7/ 'Een betere houding geeft je een zekerder gevoel' 'Een b je een legenda Arkbewoners In Westerhaven genieten van saamhorigheid Mavo-scholieren onderzoeken wat jongeren in Holy willen Visitekaartje Carillonconcert en torenbeklimming Boeldag in orgelloods Aquarellen en pastels Bedrijfsbezoek Kinderclub in de Burgermeesterswijk Rotterdamse choreografe Mirjam Kroonlnburg komt op verzoek naar Vlaardingen Rotterdams Dagblad <€Mé$ Dinsdag 24 september 1996 De gondelvaart dat is nog eens een visitekaartje voor Schiedam! Een schitterend gezicht, die verlichte boten op het water - de een natuur lijk fraaier uitgedost dan de ander - en de vele duizenden toeschou wers bijeen gepakt op de Lange Haven. De gracht leek ineens weer veel meer historische waarde te hebben. En zag ik het goed? Stond burgemeester Reinier Scheeres daar op de jury-boot, luikend aan zijn pijp, niet intens te genieten van het prachtige evenement? En terecht. Zoveel belangstellenden heeft de carnavalsoptocht de laatste tien jaar nog niet bij elkaar de straat op gekregen. En ik vraag me af of Sinterklaas straks op een zelfde interesse mag rekenen. Maar verschil moet er nu eenmaal zijn. Met een dergelijk hoogtepunt zet Schiedam zich met de Branders feesten eens goed in de etalage en degradeert het Vlaardingse Ha ring- en Bierfeest tot een mega-rommelmarkt En je merkt ook dat het werkt Er komen steeds meer vreemde snoeshanen op het stadsfeest af. Want ik neem tenminste niet aan dat iemand die mij voor café De Dam de weg vraagt naar De Korenbeurs, een Schiedammer is. Of hij moet te diep in de Ketel I hebben gekoekeloerd. Op sportgebied hebben Excelsior en Hermes van de zomer ai behoor lijk aan Schiedam-promotie gedaan. Da's wel leuk natuurlijk, maar het volk loopt nog altijd niet massaal uit voor het cricket. Althans, met hier. Wat ik al weer wat jaartjes in onze stad mis is een voetbalpot met stampvolle tribunes. Het stadion hebben we er voor. Alleen de club nog niet. En die moet er komen. SMC boert goed, stevent recht streeks door naar het hoogste niveau op zondag. Die club kan en mag - horen jullie, DSR en meneer de sportwethouder - niet op Th mie- de blijven zitten. De club wil vooruit, de gemeente moet een handje toesteken. Want met betaald voetbal - inderdaad, zo ver moetje den ken- krijg je weer televisieploegen voor de sport binnen de stads grenzen. En dan scoor je weer met Schiedam! W^tdus te doen? Laat SW, die club van dat stadion die al even ambi tieus is. fuseren met SMC en betrek gelijk honk- en softbalvereni- ging Schiedam erbij. Eén grote dub met een zomer- en wintersport, dus heel het jaar door kantine-opbrengsten. Zet de sentimenten overboord. Sport is gebaat bij grote, sterke verenigingen. Clubs met drie elftallen, een biljart en elke vrijdagvond klaverjassen komen niet verder. En wil één van de twee clubs niet, dan kan SMC altijd nog elders te recht op Harga. We stoppen Ursus, met alle respect overigens, in het clubhuis van SMC, laten de droom van de oud-voorzitters Rien Klink en Nico Klaas sen -samengaan van HBSS met PPSC- werkelijk heid worden en het HBSS-complex komt vrij voor SMC. Denk ereens over na heren. SANDER SONNEMANS Vlaardingen Stadsbeiaardier Addie de Jong geeft op woensdag 25 september een concert op het carillon van de Grote Kerk, Dat doet hij ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de toren van de kerk op de Markt. Op het programma