Waterweg Vlaardingen doet greep uit spaarpot Boom valt tegen woning aan Onbekend maakt onbemind Huiseigenaar volgend jaar veertien procent duurder uit Tijdelijk directeur voor Gemeentewerken Overval op biljartcafé j|genda In holst van de nacht zijn de Brandersfeesten ver weg Schip gestolen Te veel gedronken Inbraak in fotozaak Botsing tegen boom Restaurant gesloten Vechtpartij Zeeman beroofd j Vrouw breekt j kunstgebit Brand in molen Onderzoek naar toekomst VW unsssss Rotterdams Dagblad Maandag 30 september 1996 Vlaardingen In de nacht van za terdag op zondag is vanuit de jachthaven aan de Watersportweg in Vlaardingen een schip gesto len. Ook werd bij zo'n twintig an dere jachten ingebroken. Het ge stolen schip werd zondag weer aangetroffen in Schipluiden. Maassluis Bij een grootscheep se alcoholcontrole in Maassluis heeft de politie in de nacht van za terdag op zondag 26 automobilis ten bekeurd. Vier van hen hadden zo veel gedronken dat ze meteen hun rijbewijs in moesten leveren. Tussen zaterdag 22.00 uur en zon dagochtend 6.00 uur had de poli tie alle in.- en uitgaamwegen van Maassluis afgegrendeld. In totaal werden 1986 automobilisten ge controleerd op hun drankgebruik. Behalve de 26 bestuurders die een slok op hadden, werd nog een man de dupe. Hij had nog een boete van 380 gulden open staan, die hij meteen moest betalen. Vlaardingen Bij een inbraak in een fotozaak in Vlaardingen is za terdagavond een kluis buit ge maakt. De inbrekers wisten rond half tien de winkel aan de Blok makersplaats binnen te komen door een deur te forceren. Van de daders ontbreekt elk spoor. Vlaardingen Een 23-jarige auto mobilist uit Spijkenisse is zon dagmiddag rond 13.00 uur op de Zeemanstraat in Vlaardingen te gen een boom gereden. Dat ge beurde toen hij de macht over het stuur verloor nadat de Spijkenis- ser met het voorwiel tegen een trottoirband was gekomen. De schade aan de boom was zo ern stig dat de brandweer deze in stukken heeft gezaagd. Schiedam Opliet Rubensplein in Schiedam is vrijdagnacht een grillroom gesloten omdat de eige naar niet in het bezit was van de vereiste vergunningen. De zaak mag weer open als alle papieren in orde zijn. Schiedam In een café aan de Hoogstraat in Schiedam is zater dagnacht rond twaalf uur een vechtpartij uitgebroken. Twee be zoekers kregen onenigheid met elkaar en gingen naar buiten om het uit te vechten. Toen ze er ge noeg van hadden en weer naar binnen kwamen begon een be schonken bezoeker zich met de twee te bemoeien. Daarop ont stond opnieuw een vechtpartij maar dan binnen. Bij het {brok ken werden ook stoelen gebruikt. Een 33-jarige Schiedammer raak te gewond aan zyn gelaat. Schiedam Een 28-jarige man uit het Zweedse Stockholm is zon dagmorgen rond kwart voor drie beroofd van zijn geld. Het slacht offer, dat onder invloed van alco hol verkeerde, vroeg twee man nen op de Vismarkt in Schiedam of zij hem naar zyn schip aan de Botlek wilde vervoeren. Toen hij met enkele bankbiljetten begon te zwaaien werd hij door het twee tal geslagen en beroofd van zijn geld. De verdachten zijn vervolgens ge vlucht via de Lange Haven in de richting van de Dam. De politie is op zoek naar getuigen van de overval. J Schiedam Een 80-jarige Schiedamse heeft zaterdagmor- i gen haar bovenkunstgebit gebro- ken nadat zij over een stoeptegel op de Broersvest struikelde. De Schiedamse is door de politie naar J een tandheelkundige gebracht. Zij moest die dag toch een be- zoekje aan de specialist brengen omdat ze eerder haar onderkunst- gebit had gebroken. J Schiedam Een 54-jaar oude draaimolen is zondagmorgen in vlammen opgegaan. De brand is vermoedelijk aangestoken. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Om de begroting voor volgend jaar sluitend te krijgen willen burgemeester en wethouders van Vlaardingen ruim anderhalf miljoen gulden uit de reserves halen. Dat blijkt uit de vanmorgen gepresenteerde begroting voor vol gend jaar. De greep uit de spaarpot is nodig om de tegenvallende inkomsten uit het Gemeentefonds te com penseren. Plotseling No het vaststellen van de Voor jaarsnota in mei van dit jaar kreeg Vlaardingen plotseling te horen dat het rijk de komende jaren minder geld overmaakt. Het aanspreken van de reserves onderbouwt het college van bur gemeester en wethouders onder meer met de stelling dat er na 1997 geen tekort meer is voorzien. Verder speelt mee dat de gemeen te al middenin ingrijpende om buigingen zit om het tekort van achttien miljoen gulden weg te werken. „Gezien de grote belangen die hiermee gemoeid zijn achten wij het onverstandig deze processen extra te belasten," staat in de be groting. De oorspronkelijke door lichtingen zouden in gevaar ko men. „Door op dit moment extra struc turele bezuinigingen aan te bren gen bestaat het risico dat voor de oplossing van een eenmalig pro bleem een structurele voorzie ning vermindert," aldus b en w. Ook het opschroeven van de al eerder voorgestelde verhoging van de onroerende-zaakbelasting (OZB) met acht procent acht het college 'onaanvaardbaar'. Hierbij speelt ook mee dat op het moment in Vlaardingen -evenals in de andere gemeenten - de zoge noemde Wet Waardering Onroe rende Zaken wordt uitgevoerd. Dit houdt een hertaxatie van de gebouwen (woningen en bedrij ven) in. De waarde van de woningen stijgt daardoor gemiddeld met veertig procent, voor de bedrijven geldt een percentage van zes. Hoewel b en w het standpunt innemen dat de extra inkomsten door de her taxatie worden vertaald in lagere tarieven, waardoor de opbrengst voor de gemeente (volgend jaar ruim 24 miljoen gulden) gelijk blijft, is nog onduidelijk hoe dit moet worden berekend. Met na me door het grote verschil van waardestijging tussen woningen en bedrijven, ziet het er naar uit dat eigenaren en bewoners van woningen fors meer moeten gaan betalen. Het nadeligst valt de her taxatie uit voor eigenaren van ou de huizen. Stijgingen Voor de afvalstoffenheffing gaan eenpersoonshuishoudens vol gend jaar 349,32 betalen en meerpersoonshuishoudens ƒ415,55; dat is respectievelijk ze ven en twee procent meer. De stij gingen worden volgens b en w veroorzaakt door 'ontwikkelingen op de markt'. Ook het reinigings recht gaat met twee procent om hoog. Het rioolrecht - evenals de afvalstoffenheffing en het reini gingsrecht kostendekkend - blijft op hetzelfde niveau. Voor een eigenaar-bewoner van een woning in Vlaardingen met een waarde (voor hertaxatie) van 150.000 gulden betekent een-en- ander dat hij volgend jaar veer tien procent duurder uit is aan vaste lasten. OZB, rioolrecht en afvalstoffenheffing kost hem dit jaar 1265 gulden; in 1997 wordt dat volgens het voorstel van b en w 1442 gulden. Dit zijn overigens alleen de vaste, gemeentelijke las ten. Door de hertaxatie is het huis van 150.000 gulden opeens 210.000 gulden waard geworden, wat ook bij het invullen van het belastingbiljet (huurwaardefor fait) nadelige financiële gevolgen heeft. Vlaardingen Twee gewapen de mannen met bivakmutsen op hebben zaterdag even na middernacht het biljartcafé De Griffioen aan de le Van Ley- den Gaelstraat in Vlaardingen overvallen. Het