Marktlieden willen af van Roteb Assuradeurs betalen te makkelijk provisie 'Politie neemt aangifte van marktdiefstal niet serieus' Reserveringsboek zoek; restaurant op stelten 'Particulier schoonmaakbedrijf werkt aanzienlijk goedkoper' 'Kruising voorzichtig passeren' Nieuwe korpschef wil nog niet op de voorgrond 'Aanstootgevende' posters vingercamera vernietigd LiveWire is meer een persoon dan een project Ex-verslaafden niet naar opvang Boezemsingel Beroofd De Cool Agendavoor de Randstad Rotterdams Dagblad Dinsdag 1 oktober 1996 Rotterdam De vandaag geïnstalleerde korpschef van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond, hoofdcom missaris J. W. Brinkman, wil graag nog even buiten het licht van de schijnwerpers blijven staan. Dit Het de voormalige landmachtgeneraal vanochtend blij ken tijdens zijn installatie-toespraak in de Burger zaal van het Rotterdamse stadhuis. „De politie staat in het middelpunt van de belang stelling," betoogde Brinkman. „Dat mijn benoeming de nodige aandacht heeft gekregen was dan ook geen verrassing. Ik hoop echter dat de aandacht de ko mende weken niet meer op mijn persoon of mijn ach tergrond gericht zal zijn maar daar waar hel thuis hoort; bij de inspanningen - tezamen met onze be stuurlijke en justitiële partners - om de veiligheid in de regio te vergroten." Uitgesproken meningen ventileerde de nieuwe korpschef niet; „Mocht u die vandaag al verwacht hebben, dan moet ik u nog even teleurstellen. Ik ben niet gewend iets uit de losse pols te doen maar slechts na zorgvuldige afweging van doestellingen, middelen en omgeving." Als vervanger van de zieke burgemeester Peper in stalleerde de Sehiedamse burgervader R. Scheeres de nieuwe korpschef. Hij zei te hopen dat deex-mili- tair zijn steentje zal bijdragen aan het verder terug dringen van de criminaliteit in de regio. „Er is in Rot terdam-Rijnmond sprake van verminderde crimina liteit, minder aangiften en minder overlast Wij zijn dus op de goede weg, en we hopen en vertrouwen dat we in de heer Brinkman een korpschef hebben ge vonden, die het korps zal aanvoeren naar nog betere resultaten." Rotterdam De stichting Class Youth Information heeft besloten vijfduizend posters te vernietigen waarop de zogenaamde vingercamera wordt aange prezen. Volgens bestuurslid C. Moe 'konden de pos ters aanstoot geven'. De stichting houdt wel vast aan verhuur van de camera aan scholieren of andere mensen die zich in het nauw gebracht voelen. Op de geschrapte poster staan teksten als 'Genaaid door je leraar?' en 'Gediscrimineerd door een beach club?'. Na commentaar van de Registratiekamer heeft de stichting besloten dat die niet door de beu gel konden. De poster, die gisteren zou worden opgehangen in Rotterdam, wordt vervangen door een 'meer neutra le' uitgave. Hoe die er precies gaat uitzien is nog on duidelijk. De Registratiekamer liet vorige week weten dat ie mand alleen met een vingercamera mag filmen als hij dat van tevoren aankondigt. In het geval van een leraar en een leerling dient de ieraar er ook mee in te stemmen dat hij wordt gefilmd. Anders is sprake van inbreuk op de privacy. Ook wees de Registratiekamer op het risico dat de filmer overgaat tot uitlokking om aan bruikbaar ma teriaal te komen. „Wij willen niets uitlokken. Wij wil len ons aan de wet houden," zegt Moe. De verhuur van de camera gaat volgens Moe gewoon door. „Camera's verhuren is niet verboden," zegt hij. „Wij zullen huurders wel duidelijk maken dat ze er niet in het geheim mee mogen filmen." Maar, voegt hij daar aan toe, de stichting kan het zich goed voorstellen als mensen dat toch doen. Daar was het immers om begonnen; dat mensen die geen an dere mogelijkheid meerziei, met de camera bewijs materiaal verzamelen tegen personen die hun