16 Nepbedrijf SpeurNet is net écht "N r s i feR: Eigen woning is een kostbaar bezit met fiscale gevolgen Leerlingen leven mee op stageplaats Centrum Vakopleidingen Rechthoek ?<fvf», v de haas Liftverbod voor honden Testament van vader Betalen voor thuiszorg Rentezegels Rotterdams Dagblad Dinsdag 3 september 1996 Door Dylan van Vbmmeren Schiedam„Het is waar ook, het is hier niet echt Soms stuit je ergens op en dan be sef je het weer: hier wordt ge simuleerd. Maar meestal zit je zo in je rol dat je dit ver geet." Dat vinden de zestien cursisten van het kantoor-si- mulatiebedrijf SpeurNet in Schiedam, een stageplaats voor leerlingen van het Cen trum Vakopleidingen. Speur Net is een groothandel in badkamers, relatiegeschen ken en schoonmaakmidde len; een handelsonderne ming in van alles en nog wat. Fictief, dat wel. Een vrouw belt of er toevallig nog een vacature vrij is by groothan del SpeurNet. Ze heeft geluk, want over twee weken komt er een arbeidsplaats vrij op de afde ling in- en verkoop. Haar wordt aangeraden een sollicitatiebrief te schrijven, waarna de afdelings chef bepaalt of ze wordt uitgeno digd vooreen gesprek. De vrouw stuurt vervolgens een keurige sollicitatiebrief, bijge voegd met een curriculum vitae op naar SpeurNet. Een aantal da gen later wordt ze gebeid, met de vraag of ze op gesprek wil komen. De afdelingschef onderwerpt haar aan lastige vragen. Uiteindelijk krijgt ze de baan toegewezen. Een normale gang van zaken bij een sollicitatie, mits Speumet geen si mulatie zou zijn. Iedereen die daar solliciteert wordt aangeno men; tenslotte zijn de sollicitan ten allen leerlingen van het Cen trum Vakopleiding. AI krijgen ze achteraf wel te horen waaraan het ontbrak tijdens hun presentatie. Na vier weken krijgt de werkne mer een functioneringsgesprek. „Laatst klopte één van de cursis ten aan de deur," vertelt bedrijfs leider/docent Willy Sies, „Hij trok een serieus gezicht. Ik dacht nog: wat is er in hemelsnaam aan de hand. Hij wilde me graag onder vier ogen spieken, 'Ik wilde eens komen praten over een loonsver hoging,' zei hij. Zijn functioneren was immers naar behoren. Ik moest me inhouden niet te la chen. Die jongen speelde het spel helemaal mee," herinnert ze zich. Sinds vijfjaar lopen cursisten van de sector administratie van het Centrum Vakopleiding van Ar beidsvoorziening gedurende acht weken stag? in het kantoor-simu- latiebedrijf in Schiedam, waarna ze nog eens zes weken werkerva ring opdoen in het reguliere be drijfsleven. SpeurNet is aangeslo ten bij SimNet in Haarlem: een overkoepelend orgaan van bijna alle simulatiebedryven in de ad ministratieve sector. SimNet zorgt ervoor dat SpeurNet haar opdrachten en orders bin nenkrijgt van andere simulatiebe- drijven. Zo gebeurt het dat er een fax binnenrolt met het verzoek van een -fictief- kleine zelf standige om binnen tien dagen honderd dozen met afwasmiddel te leveren, Deze worden dan be steld bij een gesimuleerde leve rancier elders in het land. Vervol gens moet het transport-simula- tiebedrijf worden ingeschakeld om de goederen te vervoeren. Dit alles gebeurt alleen op papier, want de geld- en goederenstroom vindt niet werkelijk plaats. Ook zorgt SimNet iedere maand voor de salarisstroken van het personeel, al ontvangen de werk nemers geen loon. Ze krijgen im mers een uitkering van de sociale dienst. De afdeling personeelsza ken van SpeurNet noteert iedere maand wie hoeveel uren heeft ge werkt en of er iemand ziek is ge weest. Daarna stuurt ze deze ge gevens door naar Haarlem. Ook heeft SimNet een eigen belasting dienst ên een eigen bank, de zoge noemde Spaamebank. Gezamen lijk