16 Rotterdam 'Bijzondere bijstand is een recht' Zakelijke rijder eerder bereid te betalen voor gebruik snelweg 't Eendeëi sleutelt al jaren aan onverslijtbare auto Woonexperimenten met nieuwe subsidiegelden Mentaliteitsverandering is nodig bij minima én ambtenaren SoZaWe Pauïuskerk luidt noodklok OM vervolgt illegale verkoop paspoorten Erasmusspeld Pleuni Touw Bevreemding over drukker vliegveld De Coolsii De koningin was niet in Voorne Rotterdams Dagblad Dinsdag 24 september 1996 Rotterdam Bij de Pauïuskerk luiden deze week om het uur de klokken. Dat is bedoeld als pro test tegen de Koppelingswet die behandeld wordt in de Tweede Kamer. Om dezelfde reden hangt de vlag halfstok. De Koppelingswet maakt het mo gelijk dat allerlei instanties hun computerbestanden aan elkap koppelen waardoor onder meer il legalen sneller opgespoord kun nen worden. Het luiden van klok ken, zo meldt de Pauïuskerk, is van oudsher bedoeld om boze geesten weg te jagen, in dit geval de Koppelingswet. Amsterdam - Het Openbaar Mi nisterie (OM) gaat tegen het Rot terdamse eenmansbedrijfje £u- roprice vervolging instellen, op verdenking van de illegale ver koop van paspoorten, rijbewijzen, diploma's en andere officiële do cumenten. Dat heeft de persoffi cier van justitie in Amsterdam, mr. N. Schaar, gisteren bekendge maakt. De vervolging vloeit voort uit vragen die het CDA-kamerlid A. Bijleveld-Schouten in juni van het vorig jaar stelde. Zij vroeg zich af of Europrice zich met lega le dan wel illegale handel be zighield. Minister van Justitie Sorgdrager droeg het OM in Am sterdam, waar Europrice geves tigd was voor het naar Rotterdam verhuisde, op de zaak nader te on- d^ioeken. Volgens Schaar is uit dat onder zoek gebleken dat de directeur van het bedrijfje strafbare feiten pleegt De Rotterdammer moet op 29 november voor de rechtbank in Amsterdam verschijnen. Pleuni Touw Archieffoto Rotterdams Dagblad Utrecht Pleuni Touw heeft gis teravond van het gemeentebe stuur van Rotterdam de Erasmus speld ontvangen. In de Central Studio's in Utrecht speldde wet houder Kombrink (cultuur) de veelzijdige actrice het zilveren kleinood op. Pleuni Touw ontving de onderscheiding, omdat zij zich in de ogen van het Rotterdamse gemeentebestuur over een reeks van jaren ais actrice verdienste lijk heeft gemaakt voor de Rotter damse samenleving. Na haar opleiding aan de Toneel school in Arnhem werkte ze ge ruime tijd bij het Nieuw Rotter dams Toneel. Ook nadien koos zij als freelance-actrice meermalen voor rollen bij een Rotterdams theatergezelschap. Pleuni Touw woont inmiddels ge ruime tijd in Amsterdam. Ze werd in Rotterdam geboren op 8 no vember 1938, als dochter van een schippersechtpaar. Toen ze acht jaar was, verhuisde ze naar de wal en ging bij een oom en tante in de Bospolderstraat wonen. Ze door liep er de lagere en middelbare school, waarna tussen 1959 en 1962 haar toneelopleiding volgde. Rotterdam/Den HaagBotterdam denkt volgend jaar zo'n tien mil joen gulden te ontvangen uit het nieuwe herstructureringsfohds. De subsidie is bedoeld om te ko men tot een gevarieerder wo ningaanbod in met name de oude stadswijken. Wethouder Meijer (volkshuisvesting) kondigde gis teren twee experimenten aan, waarbij een beroep zal worden ge daan op de subsidieregeling: in de Zaagmolenbuurt (Het Oude Noor den) en de Millinxbuurt Meer gebieden zullen al het ko mend jaar van het herstructure ringsfonds kunnen profiteren. „Er zijn nog wat aantal losse eind jes die nu alsnog mee kunnen draaien," aldus Meijer, gisteren na de ondertekening van een in tentieverklaring door de wethou ders van de vier grote steden en de staatssecretarissen Tommei (VROM) en Kohnstamm (Binnen landse Zaken). Het Rijk stelt 65 miljoen gulden per jaar beschik baar, waarvan de helft naar de grote steden gaat. Het komend jaar draaien Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Utrecht proef met