tweetal dwong de eigenaar en de tien nog aan wezige klanten onder bedrei ging van vuurwapens hun per soonlijke eigendommen in te leveren. Daarna werd het elftal geboeid opgesloten in de toilet ruimte van het café. Daarna hebben de daders het café doorzocht en zyn gevlucht De bezoekers en uitbater had den twee uur nodig voordat zij 'zich konden bevrijden. Zij sloegen meteen alarm. De poli tie stelde een buurtonderzoek in, maar tot dusver zonder re sultaat. Woordvoerster C, Wll- lems wist vanmorgen nog niet te vertellen wat de waarde van de buit was. De wind was vanmorgen voor het grootste deel al gaan liggen, maar een laatste zuchtje was toch funest voor een boom in de Lorentz- straat in Vlaardingen. De vijftien meter hoge boom viel te gen de gevel van een wo ning, maar wonder bo ven wonder werd het huis in het geheel niet beschadigd. „Het was een geluk bij een ongeluk. De val van de boom werd gebroken doordat er nog veel tak ken aan de stam zaten. De stam heeft het huis daar door niet ge raakt," zegt een brand- weerv oor- lichter. De brand weer heeft de boom voorzichtig in stukken ge zaagd en de boomresten worden van daag door de Plantsoe nendienst opgehaald. Foto Roel Dijkstra Schiedam De gemeente Schiedam heeft mr. M.D, van Dijk (56) benoemd tot tijdelijk di recteur van de Dienst Gemeente werken. Met ingang van 1 oktober volgt hij de huidige directeur H. G. de Block op. De Block werd eerder deze maand 65 jaar en gaat met pensioen. Van Dijk neemt al zijn bevoegdheden over. De Block was de laatste 'echte' di recteur van de Dienst Gemeente werken. Als onderdeel van het ge meentelijke reorganisatieproces wordt de grootste gemeentelijke dienst in twee stukken gehakt. Er komt een dienst Stedelijk Beheer en een dienst VRQM (volkshuis vesting, ruimtelijke ordening èn milieu). Van Dijk krijgt naast het directeurschap de taak de opzet van de twee nieuwe sectoren te begeleiden. Van Dijk werkt als in terim-manager bij bureau Prime Executives. De gemeente Schiedam meldt dat de tijdelijke kracht ruime ervaring heeft in het leiden van grote ambtelijke dien sten. Hij heeft in verschillende gemeenten een reorganisatie uit gevoerd bij een Dienst Gemeente werken. Van Dyk was op dit vlak onder meer actief in Breda. Van Dijk heeft inmiddels kennis gemaakt met de directie, de staf en de me dezeggenschapscommissie van de Dienst Gemeentewerken. Vol gens de gemeente vormen de ge sprekken 'een positieve basis voor een succesvolle uitvoering van zijn opdracht'. Bekend is dat in de top van de Dienst Gemeen tewerken onvrede heerst over het reorganisatieproces. Verschillen de 'kroonprinsen' van De Block werden afgewezen voor de vacan te directeursfuncties bij Stedelijk Beheer en VROM. De directeuren van deze diensten worden in een later stadium intern geworven. Wethouder A. Reijnhout verwacht dat de twee nieuwe directeuren medio april de taken van Van Dijk kunnen overnemen. Het vertrek van De Block ging gepaaid met enig klaroengeschal. Op zyn laat ste gang van het werk naar zijn woning aan de Noordvestsir.gel viel het oog van de directeur wel licht op het straatnaambordje 'Blokweg', geplaatst op een bordje aan het voetgangerspad langs de Noordvestgracht. Het officieel ogende bordje werd geplaatst door de stratenmakers- ploeg van de Dienst Gemeente werken. Bij de straatnaamcom missie weten ze echter van niets. „Nee, wij hebben ,die naam niet verzonnen," zegt een woordvoer der van de commissie. „He» is geen officiële naam. Er moet spra ke zijn van een spontaan initiatief in de stad." Medewerker