15 Hulp voor politie om veiligheid te vergroten Raad behoudt vertrouwen in 'jastemmers' A 4-noord Rotterdams Dagblad Praktijkschool De Wegwijzer proeftuin voor vernieuwingen Vróuw overleden na botsing met tankauto 'Leerlingen onderbrengen in porto-cabins' ÉÉsÊÉli Drie verdiepingen blijft het maximum in Maasland jBPL Ontvoerder voorgeleid Vrouw beroofd van schoudertas Boetes voor door rood Lekkende motorfiets Wanbetalers gearresteerd Milieuprijs voor knotgroep Vlaardingen wil elf assistenten inzetten in de wijken DORPSSTRAAT 174 - BARENDRECHT-TEL; Waterweg Dinsdag 24 september 1996 Schiedam De 58-jarige Schiedammer die zaterdagmid dag in Vlaardingen werd gearres teerd nadat hij een 12-jarig meisje had ontvoerd, is vandaag voorge leid aan de officier van justitie. De man ontkent het meisje te hebben gekidnapt. In de woning waar het meisje korte tijd werd vastgehou den, trof de politie een groot aan tal videobanden en een camera aan. Een woordvoerder van de politie deelt mee dat de videobanden nog niet zijn bekeken. Daar wordt vandaag een begin mee gemaakt. Getuigen zagen zaterdagmiddag hoe de verdachte het meisje op de Van Hogendorplaan in Vlaardin- gen dwong in zijn auto te stappen en alarmeerden de politie. Deze begon direct een grote zoekactie en vond de auto van de man ge parkeerd in een straat achter de Van Hogendorplaan. Met behulp van omwonenden kon de eige naar van de auto worden aange houden in de woning van zijn vriend. Schiedam Een 62-jarige Schiedamse is gisterochtend op de Nieuwe Haven in haar woon plaats beroofd van haar schouder tas. Een voorbijganger vond de tas ter hoogte van de Burgemees ter Knappertlaan even later terug. Autosleutels en geld, ongeveer honderd gulden, waren verdwe nen. Het slachtoffer liep op het trottoir van de Nieuwe Haven toen de tas jesrover op een bromfiets voorbij reed en de tas van haar schouders rukte en meenam. De dader vluchtte in de richting van de Schoolstraat. Schiedam TUdens een half uur durende verkeerscontrole op de kruising *s-Gravelandseweg/ Brauwweg heeft de politie giste ren acht automobilisten bekeurd die door rood licht reden. De be stuurders van de auto's ontvan gen binnenkort een bekeuring over de post. Vlaardingen Bewoners van de Ridderstraat in Vlaardingen ro ken dinsdagochtend een pene trante benzinelucht en waar schuwde de politie. Uit een onder* zoek bleek dat in een garage een lekkende motorfiets stond. De ei genaar van de motor was niet thuis. De brandweer heeft daarom de benzine uit de tank gehaald en de benzinelucht weggeblazen. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft vorig weekein de een 31-jarige man en 3&-jarige vrouw aangehouden die regelma tig rekeningen niet betaalden. Het tweetal ging in restaurants eten en betaalde nooit de rekenin gen. Ook tankten zij voor honder den guldens benzine zonder die af te rekenen. Tegen het duo is pro- ces-verbaalopgemaakt. MaaslandHet heeft nog niet de allure van een jaarlijkse verkie zing, maar het Maaslandse ge meentebestuur organiseert met een zekere regelmaat wel een no minatie voor de milieuprijs. De knotwerkgroep Maassluis-Maas land heeft afgelopen weekeinde als tweede de prijs in ontvangst genomen. In 1992 was Peet Jan sen (MW27) de eerste winnaar. Hij werd bekroond voor zijn ont werp van de oud papier-ophaal dienst van de sportverenigingen. Hij overhandigde de prijs aan voorzitter H. van Buuren van de knotgroep Maassluis-Maasland. Op de plaquette stond overigens alleen Maasland vermeld. „Omdat de groep vooral actief is op ons grondgebied," verklaarde wethouder L. .de Nie, die namens de gemeente een blik erwtensoep en een veiligheidsbroek cadeau deed. