16 s Quality Equipment loopt voorop in chipkaart-techniek Rijwieldetaillist sw 2 p 'Caravan even luxe als een eengezinswoning' b 1--sS C%r feSlt De chipkaart komt, maar voorlopig wordt er nog gepind ROTTERDAM BERICHT Bekendmaking onteigeningsbesluiten Rotterdams Dagblad Vrijdag 6 september 1996 Door Sentina van der Meer Rotterdam Bij het soft- en hardware bedrijf Quality Equipment in Capelle aan den IJssel knijpen ze in hun handen. „Wij zijn tot nu toe de enige zaak die'dranken, versnaperingen en parkeer automaten kunnen koppelen aan betaalterminals, waarin straks twee soorten chipkaar ten geaccepteerd zullen wor den," zegt directeur W. Fahr- ner (36). Deze maand is de landelijke omruil- en aanpas singsactie van de pin-auto- maten en -passen van start gegaan voor de Chipknip en Chipper van de banken. En dus is het aanpoten voor het op de grens met Rotterdam gevestigde bedrijf. Voor het einde van dit jaar moet op het station bij de snoepautoma ten met een chipkaart betaald kunnen worden. En op straat mag niemand meer worden aange sproken om geld te wisselen voor de. parkeerautomaat. Geen ge rommel meer met kleingeld. Er wordt voortaan gechipt bij auto maten. Eet lijkt allemaal zo makkelijk. Was het niet dat het voorlopig nog oorlog is tussen de banken? De Postbank en ING Bank komen immers met een eigen pas. En of beide chipkaarten op alle automa ten door dezelfde gleuf kunnen, valt nog maar te bezien. Nog steeds wordt er door de twee pro ducenten van de electronische portemonnee over en weer geru zied, waardoor het verstrekken van de systeemgegevens over de chipkaarten niet vlot verloopt Volgens manager techniek G.J. Lodder van Automatic Holland, exploitant van koffxé-, thee- en versnaperingsautomaten, zou het een hele geruststelling zijn als beide partijen eens tot elkaar zou den komen. Lodder zit ook in de commissie van de Vereniging inzake Distri butie en Diensten door Automa ten (VIDA) over de electronische portemonnee. Volgens hem wordt het voor de consumenten veel te verwarrend als ze met twee ver schillende gleuven moeten wer ken. „Dat beseffen ze bij de ban ken ook wel. Maar de heren van de bank zijn oppermachtig, als zij nog even willen ruziën dan doen ze dat Wij moeten er maar voor zorgen dat we, als ze uitgeruzied zijn, direct paraat staan met onze automaten met één gleuf voor al lebei de chipkaarten." Beide kaarten In'Capelle aan den IJssel maakt directeur Fahmer zich niet zo druk over de afloop van de bank- entwist. Zijn terminals zullen im- »*4«Ss«ïggi» Uitzend- determi na is, die de chipkaarten tot leven brengen, in eikaart Foto's Niels van der Rotterdams 't j,- -yl ■>-ï v j mers beide kaarten kunnèn ver werken. Het kantoor van het twin tig man sterke bedrijf staat dan ook vol glimmende blikjesauto maten van Coca Cola, Mars-auto maten en de koffie- en thee-auto maten van Douwe Egberts en Van Nelle. Want in dat kantoortje moe ten al die kasten in no time ge schikt worden gemaakt voor de Chipknip en Chipper. Directeur Fahmer loopt zenuw achtig tussen de kasten en zijn personeel heen en weer, want er is maar weinig tijd om alle automa ten op tijd klaar te krijgen. Een man is helemaal weggedoken in een Mars-automaat om de nieuwe terminal aan te brengen. Aan een lange tafel werken uitzendkrach ten aan de (eind)assemblage van betaalterminals. Eigenlijk is het kantoor op het Ca- peise bedrijventerrein aan de Hoofdweg veel te klein. „Maar we hebben gewoon geen tijd om te