13 Vlaardingen: 'clean-team' tegen vervuiling Feestresten uit de haven gebaggerd Actievoerende schippers in Schiedam krijgen steun van staatssecretaris Rotterdams Dagblad Liaisonverpleegkundige voorziet in behoefte Buren kritisch over plan Westmolenstraat Onderzoek naar brand afgerond Puinhoop in buurthuis Auto in de hens Snelheidsduivel na achtervolging rijbewijs kwijt Langdurig werklozen helpen bij het schoonmaken van de stad mm'4 Verkeersdrempels in Dennendal Waterweg Dinsdag 8 oktober 1996 Maassluis De politie van Maas sluis heeft het technisch onder zoek naar de oorzaak van de brand in de woning aan de Genes- tetstraat in Maassluis afgesloten. De oorzaak van de brand die vori ge week woensdag uitbrak is niet met zekerheid vast te stellen. De politie vermoedt dat het gaat om kortsluiting in een föhn. Vtaard in gen—Dieven hebben kor te tijd geleden een chaos veroor zaakt ineen buurthuis aan de Rei gerlaan in Vlaardingen. Zij bra ken de nooduitgang open, door zochten alle kasten en braken zelfs de kluis open. Wanneer de inbraak precies plaatshad, is niet bekend. De daders zijn ook nog niet gepakt. De waarde van de ge stolen goederen en jtet geld is evenmin al bekend. Schiedam Op het Chopinplein in Schiedam is gistermiddag rond half twee een personenauto volle dig uitgebrand. De brand ont stond nadat de 72-jarige Schiedamse bestuurder ongeveer twintig meter had gereden. Even daarvoor had hij enkele pogingen nodig gehad om zijn auto te star ten. Daardoor liep te veel benzine in de motor. Tijdens het rijden is een vonkje bij de benzinetoevoer gekomen, waarna de auto uit brandde. Maassluis Een automobilist uit Maassluis heeft vanochtend even na half zeven zijn rijbewijs bij de politie in Rozenburg moeten inle veren. De man reed met ruim 135 kilometer per uur over de A15 en de Europaweg. De snclheiddsduivel nam bij ge- IüL«loerse kruisingen geen snel heid terug. Een stuk verder moest hij diverse malen stevig remmen voor andere weggebruikers. - De man werd door de politie, die de hardrijder al een tijdje achter volgde aan de kant gezet De Maassluiser moest mee naar het bureau en daar moest hij z'n rijbewijs inleveren. Ook kreeg hij een proces-verbaal. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Vlaardingen krijgt een 'clean-team1. Dat is een groep van vijf langdurig werklozen die in het kader van de Melkert Il-regeling helpt de stad schoon te houden. Het gaat daarbij vooral om 'incidenten' en 'aanvulling op de reguliere schoonmaakactiviteiten'. Zo kan het team bijvoorbeeld wor den ingezet voor het verwijderen van hondenpoep op druk bezoch te plaatsen als winkelcentra, par ken en speelweiden. Maar ook voor het opruimen van plotseling ontstane vervuiling, het graffiti- vrij maken van muren, of het schoonmaken van gebouwen en viaducten die zijn beplakt. „Het is de bedoeling dat het clean - team snel reageert." aldus wet houder K van der Windt (milieu). „Er komt een telefoontje binnen bij de reinigingsinspecteur en liefst dezelfde dag zorgt het clean- team ervoor dat de klacht is ver holpen. Een soort lik op stuk-be- leid." Snel op woensdag een speelweide hondenpoep-vrij ma ken zodat 's middags de kinderen er kunnen spelen, wat extra op rui mwerkzaamheden rond de Krabbeplas als het mooi weer is en langs de Vaart als daar de hele dag op wordt geschaatst. „Hoewel uit enquêtes blijkt dat de Vlaardingers over het algemeen redelijk tevreden zijn over de pro perheid van hun stad, geeft vuil op straat altijd een hoop ergernis. Dat geldt ook voor hondenpoep en graffiti. Het is een lang gekoester de wens van ons om hier wat ex tra's aan te doen," aidus Van der Windt. De oplossing was de Melkert Il-re- geling. De vijf landurïg werklozen komen in loondienst bij Heto Schoonmaakbedrijven 'ov. Heto, dat van het minister Melkert loon kostensubsidie krijgt, zorgt voor opleiding, werkkleding, begelei ding en faciliteiten. Vervolgens wordt het vijftal gedetacheerd bij de afdeling stadsreiniging van de gemeente Vlaardingen, waar ze onder leiding van de reinigingsin specteurs staan. Daar komen de klachten over vuiligheid binnen. In totaal kost het clean-team de gemeente 80.000 gulden per jaar. Het project geldt in elk geval voor twee jaar, maar