li. Wethouder De Leede voelt zich verraden Oude industrieterreinen boeien nog steeds 'ffgenda Nieuw volkstuincomplex Vrouw uur klem in put Heroïne Agenten redden de zuurkoolpan Brand in kantine Alcoholcontrole Brand in liftkoker Renovatie voor kinderboerderij Ludiek 'Jericho-protest' wordt politieke tirade door ommezwaai Sehiedamse raadsleden Kinderen en ouders maken elkaar het leven zuur Rotterdams Dagblad Maandag 16 september 1996 Schiedam Een 59-jarige Sehiedamse heeft zaterdag op -volkstuinencomplex Vyfslui- fijèn ongetwijfeld het meest be- -narde uur uit haar leven be- ;lèefcL De vrouw bukte om een zich in een put bevindende wa terkraan te openen en viel voorover. In omgekeerde posi- tie zat zij een uur klem in de ^put, alleen haar benen staken „er nog uit -Een voorbijganger hielp haar uit haar benarde positie- Dat gebeurde nadat zij gedurende Lëen uur vergeefs om hulp had geroepen: In de één meter die pe put kwam haar hoofd klem "te zitten tussen de waterleï- rding en de wand van de put Na -de reddingsactie werd zij over gebracht naar het Schieland Ziekenhuis. Zy is behandeld ^'.verwondingen aan hoofd enriek. De vrouw wilde de waterkraan in de put openen om de ramen -,yan haar tuinhuisje te zemen. ;;Zy had geluk bij een ongeluk, meldden omstanders. De put jlie na droog stond, is normali- ter gevuld met water. Schiedam Tijdens een huiszoe- 'Tfihg in een woning aan de P. J. Troelstralaan hebben agenten Tachtig gram heroïne aangetrof fen. Ook is er een vuurwapen in beslag genomen. De politie verrichtte geen aanhoudingen. Er was nie mand in de woning aanwezig. Schiedam Een Sehiedamse vrouw schrok gistermiddag ge weldig. Op stap in Den Briel be dacht devrouwdatzij bij haarver trek een pan met zuurkool op het vuur had laten staan in haar wo ning aan de Rotterdamsedijk in Schiedam. Ze belde .enkele^ kehnissöiTen vrienden, maar die bleken door hetaardige1 weer ookmaarbuiten geloki' Vervblgehs belde zij de po litie. Agenten gingen de woning in om het vuur af te'zetten. De zuurkool bleek nog niet aangebrand. De stamppot smaakte gister avond vermoedelijk uitstekend aan de Rotterdamsedijk. Opge warmde zuurkool is lekkerder dan verse, weten kenners van de Hollandse keuken. Schiedam De oude voetbalkan tine Van Martinit is zondagoch tend uitgebrand. Het pand stond op de nominatie te worden ge stropt Het was reeds voor de helft afgebroken. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. De politie stelt een onder zoek in naar de brand, die ver moedelijk is aangestoken. Maassluis Bij alcoholcontroles zijn gisteravond en vanochtend "dfïeMaassluizers achter het stuur 'gesnapt met een slok teveel op. Het hoogste promillage had een 47-jange Maassluizer, die werd aangehouden op de Maasdijk. Hij „vhad 1,35 promille alcohol in zijn bloed. Tegen het trio is proces verbaal opgemaakt Maassluis Bewoners van een flat aan de de Burgemeester Za- neveldstraat werden vanochtend om twee uur opgeschrikt door een brand in een liftkoker. Het afval in de koker vatte door nog onbe- kende oorzaak vlam. Er ontstond reen enorme rookontwikkeling in het trappenhuis. De brandweer had de zaak snel onder controle. Schiedam De kippenhokken van kinderboerderij 't Hoefblad in Schiedam krijgen een opknap beurt. Dat gebeurt zaterdag 21 september en de werkzaamheden worden verricht door leden van de serviceclub De Ronde Tafel '46. De serviceclub is afkomstig uit Schiedam en telt leden uit diverse