14 'Extra inspanning is nodig voor werkloze allochtonen' Ruim baan op Laan van Zuid m** De Zwaan is nu ook een vliegtuig 'Golfslag' siert illegaal het Wilhelminaplein Met een shuttle-busje langs alle attracties 'Haven alleen leuk met een Schiedamse borrel' Hi„M 4^ B&49& v4.' S ÜN^fTg» f~gf§, 'Op 18-de verjaardag Rotterdampas cadeau' Brand bij Nerefco Blijdorp wil olifanten kunstmatig insemineren PIN snapt heel goed wat De Kleijn bedoelt Vooral problemen bij tweede generatie Turken en Marokkanen Babbeitruc Nog 1 dag Rotterdams Dagblad xz m Dinsdag 3 september 11396 Rotterdam Iedere inwoner van Rotterdam zou op de dag dat hij of zij 18 jaar wordt een felicitatiebrief van de gemeente moeten ontvangen met daarbij ge voegd een gratis Rotterdampas. Bovendien zou de ja rige allerhande informatie moeten krijgen over de rechten en plichten van het meerderjarig zijn. Een initiatiefvoorstel met deze strekking van de PvdA-raadsleden E. L. Kuijper en J. H. Ellenkamp wordt binnenkort in de raadscommissie algemene bestuurszaken en vervolgens in de gemeenteraad be sproken. Die nieuwe aanpak zou al op 1 januari van kracht moeten worden. Volgens het tweetal krijgt Rotterdam er elk jaar ruim zesduizend volwassen inwoners bij donder dat daar maar een moment bij wordt stilgestaan'. Daar zou verandering in moeten komen. „Kennen en gekend worden is een belangrijke notie in het jeugdbeleid. Het gemeentebestuur laat door zo'n felicitatiebrief op gepaste wijze merken zyn in woners te kennen en de 18-jarige weet zich gekend als inwoner en zelfstandig burger van de stad," zeg gen Kuijper en Ellenkamp, Kiesrecht en het mogen halen van het rijbewijs van de bekendste 'voorrechten1 van een meerderjarige. Daarnaast heeft het bereiken van die leeftijd gevol gen voor rechtspositie, scholing, studie, wonen en werken. De volledige handelingsbekwaamheid betekent voorts dat kan worden overgegaan tot instemming met orgaandonatie. De PvdA-raadsleden stellen voor bij de samenstelling van het informatiepakket eerst te rade te gaan bij een jongerenpanel. Met het voorstel is, buiten de verstrekking van de Rotterdampassen, een jaarlijks bedrag van ongeveer vijftigduizend gulden gemoeid. Rotterdam Bij olieraffinaderij Nerefco aan de Pe- troleumweg in Rotterdam-Pemis heeft gisteravond brand gewoed in een distilleerinstallatie. Nerefco, een gezamenlijke raffinaderij van de oliemaatschap pijen BP en Texaco, maakt in de unit diesel uit stook olie. De brand brak om ongeveer 21.45 uur uit en was rond 22.30 uur bedwongen. De resten stookolie zou den vanzelf opbranden, hebben woordvoerders van het bedrijf en de brandweer verklaard. Oorzaak van de brand was een pijp die het begaf tij dens het uitschakelen van de installatie. Het bedrijf had al vaker te kampen met storingen aan de pijp. Dat was ook de reden voor het uitschakelen van de eenheid. Door een onderdruk stroomde enige tijd stookolie in de reeds brandende binnenruimte van de installatie. Door het verhogen van de druk en het inspuiten van stoom wist de bedrijfsbrandweer het vuur onder con trole te krijgen. RotterdamDiergaarde Blijdorp wil kunstmatige in seminatie gaan toepassen op olifanten. Met deze techniek hoopt Blijdorp het Europese fokprogramma van Aziatische olifanten beter te kunnen uitvoeren en inteelt te voorkomen. Voor zover bekend is deze techniek voor het eerst toegepast in de dierentuin van Washington, maar het resultaat van de behandeling is nog niet