'Spelbederf, is dat een nieuwe regel?' A C H§§J§ftR 0 P De nieuwe man bij RKC? Wim de Rie! Doelman Aston Yilla brengt Nazi-groet 'Ongelooflijk snel om Van Kooten nu al weg te sturen' De vang(st) van zijn leven Benen van 24 miljoen Porsche voor zestienjarige Het laatste woord Ba|i'a Tarantini ontkent verslaving HSV in zee met Völker Onderzoek naar fraude Romario Tot hoever? Rotterdams Dagblad Maandag 14 oktober 1996 Cees van Kooten ontslagen. Bert Jacobs (r) haalt alvast een wit voetje bij RKC. De spelers en de technische staf van Feyenoord keken zaterdagavond raar op. Een uur voor de wedstrijd hoorden de Rotterdammers dat bij RKC trainer Cees van Kooten op non-actief werd gezet. Het eerste slachtoffer in een rij van twaalf of dertien coaches, die elk seizoen aan de kant worden gezet. Want dat zijn de harde cijfers; een derde van al le trainers komt vroeg of laat op straat te staan. AREE HAAN, trainer van Feyenoord: „Als je zo vlak voor de wedstrijd hoort wat er bij de tegenstander allemaal aan de hand is, sta je toch even raar te kijken. Je'weet dat de spe lers van RKC dan heel agressief voor de dag zullen komen. Als een trainer wordt weggestuurd, willen de spelers meestal iets laten zien. Ach, het is het risico van het vak- Het kan iedereen in de voetballe rij gebeuren. Dat de assistent het overneemt en zich niet solidair verklaart is ook normaal Zo werkt het in de voetballerij," HANS KRAAY SR., oud- coach en voetbalcom mentator bij de NOS: ,Jk vind het ontslag van Van Kooten een zeer pijnlijke zaak. Ik snap niet dat het bestuur van RKC nu al een conclusie heeft kunnen trekken. Is Van Kooten in acht of negen wedstrijden zo erg veran derd? Nee toch zeker! Ik heb ook een verhaal gelezen van een spe ler (Alfred Sehreuder, red.). Zo mag een speler niet praten over zijn coach. Dan moet een bestuur eens durven zeggen: ga jij ook maar weg. Want het is erg goed koop om te roepen dat men geen 20 spelers kan wegsturen en dat de coach dus maar wegmoet. Van Kooten is ontslagen omdat hij te weinig overwinningen heeft ge boekt, nou, dan kan ik er nog wel een paar noemen die op de wip zit ten. Jimmy Calderwood zit bij "Wil lem II alleen nog in het zadel omdat hij dit weekend heeft ge wonnen." JAN REKER, directeur Be langenvereniging Coaches Betaald Voetbal: „Ja, ik was verbijsterd. Het eerste ontslag komt altijd onverwacht. De reali teit is dat er daarna een hoop vol gen. De laatste jaren wordt inder daad een derde voortijdig de laan uitgestuurd. Alleen vergeten de clubs dat het in negen van de tien gevallen geen enkel effect sor teert, Van Kootens vertrek komt vroeg, maar Frans Körvers ont slag viel vorig jaar nog vroeger. Het feit dat het bestuur van RKC Van Kooten nauwelijks iets kwa lijk neemt, is een lekker argu ment om iemand weg te sturen. Zo'n beslissing roept in mijn ogen een hoop vraagtekens op. Van daag (maandag, red.) wordt de nieuwe man al gepresenteerd. Maar die mag echt niet aan de slag voordat RKC zijn zaakjes met Van Kooten heeft geregeld. Bin nen de vereniging van profcoa- ches hebben we immers een ere code dat niemand aan de slag gaat bij een club voordat het ontslag met zijn voorganger is afgewik keld. Gisteravond had nog geen enkele trainer bij Van Kooten ge ïnformeerd naar de afwikkeling van zijn contract. Dus we zijn be nieuwd. Als iemand toch aan de slag gaat en wij zijn er met Van Kooten en RKC nog niet