de regeling. Het SP-kamerlid Poppe zette za terdag in deze krant grote vraag tekens bij de hoogte van het be drag. Net genoeg om te slopen, al dus Poppe. Staatssecretaris Tom mei bestreed dat gisteren, „Bij de stadsvernieuwing r nest je veel geld in een pand stoppen en was de opbrengst bescheiden. Hier ligt dat in een aantal gevallen toch anders. Met 65 miljoen is best veel te doen. Bovendien moet het fonds ook worden gezien als een impuls. Andere partijen zullen eveneens meegaan doen." Meijer was het met hem eens. „De projecten die wij in de Zaagmo lenbuurt en de Millinxbuurt voor ogen hebben hoeven helemaal niet zo veel te kosten." In de Zaagmolenbuurt^ buiten de stads vernieuwing in Het Oude Noor den gebleven, wil de gemeente Rotterdam bestaande panden op knappen en vervolgens als casco gaan verkopen. Kopers bouwen het casco naar eigen voorkeur zelf verder af. De gemeente brengt hen bij elkaar en begeleidt. Groot voordeel daarvan is volgens Meij er dat er gemotiveerde bewoners komen, die betrokken bij de buurt blijven. „Want er is geld en ener gie ingestoken." Met woningcorporatie MGE zijn afspraken gemaakt voor de Mil linxbuurt. Er wordt in contact ge treden met de particuliere wo ningbezitters en gepoogd huizen (nu vaak fungerend als logement of drugspand) aan te kopen. Ver volgens worden de woningen op geknapt en vervolgens opnieuw verkocht. „Normaal zul je daar nooit de prijs voor krijgen die het na de opknapbeurt zou moeten opleveren. Dat komt dan door de naam van de buurt Met het hers tructureringsfonds passen we het verschil tussen de normale vraag prijs en wat mensen ervoor willen geven bij." Op die manier wordt een begin gemaakt met een wijzi ging van de sociale structuur in de buurt, aldus Meijer, Als leidraad bij het nieuwe fonds fungeert de rapportage 'De gedif ferentieerde stad'. Daarin staat een aantal aanbevelingen om tot een gevarieerder woningaanbod te komen. Belangrijk voordeel van de nieuwe regeling is dat veel belemmeringen zijn opgeheven. Door Peter de Lange RotterdamVeel te weinig minima beseffen nog, dat gebruik maken van de bijzondere bijstand geen gunst is, maar een recht. Hetzelfde onbegrip leeft bij ambtenaren van de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SoZaWe), die de aanvra gen behandelen. Aan beide kanten is een mentaliteitsveran dering nodig, wil de bijzondere bijstand uitgroeien tot het ef fectieve wapen tegen de armoede zoals dat de gemeenteraad voor ogen staat. Maatregelen als vereenvoudiging van het aanvraagformulier en ver korting van de procedure zetten weinig zoden aan de dijk, zolang de gêne rond de bijzondere bij stand niet verdwijnt Dat is de eindconclusie van het Kwali teitspanel Rotterdam, dat van morgen de resultaten bekend maakte van een enquête onder 140 aanvragers van bijzondere bij stand. Het panel, samengesteld uit ver tegenwoordigers van ondermeer vakbonden, ouderenbonden en bewonersorganisaties, doet ver der de aanbeveling niet de regels, maar de problemen van de aan vrager als uitgangspunt te ne men. Zo'n opstelling zou de cliënt ervan overtuigen dat een beroep op de bijzondere bijstand een nor male aangelegenheid is, en geen bureaucratische hordenloop. Andere adviezen zijn bijscholing van het SoZaWe-personeel, dat dikwijls slecht op de hoogte is van de bepalingen, verruiming van de mogelijkheden voor de klant om telefonisch inlichtingen te vragen en -niet in de laatste plaats- een discretere opstelling van de ambtenaren aan de balie, wier luidruchtige vragenstellen] door veel cliënten als vernederend wordt ervaren. In het rapport 'Een dubbeltje op zijn kant', dat vanmorgen werd uitgereikt aan SoZaWe-directeur H. Krosse en PvdA-fractievoorzit- ter E.L. Kuijper uit de Rotter damse gemeenteraad, staan ve lerlei verklaringen waarom er ie der jaar zoveel miljoenen guldens overblijven in de 'pot' bijzondere bijstand. Wie extra geld vraagt