Onderzoek naar mogelijke corruptie Rotterdams Dagblad Artotheek Iaat kunstwerken zien Onafhankelijk accountant houdt sloopbeleid tegen het licht Protest tegen race baan Van der Windt optimistisch over bouwplan Dijksteeg Man loost motorolie Voortand kwijt na klap Rijverbod Jongeren bekennen inbraken Jeugdleider bekent ontucht met pupillen B en w geven fouten toe bij benoeming nieuwe directeur Waterweg Donderdag 5 september 1996 Bewoners uit de Leliestraat zijn het beu. De vroeger zo rustige zijstraat van de &roenelaan in Schiedam-Zuid is volgens hen tegenwoordig een racebaan. Na de gedeeltelijke afsluiting vandeGroenelaanwordtdesmalJéwoonstraat als ontsiui- iihgsrdirte gebruikt Protesten haalden tot a'osver niets uit. De bewoners geven de 'gemeente nog één kans en dsn gaan 'gegarandeerd 'de keien uit tie straat'. Op dit moment kent het protest neg een vriéndelijk karakter. D©;borden meiden T15', de maximumsnelheid die volgens de Gorzenaren in de straatzoumqetejngelden.De buurt. fs. kin derrijk en het kroostkan volgens,actievoerders alfeen vei lig spelen als er drempels komen» Een:afsluiting vinden zé nog bete) De onveilige situatie komt op korte termijn aae bod in een ge-Y sprek tussen de bewoners en wethouder L A. Hafkamp. De bewonersvereniging Schledam-Zuld denkt tijdens dat ge sprekmee oyer eén oplossing. Foto Dennes van der Welpoel Dijkstra. Schiedam Een 27-jarige Schiedammer is woensdagavond op de parkeerplaats van de Groen- oordstraat in zijn woonplaats door een getuige betrapt toen hij ver vuilde motorolie loosde. Toen de man merkte dat zijn praktijken waien ontdekt, reed hij met zijn auto naar de Sporthalstraat om daar verder te gaan met het ver versen van de olie. Op aanwijzing van de oplettende burger is de Schiedammer aangehouden. Hij krijgt een boete en moet de schoonmaakkosten betalen. Vlaardingen Een onbekende man raakte woensdagavond een voortand kwijt, nadat hij op de Delftseveerweg van een 38-jarige Vlaardinger een klap in het ge zicht kreeg. De man. moest naar het ziekenhuis. De twee konden het na een aanrij ding niet met elkaar eens worden. Tegen de verdachte wordt proces verbaal opgemaakt zodra het slachtoffer aangifte doet. Vlaardingen Een 33-jarige auto mobilist uit Vlaardingen is van ochtend vroeg op de Burgemees ter Heusdenslaan van de weg ge plukt. Na controle bleek dat hij onder invloed van alcohol achter het stuur zat. Hij had 1,2 promille in zijn bloed en kreeg daarvoor een rijverbod van vijf uur. Door Carel van der Velden Schiedam Een extern accountantskantoor gaat de beschul digingen onderzoeken die directeuren van verschillende sloopbedrijven in Nederland in het Rotterdams Dagblad heb ben geuit. De bedrijven beschuldigen ambtenaren van de ge meente Schiedam van vriendjespolitiek bij het gunnen van sloopopdrachten, waarmee in de praktijk miljoenen guldens zijn gemoeid. Eén sloper spreekt van 'corruptie.' In geld uitgedrukt wordt de laat ste jaren negentig procent van het sloopwerk door de gemeente Schiedam aan het Lekkerkerkse sloopbedrijf Bik gegund. Een deel van het werk krijgt Bik direct toe geschoven, in andere gevallen dingt het bedrijf in onderhandse aanbestedingen mee naar het werk. Bik komt in de praktijk meestal met de laagste prij s, maar volgens andere slopers is de aanbeste dingsprocedure in Schiedam 'een grote komedie'. Bij het grootste sloopprojeet uit de Sehiedamse geschiedenis (op de werf Wilton- Fijenoord) werden enkele van de