uit, dan wordt hij door ons geroyeerd. Ja, daar staan zware sancties opj" COR POT, bestuurslid CBV en coach Telstar." „Ik schrik van de snelheid waarmee clubs tegenwoordig hun trainer ontslaan. Dit is ongeloof lijk rap. Ik schijn me niet zo veel zorgen te hoeven maken, want mijn voorzitter roept dat ik de vei ligste baan van Nederland heb. Over de opvolging hoeft men by RKC niet in de war te zitten. Er zijn een heleboel trainers vrij. Komt omdat er de laatste jaren een stroom van nieuwe coaches op de arbeidsmarkt terecht is ge komen. Was ook nodig, want de CBV wil graag dat er bij iedere BVO drie man met een A-diploma werken." Moet kunnen „Door vrouwenbladen, te lezen, iveet ik waar vrouwen van houden." NAC-speler Yassine AbBellaoui in VI „Op dit moment zijn vrouwen helemaal niet belangrijk uoor mijZe zijn wel gezelligmaar ikweet eigenlijk niet nog goed ivat voor functie ze heb ben in deze maatschappij. Ze ver ben ik nog niet ontwikkeld. De functie van vrouwen voor mij op dit moment is sex-Dat wil niet zeggen dat ik zo maar met iedereen het bed in duik. Ikzou niet eens duwen. Ikzou toch mini maal mijn naam even noemen, haha!" Nog een keer Abdellaoiii „Mijn imago is dat ikeenchaoot ben. Ikweetnietofdatwaaris. Weliszeker datik geen gemakkelijke man benensoms ronduit onprettig in de omgang. Ik roep soms de vreselijkste dingen tegen mensen." Kees Jansma in de Sport tv-gids „Ik kwam na Turkije-Nederland terug in Zeeland. Ik kad twee keer ge scoord, de wereld stond bij wijze van spreken op zijn kop, maar thuis teas alles bij het oude gebleven. Daar zat mijn vadermet een kromme sigaret in zijn mond, de as op zijn trui morsend. Gevulde koekjes op tafel, mijn moe der op dezelfde stoel als altijd. Ze haddengeen idee vanwat eraandehand was." Peter van Vossen in Nieuwe Re vu „Eerst mijn contract uitdienen bij de Rangers. Dat zou de eerste keer zijn dat me dat lukt Dan wil ik terug naar Nederland. Misschien naar Feye- iword. Als er één dub is ioaarik zou kunnendagen, is het daar. Het vaor- naamste is dat ik terug kom. Ik wil weer daa r'leven waar mijn kinderen zijn." Nogmaals Van Vossen „Stralend van verdriet heeft Louis van Gaal afscheid genomen vanAjax. Metlippenalsherfstbladeren,deogendonkerderdandenacht,d£handen geflambeerd tot een gebedswingdedecoach zijn nakend afscheid dewereld in. Zelden zoveel kilte horen waaien in een menselijk lichaam." Columnist Hugo Camps in de NRC Na een half uur Heerenveen- Sparta floot scheidsrechter Bos sen ineens af. Vrije trap voor Heerenveen, besliste de arbiter, wegens spelbederf. Sparta had in de ogen van het morrende pu bliek te vaak teruggespeeld op doelman Edward Metgod. „Een belachelijke beslissing," tierde Henk ten Cate na afloop. „Dit is kennelijk een nieuwe regel. Vroeger mocht de keeper de bal oprapen na een terugspeelbal, maar sinds dat niet meer mag, blijft de bal in het spel. Dan had Heerenveen maar een speler moe ten laten doorschuiven. Boven dien gaf Bossen de vrije trap niet op de plaats waar Krijgsman de bal terugspeelde, maar waar Met god de bal ontving. Dat was hele maal absurd. Later gaf hij zijn fout toe. Hij had, zei hij, onder druk van het publiek gefloten." Een stomverbaasde journalist van het Duitse weekblad Der Kic ker op de perstribune van Heer enveen, nadat Bossen had geflo ten voor spelbederf. „Houden ze er hier andere regels op na?" „Het geluk van de dommen," vond