11 Akkoord over renovatie PLN mr CDA houdt poot stijf: acht koopzondagen in Viaardingen Rotterdams iagiilad Kritiek op nieuwe bibliotheek laat wethouders koud Slooprapport afgerond Van Markenstraat wil onafhankelijk adviseur Maassluis helpt Hatvan Bokx Bouw start eind oktober met werkzaamheden in Zuidbuurt Nieuwe visitekaartjes voor Schiedam Notaris verloot kaartjes voor Youp van 't Hek Reclamebord valt op jongen Been bekneld in machine Hardrijders op de bon Gestolen auto achtergelaten Man vergeet aanrijding te melden Vroeger naar Stadsgehoorzaal voor kantoor- verpakking- en decoratiemateriaal -o Waterweg Donderdag 12 september 1996 Schiedam De commissie sloopzaken heeft gistermiddag haar eindrapportage ingediend bij het Schiedamse college van b en w. In het rapport staan onder meer aanbevelingen om het aan bestedingsbeleid in de gemeen te Schiedam te verbeteren. Het rapport is opgesteld door de raadsleden Schoenmakers (Plat form Schiedam), Reuderink en Siijee (beiden PvdA). De raadsle den, die op eigen initiatief het onderzoek hebben verricht, zijn op tal van onregelmatigheden gestuit. Volgens hen staat de ge meente Schiedam onder meer te weinig concurrentie toe. waar door de gemeenschap (te) duur uit is. Het rapport is vertrouwe lijk. Een onafhankelijk accoun tant gaat het gemeentelijk sloopbeleid binnenkort ook nog eens doorlichten. Dat gebeurt mede naar aanleiding van ont hullingen betreffende de sloop- praktijken in de gemeente Schiedam in het Rotterdams Dagblad. Slopers beschuldigen ambtenaren van corruptie. Door Carel van der Velden Schiedam De bewoners van dc Van Markenstraat eisen een onaf hankelijk adviseur die de door de gemeente Schiedam aangevoerde argumenten voor sloop van hun woningen op hun werkelijke waarde kan schatten. Wethouder A. Reijnhout beloofde gister avond tijdens de commissieverga dering stadsvernieuwing het ver zoek door te spelen aan het IOBS, de organisatie die verantwoorde lijk is voor de bewoners-onder steuning in Schiedam. In juni besliste de gemeente als bij donderslag by heldere hemel dat 49 woningen in de Van Mar kenstraat moeten worden ge sloopt. In de directe omgeving moesten reeds woningen tegen de grond om plaats te maken voor de metro-aanleg, maar de Van Mar kenstraat kwam in de sloopptan- nen niet voor. Dat de flats alsnog wegmoeten, heeft volgens de ge meente een 'stedenbouwkundige reden'. De huurwoningen in de sociale sector staan in de visie van de gemeente in de weg om een ambitieus plan volledig waar le maken Volgens de planning bouwt projectontwikkelaar Be- mog na de sloop driehonderd (duurdere) appartementen in het gebied. Woordvoerster Van Leeuwenstein van de bewoners van de Van Mar kenstraat „Verder wordt beweerd dal de metro bij ons in de buurt voor trillingen en grondzettingen gaat zorgen. Voor ons is er geen chocolade meer ran te maken, Wij hebben dringend advies nodig." Op eigen initiatief hebben de be woners reeds advocaat mr, D. Cle- ton ingeschakeld. Zij onderzoekt de juridische mogelijkheden om de sloop tegen te houden. Volgens de bewoners zijn de gemeente en het IOBS moreel verplicht de Van Markenstraat in elk geval finan ciële steun te bieden in hun stryd tegen sloop. Van Leeuwenstein: „Opbouwwer ker Maarten van Otterdijk heeft ons gigantisch in de steek gela ten. Hy wist al maanden dat dit sloopbesluit was gevallen, maar ons heeft hij nooit ingelicht. Het zelfde geldt voor de bewonersver eniging." Bewoner Stokhoff: „Ik ben daar waanzinnig boos en verdrietig over. Ik ben geen partij, ik besta niet. De organisaties die mij moe ten vertegenwoordigen, spelen handjeklap met de gemeente Schiedam." Redelijk M. Reuderink, PvdA-raadslid en bestuurslid van het IOBS, liet di rect na de vergadering weten het verzoek uit de bewonershoek tot ondersteuning redelijk te vinden. „Vanuit de woonconsumentenpot moet het mogelijk zyn om deze bewoners hulp en ondersteuning te bieden. Ik spreek even onder voorbehoud, want