10 'Meeste OZB-bezwaren kansloos' Reliëfs van kunstenaar één voor één gesloopt Nabestaanden van asbest-slachtoffer eisen geld van ex-werkgever Pianist Piet Veenstra ambitieus in Schubert Ook bewoners van Lage Land eisen hoorzitting over hogere aanslagen Melkert laat subsidie op ondergoed ongemoeid Twee airbags, ABS en airco standaard. De Toyota Carina GL. Imams om hulp gevraagd bij verkeersveiligheid Nieuw leven Hofplein- spoorlijn p iii Waalhavenspoor geëlektrificeerd Onderwijsprijs Rotterdams Dagblad Donderdag 17 oktober 1998 EO--:r: Door Willem Jan Keizer Rotterdam - Een prachtig beeld: al een het profiel en de handen van de oude pianist werden door het leeslampje op de piano ver licht; veid er is de zaal donker. Piet Veenstra, de inmiddels be jaarde nestor van het Nederland se pianospel, heeft de moed opge vat om een viertal concerten in de Doelen te geven, gegroepeerd rond de laatste levensperiode van Franz Schubert, van 1822 tot aan zijn dood in 1828. Zijn lange lijf gekruld over de toetsen, na elk deel zijn voorhoofd met een witte doek wissend wor stelde hij zich door het ambitieuze programma. Veenstra is een ou derwets musicus, niet aangetast door de haastcultuur die onze tijd teistert. Hij neemt de tijd voor de sonate in a mineur, vier improm- tu's, zes moments musicauxen de Wanderer Fantasie, In de sonate waarmee hij opent blijkt al hoe de tand des tijds zijn voordracht heeft beïnvloed. Sterk gesepareerd (meer dan Schubert voorschreef), soms wat hortend speelde Veenstra, om daarna weer de noten soeverein te laten vloeien. In de akkoordblokken aan het eind van het eerste deel van de sonate ontstaat nogal wat onduidelijkheid en in het slotak koord van de tweede Impromtu blijft één van zijn vingers op een verkeerde toets hangen, Zjjn onbeholpen manier om de pagina's van de muziek om te slaan (een korte ruk van de linker- arm; een onwillige bladzijde even platslaand) zou bij elke andere pianist grote ergernis hebben ge wekt - niet bij Veenstra. Wat maakt een concert dat bol staat van de oneffenheden, kleine maar ook grote, toch tot een boeiend ge beuren? Om te beginnen is daar Veen- stra's vergroeidbeid met het re pertoire. Dan is er de liefdevolle toewijding die plaatsvind in de rust van de ouderdom, waarbij ge voegd kan werden dat het geko zen repertoire vooral ouderen aanspreekt - kennelijk is er in de laatste levensfase van een mens meer behoefte tot bezonkenheid en reflectie, precies die eigen schappen van deze muziek van Schubert. En uiteindelijk de prachtige klank die de goede luis teraar toch kan ontwaren bij Veenstra. In de baskant klinkt de piano vaak als van fluweel; Veen- stra's techniek waarbij voorname lijk de vingers het werk doen laat ruimte voor grote detaillering. Kleine zaal de Doelen: Piet Veen- stra-piano. Werken van Schu bert. Gehoord: woensdagavond. RotterdamDirecteur H. Verbrugge van de dienst Gemeente lijke Belastingen verwacht dat 95 proceiit van de bezwaar schriften tegen de taxatiewaarde voor de onroerende-zaken- belasting (OZB) wordt afgewezen. Die prognose is gebaseerd op een steekproef. Dat weerhoudt bewoners van de wijk het Lage Land in Rotterdam- Oost er niet van om, met verwij zing naar de Algemene Wet inza ke Rijksbelastingen, het gemeen tebestuur te vragen een hoorzit ting te organiseren over de hogere aanslag. De betrokken bewoners, in totaal bijna 2.600, hebben recentelijk al een bezwaarschrift ingediend te gen de verhoging. Hun bezwaren richten zich niet alleen tegen de hoogte van de