Heerenveen-trainer Foppe de Haan over het stoppen van de strafschop van Tomasson. „Ik had," antwoordde Henk ten Cate, „bij Volendam gezien dat hy links van de keeper schoot. En analyses maken, Foppe, heb ik op de cur sus van jou geleerd Edward Metgod speelde zater dagavond tegen Heerenveen zijn 200ste wedstrijd voor Sparta, waar hij aan zijn zevende seizoen bezig Sinds enkele weken krijgt de veteraan Metgod keeperstraining van Ed van der Roer, ex-SW en ex-Excelsior. En dat terwyi ieder een wéét dat de doelman niet echt zit te wachten op zulke trainin gen. Maar na zijn redding bij de strafschop van Tomasson klonk het in Sparta's kleedkamer mas saal: „Zie je wel, Edward, dat die trainingen helpen." De nummer één lachte als een boer met kies pijn. 0 Hei tk ten Cate heeft de training van vrijdagmiddag geannuleerd om zijn tv opnieuw te kunnen in stellen in verband met de nieuwe bekabeling. Sparta's trainer wilde op Supersport de wedstrijd For- tuna-PSV bekijken. Maar wat hij ook probeerde, het lukte niet. „Ik kreeg Supersport maar niet te pakken," mopperde hij. Juist toen de wedstrijd was afgelopen, kreeg hij visite. „Binnen vijf seconden was het voor mekaar. En wat bleek? Ik had de decoder op een verkeerd kanaal staan." Henk ten Cate liep, volgens Alfons Groenendijk, de afgelopen dagen met een stralend gezicht rond op het trainingscomplex Spartanello. „Niet eens vanwege de winst in Alkmaar op AZ, nee," benadrukte Sparta's middenvel der, „omdat hij een hole-in-one had geslagen op het nieuwe gplf* centrum van... Madurodam. De af stand bedroeg precies negen me ter en vijftien centimeter." Het rood witte-mannendiner van Sparta staat weer voor de deur. Maandag 28 oktober is de datum en weer in hotel Atlanta. En weer zal Victor Deconinck de avond presenteren. Vanaf vijf uur kunnen de Spartanen terecht, Er zijn volgens organisatrice Cocky Salters nog enkele kaarten ver krijgbaar. Sinds Joop Brand een pet draagt, wordt hij bij Sparta Kees Rijvers genoemd. Op de tribune bij Hibernians-Glasgow Rangers kan 'spion' Louis van Gaal maarternauwernood een geèuwonderdrukken.FotoJeffj. Mitchel I/Reuters Het moment dat heel honkbalminnend Amerika de afgelopen week in rep en roer bracht. Het is de eerste finale-wedstrijd van de play-offs in de American League tussen de New York- Yankees en de Baltimore Orioles. In Yankee Stadium leiden de Orioles met 4-3 als Derek Jeter, de korte stop van de thuis ploeg, de bal diep in het buitenyeld slaat. Verrevelder Tony Ta- rasco rekt zich en denkt de 'nul' al gemaakt te hebben. Maar nog geen halve meter boven zijn grijpgrage handschoen doet een twaalfjarige Yankees-fan de vang(st) van zijn leven. Hij heeft de bal, zijn helden de gelijkmaker. Tarasco springt zowat uit zijn vel en dat wordt nog erger als New York in de verlenging zelfs nog met de zege gaat strijken. Het protest, dat de Orioles tegen de gang van zaken aantekenen, is inmiddels verworpen en de Yankees zijn, bij een 3-1 voorsprong, slechts één zege verwijderd van de World Series. Foto Reuters Kees van Kooten ontslagen in Waalwijk. De meeste toeschou wers wisten het voor de wed strijd tegen Feyenoord niet eens. Tijdens de rust begreep het gros dat Van Kooten niet meer op de bank zat en dus ook niet in de file had gestaan of zo. Nog voordat RKC-Feyenoord was afgelopen ging de naam van Van Kootens opvolger al door het stadion: Wim de Bie... Rob