voor bijvoor beeld een bnl of een gehoorappa raat, schoolgeld of verhuiskosten, komt niet zelden van een koude kermis thuis. Een telkens terug kerende klacht iuidt dat de drem pel te hoog is. Met een aanvraag gaan weken heen, er zijn tal van paperassen voor nodig, de sociale dienst vraagt de clienten het hemd van het lijf en de hulp van de ambtenaar is dikwijls mini maal. „Er kan gerust van een ont moedigingsbeleid worden gespro ken," menen de onderzoekers. De situatie is er sinds de invoe ring van de nieuwe Algemene Bij standswet in januari dit jaar eer der slechter dan beter op gewor den. De controle door de sociale dienst is zo streng geworden, dat d:e niet alleen potentiele frau deurs afschrikt, maar ook mensen die wel degelijk recht hebben op financiële ondersteuning. Daar komt nog bij dat de toepassing van de regels sterk kan verschil len per kantoor en zelfs per mede werker. Soms was de medewer king van de ambtenaar bijzonder hartelijk, soms werd de aanvrager bits en met achterdocht behan deld. „Het leek wel of ik naar de guillotine ging," aldus een van de ondervraagden. Een ander: „Je bent nog net geen verdachte." Een derde: „Je moet een hele kar- revracht papieren meenemen. Van Gend Loos kon eraan te pas komen." Bijna driekwart van alle geënquêteerden, inclusief de genen wier aanvraag werd inge willigd, geeft SoZaWe een onvol doendevoor de behandeling. Rotterdam PvdA, D66, GroenLinks en de Stadspartij zetten grote vraagtekens bij het plan te onderzoeken of 30,000 vliegbewegingen per jaar mogelijk zijn op Rotterdam Airport. Dat bleek vanmorgen tijdens de vergadering van diverse raadscommissies over deze zaak. De com missieleden spraken hun bevreemding uit over dit hogere aantal. Ze we zen er op dat afgesproken was dat het aantal vliegbewegingen tot 20.000 beperkt zou blijven. De politieke partijen zijn bang dat met het onder zoek de deur wordt opengezet naar meer drukte op de luchthaven. Door Peter de Lange Rotterdam Al bijna vijftig jaar houdt hij het vol, de auto die de wereld schokte door zijn lelijk heid. En naar het zich laat aan zien, gaat hij ook in de eenentwin tigste eeuw nog wel een paar de cennia mee. Marco Blom althans is niet van plan zijn exemplaar in te ruilen voor een eigentijds maar anoniem product uit de windtun nel. Hij hoeft geen 'auto voor de gestresste massa'. Zijn Eend brengt hem overal waar hij wezen moet Met windje mee zelfs tien kilometer sneller dan anders. Begin jaren zeventig zou Marco onherroepelijk bij de generatie van de geitenwollen sokken rijn ingedeeld. Hij praat uiterst relaxt, draagt' een trui uit de legerdump en aan zijn voeten een paar klom pen zohder opsmuk. In het huidig tijdsgewricht wordt hij gerekend tot een elite: de liefhebbers van 'klassiekers. Want zo mag je de deux-chevaux inmiddels wel noe men. Sinds Citroen het autoolje in 1948 presenteerde, heeft het en kel wat marginale moderniserin gen ondergaan. De Eend is nog even lelijk als toen hij uit het ei kroop. Charme Voor Marco is dat juist de charme van dit onvergankelijke vervoer middel. En niet alleen voor hem: alle 450 leden en donateurs van vereniging De Alternatieve Gara ge 't Eendeëi denken er zo over. De vaste kern van die club is elke zaterdag te vinden in en om de werkplaats aan het Karperpad in Rotterdam-Zuid om bezoekers op te vangen en te helpen. Aanloop genoeg van mensen uit de hele re gio. Om te sleutelen, onderdelen uit te zoeken in het magazijn of gewoon wat te kletsen. De verha len 'gaan over een vakantietocht per 'bakeend' naar de Noordkaap. Of over een recent avontuur op een Franse autosloperij. Komend weekeinde wordt het ex tra druk op het erf, want dan viert 't Eendeëi rijn 20-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan komen van heinde en verre zeldzame en museale exemplaren van de 2CV naar Rotterdam, eerst voor de 'show1 bij de club, later in de mid dag voor een