11 Verbazing over derde slooponderzoek Binnenstad op de schop Verdachte pion in crimineel netwerk Rotterdams Dagblad Uitheemse rattenslang in Schiedamse tuin 'Gemeentewerken is voetbalclub die overtredingen spelers zelf wil beoordelen' Brandweer staat voor open brug Forse straf voor bijstandsfraude Zwartwerkers in Westland Vuurwerk in beslag genomen Rybewys kwijt Kapper licht verzekering op Fietsendieven opgepakt Inbreker aangehouden Shell wil met sportcomplex verkassen Waterweg -Vrijdag 25 oktober 1996 Maassluis De rechtbank in Rot terdam heeft een inwoner van Maassluis veroordeeld tot een ge vangenisstraf van veertien weken in verband met bijstandsfraude. Daar bovenop moet hij de ge meente Maassluis 46.000 gulden betalen. Dat is het bedrag dat hij via de bijstand heeft ontvangen, terwijl hij daar op grond van ande re inkomsten geen recht op had- Zijn partner, die betrokken is*ge weest bij de fraude, is veroordeeld tot 180 uur onbetaalde arbeid. Maassluis De sociale recherche van de gemeente Maassluis heeft de afgelopen zomermaanden het zwartwerken door by stands-cliën ten bij tuindersbgdrijven in het Westland onderzocht. Als gevolg daarvan zijn tien Maassluizers op gepakt door de sociale recherche van hur. woonplaats. Na verhoor zijn de inkomsten die zij "hadden verzwegen teruggevorderd. Aan de illegale arbeid is "meteen een einde gemaakt Vlaardingen Nog ruim voor de jaarwisseling heeft de politie gis teravond een 14-jarige VlaardLn- ger opgepakt die in het bezit was van illegaal vuurwerk. De jongen stak op het Mendelssohnplein een strijker af en bleek er nog vijftig op zak te hebben. De vijftig strij kers zijn in beslag genomen. De verdachte wordt doorgestuurd naar Buro Halt. Vlaardingen Een 47-jarige man uit Capelle aan den IJssel is gis teravond op de rijksweg A20 aan gehouden omdat hy onder in vloed van alcohol achter het stuur zat De man werd naar het politie- bureau overgebracht en daar bleek dat de Capellenaar zoveel had gedronken dat zijn rijbewijs werd ingenomen. De man kreeg daarnaast ook een proces-verbaai. Schiedam De 37-jarige Rotter damse eigenaar van een kappers zaak op de hoek van de Groene- laan en het Wilhelminaplein heeft bekend valsheid in geschrifte te hebben gepleegd. Na een brand in april waarbij de zaak volledig werd verwoest, heeft de Rotter dammer geprobeerd de verzeke ring voor 30.000 gulden op te ligh ten door valse facturen in te die nen. De man werd afgelopen week ontboden op het politiebu reau waar hij een proces-verbaal heeft gekregen. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand heeft overigens niets opgeleverd. Schiedam Twee I6-jarige jon gens, afkomstig uit Schiedam en Rotterdam, rijn gistermiddag op het Stationsplein aangehouden, nadat ze bij de fietsenstalling van het NS-station Sehiedam/Rotter- dam-West aan de Horvathweg een fiets probeerden te stelen. Een derde verdachte wist te ontko men. De politie werd over de dief stal getipt door een voorbijgan ger. De drie fietsendieven waren m de stalling druk bezig een slot te forceren met een steen. Toen ze de politie zagen, renden ze weg. Na een korte achtervolging kon den de agenten twee van het aan houden. Zij hehben een proces verbaal gekregen. Schiedam Een 21-jarige Rotter dammer is vanmorgen op de Schiedamseweg aangehouden. De man had in een snackbar aan de Korte Singelstraat ingebroken. De eigenaar van de snackbar, die boven zijn zaak woont, had de po litie gebeld omdat hij beneden vreemde geluiden hoorde. De da der van deze inbraak kon later na een tweede inbraak in een snack bar aan de Rotterdamsedijk op straat worden aangehouden. Door Carel van der Velden Schiedam Naast een raadscommissie en accountantsbureau Moret, Ernst Young heeft een derde partij onderzoek ge daan naar het in opspraak zijnde sloopbeleid van de gemeente Schiedam. Dat bevestigt een woordvoerder van de Dienst Ge meentewerken. Het derde rapport is opgesteld door VB-ae- countants, een vaste relatie van de gemeente