11 'Behoud Van Markenstraat is nooit serieus onderzocht' Rotterdams Dagblad 37 Bomen wijken voor aanleg metrostation Ombudsman 'niet heel erg blij' met kritiek op Vlaardings advies Boek over vier eeuwen Vlaardingse scheepsbouw Zolderwoning verwoest door uitslaande brand i Prijsvraag met sloopopdracht werd geregeld buiten raadscommissie om Jongeren kampen vooral met zenuwachtigheid en puistjes Bewoner slaapt door bij lekkage Vrachtwagens langs de kant Boete na negeren stopteken Waterweg Vrijdag 11 oktober 1996 Schiedam Een grasveld, een vij ver en 37 bomen zijn het slachtof fer van de aanleg van een metro station op de hoek Troeistralaan,' Vlaardingerdijk in Schiedam. Dat schrijft de Projectgroep Benelux- lijn tn een brief aan omwonenden. De voorbereidingen voor de bouw van het metrostation Troelstra- laan starten maandag. Het station moet gereed zijn m hel voorjaar van 2001. Vanaf dat moment fungeert metrohalte Troeistralaan als de opstapplaats voor bewoners van Schiedam- West en het westelijk deel van N'ieuwland Dc nieuwe metrolijn verlengt de bestaande verbinding m Rotterdam van het huidige eindpunt Marconi plein via Schiedam naarSpijkemsse. De aannemer begint met het ver wijderen van bomen en het stor ten van zand. Om een goede, ste vige ondergrond voor het metro gebouw te krijgen is het volgens de projectorganisatie noodzake lijk dat er een dikke zandlaag wordt gestort. Hel gewicht van de zandlaag moet de ondergrond sa mendrukken. zodat bouwen mo gelijk wordt. Het aanbrengen van het zand gebeurt in fases. Bij elke gelegenheid wordt een zandlaag van ongeveer een meter gestort. Na zo'n storting volgt een rusttijd om de ondergrond te laten wen nen aan de nieuwe situatie. Te veel zand ineens zou tot onge wenste zettingen en grondver schuivingen kunnen leiden, aldus de projectgroep. Volgens planning is al het beno digde zand in februari gestort. Er is berekend dat de laag een jaar moet blijven liggen om de ge- v nsle inklinking van de onder- g; o.nd te bereiken. De zandtrans- portauto's voeren hun lading van af de Burgemeester van Haaren- !aan en de Troeistralaan aan. Om verstuivingen van het zand tegen te gaan. worden de zandla gen steeds afgedekt met een klein laagje aarde. Het water uit de sa mengeperste grond wordt afge voerd middels een drainagesys teem. Tunnelbuis De melrobouw betekent met het einde van alle 37 bomen. Er wor den er 18 opgeofferd, 19 anderen worden verplant. Het gestorte zand wordt na een jaar groten deels weer afgegraven, waarna de bouw van het metrostation kan beginnen. Van de metro zelf krij gen de omwonenden niets te zien. Die verdwijnt in een ondergrond se tunnelbuis. Pas ter hoogte van begraafplaats De Beukenhof komt de openbaar-vervoervoor- ziening boven de grond. De metro zorgt voor ingrijpende veranderingen aan de voet van de Er moeten veel bomen verdwijnen aan de voet van de Vlaar dingerdijk. De plas voor de Rijnmond- school ver dwijnt. Een nieuwe vijver komt op de plek van de Rijnmond- school FotO Roel Dijkstra Vlaardingerdijk, Het gezicht op de vijver en de achterliggende vij ver verdwijnt. Op de plaats van de waterpartij verrijst het metrosta tion. Een nieuwe vijver wordt aan gelegd op de plaats van de Rijn- mondschool. die ten behoeve van de metrobouw moet worden ge sloopt. Hel projectbureau meldt dat de nieuwe vijver een verge lijkbare omvang krijgt als de hui dige. Schiedam De gemeente Schiedam heeft nooit serieus onderzocht of het mogelijk is een flatgebouw aan de Van Markenstraat voor sloop te behoeden. Dat stelt een be wonerscomité, dat pleit voor het behoud van hun met sloop bedreigde woningen. In het voorjaar kregen drie architecten