in het bestuur is dit nog niet aan de orde ge weest." Reuderink vindt niet dat het IOBS-bestuur met de honorering van het verzoek impliciet de be wonerskritiek onderschrijft dat de in Nieuwland voor de bewo- nersondersteunmg verantwoor delijke medewerkers Van Otter- dijk en Van Dijk hebben gefaald. „De kritiek is voorstelbaar, maar niet terecht Ze proberen wel de gelijk de bewoners te helpen. Maar deze situatie vraagt om een evaluatie. Het is niet juist geweest deze bewoners te passeren. Dat kan ook de politiek zich aanreke nen." De raadsleden trokken gister avond collectief het boetekleed aan waar het de gevolgde proce dure betrof. Wethouder Reijn hout: „Dit verdient geen schoon heidsprijs, maar het feit blijft dat wij ook bij een betere procedure tegenover elkaar zouden zijn ge komen. Het belang van Nieuw land vereist dat uw woning wordt gesloopt. U bent het daar niet mee eens en dat is logisch." kwalitatief verantwoorde wonin gen beschikbaar gaan stellen voor de bevolkingsgroep met de laag ste inkomens tegen een accepta bele huurprijs. De samenwerking tussen beide zustersteden is voor een langere termijn aangegaan. Bij de opzet van de organisatie wordt in eerste instantie een be roep gedaan op de in Hongarije beschikbare kennis en inzicht. s De woningslichting Maassluis (WSM), de stichting Stedenband Maassluis/Hatvan en het gemeentebestuur van het Hongaarse Hatvan hebben van daag een samenwerkingsover eenkomst ondertekend voor de oprichting en vorming van een lo kale huisvestingsorganisatie in Hatvan, De organisatie moet met behulp van deMaassluise inbreng Door Ben van Haren Viaardingen De renovatie van de eerste PLN-flats kan eind oktober van start gaan. Dat heeft directeur J. C. F. Daamen van Bokx Bouw gisteravond meegedeeld. Met Woningbedrijf Viaardingen had hij juist overeenstemming bereikt over de prijs van het vier jaar durende karwei. Een prijsconflict tussen de aanne mer en de huisbaas was er de oor zaak van dat van de geplande start in september moest worden afgezien. Kort voor de bouwvak vakantie liepen de onderhande lingen vast lussen het voormalige gemeentelijk woningbedrijf en de aannemer, die op grond van een zeven jaar oud contract recht had op dit werk. Volgens een woedend bestuur van de vereniging van PLN-bewoners, die al tien jaar strijden voor reno vatie van hun complex, had de aannemer zijn comfortabele posi tie gebruikt om de prijs op te drij ven en per woning vijftiendui zend gulden le vee! gevraagd. Directeur Daamen ontkent dat ten stelligste. „De verhouding pnjs-kwaliteit was wel correct We hebben in drie constructieve ron des hel bestek, dat kort voor de vakantie was gereed gekomen, nog eens bladzij voorbladzij door genomen met het woningbedrijf. Gisteravond zijn we het eens ge worden over de totaalprijs voor het gehele karwei, dat 540 wonin gen betreft en vier jaar duurt." Adjunct-directeur ir. A H. G. Rouwers van Woningbedrijf Viaardingen bevestigt het ak koord. Hij heeft wethouder K. van der Windt en de bewonersvereni ging vanmorgen ingelicht. Risico's „De ons eerst gepresenteerde prijs lag veel te hoog. Bij Bokx had men de risico's hoger inge schat dan nodig is en zyn onder handelingen met onderaanne mers nog niet afgerond. Verder hebben wij ingestemd met wat aanpassingen, die niet echt ten koste van de kwaliteit gaan. Het balkonhek bijvoorbeeld zal wat minder luxe worden dan we had den gewild. In de woning zelf ver andert er niks ten opzichte van het oorspronkelijke bestek. Zeg maar, dat we de onderhandelin gen zijn ingegaan met de wil een Mercedes binnen te slepen en nu met een dure Volkswagen eruit komen." De onderhandelaar van het wo ningbedrijf is van mening dat de nu opgelopen vertraging van twee maanden te wijten is aan het pas kort voor de bouwvakvakantie ge reed komen van het bestek, „De aannemer hebben wij ervan kun nen overtuigen, dat de kosten van een aantal van zijn werkzaamhe den te hoog waren ingeschat. Ge