grootste aannemers van-Neder land door de gemeente buiten de deur gehouden. Na het uitschakelen door de ge meente van de grootste concur renten won Bik de race om de 'klus van 6,5 miljoen gulden' on der andere van de Wassenaarse sloper Van Santen. Dit bedrijf met ders nooit en te nimmer in staat zou zijn geweest de megaklus op Vijfsluizen te klaren. Mocht Van Santen van de gemeente Schiedam op het werk inschrij ven, giganten in de bouw- en sloopwereld als HWZ en NMB- West werden voorafgaande aan de inschrijving het bos ingestuurd met de mededeling dat zij 'niet hadden kunnen aantonen een klus met een dergelijke omvang aan te kunnen'. De gevoerde correspondentie be treffende het opvallende selectie beleid bevindt zich in het archief van de" Dienst Gemeentewerken. Door een beroep te doen op de Wet Openbaarheid van Bestuur kreeg het Rotterdams Dagblad er inzage in. Beschuldigingen De gevraagde toelichting op het gevoerde beleid heeft het college van b en w tot dusver niet willen geven. Ook op de beschuldigin gen uit de sloopwereld weigert het dagelijks bestuur van de gemeen te in te gaan. In een brief aan de. gemeenteraad meldt burgemeester R. Scheeres nu echter dat er voldoende aanlei ding is om een onderzoek in te stellen naar 'de door de media ge noemde zaken'. Om een 'zo groot mogelijke objectiviteit' te garan deren wordt het onderzoek niet door de vaste gemeentelijke ac countant (VB Accountants) ver richt Een extern deskundige wordt met de klus belast. Het college wacht met het in nemen van een standpunt in de sloopkwestie totdat de externe ac countant klaar is met zijn werk. In haar oordeelsvorming willen bur gemeester en wethouders ook de eindrapportage van de raadsleden Schoenmakers, Reuderink en Sil- jee betrekken. Het trio verricht op eigen initiatief reeds maanden studie naar het sloopbeleid in de gemeente Schiedam. „Ik ben ontzettend blij dat het col lege de zaak zo serieus neemt en een extern accountant heeft inge schakeld," zegt M. Reuderink van de 'sloopcommissie'. „Er is in de ze zaak op gedegen wijze onder zoeksjournalistiek bedreven. Het is een goed idee om de gegevens die dat heeft opgeleverd door een onafhankelijk deskundige te la ten bekijken. Als commissie her kennen wij in elk geval veel van wat er is geschreven." In een brief aan het college vra gen Schoenmakers, Reuderink en Siljee wat de precieze opdracht luidt die het college heeft gefor muleerd voor het accountantsbu reau. „Het mag natuurlijk geen studie naar debet en credit wor den. Dat klopt allemaal wel. Als de accountant zijn werk serieus neemt, dan bestudeert hij de dos siers, hoort ons en steekt zijn licht op in de sloperswereld. Alle aspec ten die tot dusver zijn genoemd, verdienen onderzoek. Ja, de be schuldigingen van corruptie be horen daar wat mij betreft zeker bij." Door Ben van Haren Vlaardingen Wethouder K. van der Windt deelt niet de vrees van de raadsleden C.T. Oosterom (CDA) en J. Ranshuijsen (VV200Ö) dat de uitvoering van hét woning- bouwplan Dijksteeg ..in Vlaardin gen in'gevaar is. Wel geeft hij toe dat projectontwikkelaar Slokker zich nog niet aan het volledige plan wil binden en dat de finan ciering van de restauratie van de zes oude dijkwoningen én van het complex Nun Quam Perfectum nog niet rond is. „De verkoop van de appartemen ten, in,de geplande woontoren gaat inderdaad moeizaam. Die markt is moeilijk. Dat zien we ook in-de Babberspolder en andere plaatsen in de regio, maar ik