Kroaat ontsnapt aan uitzetting Rotterdams Dagblad Geknakt, maar niet gebroken NBRUIK Bellen met politie Vlaardingen is een crime Advocaat kraakt het beleid van het ministerie van Justitie WSM en huurdersraad voeren 'goed gesprek' Queenfestival in Stadsgehoorzaal Roodrijders Vlam in pan Vandalen bekennen Agressieve bromfietser Van Troost terug in Oranje Schippers heffen bezetting van het leefgroephuis op 'Ouderen konden inspreken over nieuwe route lijn 54' Symposium over nieuw ziekenhuis De Kloosterhof lot ziens, iu de winket ooi leuke iöéeëul Waterweg Woensdag 9 oktober 199S Vlaardlngen Queenliefheb- bers kunnen zaterdag 19 okto ber hun hart weer ophalen tïj- defls de Queen fanclubdag in de Stadsgehoorzaal in Vlaar- r dingen. Van 12.00 tot 21.00 uur staan er vele kramen in het te ken van deze Britse popgroep. Verder zijn er allerlei wedstrij den, is er een art-gallery, een loterij en een veiling ten be hoeve van het Aidsfonds in Amsterdam. Op een groot scherm worden video's ver toond van onder meer één van de weinige interviews die lead zanger Freddy Mercury ooit heeft gegeven. Na negenen is er tot middernacht een Queen- disco. De organisatie verwacht net als voorgaande jaren fans uit heel Europa. ScftiedarrWlaardingen Vijf rood- rydcrs zijn gisterochtend in Schiedam op de bon geslingerd. Ze werden gesnapt op de Burge meestervan Haarenlaan. Op de Horvathweg werden later op de ochtend nog eens veertien automobilisten bekeurd. De over tredingen varieerden van het niet dragen van een autogordel tot een verlopen APK-keunng. In Vlaardlngen concentreerde de politie zich bij een controle op snelheidsovertredingen. Bij twee controles op de Marathonweg werden twaalf chauffeurs op de boa geslingerd. Maassluis Een hamburgerbak ker uit de Mozartlaan in Maas sluis veroorzaakte gisteravond brand in zijn keuken toen hij na het bakken vergat de pan van het vuur te halen By aankomst con stateerde de brandweer dat de brand inmiddels was gedoofd. Maassluis Twee Maassluizers (22 en 26 jaar) hebben bekend dat zy het afgelopen weekeinde een seinpistoo! hebben gestolen van een schip dat lag afgemeerd aan de Govert van Wijnkade. De 22-ja- nge bekende tevens dat hij de voor noodsignalen bedoelde vuur pijlen heeft afgevuurd op de Groen van Prinstererkade en de Brouwerijstraat. De twee bekenden ook een delict uit 1995. Toen namen zij enkele borden weg die in het kader van een kunstmanifestatie in de stad waren opgehangen. De kunstwer ken werden enkele dagen later in de Boonervüet teruggevonden. VlaardingenUit woede heeft een 17-jange Vlaardinger met zijn bromfiets de achterkant van een politiewagen geramd. Een agent kon de jongen ternauwernood ontwijken De agresri*» van de tie ner was gewekt toen de politie hem ter controle van zijn brom fiets aanhield. De verdachte werd naar het bureau gebracht voor verhoor. Hij bekende zijn daden. Door Menno Haddeman Schiedam De 30-jarige uitgeprocedeerde Kroatische asiel zoeker die een halfjaar geleden Schiedam in zijn greep hield met een zelfmoordpoging op NS-station Nieuwland, is maan dagmiddag opnieuw opgepakt door de politie. Zes agenten na men de man in opdracht van het ministerie van Justitie mee naar het bureau. Zijn advocaat heeft op het nippertje voorko men dat de man is uitgezet. Justitie had de bedoeling de Kro aat zosnel mogelijk Nederland uit te zetten. Er was reeds een stoel gereserveerd in een toestel van Croatian Airlines, dat gisteroch tend om half twaalf van Schiphol vertrok richting Zagreb. Zyn ad vocaat heeft daar echter op het laatste moment een stokje voor kunnen steken. De man zit nu weer m zyn womng m Schiedam. Mr. S. Stenfert-Kroese, advocaat van de psychisch verwarde Kro aat, heeft sterke vermoedens dat justitie haar cliënt bewust op een zo laat mogelyk lydstip heeft la ten oppakken. Zonder dat er een haan naar zou kraaien kon de Kroaat dan de volgende ochtend het land uit worden gezet. De advocaat werd maandagmid dag laat door haar client