9 'Het stinkt daar op dat stadskantoor' lm Bewonersraad van PW beraadt zich op acties CDA ruimt weer de scherven op ftotterdams Dagblad Slopers betichten gemeente Schiedam van corruptie 'Lelijkste plek van Maassluis' nu een kale vlakte NBRUIK V' Vrouw gewond na botsing Kauwgom op fotocamera Keukenbrand Ontploffing bij goudsmid Wildemansrit door de Hoek W2000: geen zin in 'poppenkast' rond benoeming van directeur Dichter verandert programma 'Ui Waterweg Vrijdag 30 augustus 1996 Schiedam Een 55-jarige Schiedamse is gistermiddag rond kwart voor vier met een gebroken vinger naar het Schicland Zieken huis vervoerd. De vrouw was be trokken bij een ongeluk op de Westvest in Schiedam waar vier auto's op elkaar botsten. De aanstichter van het ongeluk reed met zijn wagen tegen het verkeer in. Ket slachtoffer schrok hier zo van dat ze in plaats van de rem het gaspedaal in trapte. Zy knalde daardoor op de spookrijder en een andere auto. die vervolgens een vierde ramde. Twee van de auto's moesten wor den weggesleept. Schiedam Een boze automobi liste die op de Zwaluwlaan in Schiedam werd geflitst voor te hard rijden heeft gistermiddag kauwgom op de lens van de came ra geplakt. De politie hoopt met behulp van de beelden de vrouw te kunnen aanhouden. Tijdens de controle werden tus sen één en vier uur 's middags 1275 auto's gecontroleerd, waar van er vijftig te hard reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 77 kilometer per uur. Dc controle werd uitgevoerd naar aanleiding van klachten van een nabijgele gen school. Ook in Hoek van Holland zijn snelheidscontroles gehouden. Tussen tien en elf uur 's ochtends reden op de Haakweg twee van de 156 gecontroleerde auto's harder dan de toegestane tachtig kilome ter per uur. Een uur later werd op de Harwichweg gefotografeerd. Daar passeerden 86 voertuigen de camera. Twee daarvan reden te hard. Vlaardingen In een woning aan de Robert Schumanring in Vlaar dingen is gisteravond rond zes. uur een keuken volledig uitge brand. De 53-jarige bewoonster hoorde een vreemd geluid in haar woning en toen ze in de keuken ging kij ken zag ze grote vlammen. Direct waarschuwde ze haar buurvrouw die vervolgens de brandweer bel de. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Vlaardingen Een 2i-jarige man uit Oud-Beijerland heeft gister middag in een winkel aan de Hoogstraat in Vlaardingen brand wonden aan het gezicht, hals en borstkas opgelopen. De man is op genomen in het Holy Ziekenhuis. Het slachtoffer liep stage bij een goudsmid en stond op het punt een sieraad te solderen. Op het moment dat hij de gasbrander aanzette ontplofte de slang. Rij de steekvlam die toen ontstond raak te de man gewond. Hoek van Holland Een 33-jarige Hagenaar is gisteren na een ach tervolging met hulp van een bur ger in een weiland aan de Zek- kenstraat in Hoek van Holland aangehouden. De man werd door de politie op de Noordlandseweg gecontroleerd omdat hij zich op vallend zenuwachtig gedroeg. Tij dens de controle bleek dat het voertuig waarin de man reed niet verzekerd te zijn. De agenten vroegen de man achter de politie auto aan naar het bureau te rij den. Op de Maasdijk ontglipte de man aan het zicht van de agenten. De dienders zetten op de ventweg van de Maasdijk de achtervolging in. Tijdens deze rit werden snelhe den van meer dan 160 kilometer per uur gemeten. Daarnaast over trad de rr.an bijna elke verkeers regel die geldt binnen de bebouw de kom. Nade wildemansrit, waarbij ande re automobilisten de berm in moesten rijden om een aanrijding te voorkomen, kon de verdachte met behulp van een burger wor den aangehouden in een weiland. De man was uit zijn auto gestapt en te voet verder gegaan. Tegen de Hagenaar zijn verschillende processen-verbaal opgemaakt. Door Menno Haddeman en Carel van der Velden Schiedam Reeds voor de Europese aanbesteding van sloop werkzaamheden op de werf van Wilton-Fijenoord was bekend dat de Lekkerkerkse sloper Bik de miljoenenopdracht in de wacht zou slepen. Dat zeggen