Gegevens over huisvesting bieden onvoldoende houvast Op Wiltonterrein is het wachten op werk Keuze erfpacht of koop ongeschonden door raad Rotterdams Dagblad NB RUIK Burgemeester hapt in z'n held Bommel Jenever en toerisme kunnen mooi samengaan 'Bij Buizengat ook goedkope huurwoningen bouwen' Vlaardingen ontwikkelt eigen fietsenrek voor winkeliers Er gebeuren in Maassluis ook wel leuke dingen' Politie krijgt elf assistenten Drietal bewerkt 34 voertuigen Van paard gevallen Agressieve drinkeboer Dugsgebruiker door het lint Man beroofd Afgesloten IRIO AüTéVErtiibUft &ÖEDKÖPË BftANflSTÖF &g WASSTRAATuua^Roaerd am-Wsst) sa8MB Vrijdag 4 oktober 1996 Waterweg I I Schiedam De paus figureert op bet etiket van een soepele wijn, dus waarom zou de i-aam van een rijke heer van stand niet aan een culinaire lekkernij gegund kun nen worden? Eigenaar C.A. van Drunen van De Amstelbron had geen moeite het- antwoord op die vraag te formuleren. In de keuken van het horecabedrijf werd de Bommel bedacht, vernoemd naar de befaamde stripheld Ollie B. Burgemeester en stripliefhebber R. Scheeres van Schiedam zette gistermiddag met graagte de eer ste hap in de snack, aanvankelijk met argusogen bekeken door en kele leden van het genootschap Heren van Stand. Want kan dat zomaar, een echte Bommel consu meren? Devote katholieken heb ben het antwoord natuurlijk al lang gegeven. De wijnliefhebbers onder hen hebben er zelfs geen moeite mee een Chatêauneuf du Pape over de tong te laten glijden. Scheeres is weliswaar niet de bur gemeester van Rommeldam, maar in de kringen van Bommel liefhebbers is zijn gezag toch groot genoeg cm baanbrekend werk te kunnen verrichten. Zij gingen overstag, nadat de burge meester na de eerste Bommelhap' een lovende kritiek gaf. Al snel smikkelden alle heren hun buikje rond. JSfet als de naamgever is de Bom mel goedgevuld. Het gerecht be- staat uit twee gehaktrollen op een broodje, voorzién van pindasaus en een rode saus. De rollen zijn het geheim van de smid. De kok wil alleen verklappen dat er 23 kruiden in zijn verwerkt. De Heren van Stand maakten van de gelegenheid gebruik te praten over hun 'andere' Bommel. De club werd verleden jaar opgericht door de Bommel-fans Scheeres en J. Kemps. Hun doel is het oprich ten van een standbeeld voor Heer Bommel, de held die een hoofdrol vervuld in de strip Tom Poes van Marten Toonder. Met genoegen werd gistermiddag geconstateerd dat de benodigde fondsen binnen zijn en dat het ontwerp voor het beeld inmiddels gereed is. Het is ontworpen door de Schiedamse striptekenaar Harr Wiegman. Het .wachten is slechts op de zegen van Marten Toonder, die het model binnen kort bestudeert- Het beeld van Bommel verrijst noch in Schiedam, noch in Rom meldam. De stripheld wordt op een voetstuk geplaatst in Den Bommel, een plaatsje in het noor doosten-van Goeree-Overflakkee. Het bronzen kunstwerk vervangt in 1997 de inmiddels verweerde voorganger, die in de jaren zestig werd gemaakt door de Schiedam se kunstenaar Frits Henderickx. Schiedam Bij de verkoop van het Nederlands toeristisch, pro- dukt in het buitenland kan mêer worden gedaan met de ambachte lijke traditie van jeneverstoken. Dat betoogde directeur J.A.T. Comelisseh van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) gis termiddag in Schiedam. 'Gomelissen sprak in het Neder lands Gedistilleerd Museum ter gelegenheid van zijn inhuldiging '-"als lid van het Genevergenoot- schap, een gezelschap dat de tra- -ditionele Hollandse borrel pro moot. Het NBT wil de komende ■tijd meer werk maken van de sa- ^menwerking met de gedistii- ""Tèerdbranche. In navolging van de befaamde 'whiskytmils' in Schotland zijn er voor de toerist ook in Nederland mogelijkheden om op een andere manier met drank kennis te ma ken. Distilleerderijen die de poor ten openen voor buitenstaanders kunnen in de toekomst rekenen op promotionele ondersteuning van het NBT, dat een jaarlijks budget heeft van zestig miljoen