on heus zouden bejegenen. Moe: „Er zijn situaties waar in het doel de middelen heiligt." De stichting Class beschikt over één. vingercamera. Die is inmiddels verhuurd aan een 28-jarige vrouw die problemen heeft 'in haar echtelijke situatie', geeft Moe aan. De huurprijs bedraagt tien gulden per Rotterdam De eerste LiveWire heeft zich nog voor de start aangemeld. De Rotterdammer Alexander Lubberhuizen is samen met zijn compagnon bezig met het opzetten van een bedrijf in instore reclame en heeft hierbij advies gevraagd aan LiveWire. Giste ren werd het project in de Kamer van Koophandel of ficieel gelanceerd. Een project dat volgens de initia tiefnemers een helpende hand biedt aan jonge star tende ondernemers. Tegelijk met Rotterdam is gisteren ook het project LiveWire in Eindhoven gestart. LiveWire wordt in Rotterdam uitgevoerd door de Hogeschool Economi sche Studies, in Eindhoven door Cediecom/Hoge- school Eindhoven. Zij brengen jongeren in contact met een adviseur in hun regio. Na^st adviseren en begeleiden houdt LiveWire een competitie tussen jonge ondernemers, waarvoor de winnaar een LiveWire Business Start-up Award en tienduizend gulden ontvangt. „Het is lastig aan te geven waar LiveWire precies overgaat. Het woord staat niet in het woordenboek. Letterlijk vertaald betekent LiveWire een levensd raad of een netwerk van contacten. Maar eigenlijk staat LiveWire voor een startende ondernemer," zegt voorzitter R. de Bok van de Kamer van Koophandel. „Het project is er om schoolverlaters van het lager, middelbaar of hoger beroepsonderwijs te winnen voor het ondernemerschap," vervolgt hij,,Met jonge starters hebben we in het verleden niet altijd positie ve ervaringen gehad. Maar al te vaak leidden onvol doende voorbereiding en onervarenheid tot een vroegtijdig einde van een onderneming." Ook wethouder J. den Oudendammer van Onderwijs pleit voor kennisuitwisseling. Volgens hemkomen er in Rotterdam te weinig ondernemers bij. We lopen hier ver achter bij het landelijk gemiddelde. Maar we moeten niet vergeten dat het ondernemerschap de basis is van de groei van de economie." LiveWire komt oorspronkelijk uit Engeland, en is door de Hogeschool Eindhoven naar Nederland ge haald. Maar volgens A. Gerard van Shell Nederland is de basis van LiveWire eigenlijk al eeuwenoud. „De Chinese wijsgeer Confucius zei zo'n vijfhonderd jaar voor Christus al: Geef een man een vis en hü heeft voor een dag te eten, leer een man vissen en hij heeft voor altjjd te eten." Shell sponsert LiveWire omdat het voor de multinational een zeer zinvol project. „De grote bedrijven gaan steeds efficiënter werken waar door het personeelsbestand steeds kleiner wordt. Dat betekent dat we sommige zaken moeten uitbesteden aan verschillende ondernemingen," vindt Gerards. „Daarnaast speelt ook de maatschappelijke betrok kenheid een rol. Uit eigen ervaring weten we dat gro te bedrijven daar regelmatig op aangesproken wor den. We dienen daar terdege rekening mee te hou den. Tenslotte is de maatschappij onze klant Door Rein Wolters RotterdamMarktkooplieden in Rotterdam vinden dat de ge meentelijke Reinigingsdienst (Roteb) niet langer de week markten moet schoonmaken. Zij denken dat het opruimen van de rommel van de Rotterdamse markten door een parti culier schoonmaakbedrijf zeker een miljoen gulden goedko per kan dan de 2,8 miljoen gulden die de Roteb jaarlijks in re kening brengt. De Nederlands Vereniging van Ambulante Kooplieden (Nevak) wil met ingang van 1997 zelf een contract afsluiten met een des tructiebedrijf voor het direct van de markt afvoeren van vis- en slachtafval. Als gevolg van wat 'kromme wetgeving' wordt ge noemd, mag de Roteb dergelijke restproducten niet innemen. Te gen het mee naar huis nemen van het afval door