de opdracht hun visie voor het gebied op pa pier te zetten. Als één van de uitgangspunten werd de sloop van de flat aan hen meegegeven. De drie architecten deden mee in een prijsvraag. Hen werd ge vraagd een stedenbouwkundige visie voor het gebied Parkweg- Oost te leveren. Naast de Van Markenstraat bevinden zich on- der meer de Storkstraat en de vroegere technische school Ter Schiein het gebied. De architecten ontvingen van de gemeente Schiedam het uit gangspunt "sloop de Van Marken- straat". Dat gebeurde voordat de raadscommissie voor stadsver nieuwing zich over behGud of sloop van de bewuste woningen had uitgesproken. Woordvoerder J, Zwart van de met sloop bedreigde woningen vindt dit een vreemde gang van zaken. „Er is duidelijk toegewerkt naar de sloop. Waarom is er met een prijsvraag uitgeschreven met twee varianten, een visie waarin de Van Markenstraal behouden blijft en één waarin dc flat wordt gesloopt? De gemeente heelt dui delijk gebruik gemaakt van een overvaitechniek." Wijken De raadscommissie voor stadsver nieuwing stemde op 12 juni in met de sloop van de Van Markens traat. Verschillende raadsleden deden dat in de veronderstelling dat de flat moest wijken voor de aanleg van de metro in het gebied Dat bleek echter niet het geval te zijn. Wethouder A. Reijnhout rep te bij die gelegenheid met geen woord over de prijsvraag. Door de verslagen van het projectteam Nieuwland te lezen hadden de commissieleden volgens hem echter op de hoogte kunnen zijn. De komst van de metro bleek slechts indirect van invloed op de wens van het college van b en w om de Van Markenstraat te slo pen. De metro doorsnijdt het ge bied, waardoor er volgens de ge meente te weinig ruimte resteert om een goed stedenbouwkundig plan te realiseren. Om die reden kregen de architecten m hun prijsvraag de opdracht mee de Van Markenstraat weg te bestem men. Aan de prijsvraag namen drie ar chitecten deel. Projectontwikke laar Bemog nomineerde een kan didaat en het projectteam Nieuw land en de gemeente Schiedam ook. De wedstrijd is gewonnen door Inbo architecten, de kandi daat van de projectontwikkelaar. Het plan dient als uitgangspunt voor de toekomstige ontwikke lingvan het gebied. De commissie Welstand fungeerde als juiy. De PvdA vindt het vreemd dat de raadscommissie geen kennis heeft kunnen nemen van de afge vallen plannen. Ook zijn de raads leden Reuderink en Siljée kri tisch over het gekozen ontwerp. De in het gebied geplande vijver was oorspronkelijk gedoeld voor de gehele wijk. Volgens het duo komt dit uitgangspunt niet tot zijn recht. Ze vinden dat de wijk 'de rug naar de rest van Nieuw land keert.' Zie ook pagina 13: Architect Parkweg-Oost zoekt 'het grote gebaar'. Door Jan Rozendaal Vlaardingen De gemeentelijke ombudsman mr. M. H. J. M. van Kinderen is 'niet heel erg blij' met de kritiek van burgemeester en wethouders van Vlaardingen op het 'organisatie-advies' dat hij heeft gemaakt. Het gaat om een analyse van de gang van zaken binnen de gemeente Vlaardingen met betrekking tot de uitbreiding van de manege van Die Flarding- ha Ruiters in de Broekpolder. B en w waren ontevreden over het proces - medio 1993 stond de rui- tervereniging bij de wethouder op de stoep, vorige maand volgde de opening van de btnnenmanege- en wilden aan de hand van het on afhankelijke onderzoek lering trekken. Ben wvinden de rappor tage van de ombudsman echter nogal mager - "Wij hadden gere kend op een diepgaander analyse van het feitelijke procesver loop.'