13 Steunpunt voor gokverslaafden inOnbruik Rotterdams Dagblad Volgend jubileumcadeau is 'prachtziekenhuis op toplocatie9 Hennepplanten in pakhuis Vechtersbaas Hardrijders en lichtflitsers Domme dief Aantal probleemgokkers in Waterweg-gemeenten lijkt terug te lopen De schoorsteen zonder rookwolken Woningcorporaties kunnen nog veel leren van Albert Heijn en McDonald's Verdachte van verkrachting herinnert zich niets van geweld lAÖTPf ERHUUR fó G BRJIKiSïfilP Rüttenlam-Wastj Waterweg Vrijdag 18 oktober 1996 Hoek van Holland „Wat zijn jullie hier nu aan het doenr' De eige naar van het pakhuis aan de Har moniestraat 12 m Hoek van Hol land, tegenover Grand Cafe Para de, toonde zich donderdagmorgen stomverbaasd toen hij vier politie mannen in het pand aantrof die daar bezig waren om huiszoeking te verrichten. Maar de politie ging ervan uil dat de 39-jarige Dordtenaar minder verbaasd was dan hij zich voor deed. In het achterste gedeelte van het pakhuis hadden de agen ten namelijk even daarvoor hon derden hennepplanten aangetrof fen De waarde van de hennep loopt in de duizenden guldens. De planten zijn waarschijnlijk elders gekweekt en ze werden in het pakhuis gedroogd en gebruiks klaar gemaakt Honderden planten waren opge hangen aan lijnen en het drogen werd versneld met behulp van een waaier. Volgens de politie is de geteelde hennep van goede kwaliteit en heeft die al snel een waarde van rond vijfentwintig gulden per bolletje. Aan elke hen nepplant hingen er tientallen. De hennepplanten waren al zover ge droogd dal ze vrijwel gereed wa ren om in de handel te worden ge bracht De partij was goed voor 960 gram weed. Om stankoverlast m de omgeving en dus vroegtijdige ontdekking te vermijden was in het pakhuis een dure professionele filterinstalla tie geplaatst die de lucht afzoog en weer schoon naar buiten blies. De eigenaar probeerde het te doen voorkomen alsof hij niets wist van de planten of de her komst daarvan. Maar het feit dat hij na de inval door de politie toe vallig langs kwam en ai even toe vallig een aanhanger achter zijn auto had hangen, was voor de poli tie voldoende aanleiding om de man aan te houden en mee te ne men naar het bureau voor een ver dere ondervraging. De planten en de bijbehorende in stallatie zijn in beslag genomen. De planten worden vernietigd. Hoek van Holland Een 27-jarige man uit Hoek van Holland is van ochtend vroeg gearresteerd nadat hij een kroeg tn de Harmonistraat in zijn woonplaats op stelten had gezet. De man was dronken en maakte ruzie met gasten en per soneel De man is in de cel gezet om te kalmeren en te ontnuchte ren. Vlaardingen Tijdens een snel heidscontrole op de Marathonweg in Vlaardingen heeft de politie gisteren zes automobilisten be keurd wegens hard rijden. Drie bestuurders kregen een boete omdat zij hun medeweggebrui kers met lichtsignalen attendeer den op de controle. Op de West- landseweg m Maassluis bekeurde de politie 28 bestuurders. Schiedam Een domme dief is gisteren gepakt nadat hij voor het politiebureau probeerde een fiets te stelen. Een agent wiens dienst erop zat, zag de man een ketting doorzagen. Hij heeft de dief aan gehouden. Vlaardingen Met financiële steun van Vlaardingen. Schiedam en Maassluis gaat het Boumanhuis een meldpunt voor gokverslaafden instellen. Het gaat voorlopig om een proefproject. Het zogenoemde meld- en coördi natiepunt kansspelproblematiek moet de hulpverlening voor de gokverslaafden beter structure ren Volgens een woordvoerder van het Boumanhuis, een cen trum voor verslavingszorg (alco hol, drugs en gokken) voor deze regio, zijn de problemen van gok verslaafden vaak divers Daarom moeten de verslaafden bijvoor beeld ook in contact worden ge bracht met de algemene maat schappelijke hulpverlening of de schuldhulpverlening Om dat voorde verslaafde eenvoudiger te maken, kan hy bij het meldpunt terecht. Hoewel het slechts om een kostenpost van vijfduizend gulden gaat. was dit als gevolg van de opgelegde bezuinigingen volgens een woordvoerder met door het Boumanhuis op te bren gen Maar de gemeentebesturen van Vlaardingen. Schiedam