beroepsgroepen. De gemeente Schiedam stelt het initiatief zeer opprys. Door Pieter Vermaas Schiedam/Vlaardingen On der onheilspellend klinkend tromgeroffel komt het 'pelo ton' voor de eerste keer voor bij. Ongeveer honderdvijftig fietsers hebben hun eerste rondje afgelegd. Nog zes ron den rustig maar vastberaden koersen en de 'Etappe van Jericho' zit erop. Nog zes lan ge ronden om het dijkli- chaam voor rijksweg A 4. Nog zes ronden en dat zand- lichaam zal onder hoornge schal en luid gejuich instor ten en verzinken in de aarde. Tenminste, volgens het voor af geschreven scenario van tegenstanders van de A 4 door Midden-Delfland. Het al langer geplande ludieke protest met een serieuze onder toon, heeft sinds kort aan reali teitszin gewonnen. Nu vier Sehiedamse raadsleden vorige week in de regioraad plotseling van standpunt wijzigden, lijken alleen hogere machten de A 4 (voorheen: Rijksweg 19)doorMid- den-Delfland nog te kunnen ver hinderen. De Etappe van Jericho, geïnspireerd op het verhaal in de Bijbel waarin het volk Israël de stad Jericho vernietigt door zeven keer om de stad te trekken, was gistermiddag een gezamenlijke actie van Werkgroep Stop RW 19, Bewonerscomité Vlaardingen te gen RW 19, GroenLinks en Ver eniging Tegen Milieubederf. 'Verraad' GroenLinks-wethouder B. de Leede toont zich bij het protest opnieuw verbijsterd over de door weinigen begrepen 'move' van de Sehiedamse afgevaardigden in de regioraad. Zei hij eerder al 'zo wat van 2ijn stoel gevallen te zijn' van verbazing, nu heeft die emotie bij hem plaatsgemaakt voor woede. Staande op het zandlichaam dat even later neer moet gaan, haalt De Leede hard uit naar de raadsle den die in zijn ogen slappe knieën hebben getoond.' „Twintig jaar lang al is er verzet tegen de rijks weg. En nog steeds zyn Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis tegenstander van de rijks- Ongeveer honderdvijf tig fietsers hebben gis termiddag ais ludiek protest ze ven rondjes rondom het zandlichaam voorde A 4- Noordtussen Schiedam en Vlaardingen gereden. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra weg. Daarom is het heel verve lend dat individuele Sehiedamse raadsleden het zich nu menen te kunnen permitteren opeens een afwijkend standpunt in te nemen. Dat verraad komt van leden die jaren lang mét ons streden. Ik heb de neiging om nu heel hard 'Nee!' te roepen, want op deze manier zijn we hard bezig deze omgeving definitief onleefbaar te maken." Liéffrhof!dërdvijftig toehoorders klappen daarop hun handen stuk. i.En. .springen vervolgens op hun stalen ros. Op de grens van Schiedam en Vlaardingen is het er wel eens minder vreedzaam toegegaan. Zondagmiddag vormen de inwo ners van loeide gemeenten echter gezamenlijk een indrukwekkend peloton. Vier keer rtaar rechts gaan de fietsers, over de mooie route Woudweg-Breeweg-Oost- veenseweg-Harreweg. „Vier keer naar rechts, het is een wat vreem de koers voor een links georien- teerde club mensen," grinnikt GroenLinks-acticvoerder Ed van Duuren. „Maar vier keer links af slaan is net een tikje gevaarlijker voor de fietsers." Fietsers, die gruwen van het idee dat waar zij nu nog kunnen doorrijden, zij in de toekomst wellicht op een vang rail botsen. Voor het vertrek legt Henk Tetter- oo, vanaf het eerste uur strijder tegen de A 4. de fietsers nog eens uit waarom de actie nodig is. „De groei van het autoverkeer loopt uit de hand. Zo snel gaat de groei, dat