- en noemen het daarom 'een breed organisatie-advies'. Mr. Van Kinderen vindt de kritiek niet terecht. „Ik heb het onder zoek gedaan onder de uitdrukke lijke voorwaarde dat er geen schuldigen zouden worden aange wezen. In dat licht vind ik het in strijd met dat uitgangspunt -in het rapport worden geen namen genoemd, red. - dat jullie giste ren in de krant de naam van oud wethouder Van Ardenne noemen en haar ten onrechte een aantal zaken toegedichten. Wij wilden de teneur te pakken krijgen van wat er in dit proces allemaal niet goed is gelopen. Aan de hand daarvan zijn er conclusies en aanbevelin gen uitgerold, die kunnen worden gebruikt voor processen in de toe komst." „Logischerwijs kun je dan niet anders dan in algemeen heden blijven. Als wij aan de hand van de feiten een reconstructie maken van de gang van zaken, dan wordt automatisch duidelijk wie waar welke steken heeft laten vallen. Dan wijsje dus schuldigen aan en dal was uit den boze," al dus Van Kinderen. Overigens was dit ook niet de bedoeling van bur gemeester en wethouders. „Het onderzoek dient met gericht te zijn op het aanwijzen van 'schuldigen', doch dient te leiden tot een heldere analyse van de gang van zaken en de verantwoor delijkheden van de dienstonder delen en betrokkenen, zowel in tern als extern," wordt 'nadrukke lijk als uitgangspunt gesteld'. Daar zit ook een tegenstrijdigheid in: bij het analyseren van de ver antwoordelijkheden van de be trokken worden automatisch ook schuldigen aangewezen. Van Kin deren vermoedt dat b en w bepaal de verwachtingen hadden ge koesterd over de uitkomsten van het onderzoek, en dat dit is tegen gevallen. Tevreden „Maar ik ben tevreden dat b en w een aantal aanbevelingen onder schrijven. Zo herkennen ze het gemis aan coördinatie, maar neu traliseren dat door te stellen dat het een tijdsbeeld is waar de orga nisatie nu overheen is. Hel zou mooi zijn als dat waar is, maar dat kan ik niet beoordelen. In elk ge val staat er in het rapport een aan tal rake typeringen, waarvan ik blij ben dat ze worden erkend." al dus de ombudsman, die tot slot vaststelt: „Als men mogelijke fou ten in het rapport -als exeuus- Truus gebruikt om niets te doen of om onderling te kijven, dan mist Vlaardingen een kans." Vlaardingen Jeugdpuistjes, al lergieën en problemen aan de luchtwegen zijn onder de derde klassers van het voortgezet onder wijs in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis de meest voorkomende lichamelijke klachten. Naar de oorzaak van de klachten komt een onderzoek. Huidproblemen staan Schiedam Een 57-jarige bewo ner van de "s*Gravelandseweg in Schiedam lag rond middernacht in een diepe slaap, terwijl zijn wasmachine voor flinke water overlast zorgde, De onder buurman, die het water naar be neden zag stromen, belde de poli tie. Tijdens een controle in de woning werd de Schiedammer wakker ge maakt en is het euvel verholpen. De lekkage werd vermoedelijk veroorzaakt door een niet goed aangesloten waterslang. Vlaardingen Op de Marathon- weg en Schiedamseweg in Vlaar dingen heeft de politie gistermid dag een grootscheepse vrachtwa gencontrole gehouden. In totaal werden 38 trucks aan de kant ge zet Acht chauffeurs kregen een waarschuwing wegens het niet juist invullen van de tachograaf. Verder bleken twee bestuurders geen vergunning te hebben en moest één trucker zijn vrachtwa gen opnieuw beladen omdat de vracht was gaan schuiven. Hoek van HollandEen man uit 's- Gravenzande negeerde gister avond op de Dirk v.d. Burgweg in Hoek van Holland een stopteken vooreen alcoholcontrole. De auto mobilist werd door de politie eve, i verderop toch langs de kant gezet. Hij kreeg een boete van 170 gul den wegens het negeren van een stopteken. Evenals de 43 andere gecontroleeerde automobilisten, bleek de man nuchter achter het stuur te zitten. Op 