wethouder Van der Windt gaat ervan uit dat dit wordt verlengd. „Behalve dat er wordt gewerkt aan het schoonma ken van de stad, wat natuurlijk erg belangrijk is, biedt dit project voor de vijf langdurig werklozen van het clean-team ook uitzicht op een baan. Zij krijgen nu een oplei ding en met de werkervaring die ze opdoen, vergroten ze de kans op een reguliere baan." Het clean-team gaat op 1 novem ber van start in Vlaardingen. Die datum valt samen met een proef met het aanwijzen en inrichten van een bondenuitlaatplaats. De eerste hondenuitlaatplaats, die 17.000 gulden heeft gekost, komt onderaan de Maassluissedijk, naast de Mozartlaan. Het schoon houden hiervan wordt ook een taak van het clean-team. Terwijl sommigen de kater van de Furieade van tiet afgelopen weekeinde nog moesten verwerken, is het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam gisterochtend begonnen met het uitbaggeren van de Maassluise haven. Behalve dat de bag- nogal wat leeg fust boven water toverden, worden de werkzaamheden ten behoeve van de scheepvaart uitgevoerd. De komende vier weken worden achtereenvolgens de Buitenhaven, Binnenhaven en Noordgeer weer op het juis te peil gebracht. De-baggerspecie die omhoog komt, wordt afgevoerd naar de daarvoor speciaal aangelegde slufter op de Maasvlakte. Foto rooi Dijkstra Door Mariëtte Olsthoorn Schiedam Ze hadden zelf klap stoeltjes meegenomen en een kof fiezetapparaat, maar zelfs dat was niet nodig geweest. Bijna alle meubels van het in juli gesloten leefgroephuis voor schipperskin deren in Schiedam stonden er nog. Elektriciteit en het gas werk ten, de planten waren nog groen en zelfs de wandklok tikte rustig verder. „Wat een luxe hè," zegt binnen schippers. Lubbers. „We hebben eerst de kachel aangezet, zijn kof fie gaan maken en hebben toen de telefoon gepakt om de andere ou ders en de directeur van de leef groephuizen in te lichten. Qua comfort houden we het hier nog wel een tijdje uit." Samen met zijn vrouw bezette Lubbers zondagavond het voor malige leefgroephuis voor schip perskinderen aan de Schiedamse Schoolstraat. De reden: binnen twee jaar moeten ook de andere drie leefgroephuizen in Schiedam wegens bezuinigingen de deuren sluiten. De 36 kinderen die er nu onderdak hebben, worden dan on dergebracht in een nieuw te bouwen schippersintemaat in Zwijndrecht. En daar is het schip- perspaar goed pissig over. Geslapen hebben de Lubbers bij na niet Zondagavond al kwamen er andere ouders langs om de ac tie te ondersteunen. Tot een uur of twee is er gepraat. Een groot pa pier met de tekst BEZET werd voor het raam gehangen. Ook wa ren er een heleboel kinderen uit de andere leefgroephuizen ko men kijken wat er nu precies aan de hand was. En om acht uur 's morgens stonden ze alweer op het raam te kloppen. Berekeningen De houten tafel die middenin de huiskamer staat, ligt bezaaid met Hetschlp- uibbers en hot voormali phuisvoor schippors- in oen go- terecht: elektriciteit en het gas werkten, de planten wa ren nog groenen zelfs de wandkloktik- te rustig ver der. Foto Roei papieren waarop berekeningen zijn gemaakt. Ernaast een reken machientje. „We beschikken nu over harde feiten om te laten zien dat het ook anders kan," zegt I. Frederiksen, die zich maandag morgen, nadat zjj haar kinderen naar de kleuterschool voor schip perskinderen had gebracht, bij de familie Lubbers heeft aangeslo ten. „Het geld is gewoon verkeerd verdeeld, De leefgroephuizen ko men tekort." Lubbers legt uit dat de kleine woongroepen, die in 1984 zijn voortgekomen uit het schip persintemaat De Uitkijk, er na een fusie in 1993 belabberd zijn afgekomen. De particuliere Stich ting Katholieke Instellingen voor Schippersjeugd en Kermiskinde ren (Katins), die sinds drie jaar het geld beheert, vindt de leef groephuizen te duur en wil bezui nigen, „Wij moeten inleveren, ter wijl de grotere internaten met meer dan zeventig kinderen erop vooruit gegaar. zijn. Het is puur een organisatorische kwestie. De leefgroephuizen in Schiedam kunnen volgens ons gewoon open blijven. Het geld is er, het moet al leen eerlijk verdeeld worden." De inzet van de bezettingsactie is het voortbestaan van de Schiedamse leefgroephuizen. Lubbers: „Mijn zoon woont hier nog maar