13 'Lange Jan' wordt 'Hoogwitte' Schiedam op de grens van 75.000 inwoners um Brandweer op de bres voor Maaslandse schone Vriend Schiedamse sloeg erop los om 'uitdagende' kleding Migranten en Nederlanders leren elkaar beter kennen Rotterdams Dagblad Bouwer heeft achttien maanden nodig voor Vlaardingse 'wolkenkrabber' Ouders Saniantha bedanken agenten met RTL 4-trophy Invalidenwagen vast op zebra Meters kabel ontvreemd Fietsendief aangehouden nkeC vol leuke iOeeeu! Waterweg Woensdag 23 oktober 1996* Door Ben van Haren Vlaardingen Het laatste bouwproject van het nieuwe Lies veld, de woontoren op het kruispunt met het Veerplein, heeft van bouwer en ontwikkelaar Muwi de naam 'Hoogwitte' ge kregen. Het heeft te maken met de hoofdkleur van het met ze ventig meter straks hoogste gebouw van Vlaardingen. De tnren zal in'de komende acht tien maanden in. voornamelijk met wit marmersplit afgewerkte, prefabdelen worden opgebouwd. De hiervoor benodigde zware hijs kraan komt op het Veerplein ni veau te staan. Van het oorspron kelijke plan om dez.o op het via duct te stationeren is uil veilig heidsoverwegingen afgezien. Op een laag van vier winkels ko men. boven een twee verdiepin gen tellend entreegebouw met bergingen, busstation, openbare ïnvalidenlift en trappen, 23 woon- etages. De eerste vijftien woonla gen bestaan uit vier driekamer appartementen. de volgende vijf etages zijn smaller en tellen eik drie viêrkamcrwoningen. De drie hoogste etages springen weer ver der in en z.ijn verdeeld over twee aan elkaar gespiegelde zoge noemde 'tophouses' met dakter ras en als top een atelier met half ronde glaswand. Van dc 77 appartementen zullen er Gó in de prijsklasse twee ton lot 227.000 gulden vallen, tien z.ullen ongeveer 300.000 gulden kosten en de prijs van de "tophouses' pas seert het half miljoen. Nadat het Rotterdams Dagblad de eerste plannen van Woningstich ting Samenwerking voor de su perhoogbouw bekend had ge maakt, kreeg de toren in de volks mond de naam 'Lange Jan', naar de coördinerend architect van het nieuwe Liesveld. Jan Decker van AGS uit Heerlen. Van hem kwam het voorstel om op deze markante plek in de binnenstad een gebouw neer te zetten dat in hoogte kan wedijveren met de 52 meter hoge Grote Kerk. Zijn collega Peter Claessens werkte het idee uit toen Samenwerking zijn plan voor dc bouw van twee lagere gebouwen aan beide zijden van het viaduct moest laten schieten. Muwi nam vorig jaaT het gehele project over van Samenwerking en hoopt deze week de bouwver gunning rond te krijgen. Zie ook pagina 15: Woontoren 'routineklus' voor Muwi Schiedam Het inwonersaantal van Schiedam zal deze maand het magische getal van 75.000 be reiken. Als de bevolkingsgroei zich deze maand net zo doorzet ais de afgelopen twee maanden is de grens vermoedelijk nu ai over schreden. Tijdens het laatste meetpunt op 1 oktober telde Schiedam 74.933 inwoners, in september warén dat er nog 74.806, Dc eerstvolgende telling heeft 1 november plaats. De geleidelijke groei van de Schiedamse bevolking zet zich al enige tijd door. Net als in voor gaande jaren was bijvoorbeeld het aantal geboorten in de maand augustus hoger dan gemiddeld. De» totale groei in die maand kwam daardoor op 107. De maand september leverde echter nog meer nieuwe Schiedammers op, waardoor nu nog slechts 67 nieuwe inwoners nodig zijn om de grens van 75.000 te doorbre-. ken. Het aantal geboorten vjpi- eert elke maand, maar het aantal overledenen is in Schiedam al enkele jaren vrij constant. Als ge volg van epidemieën en weersin vloeden (extreme kou of warmte) zijn binnen een jaar wel soms pieken te constateren, waar voor al ouderen gevoelig voor zijn. De gemiddelde leeftijd van de vorig jaar overleden mensen bedroeg 75 jaar. Ondanks dat de bevol king van Schiedam steeds jonger wordt, ligt het in de lijn der ver wachting dat de sterfte de ko mende jaren geleidelik zal toe nemen. Het totaal aantal 65-plus- sers groeit nauwelijks meer, maar binnen die leeftijdsgroep neemt de categorie 80-plus nog wel toe. Sinds 1990 is het aantal hoogbejaarden met 331 personen gegroeid. Dit komt-overeen met een toename van bijna dertien procent