getaxeerde woning- waarde, waar tegen de Socialis tische Party smds enkele maan den protesteert, maar ook tegen' de hoogte van het OZB-tarief. Volgens de organisatoren van de actie, het bewonerssteunpunt Alexanderpoider en de wijkwin kel Het Lage Land, worden alle protesten tegen de hoogte van de taxatiewaarde uitsluitend behan deld door de dienst Gemeentelij ke Belastingen. Door nu mede te gen de hoogte van het OZB-tarief te protesteren, aldus de organisa toren, treedt artikel 25 lid 4 van de Algemene Wet inzake Rijksbelas tingen in werking. Daarin staat dat het college van burgemeester en wethouders verplicht is alle be zwaarden te horen. „Een uitzondering betreft belas tingaanslagen," zo voegen de or ganisatoren eraan toe. „Maar daarin biedt de algemene wet Rijksbelastingen weer uitkomst. Daarin staat dat burgers het colle ge zelf om een hoorzitting kunnen verzoeken." Het Lage Land heeft inmiddels een advocaat, een bestuursrecht- specialist uit Nieuwegein, inge huurd die een grote kans aanwe zig acht om de aanslag 1996 met succes te bestrijden. Mede omdat, zo zeggen de organisatoren, de procedure die Rotterdam inzake de belastingverhoging heeft ge volgd hoogsttwijfelachtigis. De organisatoren: „Uit de notulen van de Rotterdamse begrotings behandelingen van vorig jaar no vember blijkt klip en klaar wat de gemeente wilde: lastenverlaging voor alle burgers. Nu de aansla gen van 1996 zo enorm afwijken is er sprake van misleiding en is te vens beroep mogelijk op basis van de in de Algemene Wet Bestuurs recht. De gemeenteraad heeft vo rig jaar besluiten.genomen op ba sis van informatie die onvoldoen de, vaag en foutief was. Dat wordt overigens inmiddels ten dele toe gegeven." Den HaagMinister Melkert (So ciale Zaken) ziet geen mogelijk heden om in te grijpen in de plan nen van de gemeente Rotterdam om subsidie te geven aan een werkgelegenheidsproject voor goedkoop damesondergoed. Door deze subsidie wil de gemeente voorkomen dat werkgelegenheid in de confectiesector verdwijnt naar lage lonenlanden. Bij de sociale werkplaatsMultiBe- drijven zou dankzij deze subsidie de fabricage van damesslips geen vijftig maar dertig cent per stuk kosten. Daardoor kan het Neder landse product beter concurreren met ondergoed uit bijvoorbeeld Tunesië, waar de productie 28 cent kost. Tweede Kamerleden van D66 en WD hadden hierover schriftelij ke vragen gesteld aan Melkert. De parlementariërs vinden dat de subsidie indruist tegen het begin sel van vrije wereldhandel. Bo vendien is het plan strijdig met het 'trade, not aid'-beginsel, dat erop neerkomt dat handel met de Derde Wereld de beste ontwikke lingshulp is. Melkert zou moeten ingrijpen bij Rotterdam, zo meen den de Kamerleden. Volgens de minister heeft hij ech ter geen enkele zeggenschap over de besteding van de gemeentelij ke werkgelegenheidsgelden, die voor het project worden ingezet. Wel moet de gemeente rekening houden met regels die het ver strekken van concurrentieverval sende subsidies verbieden. Der gelijke afspraken gelden in het kader van de Europese Unie en de Wereldhandelsorganistaie. De Rotterdamse gemeenteraad heeft nog geen definitief besluit over het project genomen. Rotterdam De Nederlandse Spoorwegen willen de oude ha venspoorlijn naar de Waalhaven tijdelijk vaker gaan gebruiken. Daarvoor is elektrificatie van deze lijn nodig. Deze railverbinding zou eigenlijk worden opgeheven, maar omdat de aanleg van de nieuwe havenspoorlijn is ver traagd, kunnen de NS voorlopig niet zonder de oude