ben optimistisch. Appartementenver- koop heeft gewoon tijd nodig, maar het gehele project Dijksteeg ziet er hoopgevend -uitant woordde hij gisteravond op vra ten van' de ongeruste leden van deraadscommissievoor stadsont wikkeling. Voorwaarde Oosterom en Ranshuijsen wezen op'de ontbindende voorwaarde in de overeenkomst tussen Slokker eride gemeente, volgens welke de projectontwikkelaar pas een bouwplieht heeft als hij zestig pro cent van de woningen heeft ver kocht. Verdér wilden zij meer dui delijkheid over de financiering van de restauratie van de zes ou de, overhangende dijkwoningen aan de Maassluissedijk en het uit kalkzandsteen opgetrokken Nun Quam Perfectum, De gemeente heeft, in overleg met de Historische Vereniging Vlaardingen (HW), een plan la ten ontwikkelen door de Stichting Stadsherstel Den Haag en Omge ving NV. Dit gebeurde nadat Slok ker had gemeld geeo heii te zien in het behoud van deze panden met historische waarde aan de ou de zeedijk, waarvoor de HW zich al jaren inspant. Daarbij wordt uitgegaan van een ruime rijks subsidie; steun uit het regiobouw fonds en een bijzondere verkoop- constructie. Van der Windt weigerde gisteren over de vorderingen van zijn over leg met onder meer het rijk mede delingen te doen. „Ik kom, zoals al eerder tegen u gezegd, met een volledig overzicht van de finan ciering als alle gesprekken ijn af gerond en klip en klaar is waar een en ander vandaan komt. Maar de doorgang van de nieuwbouw hangt hier niet van af." Oosterom en Ranshuijsen sput terden tegen. „Het één kan niet los worden gezien van het ander. Met de grondopbrengst van de nieuwbouw betalen we toch de re- habilitatie'van de oude panden?" Lós van elkaar Van der Windt deelt die mening niet. „Het zijn twee zaken, die wel degelijk los van elkaar staan. On ze inzet is het totale plan volgens ontwerp uit te voeren. De project ontwikkelaar zelf is ook-hoopvol. Hij wil starten "met de bouw van de parkeergarage en eengezins woningen, die allemaal snel zijn verkocht. De verkoop van de ap partementen in de toren heeft ge woon meer tijd nodig, maar wij moeten er nu voor zorgen dat de vergunningen er komen én de grond bouwrijp wordt gemaakt," WD'er De Beer steunde de wet houder, maar maakte van de gele genheid gebruik om te wijzen op zijn pleidooi voor de bouw van meer eengezinshuizén in de West- wijk in plaats van appartementen. Vlaardingen Met de aanhouding van vijf jongens int Vlaardingen heeft de politie ongeveer honderd inbraken in kelderboxen en po gingen daartoe bpgelost. De ver dachten zyn allen 14 en 15 jaar. De jongeren verklaarden de in braken tijdens de afgelopen zo mermaanden uit verveling te heb ben gepleegd. Aan de Wenenweg in Holy-Noord werden zestig boxen opengebroken. Daarnaast was er nog sprake van zo'n dertig pogingen. Op, de Madridweg heb ben de VlaardingeTS ingebroken in tien kelderboxen. Sommige 'adressen' werden meer dan eens bezocht, hebben enkelen ver klaard. De buit bestond uit rad: 's, ge reedschappen, geluidsboxen, ten nisballen en spuitbussen, waar mee grafitti werd aangebracht op de muren van de flat aan de We nenweg. De politie kwam de groep op het spoor nadat één van hen eind vo rige maand door bewoners op he terdaad werd betrapt. De politie heeft geen idee wat de waarde van de totale buit en de schade is. Schiedam Een 48-jarige jeugd leidervan de Sehiedamse voetbal vereniging HBSS heeft bekend enkele pupillen te hebben mis bruikt. Dat heeft woordvoer der van de politie ilL tiedam be kend gemaakt. De man werd afgelopen maandag aangehouden op verdenking van seksueel misbruik van minderja rigen. Zes slachtoffers in de leef tijd van 8 tot 13 jaar hebben met hun oudersaangifte gedaan by de politié ih:-Schiedam.