bekend. Diergaarde Blijdorp coördineert al jaren de fok en het kruisen van slurf dieren in Europa. Daartoe wor den geregeld dieren uitgewisseld met andere tuinen in West- en Oost-Europa. Soms zoekt een mannetje een vrouwtje op in haar vertrouwde omgeving, gere geld komen ook vrouwtjesolifanten naar Rotterdam om te worden gedekt. „De gebruikelijke methode heeft veel voeten in de aarde, vooral vanwege het transport van de dieren," zegt een woordvoerster van Blijdorp. „Lang niet ie dere dierentuin is erop berekend een bul te huisves- ten. Voor kunstmatige inseminatie zou sperma in een fles kunnen worden overgebracht, waardoor oli fantskoeien gemakkelijker kunnen worden be vrucht. Blijdorp is overigens nog niet toe aan uitvoe ring van het plan. Dat bevindt zich nog in de fase van het verkennen van de mogelijkheden," benadrukt ze. Onlangs deed de Rotterdamse dierenarts W. Sehafle- naar, die een pleitbezorger is voor kunstmatige be vruchting van olifanten in Europa, zijn eerste erva ringen op met het maken van echoscopiën van drachtige olifanten. Dat gebeurde met apparatuur die is geleend van een Duitse dierentuin. „De vrouwtjes Yu Yu Yin (17) en Khaing Phyo Phyo (15) zijn op deze manier onderzocht, nadat ze waren gedekt door onze bull Ramon, Uit de foto's bleek dat beide koeien drachtig zijn. Voorheen vond dit soort zwangerschapscontrole plaats aan de hand van uri ne- en bloedonderzoek. De volgende stap zou daarom best kunstmatige inseminatie kunnen zijn," zo schetst de woordvoerster de ontwikkeling. Rotterdam—Bij het Project Integratie Nieuwkomers (PIN) snappen ze naar eigen zeggen 'in principe' don dersgoed wat directeur G. de Kleijn van de dienst Openbaar Onderwijs van de gemeente Rotterdam gisteren in deze krant bedoelde. Stop als het even kan met geven van onderwijs in de eigen taal aan al lochtonen want het zet totaal geen zoden aan de dijk. „Blijf je je daar op richten, dan zal de animo om Ne derlands te leren alleen maar afnemenweet ge meentelijk adviseur nieuwkomersbeleid A. Hazele- bach van het PIN. „Daarom klopt het verhaal van De Kleijn op zich wel." Laat iedereen gewoon, naast het Nederlands, Engels leren, stelde onderwxjsdlrecteur De Kleijn. Want daar heeft iedereen iets aan en Rotterdam maakt er naar de buitenwereld nog goede sier mee ook. Hij pleitte ervoor in het onderwijs de lessen in eigen taal en cul tuur af te schaffen. Hij ziet veel meer in Engels als tweede taal in plaats van Turks of Arabisch. „We horen dat dagelijks. Het zou zoveel makkelijker zijn," zegt Hazelebach. Het PIN kan er in de praktijk echter weinig mee. De adviseur. „De Kleijn heeft het over kinderen, die dus naar school moeten. Wij heb ben te maken met mensen die kersvers in Nederland zijn. Onze taak is om hen tussen de negen en acht tien maanden zo vertrouwd te lalen geraken met de Nederlandse taal dat ze zich verstaanbaar kunnen maken. Om hen dat te leren, en in dat beginstadium de communicatie te vergemakkelijken, gebruiken we iedere gemeenschappelijke taai die voorhanden is." Dat is soms Engels en vaak niet. „We zijn al blij wan neer er een beetje Nederlands wordt geleerd." Rotterdam De werkloosheid onder grote groepen van de al lochtone bevolking is zo groot, dat er aanvullend beleid en ex tra inspanningen nodig zijn om hun positie op de arbeids markt te verbeteren. Vooral Turken en Marokkanen van de tweede generatie dreigen massaal in de knel te komen als de gemeente geen middelen