9 Schiedam trekt 2,5 miljoen gulden uit voor nieuw beleid Rotterdams Dagblad CDA'er komt onder vuur bij bezoek aan politiek café PvdA Vlaardingse scholieren openen Kikkerpoel Schiedam houdt Tramplus voor Vlaardingen op jpililü Belastingverhoging en intering op reserves dekken de kosten Brandweertoren in de steigers Maassluizer vast in hotelkamer Wiegman begrijpt niks van commotie over vergadering Woninginbraak in Ponystraat Kaasfreak slaat toe Vuurwapens gevonden Controle bromfietsen Babbeltruc Hardrijders óp de bon Portemonnee weggegrist Pyjama's gestolen Waterweg Donderdag I? oktober 1996 Door Carel van der Velden Schiedam De gemeente Schiedam wil in 1997 flink investe ren in nieuw beleid. Dat -blijkt uit de meerjarenbegroting 1997-2001, die vanmiddag in het stadskantoor is gepresen teerd, De kosten van de nieuwe initiatieven bedragen zo'n 2,5 miljoen gulden. Een belastingverhoging en het aanwenden van reserves zijn volgens wethouder A. G. Wiegman (finan ciën) noodzakelijk om de begroting in balans te houden. De Schiedammer wordt volgend gulden extra uitgeven aan stads- jaar met een gemiddelde lasten verhoging geconfronteerd van twee procent. By het aantreden van het zittende college in 1994 was een stijging van drie procent afgesproken. De begroting 1997 wordt in november in de gemeen teraad behandeld. Met de getemperde tariefsstijging hoopt Schiedam in 1997 af te ko men van de titel 'de duurste ge meente van de Rijnmond'. De ta rieven in achttien gemeenten in de Rijnmond worden jaarlijks vergeleken aan de hand van een bewoner van een huis van 150.000 gulden. Een dergelijke bewoner is dit jaar in Schiedam het duurst uit. De onroerende-zaakbelasting (OZB) vormt de belangrijkste component van de gemeentelijke lasten. In het pakket voor nieuw beleid komen onder meer de volgende posten voor. Schiedam promotion. Vanaf 1997 willen b en w jaarlijks 75.000 promotie. Met het budget moet de boodschap worden verspreid dat Schiedam een aantrekkelijke stad is waar het goed wonen, wer ken en recreëren is. Van markt partijen wordt verwacht dat ze er een schepje bovenop doen. Partnersteden: jaarlijks 10.000 gulden extra voor uitwisselingen. Verkeersveiligheid, 70.000 gul den extra voor de aanleg van 30- kiiometergebieden en andere snelheidsremmende maatrege len. Fraudebestrijding: 110.000 gul den voor de bestrijding van ge sjoemel met bijstandsuitkering. Er wordt twee ton uitgetrokken voor de extra loonkosten in het kader van de Melkert II regeling. De totale kosten voor het aantrek ken van 82 werknemers bedragen 1,47 miljoen gulden. De resteren de kosten hoopt Schiedam van het rijk te krijgen als onderdeel van het Grote Steden Beleid. Deelname aan Gemnet, een in tergemeentelijke databank die te vens aansluiting biedt op Inter net. De jaarlijkse kosten bedra gen 100.000 gulden. Naast deze structurele posten heeft Schiedam volgend jaar een aantal eenmalige uitgaven in pet to. De inrichting van een gemeen telijk bezoekerscentrum (100.000 gulden), extra geld voor herstel Willemsbrug (425.000 gulden) en de inrichting van een nieuwe computerruimte in het stadskan toor (100.000 gulden) behoren tot deze categorie. Zwembad De nieuwe initiatieven dreigen de gemeente in 1997 op te zadelen met een tekort van 1,6 miljoen gulden. Dit tekort wordt nog eens verhoogd met 290.000 gulden, een bedrag dat de negatieve balans vormt van de tegenvallers en meevallers die voortvloeien uit hel lopende beleid. Tot de meevallers behoort een uit kering uit de landelijke pot voor sociale vernieuwing, die 247.000 gulden hoger uitpakt dan begroot. Een verhoging van de vacature aftrek levert vier ton op. Dit be drag wordt verdiend door ge meentelijke vacatures minder snel te vervullen. Tot de tegenvallers behoren zwembad