Schiedam. De kosten voor het onderzoek moeten worden betaald door het Schiedamse gemeentebestuur. De raadscommissie sloopzaken is hoogstverbaasd over het onder zoek van VB, dat wordt uitge voerd op initiatief van de inmid dels gepensioneerde directeur H. G. de Block van de Dienst Ge meentewerken. Vooralsnog is on duidelijk of wethouder L. A. Haf kamp van meet af aan op de hoog te was van de opdracht. Hafkamp viert deze week herfstvakantie. „Ons onderzoek naar het aanbe stedingsbeleid van sloopklussen in Schiedam richt zich op gedra gingen van ambtenaren van Ge meentewerken," zegt woordvoer der Th. Schoenmakers van de commissie. „Ik heb er weinig be grip voor dat zo'n dienst vervol gens zelf een onderzoek instelt. Gemeentewerken gedraagt zich als het bestuur van een voetbal club dat de overtredingen van de eigen spelers op het veld wil be oordelen. Dat hoort de voetbal bond te doen." Schoenmakers (Platform Schiedam) deed onderzoek naar het sloopbeleid met de PvdA'ers Siljée en Reuderink. Het trio stuitte op tal van onvolkomenhe den bij het aanbesteden en de uit voering van sloopklussen in de gemeente Schiedam. In een eer ste tussenrapportage werd het sloopbeleid 'oncontroleerbaar en ondoorzichtig' genoemd. Het viel de zellbenoemde sloop- commissie op dat al het werk in de afgelopen twintig jaar onder een zeer klein clubje aannemers is verdeeld. Opdrachten worden veelal slechts mondeling ver strekt. Ten opzichte van de aan- neemsom worden regelmatig enorme kosten aan meerwerk door de sloopaannemers opge voerd. De specificaties ontbreken in de meeste gevallen in de dos siers van de Dienst Gemeente werken. De aanbestedingspraktijk wijkt af van de buurgemeenten Rotter dam en Vlaardingen. Klussen van enige omvang worden in deze ge meenten openbaar aanbesteed. Dit betekent dat iedere aannemer naar het werk kan meedingen. Deze methodiek is eerlijker, meent de sloperswereld. De op drachtgever heeft als voordeel dat door het toestaan van concurren tie een gemiddeld lagere prijs uit de bus rolt. Volgens wetenschap pers had de gemeente Schiedam miljoenen guldens kunnen bespa ren door anders aan te besteden. Aannemers In gesprekken met het Rotter dams Dagblad gingen sloopaan nemers een stapje verder dan de gemeentelijke sloopcommissie. Zij betichtten de gemeente Schiedam van 'corruptie'. Zij stel den dat het voor bedrijven die niet tot de 'inner circle' behoren onmogelijk is om in Schiedam aan werk te komen. Als er al eens openbaar wordt aan besteed, dan is dit volgens deze zegslieden slechts op papier. In de slopers wereld was reeds vóór de Europese aanbesteding bekend dat een sloopklus op het voormali ge terrein van scheepswerf Wil- ton-Fijenoord naar de Lekker- kerkse sloper Bik zou gaan, meld den zij. Het archief van de Dienst Ge meentewerken ontkracht deze be wering niet. Enkele van de groot ste aanneemcombinaties van Ne derland kregen van de gemeente een briefje dat zij niet hadden kunnen aantonen een klus van een dergelijke omvang aan te kunnen. Kleine aannemers moch ten wel meedingen naar het werk. Er zat een bedrijf bij met negen werknemers. De sloopklus verte genwoordigde uiteindelijk een waarde van 6,5 miljoen gulden. De zware beschuldigingen van de slopers vormden voor het college van b en w aanleiding een onaf hankelijk onderzoek uit te laten voeren. Bewust werd gekozen' voor Ernst, Moret Young, een accountantskantoor dat normali ter niet voor de gemeente Schiedam werkt. Daarmee was volgens het college iedere schijn van partijdigheid bij voorbaat voorkomen. Schoenmakers: „Ons onderzoek komt uit de raad, het hoogste or gaan van de gemeente. Vervol gens geeft het college opdracht voor een second opinion. Prima, zou ik zeggen. Ik heb er weinig begrip voor dat Gemeentewerken ook met een onderzoek komt. We kunnen ons niet voorstellen dat het inhoudelijk iets toevoegt," De drie onderzoeken zijn inmid dels gereed. Over de conclusies wil het college nog geen medede lingen doen. VlaardingenMet behulp