van Dijk vertelde na af loop .dat hij twee jaar eerder had moeten vertrekken by Feye noord. „Ik heb te lang op de bank zitten wachten op een kans. Ik denk nog steeds dat ik de kwaliteiten heb om bij Feye noord eerste keeper te worden, maar of dat in de toekomst nog mogelijk is weet ik niet Voorlo pig heb ik geen spyt van myn overstap naar RKC," aldus de man die vier seizoenen achter Ed de Goey stond. Van Dijk: „Maar het is niet waar dat ik voor de slechte sfeer bij Feye noord zou zijn vertrokken. Erwin Koeman mocht woens- dagavond van zjjn trainer Kans Westerhof in Rotterdam achter blijven om nog waf tijd door te brengen met zijn broertje Ro nald. Tot na middernacht ver toefde de aanvoerder van FC Groningen in de Brasserie van het Maasgebouw. Hadden ze mooi de gelegenheid om de ru zies in het veld weer bij te leg gen. Erwin: Ruzies? Ben je gek! Ronald en ik lachen daar om. We zijn allebei inmiddels aardig door de wol geverfd en weten hoe we elkaar het leven zuur kunnen maken. Maar daar na gaan we altijd weer lachend van het veld." Bas van Noortwjjk onderhan delt vandaagin Istanbul met het bestuur van Galatasaray over een tussentijds vertrek van ex- r ey en oorder ülrieh van Go'obel naar Southampton. Vrijdagmid dag leek de transfer van' de baan, vrijdagnacht was alles na een telefoontje vanuit Turkije weer héél anders. Een financiële kwestie, aldus Van Noortwijk. Volgens de Schiedammer gaat het om miljoenen. Raul Gonzalez is zuinig op zijn benen. De 19-jarige aan valler van Real Madrid heeft zjjn ledematen voor 24 miljoen gulden laten verzekeren. De ploeggenoot van Clarence See- dorf voert, .de topscorerslyst van de.jKpninklijke' aan. Alberto Tarantini, ex-interna tional van Argentinië, ontkent verslaafd -te) zijn aan drugs. De verdediger van weleer werR het afgelopen weekeinde in Buenos Aires gearresteerd met cocaïne in zijn bezit De politie verdenkt het voormalig loopwonder met de wil de haardos, die in 1978 met. Argen tinië in de finale van het WK Ne derland versloeg, ervan disco theek-bezoekers in Buenos Aires van drugs te voorzien. In maart arresteerde de politie Ta rantini al eens, omdat hij xte-pil- len in bezit zou hebben. Na tien dagen kwam hij vrij, omdat het voor persoonlijk gebruik was. Jk ben onschuldig," aldus Tarantini. Volgens hem heeft de politie de drugs in zijn zakken gestopt. De ex-speler van Boca Juniors en Ri ver Plate was lange tijd ploegge noot van Diego Maradona, die al jaren een drugsprobleem heeft. De Duitse voetbaidub HSV en zwemster Sandra Völker hebben een unieke samenwerking tot stand gebracht. De winnares van de zilveren medaille op de Spelen in Atlanta gaat aan de slag op de marketingafdeling van de voet balclub. Zij houdt zich daar bezig met sponsoring en public rela tions. In ruil daarvoor poseert de zwemster in de nieuwe badkle ding die HSV op de markt gaat brengen. Manager Felix Magath reikte, haar een voetbalshirt uit met het rugnummer 96. Boven dien maakte hij haar lid van de Noord-Duitse voetbalclub. De Braziliaanse justitie is een onderzoek begonnen naar de be zittingen en de bankrekeningen van Romario. Dat meldt het dag blad O Dia in de zondagseditie. Romario, die uitkomt voor de Spaanse club Valencia maar graag terug wil naar zijn vader land (hij zou in onderhandeling zijn met zijn oude club Flamengo) wordt ervan verdacht de Brazili aanse belastingdienst te hebben opgelicht. Hij