gulden. Naast de traditionele onderdelen kaas, klompen en molens kan ook jenever eep interessant element zijn voor bezoekers aan ons land, aldus Comelis.se. Hij roemde in dït verhand het initiatief om in Schiedam een Gedistilleerd. Mu seum te slichten. Door Ben van Haren Vlaardingen De woningbouw in het plan Buizengat raag geen' eenzijdig karakter hebben. Behalve koopwoningen in verschillende prijsklassen zullen er ook goedkope huurwo ningen in het gebied rond Buizengat en Hoflaan nodig zijn. Tot die conclusie is de meerder heid van de top van de Ylaar- dingse volkshuisvesters geko men. ïn het pas verschenen ver slag van een brainstorming, die ze deze zomer hadden, staat aange geven dat minstens één van de vijf daar te bouwen woningen in de sociale huursector moet vallen. Zelfs wordt een aandeel van der tig procent niet uitgesloten. In elk geval behoort tien procent van de ruim vijfhonderd daar ge plande woningen voor een huur prijs van maximaal 679 gulden be schikbaar te zijn. Daarnaast zou nog eens tien of twintig procent met een huur van maximaal 850 gulden gerealiseerd moeten wor den. Dit standpunt is gebaseerd op overleg naar aanleiding van on- derzoeken, die de afgelopen jaren in Vlaardingen zijn gehouden. Deze onderzoeken van de wo ningcorporaties, de gemeente en de stadsregio brachten onder meer naar voren dat er grote be hoefte bestaat aan eengezinswo ningen. en er een overschot is van enkele duizenden goedkope huirrflats. Met massale sloop van dergelijke flats ten gunste van duurdere nieuwbouw is de volks huisvesting in Vlaardingen echter niet gediend, is thans geconclu deerd. Nadere bestudering en overleg met de onderzoekers hebben tot een genuanceerder beeld geleid. Signalen uit de praktijk gaven hiertoe aanleiding. Zo viel de op vallend grote tevredenheid onder de huurders met hun woning, hun buurt en hun huurprijs moeilijk te rijmen met de wens van drie van de vier geënquêteerden om (binnen eigen gemeente) te ver huizen. Vlaardingen neemt een riante positie in op de volkshuis- vestingspla'atjes van de stadsre gio. Het steekt zeer gunstig af ten opzichte van veel Rotterdamse wijken en de buurgemeenten Schiedam en Maassluis. Gemeentebestuur en wo ningstichtingen in Vlaardingen hebben recent met elkaar afge sproken gezamenlijk het volks huisvestingsbeleid gestalte te ge ven. Bij de brainstorming hebben ambtenaren en personeel van de woningstichtingen samenge-' werkt. Zij kwamen tot de consta tering dat de administratieve be standen van gemeente, wo ningstichtingen en andere bij huisvesting betrokken partijen niet voldoende basisgegevens bie den over vraag- en aanbod. Een directe koppeling tussen bevol- kings- en woonruimtegegevens wordt als eerst noodzakelijke ver betering genoemd. Later zouden hieraan vastgoedregistratie en de huursubsidiegegevens gekoppeld moeten worden. Vlaardingen dient bovendien zo snel mogelijk af te stappen van zijn oude wijkindeling. Die vol doet niet aan de normen die het Centraal Bureau voor de Statis tiek aan buurtindeling stelt, waar door landelijke en regionale on derzoeken pas na een ingewikkel de gemeentelijke bewerking bruikbaar zijn voor plaatselijk be leid. Zie ook pagina 15: Driekwart van Vlaardingse huurders wil ver huizen. Jelle de Vries, groenteman in de Kuiperstraat „heeft als eerste het speciaal voor winkeliers ontworpen Viaar- Bingse fietsenrek voor zijn zaak staan. Het is een zwart metalen rek met aan de onderzijde twee wieltjes, om het na stuitmgstijd/ gemakkelijk binnen te kunnen halen, enboven de: welen van de gestalde fietsen een bord met reclame van de winkelieri V T Hei ontwerp is na samenspraak tussen i centrum-ondernemers, gemeente en de Schiedamse fa brikant tot stand gekomen. Bi het gemeentelijke,'Plan ..van. aanpak voor de openbare ruimte Stadshart' is vastgelegd dartgel: streefd.zal worden naar.plaat- sing van fietsenrekken voor de deur bij winkeliers. Het past in het gemeentelijk beleid om:het- gebruik van de fietste bevorde- ren en bespaart de gemeente kosten omdat er dan minder fletsklemmen aangebracht-hoe-; „ven te worden. - Öm de middenstanders te bewe- gen zo'n stalhngsvopméning voor'hun deur néér té zetten; is ,v in het ontwerp de mogelijkheid .vooreen beseheiden reclame-ui- ting meegenomen waarvoor de gemeente geen precariorechten heft. De kosten van het rek, on geveer achthonderd guldén, ko men voor rekening van de win- keiier. 