van een moderne dragline en de aloude schop is deze week een sleuf ge graven in de Hoogstraat. Er moes ten nieuwe rioleringspijpen wor den neergelegd. De ENECO zag zijn kans schoon en profiteerde van de toch al open liggende straat. Het bedrijf gaf zijn werk nemers opdracht meteen de gas- en waterleidingen te vervangen. Het winkelende publiek heeft de zer dagen veel moeite om over de opgebroken Hoogstraat te lopen. Vooral voor Vlaardingers met de fiets aan de hand veranderde de winkelstraat in een steeplechase- parcours. De grondwerkers heb ben tot volgende week woensdag om de klus op de Hoogstraat te klaren. De verwachting is dat de overlast eerder dan gepland tot het verleden behoort. Winkeliers klaagden deze week direct over de slechte bereikbaar heid van de straat, die zware con currentie ondervindt van. het ver nieuwde Liesveld. Een woord voerder van ENECO heeft begrip voor deze klachten. „Om die re den voeren we de. werkzaamhe den zo snel mogelijk uit. Voor de betrokkenen is het heel verve lend, maar de2e klus moet echt geklaard worden. Wij moeten de levering van gas en water kunnen blijven garanderen. De leidingen die we vervangen zijn 20'n vijftig jaar oud. Langer uitstel zou niet verantwoord zijn." Met het gereedkomen van de klus De Hoogs- de enige plek Invlaardln- Blnnenkort verplaatsen de werk Westhaven- kade. Foto Roel Dijkstra op het stukje Hoogstraat tussen de Korte Hoogstraat en het Lies veldviaduct is het leed nog niet geleden in de Vtaardingse bin nenstad. Waren de Korte Hoog straat en de Burgemeester Pruis singel reeds weken opgebroken voor ondergronds achterstallig onderhoud, er staan meer klussen op stapel. Direct na het herstel van de werk zaamheden in de Hoogstraat ver plaatsen de activiteiten zich naar de Westhavenkade. Tussen de Korte Hoogstraat en de brug wordt het wegdek zo'n vier weken opengebroken. In januari is een ander stuk Hoogstraat aan de beurt, tussen de Korte Hoogstraat en de Afrol. Twee jonge Schiedammers hebben gistermiddag rond vijf uur. een uitheemse rattenslang ontdekt tussen de struiken in een tuin aan de Geert Reindersstraat in Schiedam. Omdat één van de jongens zelf in het verleden ook een rattenslang als huisdier heeft gehad, wist hij dat het zwart-gele dier niet giftig was. Hij bedacht zich daarom geen ogenblik, ving de slang en stopte hem in een zak. Toegesnelde politieagenten ontfermden zich vervolgens over het dier in afwachting van slangenexpert Ger Bouwman van de Rotterdamse politie. Die nam de rattenslang mee voor verdere verzorging, Waar het beest vandaan komt en hoe het in de tuin terecht is gekomen, weet de politie niet. Ook de eigenaar Is niet bekend. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen In de gemeente Vlaardingen gebeurde gistermor gen iets historisch. Een incident dat sinds mensenheugenis nog niet is voorgekomen. Met loeien de sirenes stonden twee brand weerauto's voorde open brug over de Oude Haven. Gelukkig was het loos alarm en hoefden de brand weerlieden hun slangen niet uit te rollen. Toch heeft het incident hen aan het denken gezet. Een woordvoerder van de Vlaar- dingse brandweer vertelt dat het voorzover hü het zich kan herin neren nog nooit is gebeurd. Ook de brugwachter, die inmiddels al zo'n 25 jaar de brug bedient, heeft nog nooit meegemaakt dat brand weerauto's met loeiende sirenes in hun vliegende vaart door geslo ten slagbomen werden gestuit. De woordvoerder van de brand weer vertelt dat in Rotterdam de brugwachters wel te horen krij gen als de brandweer uitrukt. Zo'n systeem is volgens hem ook in Vlaardingen mogelijk. Over hoe dat dan moet worden uitge- voerd weet hij niet. „We werden er gisteren voor het eerst mee gecon fronteerd. Nu gaan we er eerst over praten." Havenmeester G. van Bergen ver telt dat vroeger de brugwachter wel werd ingelicht over eenuitruk van de brandweer. De alarmcen trale van de brandweer meldde dan dat de brug dicht moest blij ven. Met de vernieuwing van de meldkamer is dat