de marktkoopman - waar het tegen tarief door een particulier bedrijf wordt opge haald - staat weer een verbod van de Keuringsdienst van Waren. Af val mag niet tegelijk worden ver voerd met consumptieve goede ren. „Aan alle kanten zitten we klem," luidde het betoog gisteravond op een door 75 kooplieden bezochte bijeenkomst van de Nevak over de toekomst van de warenmark ten in Rotterdam, „De dienst Marktwezen onderneemt op dit afval-onderdeel niets. Een berg stinkende viskoppen voor hun kantoor lost mischien op korte termijnwélietsop.'' De Nevak wil het vooralsnog niet zover laten, komen, maar advi seert haar leden wel tot het mo mentvan een oplossing collectief destructie-afval bij de gewone vuilniscontainers op de markt te dumpen. „Als iedereen gaat kla gen, dan komen ze vanzelf wel praten overeen oplossing." Het vuilnismonopolie van de Ro teb op de markt eindigt dit jaar. Particuliere bedrijven kunnen vanaf 1 januari inschrijven voor het schoonmaken van markten en het afvoeren van vuilnis naar de verbrandingsoven. Volgens offer tes, die de Nevak zegt te hebben gevraagd, is dat beduidend goed koper dan de 2,8 miljoen gulden diè de Roteb jaarlijks in rekening brengt. Dit kan één miljoen gul den lager, meent het Nevak-be- stuur. „Doen, we betalen toch al veel te veel," klonk het instem mend. Overigens voelt de Nevak ook voor invoeren van het systeem 'de vervuiler betaalt'. Wie het meeste vuil levert, moet hiervoor ook naar rato betalen. Beleidsmedewerker C. J. van den Dool van de Dienst Marktwezen beaamt dat het Roteb-contract af loopt en ook dat ia beginsel ande re vuilverwerkende bedrijven voor het werk kunnen inschrij- Rotterdam Op de markt wordt meer 'proletarisch gewinkeld' dan de statistieken melden, maar van die diefstallen doen kooplieden in de meeste geval len geen aangifte. Volgens hen is het een te tijdrovend proces na éen lange marktdag. De politie ontkent dat. „Bovendien neemt de politie aangiften niet serieus, Ze lachen je zelfs uit'1 luidde de klacht van CD-verkoopster R. Vaal gister avond op een bijeenkomst van marktkooplieden. „Zes wekert geleden is mijn aanhanger leeg geroofd, Niks meer van gehoord, van de politie. Aangifte doen heeft dus geen enkele zin. gen ten schrijven bij de markt liever bonnen uit aan foulparkeerders. Da's gemakkelijker werk en le vert nog meer op ook." Marktkoopvrouw Habermehl: „Afgelopen zaterdag betrapten we weer eens een dief. Zijn tas zat vol spullen die niet waren ge ven. Volgens Van den Dool neemt de Roteb een krachtige marktpo sitie in en plaatst hij twijfel bij de kwaliteit van een goedkoper con tract. „Dat hangt nauw samen met de systeemkeuze die je maakt. Aan elk systeem hangt een ander prijskaartje. Een ande- kocht Nergens politietezien om die goser over te dragen. Agen ten zien we op de Afrikaander- pleinmarkt trouwens nauwe lijks, evenals de marktmeester na half elf. Op de Centrummarkt kom je ora het kwartier 'blauw' tegen, Waarom niet bij ons?" Ook andere ambulante kooplie den spreken negatief over de langdurig romslomp in het poli tiebureau bij een aangifte. Vol gens bestuurder L. van Papering van de Nederlandse Vereniging van Ambulante Kooplieden (Ne vak) zijn vorig jaar door kooplie den van de Afrikaanderpiem- markt nog geen tien aangiften gedaan, terwijl het aantal gecon stateerde diefstallen aanmerke lijk hoger ligt. De roep om meer politie enmeer veiligheid op de markt, wordt volgens Van Popering door het ontbreken van statistische gege vens onderuit gehaald „Burge- meesterPeper zei tijdens een on- re optie zou kunnen zijn dat de marktkooplieden zelf hun afval meenemen en naar een verwer kingsbedrijf brengen. Maar of dat haalbaar is...." Ook over het collectief ophalen van destructie-afval door de Ro teb is volgens