staan composities van Neder landse beiaardiers uit de periode 1871-1996. Ook klin ken voor het eerst de iuidklokken en het carillon sa men. Het concert begint om 19.30 uur en duurt dertig minuten. In de hal van het stadhuis kan naar het con cert op het uil 4? klokken bestaande instrument wor den geluisterd. Na afioop vertelt Addie de Jong over de toren en het earillon. Daarna kan de jubilerende kerktoren worden beklommen. In de orgelloods aan de Willemoordseweg 3 in Schip luiden wordt zaterdag 28 september een ouderwetse boeldag gehouden. De organisatie van de dag ligt in handen van de stichting Museum het Tramstation en de historische vereniging Oud Schipluiden. Van 12.30 tot 13.30 uur is er gelegenheid om de inge brachte kavels te bezichtigen en van 13.30 tot 16.30 uur wordt er verkocht Onder toezien van notaris mr. Th. Dröge zal veiling meester J. Kroes ruim 200 kavels laten voordragen waarop kan worden geboden. De volgorde staat aan gegeven in de catalogus. Er is een grote variatie in het aanbod: aardewerk, ko- per.en tin, antiek en cunosa, kleine meubels, schil derstukken en prenten, voorwerpen voor verzame laars zoals oude gereedschappen, munten, lampen en kandalaars, oude wandtegels, boerenantiek en nog veel meer. De kopers betalen de koopsom vermeerderd met tien procent. Het batig saldo van de boeldag is bestemd voor museum Het Tramstation. De orgelloods bevindt zich in Midden-Delfland, even ten noorden van de bebouwde kom van Vlaardingen. Maassluis Twee plaatselijke amateurs, Anneke de Graaf en Jo ke Riegman, exposeren tot en met 29 oktober m het gebouw van de Woning Stichting Maassluis (WSM), De beide leerlingen van Klei Kleur in Maassluis to nen aquarellen en pastels van landschappen en men sen. Anneke de Graaf maakt aquarellen op zijde en papier. Haar geliefde thema's zijn Indianen, dieren en zeegezichten. Joke Riegman won vorig jaar een aanmoedigingsprijs bij een landelijke wedstrijd van het schildersmagazine Atelier. De tentoonstelling is te zien tijdens de openingsuren van de WSM. Wethouder voor economische zaken L. Wesenhagen- Kastelein, houdt sinds april regelmatig spreekuur voor ondernemers, Omdat daar slechts weinig ge bruik van wordt gemaakt willen de wethouder en de gemeentelijke acquisiteur C. A. E de Jonge de con tacten met het bedrijfsleven verder uitbouwen met bedrijfbezoeken. Ondernemers kunnen zich daar voor aanmelden bij De Jonge op het telefoonnummer 5931798 of via het faxnummer 5925649. De kinderclub van het project Sociaal Cultureel Werk in de Wijken (SCW) is een ontmoetingsplaats voor kinderen uit de buurt. Hierin worden deelne mers van vier tot en met twaalf jaar uit de Burge- meesterswijk en omgeving vermaakt. Maar vooral wil de kinderclub inspelen op de multi culturele samenstelling van de wijk en begrip kwe ken voor andere kinderen. Kinderen die graag knut selen. toneelspelen, dansen, zingen of tekenen kun nen elke dinsdagmiddag van. 16.00 tot 18.00 uur te recht in het gebouw van wijkvereniging De Flat aan de Burgemeester Schwarzlaan, De toegangsprijs is twee kwartjes. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Danlèlie Hermans, Deslree van der Jagt, Mariëtte Olsthoom, Jan Rozendaal, Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Door Ben van Haren Vlaardingen „Choreografe, dansdoeente, repetitor, caba retière, actrice." Zo om schrijft Mirjam Kroonenburg haar beroep. Ze is bekend met televisiewerk in Hilver sum, studeerde en maakte een videoclip met Karin Bloemen, is al elf jaar actief in Rotterdam (o.a.Het Groot Niet Te Vermijden Dans Show Orkest, Joke Bruijs, Gerard Cox en Kaat Mossel) en wordt docente op de nieu we musicalschool van Frank Sanders in Amsterdam. Twee jaar geleden kwam ze in Vlaardingen terecht als nieuw lid van de artistieke leiding van het Vlaardings Musicalgezelschap. Nu begint ze 'op verzoek' in het dienstencentrum Babberspolder met een cursus houding- en bewe- gingslessen, jazz-aerobics en be wegen op muziek voor kleintjes. Maar daarmee is de koek nog niet op. De 36 jaar geleden in Rotter dam-West uit Indische ouders ge boren Mirjam is een theaterdier. Met het schrijven van choreogra fieën en het geven van dans- en balletles verdient ze voornamelijk haar inkomen. Ivo de Wijs „Ik vind alles leuk en voel me heerlijk als ik het druk heb," zegt ze. Niet vreemd dus, dat ze na een succesvol gelegenheidsoptreden, vorig jaar tijdens het artiestenju bileum van Dick Borst, nu met Eric van der Ende (regisseur van het VMG) een cabaretduo vormt. Chique en Apart (C&A), zoals ze zich noemen, heeft inmiddels al onnntr«v1»ms anKlf»r Hf> mo Mlijan Kroonenburg tijdons een les jazz-aerobics voor kin deren. Foto Roel Dijkstra met een cursus houding- en bewe- gingslessen, jazz-aerobics en be wegen op muziek voor kleintjes. Maar daarmee is de koek nog niet op. De 36 jaar geleden in Rotter dam-West uit Indische ouders ge boren Mirjam is een theaterdier. Met het schrijven van choreogra fieën en het geven van dans- en balletles verdient ze voornamelijk haar inkomen. Ivo de Wijs „Ik vind alles leuk en voel me heerlijk als ik het druk heb," zegt ze. Niet vreemd dus, dat ze na een succesvol gelegenheidsoptreden, vorig jaar tijdens het artiestenju bileum van Dick Borst, nu met Eric van der Ende (regisseur van het VMG) een cabaretduo vormt. Chique en Apart (C&A), zoals ze zich noemen, heeft inmiddels al enkele optredens achter de rug. Binnenkort zijn ze in de Stadsge hoorzaal te zien. „Ik ben gek op cabaret maken. En dan, zeg maar, op de ouderwetse manier zoals Don Quishockingen Ivo de Wijs; met krukken en een pianist. Aan de andere kant vind ik het werken achter de schennen ook erg leuk." „Met dans ben ik groot gebracht. Tot aan haar dood, op haar 74ste, heeft mijn moeder gedanst. Ze trad vaak op op Indische feestjes. Zelf ging ik met mijn vierde naar ballet, zat op mijn twaalfde in de selectieklas, zong ook al, ging mee naar theater en wilde cabare tier worden. Logisch dus dat ik naar de Klemkunstacademie in Amsterdam ging. Ik was van het zelfde jaar als Karin Bloemen en deed aan het eind tegelijk staats examen Pedagogiek Ballet." Sinds 1978 werkt Mirjam Kroonenburg als balletdocente voor kinderen en volwassenen op balletscholen in haar geboorte plaats Rotterdam. Sinds drie jaar heeft ze er haar eigen dansstudio Capriola met tachtig leerlingen, Ook was ze zes jaar hoofd van de afdeling ballet van Sportarcade Schiedam. Verder was ze bestuur lijk en organisatorisch actief en was betrokken bij de Rotterdams Dansmarathon en Danstheater- festivals in Theater Zuidplein en modeshows, onder andere van het Zadkine-college. De Rotterdamse verwierf al snel na im als 'nreografe voor groe- pei. Ze werk'e voor N7 Dance start te gaan met dans- en bewe- gingslessen. In het dienstencentrum Bab berspolder is ze deze maand be gonnen met jazz-aerobics