lezing over een aantal onderwerpen, die hem hebben beïnvloed of nog be ïnvloeden bij het ontstaan van zijn werk. „Het gaat onder andere over het voordeel van scheel kij ken of licht loensen, een Chinese encyclopedie, drie van de twaalf hartstochten van Fourier, de vier de dimensie, wellicht een klein stukje Richard III of hoe men op een gekostumeerd bal verzeild kan raken vermomd als Congo lese kano." De lezing gaat verge zeld van veel foto- en diamate riaal. Het computerproject van Ruud Kimmelaar is te zien op de sites van de digitale stad Sehiedam- Vlaardingen. De in architectuur- en interieurfotografie gespeciali seerde Vlaardinger biedt belang stellenden in zijn atelier aan de Curagaolaan 39 een blik op het project Digitaal Museum. Voor wie thuis wil kijken: het internet adres is www.dsv.nl/DSV/kunst/ muse001.htm Nieuw werk De routebeschrijving van de Open Ateliers vermeldt verder veel plaatselijk bekende namen, als Auke Bergsma, EUy Dijks hoorn, Annette Braad, Jan van Dorp, Wilma Kuil en Peter Du mas. Hoewel zij (vrijwel) elk jaar meedoen, is het de moeite waard toch ook komend weekeinde een bezoek aan hun atelier te bren gen. De organisatie eist namelijk dat alle deelnemers nieuw werk tonen. Daarnaast zijn er zoals gezegd ook weer enkele nieuwe deelnemers. Beeldhouwer Leen Droppert draait al heel wat jaartjes mee, maar heeft nooit eerder zijn ate lier opengesteld voor het publiek. Hij toont beelden, aquarellen en tekeningen. Ook Frangoise Bouché doet voor het eerst mee. Deze geboren Frangaise maakt olieverfdoeken en etsen. Haar werk is altijd figuratief. De bron zen beelden van Diekc Hof zijn eveneens nooit eerder vertoond tijdens de Open Atelierdagen. Speciale vermelding verdient Leo Man in 't Veld, omdat zyn werk al leen op zondag te zien is in de ex positieruimte van Stripzaak Dozc. Deze Vlaardingse vormgever en ontwerper van tentoonstellingen in Diergaarde Blydorp legt op dit moment de laatste hand aan zijn ontwerp voor het nieuwe Aziati sche continent in de Rotterdamse Zoo. De afgelopen vijf jaar heeft hij zijn ontwerp tot leven zien ko men bij het levensechte bos, het verblijf van de oli fanten en de gro te vliegkooi met ibissen uit verre landen. In stripzaak DoZo aan de Hoog straat 105 toont Leo Man in 't Veld tweedimensionele schilderijen waarin zijn interesse voor science fiction duidelijk herkenbaar is. Ook maakt hij ter plekke een te kening, die aan het eind van de dag wordt verloot. Sommige deel nemers hebben ook een gast van buiten Vlaardingen. uitgenodigd. Zo stelde Henk Horsten zijn ate lier' beschikbaar aan de Schiedamse Esther Zitman. En heeft Annette Braad de kleding ontwerpster Gré van den Berg uit genodigd. Alleen op zaterdag open zijn de ateliers van Cor Maarleveld, Joop van Dorp, Lies- beth de Kruijf en Rob C. Kila. Overzichtsexpositie Voorafgaand aan het atelierweek- einde is er tot en met 1 september een overzichtsexpositie in galerie PerveUe aan de Fransenstraat 25 met werk..van alle deelnemende kunstenaars. In de voorgaande edities bleek dat de kunstliefheb bers deze expositie als een eerste oriëntatie gebruiken. „Ik hoop dat mensen daarna besluiten ook naar de wat meer afgelegen ate liers te gaan. Over het algemeen krijgen deze kunstenaars veel minder bezoek dan hun collega's in het centrum. Voor sommigen is dat helaas een reden de volgende keer niet meer mee te doen, ter wijl het werk toch net zo interes sant kan zijn." De routebeschrijving met platte grond is verkrijgbaar bij de VW en galerie Pervelle aan de Fran senstraat 25. De gemeente Vlaar dingen geeft vijftien procent korting op de door particulieren aangekochte kunstwerken. Door Kees Bos Hoek van Holland „Dit vind ik een van de mooiste dingen," zegt Jan Knijnenburg, terwijl hy naar het druivenkasje wijst. Een kas in de stijl van 1914, zelfs met glas in oude maten: veertien bij elf dui men. Ernaast liggen rails met een lor rie, precies zoals ze vroeger wer den gebruikt Een ijzeren regen leiding maakt de ouderwetse stijl compleet. Het warenhuisje is een van de museum-stukken van Jan Knijnenburg, handelaar in ge