een jaar, maar wij heb ben allang gezien dat dit gigan tisch veel beter is dan een inter naat. Wij halen onze zoon altijd op in de weekeinden en in de vakan ties. ook al liggen we in Duitsland. We kunnen hier altijd mee-eten of blijven slapen. Zoiets goeds mag gewoon niet de nek worden omge draaid." De draagbare telefoon, die de bin nenschipper heeft meegenomen, staat inmiddels niet stil. Die gaat bijna onophoudelijk sinds negen uur's morgens. De pers en andere ouders die massaal achter de actie staan, hangen aan de lijn om hun steun te betuigen. Zelfs directeur Vastengoed van de leefgroephui zen kwam even langs in Schiedam. „Iedereen staat posi tief tegenover de actie," zegt Lub bers opgelucht. Protestbrief De twee schippersvrouwen haas ten zich ondertussen naar Rotter dam, Staatssecretaris Terpstra, die vorige week de Schiedamse schipperskinderen nog te woord stond, brengt daar een werkbe zoek aan kleuteropvang De Bata vier in Delfshaven. De twee vrou wen willen haar een protestbrief overhandigen. „De staatsecretaris was erg vrien delijk en had alle tijd," vertelt Lubbers's avonds. „De kinderen moeten een keuze hebben in het veld, zei ze. En dat we moeten blij ven knokken." De ouders spreken van een klein succesje. „Eén van onze doelstel lingen is bereikt. Onze stem is ge hoord. We hopen dat Terpstra tij dens het volgende overleg ons standpunt gaat verdedigen. We hebben weer een beetje hoop ge kregen." De actievoerders zijn van plan om in elk geval tot woensdag in het pand aan de Schoolstraat te blij ven. „In het uiterste geval blijven we de hele week," meldt Lubbers. „Maar het kan niet al te lang du ren, want ik moet ook weer gaan varen. Mijn schip ligt stil op het Noordereiland aan de Maaskade. De actie kost me negenhonderd gulden omzet per dag." Directeur Klieving van de Stich ting Katins was niet bereikbaar voor commentaar. Vlaardlngen/Schiedam Na een proefperiode van twee jaar heb ben het Holy Ziekenhuis en het Schieland Ziekenhuis besloten om blijvend een liaisonverpleeg kundige aan de ziekenhuizen te verbinden. Deze verpleegkundi ge heeftals taak om de zorg voor patiënten bij ontslag uit het zie kenhuis naadloos te laten aan sluiten op de zorg die thuis no dig is. De zorg voor de patiënt in en buiten het ziekenhuis is de ver antwoordelijkheid van een groot aantal zorgverleners, zoals bij voorbeeld specialisten, huisart sen, medewerkers van het zie kenhuis en van de thuiszorg. De afstemming van de verschillen de soorten hulp laat vaak te wen sen over. Het gebrek aan coördi natie levert vooral by de over gang van zorg tussen de ver schillende instellingen proble men op. Proefproject Om dit te verbeteren werd twee jaar geleden de liaisonverpleeg kundige ingezet Het proefpro ject was een initiatief van beide ziekenhuizen en Thuiszorg Nieuwe Waterweg-Noord met ondersteuning van een zorgver zekeraar en de huisartsen ip de regio. De liaisonverpleegkundige richt zich vooral op patiënten die na het verblijf in het ziekenhuis thuis meerdere vormen van zorg nodig hebben. Dat kan variëren van een combinatie van verple ging, verzorging, huishoudelij ke zorg, tafeltje-dek-je of hulp van vrijwilligers. Vaak zijn voor herstel ook bijzondere hulpmid delen of verpleegartikelen no dig. Zodra een patiënt wordt aangemeld voor ontslag, wordt de liaisonverpleegkundige inge schakeld. Samen met patiënt, zorgverleners en familie wordt een zorgplan gemaakt voor de eerste periode na ontslag uit het ziekenhuis. Het werk van de liaisonver pleegkundige blykt in een grote behoefte te voorzien. Zowel pa tiënten als zorgverleners zijn te vreden over het werk van de ver pleegkundige. Uit het rapport 'Sluitende zorg met de liaison verpleegkundige?' blijkt zelfs dat de zorg voor de patiënt is verbeterd. De initiatiefnemers hebben daarom beslotenommet de liaisonverpleegkundige te blijven wecken. Schiedam De Woningbouwver eniging Schiedam (WbS) heeft be zwaar aangetekend tegen het stadsvernieuwingsplan Westmo lenstraat. De eigenaar van 41 ap partementen aan de Korte Haven vreest dat de privacy van haar huurders wordt aangetast als er hoge woonblokken verrijzen in. het gebied direct achter haar be zit. In totaal zijn er twaalf bezwa ren tegen het plan