voor volwassenen en kinderen van 3 tot 12 jaar. Op woensdagmiddag kunnen in twee leeftijdsgroepen de kinderen terecht, maar ook ou ders van jonge kinderen, want er is kinderopvang aanwezig. In de vroege avond is ook nog een uur voor volwassenen gereserveerd. Daarnaast begint ze op dinsdag I oktober in hetzelfde dienstencen trum met een cursus 'Houding en bewegingslessen' van tien we ken. Ze wil hiermee mensen, die zich bij een modellen- en/of cas tingbureau willen laten inschrij ven, op weg helpen voor een goe de presentatie. Aan de deelname is daarom de levering van een pro fessionele fotoreportage van de cursist gekoppeld. „Er is veel vraag naar en daarom begin ik er nu mee. Mensen beta len soms kapitalen voor alleen maar zo'n reportage. Ik wil ze meer kans op succes geven. Deze cursus heeft als bedoeling dat mensen zichzelf zekerder voelen door een betere houding." Aan het eind van het gesprek drukt Miijam, die ondanks alle dansen zelf een flinke omvang houdt, me op het hart: „Vergeet niet erbij te zetten, dat de cursus sen niet alleen voor slankelijners zijn. Iedereen kan er aan deelne men." Door Pieter Vermaas Schiedam Water en woonboten. Dat is wat woonarkbewoonster Maija van Zetten ziet als zij uit haar woon kamerraam naar buiten kijkt 't Hadden net zo goed wol ken en wieken kunnen zijn, geeft ze een onverwachte wending aan het gesprek. „We woonden in het oude Kethel, maar daar wilden we weg. Mijn man Huub wilde het water open ik wilde een molen in. De eerste advertentie die we te genkwamen was die van een woonboot." En dus leven de Van Zettens nu in een woonark. Samen met nog zo'n twintig ar ken die in de Schiedamse Wester haven dobberen, ligt hun woon ark aan de Willemskade. Het ge bied tussen Will» msbrug en Wes- terhavenbrug heeft de gemeente officieel aangewezen als woonbo- tenplek. Daar 'liggen' de Van Zet tens al vijftien jaar, waarvan twee in hun huidige ark. Aanvaringen Die ligplaats in Schiedam bevalt Marja we). „Besteen prima plek, dicht bij het centrum en bij de rijksweg. Je kunt het slechter treffen, want vaak liggen woonar ken in een industriewijk-achtige sfeer." Ook over de boot zelf mo gen de Van Zettens niet klagen. De twee verdiepingen tellende ark, met twee badkamers, vijf ka mers, een woonkamer, keuken en berging, behoort zonder twijfel tot de mooiste woonarken in de Wes terhaven. Wonen in een ark is echter niet goedkoop, weet Maija. Naast de aanschafkosten en een hogere rente, tikken ook de verzeke ringskosten elk jaar aan. Onrecht vaardig, vindt Marja. „De premie- kosten liggen bijvoorbeeld zeven keer hoger dan bij een gewone woning We zijn dan ook verze kerd tegen aanvaringen van an dere boten. Bij een gewone wo ning loop je dat risico natuurlijk wat minder," zegt Maija droog. In vergelijking met 'normale' wo ningen constateert ze meer vreemde zaken. „Officieel vallen we nog steeds onder de wet op woonwagen- en woonschepenbe woners. Een wet uit het jaar ach- tienhonderdzoveel, zo achter haald als ik weet niet hoe! Een ar tikel uit die wet geeft ons het recht op het plaatsen van een stal met een paard of ezel op de kade, opdat wij onze nering kunnen uit oefenen ter voorkoming van openbare dronkenschap." Maija probeert het artikel plechtig op te Company mee aan NCRVs Ted- en Helemaal in je eentje-shows en met de zanggroep Vulcano bij het Songfestival van 1983. Ze deed de choreografie voor de musical Kaat