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen heeft al veertien kandidaten geselecteerd voor de functie van veiligheidsassis tent. Als ook het Openbaar Ministerie instemt met het plan om in de Vlaardingse wijken veiligheidsassistenten in te zet ten, dan zullen uiteindelijk elf van hen een baan vinden vol gens de zogenoemde Melkert-regeling. De gemeente en poli tie in het district Waterweg hebben al ingestemd met de komst van de assistenten. De definitieve beslissing valt tij dens het driehoeksoverleg van 3 oktober, waar ook de officier van justitie zijn oordeel over het plan moet vellen. De politie zorgt de eerste zes maanden voor de begeleiding van de elf assistenten. Daarna wordt die functie overgenomen door een begeleider van de gemeente. Ook de leden van de raadscommissie algemene zaken en veiligheid stemden gisteravond in met de komst van de veiligheidsassisten ten. Tijdens de vergadering, die voor één keer in het politiebureau werd gehouden, werd door de gas theer wel meteen een strikte scheiding gemaakt tussen de nieuwe beveiligers en de politie. „Je kunt de assistenten niet in een wijk inzetten bij problemen," zei B. Schilder, hoofd van de ba siseenheid West „De veilig heidsassistenten kunnen proble men signaleren, maar ze kunnen niet de taak van de politie overne men." Eisen De veiligheidsassistenten horen thuis in het rijtje van bijzondere opsporingsambtenaren en par keerwachters, die allemaal in dienst zijn van de gemeente maar werken onder regie van de politie. De eisen die aan de veiligheidsas sistenten worden gesteld zijn ech ter niet hoog. „Hei is een gemeen telijk werkgelegenheidsproject," zei E. Nevens van de gemeente. „De salariëring is niet hoog en de veiligheidsassistenten staan daar door onderaan de ladder." De elf veiligheidsassistenten moeten in de wijken gaan opere ren. Binnen hun eigen wijk moe ten ze een oor- en oogfunctie gaan vervullen voor de bewoners uit dat gebied. In de praktijk bete kent dat dat de assistenten op de fiets door de wijk gaan en Ietten op vervuiling, kapotte verlichting, burgers aanspieken op onge wenst gedrag en ook het zoge noemde lummel- en slungelge drag signaleren. Het succes van de veiligheidsas sistenten valt of staat echter met het vormgeven van het wijkbe heer. In de wijken moeten zij bij voorbeeld ook contacten leggen met bewoners, middenstanders en scholen. Ook voor de politie is het afwachten hoe de assistenten gaan functioneren, maar nog meer hoe de politie daar mee om moet gaan. Schilder: „De assis tenten kunnen bijvoorbeeld wor den ingezet om verpaupering te gen te gaan. Als onregelmatighe den worden geconstateerd geeft de politie rugdekking. Maar ook voor ons is dit een heel nieuw ge bied." Schiedam De Wegwijzer, een school voor moeilijk lerende kin deren in Schiedam, heeft de pri meur in de regio Rijnmond. De komende twee jaar is de onlangs gestarte praktijkschool van De Wegwijzer een proeftuin voor de veranderingen in het voortgezet beroeps onderwijs (vbo)en de ma vo. De leerlingen van de praktijk school zijn tweeëneenhalve dag in de week ondergebracht bij UTO Nederland bv en leren in de Schiedamse drankengroothandel in de praktijk wat werken in houdt De praktijkschool is speciaal op gezet voor leerlingen van wie vas tstaat dat ze het niet redden op het vbo of de mavo. Door deze leerlingen stages in bedrijven te laten lopen, vergroten zij uitein delijk hun kans op de arbeids markt. De meeste leerlingen van de Wegwijzer werken bij de UTO op de expeditie-afdeling, waar ze flessen inpakken en voor allerlei andere klussen worden ingezet Het ministerie van Onderwijs heeft in Nederland acht scholen aangewezen om de veranderin gen in de hoogste klassen van het vbo en de mavo uit te proberen. In totaal kwamen dertig aanvragen binnen bij het ministerie. Voor de scholen in deze regio, die zich be zighouden met de ontwikkeling van de praktijkschool, betekent de toewijzing aan De wegwijzer een extra stimulans. Op basis van de ervaringen van de acht betrok ken scholen en de werkgevers wordt de nieuwe stijl vbo en mavo in augustus 1998 in heel Neder land ingevoerd. Naast