'J - _v Volgens de gemeentelijke -ver- keersdeskundigen zijn dergelij ke standaards voor enkele fiet sen voor de winkels een verrij king van de binnenstad. Ieder- :egn heeft ervootéeel bij,redene ren zy. Naast gemeente en mid-; denstander -ook de consument, die met zijn fiets, tot voor de deur van rijn winkelier Iran komen. Verkeerswethouder T. W. van* der Steen ontkrachtte onlangs dé, door hetraadslid B. Ef van der Velde (Groenlinks) geuite, vrees dat het ten koste zal gaan van 'de klandizie van 'dé bewaak te stalling van Sporkaahdé Jou- bertstraai; „Spork' h'ëëft me al een'keer gevraagd of hij "meer stallingsruimte kan krijgen. Die, zaken staan ook los van elkaar,':. De eat fietser wil rijn voertuig in een bewaakte stalling plaat sec, de ander voor 'de deur. van a de winkel. Dat kan dus netjes als s er zo'n relc staat." Door Pi eter Vermaas Maassluis De drempel voor het gemeentelijk verkeersspreekuur moet lager, wijkbezoeken dienen op tijden te worden gehouden waarop wijkbewoners thuis zijn en h?t taalgebruik in gemeentelij ke, advertenties over ruimtelijke 'ordeningplahnen moet' simpeler. Dat zijn drie van dè aanbevelin gen van de Klankbordgroep loka le vernieuwing aan het adres van gemeentebestuur." In januari werd de groep van "vier inwoners, twee raadsleden en twee ambtenaren door communi- catiewethouder J. Storm geïnstal leerd. Het eerste rapport is nu af en met de aanbevelingen moet de inwoner van Maassluis uiteinde lijk beter gediend worden. Die .inwoner kan nu vaak geen touw vastknopen aan de gemeen telijke advertenties over ruimte lijke ordeningprocedures, in- spraaktermijnen, bezwaarmoge- lijkheden 'en voorontwerp-be stemmingsplannen. Het kan beter, menen de 'lokale vernieuwers'. Een plan moet meer worden toegèlicht. Wat is de aanleiding? Wat is de achter grond? Hoé nu verdér? Daarnaast moeten die advertenties zo wor den gepresenteerd dat lezers ge prikkeld worden deze nader te be kijken: 'Ha, eens kijken hoe de gemeente de stadsplattegrond wil wijzigen'. Maassluis moet 'bovendien een open en tijdige dialoog aangaan met bewoners. De gemeente spreekt wél met burgers over reeds uitgewerkte plannen, maar dat ervaren de burgers vaak als eenrichtingverkeer, constateert de klankbordgroep. Achtertuin Politici in Maasslui s en andere ge meenten mogen zich graag op de borst slaan,de mogelijkheden voor communicatie te hebben ver groot. Maar dezelfde wethouders en raadsleden hebben inmiddels ook ervaren dat meer communi catie' en inspraak niet automa tisch wordt beloond. De inwoner die tijdens een inspraakavond de lokale bestuurders met. louter complimenten overlaadt,' moet zich nog meidén. Bewoners halen bij dat soort gele genheden liever alle denkbare en ondenkbare argumenten uit de kast om bijvoorbeeld aan te tonen dat zij 'in hun achtertuin' geen bouwplannen wensen. Door dit soort 'conflicten' met be woners -en juist die halen stee vast de lokale media - ontstaat ten onrechte het beeld dat de kloof tussen burger en bestuur al leen maar groter wordt. Dat is niet altijd terecht, vindt de Klankbord groep in. haar rapport. „In Maassluis gebeuren naast ver velende zaken ook veel goede en leuke dingen waar de burgers nog te wsinig van weten." Door Carel van der Velden Foto Niel6 van dor Hoeven/Rotterdams Dagblad Schiedam De WlllëmBarentz liep er van stapel En zeereuzen als de Grebbedijk/de Rijndam, de Maasdam en de Statendam. De mooiste passagiersschëpen. werden gebouwd Öp de werf. die eens de grootste van ce wereld; was." Natuurlijk, .