directeuren van verschillende sloopbedrijven in Nederland. Volgens hen staat de Wilton-af faire niet op zichzelf. De aanbestedingsprocedure van de ge meente Schiedam rammelt al jaren, zeggen zij. „Het stinkt daar op dat stadskantoor in Schiedam," meent één van hen. Volgens de directeuren was er bij om een gesloten enveloppe met de grootste sloopklus uit de Schiedamse geschiedenis slechts op papier sprake van een eerlijke competitie. De drie bedrijven trokken in 1993 'na marktonder zoek' dezelfde conclusie en schre ven niet in op het werk op het Wil ton-terrein. „Het zou zonde van de voorbereidingen, het papier en de postzegel zijn geweest," aldus één van hen. De gemeente Schiedam besteed de de sloopwerkzaamheden ten bate van de ontwikkeling van be drijventerrein Vij fsluizen destijds openbaar aan. In eerste instantie mocht elk sloopbedrijf zich mel den voor de klus, waarna de ge meente vijf bedrijven selecteerde een prijsopgave in te leveren. Slo pers zagen hun veronderstelling bevestigd; het werk ging uitein delijk naar Bik Sloopwerken. Vorige week onthulde het Rotter dams Dagblad dat de gemeente Schiedam in de voorselectie en kele zeer gerenommeerde aanne mers liet afvallen met de medede ling dat zij volgens ambtenaren niet hadden kunnen aantonen dat zij in het verleden 'een vergelijk baar grootschalig werk' hebben verricht. Bik en vier kleinere sloopbedrij ven mochten uiteindelijk naar het werk meedingen. Tot de geselec teerden behoorde ook het Wasse- naarse bedrijf Van Santen, een bedrijf met tien werknemers dat volgens 'insiders' nooit en te nim mer in staat zou zijn geweest de mega-klus op Vijfsluizen te kla ren. Een zegsman karakteriseert het bedrijf ais een 'kippenhokslo per'. Komedie „De aanbesteding op Vijfsluizen was destijds een grote komedie," zegt een directeur van een groot sloopbedrijf die praat onder de strikte voorwaarde dat zijn identi teit niet bekend wordt gemaakt. „De documenten die jullie boven water hebben getoverd bewijzen het. Bedrijven als HWZ en NBM- west zijn wel tien keer zo groot als Bik. Als er op eerlijke wijze zaken wordt gedaan, kun je zulke bedrij ven niet naar huis sturen met een briefje dat ze een dergelijke klus niet aankunnen." HWZ en NBM-West behoorden met Cultuurweg tot de bedrijven die vergeefs een gooi naar het werk van 6,5 miljoen gulden de den. Een zegsman gaat er van uit dat deze aannemers vermoedelijk niet beschikten over de informa tie die andere slopers wel hadden. Het gerommel met de aanbeste ding van Vijfsluizen staat volgens de slopers niet op zichzelf. Vol gens hen is een groot gedeelte van de aanbestedingen die de ge meente Schiedam in de afgelopen jaren heeft gevoerd een 'wassen neus'. Sloper Bik krijgt bijna alle opdrachten en dat is volgens zijn collega's onmogelijk als er een eerlijke procedure wordt gevolgd. Bik is een gerenommeerd bedrijf, maar zeker niet altijd het goed koopste, menen de slopers. En het gaat bij eer. aanbesteding tenslot te toch om degene die de laagste prijsopgave kan inleveren. Al vergeven „Qua prijsstelling kunnen wij pri ma onder Bik door," beweert de man in een gesprek met deze krant in een wegrestaurant, „In Schiedam krijg je alleen niet de kans om mee te doen. Mensen die goed zijn ingevoerd in Schiedam wisten ons destijds te melden dat het zinloos was op de klus Vijfslui zen in te schrijven. Het werk was al vergeven aan Bik, zo werd ons verteld." Verschillende slopers zeggen in het verleden contact te hebben gehad met de ambtenaar bij de gemeente die de aanbestedingen regelt Regelmatig kregen zij te horen dat ze 'binnenkort' zouden worden uitgenodigd om voor een sloopproject een prijsopgave in tc leveren. Keer op keer liet de amb tenaar de slopers naar hun zeggen 'zakken' en werden ze niet uitge nodigd. „Gelukkig zitten we goed in het werk, met prima klanten," zegt de directeur van een ander sloopbe drijf. In zijn fraaie bedrijfskan- toor, gelegen op een ruim bedrijf sterrein ergens in Zuid-Holland, vertelt hij: „Wij