ontwikkelt die hun kansen op een baan vergroten. Enkele jaren geleden werd de afbouw van het specifiek op allochtonen gericht arbeidsbeleid aangekondigd. Uit een rapport van het Instituut zit zonder werk. Voor de Neder- voor Sociologisch-Economiseh Onderzoek (ISEO) blijkt echter dat een gemeentelijk arbeidsbe leid voor migranten hard nodig is. Ook andere recente onderzoeken wijzen uit dat met namem Rotter dam de werkloosheid onder al lochtonen zorgwekkend is. Ongeveer dertig procent van de alloc htone beroepsbevolking, die wordt geschat op 51.000 personen, land se beroepsbevolking ligt dit aantal op circa tien procent. Af hankelijk van zyn herkomst, maakt een buitenlander twee tot vier maal zo veel kans om werk loos te blijven dan een Neder lander. Hoewel veel kinderen van de tweede generatie uit migranten gezinnen er beter voorstaan dan hun ouders in zowel het onderwijs als op de arbeidsmarkt, en ver wacht wordt dat hun kansen in de loop der tijd zullen toenemen, is een verbetering van hun sociale positie op korte termijn niet waar schijnlijk, signaleren de onder zoekers. Verwacht wordt eerder dat de werkloosheid onder mi granten verder zal toenemen doordat het aantal Rotterdam mers van niet-Nederlandse her komst de komende jaren blijft, groeien. Als oorzaken voor de lage deelna me van allochtonen aan de ar beidsmarkt worden genoemd dis criminatie door werkgevers, het lage opleidingsniveau van veel migranten,de taalbarrière, en het sterk dalende aantal laagbetaalde banen in de industrie. Juist Rotterdam met zijn verhou dingsgewijs grote aantal industri ële bedrijven heeft met dit laatste verschijnsel te maken. In Rotter dam is tegenwoordig vooral vraag naar hooggekwalificeerd perso neel. De raadscommissie voor werkge legenheid, economische en socia le zaken praat morgen over moge lijke oplossingen voor deze pro blemen. In de ambtelijke notitie die als leidraad dient bij deze dis cussie staat dat de gemeente be ter zelf maatregelen kan treffen dan te vertrouwen op het toeval. „Het is buitengewoon discutabel om hun toekomstige positie uit sluitend te laten afhangen van het verloop van de nugratieduurin de hoop dat de derde generatie wel licht een vergelijkbare positie met autochtonen zou innemen." Rotterdam Straks is er voor de toerist geen ontkomen meer aan. Natuurlijk heeft 'ie haast, Kinder dijk en Marken wachten, maar als het even kan zullen alle Rotter damse attracties toch moeten worden meegepakt. En je kan ze straks allemaal pijlsnel langs met de speciale shuttle-bus, die een verbinding tussen de zes interes santste delen van de stad gaat vormen. Rotterdam wil het vervoermiddel, oorspronkelijk bedacht door de Vereniging Waterstad, al in mei volgend jaar als pilot-project voob zichtig gaan inzetten. Daarb wordt samengewerkt met de ver voersmaatschappijen RET en ZWN, taxibedrijf RTC en de VW, Rotterdam wil de toeristische shuttle-busjes met grote regel maat langs de zes voornaamste bezoekersgebieden van de stad la ten gaan. De opstellers van de ge meentelijke toeristische plan- ningsnotitie gaan daarbij uit van de volgende centra: diergaarde Blijdorp, de binnenstad, het Mu seumpark, Waterstad, historisch Delfshaven en de Kop van Zuid. Uit een recent onderzoek naar de toeristische kwaliteit van Rotter dam bleek dat mei name een ver betering van de verbindingen geen overbodige luxe zou zijn. Met de shuttle-bussen is Rotter dam er echter nog lang niet, zo wordt grif