houden desimulatiebedrijven iederjagr een beurs. Overwerken „Sommige cursisten gedragen zich alsof het echt is," zegt docen te, ofwel bedrijfsleidster, Ans Wesseling. „Ze gaan er helemaal in op. Dan komen ze in kantoor- kleding naar SpeurNet. Op en top verzorgd, zoals ze gekleed zouden zijn wanneer ze een baan hebben als secretaresse of receptioniste in het reguliere bedrijfsleven. Leuk is dat." Ook één van de afwezige cursis ten gaat helemaal in het 'spel' op. Omdat hij vanmiddag vrij is, wil hij nu nog even snel zijn werk af maken. In praktijk zou hij de sta pel paperassen ook tot morgen kunnen laten liggen, het is ten slotte toch maar nep. Maar hij voelt zich verplicht zijn werk af te ronden voordat hij de deur achter zich trekt. Overwerken komt in principe niet voor bij SpeurNet; ook hebben de cursisten een zomervakantie van drie weken. „Eigenlijk mag je met stoppen. Een bedrijf sluit immers ook niet in de zomer. Maar organi satorisch is het niet mogelijk SpeurNet open te houden," zegt sectormanager administratie Frank Zwaan van het Centrum Vakopleidingen. Volgens Frank Zwaan sluit Speur Net goed aan bij de praktijk. „Als cursisten te laat zijn, wordt dat ge noteerd zoals dat een bedrijf ook in de gaten houdt. Een groot ziek teverzuim is ook niet toegestaan; cursisten mogen niet meer dan vijftien procent afwezig zyn, mits de 'bedrijfsarts' van Arbeidsvoor ziening iemand vrijaf geeft. „Maar zo stnkt is die vijftien pro cent ook weer niet," zegt Frank Zwaan. „Als iemand bijvoorbeeld zijn been breekt of overspannen is, sturen we hem of haar echt niet van de opleiding af. En, voordat iemand weggestuurd wordt, krijgt hij of zij eerst een flinke waarschuwing." Anders dan by een gemiddeld be drijf werken de cursisten niet geheel zelfstandig. Ze staan on der streng toezicht van de drie be drijfsleiders, ze worden door hen nauwlettend in de gaten gehou den. „Je moet met vergeten," zegt Frank Zwaan, „dat SpeurNet een praktijkopleiding is. Het is en blijft toch een scholing. De cursis ten moeten (sociale) vaardighe den worden bijgebracht die ze straks moeten helpen in het echte bedrijfsleven," Cursisten werken Merfi&Öj deling livfèh Vertroef hot kantoor 'Een eigen huis, een plek onder de zon,' zong René Froger een aantal jaren geleden. De belastingdienst is het al jaren met Froger eens. Aan het bezit van een eigen huis zijn dan ook tal van fiscale conse quenties verbonden. Wat te den ken van de onroerende zaak-be lasting, inkomstenbelasting (huurwsardcforfait), overdrachts belasting bij de koop van een huis en eventueel vermogensbelas ting? Om de heffing van al deze belas tingen enigszins in goede banen te leiden moet de overheid wel een idee hebben van wat een be paald huis nu ongeveer waard is. En dan wordt het moeilijk. Want taxeren is niet eenvoudig, zeker met tegenstrijdige belangen. Ie dereen hoort natuurlijk liever dat zijn buurman zijn huis voor een hoog bedrag verkocht heeft dan dat de belastinspecteur dat huis voor hetzelfde bedrag heeft ge waardeerd. Daarnaast kon in het verleden de vreemde situatie ont staan dat by de waardering van het eigen huis voor de toepassing van het huurwaardeforfait in de inkomstenbelasting een andere waarde werd gehanteerd dan de waarde die gold voor de onroeren de zaak-belasting. Hierrn komt verandering vanwe ge de op 1 januari 1995 ingevoerde Wet waardering onroerende za ken (Wet WOZ). De Wet WOZ re gelt een landelijke gelijke taxatie van onroerende zaken voor de heffing van bijna alle belastingen. Van alle onroerende zaken in Ne derland wordt dus één waarde be paald, die onder andere zal gelden voor de onroerende