Groenoord en de nieu we sporthal. Over de bouwkosten moet 172.000 gulden meer BTW worden afgedragen dan verwacht. De 'operatie oud voor nieuw" le- Door Menno Hadddeman SchiedamIn een zeer mager be zocht café 't Spul in Schiedam dis- cusieerden gisteravond B. Kap- tein (CDA) en M. Reuderink (PvdA) over het aanleggen van de A 4-noord, voorheen Rijksweg 19. .Volgens Kaptein moet het asfalt er komen. In een tunnel wel te verstaan, Reuderink is tegen en is niet van plan, onder druk van het ministerie, te bezwijken voor een halfbakken variant. Kaptein had het moeilijk gister avond. De gemeenteraad in Schiedam is tegen aanleg van de A 4, Kaptein is voor. Zo'n stand punt is niet eenvoudig te verdedi gen, Zelfs niet tijdens een slecht bezocht politiek café. De fractie voorzitter van het CDA had mager argument. Hij is voor de aanleg van de weg, maar dan moet het stuk asfalt wel in een tunnel ko men. Volgens sommige aanwezi gen, gisteravond, kan dat niet. „Je bent voor of tegen de weg, en over de manier waarop je het ding aan legt valt te twisten," merkt een toehoorder op. Kaptein is wel falikant tegen de aanleg van de A 24. Het stukje weg dat staat gepland tussen de A13 (bij Zestienhoven) en de A 4. Als hij er op de man af naar wordt gevraagd, blijft het even stil, „De A24?" lijkt hij te denken. „Hoe loopt die ook al weer?" Een man uit de zaal, die waarschijnlijk met hetzelfde probleem als de christe lijke voorman kampt, vraagt de discussieleider om uitleg. Als beste jongetje van de klas grijpt Reuderink, voor dat de pa nelleider iets kan zeggen, deze kans gretig aan, „Ik meester, ik weet het!" En zonder ook maar eenmaal te haperen lepelt de PvdA-man de plannen van het mi nisterie op. Zo laat zich de avond in het Schiedamse café voor de pauze al thans het best kenmerken. Een slecht geïnformeerde en niet min der goed acterende Kaptein, die met zijn spel spot en hoongelach over zich afroept versus een te gretige, bijna betweterige Reude rink. Na de pauze krijgt het handjevol belangstellenden de kans zich met de discussie te bemoeien. Twee gasten, T. Seis van de werk geversorganisatie VNO-NCW- West en M. Swart namens het ac tiecomité Stop Rijksweg 19. De twee krijgen een paar minuten om duidelijk te maken wat zij van een eventuele aanleg vinden. De argumenten laten zich raden: Seis is voor en heeft het over eco nomische groei, Swart is tegen en praat o/er milieu en recreatie. Opnieuw moet Kaptein het na de pauze ontgelden. Zeker wanneer ook raadslid Th. Schoenmakers (Platform Schiedam) zich mengt in het gesprek. Hij heeft duidelijk nog een appeltje met zijn voorma lige fractievoorzitter te schillen en steekt dat niet onder stoelen of banken. Bijna op het persoonlijke af reageert Schoenmakers op de stellingen van Kaptein. Een beetje flauw wordt de avond daardoor. Eén man springt er ech ter na de pauze uit. Oud-raadslid en -senator van de PvdA, en bo venal Schiedammer J. Simons roepfTde^iScusiërende^herei^ot de orde. ,7ls'ÏÏetnu echt zo belang rijk dat we dat weggetje aanleg gen. Zijn er niet veel meer andere zaken waarwe die 1,3 miljard gul den aan kunnen besteden. Is de aanleg van de A 4 nu van zo'n be lang dat we er over twintig nog over praten. Dat we nog blij zijn dat we 'toen' besloten hebben het ding er neer te leggen?" Maar daar todden de politici, zo bleek uit hun reacties, nog niet over nagedacht. SR De toren van de Vlaardingse brandweer staat in de steigers. Nu bekend ls geworden dat na het vertrek van de spuitgas ten aan de Hoflaan hun kazerne niet hoeft te verdwijnen ls er een renovatie-actie op touw gezet. De toren was daar hard aan toe. Telkens werden deze werkzaamheden echter uitgesteld omdat onzeker was of de toren wel zou blijven staan. Nu daar het laatste woord over