rondrit door de stad en over de splinternieuwe Eras- musbrug. Verwachte attracties: een Sahara, een mooie Ami 6, een paar Mehari's, en natuurlijk aller- Marco Blom (rechts) geeft enkele clubleden aanwijzingen bij een Ingreep In het inwendige van een Eend. Voor de ware liefhebbers kent de 2CV geen geheimen. Foto corvos. lei mutaties van de moedereend zelve. Twintig jaar - zo lang is Marco Blom nog geen lid van 't Eendeëi. Maar hij lijkt vast voor nemens merk en vereniging lan ger trouw te blijven dan die arm zalige tijdsspanne. „Mijn allereer ste auto was meteen een Eend," vertelt de uit Heusden in Brabant afkomstige Citroënliefhebber. „Ik kocht 'm direct na het halen van m'n rijbewijs. Ik had een neef die met zijn deux-chevaux naar Per- zië was geweest en naar Afrika. Dat wilde ik natuurlijk óók. En helemaal onbekend met de auto was ik niet, want mijn ouders had den een Dyane, zeg maar een wat luxer type Eend." Sinds die eerste kennismaking is Marco de duck nooit ontrouw ge weest. „In deze auto rijden, dat is een manier van leven. Ik doe het heus niet om me af te zetten tegen de massa, ik vind het gewoon een heerlijke wagen. Geen overbodige luxe om je heen. Geen klapzak- ken of ABS, alleen een mistach- terlicht En in de allerduurste uit voering een asbakje. Als je in Frankrijk over van die smalle bochtige landweggetjes rijdt, ben je echt aan net sturen. Een beleve nis die een andere auto je niet gauw zal geven." Marco Blom werd lid van 't Een deëi omdat hem dat wel praktisch leek. Je leert zelf je auto te onder houden en te repararen, er is ruimte om te klussen, je kunt er met fikse korting onderdelen ko pen en het is er bovendien gezel lig. Eigenlijk zijn dat precies de motieven waarom de vereniging ooit werd opgericht. Grondlegger was een Eendenvriend genaamd John de Vree, die steeds vaker door vrienden en hun kennissen werd gevraagd hun autootjes na te kijken. Omdat hij tijd te kort kwam, besloot De Vree een cursus 'eendologie' te geven - konden zijn vriendjes voortaan zelf aan hun karretje tJeutelen. „Zo is het allemaal begonnen," weet Marco Blom uit de annalen. „Het was een soort commune, ge huisvest in een een garagebox in Rotterdam-Noord. Als gevolg van stadsrenovatie rit de vereniging sinds 1983 hier, maar met nog steeds een beetje het karakter van een commune. Alles is van ieder een. Alleen stellen we tegenwoor dig wel wat meer regels, het moet geen zootje worden." Na een dipje middenjaren tachtig vertoont het ledental van het Een deëi de laatste jaren een gestaag opgaande lijn. Marco heeft daar wel een verklaring voor: „Deze auto wordt sinds '92 niet meer ge produceerd. In Nederland werd hü al sinds '87 officieel niet meer verkocht. Mensen die er een heb ben, doen 'm niet meer zo snel weg. Er is nauwelijks vervanging te krijgen. En omdat garage-on derhoud dikwijls ook te duur wordt, komen ze naar ons. Dus wy halen waarschijnlijk met gemak de vijfentwintig jaar. De auto zelf is tenslotte ook al een halve eeuw oud. En still going strong." Door Peter Louwerse Rotterdam De voorspellingen voor het jaar 2010 beloven niet veel goeds. Als er geen ingrijpen de maatregelen worden genomen, zullen files het beeld beheersen op de A15 (tussen Rozenburg en het Vaanplein), de A 20 (tussen Kethelplein en het Terbregse- plein) en de A13 (tussen h?t Kleinpolderplem en Rotterdam Airport). „Een redelijk drama tisch scenario voor deze regio," zegt ir. drs. Vincent Roozen, pro jectmanager Select Systeem van de dienst Stedebouw en Volks huisvesting (dS 4-V). Tot nu toe werden dergelijke file problemen voornamelijk bestre den door asfalt aan te leggen. Con creet betekende dat: meer wegen (een doelgroepenstrook op de A16), meer bruggen (de Van Brie- nenoordbruggen) en meer tun nels (de tweede Beneluxtunnel). De verkeersopstoppingen, ver klaart Roozen, werden dus ver plaatst. „Het leek wel of de Wet van Behoud van Congestie