15 december 1552 gaf het Hoogheemraadschap Delfland aan scheepmaker Adriaen Janszn Crau goedkeuring om op de West havenplaats, tussen de Oude Haven brug en wat nu Korte Hoogstraat heet, een helling aan te leggen. Dit 'consent' is het oudste schriftelijke bewijs van scheepsbouw in Vlaardingen. Het was tegenover de nog bestaande Kraansteeg, op de plek waar van 1643 tot 1939 de gemeente een stadskraan voor algemeen gebruik in stand hield. Zeven houten exemplaren waren hier versleten toen in 1909 de op bijgaande foto zichtbare ijzeren stadskraan door Stork uit Hengelo werd geplaatst. Van de laatste houten kraan (1858-1909) is inmiddels een replica voor de deur van het Visserijmuseum gebouwd. In het volgende maand te verschijnen boek 'Om een bevaeren schip te maecken' van Matthijs A. Struijs staat de vier eeuwen ge schiedenis van de Vlaardingse scheepsbouw beschreven, waartoe ook die van de voor het plaatsen van masten gebruikte stads kraan behoort. Naspeuringen op zeshonderd plaatsen hebben de auteur en een handvol medewerkers gegevens opgeleverd van 1197 schepen, die tot 1977 in Vlaardingen te water zijn gelaten. Bijna tweehonderd afbeeldingen verluchtigen het boek over de achttien werven. Oud-werfeigenaren worden beschreven, oud-werknemers vertellen hun wederwaardigheden, bestekken en be schrijvingen van schepen komen er in voor. Veel visserschepen maar ook tjalken, barken, westlanders, pleziervaartuigen, sleepboten, baggermolens en zelfs de eerste duw boot zijn hier gebouwd. Van Adriaen Janszn Crau is alleen bekend, dat hij aan de Westhavenplaats in 1583 een 'botschip' bouwde en verkocht aan Cornells Bamhardiuszn in Zierikzee. Het boek is een geheel Vlaardingse uitgave. De verkoop, voor tachtig gulden, is ïn handen van de boekwinkels van Boekhuis Den Draak en Boekhandel Aart Pontier. Uitgever is Drukkerij Stout. Reproductie ros! Dijkstra SchiedamEen luide knal haalt haar plotsklaps achter de televi sie vandaan. Boem. Op de zol der. Alsof er iets omvalt. Ver baasd loopt ze naar het raam, voor in de kamer. Tot haar grote schrik ziet ze, schuin boven haar, enorme vlammen uit het raam slaan. Zonder twijfelen rent ze daarop haar woning uit „Wegwezen hier," denkt ze. „De boel staat in de fik." Haar kat laat ze in de woning achter. Het beest is nergens te vinden en tgö om te zoeken is er niet. De brand brak gisteravond rond acht uur uit in een zolderwoning aan de Nieuwe Haven in Schiedam. De bewoner van de etage is op het moment van uit breken van de brand niet thuis. Binnen korte tijd staat de hele woning in lichter laaie. De vlam men slaan uit het raam naar bui ten. De bewoners van de naast en ondergelegen woningen we ten op tijd hun huizen te verla ten. Onthust staan ze op de stoep van de Haven te kijken hoe de brand snel om zich heen grijpt en een flink gedeelte van het pand verwoest. De brandweer is snel ter plaatse. De kazerne, ligt zo goed als om de hoek. Kort nadat de brand weerlui met de slangen het pand binnen gaan, is het vuur ge temd. Rond half negen geeft de bevelhebber het sein brand meester. Het nablussen kan be ginnen. De gevluchte bewoners staan op de stoep te kijken hoe de brand weerlieden de panden betreden. „Ik zat net een comedy op tv te kijken," zegt één van hen. Een ander vertelt dat hij aan het af wassen was en na wat rumoer op het balkon ging kijken en de vlammen zag. „Shit man, ik schrok me kapot," zegt hij. „Zag ik zo die vlammen, man," Het is voor de brandweer geen inge wikkelde klus het vuur te be dwingen. De politie heeft het moeilijker. De in groten getale toegestroomde belangstellen den laten zich moeilijk op af stand houden. Twee opgescho ten