middeld wordt nu per woning 75.000 gulden geïnvesteerd." Wethouder Van der Windt zegt bijzonder gelukkig te zijn met de overeenstemming, die nu is be reikt. Na het bekend worden van het prijsconflict heeft hij zijn in vloed aangewend om tot een snel le oplossing te komen. „Hier en daar heb ik een gesprekje gevoerd en een beroep gedaan op de ver antwoordelijkheid van beide par- tije i. Als gemeente hebben we er besL V geen geld bijgelegd." Naast de afrit van rijksweg A 20 heeft burgemees ter R. Scheeres gis termiddag het eerste plaatsnaam bord van de gemeente Schiedam onthuld. Ndast de plaatsnaam ezen auto mobilisten dat zij 'wel kom zijn In de gemeente Schiedam. De namen van alle part- Schiedam staan op het bord. Ook is Es»® wml Si Heath Velend jjjgi er ruimte om grote evene menton in de stad te ver me den. De pfaatsnaam- borden verrii zen naast alle invalswegen bij Schiedam. Het visite kaartje van de gemeente Schiedam verbetert dankzij de vervanging aanzienlijk, meent chef kabinet i Brouwer van de gemeente Schiedam. Foto Dennes van oer WeVRoel Dijkstra Door Pieter Vermaas Maassluis Voor de plek van een nieuwe bibliotheek heeft de ge meente Maassluis gisteren twee opties gepresenteerd. Maar tij dens een informatieavond zagen belangstellenden dat die nauwe lijks van elkaar afweken. In 'mogelijkheid A' wordt een bi bliotheekgebouwvan zestienhon derd vierkante meter direct tegen de raadsvleugel van het stadhuis gebouwd, op de plek waar nu de stadhuistuin ligt. Boven de bibio- theek verschijnen vijfentwintig appartementen. In 'mogelijkheid B' komt er tus sen raadsvleugel en bibliotheek een smalle entree. Deze optie, waarvooT iets meer groen moet wijken, leidt tot tweeduizend vier kante meter bibliotheek, met er boven dertig appartementen. December 1995 besloot de raad dat de nieuwe bibliotheek, die haar vloeroppervlak verdubbeld ziet, snel in het gebied rond de Koningshoek zou moeten komen. Gisteren bleek echter dat inspre kers die plek opnieuw ter discus sie willen stellen. Volgens het be stuurslid L. Leichtenberg van de Ondernemers Binnenstad kan de gemeente de bibliotheek beter neerzetten rond het politiebu reau, in het pand van Verolme Electra dat binnenkort leegkomt. „De brandweerkazerne kan daar ook nog worden geplaatst. Dan sla je meer vliegen in één klap. Het gehele gebied wordt voor bedrij ven interessanter om zich te vesti gen. De gemeente heeft te weinig onderzocht of zo de loop tussen Koningshoek en binnenstad kan worden vergroot. En in de stads tuin kunnen bruidsparen mooi worden gefotografeerd." De aanwezige wethouders L.D. Wesenhagen-Kastelein (cultuur) en J. Storm (ruimtelijke ordening) meenden echter terdege naar die optie gekeken te hebben en ge luisterd te hebben naar de wen sen van het bibliotheekbestuur. „Wij zijn er erg van gecharmeerd om twee belangrijke publieke functies -stadhuis en biblio theek- in één locatie onder te brengen. We hebben ook gekeken naar de mogelijkheden rond het politiebureau, maar dat bleek vanwege de bereikbaarheid min der geschikt Het zou ook duurder uitpakken. De koopprijs voor het Verolme Eleetraterreln ligt tussen de zeven en acht miljoen gulden." 'Verminkt schip' Andere kritiek kwam er van be woners van de Logger, die tegen de nieuwbouw aan zullen kijken. Die kritiek richt zich met name te gen de vijfentwintig of dertig ap partementen die boven de biblio theek moeten verrijzen. De bewo ners vrezen dat de waarde van hun huis door de nieuwbouw daalt. Hoewel bouwplannen voor die woningen pas in een latere fa se aan de orde komen, meende Loggerbewoner T.P.A. Brake- boer nu al architectonische be zwaren aan te kunnen voeren. Het aanzicht vanaf het station op het stadhuis, dat de vorm van een schip heeft, zou door de aanbouw van de bibiotheek worden ont sierd. .Architectonisch levert dat een 'verminkt schip' op. Er is geen scheepsbouwer die zo'n in greep zou kunnen bedenken." De twee wethouders, die alle be zwaren