zijn niet afhanke lijk van de gemeente Schiedam. Toch probeer je als ondernemer natuurlijk ook nieuwe klanten te werven. In Schiedam hoefje ech ter niet aan te komen. Gerenom meerde slopers worden ervan het werk afgehouden ondanks afspra ken met de ambtenaar. Ook wij hebben om die reden niet inge schreven op de klus Vij fsluizen." Zie ook pagina 11: Schiedams college weigert vragen in sloop- affaire te beantwoorden Door Jelle Gunneweg Maassluis Het voormalige Ele- mentumterrein aan de Industrie weg in Maassluis ligt er sinds en kele maanden kaal en verlaten bij. De slopershamer heeft alle opstallen met de grond gelyk ge maakt. Wat ooit het paradijs van vandalen en graffiti-artiesten was, is nu een uitgestrekte vlakte waar de wind vrij spel heeft en het zand moeiteloos omhoog blaast. Hoewel nog steeds geen lust voor het oog, vinden de meeste Maas- sluizers deze tijdelijke situatie nog altijd beter dan de trooste- Ook gebruiksvoorwerpen kennen een levenscyclus. Najaren trouwe dienst kunnen ze van de ene op de andere dag worden afgedankt. Wat volgt is een onzekere periode. Volgt er sloop of een opknapbeurt, meldt zich een nieuwe eigenaar of volgt de vuilnisbak? De status van 'in onbruik' kan zelfc een permanent karakter hebben. Een serie over de charme van op het eerste gezicht nutteloze zaken. loosheid van voorheen. Jaren lang siond de voormalige beton- fabriekleeg en werd het complex door vemielzuchtigen geteisterd. Hoge traliehekken konden niet voorkomen dat alle ruiten wer den kapot gegooid. Alles wat nog enige waarde had, werd door van dalen uit de opstallen ontvreemd; Het terrein werd al snel de lelijk ste piek van de stad genoemd. De betonfabriek beleefde haar glorietijd in de jaren zestig. Het bedrijf fabriceerde toen betonele menten voor duizenden flatwo ningen. Door de dalende popula riteit van de systeembouw, kwam na verloop van tijd ook de klad in de verkoop. Elementum moest daardoor in 19B4 een harde sane ringsoperatie uitvoeren, waarbij 150 van de 300 werknemers wer den ontslagen. Ook de latere ei genaar, de Verenigde Bouwpro- dukten Industrie (VBI), wist de teloorgang niet tegen te houden. Hij verkocht de aandelen aan een werknemersstichting, die het noodlijdende bedrijf na het fail lissement in november 1991 te koop aanbood voor het symboli sche bedrag van één gulden. Te vergeefs. De overgebleven zeven tig werknemers stonden begin 1992 op straat. En het pand raak te in onbruik. Het wachten is nu op de presen tatie van de plannen door project ontwikkelaar Hopman uit Zoe- termeer, die het eind vorig jaar van aer HoevervRotterdan» DcgblArf het terrein kocht, en aannemer Schouten/De Jong uit Leidschen- dam. Zij willen aan de kant van de Industrieweg geen overlast veroorzakende bedrijfsgebou wen neerzetten, die als een soort geluidsbuffer kunnen dienen voor de woningen daarachter. De gemeente Maassluis heeft on langs andere plannen voor een nieuwe school of verplaatsing van de brandweerkazerne in ver band met geluidhinder afgewe zen. Onderzocht wordt nu of de combinatie woningbouw/bedrij ven wel mogelijk is. De verwach ting is dat de nieuwbouw volgend jaar kan starten. Vlaardingen De bewonersraad van Patrimoniums Woningstich ting (PW) gaat zich nader beraden op welke acties zij tegen de Vlaar- dingse huisbaas willen nemen. Die strategie zou er toe moeten leiden dat PW afziet van het plan om de komende vier jaar de huur steeds met gemiddeld 4,2 procent te verhogen. De bewonersraad heeft een vergadering belegd om de verdere tactiek uil te stippelen. Die wordt maandag 9 september vanaf 20.00 uur gehouden in Ge bouw De Deel aan de Baamhoeve in Holy. Bewonersraad en PW lig gen al gen: :e tijd overhoop over de huuiw; hoging, PW is van mening dat de extra 4,2 procent nodig is om een buffer op te bouwen voor mindere tijden. De bewonersraad huldigt het stand punt dat het met minder ook wel kan. Maximaal 3,5 procent is vol gens de bewonersraad genoeg. Die baseert dat cijfer op een ana lysevan de Woonbond. Omdat