Van den Doel een derhoud: waar praten jullie nou eigenlijk over. De cijfers roepen niet om exdra inzet" Van Pope- ring adviseert elk incident bij de - politie te melden, hoe klein ook. „Als de cijfers stijgen, volgen maatregelen. Eerder niet" Hij zegt begrip te hebben voor de angst voor bureaucratie bij een aangifte. Daarom wil de Nevak proberen de procedure te ver eenvoudiging door bijvoorbeeld het doen van aangifte by de, marktmeester. Een woordvoerster van de politie ontkent dat aangiften niet seri eus worden genomen en ook dat de politie niet ter plekke is. „Op de markt zijn altijd mensen van ons aanwezig," zegt zij.. De Woordvoerster-heeft begrip voor de moeite die ambulante koop- leiden hebben om na een dag van werken ook nog aangifte te komen doen. „Dat kost heus geen uren, dat is onzin," weer legt ze. regeling te treffen. „Binnen het huidige contract kan dat wettelijk niet, want het mag niet mee met het gewone afval," bevestigt hij. „Buiten het contract is wel een aparte afspraak te maken, maar ook daaraan kleeft een prijskaart je." RotterdamHet Openbaar Minis terie in Rotterdam heeft kritiek op de 'gemakkelijke' manier, waarop verzekeringsmaatschap pijen provisie betalen aan tussen personen voor het werven van klanten. Aanleiding is de driejaar durende fraude van een 54-jarige man uit Krimpen aan den ÏJssel» die voor honderden mensen be grafenispolissen afsloot, maar de premie niet afstond aan de verze keringsmaatschappijen. Daar door waren deze mensen niet ver zekerd. Officier van justitie mr. C. de Beaufort heeft gisteren zes maanden gevangenisstraf geëist tegen verdachte L.V., waarvan drie maanden voorwaardelijk. De aanklager stond uitvoerig stil bij het gemak waarmee de verze keringsmaatschappijen wel provi sie betaalden aan L. voor zijn klantenwerving, maar lang geen acht sloegen op de premies .die niet binnenkwamen omdat L. die in eigen zak stak. Soms ook sloot L, begrafenisverzekeringen af op naam van niet bestaande perso nen. In die gevallen streek hij al leen de provisie op die de maat schappijen hem uitbetaalden. De verdachte bekende van 1991 tot begin 1994 voor de AMEV- Ardanta nv en Tiel Utrecht Le vensverzekeringen nv een groot aantal valse uitvaartverzekerin gen te hebben afgesloten. De maatschappijen ontdekten de fraude pas nadat premies niet werden betaald en opvallend veel verzekeringen automatisch wa- >ren stopgezet wegens wanbeta ling. Alleen al bij de AMEV werden van de achthonderd afgesloten uit- vaartpolissen er zeshonderd ge royeerd. Deze verzekeringsmaat schappij zou onterecht honder- denüenduizend gulden aan provi sie aan L. en een compagnon heb ben betaald. Bij Tiel Utrecht zou het gaan om eenenvijftigduizend gulden. Volgens de verdachte heeft hij bij beide verzekerings maatschappijen 'slechts' tachtig keer onterecht provisie geclaimd. De premie van de gedupeerde zou de verzekeringsmaatschappij, volgens Vs raadsman mr. J". Spigt, hebben ingehouden op uit staande vorderingen van het duo. De verdachte ontkende dan ook de verduistering van de premie. De rechtbank doet op 11 oktober uitspraak. Rotterdam Het voormalige poli tiebureau aan de Boezemsingel in Crooswijk zal niet worden ver bouwd tot opvang voor afgekickte drugsgebruikers. De kosten om het pand geschikt te maken voor het project Strafrechtelijke Op vang Verslaafden -18 miljoen gulden - 2yn te hoog. Voor de 24 ex-drugsgebruikers die na hun afkickperiode in het Brabantse Ossendreeht terug naar Rotterdam komen wordt nu een ander verblijfspand gezocht. Over een half jaar zouden de ex- verslaafden -ze moeten in Os sendreeht afkicken- in Rotter dam aan werkgelegenheidspro jecten deelnemen en 's avonds en 's nachts in Crooswijk verblijven, met de deur stevig op slot. Deze plannen stuitten in