Relatief gezien groeit deze groep ook vee! sneller dan de totale bevolking, Daar is de toename in dezelfde periode hij- na acht procent. Ondanks het te verwachten hogere sterftecijfer zal de bevolking van Schiedam de komende jaren blijven groei en doordat de gemeente nog steeds aan het uitbreiden is. v T rev De twee Schiedamse agenten Ingrid Dooren en Birol Davarci, die afgelopen vrijdag hielpen bij de geboorte van Samantha Bouter- se, zijn gistermiddag in het zonnetje gezet door de ouders van Samantha. Dit gebeurde in de '5 uur show' van RTL 4. Met de smoes dat ze een belangrijke aangifte moesten opnemen, werd het duo naar het bureau gelokt. Daar kregen ze uit handen van de verslaggeefster van RTL 4 namens de Schiedamse ouders de Tou did a great job trophy*. Dit alles werd vla een satellietverbin ding live uitgezonden. De twee agenten assisteerden afgelopen vrijdag bij de bevalling die zo snel verliep dat de moeder geen kans meer zag om naar het ziekenhuis te gaan. Nadat ze met de noodkreet 'Mijn water Is gebroken, de baby komt', een taxicentrale had gebeld, schakel de deze de politie in. De agenten waren snel bij de woning, trapten de deur in en hielpen mevrouw Bouterse-Collins bij de geboor te van Samantha. Foto Roet Dijkstra Brandweer mannen ploeteren om een onfortuin lijke koe uit de modder te halen. Het beest was tij dens het grazen, in een wei in de Kor te Buurt op de grens van Maas land en Maassluis in de sloot beland en zakte steeds verder In de vette modder. Uiterst zorgvuldig moes ten de brandweer lui te werk gaan. Het beest mocht niet in paniek ra ken, want een vreemde bewe ging en de koe zou zichzelf nog ver der Ingraven. Met een touw om het lijf van het beest lukte het de spuit gasten uiteinde lijk haar te bevrij den. Na de her kauwer te hebben schoongemaakt werd zij weer de wei In gestuurd. De brandweer mannen keerden terug naar de ka zerne, waar hen nog een hele klus te wachten stond. De pakken, laar zen en de auto za ten onder de mod der. Foto Roei Dijkstra Door Menno Haddcman Rotterdam/Schiedam Op haar hele lijf blauwe plekken. Van haar gezicht tot haar benen. Volgens het rapport van de dokter wel tachtig bloeduitstortingen. En een scheurtje in het borstbeen. De aanrichler Van al deze ellende: haar 25-jarige Schiedamse vriend AA Hij moest zich gisteren voor de Rotterdamse rechtbank ver antwoorden voor zjjn daden. De man gaf toe zjjn vriendin meerde re malen te hebben mishandeld en verkracht. „Ik was in de war, ik wist niet wat ik deed. Het spijt me ^ontzettend." De twee Schiedammers kregen vorig jaar een relatie. Na een tijdje besloot het verliefde paar samen te gaan wonen in het huis van de bij een auto-ongeluk omgekomen broer van de verdachte. Het zag er allemaal liefelijk uit totdat de Schiedammer zich aan zijn vrien din begon testoren. 'Als een hoer' Het begon met opmerkingen over haar kleding. De verdachte vond dat zijn vriendin er 'als een hoer' bij liep. Regelmatig vertelde hij haar andere kleren aan te trek ken. Al mijn vrienden vinden dat je er als een sloerie bij loopt." zei de verdachte tegen het slachtof fer. De Schiedammer begon zich steeds vijandiger en agressiever tegen zijn vriendin te gedragen. Hij gooide af en toe kleding weg en maakte jaloerse opmerkingen. Bij de politie verklaarde het Vlaardingen Migranten en Ne derlanders met elkaar in gesprek brengen door ze samen iets te la ten ondernemen. Dat is de bedoe ling van 'De wijk is van ons alle maal', een landelijk project van het instituut voor multiculturele ontwikkeling Forum dat de sa menwerking tussen allochtonen en autochtonen wil bevorderen. In Vlaardingen wordt tijdens een actieweek in de West wijk, waar veel migranten wonen, van 26 tot en met 30 oktober dc eerste aan zet gegeven tot het beter leren kennen van eikaars gewoonten. Het uiteindelijke doel is migran ten betrekken in het wijkbeheer van de gemeente Vlaardingen. Vervolg 'De wijk is van ons allemaal' is een vervolg op het project Alle maal Vbardingers van Hel Bu reau Welzijnsprojecten. In ieder geval één ding is de medewerkers van de voormalige Stichting Wel zijn door de huiskamergesprek- ken en de afsluitende