in wer king trad," aldus Roozen. „Bereikbaarheid viel niet te ga randeren." Een onrustbarend sce nario voor de regio Rijnmond, die haar welvaart vooral moet hebben van de mainport-functie. Met de introductie van Select Sys teem denkt de dS V nu het ei van Columbus te hebben uitgevon den. Het idee: geef automobilis ten de keuze tussen betaald of gratis rijden. Wie drie gulden be taalt, kan ongehinderd doorrijden op een speciale doelgroepen- strook of 'pay-tane'. De niet-beta- lende automobilisten maken kans om in de file te komen. De achtergrondgedachte bij deze intelligente variant op rekening rijden is dat filebestrijding alleen zin heeft als de automobilist keus heeft. Hu kan om te beginnen kie zen tussen openbaar vervoer en de fiets enerzijds en de auto an derzijds. Daarvoor zijn llinke in vesteringen in het openbaar ver voer nodig. Later is er de keuze tussen gratis en betaald rijden. En heeft de automobilist toch spijt, dan kan hij bij een transferium aan de rand van de stad altijd nog overstappen op metro, trein of bus. Doelgroepenstroken voor vracht wagens en touringcars bestaan nu al. Over de Van Brienenoordbrug loopt er één, en dat werkt perfect Maar hoe herken je het overig za kelijk verkeer? Hoe kan de over heid aantonen dat een automobi list 'niet-zakelijk' op weg is? „Dat gaat niet," meent Roozen. „We hebben het wetenschappelijk laten onderzoeken, maar zakelijk verkeer en carpoolers zijn niet te onderscheiden van de rest. Het is dan onontkoombaar om een be ta alm echanisme in te voeren. Ie mand die zakelijk rijdt zal eerder bereid rijn om te betalen." Nieuwe wegen en tunnels, zoals de geplande A 4, de tweede Bene luxtunnel en de toekomstige ver binding tussen de A13 en de A16 worden gereserveerd voor doel- groepenverkeer. De westelijke en de zuidelijke assen van de Ruit rond Rotterdam worden door wet houder J, van der Tak (verkeer en vervoer) bij uitstek beschouwd als wegen die in gebruik rijn by het zakelijk verkeer. Die verbindin gen worden dus als eerste uitge rust met doelstroken. Het wrange gevolg van dit sys teem is wel dat de armlastige au tomobilisten in de file komen te staan, terwijl de welgestelden kunnen doorrijden. Een ander vraagteken bij Select Systeem: wie kan ons garanderen dat die doelgroepenstrook ook niet vol zal staan met auto's? Van der Tak: „Het prijsmechanisme treedt dan in werking." Verder is er nog de mogelijkheid dat de auto's de doelgroepen strook niet eens kunnen bereiken omdat er op de toevoerwegen al fi les staan. Met andere woorden: wordt het fileprobleem gewoon verlegd naar het gebied buiten Rotterdam? Nee, verwacht ir. drs, Roozen. „Transferia kunnen re delijk goed werken. Maar ze moe ten op de goede plaats staan. De verkeersproblemen ontstaan wanneer regionaal en bovenregio naal verkeer bij elkaar komen!" Wethouder Van der Tak, die als portefeuillehouder verkeer en vervoer van de Stadsregio het Se lect Systeem gisteren presenteer de, heeft al steun gevonden bij branche-organisaties als de ANWB, de Kamer van Koop handel, Europoort/Botlek Belan gen, Transport en Logistiek Ne derland en de VNO/NCW. Nu moet hij minister Jorritsma nog zien om te praten. Hoewel de be windsvrouwe van verkeer en ver voer tot nu toe vooral heeft gegokt op rekening-rijden en accijnsver hoging, heeft Van der Tak goede hoop dat hij Jorritsma kan over tuigen van het nut van Select Sys teem. 2010: Zo moet select systeem er uitzien A13/A16: plan Terbregse plein Kethelplein KJeinporaerplein Schematische weergave van 'Rotterdamse Ruit' Vaan 3enelu*plein Ridderster "Hoofdnjbaan exd voer doelgroepen. Paratielbaan voor overtg verkeer. I Rijbaan voor gemengd verveer rret eventeee' vracht- busstrook. >Uitwisselpunt: doelgroepen of overig verkeer Rofl»rü*m» catfJW/ewi Satoesio Roneffian Mimsteoe v VeAeer en Wsiersisat Zouden ze niet gedurfd hebben? Van de vijfenveertig leden van de Rotterdamse