gesproken is vond de brandweer het tijd een metselaarsbedrijf in te schakelen. Delen van de toren moeten opnieuw worden gevoegd. De werkzaamheden zijn over een maand afgerond. Dan kunnen de spuitgasten weer naar hartelust gebruik maken van hun toren. Om de slangen te drogen of te oefenen met 3e hoog werker. Foto Roel Dijkstra vert volgend jaar 663.000 gulden minder op dan eerder werd be groot. De post bestaat uit bezuini gingen op lopende zaken om ruimte te scheppen voor nieuw beleid. Het totale tekort van 1,9 miljoen gulden wil wethouder Wiegman dekken vanuit de reserves. Het onttrekken van geld aan de reser ve voor bijzondere werken levert een half miljoen gulden op. Ver der wordt er onder meer geld ge bruikt van de reserve van de alge mene dienst, het risicofonds volkshuisvestingen het fonds uit diepen zeehavens. NorgEen man uit Maassluis is in een hotel in Norg (Drent he) klem komen te zitten tus sen het raamkozijn en de radi ator. Toen de hotelgast op het balkon stond, werd hij onwel en vieL Pas na een uur hoorde zijn buurman hem om hulp roepen. De brandweer moest er aan te pas komen om de man te bevrijden. Het slachtoffer werd met hart- ritmestoomissen overgebracht naar het ziekenhuis. De hotel eigenaar overweegt nu om roosters tussen het raamkozijn en het verwarmingselement aan te brengen. Schiedam Wethouder A. G. Wiegman (financiën) staat ook achteraf vierkant achter zijn be slissing een commissievergade ring voor financiën in Helmond te houden. Raadslid Th. Schoenma kers noemde de vergaderplek de ze week 'een bijdrage aan het ver groten van de afstand van burger tot politiek'. Wiegman: „We had den een magere vergadering. Ge zien de agendapunten wist ik dat er geen burgers op de vergadering zouden afkomen. De vergader- plek doet er dan niet toe." De vergadering had gistermiddag plaats in de raadszaal van Hel mond en duurde twintig minuten. Naast de raadsagenda en de notu len stond er alleen een tariefsver hoging voor'het gebruik van het archief op de agenda,Als zich in sprekers hadden gemeld, hadden we volgende week een extra ver gadering belegd," zegt Wiegman. De verbazing van Schoenmakers (Platform Schiedam) wordt in middels gedeeld door het Alge meen Ouderen Verbond (AOV), die niet in de raad is vertegen woordigd. De partij stuurde giste ren een protest-fax naar Hel mond. Wiegman maakte in de ver gadering melding van het schrij ven, waarin de vergaderplek 'hoogst onaangenaam en hoogst onaanvaardbaar wordt genoemd. De wethouder merkt op dat hij nog nooit iemand van het AOV in zijn vergadering heeft mogen ont moeten. „Eigenlijk is er nooit pu bliek. Dat is jammer, want wij be handelen interessante zaken. Je zou haast denken dat hier sprake is van een een-tweetje tussen Schoenmakers en mij. Zijn kri tiek draagt behoorlijk bij aan de bekendheid van mijn commissie en daar ben ik hem erkentelijk voor." De kikkers, padden en salamanders zullen woensdagmorgen wel op de loop zijn gegaan tijdens de feestelijke opening van hun Klkkerpèel aan de Maasslulssedijk in Vlaardingen, Het was een drukte van jewelste. Tientallen scholieren bezochten het feest dat met de onthulling van een door Hen Mïnnik ont worpen naambord begon. Gezeten In het gras keken de kin deren daarna naar een optreden van het clownsduo Fred Fred Star. De Kikkerpoel maakt onderdeel uit van een project voor achthonderd leerlingen van twintig basisscholen. De kin deren gaan de poel schoonmaken, krijgen lessen over kik kers en verdiepen zich in de rol van kikkers in sprookjes. Na het project komen de feedingen naar de Stadsgehoorzaal voor het toneelstuk Het geheim van de vogelman van Fred Fred Star. De Kikkerpoel bevindt zich vlakbij het zogenoemde Landje van Eigenraam en is door de kinderraad in 1993 opge zet. In deze poel Is het water zo schoon dat er nog kikkers en padden voorkomen. Dieren die in de vervuilde singels en vaarten in Vlaardingen niet meer kunnen leven. De poel is ge adopteerd door De Maatjes en de Van Kampenschool. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen Het gemeentebe stuur van Schiedam weigert nu afspraken te maken met het Vlaardingse gemeentebestuur over de aanleg van TramPluslijn 10. Het metro-project Mareo- niplein-Béneluxtunnel is eerste prioriteit van Schiedam. Over de TramPlus kan Vlaardingen pas komen praten na de daadwerke lijke start van de metro-aanleg. Vlaardingen heeft zich al begin april per brief tot het Schiedamse gemeentebestuur gewend. Met als doel nog dit jaar de inspraak over het tramtracé in eigen ge meente af te ronden en zo snel mogelijk met de-aanleg van het traject Van Dalsumlaan, Schiedam- Holysingel, Vlaar dingen te kunnen beginnen. Schiedam werd om duidelijkheid gevraagd over de vorderingen van haar werk ten behoeve van de snelle tramlijn, die in eerste aan leg Vlaardingen-Holy met NS-sta- tion Schiedam/Rotterdam-West en Rotterdam moet verbinden. Vijf concrete wagen stelde het Vlaardingse gemeentebestuur aan burgemeester Scheeres en de zijnen. 1. Wanneer kan de'aansluiting op de Schiedamse tramrails plaats vinden? 2. Stemt u in met het in ambtelijk overleg overeengekomen tracé aan de zuidkant van de Europa boulevard? 3. Bent u bereid de noodzakelijke omlegging van de huidige tram lijn I, toekomstige T10, iangs NS- station Schiedam/Rotterdam- West gelijktijdig met de opening van het daar geplande metrosta tion te realiseren? 4. Wanneer denkt u het bestaande tracé tot TramPlusniveau op te waarderen? 5. Wilt u de antwoorden op deze vragen vastleggen in een bestuur lijke overeenkomst tussen onze gemeenten? Vlaardingen benadrukte in haar brief dat zij van Schiedam afhan kelijk is: „Voordat ons inrich tingsplan de tweede inspraakron de ingaat, vinden wij het van be lang om voldoende zekerheid te hebben ten aanzien van de daad werkelijke aanleg van T10. Een uitermate belangrijk onderdeel daarbij is het standpunt van het gemeentebestuur van Schiedam betreffende de realisering van de lijn." Het verzoek van Vlaardingen om op korte termijn tot bestuurlijk overleg te komen, werd niet geho noreerd. Pas na vier maanden trad verantwoordelijk wethouder L. A. Hafkamp in overleg met zijn Vlaardingse collega T. W. van der Steen. Een maand later volgde het officiële antwoord van het Schiedamse college op schrift. Daarin schrijft Schiedam wel veel te voelen voor die T10 en de aan- takking ervan bij NS-station Schiedam/Rotterdam-West als uitdrukkelijke voorwaarde te stel len. Maar men heeft nog geen idee hoe de lijn door de binnen stad moet gaan. De van meet af aan beoogde route van Broers- vest, via Overschiesestraat langs het station aan de Horvathweg 'vormt nog onderwerp van stu die', schrijft Schiedam aan de buurgemeente. Verder redeneert Schiedam dat ze Hoek van Holland Uit een wo- ning aan de Ponystraat in Hoek van Holland is woensdagnacht een rugzak, een portemonnee, een sleutelbos en een jack ont vreemd. De voordeur bleek ge forceerd. De bewoonster vond de portemonnee bij naspeurin gen leeg terug op de Mustangs traat. De politie stelde gisternacht in dezelfde buurt een onderzoek In, omdat een onbekende man op de Hoefslag diverse voordeu ren probeerde te openen. De ver dachte was inmiddels gevlogen. met de stadsregio/RET en het rijk eerst overeenstemming wil heb ben over alle uitgangspunten van het TramPlusproject, waaronder de financiering. De metro heeft bij het gemeentebestuur voorrang en pas als daarover 'met alle par tijen volledige overeenstemming' is bereikt, wil Schiedam aan de voorbereidingen voor de aanleg van die TramPluslijn gaan wer