zaak-belas ting, de inkomstenbelasting en de vermogensbelasting. Een uitzon dering wordt daarbij gemaakt voer de heffing van successie recht Vier jaar De gemeente waar de onroerende zaak is gevestigd, is met deze taxatie -die één maal in de vier jaar wordt gehouden- belast. De vastgestelde waarde is dus voor een periode van vier jaar van toe passing. De Waarderingskamer zal erop toezien dat de gemeenten de juiste waarden vaststellen. Als peildatum voor de Wet WOZ zal over het algemeen I januari 1995 gelden. Tijdens de eerste acht weken van 1997 zullen de bezitters van een eigen huis een afschnft van een beschikking ontvangen waann de voor het tijdvak 1997 tot en met 2000 getaxeerde waarde van hun huis is vermeld. Zoals gezegd zal deze waarde dus ook consequen ties hebben voor het huurwaarde forfait m de inkomstenbelasting. Wat dit betreft gaat het om een be langrijke beschikking, omdat een onjuiste waardevaststelling aan zienlijke financiële gevolgen kan hebben. Een voorbeeld: De heer Jansen heeft de laatste ja ren hard gewerkt en een aantal promoties gemaakt- Hij bezit een huis dat in januari 1995 door een taxateur van de gemeente werd gewaardeerd op 370.000 gulden. Op basis daarvan betaalt Jansen netjes de verschuldigde onroeren de zaak-belastmg. Vervolgens gaat hij zijn aangifte inkomsten belasting invullen. Door de vaststelling op 370000 gulden bedraagt de inkomens- bïjtelfing van het huur.vaardcfor fait 6160 gulden (tarief 1996). By deze vaststelling wordt uitgegaan van een waarde m bewoonde staat van 222.000 gulden (60 procent van 370.000). Stel dat Jansen over de top van zijn inkomen vijftig verkocht T wasswwa" 057^1 De werkelijke verkoopwaarde van huizen kan door de nieuwe Wet waardering onroerende zaken nogal consequenties hebben voor de inkomstenbelastingen van de eigenaren. FotoGPD procent inkomstenbelasting ver schuldigd is. Het op zijn eigen huis van toepassing zijnde huur waardeforfait kost hem dan jaar lijks 3080 aan inkomstenbelas ting. Deze vastgestelde waarde van zijn huis per 1 januari 1995 geldt voor een periode van vier jaar. Huurwaardeforfait Nu woont Jansen in een twee-on- der-één-kap-woning. De buren hebben dus ongeveer hetzelfde huis. En stel nu dat de buren het huis in januari 1ÖÖ5 hebben ge kocht voor 365.000 gulden. In dit geval maakt dit voor de onroeren de zaak-belastmg met zo veel uit. Maar hoe zit het met het huur waardeforfait? Op grond van de tabel bedraagt het huurwaarde- forfait dan geen 0160, maar 4760 gulden. De door de buren van Jan sen in totaal verschuldigde in komstenbelasting over vier jaar zal dan 9520 in plaats van 12,320 gulden bedragen: een verschil van 2800 gulden' Dit komt omdat de tabel van het huurwaardefor fait uit ver uiteenlopende waarde- categonen bestaat. De waardes- prongen lopen uiteen van 15.000 tot 70 000 gulden. Dooreen kleine waardestijging van het huis kan een andere waardeeategorie van toepassing zijn, zodat het huur- waardeforfait fiks hoger wordt Voor Jansen bestaat in een derge lijke situatie de mogelijkheid om tegen de hoogte van de vastgestel de waarde van het huis bezwaar aan te tekenen. Dit kan hij doen door binnen zes weken na de da tum die op de beschikking ver meld staat een bezwaarschrift aan de gemeente te zenden, In dit be zwaarschrift dient hij onder meer aan te geven waarom hij in be zwaar gaat en wat volgens hem de werkelijke waarde van zijn huis is. Daarbij bestaat de mogelijk heid by de gemeente het gehan teerde taxatierapport op te vra gen. Indien een belastingplichtige ver zuimd zou hebben binnen zes we ken bezwaar te maken, bestaat voor hem in principe nog de