de gewenste groeicijfers van de regering veel te snel ruim schoots overschreden zullen wor den. Steeds meer asfalt wordt in deze regio neergelegd en verkeersrem- mende maatregelen als het spits- vignet en rekening rijden worden naar achteren geschoven. Dus is het belangrijk dat gekken als wij ons blijven verzetten." Die 'gekken' willen geen A 4 tus sen Kethelplein en Delft. En dan ook geen verdiepte en overkapte A 4 met geluidsschermen, door Haagse beleidsmakers hardnek kig 'het meest milieuvriendelijke alternatief genoemd. Tetteroo: Jiet échte meest milieuvriende lijke alternatief is natuurlijk: he lemaal geen A 4." Dat het geplande instorten van het zandlichaam de voorstanders van een verdiepte variant in zeke re zin in de kaart speelt -het. scheelt wat graafwerk --(Jieeft^^ekken''geen soelaas, dan wen- Tetteroo zich nog niet- geiealif eri"* dé zijnen zich seerd. „Dat is waar, ja," erkent hij waarschijnlijk opnieuw tot een lachend. „Ik heb daar geen ant- hogere raachb'de Nederlandse woord op," Maar na een blik op rechter. het groene Midden-Delfland tus sen Schiedam, Vlaardingen en Delft, komt zijn vechtlust weer boven. „Ook als de ministers Jor- ritsma en De Boer besluiten tot de A 4 blijven wij gewoon strijden. En tot die tijd blijven we actievoe ren." In oktober buigen de ministers zich over het tracé voor de A 4. Een definitieve beslissing neemt deTweédë kamer september, vol- gend jaar..Biedt dat besluit de Door Danielle Hermans Vlaardingen Het industneverle- den van Vlaardingen bloeit deze zaterdag weer op tijdens de spe ciaal voor Open Monumentendag uitgestippelde route langs bedrijfsterreinen van weleer. De goed gevulde bus met grijzende én piepjonge passagiers vertrekt vanaf de Zomerstraat richting Vettenoordsepolder. Gids Peter Dingenouts van het serviceteam van de VW Vlaardingen somt on derweg enkele historische feiten op terwijl de bus onverminderd gas geeft Via de Produktiestraat en de In dustrieweg gaat het naar de twee oude industriegebieden Het Scheur, waar de straten zijn ver noemd naar scheepstypen als Ha- ringbuisweg en Beugsioepweg en industrieterrein Vergulde Hand. Het eerste bedrijventerrein dat de bus aandoet, is dat van kunst- mestfabriek Hydro Agri, beter be kend als de Super. Het terrein ligt er verlaten bij. Nergens is iets van activiteit te bekennen. Tonnen mest Dingenouts vertelt dat in loods 6 enkele jaren geleden nog tonnen kunstmest lagen opgeslagen. „De kunststoffabriek die vijf jaar gele den werd gesloten, kan zo weer opgestart worden, alles is nog in tact," vertrouwt hij het gezel schaptoe. Op het terrein staan opslagtanks voor fosfor en zwavel en achter aan bij de Maas ligt het brand weertrainingscentrum. De vroegere Deltafabriek is gesloten en ook het hoofdkantoor, een im mense blokkentoren, zal worden verhuurd, weet de gids te vertel len. „Het is een aflopende zaak," zegt hij met spijtige stem. De bus vervolgt de route over de Deltaweg, de vroegere Parallel weg. Aan de rechterkant van de weg flitst de oude opslagruimte van Shell en het in aanbouw zijn de bedrijvenpark Delta West voor bij. Het weerzien met de oude zeepfabriek waar na een reorgani satie nog zo'n 250 mensen wer ken, roept vooral bij de oudere passagiers herkenning op. Ook wordt gewezen op de oude Am bachtschool (de lts) aan de linker- De Pelmolen in Vlaardingen: een pand met een rijk Industrieel verleden dat nu geschikt wordt ge maakt voor (sociale) bewoning. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra kant van de weg. Via het Delta Ho tel aan de Maasboulevard naar 'Het Platje', waar tegenwoordig een Chinees restaurant is geves tigd, rijdt de bus over de Westha- venkade naar de Pelmolen, een mooi stukje erfgoed. Het pand wordt, nadat een brand vorig jaar een deel verwoestte, geschikt ge maakt voor bewoning. Tijd om het monumentale ge bouw uitvoerig te observeren van af de brug naar de Oosthavenka- de, is er niet. De buschauffeur houdt zich aan zijn tijdschema en rijdt zonder een moment te treu zelen naar de Koningin Wilhelmi- nahaven. Ook een mooie plek. „De haven werd speciaal voor de visserij gebouwd en kwam in 1895 gereed," meldt gids Dingenouts terwijl hij wijst op een oud vis- serspand, omgebouwd tot disco. De route vervolgt langs de -voor het gezelschap overbekende - Ro- mi fabriek naar de Nieuwe Matex, nu eigendom van Van Ommeren. Het is een indrukwekkend ter rein. Ook hier geen spoor van be drijvigheid te ontdekken. De log ge bus valt in het niet bij de enor me opslagtanks gevuld met eetba re oliën en vloeibare chemicaliën. Dingenouts somt wat wapenfei ten op: „Aan de loskade is plaats voor drie zeeschepen. Ook kun nen in totaal elf binnenschepen terecht. Er staan op het terrein 397 tanks, keurig gegroepeerd op kleur." Twee blonde broertjes luisteren al lang niet meer en heb ben alleen maar oog voor de sche pen. Ze vallen stil als de reusach tige, rode zeetanker met 'de Lea der LT* aan de kade opdoemt. Ook de rest van het gezelschap kijkt geboeid en een deel houdt even de adem in als de bus rake lings langs een groot obstakel een smalle gang met aan weerszijden rijen tanks in zwiept „Daar paste nog geen haring tussen," flapt een mevrouw eruit waarop gelach opstijgt. Vulcaanhaven Na Van Ommeren is het bedrij venterrein van Havenbedrijf Vlaardingen Oost (KVO) aan de Vulcaanhaven aan de beurt. Vlak na de ingang liggen rode bergen steen, zo lijkt het op het eerste ge zicht. Maar het gaat om brokken zogenaamd 'piekijzer' verduide lijkt de gids. Voor de reparatie van schepen zijn drijvende dokken en een dwarshellmg aangebracht. In een van de dokken ligt een sleep boot uit Jamaica. Verder valt er niet veel te zien. De route wordt vervolgd over de Vul- caanweg, vroeger 't Zwarte Pad genoemd, de Spoorsingel terug naar de Oosthavenkade. Dingen outs wijst de passagiers op oude redershuizen, pakhuizen en met te vergeten het Hollandia-ge- bouw. Vervolgens wordt de brug bij de Sehiedamseweg overgesto ken en draait de bus linksaf de Westhavenkade in. Via de oude Visbank en de stads omroeper keert het gezelschap na ruim drie kwartier terug bij dc tij delijke halte aan de Zomerstraat. Een rondleiding en een glaasje Schelvispekel of kandeel in de distilleerderij van H. van Toor op de Markt wordt door niemand overgeslagen. Maasland De grootste volkstuin is van het duo Niek van Uffelen en Jaap Brandsen, de kleinste tuin van wethouder Hanemaaijer. Buiten dit trio beoefenen nog 54 volkstuinders hun hobby op hun nieuwe complex Tuindershof in Maasland, Sinds zaterdag is het nieuwe com plex aan het Breeveldpad aan de rand van het sport- en recreatie park De Commandeur officieel geopend. Daarbij was er heel wat te onthullen, zoals door wethou der De Nie het nieuwe naambord Tuindershof. Maar ook prijkt er een bordje met Dijkhuis op de blokhut, is het middenpad omgedoopt tot Kroespad en heeft de van het ou de