J, Lang straat bevestigt het. „Het idee is ontstaan op de werkvloer van de Dienst Gemeentewerken." Hoek van Holland De deelge- meenteraad van Hoek van Hol land gaat ruim 68.000 gulden be schikbaar stellen voor een onder zoek naar de toekomst van de VW. Daarvan wordt 47.000 gul den beschikbaar gesteld door het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam, op voorwaarde dat het bedrijf een vertegenwoordiger mag leveren bij het onderzoek. In de komende weken gaat KPMG Management Consulting een onderzoek uitvoe ren dat moet leiden tot een analy se van de huidige informatie, marketing en promotiezaken. Daarnaast wordt bekeken of het mogelijk is de VW op de huidige manier of in gewijzigde vorm te laten voortbestaan, dan wel om de informatievoorzieningen onder te brengen bij een marktpartij. In dat geval is de Grenswisselkanto ren nv een belangrijke gegadigde. KPMG Management Consulting zal het onderzoek op korte ter mijn verrichten, want de deelge- meenteraadwil voor I januari een beslissing nemen. In 1985 werd de bijdrage van de gemeente Rotter dam aan het VW-werk in de Hoek bevroren op een bedrag van 257.000 gulden. Later werd het een 'verfijningsuitkering' die vol gens voorzitter Vreugdenhil ter vrije beschikking van de deelge- meenteraad staat. Bij de oppositie bestaat daarover grote twijfel. Maandag 30 september VLAARDINGEN Harmonie. Presentatie wijkplan Oostwijk, 16.30-20.30u. ROTTERDAM De Doelen Gr.z. The Dubliners, 20.15u. Popular. Popifilm, 21.30u. Museum Bofjmans Van Beunin-' gen. Symposium Tiepolo in Holland, nu. Dinsdag 1 oktober j ROTTERDAM Theater Zuidplein Gr.z. Sandra Reemer, 20.15u. Zaal De Unie. De stad zonder eigenschappen show, 2O.30u. Dizzy. Theo Hoogstïns Quin tet, 22u. Parkzicht Talkshow'Deel-" der van A tot Z', 19-22.30 en 2ii 22.30u. RO Theater. Bedrog, 20.15u. Rotterdams Studenten Gezelschap. Filmfestival RSG, 20," 22 en OO.OOu, ROTTERDAM Calypso 1: Trainspotting* (16) dag. I.15-4-6.45-9.30. Calypso 2: 'Ju- de' (16) dag. 1.25-4-6.45-9.30; Calypso 3: 'Stealing Beauty' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: Twister' (12) dag. 1.15-4-6.453" 9.30. Cinerama 2: Two Much' (al) dag. 1.15-4-6.45-9,30. Cinerama 3: 'Eraser' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30, Cinerama 4: 'Mission: Impost sible' (12) dag. 6.45-9.30, do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Cinerama 5: 'Pnmal Fear' (16)dag. 6.45-9.30* do.vr. ma .di.ookl.15-4. Corso: The Quest'(16) dag. 1.15-4-6.45-9.30^ Imax Theater. 'Special Effects' (at) dagjbeh.ma.) 2-4-5.30-9, vr.ook II, za.ook 12. 'Survival Island' (al) dag.(beh.ma.)3,za.zo.ookl. '2-in-l show' (al) do.vr.dr.wo. 12, Twister! (12) dag.(beh.ma.) 6.45-10, zo.ook 10.45. Venster is Trainspotting' (16) dag. 8-10, ma. alleen 8, do- .vr.zo.wo. ook 2.30. Sneak Preview ma.10. Venster 2: 'Orfeu Negro! (16) ma.di.wo. 7.30, do: .vr.zo.wo.ook2.30. 'Dream Window' di.vr.za.7.30. 'Himiko' do.ma.10. 'Gonza, a spear man'vr.zo.10. The Pitfall' za.lO, zo.7.30. 'Banished® di.lO. 'Sharaku' wo.10. Venster 3:.* 'Brothers McMulten' (al) dag. 7.30. 'Breakingthe waves' (16) dag. 9.3(£ - do.vr.zo.wo. ook 2. Venster 4: 'Une été la-Goulette'" (al) do.vnzorwö. 2.30. 