verhuizen," zegt Fahmer. „We hebben het zo druk," zegt hij en kijkt het 'crisiscentrum' rond, „dat we maar een groot deel heb ben uitbesteed." Bijna tien jaar bestaat Quality Equipment nu. Bij het bedrijf danken ze hun voorsprong aan het feit dat ze simpelweg langer met kaartsystemen bezig zijn dan andere software-ontwikkelaars. „Wij ontwikkelden in het begin (chip) kaartsystemen voor vooral grote bedrijven; minimaal dui zend man personeel," zegt de jon ge directeur. Vorig jaar oktober kwam het be drijf m een stroomversnelling te recht toen de gezamelijke banken de Chipknip in Arnhem by wijze van een piiot-project invoerden. „Direct al by de opening konden wij een perfect werkende snoep automaat presenteren," zegt Fahmer trots. Mensen van Bank- sys bleken daar heel verbaasd De jonge directeur W, Fahmer zit voor de chipkaartautoma ten, die bij universiteiten en hogescholen geplaatst gaan worden. over te zijn. Banksys is de Belgi sche Interpay (het bedrijf dat m Nederland alle transacties afhan delt), de Chipknip is van origine een uitvinding van die onderne ming. „Zij zijn daar in België al veel lan ger berig met chipkaarten, maar hebben tot nu toe grote proble men ondervonden het systeem in automaten te laten werken," ver telt de directeur vergenoegd. „Dus heb ik gezegd dat ik wel een monteur langs zou sturen. Die had een koius. automaat binnen een half uur aan de praat. Voor hem was dat een. simpel klusje." Bij Quality Equipment hadden ze ook al wat ervaring met het aan sluiten van kaartsystemen op au tomaten. Met de chipkaart had den ze bijvoorbeeld al eerder ge werkt door de samenwerking met de Informatie Beheer Groep. Voor de Universiteit van Twente had hetbedrijf honderdzestig automa ten geschikt gemaakt voor een proef met de studenten-chip kaart. De PTT heeft op dat mo ment met een aantal andere leve ranciers hetzelfde gedaan bij de Rijksuniversiteit van Groningen. Sinds de proef in Arnhem werken ze bij Quality Equipment veel sa men met Banksys, waardoor ze -ook nauwe contacten onderhou den met de Nederlandse banken en al geruime tijd de gegevens van beide chipkaarten in huis hebben. „Ja, ze hebben zich er goed inge- wurmd," zegt Lodder van Auto matic Holland. „Er wordt veel door de banken aan hen overgela ten, waardoor ze een belangrijke voorsprong hebben op andere software-bedrijven," gaat hij ver der. Hierdoor is volgens hem de de automatenbranche voor dran ken en versnaperingen voorlopig aangewezen op het Capelse be drijf. „Maar andere bedrijven zijn bezig met een inhaalrace. Aan het einde van het jaar, als veel men sen in Nederland een chipkaart hebben en de banken uitgeruzied zijn, kunnen die hetzelfde." Dat is voor Lodder in ieder geval al één geruststelling. „Want anders had den we te maken met een mono polist." Door Peter Punt Dordrecht Nederland heeft de grootste caravandichtheid van Europa. Volgens de KAI vereni ging, de belangenorganisatie van importeurs en fabrikanten bezit ten 426.000 huishoudens een tour caravan. Dat is 6,9 procent van de Nederlandse bevolking. Als je op de Autoroute du Soleil in Frank rijk een caravan ziet rijden, kan je er bij pakweg 8 van de 10 exem plaren vanuit gaan dat het Neder lander is. „We rijn nou eenmaal een volk van avonturiers," zegt Ad Vlaanderen, directeur van het gelijknamige Dordtse caravan import en productiebedrijf. De onderneming heeft pas een nieuw onderkomen geopend, pal tegen over het oude pand op het indus triegebied