havenspoor lijn. Tijdens een recent gehouden in formatiebijeenkomst hebben de betrokken wethouders van Rot terdam en Barendrecht weinig enthousiasme kunnen opbrengen voor de beslissing van de Spoor wegen. Beide gemeentebesturen hechten grote waarde aan een spoedige aanleg van de Tram- Pius-verbinding. De gemeente Rotterdam wil dat deze in 2002 al gereed is, maar dat wordt door de vertraging van de aanleg van de nieuwe spoorlijn bemoeilijkt. Rotterdam 'Een lijdensweg' noemt de Rotterdamse kunste naar Johan van Reede het. Voor de derde keer dreigt een relief, ditmaal eentje dat hij maakte in 1970, verloren te gaan. Ditmaal is de sloop van zwembad Hillegers- berg, waar het kunstwerk een plaatsje heeft gekregen, de oor zaak. Alles wat hij er nu nog van heeft, zyn zelfgemaakte foto's. Afspraken met het Centrum van Beeldende Kunst over het maken van grote foto's van de bakstenen reliefs zijn volgens de kunstenaar niet nagekomen. Omdat die af spraken nooit 'zwart op wit' zijn gezet, heeft hij geen been om op te staan en kan hij het centrum niet aanspreken op de niet-nage- komen afspraken. Foto's In een ingang van het Groothan delsgebouw was één van zijn re liëfs in de muur ingemetseld. Toen er moest worden gereno veerd, maakte Van Reede afspra ken met de toenmalige directeur van het Groothandelsgebouw over het kunstwerk. Er zouden grote foto's worden gemaakt door het Centrum van Beeldende Kunst, waarvan de kunstenaar kleinere exemplaren zou ontvan gen. Bovendien was er sprake van verplaatsing van het reliëf. „Ik moest in die tijd het zieken huis in en toen is die directie eruit gewerkt," vertelt Van Reede. „Ik wist dat niet en hoorde naderhand van architecten dat er een nieuwe, jonge directeur was gekomen. Toen ik hem erop aansprak, deed hij er niets van wist." Verdwenen Enkele jaren eerder verdween ook een reliëf in het niets toen het politiebureau aan het Haagse Veer in Rotterdam werd ver nieuwd. Het kunstwerk van vijf bij zestien meter, gemaakt in 1961 en ingemetseld in de muur van het bureau, moest wijken voor nieuwbouw. Het bestaat nu alleen nog in een boekje over de kunste naar en op zijn eigen foto's. Eerder gemaakte foto's van zijn Kunstenaar Johan van Reede in zij natelien'Er waren afspra ken gemaakt en die zijn niet nagekomen.' Foto fred Emst/CorVos reliëfs raakten zoek en nieuwe af drukken werden vergeten door het Centrum van Beeldende Kunst. Van Reede vindt het jam mer dat het zo is gelopen. „De man van het centrum die over die foto's ging, is kampioen 'in de doofpot stoppen'. Met de direc teur heb ik overigens helemaal geen problemen," Van Reede hoeft niet bang te zijn dat er geen werk overblijft. Hij heeft ongeveer tweehonderd kunstwerken in de regio Rotter dam en in Drenthe. Die verschil len van wandschilderingen tot lichtteehnieken en baksteenre- liëfs. Standaard op elke Toyota Carina, twee airbags Standaard op de Carina GL: ABS en aircoCompleet comfort, geruststellende veiligheidsvoorzieningen, maximale betrouwbaarheid. Heel Toyota, nietwaar? Er is al een Carina vanaf 37.990,-. Ga voor meer informatie naar de Toyota-dealer. Voor adressen zie de Gouden Gids of bel gratis 06-0369 TOYOTA \Uj2inn(«en M>i>rhcfii\ujni pii|=en»nel B1M eul kiKiui rijklur miken HELLEVOETSLUIS At TOMOB(ELBEDR<jl VD ZEE VAN GEEST B V Rijksuraat» eg 247 Tf I O l Hl -312177 KRIMPEN A/D LEK'GARAGE VAN LIMBORCH - Buitenw eg 37 - Tel 0180-522262 LEKKERKERK - "GARAGE BROERL - Kerkvieg 50 - Te! 0180-661888 MAASSLUIS MAROME BV Vemwerljan 30 - Tel 010 5" 