complex overgebrachte kweek kas zijn naam De Knip behouden. Brandsen en Van Uffelen hebben met driehonderd vierkante meter de grootste tuin, de tuin van por tefeuillehouder Hanemaaijer van ruimtelijke ordening meet slechts 44 vierkante meter. Het meren deel van de tuinen schommelt zo rond de honderd vierkante meter. Voor een druk bezet man als Hanemaaijer is dat perceeltje groot genoeg, vertelde hij. „Ik kom er maar één keer per weeken dat is eigenlijk te weinig. Zonder de hulp van Rinus van Nes had ik al een gele kaart gehad voor het niet voldoende bijhouden," grin nikt Hanemaaijer. „Maar ik doe mijn tuin niet weg, ik vind het veel te leuk". Met het Dijkhuis en het Kroespad heeft de volkstuinvereniging en kele gulle sponsors herdacht. De Knip is geen spensomasm, maar was de vroegere Westlandse naam voor een druivenkas. Herman Louter heeft zich bijzonder inge spannen om dit 54 vierkante me ter grote gemeenschappelijk kweekkasje op te bouwen. Als waardering voor zijn inspanning mocht hij het naambordje op de deur schroeven. Maandag 16 september ROTTERDAM SKVR Muziekschool Ringdijk. Leertirtgenurtvoenng,19.30u.Beurs WTC. International Symposium on Electronic Art, n.n.b. Lantaren/Ven ster. DEAF, 20u. SKVR Muziek school Centrum-West. Open Huis Jazzschool, 20u. Dinsdag 17 september ROTTERDAM Luxor Theater. Evita, 20.15u. Diz zy. Erik Ineke Quartet, 22u. Rotter damse Schouwburg Gr.z. De keizer van hetverfies, 20.15u. Kl.z. De Rot terdamse Dansgroep, 20.30u. Beurs WTC. International Symposi um on Electronic Art, n.n.b. Lanta ren/Venster en V2 Organisatie. DEAF, 20u. SKVR Muziekschool Dalweg. Open Podium, 19.30u. ROTTERDAM Calypso 1: Trainspotting' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'Beautiful Gils' (12) dag. 6.45-9.30. Calypso 3: 'Stealing Beauty' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: To die for' (16) dag. 12.45-3.30. Cinerama 1; Twister' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 2: 'Mission: Impossible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Eraser' (16) dag, 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 4: 'Kingpin' (12) dag. 6,45-9.30, do.vr.ma.di. ook I.15-4. Cinerama 5: 'Moonlight Valentino' (12) dag. 6.15-9.30, do- ,vr. ma.di.ookl, 15-4. Corso: 'Atime to kill' (16) dag. 12.15-3.15-6.15- 9.15. Imax Theater 'Survival Is land' (al) dag.(beh.ma.) 2-4. The Li ving Sea' (al) dagjbeh.ma.) 3, za- .zo.ook 1. '2-in-l show' (al) do.vr.di- .wo. 12. Twister' (12) dag. 5-7.15- 9.45, zo.ook 10.45. Venster 1: Trainspotting' (16) dag. 8-10, ma. alteen 8, do.vr.zo.wo. ook 2.30. Sneak Preview ma.10. Venster 2: 'Ugetsu Monogatan' (16) ma.dt.wo. 7.30,do.vr.zo.wo.ook2,30.'Profes sion: reporter* (16) dag. 10, do.vr.za- .zo. ook 7.30. Venster 3: 'Guantanamera' (al) dag. 7.30. 'Breakingthe waves' (16) dag. 9.30, do.vr jo.wo„.ook 2. Venster 4: 'Pa- |ook3N^^(16) -dagr~8-10, do- 9.^jLut^^^'Mul^bty (al) Lu- '6) dag. 6.45-9.30, do. w.ma.di.oofcl. 15-4. Pathé 1: 'A time to kill' (16) dag. II.55-3-6.05-9.10. Pathé 2: 'Mis sion: Impossible' (12) dag.4.25-7- 9.35, do.vr.ma.di.ook 11.15-1.50. Pathó3: TheRock'(16) dag. 12.30- 3.25-6.20-9.15. Pathé 4: 'Eraser' (16) dag. 11.30-2-4.30-7-9.30. Pathé 5: 'Phenomenon' (al) dag. 1.10-3.55-6.40-9.25. Pathé 6: 'SpyHard'(al) dag. 3.45-5.50-7.55- 10, do.vr.ma.di.ook 11.35-1.40. Pathé 7: Twister' (12) dag. 12.05- 2.30-4.55-7.20-9.45. Rex: That lucky stiff 'Babylon Blue* (18) dag. vanaf 12.00. Naclrtvoorstellingen; Corso: The Quest' (16) za. 00.15. Lumfère 1: 'Stnptease' (16) vr.za.00.15. Lu- mière 2: The Quest' (16) vr.00.15. Lumiére 3: The Rock' vr.00.15. 