en Maassluis zien het nut van het meld- en coördinatiepunt m en zijn bereid voor de kosten op te draaien Overigens lijkt het aantal probleemgokkers m de Water weg-gemeenten iets terug te lo pen. vertelt een hulpverlener van het Boumanhuis. Volgens hem heeft dat vooral te maken met de vermindering van het aantal gok kasten Zo mogen in Vlaardingen in cafés en restaurants twee speel automaten staan, in snackbars eén en in de clubhui/en van sport en buurtverenigingen nul, dat is de zogenoemde 2-1-0 optie. In Schiedam is men iets minder soepel 1-1-0. De strengste regels voor deze regio gelden in Maas sluis, waar alleen in cafes en res taurants één gokkast mag staan. In snackbars en clubhuizen zijn ze door het gemeentebestuur ver boden Tweeeneenhalf procent van de inwoners van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis - zo tus sen de 3500 en 4000 mensen- heeft problemen met gokken. Dat percentage komt overeen met het landelijk gemiddelde. Ook gebruiksvoorwerpen kennen een levenscy clus. Najaren trouwe dienst kunnen ze van de ene op de andere dag worden afgedankt. Wat volgt is een onzekere periode. Volgt er sloop of een op knapbeurt, meldt er zich een nieuwe eigenaar of resteert de vuilnisbak of de slopershamer? De sta tus van 'in onbruik' kan zelfs een permanent ka rakter hebben. Een serie over de charme van op bet eerste gezicht nutteloze zaken. Door Carel van der Velden i Industrie vind je bijna niet meer m het centrum van de stad. Vroeger woonden mensen tussen rokende schoorstenen, maar die tijd is ge weest. Zo zijn. de bierbrouwerij, de touwfabriek en de melkfabriek van Hollandia uit het centrum van Vlaardingen verdwenen. Wonen en werken zijn te genwoordig keung gescheiden. Als herinnering aan vroeger tijden priemt op de Maassluissedijk de schoorsteen van Van Toor fier de lucht in. Rookwolken blaast het industriële boegbeeld niet meer uit. Toch wordt de schoorsteen met de letters HvT soms nog wel eens gebruikt, verklapt de Vlaar- dingse distillateur J. A. van Toor. Al is de toepas sing nauwelijks nog industrieel te noemen. Vol gens de Vlaardinger zou een reguliere keukenaf- voer kunnen volstaan om de in zyn bedrijf geprodu ceerde dampen kwijt te raken. 'Boerenjongens' en 'boerenmeisjes' behoren onder meer tot het huidige productiepakket van het bij zondere eenmansbedrijf. By de bereiding van deze ouderwetse drankjes maakt Van Toor gebruikt van een stoommachine. Met behulp daarvan worden de ambachtelijk bereide drankjes gesteriliseerd. De vruchten zwellen, de alcohol trekt erin. De dampen verdwijnen door de schoorsteen. „Het is zo weinig, datje de rookpluimen niet eens ziet." Vroeger was dat anders. De schoorsteen werd kort na de oorlog gebouwd. Hij diende als afvoer van de wolken die vrijkwamen bij de productie van siro-> pen en limonades. De vader en grootvader van de huidige eigenaar hielden zich daarmee bezig. Onder de schoorsteen zat een heuse stoommachi ne. Met de vrijgekomen energie werden siropen ge kookt Het vocht werd vervolgens gedoseerd in beugelflessen, waarna er,koolzuur werd toege voegd. De gazeuselimonade vond gretig aftrek. Bij louwtjespringende meisjes en jongens die buutje- bal speelden bijvoorbeeld Van Toor is bekend vanwege zijn Schelvïspekel Al cohol extraheert de smaak uit een kruidenmix, het geheim van de smid. Rook, stoom en hitte zijn on bekende fenomenen bij het bereiden van dit Vlaar- dingse exportproduct, het favoriete drankje van bij voorbeeld popster David Bowie. Bij het nuttigen ligt dat anders. Na een barre tocht verwarmen schaatsers graag hun hart met het kruidendrankje. De distillateur maakt verder bijzondere drankjes als de kraanvrouwendrank kandeel, kaneelükeur en advocaat, bereid met heuse scharrel-eieren. Het bedrijf Van Toor bestaat 113 jaar. Maar hoe lang nog? De huidige eigenaar is 55 jaar en hoopt het nog een paar jaar vol te houden. Hij hoopt vurig dat strengere veiligheids- en milieu-eisen hem be spaard blijven. ,J)ie kosten kan ik niet opbrengen. Te meer omdat ik geen opvolger heb." Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Door Ben van Haren Schiedam Op I januari 2002, zo beloofde directeur L A. van Eyk, kunnen de patiënten terecht in het nieuwe Schiedam sAHaar- dingse fusteziekenhuis langs de Poldervaart. Er komen minder dan de helft van de ruim duizend bedden die nu by elkaar in het Schieland en Holy Ziekenhuis staan en het aantal verpleegkun digen wordt drastisch ingekrom pen. Maar voor 250 miljoen gulden krijgen Maassluis, Schiedam en Vlaardingen wei 'een praehtzie- kenhuis op een toplocatie'. Die be lofte deden, behalve Van Eijk, ook de Schiedamse topambtenaar L. F. Griffioen en wethouder volksgezondheid A.F. de Leede gisteren op de feestavond van de Patiënten Belangen Vereniging Schiedam (PVBS). Bij gelegen heid van haar 15-jarig bestaan had de PVBS een debat over het nieu we ziekenhuis georganiseerd. Het zal haar cadeautje voor het vol gende jubileum worden. Apetrots ben ik op onze oprich ting op 10 juni 1981 en wat we daarna hebben gedaan," begon de ook jubilerende voorzitter J.J. van Ewyk. „Toen was de gezond heidszorg al heel mistig. Patiën ten dachten er pas aan als ze er mee te maken kregen. We hebben vele inleidingen gehouden, fol ders gemaakt en verspreid en or ganiseerden themabijeenkom sten om de mondigheid van de ge bruikers van de gezondheidszorg te vergroten. We hebben een jaar gehad waarin we vijftienhonderd vragen en klachten moesten be handelen. Toen we inspraak eis ten, bleken de professionals in de gezondheidszorg op de mening van ons amateurs, de patiënten te zitten waehten." Zijn vereniging -één van de grootste patiëntenverenigingen van ons land met zevenhonderd leden- hielp in Vlaardingen en Maassluis organisaties opzetten en is vaste gesprekspartner ge worden voor Schieland Zieken huis, gemeentebestuur, zorgver zekeraar en Thuiszorg. Samenwerking Samenwerking is het toverwoord, dat de Waterwegregio aan een mo derne gezondheidszorg zal hel pen. Volgens de wethouder is daar ook de komst van een nieuw zie kenhuis tussen de spoorlijn, de Poldervaart en de Nieuwe Dam- laan aan te danken. „Voor het be houd van kwaliteit is schaalver groting onontkoombaar. Zonder fusie hadden we hier geen zieken huis meer gehad." De ziekenhuis-directeur, afkom stig van het Schieland Zieken huis en aangewezen om bouw en fusie te leiden, sprak over de noodzaak tot samenwerking met de patiëntenvereniging en de an dere zorginstellingen „In een zie kenhuis is een druk verkeer gaan de. In het nieuwe gebouw kan je rekenen op 350.000 bewegingen per jaar van mensen Daar moetje zorgfuneties aan koppelen. Het is een goede vestigingsplaats voor by voorbeeld Thuiszorgwinkels en balies van zorgverzekeraars." De gemeentelijke stadsontwikke laar gaf met overtuigende onder zoeksresultaten van externe des kundigen aan, dat de strook grond tussen het politiebureau, NS-station Nieuwland en Polder vaart, de beste plek in het gehele verzorgingsgebied is. Centraal ge legen, in het groen, goed bereik baar en vrij van herrie, stank en andere milieudreiging, voldoet het aan de gestelde eisen. Op het ook onderzochte VlaardingseVyf- sluizenpark heeft het volgens hem bovendien voor, dat er geen moeizame onderhandelingen over grondverwerving nodig zyn. In samenwerking met NS en ge meente kan volgens hem het nieuwe ziekenhuis tegen het be staande station aan een centrale hal met toegangen op twee ni veau's bouwen. Op de begane gr md zou dan aansluiting op een G .»ts- en voetgangerstunnel onder i e spoorlijn door naar de wijk Nieuwland moeten komen en op de eerste verdieping een verbin ding met het dan te ve'rbreden en te overkappen perron van het NS- station. Liften zijn al aanwezig om mensen van de bus- en (snel) tramhaltes aan de Nieuwe Dam- laan naar het perron te tillen. Uit een peiling onder de aanwezi gen bleek dat een verruiming van Door Jan Rozendaal Vlaardingen—Voelden de woning corporaties in Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis maar 'de tucht van de markt'. Konden de woningzoekenden maar kiezen uiteen ruim aanbod. Dan zouden de verhuurders zich vanzelf als een Albert Heijn of McDonald's gaan gedragen: goede klachten