conferentie duidelijk geworden: wil je mi granten betrekken in het wijkbe heer, dan moet je iets op klein schalig niveau organiseren. En geen conferentie, waar alleen maar gepraat wordt óver migran ten en nauwelijks mét. „Je moet mensen in de wijk bij elkaar bren gen en ze samen activiteiten laten ondernemen." is de ervaring van I. Al Ba/, en R. Haanstra van Het Bureau Welzijnsprojecten. Door buurtbewoners van verschil lende afkomst gezamenlijk din gen te laten doen, worden de con tacten vanzelf beter, hopen de ini tiatiefnemers. Want uit de huiska- mergesprekken kwam eveneens naar voren dat de contacten tus sen migranten en Nederlanders vaak oppervlakkig blijven. „Het beperkt zich meestal tot hel zeg gen van "goedendag* op straat," weet Ai Baz. „Dat is niet voldoen de. Meer contacten leiden tot een betere participatie van allochto nen in het maatschappelijk leven. Daarom is het belangrijk dat men sen met elkaar in aanraking ko men." Ontkennen dat er in de wijken problemen bestaan tussen mi granten en Nederlanders, doen Al Baz en Haanstra niet. Neder landers zeggen zich niet meer thuis te voelen en migranten voe len zich vaak niet geaccepteerd. „Er bestaan een hoop vooroorde len over en weer. Iedereen vindt wel iets van de ander, zowel in po sitieve als in negatieve zin. Als daar niet over wordt gesproken, kunnen bepaalde gedachten op den duur tot problemen leiden," stelt Haanstra. „Het punt is al leen: hoe spreek je elkaar aan." Multi-cullurele maaltijd Voor de zomervakantie is een pro jectgroep in het leven geroepen die een aantal activiteiten heeft ontwikkeld. In de groep zitten. zowel Nederlanders als migran ten. „Het is niet zo dat migranten zich niet interesseren voor hun wijk," zegt de projectleider. „Daar zijn genoeg onderzoeken naar gedaan. Een veilige speelge- legenheid voor kinderen is voor migranten-ouders net zo belang rijk als voor Nederlandse ouders." Zich niet geaccepteerd voelen, de Nederlandse taal niet goed be heersen en de gewoonten niet kennen, zijn volgens Haanstra re denen waarom migranten vaak op de achtergrond blijven. Om ze meer te betrekken bij activiteiten in de wijk is het ook belangrijk hoe je de ander benadert, is de er varing. .Als je migranten een brief stuurt, komen ze niet. De persoonlijke benadering werkt het beste." De eerste activiteit, om de West wij k-bewoners met elkaar in ge sprek te brengen is een multicul turele maaltijd op 30 oktober in dienstencentrum West. „Een kookgroep gaat een diner samen stellen met Palestijnse. Marok kaanse. Turkse en Nederlandse gerechten." vertelt Haanstra. „Er worden wijkbewoners uitgeno digd en mensen vanuit diverse in stellingen en de raadscommissie, die onder het eten met elkaar van gedachten kunnen wisselen." Het idee achter de multi-cuUurele maaltijd is mensen uit verschil lende culturen voor elkaar te la ten koken en ze ondertussen met elkaar in discussie te brengen. Haanstra: „Binnen de islam wordt bijvoorbeeld heel anders met vlees omgegaan dan in ande re culturen. Samen de maaltijd bereiden is een goede gelegen heid om dat soort zaken met elkaar te bespreken." Een ander plan is om het Marnix- plantsoen een opknapbeurt te ge ven. „Een Turkse mevrouw op perde het idee om op het kruis punt van de Heemtuin. dedieren- weide en de speeltuin een thee tuin neer te zetten, van waaruit het beheer van de drie voorzienin gen wordt geregeld en waar je ook nog iets kunt nuttigen," vertelt Haanstra. De projectgroep West- wijk 2905 heeft al interesse ge toond voor het plan en wijdt er tij dens de actieweek van 26 tot en met 3Ü oktober een fototentoon stelling aan inhetwijkinformatie- centrum aan de Floris de Vijfde laan. In het voorjaar staat er een groter evenement op het programma, zo als een multi-culturele markt. Ook wordt er aan gedacht om sa men met het onderwijs activitei ten op te zetten. „De drempel voor allochtone ouders om tijdens een ouderavond de school binnen te stappen, is vaak hoog," weten de medewerkers van Het Bureau Welzijnsprojecten. .Als de ver houding met Nederlandse ouders beter is, wordt dat wellicht mak kelijker." slachtoffer op een bepaald mo ment niet meer op straat voor