opgebeld Die meldde dat hy was opgepakt door de politie en de volgende morgen op het vliegtuig naar Kro atië zou worden gezet. Normaal gesproken was een uitzetting vol gens Stenfert-Kroese op zo'n kor te termijn met meer te voorko men geweest. De advocaat was justitie echter te snel af. Het lukte de advocaat maandagavond laat protest tegen de uitzetting aan te tekenen Zy legde de spoedzaak voor aan een rechter, die gistermorgen - min der dan twee uur voordat het vliegtuig vertrok - op zyn beurt besloot de uitzetting af te blazen. De rechter was van mening dat justitie niet voldoende reden had de Kroaat direct op het vliegtuig te zetten. Op het nippertje ont kwam de gedeserteerde Kroati sche militair voor een tweede keer aan een uitzetting naar het land waar hem, volgens zyn zeggen, een zeer lange straf staat te wach ten. Bang In apnl dit jaar klom de Kroaat, nadat hy voor de eerste keer te ho ren had gekregen dat hij zou wor den uitgezet, op het dak van NS- station Nieuwland, op een steen worp afstand van het politiebu reau waar hij de voor hem droeve boodschap te horen had gekre gen. Bang voor wat hem in Kro atië stond te wachten, dreigde hij zichzelf van kant te maken Uren lang wiebelde hy vervaarlijk op het dak van het station. Uiteinde lijk werd hy door een arrestatie team in de kladden gegrepen. Bij de actie werd ook een helikopter ingezet als afleidingsmanoeuvre Direct na zyn wanhoopsactie werd de uitgeputte man opgeno men in een psychiatrische kli niek. Zyn advocaat startte een nieuwe procedure die hem nu op grond van zyn psychische toe stand een verblijfsvergunning moest verlenen. Het feit dat hy een gedeserteerde militair is, wordt door justitie met gezien als reden om in Nederland te mogen blijven Ondanks de lopende procedure probeerde justitie hem gisteren toch het land uit te krijgen. Sten fert-Kroese vindt dat een zeer kwalijke zaak. De advocaat zegt dat de Kroaat psychisch nog flink in de war is en dat een arrestatie waarbij zes politieagenten de wo ning van de man binnenvallen, de gemoedstoestand van haar client met ten goede komt. Bovendien loopt volgens haar de vergunning tot verbiyfaanvraag van haar cli ënt nog steeds. Zij vermoedt dat jusitie -met de vorige actie van haar dient m het achterhoofd - een reguliere uitzetting niet aan durfde en hem daarom geruisloos het land uit vólde zetten. Een woordvoerder van het minis terie van Justitie wil met reageren op de zaak. Ze zegt geen antwoord te kunnen geven waarom justitie de Kroaat zo plotseling het land uit wilde zetten. „Ik heb wel veer tig zaken waar vragen over zyn. Ik heb er nu geen tyd voor," rea geert de woordvoerder. Volgens de advocaat van de Kro aat is het nu zaak aan te tonen dat haar client werkelijk kampt met psychische problemen en dat te rugsturen niet gewenst is. De rechter zal daar binnenkort over beslissen. Door Carel van der Velden Schiedam De Schiedammer André van Troost (25) maakt na een afwezigheid van zes jaar zijn rentree in het Nederlands cricket- elftal. De professional in dienst bij het Engelse Somerset is opgeno men in de selectie die de komen de maanden gaat toewerken naar het B-WK in Maleisië (in maart). Lange tijd heeft Van Troost de hoop gekoesterd dat hij zou kun nen doordringen tot het Engelse cricketteam. De cricketer kreeg daarvoor een wachttijd van zeven jaren - éls hij daarna al geselec- ?rd zou worden. In die periode mocht hy niet voor het Neder lands elftal uitkomen. Van Troost heeft die hoop nu laten varen. Oranje begint volgende maand met de voorbereiding op het WK voor B-landen (officieel ICC-Trop- hy genoemd). Begin volgend jaar worden zestien spelers gekozen voor een trip naar Zuid-Afnka, waar Oranje van 23 januari tot en met 4 februari zeven wedstrijden speelt. De ICC-Trophy begint op 24 maart m Kuala Lumpur. - Per jaar worden er vermoe delijk zo'n tienduizend fietsen gestolen in Vlaardlngen. Het is een fors getal» maar hoeveel tweewielers worden er eigenlijk vernield