'Eraser* (16) vr.za.00.15. Lumière 4: The All Night HorrorShow4" (16) za. 00.15. Klndermatinees:Cinerama4: Ba be' (N) za.zo.wo. 1.15-4. Cinerama 5: 'F]ipper*za.zo.wo. 1.15-4. Lumiè re 3: 'Ittakes two' za.zo.wo. 1.15-4. Lumière 4: 'A Goofy Movie' (N) za .zo.wo. 1.15-4. Pathé: Toy Story' (N) za.zo.wo. 11.35-1.40. 'A Goofy Movie' (N) za.zo.wo. 12.25-2.25. Door Mariètte Olsthoorn VlaardingenHet zullen je kinde ren maar zijn. In Queen Lear ont nemen de twee dochters van de koningin hun moeder al haar macht en drijven haar uiteinde lijk waanzinnig. En de bastaard zoon van de graaf van Gloucester verraadt zijn vader. Hem worden allebei de ogen uitgestoken. Maar de ouders zijn zelf ook geen besten. De jongste prinses wordt door een verbeten koningin ver bannen naar Frankrijk. En hoe wel de graaf zijn bastaardzoon £d- mond heeft moeten erkennen, heeft hij hem altijd achtergesteld aan zijn wettige zoon Edgar. Shakespeare-drama van de hoog ste orde dit weekeinde op de plan ken van de Stadsgehoorzaal. Het nieuwe theaterseizoen werd ge opend met een productie van ei gen bodem. Na maanden intensie ve repetities zette het Vlaar- dinghs Toneel vrijdag en zaterdag ccn overtuigende Queen Leaj up de planken. Een bewerking van Shakespeare's King Lear, onder regie van acteur Fred Vaassen en Judith Kroesen. Meteen vanaf het begin is duide lijk waarom we hier met een 'queen' te maken in plaats van met een koning. Geen betere ko ningin Lear dan Janka Verhoeff die zich dankzij haar jarenlange toneelervaring deze zware rol ei gen heeft weten te maken. We zien haar gedurende de voorstel ling van een stuk venijn verande ren in eën zielig hoopje mens en dat weet zij met haar imposante voorkomen als geen ander neer te zetten. Ook de andere personages mogen er zijn. Hans Rikken als de zacht aardige Gloucester die zich in de luren laat leggen door Mare Eike lenboom, z'n achterbakse bast aardzoon, en Karin de Vette als meuogenloze oudste dochter van de koningin. Verder vallen vooral Kans Eichhom op m de rol van de trouwe graaf van Kent en Maurice de Jong als Edgar die de malloot mag uithangen en het hele pu bliek shockeert door naakt op het podium te gaan staan. In de klei nere rollen kwamen de zinnen er soms wat houterig uit, wat mis schien deels te wijten is aan oner varenheid en de stijve Shakespe- are-taal die het er niet makkelij ker op maakt. Maar dit belette het publiek niet om gaandeweg in de ban te raken van het ruim twee uur durende drama van Enge- lands bekendste toneelschrijver. In de eenvoudige decoropstelling van de technische dienst van de Fakkel leidde niets af van de ac teerprestaties. Maar juist deze simpelheid maak te de voorstelling, aangevuld met een mooie belichting, helemaal af. Vooral de oorlogsscène, waarin rijen vluchtelingen achter een doorzichtig gordijn aan het-pu bliek voorbij trekken, leverde een indrukwekkende vertoning op. De voorstelling van het Vlaar- dinghs Toneel was geen moment een eeuwenlange reis terug in'de tijd. Daar zorgde alleen het jaren dertig kapsel van oudste dochter Goneril en de fiets op het toneelal voor. Maar het regisseursduo had ook niet gekozen voor een duik in'de historie. Shakespeare is van alle tijden en dat bleek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1