Dordrecht-West. Het familiebedrijf Vlaanderen be staat uit drie onderdelen: Adria Caravan Promotion, Sunseeker bv en Sterckeman Nederland bv. Het Sloveense merk Adria en het Franse merk Sterckeman worden geïmporteerd, de Sunseeker sta caravans worden in het eigen be drijf gefabriceerd. „Sunseeker is van oorpsrong een Engels merk. We importeerder het eerst, maar de eigenaar van die fabriek was vergeten de merknaam te depo neren. En wij zochten een leuke naam voor een eigen product. Vandaar. Die Engelsman is overi gens failliet," legt Ad Vlaanderen uit De Sunseeker-stacaravan doet het vooral goed by de50-plussm. Het zijn mensen die lange tijd met de tourcaravan op pad zy n ge gaan, maar nu de rust zoeken van een vast plekje op de camping, vertelt commercieel manager John Lek. Volgens de RAI zijn er in Nederland zo'n 114.000 stacara vans. Veel groei rit er niet meer in. Lek: „Het is voor 90 procent een vervangingsmarkt. Ze gaan gemiddeld 25 jaar mee, maar op een gegeven moment is men aan iets nieuws toe." Met het Sloveense merk Adria was Vlaanderen lange tijd markt leider in Nederland, maar de bur geroorlog m het voormalige Joegoslavië gooide roet in het eten. „Ja, we zijn wat gezakt op de ladder," zegt John Lek. „Nu had Slovenië zelf maar enkele weken last van oorlogshandelingen, maar de toeleveringsbedrijven van Adria waren gevestigd in Kro atië en Servië. De levering van ca ravans en onderdelen verliep daardoor een stuk lastiger." Vlaanderen bedient met Adria al le dealers m Nederland, België en Duitsland. Zij kunnen in Dor drecht onderdelen bestellen, maar ook in de showroom de nieuwste modellen bekijken. Vol gens Ad Vlaanderen is Adria één van de meest verkochte merken in Nederland. „Sinds we in '68 be gonnen, zijn er bij ons 40.000 van verkocht. Het is een onvoorstel baar bekend merk De directie zegt veel vertrouwen te hebben in de earavanmarkt, at is de sterke groei van de jaren '80 er wel een beetje uit. De RAI spreekt van ongeveer 20,000 cara vans die jaariyks in Nederland worden verkocht (peil '95). Verder is er levendige handel in occas- sions. Mensen die een nieuwe caravan De 'caravan-boys' van Vlaanderen. Vanaf links: John Lek, Ad Vlaanderen en Aridré Vlaanderen. Foto Ad Molendijk kopen om er met hun gezin op uit te trekken, stellen volgens John Lek steeds hoge e eisen aan het comfort. De modellen worden jaarlijks vernieuwd. Het wordt steeds meer het eigen huis op wie len met dezelfde luxe als een een gezinswoning. „Het is deze trend die de prijzen omhoog stuwt. Je kunt het vergelijken met de auto markt In 1980 kocht je nog een Opel Kadett voor 121)00 gulden. De Japanners zy n auto's gaan ver kopen met veel extra's en daar konden de anderen niet bij ach- terblijven. Nu kost een Opel Astra al gauw 30 mille. Het is een stij ging van 250 procent, terwijl het inkomen met 40 procent is geste gen. Dat staat niet in verhouding, In de caravanwereld zie je precies hetzelfde," aldus Lek. De earavanliefnebber kan tussen 22 en 27 november weer rijn hart ophalen op de Kampeer-en Cara- vanrai m Amsterdam, diejaarlyks wordt bezocht door gemiddeld 70.000 mensen, Nederland blijft een caravanland. Rotterdam De nieuwe regeling" om 'persofeéèlsledea'1 van bedrijven op een goedkope' manier van een goede.