erkend, Het gemeentebestuur kan dat echter niet alleen, zo stelt het col lege van burgemeester en wet houders, en daarom wordt na drukkelijk steun bij het bedrijfs leven gezocht. Het gaat daarbij vooral om verbindingen over wa ter, want daarin kan Rotterdam zich onderscheiden. Rederijen moeten daar welhaast {met de rondvaartboten in Amsterdam als voorbeeld hoe het wel of niet zou kunnen) voor in de rij staan. De gemeente Rotterdam zorgt /olgaame voor de infrastructuur. Zo heeft een net van afmeerstei- gers hoge prioriteit. Met de crui se-terminal (voor de zeer grote passagiersschepen), de jachtha ven bij het Entrepotgebied (de kleinere boten), en de op handen zijnde snelle vervoerslijn over wa ter tussen Dordrecht en Rotter dam is daar reeds een begin mee gemaakt. Uitbreiding van die plannen is snel gewenst. Zo zou 'de snelle boot-lyn' ook doorgetrokken moe ten worden naar het havengebied en naar Hoek van Holland. Want tevens aan de kust (nog steeds een Rotterdamse deelgemeente) zijn nieuwe ontwikkelingen meer dan gewenst. AI is het alleen maar om van Rotterdamse dagjestoe risten echte Verblijvers' te ma ken. Rotterdam Buitenlandse toe risten zullen niet snel Rotter dam bezoeken omdat zs de ha ven of de architectuur zo boei end vinden. Ze zullen past echt interesse tonen wanneer zoiets in combinatie met andere attrac ties wordt aangeboden. Het 'blauw' uit Delft by voorbeeld, of nog veel dichter bij huis: de Schiedamse borrel Voor een buitenlands bezoek is een dergelijke koppeling nood- zakelyk', wordtgecónstateerd in het toeristisch ontwikkelmgs- rapport van de gemeente Rotter dam Daarom zal nauwer met de regio moeten worden samenge- werkt Zoiets hoort van twee kanten te gebeuren. Niet'alleen dient Rotterdam de aandacht van toeristen op andere interes sante aspecten te vestigen; an dersom zou dat evenzeer dienen te gebeuren. Geopperd wordt hierbij om vanuit de regio met grotere regelmaat schoolexcur- sies naar Rotterdam te houden. Mart Legersté: 'Dan moet het stadsbestuurdoorhetünt. Dat kan toch niet anders?' Foto Coc vos Rotterdam Een 87-jarige vrouw is gistermiddag in haar woning aan de Boekenrode in Zuidwijk het slachtoffer geworden van een babbeltruc. De vrouw deed de deur open voor een man die zei de telefoonaansluiting te komen controleren. Even later consta teerde ze dat ze bestolen was. Door ReinWolters Rotterdam Of zijn kunstwerk blijft staan op het Wilhelmi naplein aan de zuidelijke voet van de Erasmusbrug, weet de Rotter damse beeldend kunstenaar Mare Legersté niet. Wel heeft hij goede hoop dat het stadsbestuur van Rotterdam positief zwicht en zijn nu illegaal geplaatste schepping legaal maakt. Gisteren legde Legersté, die be kendheid geniet vanwege zijn kunstzinnig gebruik van aiVaiij- zer en andere metalen bouwmate rialen, de laatste hand aan zijn 'Golfslag', zoals hij het elf meter lange, 4,5 meter hoge en van een drie meter brede doorloop voor ziene creatie heeft gedoopt. Het is vervaardigd van drie stuk ken damwand als staanders met daarboven een verfomfaaide strook ijzer als verbinding. „Daar zijn een bulldozer en een shovel overheen gegaan om het de juiste vorm te geven," verklaart Leger sté de onnatuurlijke kronkels. Zonder al te veel fantasie kan ie dereen niettemin de gelijkenis met een golvend wateroppervlak constateren. Legersté: „Natuurlijk is over het ontwerp goed nagedacht en wel onder het motto 'Geen woorden maar daden', dus niet ouwehoe