mo gelijkheid open een verzoek voor ambtshalve herziening in te die nen. De Waarderingskamer heeft daarover aan de Staatssecretaris van Financien een advies uitge bracht. Eén van de situaties die dan voor ambtshalve herziening in aanmerking dienen komen, is die wanneer de waarde op de be schikking 25 procent of meer af wijkt van de werkelijke waarde van het huis. Waardering In het algemeen zal de WOZ- waardering tot een (veel) hogere waardering leiden dan waarmee in het verleden bij het invullen van het aangiftebiljet inkomsten- of vermogensbelasting rekening werd gehouden. Staatssecretaris Vermeend (Financiën) heeft toe gezegd dat hij de belastingdienst zal meedelen dat de eerste waar deringen in het kader van de Wet WOZ als zodanig geen aanleiding zullen geven om onherroepelijk vaststaande aanslagen inkom sten- en/of vermogensbelasting te herzien door middel van navorde ring. Maar wanneer een belasting plichtige in het verleden te kwa der trouw is geweest en bewust de waarde van een woning tot een veel te laag bedrag in zijn aangifte heeft opgenomen, bestaat voor een belastinginspecteur de moge lijkheid de te weinig geheven be lasting met toepassing van een boete na te vorderen. De regering heeft deze huurwaar deforfait-problemen zien aanko men. Volgens geruchten is Ver meend dan ook van plan de rege ling van het huurwaardeforfait te wijzigen. In plaats van het hante ren van een vaste tabel zal een huiseigenaar in zyn aangifte in komstenbelasting dan een vast percentage van de waarde van de woning dienen aan te geven. Op deze wijze zullen waardespron- gen waar Jansen mee te maken kreeg, voorkomen kunnen wor den. Maar hoe deze regeling er ook uit komt te zien: het blijft van belang dat de in begin 1997 van de gemeente te ontvangen beschik king kritisch bekeken dient te worden. Drs, J.A. W. Beljaars is kantoor partner van Deloitte Touche Be lastingadviseurs in Rotterdam Onder redactie van Peter Louwerse In de rubriek Rechthoek behandelt het Rotterdams Dagblad juridi sche consumenten-kwesties. Problemen op het gebied van kopen, hu ren, echtscheiding, ontslag, lonen en uitkeringen, verzekeringen en dergelijke worden beantwoord door onze deskundigen. Lezers kun nen vragen opsturen naar het Rotterdams Dagblad, Rubriek Recht hoek, Postbus 2999,3000 CZ Rotterdam. Mijn dochter woont in een complex met éen lift, die de verschillende gaanderijen verbindt met de openbare weg Zij heeft een hond (een Avrda- le temer), maar plotseling heeft de huisbaas op aandringen van enkele bewoners, een bordje m de lift geplaatst met de tekst Verboden voor Hon den' Kan de kuiseigenaar nu zonder overleg zón verbod instellen' Voor een hond is regelmatig trappenlopen zeer schadelijk En mijn dochter een liftverbod. Illustratie Sandra de Haan Er is veel te zeggen voor maatregelen tegen honden- overlast in liften. Veel honden doen hun behoefte in de lift doordat de baasjes en vrouwtjes dikwijls te lang wachten met het uitlaten van hun huisdier. Dat is voor de huisbaas echter geen vrijbrief om eenzijdig deze maatregel op te leggen. De huisbaas is gehou den de huurders het rustig woongenot te verschaf fen. In die zin kan hij het verzoek van de andere be woners niet zomaar naast zich neerleggen. Toch is de eenzijdige actie van de huisbaas juridisch gezien niet correct. Maar maatregelen treffen doe je niet zomaar. De huisbaas moet eerst gaan praten met alle betrokken. De afspraken die daaruit voortvloei en (bijvoorbeeld over het op tyd uitlaten van de hond) kunnen schriftelijk worden vastgelegd. Pas daarna mag de huisbaas maatregelen nemen. (M.m.v Woonbond) Re ben enig kind. Mijn vaderdie voorde tweede keer is getrouwdt heeft in zijn testament laten 2etten dat al zijn bezittingen naar de familie van zijn tweede urouu) gaan. Uit het tweede huwelijk zijn geen kinderen gebo ren. Ik ben enig kind. Kan ik bezwaarmaken tegen de inhoud van dit tes tament? Ik heb toch recht op een kindsdeel? Omdat de door u verstrekte informatie met volledig is, moeten we van een aantal veronderstellingen uit gaan. We nemen aan dat 1. uw vader beide keren in algemene gemeenschap van goederen was gehuwd. 