door vandalen? Cijfers zyn mst voorhanden, maar ook dit aantal moet aan zienlijk zijn. Amsterdam mag bekend staan om zijn fietsexikerkhoven op straat, ook in Vlaardingen zijn her en der gewon de en verweesde karretje8 te 'den. Wat is hun herkomst en wat gaat er met hen gebeuren? Over het algemeen hoeven we ons over hun toekomst weinig illusies te maken. Zeker niet als de fiets na een ja renlange vermissing van de bodem van de haven wordt gedregd. Terug op het droge of de slopershamer? De statos van 'In onbraiV kan «elfa e ben. Een serie over de charme van op het eerste geziehtn schudt zo'n tweewiefer zich uitals een van de verdrinkingsdood geredde kat Als het nog een tweewieier is tenniste. Doorgaans zyn ze in het water gekwakt na dat een onverlaat het door de fietsenfabri- kant geconstrueerde evenwicht heeft ver stoord. Meestal zyn de wielen weg, is het staal vermolmd en de fiets ruw dubbelge vouwen, als ware het een sandwich. Het ïs dat de stad een vuilnisophaal kent, anders zou niemand het wrak nog aanraken. In vergelijking met deze slachtoffers is de fiets op de Broekweg er nog goed vanaf af gekomen. De. vernielzucht is beperkt ge bleven tot een kort dansje op het voorwiel. Er kwamen drie slagen in de vroeger soe pel draaiende ronde vorm. Het wiel was niet meer te redden, waarop de eigenaar Foto Mets vender HoevefVROtterdam# Dagblad zijn karretje in de steek liet Een opletten de .passant parkeerde de geamputeerde fiets vervolgens tegen een vuilcontainer, het gebod op de deur van het markthuisje in acht nemend. De fiets is inmiddels verdwenen. Ondanks de plaats naastde vuilnisbak is er enige re den tot optimisme over het lot van de een- wieler. Met een nieuw voorlicht, een slot en een ander voorwiel maatje 26 zou de fiets weer jaren vooruit kunnen. Het op knappen kost hooguit een gulden of vijf tig. Een eerlijke doe-het-zelver heeft er weer een goedkoop fietsje aan. De gedachte dat het goed is gekomen wordt gevoed door de merknaam. 'Forever bicyde' staat er geschreven op de onderste buis van het frame. Vlaardlngen Sinds anderhalve maand heeft de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond een nieuwe telefooncentrale in ge bruik. De districten Waterweg en Schiedam zijn ook op die nieuwe, moder ne centrale aangesloten Dat een vernieu wing niet altijd tot een verbetering leidt, blijkt wel op het bureau in Vlaardingen, Doorverbonden worden met de verkeer de persoon, rond blijven hangen in het 'luchtledige', abrupt van de lyn worden afgegooid of simpelweg geen gehoor krij gen: het komt in Vlaardingen regelmatig Woordvoerder C. Willems van dè Vlaar- dingse politie erkent dat de nieuwe cen trale minder goed werkt dan de vorige. Het probleem zit 'm volgens haar in het wegvallen van de telefoniste op het bu reau. „We maken nu alleen nog gebruik van de centrale telefonisten in Rotter dam. Zij zyn minder goed op de hoogte van wat er zich ophet bureau afspeelt dan de telefonist die we vroeger hadden. Van daar dat het nogal eens voor komt dat een beller van de lyn wordt afgegooid of er gens rond blijft zweven." Eenheid verbeteren De nieuwe centrale is ingevoerd om de eenheid binnen het korps te verbeteren. Tot een paar maanden geleden had elk bureau zijn eigen centrale. Ook uit finan cieel oogpunt is de oude centrale vervan gen. Voor een telefoontje met een collega in Rotterdam of Schiedam moest het vol le PTT-tanef worden betaald. Nu gebeurt dat intern en kost het telefoongesprek veel minder. Het politiepersoneel kampt zelf ook af en toe met problemen met de nieuwe centra le. Zo krijgen medewerkers van de meld kamer regelmatig telefoontjes die voor de receptionist zijn bedoeld. Sommige wachtcommandanten hebben er onge wild een functie als telefonist bygekre- gen en zijn daar niet blij mee. Hoe het probleem moet worden verhol pen is volgens Willems nog niet bekend. „Op dit moment worden alle klachten verzameld en bestudeerd. Daarna wordt gekeken wat er moet veranderen." Het