-WiTton-Pgen- oordbestaat nog Maarhet grootste deel van het vroegere bedrijfsterrein ligt er' 'tegen woordig verlaten bij De oude timmerloods is uitge woond. Slechts zo nu en .dan wordtvhij voor een avondje door clandestien feestende jongeren geleend. Vol energie dansen ze op de plek waar. misschien hun- vader of grootvader nog'hettim- Ook gebruiksvoorwerpen kennen ecu levenscyclus. Najdren trou-; iwe dienst tóuïtoze .van de ene op de andere dag worden afge- 11 dankt. Wat volgt is een onzekere periode. Volgt er sloop of een op knapbeurt, méldt'ér zich een nieuwe eigenaar of resteert de vuil- nisbakof de slopershamer? De status van 'in onbruik'kan zelfs.V een permanent karakter hebben. Ken serie over de charme van op het eerste'gericht nutteloze zakea, m&rvak leerde. De snelle cadans van de housemuziek herinnert aan hét ritme', waarmee arbei ders in de jaren vijftig en zestig aan een spoédklus werkten. /te De housers dansen op hel graf van 'de eéns zo~ glorieuze scheepsbbuwmScMedam.TVot- se werknemers noemden Wilton dé grootste endebeste werf van' de wereld, \fljftienduizend men sen'werkten er in de glorietijd. mi ruim dertig jaar geleden. Srndsjacht jaar wordt er echter geen schip meer gebouwd bij -Wilton. De werf bouwde unica's, geheel haffl de.wens van de klant 3n had de Taiwanese regering als laatste wel oren naar deze werkwijze. Er werden duikboten besteld, maar daar stak de Ne derlandse regering een stokje voor. Toen was het' over en uit met de nieuwbouw in Schiedam. 1 Vanaf de kale vlakte; zjjn toch nog; steeds schepen te zien. Ze liggen in de: Wiltonhaven, waar werknemers van Wilton répara- ties Verrichten aan vaak plompe, roestige schepen. Op de ver kleinde werf gebeurt dat nog steeds met veel vakmanschap, al is hetsóms net alsof het perso- neel van Rolls Rpyce aan een ou de Opel Kadert last. Helaas, er is tegenwoordig geen reder meer die zich een Rolls Royce kan permitteren. Het ma ritieme maatkostuum is door de tijd ingehaald. Schepen worden tegenwoordig in serie gebouwd. Over het algemeen gebeurt dit in het Verre Oosten, waar de sa larissen laag en de werknemers uiterst nijver zijn. Het vroegere Wiltonterrein heeft deels een nieuwe bestem ming gekregen. De Ithörit eren autodealer Vink k Evag. De res terende vlakte is vóorlopig'be- schikbaar voor dansers en boot- jekykers. De gemeente Schiedam wil er een hoogwaar dig industrieterrein van maken. Wat het vroeger dus eigenlijk was, maar dan anders. Het vroegere Wiltontérrein wacht op werk! Vlaardingen In de loop van vol gend jaar kunnen de eerste Vlaar- dingers een aanbod van de ge meente tegemoet zien om de erf pachtgrond onder hun huis of be drijf te kopen. De gemeenteraad heeft ingestemd met het voorstel die keuze mogelijk te maken. Al leen Groenlinks en SP stemden tegen. In het debat gisteravond deed GroenLinks-fractievoorzitter B. E. van der Velde een laatste po ging om de PvdA, altijd een gróót voorvechter van erfpacht, op an dere gedachten te brengen. Hij verweet de socialisten wat al te ge makkelijk te zijn bezweken onder de druk van coalitiepartners WD en CDA. Uitvoerig legde G. D. Wicart (PvdA) uit waarom zijn partij bij de coalitiebesprekingen niet'bars en onverbiddelijk een njet' had la ten horen toen de keuze tussen erfpacht en koop ter sprake werd gebracht. Hij ging in op de histori sche achtergronden van erfpacht, dat destijds een middel was om 'op sociaal verantwoorde wijze' met de grond ('gemeenschapsbe- zit)omtegaan. „In vergelijking met een eeuw ge leden (toen de erfpacht werd 'uit gevonden', red.) zijn er tal van wettelijke regelingen om het ge bruik van grond als bestuur te controleren," aldus Wicart. Hij noemde onder: meer de Woning wet, bestemmingsplannen, mi lieuwetgeving en de Onteige ningswet. Op zijn beurt kon Wicart de frac ties van GroenLinks en SP niet over de streep halen. Deze partij en vinden dat grond een gemeen schappelijk bezit hoort te zijn. Wethouder H. C. J. Roijers liet