bruikt tuinbouwmateriaal. Naast zijn glanzend nieuwe kan toor aan het Nieuw Oranjekanaal in Hoek van Holland heeft hij veel antieke dingen in oude glorie her steld. De verzameling machines en materialen breidt zich gestaag uit. „Ik laat de spullen graag zien," zegt de kassenleverancier. „Mensen vinden het prachtig. Vooral tuinders die zulke voor werpen vroeger zelf hebben ge bruikt." Knijnenburg wil het terrein zelfs voor publiek openstellen. Maar wanneer dat gaat gebeuren, heeft hij nog niet besloten. Voorlopig verfraait en verzorgt hij de voor werpen. Want alles moet wel in stijl blijven, vindt de verzamelaar. „Kijk eens hier," roept Knijnen burg plots, als hij even bukt. Hij raapt een houten trapje op; het is een originele druivenkrent-trap, eigenlijk een zitje voor op een trapleer Fn het oude kasje teelt hij heuse druiven. Zelfs muskaat druiven hangen in rijpe trossen te wachten op de pluk. Even verder, tegen een muurtje, heeft hij een muurkas opge bouwd. Een half kasje eigenlijk. „Zo zijn de eerste kassen ont- Jan Knijnenburg handelt niet alleen in kassen, maarverzameltzeook.Hierverzorgtde Hoekenaar een kasje uit 1914. Foto Westiands Fotoburo staan," vertelt Knijnenburg. „Eerst had je glas plat op de grond. Later hebben ze de ruiten schuin tegen een muur gezet, en pas later op een paar meter hoog te." Hij geeft veel antieke dingen een nieuwe bestemming. Op een oude watertoren is nu een satel lietschotel gemonteerd. Een his torische kolenschuit, die in het kanaal is aangemeerd, fungeert nu als een party-boot. „Ik hou erg van contrasten," legt hij uit. De scherpe tegenstelling van oude en nieuwe dingen is ook te zien bij de verzameling oude naambordjes, tn het nieuwe kan toor hangen op grote glasplaten roestige bordjes die kassen- bouwers vroeger op de warenhui zen monteerden. 'Fa D. van den Bosch Naaldwijk, fabriek voor kassenbouw,' staat op een oud plaatje, met een telefoonnummer van slechts drie cijfers. Naambordjes De unieke verzameling naam bordjes omvat vele vertrouwde namen; Firma's Bomkas, Vos kamp. Vrijland, Van Enthoven IJ zeren Kassenbouw. „Van een kas kun je weinig bewaren. Wat is het nu eigenlijk? Een goot, een poot en wat glas. Zo'n naambordje is een tastbare herinnering." De kassenhandelaar toont zijn magazijn, waar nog meer materi alen staan. De veilingklok die in 1935 bij de Poeldijkse groentevei ling draaide, prijkt boven op een balustrade. Ook sortccrmachir.es en een grote trommel waarmee vroeger koolzaad werd gedorst. Maar ook voorwerpen die niet di rect met de tuinbouw te maken hebben. Drie fraaigepoetste brandweerwagens bijvoorbeeld: een rode, een gele en eentje van het Amerikaanse leger. En twee bestelwagens van het merk Opel Blits, met hun kenmerkende blik semflits-logo, uit 1954. Buiten op het grote opslagterrein, tussen duizenden kasonderdelen, gaat de collectie verder. Heel aar dig is een kleine klokkentoren. „Dat klokje is van een tuinder ge weest. Als hij op het land werkte en zijn vrouw had de koffie klaar of ze had hem ergens anders voor nodig, trok ze aan een touw en ging de klok luiden. Dan kwam de man naar huis lopen." Tweedehands De meeste voorweipen heeft Knij nenburg ontdekt tijdens zijn werk als handelaar in gebruikte kas sen. De tweedehands kassen wor den uit elkaar gehaald en elders opgebouwd, of de onderdelen krij gen een nieuwe bestemming. Bij voorbeeld laat hij hekjes en schuifdeuren maken van oude kas-onderdelen. Knijnenburg heeft 25 man m vaste dienst voor al dit werk, aangevuld met vele vaste onderaannemers. „Van oudsher zijn wy een bedrijf dat niets produceert, maar alles ver maakt. Een recyclingbedrijf ei genlijk. We gooien zelden iets weg, maar zoeken overal een nieuwe bestemming voor Knijnenburg is niet de enige Westlandse verzamelaar van oude tuinbouwvoorwerpen. De oud tuinder Keyzer van de Oudecampsweg in De lier heeft ook een schuur vol. En het West- lands museum aan de Middel Broekweg in Honselersdijk heeft zelfs een anti'eke tuin aangelegd, overigens grotendeels door Jan Knijnenburg geleverd en ge bouwd. Woensdag 28 augustus VLAARDINGEN Wijkgebouw De