-:Dê' politie sluit niet uit dat er nog meer slachtoffers zijn. De leiding van de voetbalvereni ging stelde de man in augustus op non-actief nadat de eerste aangif ten bij de politie wart binnenge komen. De jeugdleidt v is meer dan tien jaar actief gei- »est bin nen de voetbalclub. De Schiedam mer heeft toegegeven pupillen bij hem thuis te hebben misbruikt Hij wordt donderdag voorgeleid aan de officier van justitie. Vlaardingen Nog een weekje en dé nieuwe toonruimte van de arto theek in Vlaardingen is klaar. Wie het gepriegel op de dia's allang beu was, kan nu z'n hart ophalen.' Op de eerste verdieping van het Hoilandiagebouw is een splinter nieuwe ruimte ingericht waarin doorlopend zo'n tweehonderd kunstwerken te zien zijn. Aan de muur hangen een paar grote werken. Er staan vitrinekas ten met beeldjes. Op een paar planken worden wat olieverfschil derijen gezet. Een reeks werken leunt op stellages in het midden van het vertrek. Daartussen ko men nog beelden te staan op sok kels. „Het was nodig," zegt arto- theearesse Erica Stock over de aanwinst. „Het is toch heerlijk om het werk te kunnen zien ia plaats van zo'n klein plaatje. Het is hier ook zo licht," gaat ze blij verder. „Voorheen zaten we weggestopt in een donker hok." En zo kan de artothecaresse wel meer nadelen van het oude sys teem opsommen. „Op donderdag en vrijdag is het vaak zo druk dat mensen langs elkaar heen voorde dia's lopen. Bovendien wil je als artotheek zoveel mogelijk laten zien, waardoor het nogal romme lig wordt. Er zijn ook een hoop werken waarvan je aan de dia's niet afziet dat ze leuk zijn. Nu kunnen mensen zich tenminste een beetje voorstellen hoe een- schilderij straks aan de wand hangt." De tweehonderd getoonde wer ken zijn een selectie uit de 1500 kunstwerken die de artotheek heeft verzameld, waaronder gra fiek, foto's, objecten, beelden en aquarellen. Die samenstelling zal regelmatig veranderen, zegt Stock. „Zodat er voor mensen die de ene week niet kunnen kiezen, er de volgende week iels nieuws tussen zit." De lichtbakken met de dia's blijven ook gewoon, zij het voor de reserveringen. Volgendeweek is de verbouwingvan de artotheek jn Vlaardingen klaar en kan een flink van dewerken 'in het echt'worden bekeken. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra De nieuwe manier van tonen heeft alles te maken met de op stapel staande organisatorische veranderingen van de Artotheek Vlaardingen. Per 1 januari 1997 gaat de artotheek zelfstandig ver der en hoort dan niet meer bij de Artotheek Rijnmond. „We zijn al achttien jaar bezig dus we zijn on derhand wel een volwassen arto theek," zegt een lachende Erica Stock, die al vanaf het begin bjj de Vlaardingse artotheek werkt. „We gaan automatiseren zodat we de administratie sneller kunnen af handelen en we laten mensen sneller kiezen. Nu kunnen we ze tenminste iets laten zien." Naast de nieuwe toonruimte staan er nog een paar andere ver beteringen op stapel. Stock: „Er komt een nieuwe balie in de hal van het Hoilandiagebouw. En er wordt volgend 'jaar een biblio theek ingericht met kunstboeken en tijdschriften. Die is vooral bedoeld voor intern gebruik, docenten aan de Vrije Academie bijvoorbeeld, maar