procedures, snelle hulp -dag én nacht - bij mankementen en een vriendelijke ontvangst met een kopje koffie bij het spreekuur. Maar in de drie Waterweg-ge- meenten melden zich voor elke duizend woningen, vierduizend kandidaten. De woningcorpora ties hebben de macht in handen. Wilt u de woning niet, bent u onte vreden, dan hebben we nog min stens dne anderen voor u' „Ik was laatst in Oost-Groningen by een woningcorporatie op be zoek en daar hebben ze te maken met enorme leegstand," zei U. Bruseker van de Nederlandse Woonbond gisteravond op een bij eenkomst in de Stadsgehoorzaal. „Het kantoor van de woning bouwvereniging leek wel een ma kelaarskantoor. Prachtige foto's aan de muur met woningen die de komende tijd beschikbaar ko men. Iedereen uitermate vriende lijk. Daar is de huurder een klant." De avond was belegd door de Stichting Woningbedrijf Vlaar dingen, Woningbouwvereniging Schiedam, Woning Stichting Maassluis en de Nederlandse Woonbond. De corporaties zijn sa men met de woonbond en huur dersverenigingen uit de drie Wa terweg-gemeenten bezig met het project 'Kijk, Meet, Vergelijk en Verbeter'. Dat is erop gericht om de kwaliteit van de dienstverle ning van de corporaties te verbe teren. Want, stelde H. Warner, hoofd bewonerszaken van de Wo ning Stichting Maassluis (WSM), de relatie tussen huurder en ver huurder is de afgelopen jaren sterk veranderd. Vroeger vertelde de politiek wat de corporaties wel en niet mochten. En de huurder? De huurder betaalde vooral elke maand zijn huur. „De politiek is er nu tussenuit en de relatie tus sen huurder en verhuurder is veel directer geworden. De huurder heeft wensen en stelt eisen, en de corporatie moet aan zyn dienst verlening werken. Het ts allemaal wat ingewikkelder geworden," al dus Warner. Gisteravond bleek dat dit voor de corporaties nog weieens wennen is. Natuurlijk zyn er blauwdrukken over de klantvriendelijke opstelling van de corporaties en hebben mede werkers cursussen gevolgd. Maar toen een huurster uit Maassluis haar klachten over de al jarenlan ge beroerde centrale verwarming in haar flat ter sprake bracht, wil de de WSM-medewerker die daar over gaat niet reageren toen hij een microfoon onder de neus kreeg gedrukt. „Geen commen taar," was het enige dat hij kwijt wilde. „Wat een arrogantie," riep een vertegenwoordiger van de Maassluise huurdersvereniging. Benauwd Ook B. Bergwerff, technisch be heerder by de Stichting Woning bedrijf Vlaardingen, maakte zich er een aantal keren met een routi neus procedure-antwoord vanaf. De corporaties waren benauwd om zich vast te leggen. Een voor stel van de woonbond om een af spraak voor een reparatie per kwart-dagdeel vast te leggen, werd dan ook listig omzeild. Na tuurlijk is het vervelend als een_ huurder speciaal een dag vrij neemt omdat er iets moet worden gerepareerd en de corporatie, of de ingehuurde onderaannemer, komt niet opdagen. Maar om daar nu meteen afspraken over te ma ken -'Kijk, Meet, Vergelijk en Verbeter - ging hen toch te ver. Maar volgens J. Schuyt, directeur van de Stichting Stuurgroep Ex perimenten Volkshuisvesting, is het~een kwestie van tijd. In het buitenland is het al heel gewoon dat als een corporatie een af spraak niet nakomt, de huurder een financiële vergoeding krijgt „Met al die Vuiex-locaties (goed voor duizenden nieuwe wonin gen, red.) zullen de corporaties te maken krijgen met een krimpen de markt. Ze zullen te maken kry- gen met meer leegstand. En dan zal er een situatie ontstaan dat de huurder kan zeggen: 'barst maar, ik ga wel bij iemand anders een huis huren'. Tot die tijd, was zyn boodschap, is de huurder veroor deeld tot 'zyn' woningcorporatie. het aantal een- en tweepersoons kamers wordt gewenst evenals meer spreekuren op avonden en zaterdag. Van Eyk zag er wel wat in. Hij be nadrukte dat de gezondheidszorg sterk in beweging is, waarbij naar terugdringing van de verblyftyd in de ziekenhuizen wordt ge streefd. Zijn nieuwe ziekenhuis zsi 95 procent van de gewenste zorg kunnen bieden, maar er ko men geen open hart- of hersen operaties. Nog geen vyfhonderd bedden