12303/5914432 MIDDELHARNIS AUTOMOBIELBEDRIJF FLAKKEE - Dorpswtg 28 - Tel 01B"-4844o6 OUD BEIJERLAND - ALTOMOBIELBEDRIJNEN DE GROOT EN VAN DER ZEEUW B V - Spuidijk 3 - Tel 0186-613302 PAPENDRECUT - SCHOt'lEN OREL HTMREEK B V - Nöordhotk 51 - lel 078 6157300/6157160 POORTUGAAL - AUTOMOBIELBEDRIJF W DEN OUDEN B V - Ambjchissuaat I - Tel 010-501508H/5017077 RIDDERKERK - AUTOMOBIELBEDRIJF DE BLAAK RIDDERKERK B V - PC Mooftsiraai 20 - TJ 0180-423555 ROTTERDAM - GOOSFN AUTOBEDRIJVEN B V - $chimevjErv\eg 47-49 - Til OIO 2622299 ROTTERDAM ALTOBEDRIJT SPIERING BV - VJambloem 1 - Tel 010-4565656 ROTTERDAM-ZUID - AUTOSERV'ICEBEDRljF M POLDERMAN ROTTLRDAM 0 V - Lugiesvieg 52 - Tel 010-4323555 5CHIEDAM-GROENOORD - AUTOSERV1CEBCDR1JF M POLDERMAN SCHIEDAM BV Laait van Boles 2 - Te! 010-4703800 SLIED RECHT - AUTOMOBIELBEDRIJF SCHOL TIN BV - Lehstraai 109 - Tel 0184-410755 SPIJKENISSE - AUTOMOBIELBEDRIJF VD ZEE VAN GEEST I> V - Suuonssiraai 9-10 - Tel 0181-619277' Door Marcel Potters Rotterdam Dat W. Smolders tij dens zyn carrière als all-round plaatwerker volop met asbest in aanraking was geweest, daaraan twijfelde advocaat mr. R. F. Ruers geen seconde. Want, zo sprak hij gisteren in de Rotterdamse recht bank, de hele samenleving zit im mers vol met die troep en vooral schepen herbergen dit kanker- wekkende spui. En scheeps werven waren de plekken bij uit stek waar de op 5 juli aan long- en buikvlieskanker overleden Smol ders jarenlang z'n brood had ver diend. De raadsman verweet de bedrij ven waarbij de man sinds 1966 in dienst was geweest - eerst Besto- bell Todd bv, overgenomen door Cape Netherlands bv- tekort te zijn geschoten. „Van veiligheids maatregelen of bescherming te gen het gevaar van asbest was bij deze werkzaamheden geen spra ke," constateerde hij.- Hij eiste daarom, namens de nabestaan den van de overledene, in kortge ding honderdduizend gulden als voorschot op de geleden schade. Smolders kwam namens zijn werkgever vooral bij werven als Wilton Fijenoord en de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij over de vloer. Zowel voor als na 1979, het jaar van de overname van 'Todd' door Cape Nether lands, werd hij volgens mr. Ruers geconfronteerd met asbest. In de machinekamers werd dit soort materiaal immers in ruime mate gebruikt, zo betoogde hij. „Moest er bijvoorbeeld een pijp worden vervangen wegens lekka ge," gaf de raadsman aan, „dan moest om te beginnen de oude isolatie om deze pijp worden ver wijderd, Dat gebeurde zonder eni ge bescherming, zeg maar ge woon met het handje. Vervolgens werd de pijp gerepareerd en daar na werd, weer met het handje, nieuw asbesthoudend materiaal aangebracht." In maart van dit jaar werd vastge steld dat Smolders aan de asbest ziekte mesothelioom leed. Daar voor is maar één oorzaak aan te wijzen, stelde mr. Ruers, en dat is asbest. Tussen het moment van besmetting en openbaring van de ziekte zit een periode die varieert van tien tot soms zestig jaar - meer gebruikelijk is een tijdsbe stek van twintig tot veertig jaar. Uitgaande van dit gegeven, luid de de conclusie, moet de 'fatale blootstelling' hebben plaatsge vonden in de periode dat hij werk te bij Bestobell Todd óf Cape Netherlands. Laatstgenoemde, vond de raads man, is om twee redenen aanspra kelijk: ten eerste omdat dit bedrijf geldt als rechtsopvolger van Be stobell Todd en omdat 'Cape' zelf na de overname in 1979 ook heeft nagelaten om maatregelen te ne men zodat Smolders niet aan as best zou worden blootgesteld. Dat die blootstelling