de proeven met de praktijk scholen zijn ook pilots opgezet voor de nieuwe zogenoemde leer wegen. Leerlingen uit de hogere klassen kunnen over twee jaar kiezen uit drie 'leerwegen'; een theoretische, een beroepsgerichte of een gemengde opleiding en die worden weer opgedeeld in vier verschillende sectoren: techniek, zorg en welzijn, economie of de agrarische sector. Om de eerste aanzet die tot de ver nieuwingen moet leiden te aan schouwen, kwam staatssecretaris Netelenbos gistermiddag naar Schiedam. Zij bracht een blik sembezoek aan UTO. Uit gesprek ken met de bij het bedrijf gestatio neerde leerlingen bleek dat de praktijkschool nu al succesvol is, Niet alleen de leerlingen, maar ook de afdelingschef reageerde enthousiast. „De leerlingen draai en hier gewoon mee bij het inpak- werk en de orderbehandeling," vertelt de afdelingschef. Hoewel de leerlingen de eerste werkervaring opdoen by UTO ko men ze daar in de praktijk meest al rüet terecht. De vraag naar werknemers bij UTO is niet groot. Toch werkt het bedrijf, dat al ja ren stages aan de leerlingen van de Wegwijzer aanbiedt, wel graag mee aan de praktijkschool. „Naast het feit dat die jongeren hier goed werk verrichten, zit er ook een sociaal aspect aan. Ook wij willen dat deze jongeren zon der opleiding en diploma uitein delijk toch een baan krijgen." Schiedam In navolging van wijlen zyn vader is wethouder AG. Wiegman onderscheiden met de Aleidapennmg. Burge meester R. Scheeres reikte hem de plaatselijke oorkonde gister avond uit vanwege zijn 'uitzon derlijke verdiensten voor de stad Schiedam en zjjn inwo ners'. Wiegman, die ruim tien jaar wethouder is, zit deze week precies vijfentwintig jaar in de Schiedamse gemeenteraad, Scheeres roemde zijn wethou der in de gemeenteraad als een onmisbare steunpilaar binnen het college van b en w. „Hij heeft een lange staat van dienst en een onnavolgbare wijze van functioneren. Wiegman staat be kend om zijn grote inzet en be trokkenheid. Hij staat garant voor een gezond financieel be leid. Hij heeft veel tot stand ge bracht" Scheeres blikte terug op het be gin van Wiegmans carrière. „In Zfj n eerste raadsvergadering on dertekende Aad reeds een motie voordat hij de presentielijst had getekend. Burgemeester Roelf- sema was daar niet verbaasd over. Het was hem opgevallen dat Wiegman ook voor zijn intre de nooit een raadsvergadering oversloeg." Wiegman nam zitting in de com missies voor financiën, de reke ningen en technische bedrijven. De contouren van zijn huidige wethoudersportefeuille werden' daarmee toen reeds zichtbaar, aldus Scheeres. Het college beschouwt hem nu als een vraagbaak, een man die als geboren Schiedammer een gevoelige antenne heeft voor de stemming in de stad.Aad is op timaal geïnformeerd, het is een man die veel in zijn relaties in vesteert." Scheeres prees Wiegman ook vanwege zijn onconventionele manier van besturen. „Op een vrijdagmiddag liet hij op het ter; rein van Wilton-Pijenoord dood leuk de ontsteking uit een ge vonden vliegtuigbom halen. Dai was lang voordat het NQS-jour-, naai de spullen had kunnen pak-, ken.". De gebeurtenis vond plaats kort na de vondst van de Bellebom. Hetonschadelijkriaakenvan dat projectiel ging gepaard met een enorm budget, scherpe veilig heidsmaatregelen en andere toeters en bellen: Wiegman is de vijfde Schiedam se politicus met de Aleidapen- ning. Verder werd de oorkonde uitgereikt aan de Schiedam mers Zuydgeest-Breugelmans en Geerdes. De vader van de wethouder, schilder Doop Wieg man, kreeg de onderscheiding in 1990 ter ere van zijn tachtigste verjaardag. Burgemeester Scheeres spreekt wethouder Wiegman (links) toe, die ter gelegenheid van vijfentwintig jaar raadslidmaat schap gisteravond werd onderscheiden met de Aleïda penning. Foto Oennes van der Wel/Roel Dijkstra MaaslandEr wordt op het MOB- complex te Maasland niet hoger gebouwd, dan drie etages. De ge-, meenteraad