Mossel, maar bedankte (na het uitblijven van een deel van het be loofde honorarium) voor de vol gende produktie van het Rotter dams Operette Gezelschap met Joke Bruijs over Katendrecht. Aanwijzing In Vlaardingen had ze inmiddels op diens aanwijzing Anneke van Gelderen opgevolgd als chore ografe bij het VMG. Ze heeft het hier enorm naar haar zin en ging daarom graag in op verzoeken van leden van dit musiealgezeJ- schap om ook in Vlaardingen van dreunen, maar schiet halverwege in de lach. ,,'t Staat er echt in, hoor." Het is de vrije manier van leven die Marja het meest aan haar on derkomen bevalt. „Bij mensen die een nieuwbouwhuis hebben gekocht denk ik altijd: leuk, maar ik moet er niet aan denken, Bij ons valt van vier karaten het licht binnen en ik hoef met bang te zijn dat ik geluidsoverlast veroorzaak. Mijn muziek van Pink Flovd kan ik lekker hard aanzetten." Als het weer het even toelaat, le ven de Van Zettens buiten, in hun tuin op de kade. „Bij het water is altijd wel iets te zien. Er zwem men zulke prachtige vissen. In het vooijaar ligt dat spul tegen de kademuur aan te 'rijen'. De water lelies komen dan op en je ziet fu ten, meerkoeten en waterkippen met hun jongen. En wie heeft er nu een reiger bij het keuken raam?" Eigenlijk ziet Marja, behalve mis schien de kosten, nauwelijks na delen van het leven in een woon ark. Ze beschikt over alle beno digde voorzieningen. „Het is een wijdverbreid misverstand dat het hier 's winters heel koud is. We ge bruiken niet meer gas dan ande ren. Terwijl onze woning groter is." Ook de postbode bereikt de woon ark. „Enige jaren geleden hadden we nog geen huisnummer. Tegenover 15', heette het hier toen. Vroeger stond op dat num mer schijnbaar een woning of be drijf. Maar nu hebben we dus een eigen nummer. Alleen in vakan tieperioden, als de PTT het met invalkrachten moet bolwerken, gaat het wel eens fout en ploft on ze post ergens anders in de brie venbus." Baantje trekken Hun grootste hobby is vissen. De van Zettens zitten hiervoor gebei teld op hun stekkie aan de Wes terhaven. „Het gebeurt regelma tig dat ik plotseling getik hoor op mijn raam. 'Ik heb er weer een, hoor,' roept mijn man dan met een vis aan zijn hengel. Daarnaast zwemmen we 's zomers erg graag in het water." Maar ook 's winters hebben de woonarkbewoners het naar hun zin. „Als het ijs betrouwbaar is, hinden we de ijzers onder en trek ken we een baantje tussen de ar ken. Regelen we met z'n allen kor- tebaanwedstrijden. Da's heel ge zellig, want vanuit een keuken raam deelt er altijd wel iemand eten en drinken uit." Het heeft alles met het saamho righeidsgevoel onder de arkbezit- ters te maken, meent Maija. „De burenhulp is hier vele malen gro ter dan bij gewone huizen. Komt er een nieuwe ark, dan biedt ie dereen zijn diensten aan. Schie ten midden in de nacht de kettin gen los, dan krijg je direct hulp. En niet alleen van je naaste bu ren." Nee, nadelen in haar bestaan ziet Maija nauwelijks. Af en toe gaan de bruggen open. maar dan is er contact met de havenmeester. Over de Havendienst heeft Marja geen aanmerkingen. „Dat is mis schien wei een van de weinige écht dienstverlenende gemeente lijke instanties. Als je ze nodig hebt, zijn ze er gelijk. Terwijl een paspoort halen al gauw een uur kost." En dat de ark af en toe licht deint in de Westerhaven, daar ligt Mar ja letterlijk niet wakker van. „Dat voelen wij niet eens meer. Het moet