heeft plaatsge had, wordt onderschreven door ex-collêga's. „Indien dit wordt be twist, ligt het op de weg van Cape om daarvoor bewyzen aan te dra gen. Ik stel vast dat dit bewijs niet is geleverd." Advocaat mr. F. Stadermann vroeg rechter mr. J. Mendlik na mens Cape Netherlands het ver zoek van de eisers af te wijzen, óf de zaak drie maanden aan te hou den. Hij stelde onder andere vast dat er bij Cape Netherlands 'ver moedelijk al vanaf 1979 niet meer met asbest is gewerkt'. .Maar het wordt verder nagezocht," voegde hij eraan toe, „eenvoudig is dat echter niet." Wat betreft de verantwoordelijk heid van 'Cape' ten opzichte van 'Bestobell', kan volgens hem wor den getwist over de uitleg van een circulaire uit maart 1979. Daarin wordt personeelsleden gemeld dat het dienstverband dat ze met Bestobell hadden, onveranderd door Cape Netherlands zal wor den voortgezet, 'zodat alle rechten en plichten die Bestobell tegen over u had, nu door Cape Neder land bv worden overgenomen'. Mr. Stadermann meende dat deze tekst niet in het nadeel van 'Cape' hoeft te worden uitgelegd. „De schrijver van de circulaire heeft vermoedelijk nooit rechten gestu deerd en geen van de partijen heeft bij die circulaire gedacht aan latere claims in verband met asbest," aldus dc raadsman. Ook kan er naar zijn mening dis cussie zijn over het moment dat de sphade is ontstaan. „Dat is niet in 1979 geweest. Er heeft zich iets ingekapseld, maar is dat de scha de?" Cape Netherlands wil, dat wilde de raadsman maar duidelijk maken, de zaken nog verder uit zoeken. En dat kost tijd. „Daartoe moeten oud werknemers en oud bestuurders worden opgespoord." Mr. Ruers wilde echter van geen uitstel weten. „Ik heb Cape ge waarschuwd, ik heb erop gewe zen," luidt zyn mening. „Ik vind dat het bedrijf alle tijd heeft ge had. De feiten zijn duidelijk, alle gegevens zijn overgedragen." Mr. Mendlik doet op 24 oktober uitspraak. Rotterdam De migrantenkoe pel Stichting Platform Islamiti- sehe Organisaties Rijnmond (Spior) zal de imams in de mos keeën vragen om tijdens het vrijdagmiddaggebed aandacht te' vragen 'voor de grote ver keersonveiligheid van allochto: ne kinderen. Uit een in Den Haag gehouden onderzoek van het Wetenschappelijk Onder zoek- en Documentatiecentrum (WODC) van het Ministerie van Justitie blijkt dat Turkse en Ma rokkaanse kinderen in de vier grote steden drie keer meer kans lopen om slachtoffer te worden van een verkeersonge val dan kinderen van Neder landse komaf. De onderzoekers concluderen, dat het groot aantal verkeerson gelukken met migrantenkinde ren mede wordt veroorzaakt doordat zij onvoldoende door hun ouders worden begeleid. Toezicht op spelende en naar schoolgaande kinderen onder de twaalf jaar, wordt vaak over gelaten aan oudere broers of zussen. Door Henk de Kat Rotterdam Bijna elk jaar hangt Pijnackers burgemeester De Prieelle aan de bel bij de Neder landse Spoorwegen, als hy zojuist in het nieuwste spoorboekje heeft gelezen dat er alweer minder trei nen door zijn dorp zullen rijden. Tot nu toe haalde het geklaag zel den iets uit. De NS heeft het Hofplein-spoor (tussen Den Haag-CS, Pijnacker ën Rotterdam) namelijk bestem peld als 'een onrendabele lijn', een traject waaraan niets te ver dienen valt. Daarom stoppen de treinen er volgens een minimale dienstregeling, tot ergernis van de burgemeester en de Pijnacker- se forenzen. Als het aan de Zuid-Hollandse ge deputeerde T. Jansen (verkeer) ligt, verandert die situatie over een aantal jaren. Jansen is mede opsteller