Deel. Senioren bingo, 14.00-16.00u. Diensten centrum Soenda. Open Dag, 13.30-16.30u. HOEK VAN HOLLAND Berghaven. Rondleiding redding boot, 15.30u. ROTTERDAM De DoelenGr.z. Rotterdams Phiihar- momsch Orkest Seizoensopenmg, 20.15u. The Act. Jamsessie, 21.00u, De Vlerk. Obhvians, 22.00u. Donderdag 29 augustus SCHIEDAM Blauwe Brug. Open dag volksuniver siteit, 19.00-21.00 uur. VLAARDINGEN Grote Kerk. Lunchconcert, 12.45- 13.15u. ROTTERDAM St.Laurenskerk. Jacqueline van Dalen, viool en Catherine Provence, piano, 12.45u, ROTTERDAM Calypso 1: "Mission: Impossible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calyp so 2: 'Kansas City' (a!) dag. 6.45- 9.30. Calypso 3: 'Stealing Beauty' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calyp so 2 Riksbioscoop: 'Nixon' (al) dag. 11.30-3. Cinerama 1: Twister" (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: The Rock' (16) dag. 12,45-3.30- 6.15-9.15. Ci nerama 3: 'Nevertaik to strangers' (16) dag. i. 15-4-6,45- 9.30, Cinerama 4: The Craft' (16) dag. 6.45-9.30, do.vr.ma.di. ook I.15-4. Cinerama 5: 'From dusk till dawn' (16) dag. 6.45-9.30, do- .vr.ma.di.ook 1,15-4. Corso: Twis ter' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. imax Theater Survival Island' (al) dag. 2-4. The üvmgSea' (al) dag. 1- 3. 'Eraser' (16) 7.30. Twister' (12) dag, 5.15-9.45, do.vr.za.ookl0.45. Lantaren 1: dag. 9.30 (16): The kissofthe spiderwoman'do. 'Bullets over Broadway'vr. Thecitycf the tost children'za. Through the oiive trees' zo. 'Cartas del parque' ma. 'Kids' dl. 'Monkeys in paradise' wo. Venster 1: 'Guantanamera' (al) dag, 9.30, Venster 2: The purple rose of Cairo' 16) dag. 9.45. Venster3: 'En Avoir' (16) dag.(beh.wa) 10. *A comédia de deus' wo.8.30. Venster 4: 'Au petit Marguery' (al) dag. 9.30. Lu- mière 1: 'Mission: Impossible* (12) dag.1.15-4.6.45-9.30. LumJèr®2: 'Eraser' (16) dag. 1,15-4-6.45- 9.30, Lumlère 3: 'Rumble in the Bronx' (16) dag. 6.45-9,30, 'It takes two' (al) dag. 1.15-4. Lumière 4: 'Pnma! Fear' (16) dag. 6.45-9.30, do.vr.ma.di. ook 1,15-4. Pathé 1: 'Eraser' (16) dag.(beh.zo.) 11,30-2- 4.30-7-9.30. Pathé 2: 'Gazon Mau- dit' (12) dag. 5.10-7.30-9.50, do- .vT.ma.di.ookl2.30-2.50. Pathé 3: 'Moonlight Valentino' (al) dag. II.05-1.40-4.15-6.50-9.25. Pa thé 4: 'Kingpin' (12) dag. 11.40- 2.10-4.40-7.10-9.40. Pathé 5: The Rock' (16) dag. 12.35-3.30- 6.25-9.20, Pathé6: 'Beautiful Girls' (12) dag. 4.55-7.20-9.45, do. vr.ma.di.ook 12.05-2.30. Pathé 7: 'Spy Hard' (al) dag. 11.35-1.40- 3.45-5.50-7.55-10. Rex: '10 little maidens' 'Seduction of Cindy' (18) dag. vanaf 12.00. Nachtvoorstellingen: Lumière 1 Twister' (16) vr.za.00.15. Lumière 2: 'Eraser' (16) vr.za.00.15. Lumiè re 3: 'Mission: Impossible' vr.za. 00.15. Lumière 4: 'Primal Fear' (16) vr.za.00.15. Kindermatinees: Cinerama 4:'Ba be' (N) za.zo.wo. 1,15-4. Cinerama 5:'flipper" za.zo. wo. 1.15-4. Lumiè re 4: 'A Goofy Movre' (N) za.zo.wo. 1.15-4. Pathé; Toy Story' (N) dag. 12.45-2.50. 'A Goofy Movie' (N) za .zo.wo. 1.10-3.10. Vlaardingen - De SGP/RPF/GPV heeft schriftelijk opheldering ge vraagd aan be en w van Vlaardin gen over de benoemingsprocedu re van de directeur voor de nieu we Dienst Stadsbeheer. Deze dienst moet per 1 januari in de plaats komen van de huidige diensten Stadswerk en Milieu. B en w hebben de huidige milieu directeur, mevrouw A. C. Spind- ler, voorgedragen. De oppositie heeft al eerder te kennen gegeven het niet kies te vinden dat er maar één kandidaat is. Bovendien heeft de gemeenteraad Spindler nog nooit benoemd als directeur van de Dienst Milieu. Volgens haar ar beidsvoorwaarden heeft zij recht op de nieuwe directeursfunctie, nadat mede-kandidaat F.A.M. Schreiner (oud-directeur Stads werk) met een afkoopsom van 585.000 gulden de laan uit werd gestuurd. SGP/RPF/GPV stellen dat d e gemeenteraad vakdienstdi- recteuren benoemt en ontslaat. En met Spindler die vorig jaar de plek innam van J. Brinkman, die gemeentesecretaris werd - is dat nooit gebeurd. SGP/RPF/GPV willen van b en w weten waarom de gemeenteraad daar buiten is gehouden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3