is natuurlijk ook toegankelijk voor mensen die iets willen lezen of op willen zoeken." Door Jan Rozendaal Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen ge ven toe dat zij fouten hebben ge maakt bij de benoeming van mevrouw A. C. Spindler tot direc teur van de Dienst Milieu. De ge meenteraad is onvoldoende op de hoogte, gehouden, antwoordt het college op vragen van C. A.E., de Jonge van de SGP/RPF/GPV- combinatie, Ah es overziende zijn wij van me ning dat in de toekomst dergelij ke onvolkomenheden niet meer, mogen voorkomen," is de laatste zin van de antwoordbrief. Burgemeester en wethouders be tuigen dus spijt. Erkend wordt dat de gemeenteraad niet goed op de hoogte is gesteld van de procedu re rond de 'bevordering' van mevrouw Spindler van waar nemend-directeur van de Dienst Milieu tot directeur. In feite kwam het erop neer dat de ge meenteraad plotseling een direc teur had, zonder dat de leden dat wisten. De gemeenteraad is het bevoegde orgaan om een direc teur te benoemen (en te ontslaan). De kwestie kwam afgelopen voor jaar aan de orde rond de op han den zijnde fusie tussen Milieu en de Dienst Stadswerk. Nadat de di- reeteur van Stadswerk, F. A. M. Sehreiner door b en w met ruim een half miljoen gulden in z'n por temonnee naar huis was gestuurd omdat hij niet capabel werd ge acht, werd Spindler voorgedragen als kandidaat om de nieuwe mam- moetdienst binnen de gemeente te gaan leiden. Zij genoot ener zijds de voorkeur, maar ander zijds verklaarde burgemeester Stam, die in deze zaak het woord voert, dat de gemeente niet an ders kon- dan Spindler deze baan aanbieden. Zij had daar op grond van haar rechtspositie recht op.1 De oppositie klaagde steen en been en wilde de mogelijkheid hebben om te kiezen uit meerdere kandidaten. 'Kiezen uit één kan didaat is geen keuze,luidde de kritiek; Opheldering SGP/RPF/GPV-raadslid De Jonge vroeg zich vlak voor de vakantie plotseling af hoe het eigenlijk zat met het directeurschap van Spindler. Hij kon zich niet herin neren dat de gemeenteraad daar over een besluit had genomen en vroeg opheldering. Van wethou der A Kool (personeelszaken) kreeg hij die niet en ook burge meester Stam raakte verstrikt in de uitleg. De. redenen om Spind ler 'op te waarderen tot volwaar dig directeur' kwamen optafel. En waren ook legitiem: met het oog op de aanstaande fusie eisten de milieu-ambtenaren een 'echte directeur' en geen plaatsvervan ger of waarnemer. Verder staat in de arbeidsvoorwaarden dat een waamemerschap niet oneindig kan duren. Kool schreef een brief je dat Spindler zich kon zien als directeur en gelijkwaardige partij in het overleg van vakdienstdirec- teuren. Maar Kool vergat een ko pie van dat briefte naar naar de gemeenteraad te sturen. Of zelfs maarte bespreken in de commis sie voor personeelszaken. 'Onvolkomenheden die in de toe komst niet meer mogen voorko men,'schrijf het college nu. Een aantal oppositiepartijénheeft al te kennen gegeven tegen de be noeming van Spindler te stem men. Niet omdat ze haar geen goede kandidaat vinden, maar vanwege de procedure. Dat. ne- men ze b en w kwalijk, dié met dé onduidelijkheid het er voor Spindler ook niet makkelijker op hebben gemaakt. De Jonge zei gisteren nog niet te weten wat hij met de antwoorden van b en w gaat.doen. Hij wil dat eerst in zijn fractie bespreken. In de gemeenteraadsvergadering van oktober komt de kwestie aan de orde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1