jongeren, luisteren uitda gend niet naar een agent. De man probeert de recalcitrante jongeren gemoedelijk achter de afzetting te krijgen. Als blijkt dat één van de twee daar echt geen zin in heeft en de agent voor 'klootzak' uitscheldt, slaat de diender de knaap in de boei en. „Ik had je gewaarschuwd, kom maar mee," Een brandweerman die het hele tafereel gade slaat reageert: „Hier in Schiedam weten ze ten minste hoe het moet. Daar kun nen ze in de gemeente waar ik woon nog wat van leren." Met de kat van de vrouw blijkt het, na een uur, goed te zijn af gelopen, Wat versufd wordt het dier door brandweermannen in de woning aangetroffen. In dë opwinding geeft het beest een van zijn redders een beet. De brandweerman moet zich daar na bij een arts melden. Met de dierenambulance wordt de kat naar het asiel gebracht om even tot rust te komen. Zijn baasje moet, net als de bewoners van drie andere woningen, ook elders worden ondergebracht. De woningen zijn flink bescha digd door rook en water. De eta ge waar de brand uitbrak is vol ledig verwo.st. Hoe de brand is ontstaan was vanmorgen nog onduidelijk. Een technisch onderzoek van de politie moet dat uitwijzen. De Nieuwe Haven is gisteravond rond elf uur weer vrij gegeven voor het verkeer. bij zowel jongens als meisjes bo venaan de lijst, zo blykt uit een deze week gepresenteerd rapport in het kader van het project 'Me ten aan jezelf van de GGD Nieu we Waterweg-Noord in Vlaardin gen. De GGD brengt met dit pro ject al twee jaar lang de gezond heid van derdeklassers in kaart. Alle vijftien scholen voor voortge zet onderwijs uit deze regio wer ken hieraan mee. Het onderzoek leverde tal van percentages op, maar de vraag hoe gezond of ongezond de scho lieren in deze regio nu eigenlijk zijn, vooral ten opzichte van leef tijdgenoten elders, is moeilijk te beantwoorden. Opvallende ver schillen bleven uit. Wel kwamen verschillen in gezondheidsbele ving en gedrag tussen de groepen scholieren aan het licht. Zo blijkt dat meisjes meer klach ten uiten dan jongens. Zij maken zich meer zorgen om hun gezond heid, uiterlijk en relaties. Daarin wijken ze niet af van hun soortge noten uit andere delen van het land. Wat niet strookt met de lan delijke tendens is hel rookgedrag van meisjes uit deze regio. In ver houding met jongens geven rela tief veel meisjes aan ual zij roken, ruim een kwart. Op een tweede, anonieme lijst zegt echter ruim dertig procent te roken. Bij jongens komt roken niet op de eerste plaats, maar het nuttigen van drank. Een kwart van de on dervraagden is niet vies van alco hol, terwijl dit percentage op de anonieme lijst zelfs zestig procent bedraagt. Wat voeding en eetge woonten betreft, geeft iets minder dan een vijfde van de leerlingen zelf aan dat zij ongezond eten. Vooral meisjes voelen zich te dik. Of hierbij een verband bestaat tussen (slechte) voeding en eetge woonten wordt nog onderzocht. Praten In de categorie lichamelijke klachten met een psychische ach tergrond scoren bij meisjes (bijna veertig procent) én jongens (ruim twintig procent) zenuwachtigheid het hoogst. Meisjes trekken zich dingen sneller aan en voelen zich thuis minder begrepen dan jon gens. Ce laatste groep kan daar entegen moeilijker praten over problemen en heeft meer moeite met docenten. Jongens zeggen vaker dan meis jes dat zij ervaring hebben met seksualiteit. Hetzelfde geldt voor de leerlingen van het ivbo, vbo en mavo in vergelijking tot het havo en vwo. uVcnÜÜWii SÜciiKürtBÏSnujluF jÉg| SfiSSiSSAi isüar.?^» WSÏ«™ WÈStjAslbrsditskade 143-152 *15!. 010- 4774099/ RÖlTERÜASTZlilD, Ariïtcteleïïtr**! 12

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1