echt hard stormen, willen wij nog zeggen: hé, de ark be weegt. Is toch ook alleen maar ge zellig? Gewoon een kwestie van je aquarium niet te vol gooien." Dinsdag 24 september SCHIEDAM Centrum, Brandersfeesten. Klup- huis Zuid. Fietsgraveerdag, 14.00- 21.00u. VLAARDINGEN Johannes de Dooperkapel, Ge dempte Biersloot, Wakes van 19.00 tot 19.30 u. ROTTERDAM De Doelen Hal Grx Rotterdam Phil- harmonie Philips Gergjev Festival, 12.45u. KI.z. Idem, 20.15u. Luxor Theater. Evita, 20.15u. Zaal De Unie. De Rotterdammer, 20.3ÖU. Dizzy. Paul HockGroep-, 22u. Njght- town. R96 i.s.m.DUMB, 22u. Mu- jusum Boiimans Van Beuningen. Tiepoloin Nederland, 14u. Lantaren 2. R96: De avonden van, 20.30U. Lantaren L R96: Future moves, div- .tijden. Woensdag 25 september SCHIEDAM, Woon- en Zorgcentrum Thurfede. Bingo, 14.00u. Centrum. Branders- feesten. Museumplein. Kindervnj- markt. 13.00 tot 16.00 u. Kluphuls Zuid. Fietsgraveerdag, 14.00- 21.00u. VLAARDINGEN Wijkgebouw De Deel. Semoren- bmgo, 14.00-16.00u. Joannes de Dooperkapel. Gedempte Biersloot, Wake van 19,00-19.30u. Vredes- kerk. Olmendreef 103, Wake van 19.30-20.00u. Stadsgehoorzaal. The Shooting Party, 20.00u. Grote 1 Kerk.Canllonconcert,19.30u. ROTTERDAM De Doelen Ha) Gr.z. Rotterdam PM-., harmonic Philips Gergjev Festival, 12.45u. Gr.z. Idem, 20.15u. üpibf j Theater. Evita, 20.15u. Zaal De Unie. Huib Emmer, 20.30u, P*e Act Jamsessie, 21u. Nfghttown. R96 i.s.m.DUMB, 22u.RO Theater. Bedrog, 20.15u. Amphitheater Plaswijckpark. Het gestolen Indi aantje, 15u. Droomtheater. Het verhaat van Don Quichote en Sancho Pansa, 15u. Lantaren 2. R96: De avonden van, 20.30u. Lantaren 1. R96: Future moves, div.tijden. ROTTERDAM Calypso 1: Trainspotting' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'BeautifulGirls' (12)dag.6.45-9.30. Calypso 3: 'Stealing Beauty' (af) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Leaving Las Vegas' (16) dag. 12.45-3.30. Cinerama li Twister' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Mission: Impos sible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: Eraser' (16) dag. 1.15-4-6,45-9.30. Cinerama 4: 'Kingpm' (12) dag. 6.45-9.30, Cine rama 5: 'Spy Hard' (al) dag. 6,45- 9.30. Corso: The Quest' (16) aag. I.15-4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Survival Island' (al) dag. 2-4. The Li ving Sea' (ai) dag. 3, '2-in-l show" (al) do.vr.di.wo. 12. Twister' (12) - dag. 5-7.15-9.45, zo.ook 10.45. Venster is Trainspotting" (16) dag. 8-10, Venster 2: The Seven Samu rai (16) do.vr.za.zo. 8, do.zo.wo. ook 2. 'Dance:electric energy' (16) .10,wo. 7.30-11. 'Melies, Astatrè& Forsythe' (16}di.8. 'Aubette,lagrah;"| de salledes fetes' (16) ma.10, wo Venster 3: 'Uneété lagoulette' (af)"; dag. 7.30. 'Breakingthe waves' (16)" dag. 9.30, Venster 4: 'Palookaville' (16) dag. 8-10,do.2.30. Lumièrel: 'Stnptease' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: 'Multiplicity' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumlère3: 'Atime to kill' (16) dag 6.15-9.15, Lumière 4: 'Pnmal Fear' (16) dag. 6.45-9.30, Pathé 1: Twister' (12) dag 11.30-2.05-4.40-7.15-9.50. Pathe 2: 'Eraser' (16) dag.4.40- 7.10-9.40, Pathé3: The Rock' (16) dag. 3.30-6.25-9.20, Pathé 4: 'Phenomenon' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Pathé 5: 'A time to kill* (16) dag. 11,55-3-6.05-9.10. Pa thé 6: The crossing guard' (16) dag. II.05-1.40-4.15-6.50-9.25 Pa thé 7: 'Mission: impossible' (12) dag. 11.15-1.50-4.25-7-9.35. Kindermatinees: Cinerama 4: 'Ba be' (N) wo. 1.15-4. Cinerama 5: 'Flipper' wo. 1.15-4. Lumière 3: 'it takestwo' wo1,15-4Lumière 4: 'A GootyMovie' (N) wo. 1.15-4. Pathé: Toy Story' (N) wo. 11,20-1,25. 