zich uit te durven kijken..Ik was bang dat mijn vriend zou denken dat ik naar andere jongens keek. Dat is helemaal niet waar. Ik hield van hem." Uit liefde bleef de Schiedamse bjj haar vriend wonen. De bedreigin gen werden echter steeds heviger. De eerst nog alleen verbale aantij - gingen veranderden al snel in fy siek geweld. Als het de 25-jarige Schiedammer even niet zinde sloeg en schopte hij erop los. Over haar hele lichaam werd ze mis handeld. De man, die als hobby een vechtsport bedreef, wist pre cies waar en hoe hij moest slaan. Na een flinke afranseling trok het slachtoffer een trui met lange mouwen aan. Zo kon niemand zien hoe erg ze was mishandeld. Als de verdachte rustig was, pro beerde ze met hem te praten. De Schiedammer had het moeilijk met het venverken van de dood van zijn broer. Ook zjjn autoritai re vader speelde een rol bij zijn geestestoestand. Het slachtoffer wilde haar vriend helpen en pro beerde regelmatig met hem te praten. Afgelopen juni bereikfen de mis handelingen een dramatisch dieptepunt. Opnieuw had het tweetal ruzie over dc manier van kleden. Weer begon de verdachte zijn vriendin te slaan en te schop pen. Dit ging uren door. Bij dc politie verklaarde de vrouw dat de Schiedammer haar op bed gooide en bleef slaan. „Je bent een hoer en je moet me pijpen," schreeuwde hij zijn vriendin toe. Uit angst deed ze dat. „Die avond bleef hij maar slaan. Ik voelde overal enorme pijn. Ik gilde het uit, maar hij hield zijn hand voor mijn mond. Ik kon niets doen. al leen maar gillen. Hij bleef op mün borst slaan." Na uren van mishandeling verliet de Schiedammer de woning om te gaan voetballen met zijn vrien den. De vrouw moest van hem het huis op gaan ruimen. Uiteindelijk belde ze haar vader. Samen met de huisarts ging hij zijn dochter ophalen. Hij trof zijn dochter vol ledig ontredderd en zwaar mis handeld in de huiskamer aan. De politie arresteerde daarna direct de verdachte. „Een verschrikkelijk laffe daad," zei officier van justitie mr. P. G. Blanken tijdens de zitting. „De verdachte was vele malen sterker dan zijn vriendin. De vrouw had niets in te brengen. Zij is fysiek en psychisch zwaar mishandeld door de man." De officier vond dat dc verdachte een flinke gevangenisstraf ver dient, ondanks dat uit psychologi sche rapporten blijkt dat de man tijdens zijn daden enigszins ver minderd toerekeningsvatbaar was en kampte met problemen met de verwerking van de dood van zijn broer. Hij eiste daarom een jaar gevangenisstraf en ver plichte reclassering. Zijn advocaat mr, M. van Zwieten vond dat haar cliënt met drie maanden voorarrest al lang ge noeg in dc cel had doorgebracht, Zij wilde dat haar cliënt psychisch wordt geholpen. Ook de verdachte zelf zag in dat hij moet worden geholpen. „Ik wil eindelijk eens een normaal leven leiden. Ik wil trouwen en kinde ren krijgen. Met hulp zal dat vast lukken." De rechtbank doet over twaalf dagen uitspraak. Maassluis Een inwoner van Maassluis kreeg gisteravond de schrik van zijn léven. Op het mo ment dat hij in zijn invalidenwa gentje op de Westlandseweg in Maassluis het zebrapad overstak, kreeg.hij pech. De wagen wilde niet meer voor- of achteruit, waar door het verkeer werd gestremd. Voorbijgangers hebben de man geholpen en hem naar huis ge duwd. Schiedam Vanaf een afgesloten terrein op de Westfrankeiandse- dijk in Schiedam hebben onbe kenden vijftien laskabels met een lengte van ongeveer 250 meier ontvreemd. Verder werd op de Nieuw Mathencsserstraat in Schiedam een graafmachine van het merk Meiroe Bobcat gestolen. Dc eigenaar deed gisteren aangif te van de diefstal. Vïaardingen/Maassluis Een 15- jarige jongen uit Vlijmen is gister ochtend opgepakt nadat hij een fiets had gestolen bij het NS-sta- tion Vlaardingen-Centrum. Twee andere verdachten wisten te ont komen. De drie jongens werden op heterdaad betrapt toen ze rond zes uur 's morgens twee fietsen uit de stalling haalden. Na een korte achtervolging gooiden de drie de tweewielers vanaf het bruggetje op de Westhavenkade in Vlaardingen en renden hard weg. Eén van hen is later in Maassluis aangehouden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1