zal de nieuwbouw bevatten, het aan tal specialisten blijft gelyk, tech nische en facilitaire diensten wor den kleiner, evenals het aantal verpleegkundigen, terwyl specia listische afdelingen zoals labora toria juist groeien. Van de nu be staande 1400 iulltime-banen zul len er uiteindelijk vijftig tot hon derd verdwynen. Door Danielle Hermans Rotterdam/Schiedam Van huis uit is hij niet agressief en zeker niet tegen vrouwen. Bovendien zou de politie hem onder druk hebben gezet om een bekentenis te doen. „Er zullen wel dingen zijn gebeurd, maar die ben ik ver geten. Ik had gedronken en ge blowd," zo verklaarde een 43-jan- ge Schiedammer gisteren voor de Rotterdamse rechtbank. De man wordt ervan verdacht dat hij in de nacht van 6 op 7 oktober 1995 een vrouw heeft verkracht in haar woning. De verdachte had die bewuste avond zeker 35 gla zen bier op en een blowtje. Hij ontmoette de vrouw in een café. Zij had relatieproblemen en wilde daar met de Schiedammer, een verre achterneef van haar toeri- malige partner, over praten. De man stelde voor om het ge sprek in haar woning voort te zet ten. De twee gingen naar de wo ning van de vrouw en hieven daar korte tijd. Toen het bier op was gingen ze weer naar de kroeg waar de Schiedammer wat flesjes bier en twee joints kocht. Al snel keerden ze weer terug naar de wo ning van de vrouw waarop de ver dachte de legging, panty en slip van de vrouw omlaag trok. Vol gens het slachtoffer draaide de Schiedammer haar rechterarm op haar rug en eiste hij dat ze haar kieren uittrok en moest ze op haar buik op de bank gaan liggen. Hierna zou de vrouw door de man zyn geslagen en verkracht. Uit eindelijk lukte het haar met een smoesje uit haar woning te ko men. Ontredderd en slechts ge kleed in een zwarte joggingbroek belde ze om twee uur 's nachts aan bij de buurman. Tijdens de zitting ontkende de verdachte dat er sprake was geweest van gemeen schap. laat staan van geweld daar bij. Dit in tegenstelling tot een eerdere verklaring bij de politie, waarin hij toegaf dat hy wel ge meenschap met de vrouw had en haar daarbij 'uit kwaadheid heeft geslagen en gestompt op de rug'. De vrouw moest hem oraal bevre digen waarbij hij in de verklaring liet opnemen dat hij niet dacht dat zij dat wilde- Deze bekentenis trok de man even later in tijdens een gesprek met de rechter-com- missaris. Volgens de Schiedam mer zou de politie hem de belas tende verklaringen in de mond hebben gelegd. „Als ik die vrouw had verkracht dan zou ik haar toch niet naai beneden laten gaan zodat ze kon vluchten," aldus dé Schiedammer. Officier van justi tie mr. C. de Kimpe liet zich ech ter niet van de wijs brengen door de tegenstrijdige verklaringen van dc verdachte. „Hij heeft bij de rechter-eommissaris de zaak niet ontkend. Hij is dan wel veel ver geten, maar hy herinnert zich dat het slachtoffer m eerste instantie niet onwelwillend op hem rea geerde, maar dat ze in tweede in stantie begon te duwen," zei De Kimpe. De offieier denkt dat het overmatige alcoholgebruik en de seksuele opwinding bij de Schiedammer voor grote 'ontrem- mmg' hebben gezorgd. De verkla ringen van de verdachte, het slachtoffer, een vriend en de buurman, bewijzen volgens de of ficier zonder meer dat de beklaag de de vrouw heeft verkracht Ze eilie, zeker ook gezien het straf blad van de Schiedammer, waar volgens de officier 'alcohol van af druipt', achttien maanden gevan genisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. Advocaat mr. G. Szegedi pleitte daarentegen voor vrijspraak. „De buurman heeft verklaard dat hij om twaalf uur 's nachts een schaduw heeft gezien op het balkon van de vrouw. Twee uur later belde de vrouw bij de buurman aan. Mijn cliënt was om twaalf uur allang weg. Wat er tus sen twaalf en twee is gebeurd, is helemaal niet bekend. Misschien is er wel een andere man in het spel waar de vrouw angst voor heeft," zei de raadsman. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. ut- -* tV- c-4- w t 'f,-* ROnEROAtt; WEST,ftëi6retM^i!6l«.15t/:-Têl,010-477tóM/'RÓTT

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1