ren, maar iets doen aan het kunst zinnige imago van je stad." En: „Diverse bedrijven hebben mede werking verleend door het le verend van materiaal, want ze zien iets in mijn werk." Morgen, bij de opening van de Erasmusbrug, hoopt Legersté op tal van reacties en ook op 'steun van het grote publiek in de rich ting van het gemeentebestuur voor het blijvend handhaven van zijn 'Golfslag'. Zijn hoop is ook gevestigd op ad hesiebetuigingen van bezoekers aan de komende Havendagen in Rotterdam. „Dan moet het stads bestuur door het lint, dat kan niet anders. Toch....'1 grijnst Legersté. t-— De KLM heeft al haar gloednieuwe Boeing 767's voorzien van een bruggennaam. Afgelopen weekeinde arriveerde de Eras musbrug vanuit de Boeing-fabrfeken in Seattle op Schiphor. Na do geslaagde vlucht wierp de uitgelaten bemannïngde pet ten jbl de lucht. Bedrijfafoto KLM/Capita I Phdos Paar leuke vragen-roorTriviaiit In welke stad ligt de Pont Neuf, de Tower Bridge, de King Hoes- sain Bridge? Of anders wel aar dig voor een spelletje vliegtuig kwartetten. „Mag ik van jou. in de serie 737 Olivier van Noort? -JBnjnde serie?67 PonteRialto?" Vliegtuigen zyn net schepen. Ze hebben allemaal een naam. De v KLM heeft vanouds de gewoon te aan ieder nieuw,type een an- onze thuisbasis en blauw onze huiskleur. Dat kon dus niet mis sen." Andere brugnamen refere ren aan steden waarmee de KLM lijndiensten onderhoudt De Golden Gate in San Francis co, de Bosporus Bridge in Istan bul. De Erasmusbrug in Rotterdam mocht vanzelfsprekend niet in het riiti® ontbreken, oordeelde de KLM-directie. Want: heet die dere soortnaam te "hangen. Zo>.»s hrug-niet-indewolksmond de rijn deBbèm!g737,s allemaal ge- Zwaan, en fungeert niet juist de fjtwemd!.naar:zeelieden en tmtw .dekïtingsreizigers. Andere se- r'rfes vllegtuigen heten naar be roemde vrouwen, naar lucht vaartpioniers. De* splinternieu we 767's hebben allemaal de 'naam'van een brug meegekre gen. Dat lag voor de-hand» vertelt ,-KLM-woordvoerdérPeter Offer- man. „In '94 bestonden we 75. jaar en' het thema dat we voor dat jubileum hadden, gekozen luidde: KLM bridging the world. Dat was toevallig ook het jaar dat we de nieuwe 767's bestel den, en toen we op zoek gingen naar geschikte namen, kwamen we al gauwop bruggen uit". - Een van de criteria luidde dat van de tien vliegtuigen er ten minste een paar naar een Neder landse brug zouden worden ver noemd. Als eerste kwam daar- voor de Blauwbrug over de Am- stel in Amsterdam in aanmer- km& Offerman: „Amsterdam is •zwaan als promotievogel in de advertenties van de Nederland se luchtvaartmaatschappij? Of ferman: „Dus toen er iemand van de afdeling voorlichting van de gemeente Rotterdam opbelde om ons op de mogelijkheid at tent te maken, was de zaak gauw beklonken." 1 Behalve de naam, is er overi gens niets specifiek Rotterdams aan het nieuwe vliegtuig, dat op 22 september zijn eerste vlucht (naar tel Aviv) zal maken. Wel overweegt de KLM het toestel te laten dopen door een bekende Rotterdammer. Maar, die per soon zal wel eerst nauwkeurig worden geïnstrueerd over de kracht waarmee hij de champag nefles tegen de romp mag smij ten. Offerman; „Dat moet met veel beleid gebeuren,, want vliegtuigen rijn van aluminium, een een beetje te veel geweld en zo fles slaat er meteen een. deuk Door Rein Wolters Rotterdam De Erasmusbrug en de voltooiing van het vernieuwde winkelcentrum Beursplein in het centrum van Rotterdam vormen het bewijs dat de