van een opmerkelijke brief aan minister Jorritsma, waarin de gezamenlyke provin cies melden dat zij alle 'onrenda bele lijnen' willen overnemen. In heel Nederland gaat het om 32 van dergelijke stukjes spoor. Daarvan liggen er vier m Zuid- Holland: de Hofplein!ijn, de route Gouda-Alphen aan den Rijn, de lijn Rotterdam-Hoek van Holland en de sprinter tussen Den Haag en Zoetermeer. Het zou een kleine revolutie bete kenen indien deze trajecten, waarop NS zolang het alleenrecht heeft gehad, straks in handen ko men van een andere exploitant. Die tijd komt eraan, denkt provin ciebestuurder Jansen. „Dat ge beurt niet van de ene op de andere dag, natuurlyk," zegt hij. „Maar we willen wel toe naar een andere benaderingswijze. In plaats van dat we uitgaan van een 'onrenda bele lijn', zoals de NS nu doet, wil- 1 len we eerst voor ons zelf formule- - ren hoe we het vervoer over die lij nen eigenlijk geregeld willen zien." Concurrentie dus, op het spoor. Jansen gelooft daarin: „Dat leidt tot méér kwaliteit." Minister Jor- 1 ritsma heeft gisteren laten weten j dat ook zy wel oren heeft naar '1 zo'n prikkelende aanpak. Met de 1 NS wil ze alleen nog maar kortlo- pende contracten sluiten voor de s 'onrendabele lijnen'. En dat is precies waarom de provincies 5 hadden gevraagd, als start van een andere koers. De rol van de provincies wordt be- 1 langrijk, omdat zij vanaf volgend j jaar het heft in handen krijgen over het openbaar vervoer. Jan- - sen: „Tot op heden is het zo dat de vervoerbedrijven op grond van hun ervaring en hun financiële mogelijkheden een dienstrege- ling voorstelden, die provincie dan moest goedkeuren en waar- j voor het Rijk de subsidies ver- strekte. Maar als de Tweede Ka- mer ermee akkoord gaat, komt op 1 januari 1997 alles in handen van de provincies: de goedkeuring l van de dienstregelingen van trei- 1 nen en streekbussen, de vergun- ningverlening aan een exploitant, en ook de financiering." In deze opzet krijgen ook de re- gio's Rotterdam en Haaglanden r; een steviger vinger in de pap. Zij zorgen dan voor de bussen en 1 treinlijnen op hun territorium. De - exploitatie van het traject Rotter- dam-Hoek van Holland bijvoor- f beeld komt in beheer bij de Stads regio Rotterdam. Jansen: „Alle andere spoorlijnen, zoals Gouda-Alphen, gaan onder de provincie Zuid-Holland vallen. En dat geldt ook voor grensover schrijdende verbindingen tussen de stadsgewesten in, zoals de Hof- pleinlijn." Jansen ziet in de nieuwe coördi nerende rol van de provincie Zuid-Holland een mooie gelegen heid om ook de dienstregelingen van trein en bus in de toekomst beter op elkaar af te stemmen. Verder streeft hij naar meer effi ciënte samenwerking. Moet je eens nagaan wat er rond rijdt in een regio: schoolvervoer, buurtbus, belbus, gehandicapten- vervoer, streekvervoer, bedrij ven- vervoer, verschillend taxivervoer, zwembad-vervoer. Er loopt nu een proef in Midden-Holland, bij Gouda, om te zien of daarin meer kan worden samengedaan." 'Maatwerk' in het openbaar ver voer is belangrijk, volgens Jan sen: „Ik moet op verjaardagen al tijd uitleggen hoe het komt dat er 's avonds laat nog van die grote bussen, allemaal bijna leeg, door de dorpen rijden." Den HaagHet Krimpenerwaard College uit Krimpen aan den ÏJs- sel heeft de Onderwijsprijs 1996 van Zuid-Holland gewonnen. De manifestatie die de school vorig jaar hield ter viering van vijftig jaar bevrijding werd als de meest creatieve inzending beschouwd. A

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2