ingediend. Het stadsvernieuwingsplan West molenstraat komt morgen aan de orde in de raadscommissie van verantwoordelijk wethouder A Reijnhout De gemeente wil het meest verpauperde stukje Schiedam laten opknappen. Na sloop van een serie krotten en een oude school worden er 76 wonin gen in het gebied gebouwd. Ook komt er 750 vierkante meter win kelruimte in het gebied tussen de Korte Haven, de Westvest en de Walvisstraat Het bezwaarschrift van de wo ningbouwvereniging kent ver schillende componenten. De ver huurder is voorstander van de op knapbeurt, maar vindt dat de nieuwbouw te dicht op de Korte Haven is gepland. De nieuwbouw is gepland op tien meter afstand van de achtergevel van het WbS- complex. De goothoogte van de nieuwbouw wordt minimaal elf meter. De hoogte van deze nieuw bouw staat volgens de WbS niet in verhouding tot 'de afstand tot ons complex.' Garage Naast vermindering van het uit zicht vreest de WbS voor een ver slechtering van de parkeersitu atie. Voor de nieuwbouw moeten tien parkeerplaatsen van de be woners van de WbS-woningen wijken. „Onze bewoners kunnen straks terecht in de nieuwe par keergarage, maar voor onze huur ders betekent dat een grotere loopafstand. Het zal de verhuur baarheid van onze woningen in elk geval niet verhogen." Namens de gemeente Schiedam is projectleider E. Lommen ver baasd otfer de kritiek uit de hoek van de woningbouwvereniging, die verder klaagt over een geplan de onteigening van bergingen. „De huurders van de WbS krijgen er andere opslagruimten voor te rug, dat is afgesproken. De af stand van de nieuwbouw is meer dan tien meter en is zeker rede lijk. Er komen bovendien mooie binnenterreinen." Vrees voor parkeerproblemen hoeft de WbS volgens de gemeen te ook niet te hebben. „De bewo ners kunnen terecht in de garage, maar ook op straat In de opzet van het plan is er voor alle bewo ners in het gebied een parkeer- plaatsje. De klacht dat de WbS buiten de plannen is gehouden, is ook niet terecht. Ze hebben zelf in het projectteam gezeten." Andere belanghebbenden hebben ook bezwaar tegen het plan inge diend. Ook omwonenden vrezen voor parkeerproblemen. Anderen zijn bevreesd voor de versoepe ling die de gemeente aan het ge bruik van de bibliotheek aan de Lange Haven wil geven. Het taboe op een (gedeeltelijke) horecahe- stemming van het gebouw aan de rand van het stadsvernieuwings gebied wordt in het nieuwe plan opgeheven. Aanloopt^d Het stadsvernieuwingsplan kent een zeer lange aanlooptijd. Naja ren voorbereiding werd in 1994 een architectuur-prijsvraag uitge schreven. De competitie werd ge wonnen door ontwerper J. Mole naar, die in samenwerking met Bokx Bouw een gemêleerde ste denbouwkundige opzet bedacht. Twee jaar later staat het project nog steeds in de kinderschoenen. De gemeente Schiedam, verant woordelijk voor de sloop van oude percelen en het bouwrijpmaken, moet nog een begin maken met de noodzakelijke veiwervingen. Van tien verschillende eigenaren moeten stukjes grond worden ge kocht om de nieuwbouw mogelijk te maken. De gemeente Schiedam wil de koop-onderhandelingen op korte termijn starten. Volgens de meest recente planning wordt eind 1997, begin 1998 met de nieuwbouw be gonnen. Met de stadsregio wordt onderhandeld over een bijdrage voor bodemsanering. De grond in het gebied is vervuild. Het geld moet komen uit de zogenoemde Vinex-gelden. Maassluis In het Dennendal en directe omgeving in Maassluis gaat de gemeente verkeersdrem pels aanleggen. Ook wordt er een 30 kilometer-zone ingesteld. Dat is het resultaat van de uitkomsten van een enquête die in juni van dit jaar onder de bewoners van de Dijkpolder is gehouden. In de enquête werd gevraagd naar de mening van bewoners over de voorstellen van de gemeente over verkeersdrempels en het instel len van een 30 kilometer-zone. Van de 460 verstuurde enquête formulieren kreeg de gemeente er 158 terug. Daarvan waren er 109 positief over de voorstellen. De 302 aangeschreven huishoudens die niet hebben gereageerd wor den geacht ook met de voorstellen in te stemmen. Dat was van te vo ren door het gemeentebestuur be- De werkzaamheden beginnen vol gende week en duren naar ver wachting twee maanden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1