'Palookaville' (16) dag. 8-10. lumière JU 'Crying Freeman' "(16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière2: 'Striptease'd2)-rdag. ±.'15-4-6145- 9.30. Lumière 3: 'A time to ki!l'/(16) dag. 6.15-9.15, do.vr.ma.'di. ook 2.. Lumière 4: 'Multiplicity' (al) dag. 6.45-9.30, do. vr.ma.di.ookl.15-4'.' Pathé 1: Twister' (12) dag. 11.30- 2.05-4.40-7.15-9.50. Pathé 2:1, 'Eraser' (16) dag.4.4O-7.10-9.4O, 'do.vr.ma.di.ook 11.40-2.10. Pathé 3: The Rock' (16) dag. 3.30-6.25: 9.20.do.vr.ma.di.ookl2.35. Pathé 4; 'Phenomenon' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Pathé 5: 'A time to kill5 (16) dag. 11.55-3-6.05-9.10. Pa- thé 6: The crossing guard(16) dag. 11.05-1.40-4.15-6.50-9.25 Pa7 thé 7: 'Mission: Impossible' (12) dag. 11,15-1.50-4.25-7-9.35. Nachtvoorstellingen: Lumière lit 'Crying Freeman' (16) vr,za.00.15^ Lumière 2: 'Striptease' (16) vr.za.00.15, Lumière 3: 'Eraset* (16) vr.za.00.15. Lumière 4: The Quest' (16) vr.za.00.15. 'I Kindermatinees: Cinerama 4; 'Bal be' (N) za.zo.wo. 1.15-4. Cinerama 5: 'Flipper'za.zo.wo. 115-4. Lumië-' re 3: 'It takes two'za.zo.wo. 1,15-4.- Lumière 4: 'A Goofy Movie' (N) zsjx .zo.wo. 1.15-4. Pathé: Toy Story® (N) za.zo.wo. 11.20-1.25. 'A Goofy - Movie" (N) za.zo.wo. 12.40-2.40. Door Anke van Bree Maassluis—Onbekend maakt on bemind zullen de meeste Maas- sluizers hebben gedacht. Of het moet de minimale publiciteit zijn die vooraf aan het concert is gege ven, dat er zaterdagavond zo wei nig belangstelling was. Het con cert werd door ds. P. J. H. J. Over- duin in zijn opening 'My Lord, what a night1 genoemd en hier mee bedoelde hij het zeer veelzij dige programma van het koor. Maar de opmerking had net zo goed kunnen slaan op het ontzet tend tegenvallend aantal bezoe kers. Ongeveer zestig mensen waren er in de - dan wel héél kolossale - Grote Kerk om het nsyaarsconcert bij te wonen van het Maartens- koor. Dit koor, genoemd naar de Martinikerk in Gorinchem, is sa mengesteld uitvier kleinere kerk koren uit onder meer Gorinchem, Oud-Beijerland en Ridderkerk. Het koor staat onder leiding van Pouia de Gier. Het zestig leden tellende Maar- tenskoor heeft in plaats van een concertreis naar Engeland, Polen of Oostenrijk er nu eens voor ge kozen ccn najaarsconcert in eigen land te geven. Het koor begon het concert met Psalm 84 in een har monisatie van hun vaste organist Jan Bonefaas. Na samenzang en de eerder genoemde opening ver volgde het koor met drie liederen op oud-Hollandse tekst van Jac. Revius en muziek van Jan Bonef aas. A capeüa De eerste van de Vernieuwinge' is na inleidend orgelspel geheel a capella gezongen en heeft al di rect de fraaie klank en muzikali teit van dit gezelschap laten ho ren. Het koor bleef hierin perfect zui ver en op toon en dirigente Poula de Gier wist de zangers met veèl verve te inspireren. Bijzonder knap kwam de onberijmde Psalm 148 van F. A. Walmisley uit de verf waarin het koor, begeleid door or gel, gedeeltelijk reciterend en in vrij tempo moest zingen. Het daarop volgende Psalm 71 van S. Wesley en Liebster Jesu, *Wir sind hier' van J.S. Bach oogstten als bekende werken het rrièest waardering. De improvisa tie over 'Zingt gij afgelegen lan den" oogstte wat minder waarde ring want een met applaus begin nende meneer werd gestopt met eer. vermanend 'tc hard' uit het publiek. Jammer dat Bonefaas in de samenzang van 'Nooit kan 't geloof te veel verwachter),' zijn vo lume niet aanpaste aan de aanwe zigen en zo'n enorm aantal regis ters opentrok dat de gemeente praktisch niet te horen was. Het Maartenskoor vervolgde met een deel uit het oratorium Paulus van F. Mendelssohn-Bartholdy en het overbekende 'Can ti que de Jean Racine' van Gabrièl Fauré. Diri gente De Gier gaf, door goed van uit de tekst te werken, deze com positie een zeer emotionele lading mee en wist in het wat vrij geno men tempo het koor perfect mee te krijgen. De samenklank van het