-fiets te: voorzien om. haar het werkterij-} den, valt niet in goede aarde by de zelfstandige rywieldetaülist' „Dit plan voor de bevordering van het fietsgebruik blijkt bij nadere beschouwing een paard, van Troje te rijn," aldus een rap-" port van het bureau Detavisïe,; dat onderzoek naar de gevolgen heeft verricht in opdracht-van Eureteo, belangenbehartiger van de zelfstandige rijwielhan del. -- De nieuwe fiscale regeling, be doeld om het woon-werkverkeer per auto terug te dringen, veran dert volgens Detavisie de struc tuur van vraag en aanbod in de rijwielhandel volkomen. Het is de bedoeling dat bedrijven aan de werknemers een fiets tot een aankoopwaarde van ƒ1500 ver strekken. Deze fiets, uitdrukke- lijk geen snor- of bromfiets, dient te 'worden gebruikt voor woon-werkverkeer, eventueel in - combinatie met openbaar ver voer. Ook toebehoren als sloten, fietskleding, verzekeringen on derhoud kunnen voor rekening van de werkgever komen. Van zelfsprekend mag de eigenaar zajn fiets ook privé gebruiken. Al zes jaar achtereen ligt het aantal nieuw verkochte fietsen op 1,3 mijoen per jaar, verdeeld oyer alle mogelijke typen. De gé-,' middelde prijs daarvan bedraagt 1 ƒ762. Onderzocht is' dat 22 pnp' 1 cent van deze - fietsengebruikt 1 wordt 'om, 'dagelijks van 'huis naar werk te rijden. Driekwart van, alle nieuwe fietsen-komen/' via de vakhandél op dé weg, dus> 'de zelfstandig gevestigde (rij-, wieldëtailiist: In 1990 verkocht^ deze fietsenhandelaar nog >891 procent van alle nieuwe fietsen. - „De vakhandef" staat' onder druk," zegt Detavisie in het On derzoeksrapport' „Zij verliest marktaandeel' aan -branche-/ vreemde kanalen als warenhui zen, discóüntzaken, postorder-" bedrijven, supermarkten en het> grcHDtwinkel bedrijf." - - Bovendien staat d vakhandél onder druk door inperking van de wettelijke vestigingseisen en het loslaten van het systeem van vaste prijzen. De algemene con clusie is dat de vraag naar nieu wefietsen stabiel is, maar dat de rijwielvakhandel langzaam- maar zeker terrein verliest. Volgens de onderzoekers heeft de vakhandél geen baat hij het bedrijfsfietsenplan, hoewel er sprake is van een nieuw markt segment. De bedrijven zullen hun fietsen in het groot inkopen en aanzienlijke kortingen be- - dingen. (De detaillist zal niet in staat zijn deze kortingen te ge ven. Door Raymond Peil Den Haag De Nederlandse ban ken beginnen deze maand de Eu ropas en de Giromaatpas te ver vangen door een exemplaar met een chip erop, de Chipknip of de Chipper. Gebruik op grote schaal is voorlopig slechts mogelijk in steden als Zwolle en Arnhem en enkele studentenpopulaties, de rest van Nederland blyft nog even pinnen of contant betalen. De werkelijke strijd tussen de concurrerende chipkaarten van de banken (Chipknip) en Post- bank/ING/PTTTelecom (Chipper) woedt intussen achter de scher men. Het succes van de kaarten hangt af van hoeveel bedrijven de banken aan hun systeem weten te binden. De paginagrote kleuren- advertenties in kranten dienen slechts om de geest van de consu ment rijp te maken voor het nieu we stukje plastic. De oorlog om de electronische portemonnee barstte eerder dit jaar onverwacht los. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de consu ment met twee geheel onverenig bare chipkaarten zou worden op gezadeld. Dat gevaar lijkt na de inleidende schermutselingen ge weken: in hun ijver om zieltjes te winnen gaan alle banken inmid dels zo ver dat zij pin- en chipau tomaten gratis ombouwen voor het gebruik van de eigen kaart. Deze miljoenen verslindende slag (minimaal 300 miljoen gulden, de banken hebben er grote bedragen voor opzij gezet) verplaatst zich nu naar het niveau waar het grote geld is te verdienen. Chipkaart aanbieders proberen zo veel mo gelijk ondernemingen op hun kaart te krijgen om de licentiever goedingen, provisies en de re venuen uit het betalingsverkeer op te strijken. Voor het bedrijfsleven lijdt het daarbij geen twijfel dat zij op één of meer kaarten moeten meelif ten. De chipkaart is niet alleen de sleutel tot de portemonnee van de consument. Populaire klanten binders als spaarprogramma's (Air Miles) kunnen ook op de kaart. Bovendien kan met de chipkaarten waardevolle informa tie over de koopgewoonten van de consumenten worden verzameld. Debanken en PTT Telecom knok ken nog steeds volop om de gunst van het bedrijfsleven. „Wij zijn met iedereen in gesprek," zegt de Postbank, zonder aan te geven welke Vette kluiven' dat zijn. Ook bij andere banken wordt de in druk bevestigd dat de onderne mingen de kat het liefst even uit de boom kijken. Ondanks deze afwachtende hou ding heeft zich toch al een soort kopgroep afgescheiden van het grote peloton. C&A, Edah, Esso en HEMA hebben zich verbonden aan een klantenkaart voor elec- tronisch betalen, sparen, telefone ren, parkeren en het openbaar vervoer op basis van de Chipper- technologie van PTT Telecom en de Postbank. De experimentele Primeur Card, de electronische beurs van winkelorganisatie Su- v perunie (meeT dan twintig ketens, waaronder Hoogvliet, COOP en De Boer), streekvervoerder VSN en verzekeraar Achmea heeft ook aansluiting gezocht by de Chip per, Tienduizenden ondernemers m het midden- en kleinbedrijf eveneens. Tegenstrever Chipknip boekt tot dusver bescheidener successen. Shell, Albert Heijn, V D en Blokker zijn van plan deze standaard te omarmen. Dat zal in de meeste gevallen gaan om klan tenkaarten. ONTWIKKELINGSBEDRIJF ROTTERDAM- De burgemeester van Rotterdam maakt bekend: de besluiten van de gemeenteraad van 22 augustus 1996 A. tot onteigening van diverse onroerende zaken waarover de gemeente de beschikking behoeft ten behoeve van de uitvoering van het bestemmingsplan Het Nieuwe Westen. in het belang van de Volkshuisvesting zullen de panden Messchertstraat 32 t/m 36 op hoog niveau worden gereno veerd en samengevoegd tot gestapelde woningen. B. tot onteigening van diverse onroerende zaken waarover de gemeente de beschikking behoeft ten behoeve van d,e uitvoering van de 2e herziening van het bestemmingsplan Het Nieuwe Westen. In belang van de Volkshuisvesting zullen de panden Duyst- straat 5 t/m 47, Nieuwe Binnenweg 426 t/m 430 en 446, Ael- brechtstraat 2 t/m 44 en 3 t/m 37 en Van der Hllststraat 12 t/m 32 worden gesloopt en vervangen door nieuwbouw van woningen en bedrijfsruimte. De besluiten liggen met ingang van 9 september 1996 ge durende vierweken voor een iederter inzage bij: OntwikkelingsSedrijf Rotterdam Galvanistraat 15, toren EP II. kamer18.68 Openingstijden: 9.00 -16.00 uur. Belanghebbenden, die tijdig hun zienswijze omtrent de ver schillende onteigeningsplannen bij het gemeentebestuur naar voren hebben gebracht, kunnen gedurende de periode dat de besluiten ter inzage liggen schriftelijk en gemotiveerd bedenkingen naar voren brengen tegen de verschillende raadsbesluiten tot onteigening bij: H.M. de Koningin p/a Minister van V.R.O.M. Postbus 20951 2500 EZ Den Haag Voor inlichtingen kunt u terecht bij Bureau Onteigeningen van het OntwikkelingsBedrijt Rotterdam, tel. 010-4895794. Rotterdam, 6 september 1996

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4