is volgens Willems niet zo dat de onvolko menheden in de nieuwe centrale leiden tot gevaarlijke situaties. Wanneer er spoed geboden is moeten burgers altijd de alarmüjn 06-11 bellen, aldus de voor lichter. De politie in Hoek van Holland heeft in middels hetzelfde nummer als Vlaardin gen. Op het bureau in Maassluis wordt nog steeds gebruik gemaakt van het oude nummer en de vertrouwde centrale omdat het technisch nog niet mogelyk was op het nieuwe systeem over te scha kelen. Daar doen zich geen problemen voor. Ook op het bureau in Schiedam werkt de telefoon naar behoren. Het bureau is wel aangesloten op de nieuwe centrale maar heeft intern een ander systeem dan in Vlaardingen. Schiedam is verdeeld in Noord en Zuid met elk een eigen tele foonnummer. „Ik heb nog geen klachten gehoord" zegt woordvoerder Y. Edclini van de politie in Schiedam. „De nieuwe centrale werkt wel anders dan de vorige, maar draait uitstekend" Schiedam Actievoerende schip- persfamihes hebben gisteren de bezetting van een leefgroephuis aan de Schoolstraat in Schiedam beëindigd. Volgens de actievoer ders is het doel om hun probleem onder de aandacht te brengen be reikt. Zondagmiddag drongen de bezetters het al een tijdje leeg staande pand binnen. Zy protes teerden tegen de dreigende defi nitieve sluiting van de kleinscha lige instelling voor schipperskin deren. Volgens de actievoerders heeft het overkoepelende bestuur van het leefgroephuis in Schiedam een fout gemaakt by de verdeling van de subsidie. Daardoor is de re latief kleine instelling met veertig kinderen veel geld misgelopen en kan zij niet rendabel draaien. De kinderen moeten nu noodge dwongen naar een internaat, een grootschalige instelling waar de kosten lager zijn dan in het sys teem met leefgroephuizen. De ou ders zijn het daar echter met mee eens. Zij zyn van mening dat de intieme sfeer in een leefgroephuis veel beter voor de kinderen is dan de toch wat onpersoonlijkere situ atie op een internaat. Tijdens de bezetting van de afge lopen dagen is de sluiting van het leefgroephuis een aantal keren in de publiciteit geweest. Hierdoor hopen de schippers dat het be stuur tot inkeer komt. Ook heb- I ben zij een onderhoud gehad met staatssecretaris Terpstra (Wel- 1 zijn) die zij tot twee keer toe op de hoogte hebben gesteld van de I sluiting. De actievoerders hopen dat ook de staatssecretaris er bij het be stuur op aandringt het leefgroe phuis weer te openen. Aangezien de schippers weer aan i de slag moeten, hebben ze gister avond omstreeks zes uur de be- zetting opgeheven. Ze hebben in middels een klacht ingediend bij de stichting Ombudsman. Die moet de verdeling van de subsidie onder de loep nemen. Schiedam De gemeente vindt dat zij zorgvuldig heeft gehandeld bij het bepalen van de route van buslijn 54. De gemeenteraadsle den A. van Loenen en G. Metaal hebben vraagtekens gezet bij het vervallen van de haltes op de Nieuwe Haven. Zij vinden het 'on aanvaardbaar' dat de bus niet meer stopt by woon- en zorgcom- plexFrankeland. Volgens de gemeente is gekozen voor een andere route omdat daar meer reizigers instappen. Boven dien stopt de bus nog steeds vlak bij het complex aan de Sint Li- duinastraat, aldus het college. De twee raadsleden van Gemeen tebelangen-Solidair^ zagen tot hun verbazing dat de nieuwe bus- lyn 54 (samenvoeging van 53 en 54) volgens de nieuwe dienstrege ling niet meer voor Huize Franke land stopte. Daarnaast vonden zij het een slechte zaak dat de oude- renorganisaties niet zijn betrok ken in het bedenken van een nieuwe route voor bus 54. Zij stel den de kwestie aan de orde in raadsvragen. Het college stelt in het antwoord dat de gemeente niet genoeg geld heeft om de oude route te handha ven. Volgens b en w is de keuze om de bus in het vervolg over de Burgemeester Knappe rtlaan/ Rembrandtlaan te laten rijden in plaats van via de Nieuwe Haven/ Vlaardingerdijk, weloverwogen gemaakt. Uit tellingen blijkt dat een route door Schiedam-West