zou een te lage op gave van zijn vermogen, door waarnemers geschat op 34 mil joen gulden, hebben verstrekt. De autoriteiten hebben vooral be langstelling voor een firma die door Romario zou zyn opgezet op de Britse Maagdeneilanden. Mark Bosnich, doelman van As ton Villa, heeft vele supporters van Tottenham Hotspur op hun ziel getrapt. De Australiër bracht zaterdag tijdens de wedstrijd de Nazi-groet, Bosnich werd door de Spurs-sup- porters, die talrijke joden onder de aanhang telt, herinnerd aan zijn optreden van twee jaar-gele den. Na een botsing met Jürgen Kfinsmann, toen in dienst van de Spurs, werd de Duitser bewuste loos van het veld gedragen. De doelman reageerde op de be schimpingen met het Hitler-sa- luut. Na de wedstrijd, door de Spurs met 1-0 gewonnen, werd Bosnich door de politie ondervraagd. Tal rijke supporters hadden zijn ge drag gemeld. Bosnich zei dat het om een grap ging. Voor de radio bood hij zijn excuses aan. „Ik weet dat de Spurs-fans veel men sen verloren hebben in de oor log," zei hy. „Maar ik heb ook fa milieleden verloren in die oorlog. Het was een grap, een uit de hand gelopen grap, maar ik geloof in vrije meningsuiting." De verklaring van Bosnich voor zijn opmerkelijke gedrag was niet voldoende om de gemoederen in Engeland en daarbuiten tot beda ren te brengen. Glyn Ford, na mens de Britse socialisten lid van het Europees parlement, reageer de gisteren in scherpe bewoordin gen. „Als de Engelse voetbalbond het racisme binnen de sport seri eus wil aanpakken, dient Bosnich uit het voetbal geschopt te wor den," stelde hij. „De club, de spe lersvakbond en de voetbalbond dienen actie te ondernemen." Ford vindt niet dat er sprake kan zijn van een misplaatste grap. „Dat is hetzelfde als Eichmann die beweert dat de concentratie kampen een uit de hand gelopen grap waren. Bosnich wist precies wat hij deed. Hij is een Kroaat met de Australische nationaliteit. En als je Kroaat bent, weet je dat dit onmogelijk een grap kan zyn ge weest," Zestien Jaar is Martina Hingis, nog niet in het bezit van een rijbewijs, maar wel van een Porsche. Ze won de sportwagen in Filderstacit door in de finale van het tennistoernooi de Duitse Anke Huber te verslaan in drie sets, 6-2 3-6 6-3. Het was de eerste toernooizege van de Zwitserse in haar carriè re. „Tegen het einde van de wedstrijd gng mijn hart te keer als een gek," lachte de tiener. „Ik keek telkens even stie kem naar de Porsche. Een sterker pepmiddel bestond er niet voor mij." Door haar zege steeg ze één plaats op de we reldranglijst, van tien naar negen. Huber ook, van vijf naar vier. De Duitse bezat al twee Porsches, maar een derde had ze niet afgeslagen. „Ik had 'm ingeruild voor de hoofdprijs van 79.000 dollar," antwoordde ze desgevraagd. Foto Harry Melchert/EPA HETGOUVERNEMENTA- LISME van Ajax-trainer L«oüis van Gaal heeft prachtige televisie opgeleverd en tot mijn genoegen nu ook een as pect in de journalistiek bespreek baar gemaakt waarover tot voor kort werd gezwegen. Ik kan dat in één vraag samenvatten: tot hoe ver kan een verslaggever in zijn kritiek gaan als hij toch met een club, een trainer of een voetballer on speaking ferms wil blijven? Het wordt een bijna bovenmense lijke inspanning als ik hoor dat Louis van Gaal al kwaad werd toen een verslaggever zelfs maar de vraag stelde of de Ajax-trainer wellicht een vermoeden had dat Johan Cruijffzijn