gemeenteraad wa ren er welgeteld twéé ingegaan op de uitnodiging om naar Oostvoor- ne te komen, alwaar ze zaterdag getrakteerd zouden worden op een aangenaam verblijf in dén van Europa's mooiste duinland schappen. Alleen PvdA-raadsle- den Peter Aubert en Kenneth Woei-A-Tsoi waren er. De rest van de raad was overstelpt met papie ren informatie en deed het hier kennelijk mee. Maar de Duinen van Oostvoome en het Voomes Duin moetje ge voeld hebben. Je moet er geweest zijn. Je moeter het teer guichel heil en de pamassia en de wilde pony's en orchideeën en plassen hebben gezien om te weten waar om de vereniging Natuurmonu menten en stichting Het Zuidhol lands Landschap zich zo druk ma ken om dit unieke gebied. Aubert en Woei-A-Tsoi kenden het gebied al, maar kwamen uit beleefdheid. Van de andere Rot terdamse raadsleden hadden Na tuurmonumenten en Het Zuid hollands Landschap amper een afmelding binnengekregen. Zouden de raadsleden niet ge durfd hebben Het natuurgebied ligt niet op grondgebied van Rot terdam, maar het is van de ge meente Westvoome. Strikt geno men hebben Rotterdamse raads leden daar niets over te vertellen. Zou dat hetexcuüs geweest zijn? Vijandig gebied? Daar is een weerwoord op. Rotter dam is partner in de planvorming voor de Maasvlakte en het zijn de gevreesde effecten Itiervan op flora en fauna langs Oostvoome en Rockanje, die het noodzakelijk maken dat Rotterdamse stadsbe stuurders zich teittege proberen te realiseren watze de buren aan doen bij een verkeerd soort uit breiding van de Maasvlakte. Als je geen rekening met je buren houdt, heb je geen fatsoen. Waren de raadsleden wel naar de duinen afgereisd als de invitatie was gekomen van Inge van Assen, de burgemeester van Westvoor- ne? Hadden de twee natuurorga nisaties er verstandig aan gedaan om een pact met Inge te sluiten? Moet je zo formalistisch denken, wanneer je raadsleden op bezoek vraagt in je eigen natuurgebied? De gemeente Westvoome had het prima gevonden als de Coolsingel eens live wat interesse voor de na tuur had getoond. Ais de koningin komt op de Erasmusbrug, willen die raadsleden er allemaal bij zijn. De Rotterdamse raadsleden had den zaterdag kunnen laten zien dat ze nog wel tot regionaal den ken bereid en bekwaam rijn. Ze hadden de moeite kunnen doen om de Rynmond weer een beetje beter te leren kennen, want het is al eerder geconstateerd: de ken nis van de Rijnmond als totaalge- bied schiet bij bestuurders flink te kort Rotterdamse bestuurders kennen de regio rond de grote stad slecht en bestuurders in de regio kennen over het algemeen Rotterdam niet zo goed. Het zou een edele taak zijn van de Stads- regio Rotterdam om veel excur sies te organiseren, die de kennis van de regio doen toenemen. Onbekend maakt onbemind, dus maakt bekend bemind. De Rijn mond mag wel wat meer bemind worden. Je zou denken dat de regioraad het regionaal denken kan stimu leren, maar de vraag dringt zich op of dit orgaan zichzelf niet in de wegrit. Sinds begin dit jaar de wetsvoor stellen voor de stadsprovincie Rotterdam in de ijskast beland den, wordt er in menig gemeente bestuur in de Rijnmond bedui dend minder over regionale za ken gediscussieerd. De fut is er even uit en bovendien lijkt het wel alsof de Stadsregio de excuus- Truus is: er is toch een regioraad om het over de regio te hebben? Maar dan wordt vergeten dat goed regionaal beleid minimaal de som is van het beleid in alle afzonder lijke gemeenten. Daar schort het vreselijk aan. Erzyn Rijnmond- gemeenten waar ze het nog nooit over de A4-Noord (rijksweg 19), de A4-Zuid, het vliegveld of de Maas vlakte hebben gehad. Maar de vertegenwoordigers van die ge meenten worden wel geacht in de - niet door het volk gekozen - re- gioraad mee te beslissen. Wie vertegenwoordigen zij dan? Kunnen ze niet beter bij de stem- ming op de wc gaan zitten?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2