zeiden 'mee te nemen', toonden zich niet onder de indruk van die kritiek. Wesenhagen: „U heeft nu een mooi grasveldje voor uw woning, maar u kunt al langer weten dat daarop hoe dan ook be bouwing verschijnt." Storm: „De architectuur is inderdaad heel be langrijk: 't moet harmoniëren. Maar als de bouwplannen lelijk dreigen uit te pakken, dan doen we het gewoon niet." Als de ge meente geen tegenslagen te ver werken krygt, gaat halverwege 1997 de eerste paal voor de nieuwe bibliotheek de grond in. De gemeente heeft becijferd dat uitbreiding van de huidige, ruim twintig jaar oude bibliotheek in de Koningshof veel duurder zou uitpakken dan de bouw van een nieuwe bibliotheek. „Dat lijkt me sterk," betwijfelde één van de on geveer twintig belandstellenden gisteren hardop. Op de begroting voor 1997 heeft Maassluis drie miijoen gulden voor de nieuwe bibliotheek gere serveerd. De inspraakperiode loopt af op 23 september. Uiteindelijk valt in de raadsvergadering van 10 decem ber het definitieve besluit over de plaats van de nieuwe bibliotheek. Door Jan Rozendaal Waardingen Viaardingen krijgt geen twaalf koopzondagen. Een meerderheid van de gemeente raad houdt vast aan het huidige aantal zondagen dat winkels in Viaardingen de deuren mogen openen: acht. Een overwinning voor het CDA, dat gisteren de poot stijfhield. De christen-democraten lieten zich deze keer eens niet vermur wen door de zware druk die vooral de WD op de coalitiepartner uit oefende. Onder aanvoering van wethouder H. C. J. Roijers (econo mische zaken) en fractievoorzitter A T. G. M. de Lange probeerden de liberalen bijna wanhopig het CDA over te halen. De argumen ten deugden niet. Er werd geen rekening gehouden met de maat schappelijke ontwikkelingen dat de consument steeds vaker op zondag wil gaan 'funshoppen'. En aan de belangen van de onderne mers die zo veel geld investeren in de nieuwe meubelbpulevard op Hoogstad werd al helemaal niet gedacht. Maar in tegenstelling tot eerdere conflicten tussen CDA en coalitie partners, wilden de christen-de mocraten dit keer niet buigen. ,Acht zondagen is meer dan ge noeg," aldus woordvoerder F. van der Krans, die een amendement van die strekking indiende. Hoewel dat niet op een meerder heid van de'gemeenteraad kon re kenen, was het wethouder Roijers snel duidelijk dat zijn voorstel voor twaalf koopzondagen het niet 20u halen. Groenlinks was de enige partij die het CDA steun de. Maar daarnaast was er nog een wijzigingsvoorstel van de SGP/ RPF/GPV dat nul koopzondagen bepleitte. Hiervoor was steun van de fracties van SP en Burger Be langen. Maar beide kampen, die een krap pe meerderheid vormden, waren het in zoverre met elkaar eens dat ze in elk geval tégen de twaalf zondagen van hel college - mi nus CDA-wethouder A Kool- GDAers K. W. van Netten (links) en F. van der Krans overleggen In tegenstel lingtot eerde ia situaties chri sten-de mocraten dit keer niet on der de druk van de WD Archieffoto Jaap Rotterdams Dagblad stemden. Tijdens een langdurige schorsing probeerde Roijers er nog een com promis doorheen te loodsen waar in dc twaalf koopzondagen alleen voor Hoogstad en de Industrie wijk (waaronder Sanders Meubel- stad valt) zou gelden Daarmee zouden de woonwijken niet wor den belast, wat (slechts) één van de argumenten van de christen democraten weg moest nemen. Maar het CDA rook de winst en wilde van geen wijken weten. Vervolgens moest Roijers wel over stag. De nieuwe Verorde ning winkeltijden gemeente Viaardingen' moest gisteravond worden aangenomen, omdat aan staande zondag de meubelzaken hun deuren willen openen. Zon der verordening zou daarvoor geen rechtsgrond zijn en die bla mage wilde Roijers als belangen behartiger van ondernemend Viaardingen niet op zyn geweten hebben. Amendement „Hoewel ik het er volstrekt niet mee eens ben, moet ik u voorstel len om het amendement van het CDA te steunen," aldus Roijers. Een voorstel dat de coalitiepart ners