opvolger werd. Van Gaal antwoordde: 'Ik sta u nooit meer een interview toe.' Ik hoorde een trainer die nog nooit in het buitenland heelt gewerkt. Nu weet ik wel dat Van Gaal een uitzondering is en niet represen tatief voor het algemene gemid delde (de man begint al te kanke ren als hy een journalist ziet), maar het broeieffect wordt wel steeds groter. De toename van media-stations heeft de concur rentie zó verscherpt, dat enerzijds de acteurs er kenneijk krankzin nig van geworden zijn en de ver slaggevers anderzijds intussen meer tijd kwijt zijn met het her stellen van relaties dan met dat gene waarvoor ze zijn ingehuurd. Het is een heel interessant thema waarover Ik zelf kan meepraten sinds ik weer eens een gespreks- toernee maak langs bekende Ne derlanders. Ik merkte bijvoor beeld laatst dat ik me geweldig zat in te houden toen een politicus op tv het bloed onder m'n nagels vandaan haalde. Toch dacht ik: even wachten. Ik raadpleegde mijn lijstje en zag dat hij hoog ge nomineerd stond voor een vraag gesprek. Je gaat onder die druk dus automatisch op de rem staan. Ik merk dat ook in historisch perspectief. Sonja Barend zal mtj nooit te woord staan en ook ande ren houden allerlei soorten van boten af bij de herinnering aan een verontwaardigd stukje van mij. Hoofdredacties en tv-produ- centen dwingen onder die om standigheden hun journalisten bijna tot een tactiek van aap wat heb je mooie jongen. Doe je dat niet, dan ben je niet welkom meer. Als ik op zaterdag uit de grond van myn hart schrijf dat ik Jacques d'Ancona de allerengste man van Nederland vind, neem ik aan dat u begrijpt dat ik hem niet op maandag bel metfie vraag om me uit te leggen hoe dat komt. Stel je voor dat dan het tegendeel blijkt. Ben de Graaf van de Volkskrant kon uitgroeien tot een graag gele zen zuurpruim, omdat hy nóóit met een voetballer sprak. Hij schreef zijn stukjesin een be schermd hoekje. Ook zijn colle ga's hadden nauwelijks hinder van zijn proza, omdat de Volks krant een interview met een voet baller heel lang een belediging voor de intelligentie vond. Maar wil je dat gesprek wel, dan moetje goochelen. Frits Barend heeft ongeveer op z'n knieën gele gen om Louis van Gaal toch aan een vraaggesprek te mogen on derwerpen. Ik weet hoe dat gaat. Als Guus Hiddink nu bijvoor beeld ten onrechte Jordi zou op stellen in Oranje, kan Kees Jans ma dit met Johan Cruijff naast hem nooit aan de kaak stellen. Het is kiezen of delen en ik be grijp dit. Zelfs ik haast me erbij te vermelden dat ik Jordi een kanjer van een voetballer vind, want zowel hij als zijn vader staat op mijn lijstje voor een vraagge sprek. Ik hoop dat u voelt wat ik bedoel. Veel is in dit vak ook niet te com bineren moet ik u zeggen. De te nen worden steeds langer. Sinds ik ouder word kan ik me daar zelfs veel bij voorstellen. Maar los daar van: het wordt langzamerhand een ondoenlijke opgave voor een sportjournalist om naar eer en ge weten een opvoering te verslaan en vervolgens twee dagen later de hoofdrolspelers te bellen of er wel licht nog nieuws is. In negen van de tien gevallen krijg je dan de wind van voren en je moet wel erg ongevoelig zijn om driekwart van je leven door te willen brengen te midden van mensen die je liever zien gaan dan komen. Daarom heb ik de sportjournalistiek verla ten, Ik ben nu gewoon overal sup porter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 6