mei op hevig verzet van de Crooswijkers. De RET he i gistermiddag op de kruising Laan op Zuid/ Tweede Rosestraat, waar gis teren een dieseliocomotfef tegen tramlijn 20 botste, uit gebreid getest. „Alles bleek op dat moment goed te func tioneren," stelt een woord voerder van het vervoersbe drijf. De bestuurders van trams is echter wei geadvi seerd de kruising voorzichtig te passeren. „Met gepaste snelheid. Ze moeten echt goed kijken of het spoor vrij is." Het onderzoek naar het inci dent, waarbij zeven mensen gewond zijn geraakt, is in vol legang. De bestuurder van de tram beweerde vlak na het ongeluk dat 'zijn' licht op wit stond, wat betekent dat hij mocht doorrijden. „Op zich zelf is het raar," stelt de RET- zegsman, „dat ruimschoots na het ongeluk het licht nog steeds op wit stond, en de spoorbomen naar beneden. Dat klopt niet, hè?" Al eerder was door mensen die het kruispunt regelmatig passe ren, geconstateerd dat de slagbomen die langs detrein- rails staan pas op het laatste moment naar beneden gaan. De verwondingen die enkele passagiers van de tram oplie pen, blijken overigens mee te vallen. Aanvankelijk hield de GGD rekening met zware bot breuken. Naar nu blijkt heb ben de passagiers alleen flin ke schaafwonden. Zij zijn in de loop van gisteren weer naar huis gestuurd. Foto Cees Spruijt/ANP Rotterdam Drie onbekenden hebben gisteravond op het Bin nenwegplein een 20-jarige Rotter dammer beroofd. Het slachtoffer had juist bij een geldautomaat een bedrag van 150 gulden 'ge pind*. Toen hij het geld wilde weg stoppen werd hij door een van de overvallers met een scherp voor werp in de rug geprikt. Rotterdam Overal is gezocht, maar tot du sverre tevergeefs. Het reserveringsboek van restaurant La Cocotte, gevestigd in winkel-, centrum De Binnenban in Hoog- vliet; ïs en blijft zoek. Het perso neel is in rep en roer, want men- heeft geen idee wie er voor de ko mende maanden allemaal een ta fel of vergaderruimte hebben ge reserveerd. Vorige week woensdagavond tus sen half negen m elf uur moet 'heft zijn gebeurd. Niet bij een in braak, maar gewoon op het mo- ment dat hef personeel bezig was met schoonmaken. „Het is voor ons onverklaarbaar," zegt kelner/ gastheer E. Steijger. ;,Hét boek lag naast de telefoon, zoals het er al 22 jaar ligt" Een signalement? „Het is een ordnerboek. in de kleur zwart en gauw een kilo of twee zwaar." Een zoekactie leid de het personeel naar de gekste plekken. „We hebben de vuilcon tainer helemaal leeggehaald, maar niks hoor. Er is zelfs op het dak gekeken." Met een aantal relaties is al con tact gezocht Hen is gevraagd of zij soms een reservering voor het restaurant of een van de verga derruimten hadden lopen en zo ja wanneer. Steijger: „Voor de korte termijn is er nog wel zicht op, dat weten we zo'n beetje, maar hoe het verderop in het jaar zit?" Iedereen die voor dit jaar in La Cocotte heeft gereserveerd wordt verzocht opnieuw contact op te nemen met het restaurant Zo kunnen 'pijnlijke situaties' wor den voorkomen, meent Steijger. „Want stel dat iemand nu reser veert voor een feest op, pak 'm beet, 15 december. Dan noteren we dat, maar voor het zelfde geld is heel de zaak al eerder afge- huurd. Ofligter een optie enmel- den ze zich straks om de menu's door te spreken. En dat weten we dan niet meer;' Eigenaar A. BergwerfF: „Ons res taurant is goed beveiligd tegen diefstal, maar de beveiliging Is vooral gericht op de spullen die voor Inbrekers enige waarde heb ben. Een reserveringsboek valt daar niet onder..." Langs de A15 schieten de nieuwe bedrijven als paddenstoelen uit de grond. Distripark Eemhaven (Albrandswaard) komt najaren van discussie nu snel tot ontwik keling en ook verder langs de rijksweg onder Rotterdam-Zuid verandert het landschap dage