koor is goed al domineren de wat licht vibrerende sopranen het geheel een beetje. Echter in de wat korte solo gedeel tes is ook de warme klank van al ten en bassen te beluisteren en iets meer volume van de overige partijen zou de balans zeker moe ten verbeteren. Na de indrukwekkende en a ca pella gezongen negro spirituel 'My Lord, what a morning' besloot het koor met 'The Lord bless you and keep you* van de jonge Engel se componist John Rutter. Voorzitter Jan Slappendel was te recht wat teleurgesteld over de geringe opkomst, maar wie er wel was heeft toch met volle teugen kunnen genieten. Door Carel van der Velden Schiedam De koersen dalen, de stemming stijgt. Op het Hei- nekenpodium naast het oude stadhuis op de Grote Markt heerst de polka. Een trekharmonica, een saxofoon en en wasbord voeren de toeschouwer mee naar de grens streek van De Verenigde Staten en Mexico. Op het podium staat Louisiana Radio. De afsluiter van het buitenprogramma van de bluesnight vormt direct één van de hoogtepunten. De band met een hoog 'Los Lobosgehalte' laat zaterdagavond de mensen dans en. Het zijn er vele honderden. Op het oude plein zit de sfeer er di rect goed in. Er wordt gespeeld op een beschaafd volume, waardoor ook de buren te vriend worden ge houden. Dat is belangrijk, want als deze avond één ding wordt aangetoond dan is het dat de Gro te Markt met afstand de leukste plek in de binnenstad is "om een buitenpodium te plaatsen. Deze intimiteit ontbreekt op het kale Hemaplein. Naast en achter het buitenpodium is het donker en unheimisch. De Heineken Bluesband gooit er wat geheide stampers van The Rolling Stones tegenaan. Ze dragen shirtjes van de sponsor. Het is niet erg cool, maar het publiek vindt het aardig. Een zwalkende man met een baard gaat uit zijn dak. Het derde podium is te vinden op de Koemarkt, tussen de kiosken. Loopt de gemiddelde zaal af, hier is het andersom. Net als de band staat een deel van het publiek op de verhoging op het plein, waar door de laatkomers het gezicht op het podium wordt belet. De mu ziek is goed. Magie Frankie ver maakt de Schiedammers, wier voorliefde voor blues wellicht stamt uit de tijd dat Fleetwood Mac in zaal Arcade speelde. Het meest intiem is de sfeer in de cafés. Er zijn wel eens meer kroe gen geweest die op een muziek- nacht een band programmeerden, maar de horeca-ondememers met initiatief krijgen opnieuw gelijk, In de meeste zaken is het bomvol. Tot de hoogtepunten behoort het optreden van Hans Vandenburg, in een vol Podium. De vroegere voorman van Gruppo Sportivo komt onder meer op de proppen met een achtbaanversie van zijn befaamde liedje 'Tokio'. Om twee uur is het over en uit. aan geweigerd Volgens een plakkaat ligt dat a de burgemeester, die geweige Magie Frankie op dé Koemarkt. De bluesar tiest was éért van de at tracties op het muziek- feest, dat duizenden bezoekers trok. Ook 1 zondag was het druk in de stad, on danks de ge-, staag neer- vallende re- gen. fotoRoei Dijkstra heeft de cafés een extra uurtje speeltijd te gunnen. De praktijk is minder streng. In een ouderwets gezellige Sterretje vraagt de bur- gemeester-in-kwestie laat op de avond of hei muzikale duo nog een deuntje wil speelden. En de ware doorzetters weten hun muzikale reis zelfs tot vijf uur te rekken. In Park Palace beleven tweehonderd mensen hun eigen 'night in Casablanca.' De muziek komt uit Marokko en op vijf na al le toeschouwers cok. In de cata comben van dt stad zijn de Bran-, dersfeesten ineens heel ver weg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1