PW geen gehoor gaf aan de wensen van de bewoners en 'het compromis' van 3,8 procent ook niet werd geaccepteerd, werd eind juni het overleg met PW ai opgeschort. Behalve de actiever gadering, waarvoor alle huurders van PW zijn uitgenodigd, heeft de bewonersraad daarnaast het Rot terdamse onderzoeksbureau EVA opdracht gegeven de meningen en ideeën van de huuideis van PW over het huurbeleid, onder houdsbeleid en de communicatie tussen huurders en huisbaas te peilen. De resultaten van dat onderzoek worden over een half jaar ver wacht en zullen dan worden ge presenteerd aan PW. De bewo nersraad zal daarbij op basis van de resultaten adviezen en aanbe velingen doen. Door Pieter Vermaas Schiedam „Het is ontzettend spijtig voor de Schiedamse CDA- fractie dat dit nu weer moest ge beuren. Na alle heibel die eerder was ontstaan, scheen de rust juist teruggekeerd." Dat zegt Eerste Kamerlid en oud-minister van Binnenlandse Zaken C. van Dijk over het besluit van CDA-raadslid Th.H.B. Schoenmakers om uit de fractie te stappen. Vorig jaar oktober kreeg Van Dijk de leiding over een zware com missie die een hoog opgelopen ru zie binnen het Schiedamse CDA moest sussen. Schoenmakers was niet mee', welkom in de fractie, omdat hij zich in de ogen van zijn partijgt noten had misdragen tij dens eee raadsreisje (het 'whisky- incident' in Zweden). Het Schiedamse CDA-bestuur, in meerderheid op de hand van Schoenrr akers, stond toen lijn recht tegenover de fractie. Dc comrm;:sie-Van Dijk typeerde Schoenmakers' gedrag uiteinde lijk ais 'laakbaar', maar besloot dat met een excuus van het raads lid zou kunnen worden volstaan. Schoenmakers mocht blijven; de scherven werden gelijmd. De par tij, zo adviseerde 'crisismanager' Van Dijk, diende voortaan beter te communiceren en een mentor moest daarop gaan toezien. Escalatie Die mentor, oud-wethouder in Rotterdam J.W. van der Schalk, ziet zijn begeleidende rol van de laatste maanden nu gestrand. „Ik heb geprobeerd alle neuzen in de zelfde richting te krijgen. Ik dacht dat we daar aardig in slaagden, maar vlak voor de vakantie ont stond er een nieuw probleem en escaleerde de boel. Dat had inder daad te maken met het sloopon- derzoek waarmee Schoenmakers nu bezig is. Theo meende dat hij daarin teveel werd tegengewerkt door fractievoorzitter Bert Kap tein. Ik heb daar andere gedach ten over, maar het betekende hoe' dan ook de druppel die de emmer deed overlopen. „We zijn niet blij dat Theo is opgestapt, en hebben na zijn besluit nog gesprekken met hem gevoerd. Het blijft na tuurlijk zijn beslissing: als men tor van de fractie heb ik geen machtsmiddelen. Aan de andere kant betekent zijn stap misschien ook wel een opluchting voor de fractie." M. P. van Mansum, door de fractie naar voren geschoven als woordvoerder in de kwestie, is minder-spraakzaam. „Wij betreu ren het dat we er niet in zijn ge slaagd om er samen weer een goe de fractie van te maken. Er rest ons weinig anders dan de keuze van Schoenmakers te respecte ren." Een verdere toelichting wil Van Mansum niet geven. „De CDA-kiezers hebben de ledenver gadering om er vragen over te stellen. Wanneer die wordt gehou den, weet ik nog niet." Kaptein, die zijn relatie met Schoenmakers de laatste weken danig zag bekoelen, geeft met veel tegenzin commentaar. trZijn beslissing is voor ons niet prettig, natuurlijk. Als hij kritiek op mijn functioneren zegt te hebben, dan moet hij jullie daar maar informa tie over geven. Ik ga er geen com mentaar opgeven." Kaptein wil ook niet ingaan op de kritische uitlatingen van Schoen makers (Zie interview op pagina 11) over de fractievoorzitter. Kap tein: „Heeft hij zich laten intervie wen? Daar kijk ik van op. Aan Theo was verzocht de zaak 'low profile' te houden. Van Mansum is woordvoerder en wij hadden af gesproken niet te reageren." D. Baart, de oud-fractievoorzitter van het CDA die opstapte toen de commissie-Van Dijk werd inge steld, reageerde gisteren 'overval len' op het vertrek van Schoenma kers. „Ik