heeft pas na lang dis cussiëren besloten het complex in zijn geheel aan de Algemene Wo ningstichting Maasland (AWM) te verkopen. Over hef schrappen van een aanvankelijk geplande vierde bouwlaag waren de fracties van CDA en Open Groepering het echter snel eens. Op het voormalige defensieter rein aan de Hofsingel venijzen volgens het aangepaste plan in to taal 84 koop- en huurwoningen, waarvan ongeveer de helft appar tementen. Én het eerder door ar chitectenbureau Louter en Van Pelt uit Vlaardingen voorde AWM getekende plan was er nog sprake van 88 woningen. Met het schrappen van de vierde bouwlaag voor de drie gebouwen met appartementen heeft het col lege van b en w gehoor gegeven aan de wensen van CDA en Open Groepering. Zij vinden drie eta ges het matje in het dorpse Maas land. Burgemeester M. Kokxhoom en wethouder D. Hanemaafier (Open Groepering) waren aanvankelijk voor vier bouwlagen. Hanenraajj- er bleek echter niet op één lyr» met zijn eigen fractie te zitten, want die wees een vierde bouw laag resoluut van de hand. De PvdA venrijt Hanemaafjer 'een rommelige en weinig constructie ve samenwerking' met zijn eigen fractie. Maasland incasseert voor het plan 10.000 gulden extra subsidie per gerealiseerde huurwoning.Vóór l oktober moet de aanvraag zijn in gediend, vandaar dat er haast was om het plan aan te nemen. De be wuste rijksregeling vervalt. Een 28-jarige vrouw utt Capslle aan de UsseJ fa gisteravond in het ziekenhuis overleden na- dat ze met haar auto op rijks weg A20 in botsing was geko men met een tankauto. De brandweer moest de vrouw uit haar auto zagen. De zes maan den zwangere vrouw was ep de oprit bij Schiedam-Centrum door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur verfo ren. De chauffeur van de tankwa gen heeft nog geprobeerd de vrouw te ontwijken. Dit fukte echter niet. Verkeer dat vlak achter de tankauto reed moest plotseling remmen. Hierdoor knalden vf er auto's op elkaar. Bij deze kettingbotsing raakte niemand gewond. De zuidbaan van de A 20 Is na het ongeval anderhalf uur afgesloten ge weest voor verkeer. Foto Roei Dijkstra Maassluis De herverdeling van klaslokalen over de basisscholen in Maassluis blijft tot groot ongenoegen van het katholiek onderwijs onveranderd. Dat heeft de raadscommissie voor onderwijs beslist. Daarmee neemt zij het voorstel van b en w over waarin de twee katho lieke basisscholen -de Kardinaal Alfrink- school en De Djjck- naast de twee hoofdge bouwen op vier andere plaatsen klassen her bergen. Wel komt er een onderzoek naar de mogelijk heden voor plaatsing van twee porto-cabins op de schoolpleinen. Dat idee heeft het katholiek onderwijs zelf aangedragen. De resultaten van dit onderzoek, dat moet aantonen of het plaat sen van de noodlokalen zowel technisch ge zien als financieel haalbaar is, moeten voor 28 oktober op tafel liggen. „Het is in ons belang om de zaak voor de eerste maandag van de herfstvakantie gerealiseerd te hebben. Lukt het niet om de porto-cabins na de vakantie in gebruik te nemen dan hebben we een pro bleem," zegt voorzitter H. Kleizen van de Stichting Rooms Katholiek Onderwijs hier over. De voorgestelde verdeling van klaslokalen noemt Kleizen 'niet acceptabel'. „Wij slikken het niet." Maar: „De scholen barsten uit hun voegen en je kunt ook niet buiten gaan zitten Hoewel Kleizen er het volste vertrouwen in heeft dat de porto-cabins er komen, gaat het volgens de voorzitter om een tijdelijke oplos sing. „Want je knabbelt'natuurlijk wel vier kante meters van de speelplaats af." Het katholiek onderwijs heeft zijn hoop geves tigd op volgend jaar wanneer de verdeling van huisvesting wordt gedecentraliseerd. „De ge meente krijgt dan meer bevoegdheden in de verdeling van gebouwen. Wellicht dat er dan een betere en structurele oplossing gevonden kan worden." Door Carel van der Velden Schiedam—De Schiedamse regio raadsleden die onlangs 