2. uw moeder geen testament heeft laten maken. 3. de tweede vrouw van uw vader ook geen testament heeft laten maken. In dat geval hebt u bij het overlijden van uw moeder al een aandeel uit de nalatenschap van uw moeder gekregen. Uw vader en u waren toen de enige twee erfgenamen. Na het overlijden van uwvaders tweede vrouw was uw vader zelf enig erfgenaam. Nu heeft uw vader kennelyk een testament gemaakt waarin hij alles heeft vermaakt aan de familie van zijn tweede vrouw. Met die gang van zaken hoeft u geen genoegen te nemen. U hebt als kind namelijk minimaal recht op uw legitieme portie. Dat houdt in dat u als kind de helft moet krijgen van het bedrag waarop anders recht had gehad. Als uwvader komt te overlijden, krijgt u de helft van zijn bezittingen (na betaling van successie). U kunt op dit moment niets ondernemen tegen het testament. Een testament blijft geheim zolang de op steller leeft. Zelfs echtgenoten kunnen geen inzage in eikaars testament afdwingen. Uw vader kan zijn testament dus zo vaak aanpassen als hij zelf wil. Daar heeft hij uw toestemming niet voor nodig. Mijn vrouw, die hulpbehoevend is, heeft bij de organisatie voor thuiszorg een aanvraag ingediend voor hulp in de huishouding. Dit bureau kan mijn vrouw niet helpen omdat er gebrek is aan personeel Kunnen unj nu op kosten van de gemeente een particulier zorgbureau inschakelen? We kunnen echt niet zonder hulp, en uie hebben ook geen kinderen die ons kunnenverzorgen. U bent niet de eerste 'thuiszorg-klant' die met dit probleem worstelt Eerder was er in de gemeente Al melo een tijdelijk aan een rolstoel gekluisterde vrouw die van de gemeente een vergoeding eiste zo dat zij huishoudelijke hulp kon inhuren via een par ticulier zorgbureau. De rechtbank in Almelo stelde haar in het gelijk. Wekelijks dient de gemeente 162,50 gulden te betalen aan de vrouw. De veroordeling van de gemeente Almelo betekent in theorie dat overal in Nederland mensen een be roep kunnen doen op de lokale overheid als zij hulp nodig hebben en een door bezuinigingen getroffen Ihuiszorginstelkng hen met kan helpen. In het von nis stelt de rechter dat in spoedeisende gevallen, waar geen andere mogelijkheden resteren, mensen een beroep kunnen doen op de nieuwe Wet Algeme ne Bijstand die door de gemeenten wordt uitgevoerd. De Almelose vrouw, een alleenstaande moeder met twee kleine kinderen, raakte na een ingrijpende ope ratie voor een lange periode aan een rolstoel gekluis terd. De thuiszorginsteümgen in Almelo en Wierden kunnen door bezuinigingen niet direct hulp in de huishouding bieden, ook af erkennen ze dat die ur gent is. Ook de bedrijfsvereniging kon de vrouw met helpen. De gemeente Almelo wees een bijdrage m het kader van de nieuwe Algemene Bijstands Wet af. In de zestiger jaren heb ik rentezegels gespaard. Waar kan ik die zegels nu nog verzilveren? Rentezegels werden m het verleden geïntroduceerd als aanvulling op het pensioen. De meeste kaarten zijn inmiddels afgekocht, het systeem is afgeschaft. U kunt terecht by de Sociale Verzekeringsbank in uw regio.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4