stad aan de Maas zich in meer dan één beweging bevindt Vrijwel iedereen spreekt met bewondering over de twee 'wereldwondere', die Rotterdam nationaal en internationaal weer eens extra in het zonnetje 2etten. Maar de trekpleisters zouden on mogelijk zó direct en zó goed be reikbaar zijn vanuit de regio als daartoe in het brede en open ver- keershart van de zuidelijke Maas oever gelijktijdig niet de nodige maatregelen waren getroffen. Ruim twee jaar geleden begon dat met de bouw van het Varkenoords Viaduct, een ruim vierhonderd meter lange en kunstzinnige ge bouwde overspanning tussen de Stadionweg en de later door het college van burgemeester en wet houders zo vernoemde Laan van Zuid. De laan is aangelegd op het voormalige hoofdspoor op het ook al voormalige NS-rangeerterrein op die plaats, dat samen met het Groothandelsterrein rondom de Spoorweghaven en de Binnenha ven gedurende vele decennia de Afrikaanderwijk en Feijenoord gescheiden hield. Die scheiding bestaat op plattegrond nog steeds, maar als straks het laatste restje NS-bolwerk verdwenen is, dan kan een doorbraak worden ge maakt naar de Brede HÜIedijk en is een directe verbinding een feit. I® St. Clara Feijenoord Havens 1040-1083 Havens 1084-1200 Een ander feit is het snelle vier- baans-verkeerstracé van 2,8 kilo meter dat is aangelegd tussen de Marathonweg, een aftakking van rijksweg A16, naar de Erasmus brug. Vijf met verkeerslichten voorziene kruisingen zorgen wel iswaar iedere zeshonderd meter voor enig oponthoud voordat de Erasmusbrug kan worden'geno men'. Die seconden tellen niet in de tijdwinst die is te scoren verge leken by het rijden over de oude route via de Oranjeboomstraat en de Nieuwe Willemsbrug. De parklane is ruim aangelegd, ken nelijk gericht op uitbreiding in de toekomst Niet alleen het autoverkeer heeft ruim baan, maar zeker ook berij ders van tweewielers, voor wie een egaal wegdek van eigen kleur is uitgewalst. Ook tramlijn 20 heeft een eigen, snelle, baan van en naar de richting Lombardijen. Binnen enkele jaren komt daar nog een doorgaande aftakking by in de richting van het Stadion Feijenoord en het Sportdorp Ook komt na vertrek en afbraric van de laatste NS-opstaUen een eind aan het omrijden van uitrukken de trams naar de keerlus in de Gaesbeekstraat als de rijtuigen 's morgens vanuit de remise Hiile- dyk op route gaan. "Vergeten' is een directe aftakking te maken in de richting van het centrum. Dat verzuim wordt straks gecompen seerd door een extra aftakking Een woud van lantaarnpa len en route- borden op vernieuwde Stadionweg gezien vanuit de kruising met de Sta dionlaan en Marathon- weg. Links het industriepark naast het Sta dion Feije noord. Aan de rechterzijde komt het woongebied Warande tot ontwikkeling. Foto Cor Vos aan de achterzijde van de nog uit te breiden tram- en metroremise. Niet alleen de tram rijdt vanaf maandag 9 september officieel, dat geldt dan ook voor het wegver keer dat dan voor het eerst over de Erasmusbrug mag sturen. En niet alleen van en naar IJsselmon- de: maar ook van er, in de richting Charlois via de Maas- en Rijnha ven. Nog niet alle wegen en kruisingen zijn optimaal. Gedu rende de eerste weken moet reke ning worden gehouden met enige vertraging. Overigens luidt de prognoses wel dat files by de Ko- ninginnebrug en Maastunnel zich na het openstellen van de Eras musbrug vrijwel niet meer zullen voordoen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2