ken. Het beantwoorden van de Vlaar dingse vragen en het sluiten van een overeenkomst met haar bu ren acht het Schiedamse gemeen tebestuur daarom thans voorba rig. Vlaardingen wil zo snel mogelijk aansluiting op het Rotterdamse tramnet en is nu van plan om los van van Schiedam met de stadsre gio en RET de financiering van de aanleg van de TramPlus te be spreken. Een subsidieaanvraag naar Rijkswaterstaat zal hierop moeten wachten en dus pas in 1997 de deur uit kunnen gaan. Daarmee wordt wel vertraging op gelopen in de aanlegprocedure, concluderen burgemeester en wethouders van Vlaardingen. informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur 1^5» zaterdag van JSgg 14.00 tot 16.00 uur 5?Telefoon: OIO -4004 444 Maassluis Een kaasboer aan de Nieuwstraat in Maassluis ontdek te woensdag rond 11.00 uur dat één van zijn twee uitgestalde ka zen was verdwenen. Een half uur tje later constateerde de man dat de andere kaas er ook niet meer lag. Slechts de prijskaartjes wa ren achtergebleven. Later bleek dat een andere kaasboer in de Ko ningshoek ook het slachtoffer was geworden van kaasdiefstal. Schiedam Een 26-jarige Schiedammer is woensdagoch tend in zijn woning aan de J. C. van Markenstraat aangehouden, nadat bij huiszoeking twee vuur wapens met bijbehorende muni tie werden aangetroffen. De re cherche was getipt dat er inde wo ning van de Schiedammer wa.- pens zouden liggen. De verdachte zit nog vast voor nader onderzoek. Schiedam Bij een grootscheep se bromfietscontrole op de Laan van Spieringshoek, de Parkweg en de Vlaardingerdijk in Schiedam, zijn woensdag 125 brom- en snorfietsers gecontro leerd, van wie er 46 een bekeuring kregen. Enkele bestuurders had den geen certificaat in hun bezit of reden met een te hoog vermo gen. Sommige bromfietsen maak ten te veel lawaai en verder zijn twee gestolen bromfietsen onder schept. De bestuurders daarvan mochten na hun aanhouding zon der de tweewieler naar huis. Zij hadden niets met de diefstal te maken. Tijdens de controle is ook een 27- jarige Schiedammer aangehou den omdat hij een politieman had beledigd. De man fietste samen met zijn partner en kindje langs enkele agenten en maakte verve- teQÓÊ-Qproerkingen. Tijdens een gesprek nam de Sehiedamir. een veehthouding aan. Hy ls over gebracht naar het bureau. Maassluis—Twee bewoners in de omgeving van Hagedoom en Dennendal in Maassluis werden woensdagmiddag aangesproken door een jongeman van ongeveer 17 jaar die zich Dennis noemde. Hij hield een verhaal dat hij zijn sleutel en zijn OV-jaarkaart kwijt was en vroeg om enkele tientjes om zijn reis te kunnen betalen. De politie vermoedt dat het om een babbeltruc gaat. Vlaardingen Na klachten van omwonenden dat automobilisten veel te hard door de Van der Drift straat in Vlaardingen rijden, heeft de politie daar woensdag rond 18.00 uur een snelheidscontrole gehouden. Van de 317 voertuigen reden negen voertuigen boven de zestig kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 70 kilometer. Van de negen over treders zag de politie dat vijf van hen in bedrijfswagens reden van één bepaalde firma. De eigenaar van dit bedrijf is gewaarschuwd. Hij zou maatregelen nemen om zijn personeel rustiger te laten rij den. Vlaardingen Een onbebekende trok woensdagochtend op de weekmarkt aan de Broekweg in Vlaardingen de portemonnee uit de handen van een 34-jarige vrouw uit Vlaardingen. Het slachtoffer kon geen signalement van de dader geven. Schiedam Een 44-jarige vrouw uit Rotterdam is woensdagmor gen betrapt op winkeldiefstal. De vrouw stopte in een lingeriezaak twee damespyjama's in haar tas. Een voorbijganger zag het gebeu ren en waarschuwde het perso neel. De vrouw is overgedragen aan de politie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1