aanmerkelijk meer reizigersaan bod heeft dan destijds de route van lijn 53 via de Nieuwe Haven. De nieuwe route voert onder meer langs het Sehieland Ziekenhuis. De gemeente merkt daarbij op dat als alternatief voor de halteplaats bij huize Frankeland de busstop op de Burgemeester Knappert- laan nabij de Warande kan die nen. Deze halte ligt zo'n tweehon derd meter van huize Frankeland. De stelling dat de ouderenorgam- saties met zijn betrokken bij de besluitvorming is volgens het col lege niet juist. Voorafgaand aan de vaststellingsprocedure hebben belanghebbenden., de mogelijk heid gehad te reageren op de in een huis-aan-huisblad gepubli ceerde plannen van de gemeente. Vervolgens werd een concept dienstregeling ter inzage gelegd. Daarnaast hebben belanghebben den nog de mogelijkheid gehad tegen de dienstregeling in oeroep' te gaan. Volgens de gemeente hebben de ouderenorganisaties dus voldoende mogelijkheden ge- had zich met de vaststelling van i de regeling te bemoeien. Maassluis De Woning Stichting Maassluis en het dagelijks be stuur van de Huurdersraad Maas sluis hebben gisteravond 'een goed gesprek' gevoerd. Dat ver klaarden vanmorgen beide party en. Over de inhoud van het ge sprek wilde zowel J, Luyendyk, voorzitter van de huurdersraad HRM, als directeur H. Ploeg van de woningstichting WSM geen na dere mededelingen doen. De WSM wil zevenhonderd Ele- mentum-flatwoningen slopen. Het gaat om twee flats in de Schu- bertlaan, twee in de Oleander straat en vier in de Componisten- wijk-Noord. De huurdersraad toonde zich vorige week verbol gen over de regelingen die de ver huurder met de huurders wil tref fen. De HRM eist onder meer dat er concrete bedragen op tafel komen voor bewoners die moeten verhui zen en een nieuwe woning moe ten inrichten. Ook wil de huur dersraad een hogere vergoeding voor mensen die veel geld m hun huurwoningen hebben gestoken. Verder wordt de door de verhuur der voorgestelde 'inkomenstoets' onacceptabel gevonden. Die voor waarde houdt in dat mensen met een inkomen dat hoger is dan 51.500 gulden niet in aanmerking komen voor woningen met een vergelijkbare huur als de Elemen- tumflats. Ook verlangt de HRM dat bewoners van de sloopflats voorrang krijgen bij toewyzing van een (goedkope) huurwoning. WSM-directeur Ploeg verklaarde vanochtend dat er een kleine twintig voorstellen op tafel zijn gelegd. „Die zijn besproken en de uitkomsten daarvan gaat de HRM nu bespreken in het dagelijks be stuur," aldus Ploeg, die alleen nog kwijt wil dat de WSM met de toe zeggingen „aan de grenzen zit van de normale regelgeving die in deze regio geldt". HRM-voorzitter Luyendyk zegt de voorstellen eerst met zyn be stuur te willen bespreken. „Pas dan kan ik er inhoudelijk op in gaan." Schiedam Wat is het voordeel van één ziekenhuis in de regio Waterweg-Noord? Waarom is er voor gekozen om het nieuwe zie kenhuis bij het NS-station Schiedam-Nieuwlandte bouwen? Wat voor soort ziekenhuis wordt het? Hoe is de inspraak geregeld? Dat zyn enkele vragen die don derdag 17 oktober ter sprake ka men tydens een symposium. Als sprekers zijn onder anderen de Schiedamse wethouder voor volksgezondheid A. F. de Leede en LA. van Eyk, beoogd direc teur van het nieuwe ziekenhuis, uitgenodigd. Daarna is er een de bat waarbij het publiek vragen kan stellen aan de inleiders. Het symposium is een initiatief van de Patiënten Belangen Ver eniging Schiedam (PBVS), die daarmee de vijftiende verjaardag viert. De Schiedamse patiënten vereniging werd op 10 juni 1981 opgericht en is met meer dan zes honderd leden de grootste patiën tenvereniging op plaatselijk ni veau. Het symposium over het nieuwe ziekenhuis wordt gehouden in de Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan in Schiedam. De grote zaal gaat om 19.15 uur open, het offi ciële programma begint om 19.45 uur. Tuincentrum/ Bloetnsterkunst Kloosterweg 52 Brie Hó' tefefooiri G1 81-41"286S-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1