'ja' zeiden tegen de aanleg van de A 4-Noord hoeven hun zetel in het regionale orgaan rüet op te zeggen. Dat werd gisteravond duidelijk in het debat over de omstreden rijks weg, dat werd aangezwengeld door GroenLinks en Platform Schiedam. De gemeente Schiedam is tegen aanleg van de A 4-Noord. In de gemeenteraad stelde burge meester R. Scheeres dat de Schiedamse gemeenteraad te al len tijde de bevoegdheid heeft zijn vier vertegenwoordigers in de regioraad terug te roepen. „Regio raadsleden worden geacht de Schiedamse belangen te beharti gen. De raad is niet meer dan een gemeenschappelijke regeling, al kan ik mij voorstellen dat de le den verder kijken dan zuiver en alleen het Schiedamse belang. Hun stem mag niet ingaan tegen standpunten die eerder door de Schiedamse gemeenteraad zijn genomen." PvdA, Groenlinks en Platform Schiedam stelden gisteren dat de regioraadsleden Kaptein (CDA), Van Collenburg (WD) en Hout kamp (D66) duidelijk hun boekje te buiten zijn gegaan. PvdA'er Reuderink kreeg met name van uit de hoek van D66 kritiek op het ontlopen van de stemming in de regioraad van anderhalve week geleden. „De krijtstrepen waren vers en duidelijk," stelde PvdA'er P. Groeneweg. B. Oomens (Groen Links): „Ik heb het stemgedrag ais een koude douche ervaren. De voorstanders van de rijksweg denken: 'dat gaat goed zo'." Zij betitelde het 'ja' van de regiover tegenwoordigers als een blunder. „De vraag is hoe we dit soort mis sers in de toekomst kunnen voor komen. Er lag een glashelder standpunt van de gemeente Schiedam over de rijksweg." Strategisch Uitdagend stelde M. Houtkamp (D66) dat hij zich helemaal niet heeft vergist. „Het lidmaatschap van het dagelijks bestuur ver klaart mijn stem voor. De belan gen van Schiedam zijn bij mij in goede handen. As de rijksweg in een tunnel komt, kunnen we er goedkoop op bouwen. Dan heb ben we dubbel grondgebruik." Volgens Houtkamp is het stand punt van Schiedam strategisch fout. „Ik wil niet op mijn geweten hebben dat er straks een slecht in gepaste A 4 ligt omdat wij als ge meente dwars zijn blijven liggen. En ik kies er ook niet voor om mee te doen aan zotte situaties in de regioraad. In de trant van 'ik vind dit, maar mijn gemeente wil dat'." Ook W. van Wijk (WD) wilde van geen vergissing weten. „De A 4- Noord is onontkoombaar. Wij kunnen ons verenigen met onze regioraadsleden, die met het on dertekenen van de brief aan de minister pleiten voor ondertunne ling, plus dubbel bodemgebruik en investeringen. De helft van D66 is nu ook voor de rijksweg. Dat is forse winst." Rijksweg Alleen B. Kaptein (CDA) deed gis teravond een poging zijn 'ja' te gen de rijksweg in overeenstem ming te brengen met het officiële Schiedamse standpunt. „Ik zit nog steeds in het kamp van 'nee, tenzij'. Wij hebben in de regioraad de uitdrukkelijke voorwaarde ge steld dat de weg moet worden on- dertunneld. Anders doen we niet mee." Wethouder L. A Halkamp (ruim telijke ordening) ging niet in op het verzoek van GroenLinks en Platform Schiedam om het 'nee' van Schiedam tegen de A 4 te her bevestigen bij de minister. „Daar is geen reden toe. Het college is en blijft tegen aanleg en dat is be kend. Wij hebben bij alle varian ten een mering gegeven om bij een 'fait accompli' niet buitenspel te staan." Het debat werd geken merkt door verbale schermutse lingen. Wethouder A F. de Leede trok zijn beschuldiging van 'ver raad' tegen Houtkamp niet in. „Het is prima dat je een eigen standpunt hebt verdedigd toen Schiedam afgelopen zomer zijn standpunt bepaalde. Daar is een beslissing uitgerold. Daarna word je geacht dat Schiedamse stand punt uit te dragen. Dat is niet ge beurd." Ook GroenLinks en Plat form Schiedam richtten hun pijlen op Houtkamp. De PvdA betitelde het stemgedrag van Houtkamp als een 'verborgen ac tualisatie' van het D66-verkie- zingspro gramma.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1