lijks. De komende tien ja ar wordt tussen Barendrecht en Rhoon de omvangrijke bouwlocatie Camis- selanden gerealiseerd. Het is zon neklaar dat natuur en recreatie op IJsselmonde ernstig onder druk staan, veel meer dan voorzien was in de nota 'Tussen de Mazen'. Die nota is nog geen zeven jaar oud. Ze ging wel uit van extra bedrij vigheid en woningbouw tussen Nieuwe Maas en Oude Maas, maar was niet pessimistisch over de 'groene' kwaliteiten van het schiereiland IJsselmonde (niette verwarren met de gelijknamige deelgemeente). Het Zuidelijk Randpark (niet te verwarren met het Zuiderpark) is voor alle inwo ners van Rotterdam-Zuid op aan trekkelijke fietsafstand gesitu eerd en voor de doortrappers ligt de Oude Maas met de Rhoonse Grienden dok goed binnen be reik. Ondanks die kwaliteiten er vaart de doorsnee-recreant de ont- wikkelingen aan weerszijden van de A15 als bedreigend en beklem mend. Tussen de Koedood en 't Waaltje en Rotterdam-Zuid ont staat een psychologische drem pel, die het meer dan rechtvaar digt dat de attractieve elementen van de Charloisse Lagedijk en Smitshoek behouden worden. Dat de expansie van bedrijven langs de A15 de grenzen heeft be reikt, wordt onderkend in een ge- spreksnotitie waarover het Rijk woensdag 9 oktober vergadert met de Randstad-overheden (dat zijn niet alleen de provinciebestu ren van Noord- en Zuid-Holland, - Utrecht en Flevoland, maar ook de regiobesturen van Amsterdam, Haaglanden, Utrecht en Rotter dam). In het stuk staat dat de zone A15/A16 goed zou scoren als loca tie voor havengebonden bedrij vigheid, maar ook dat die bestem ming haaks zou staan op het ROM-project Rijnmond, dat een verbetering vah de milieukwali teit beoogt IJsselmonde heeft een aehtertuinfunctie voorde Rijnmond die weliswaar minder is dan die van Voorae-Putten, maar wel degelijk van belang om lucht te geven aan de benauwde stadsmens. Dat zien de regio- en provinciebestuurders ook in.Ter verdere bescherming van IJssel monde laten de zeven Randstad overheden een voorkeur horen voor uitbreidingen in de Hoek- sche Waard: eveneens een plek waar de havengerelateerde be drijvigheid het goed zal doen, be ter nog dan de Moerdijk indien de A 4 wordt doorgetrokken van Per nis (Beneluxpïem) naar Klaas waal (alwaar aansluiting op de A 29, het Heinenoord-tracé). De ruimte in de Randstad is schaars, de ruimtebehoefte groot Met het oog op het overleg tussen Rijk, provincies en regiobesturen hebben vijf Kamers van Koop handels, samen met de werkge- versorgani satie NCW West-VNO, een Agenda voor de Randstad op gesteld. Als opwarmertje. Maar met het stuk doen de KvICs en de NCW-VNO zichzelf te kort. Vanuit hun optiek valt goed te begrijpen dat ze pleiten voor een internatio nale A 4-corridor (van Amsterdam tot Antwerpen) en voor bedrijvig heid in West-Brabant, de Hoek- sche Waard en de Rotterdamse Noordrand. Maar ze hebben de laatste jaren verwachtingen ge wekt dat een hoogwaardige mi lieukwaliteit ook hun belang is. Als het erop aankomt, blijkt dat kennelijk toch weer van mindere betekenis te zijn. Het bedrijfsle ven neemt daarmee een risico. Het zet de bereidheid op het spel die er bij de milieubeweging be staat om mee te denken over bij voorbeeld een Maasvlakte n, uit breiding van de petrochemie of handhaving van Rotterdam Air- port. Dat zou jammerzijn. Met na me de Zuidvleugel van de Rand stad, dus de strook vanaf Den Haag tot Dordrecht, is niet gebaat bij hernieuwde confrontaties tus sen bedrijfsleven en milieubewe ging. Die tijd hebben we gehad. Zulke botsingen zijn stagnerend. Daarom moeten de KvK?s en de NCW-VNO minstens een vette mi lieuparagraaf toevoegen aan hun Agenda voor de Randstad, om het stuk te vrijwaren van een koude-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 5