noodgedwongen overnamen. Ook Burger Belangen en Groen- Links stemden in. CDA-fractievoorzitter K.W. van Netten nam na afloop van het de bat de felicitaties in ontvangst. Maai- volgens Roijers waren die misplaatst. „Ook het CDA had in eerste instantie geen meerder heid achter zich. Ja, ze hebben hun zin gekregen omdat er een patstelling was ontstaan. Ik zou daar niet trots op zijn." Wat Roijers betreft heeft dit geen nadelige gevolgen voor de ver houdingen binnen de coalitie: „Er zijn hier geen coalitie-afspraken over gemaakt. Je moet zo'n dis cussie kunnen voeren. Als je daar niet tegen kunt, moet je niet in de politiek gaan." Ook Van Netten is van mening dat de samenwerking geen averij heeft opgelopen. „Wij hebben twee weken geleden al in de coali tie gezegd dat acht koopzondagen voor ons het matje is. Ik denk al leen dat het college een misreke ning heeft gemaakt met de steun die wij zouden krijgen. En dan vind ik het nu een beetje mis plaatst dat het ons zo zwaar wordt aangerekend." Maassluis De populariteit van Youp van 't Hek is ook on der de inwoners van Maasluis ongekend. Abonnementhou ders van Theater Schuurkerk schreven massaal in voor de voorstelling van de cabaretier. Omdat het kleine theater niet voldoende plaatsen telt, wor den de kaartjes onder de abon nementhouders verloot Het theater heeft hiervoor notaris Ruys in de arm genomen. Hij zal maandag 16 september de trekking verrichten. De geluk kigen krijgen diezelfde week bericht, Alleen de mensen die vóór of óp 14 september, wan neer de voorverkoop start, een abonnement op minimaal vyf voorstellingen .hebben geno men, dingen mee naar een kaartje. Maassluis Een U-jarige jongen uit Maassluis heeft gistermiddag korte tyd het Bewustzijn verloren, nadat een reclamebord op onver klaarbare wyze boven op hem viel. Het slachtoffer deed op het Wipperspark mee .aan een skate board-wedstrijd en ging even op een kar zitten waarop reclamebor den waren bevestigd. Hij is voor controle naar het Holy Zieken huis vervoerd. Viaardingen Bij een ongeval in een fabriek aan de Koningin "Wil- helminahaven is gistermiddag een 52-jarige Vlaardinger gewond geraakt. Hij stond op een. machine om de werking ervan te controle ren. Op het moment dat hij de ma chine aanzette, schoot zijn been op de aanvoerband en raakte be kneld. De Vlaardinger werd naar het Holy Ziekenhuis gebracht waar een vleeswond werd ge hecht. Maassluis Op de Westlandse- weg in Maassluis is gisteravond een snelheidscontrole gehouden. 330 auto's passeerden de radar. Elf reden harder dan vijftig kilo meter. De topsnelheid bedroeg 95 kilometer per uur. Viaardingen Drie onbekende mannen hebben gistermorgen een gestolen auto achtergelaten t aan de Samuel Esmeijerstraat. De auto is daar vermoedelijk heen gesleept met hulp van een rode auto. Deze auto had volgens de ei genaar bij een garage horen te staan. Het voertuig werd later te ruggevonden met een ingeslagen ruit en een verbroken contact. Viaardingen Een 21-jarige man uit Delft vergat gisteravond te melden dat hij een aanrijding had veroorzaakt op de Marathonweg in Viaardingen. Hij had een bocht in de weg over het hoofd gezien en reed tegen een lantaarnpaal. De Delftenaar is na de aanrijding door een getuige naar huis mee genomen om zijn vader te waar schuwen. Hij vergat echter de po litie op de hoogte te stellen, Die had teen al de beschadigde auto zonder bestuurder aangetroffen. Toen na korte tijd de vader arri veerde, was de veroorzaker snel te achterhalen. Viaardingen In tegenstelling tot eerdere aankondigingen begin nen alle voorstellingen in de Stadsgehoorzaal dit seizoen niet om 20.15 uur, maar om 20.00 uur. Dat geldt ook voor de voorstelling van Queen Lear, wijdag en zater dag in het Vlaardingse theater. Showroom: Buitendijk 0/Ingang Oranjestraat - 3274 BAHEINENOORD Openingstijden: Maandag van 9.00-21.00 uur- Dinsdag t/m Vrijdag van 9.00 -17,00 uur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1