weet er nog niets van en heb dus niet alle informatie, maar dit is waarschijnlijk de enige ver standige oplossing. Het is goed voor de fractie, al had het beter een jaar eerder kunnen gebeuren. In de tussentijd heeft de partij im mers heel veel tijd in de zaak moe ten steken. Mijn standpunt, van toen en nu, is dat moeilijk samen valt te werken met die man. Ik vond het onverantwoord om Schoenmakers in het stadsbe stuur te handhaven," „Of ik, nu Schoenmakers vertrokken is. in de toekomst weer beschikbaar ben als CDA-raadslid hangt af van veel factoren. Bij mijn aftreden vorig jaar nam ik daarover een neutraal standpunt in en dat doe ik nu weer. Ik heb inmiddels wel geleerd dat het verstandig is om niets uit te sluiten." Zie ook pagina 11: 'Breuk met CDA bedrijfsongeval'. Vlaardingen W2000 heeft zich bij burgemeester en wethouders van Vlaardingen afgemeld voor het 'plaatsingsgesprek' met de kandidaat voor de functie van di recteur van de dienst Stadsbe heer. Fractievoorzitter J. Rans- huijsen heeft in een brief te ken nen gegeven 'aan dit soort pop penkastvoorstellingen en schijn vertoningen' niet mee te willen werken. Alle fractievoorzitters van de gemeenteraad zijn voot maandagavond op het stadhuis ontboden voor een gesprek met de heoogd directeuT, A. C.Spind- ler. Zij is nü directeur van de dienst Milieu en door b én w voor gedragen als enige kandidaat. De nieuwe dienst Stadsbeheer ont staat per i januari 1997 door een fusie van de diensten Milieu en Stadswerk. Na het gedwongen vertrek van de topman van Stads werk, F. A, M. Schreiner die in het voorjaar door b en w met een af koopsom van ruim een half mil joen gulden naar huis werd ge stuurd, is Spindler volgens haar rechtspositieregeling de enig overgebleven gegadigde. Onzorgvuldig Dat stellen b en w. De oppositie partijen denken daar anders over en verwijten het college de proce dure ('Er is voor u geen weg terug meer.') onzorgvuldig te hebben gedaan. De SGP/RPF/GPV-com- binatie heeft eerder deze week raadsvragen ingediend, waarop vanmorgen nog geen antwoord was, Ranshuijsen schrijft nu aan b en w. 'In onze ogen zijn er twee mogelijkheden: U meent oprecht dat dit (mevrouw Spindler, red.) dé kandidaat is voor de functie. Dan heeft de hele procedure, gelet op de verplichtingen die .u en daarmee ook de collegepartijen hebben tegenover deze kandi daat, geen betekenis meer. Of u wilt de raad gebruiken als excuus om van een kandidaat, waaraan u zich ondoordacht verplicht heeft, af te komen. In beide gevallen zet u de raad voor joker.' "Wij betreuren dit des te meer,' vervolgt Ranshuijsen, 'omdat u daarbij ook de positie van een naar onze mening bekwame en zeer gewaardeerde medewerkster van onze gemeente in de waagsehaai stelt.' VlaardingenDichter Kees Alder- liesten laat in een brief weten dat zijn optreden in het kader van de Open Ateliers komend weekeinde in Vlaardingen iets is gewijzigd. De dichter is zelf niet aanwezig en wordt vervangen door zijn twee lingbroer Leen Alderliesten. In de brief deelt Alderliesten mee dat het zo vreugdevol aangekon digde programma niet kan door gaan omdat door onbetaalde ener gierekeningen de juke-box niet kan werken en 'den dichter' bo vendien onverhoeds naar Almelo is vertrokken om daar een com missie voor te zitten die de belan gen gaat behartigen van nog npt niet mislukte dichters. 'Maar verheugt u, want wij heb ben Leen, de tweelingbroer van den dichter, die zo ongeveer het hele familiekapitaal tot nul en nog veel minder heeft terugge bracht met bezoeken aan de hoe renhuizen van Buenos Aires, Ha vana, Toronto, Tessaloniki, Jeru zalem, Singapore en ongeveer alle steden van de voormalige Sovjet- Unie, bereid gevonden, toen wij hem tegenkwamen op de lingerie afdeling van een warenhuis de plaats van de dichter in te nemem en wellicht uw dag volledig te ver zieken met wat zwartgalligheid,' aldus 'de rectificatie' op het oor spronkelijke programma van Open Ateliers.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1