'A Goofy Movie' (N) wo. 12.40-2.40. Vlaardingen Leerlingen van drie eind examenklassen van de Si Jozefmavo storten zich vanaf vandaag op een kri tisch onderzoek naar de aanwezige voor zieningen, de kwaliteit van de openbare ruimte en de behoeften van de jongeren in de wijk Holy. Het onderzoek voor en door jongeren moet aan het licht bren gen hoe de jeugd haar woon- en leefom geving beleeft. Tevens moet het een aan tal alternatieven en concrete maatrege len opleveren. Het onderzoek is gekoppeld aan het wijkbeheer van de gemeente Vlaardin gen en wordt begeleid door het Bureau Welzijnsprojecten. „Met het onderzoek willen we achterhalen wat jongeren van twaalf tot en met achttien jaar belangrijk vinden," zegt E. Geraets van het Bureau Welzijnsprojecten. „Ml je op een goede manier iets voor jongeren doen, dan moet je met ze gaan praten Het pro bleem met beleidsmensen is vaak dat ze wel over, maar niet met de jeugd praten" Het is de bedoeling om jongeren in Holy zelf mee te laten werken aan de verbete ring van hun wijk. Geraets: „Het heeft geen zin om jongeren te betrekken bij al gemeen beleid. Je moet ze mee laten wer ken aan dingen die in hun wereldje spe len, maar dun moet je natuurlijk wel we ten wat Zoals de skatebaan in de Holy. Die vólden ze zelf, dus hebben ze ook, zelf met stenen lopen sjouwen enzo." Drie examenklassen van de Sint JraeCm- avo voeren het onderzoek uit Na een paar instructielessen gaat één groep de straat op om zo'n 230 jongeren in de wijk te interviewen. Vragen ais hoe besteden ze hun vrije tijd, wat doen ze in de wijk en wat vinden ze belangrijk, komen daarbij aan de orde. Oordeel Een andere klas bekijkt alle voorzienin gen in de wijk en geeft er een oordeel over. "Wat ontbreekt er en hoe kan het be ter? Zij geven advies over speciaie voor zieningen voor de jeugd die een wijk zou moeten hebben. De derde groep leerlingen begint met een fotowedstrijd. Zij worden de wijk in gestuurd om de zes beste plekken, en de meest lelijke of 'foute' plaatsen vast te leggen. „Zo krijgen we meteen een beeld van de manier waarop jongeren ergens naar kijken. Dat gebruiken we als start voor het buitenruimte-onderzoek," ver telt Geraets. Vervolgens gaan de scholieren naar bui ten om alles dat voor jongeren belangrijk is te beoordelen zoals speel- en hangplek ken, routes door de wijk, sportgeïegen- heden en het openbaar vervoer. Ook zul len zij ideeën aandragen om de situatie te verbeteren. Een onderzoek naar de kwaliteit van de openbare ruimte dat door jongeren zelf wordt uitgevoerd is volgens Geraets uniek voor Nederland. Jk heb in leder geval nog nooit gehoord van zo'n onder zoek dat door jongeren zelf is gedaan met de opvattingen die zij daar over hebben. En zeker niet in combinatie met de twee andere deelonderzoeken." De drie deelonderzoeken worden samen gevoegd in een rapportage die begin ja nuari wordt aangeboden aan de gemeen te Vlaardingen. Het onderzoek moet vol gens Geraets leiden tot concrete maatre gelen die onderdeel worden van haar wijkplan Holy. De leerlingen worden op hun verrichte werk beoordeeld. De pres taties tellen mee voor hun examen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3