we ten 'geen enkele voorspelling te durven doen' overhel aantal men sen dat gebruik zal gaan maken van het aanbod om erfpacht om te zetten in eigen grond. Volgens hem is het belangrijk dat de ge meente goede voorlichting geeft. Het za! er daarbij vooral om gaan om duidelijk te maken dat finan ciële voordelen voorde kopers pas op termijn kunnen worden ge plukt. In eerste instantie gaan de lasten voor de meeste mensen omhoog. Roijers waarschuwde enkele frac ties die al een bestemming had den gevonden voor de mogelijke tientallen miljoenen die de ge meente de komende jaren kan verdienen door de verkoop van de erfpacht-grond. „We moeten daar mee heel terughoudend zijn." Vlaardingen—De gemeente Vlaar dingen krijgt binnenkort elf vei ligheidsassistenten. Gisteren heeft de officier van justitie inge stemd met het voorstel om de hulpjes van de politie in te zetten. In Rotterdam, waar de assisten ten al bijna een jaar aan het werk zijn, is men zeer tevreden over het project. De geüniformeerde sur veillanten vallen onder de super visie van de politie en zijn in dienst van de gemeente. Ze gaan de politie helpen bij allerlei zaken maar moeten het ingrijpen overla ten aan de agenten. Vlaardingen Uit een onderzoek naar de daden van een drietal dat" gisteren werd aangehouden nadat een voorbijganger had gezien hoe de drie auto's vernielden, blijkt dat ze in totaal 34 auto's hebben beschadigd. Het drietal prikte banden lek of bekraste de voertui gen. De drie zitten nog steeds vast op het bureau. HoeK van Holland Een 22-jai^ge vrouw uit Utrecht is gisteren pp I de Rechtstraat van haar paard ge vallen. Het paard was ergens van I geschrokken en maakte één vreemde beweging. De vrouw Hep bij de val een hoofdwond op en klaagde over pijn in de nek. Zij is met een ambulance naar het zie kenhuis vervoerd. Schiedam Een- 35-jarige Schiedammer is vanochtend vroeg op de Kommiezenlaan .in Schiedam aangehouden omdat hij te veel had gedronken. Dé man had bijna 1 j2ö promiHe alcchoï-in zijn bloed Op het bureau 'gedroeg de man zich agressief enïbrceer- de een celdeur. De man bekende dc vernieling en zei de schade te vergoeden. Schiedam Een 23-jarige Schiedammer is gistermiddag op het Bijdorpplein in ?ijn woon- plaats aangehouden nadat Hij de poHtie had aangevallen. Een wan delaar alarmeerde de politie omdat hij zich bedreigd vóelde door de Schiedammer. Toen de politie arriveerde richtte de man zich tot de agenten. Een politie- vrouw liep daarbij verwondingen aan haar hand op. De amokmal die onder invloed van drugs keerde, is meegenomen naar h^t bureau. Hij is inmiddels v vrijheid gesteld. Schiedam Een 19-jarige Schiedammer is op deWestvest in zijn woonplaats beroofd van zijn jas, sportschoenen en geld. Drie mannen bedreigden hem met een mes en dwongen het slachtoffer zijn sieraden af te staan. De man weigerde zyn sieraden in te.leve- ren en werd met het mes gesto ken. Daarna is het slachtoffer ge vlucht. De GGD heeft hem behan deld. MaasslulsATaardingen De ge meente Maassluis gaat maandag beginnen aan het herbestratén van de Lijnbaan. Het gedeelte tus sen de Teerderij en de Caderie i§ het eerst aan de beurt. Voor de vooruitgang van het werk is het' noodzakelijk dat gedeelte van de weg af te sluiten voor verkeer. Het is de bedoeling het karwei binnen enkele dagen te klaren. In Vlaardingen is de gemeente sinds half september bezig met de reconstructie van de Vondel straat. Er is begonnen met de trot toirs. Van 14 oktober tot 25 okto ber is de rijbaan aan de beurt. De ze is daardoor afgesloten. In de week van 21 tot 25 oktober wordt voor één dag de Biüiton- laan tussen de Burgemeester Pruissingel en de Madoerastraat in Vlaardingen afgesloten in ver band. Dat houdt verband met as- falteringswerkzaamheden. ROTTERDAM WEST, Aalbrechtskatte 148-150 «Tel. 010,477 40 99 ROTTERDAM ZUID, ArlstotslessjraatlZ-Tel.00 I-Tllfi- v'-'v '■•'v.. v-;;- j'-vavfi' f.y

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1