in het slop ge raakt. „Het is zo'n kleine kans dat de brandweer uitrukt als de brug open staat," zegt de havenmees ter. „Ik denk wel dat het een goe de zaak is als de instructies op de meldkamer van de brandweer worden aangescherpt. Dat moet niet zo'n probleem zijn. Er moet alleen aan gedacht worden." Door Bas van den Berg en Sander Snnnpmans Vlaardingen Shell is serieus van plan zijn in Vlaardingen. sportende medewerkers die lid zijn van de RQVS (Rotterdam se Ontspannings Vereniging Shell), te laten verhuizen van het sportcomplex De Vijfslui zen naar de Broekpolder, De oliemaatschappij wil deelne men in de aanleg van een sport-, en recreatiecomplex in het groengebiednuhetzogoed als zeker is dat een deel van de accommodatie moet wijken voor de toe- en afvoeiwegen voor een tweede tunnelbuis van de Beneluxtunnel,- Het voornemen van Shell brengt nieuwe ontwikkelingen met zich mee voor wat betreft de herstructurering van de veldsportsector in Vlaardin- gen. Want bij de verhuizing, naar de Broekpolder wordt ge dacht aan de realisatie van een sporthal en een zwembad, voorzieningen waar Shell op het huidige complex ook over. beschikt Omdat zich nu bit ten v.' de -iher-;'; structureringsplanner, - om" plotseling nieuwe perspectie ven aandienen^ is oud-hockey-, international Ron Steens .na mens een- adviesbureau inge- schakeld om de mogelijkhe den van integratie, samenwer kingen fusies te onderzoeken. Tfij doet dat in opdracht van-dé .gemeente Vlaardingen en*. Shell. Steens heeft inmiddels gesprekken gevoerd met ,de Broekpolderclub Deltasportèn CION, gevestigd aan de Mara-' thonweg. Maandagavond praat Steens met het bestuur van voetbalvereniging Fortuna, dat alleen van de huidige ac commodatie weg zegt te willèn als het -een vergelijkb aar com plex terugkrijgt Vreemde ogen Sportwethouder T W„,van der Steen- zegt het een goede zaak te" vinden dat een nietingetvy- de onderzoeker de .zaken op een rijfté zet;;;,Vmmde ogéh?:* kunnen wel.eens dwingen" reageert hy'; „De vraag is hoe veel Shell bereid is, mee te talen aan het nieuwe sport-en recreatiecomplex dat; in" de Broekpolder aan de zuidkant); zal ontstaan.. Ik heb begrepen dat Shell voor zijn medewer kers een multi-functionele sporthal en een zwembad wil laten neerzetten en verder een optie heeft op een atletiekbaan waarvan ook Fortuna gebruik kan maken. Een sporthal in de Broekpolder zou een uitste kende oplossing rijm nu er van alle plannen voor een derde hal nog weinig terecht is geko men. Of het plan, slaagt ora de ROVS-sporten te'laten integre ren in de VlaaTdingse georga niseerde sport, hangt af van de bereidheid van de. voetbal clubs om te verhuizen." Zie ook pagi&ia 13: Fortuna- voerzttter Arle Plomp: 'Er is sprake van een onteigenings procedure' DoorMenno Haddeman Rotterdam/Schiedam Een pion in een crimineel netwerk van prostitutie en uitbuiting. Zo pro beerde mr. J. H. L. I.-Hommerich zijn cliënt gisteren voor de Rotter damse rechtbank te typeren. Geen actief deelnemend bendelid zoals officier van justitie mr. A. M. Zwaneveld deed voorkomen. De verdachte zelf was zich van geen kwaad bewust en zwoor met zijn hand omhooggestoken dat hij nooit iets slechts heeft gedaan in zijn leven. Rechtbank-president mr. C. G. Nunnikhoven nam daar geen genoegen mee en wilde toch het hele verhaal horen. De 34-jarige Schiedammer M. D. werd dit jaar als laatste verdachte aangehouden in een groot onder zoek van het Rotterdamse Open baar Ministerie. Het speurwerk van het OM richtte zich op een bende die zich bezighield met mensenhandel, afpersing en ge dwongen prostitutie. De leider van de groep, tevens eigenaar van een bordeel in Rotterdam, werd een paar maanden geleden ver oordeeld tot zeven jaar gevange nisstraf. De Schiedammer werd er door de officier van justitie van beschul digd zeven prostituées te bewa ken. De meisjes waren afkomstig uit het voormalige Oostblok en te gen hun zin naar Nederland ge bracht. Om te voorkomen dat zij de benen namen moest de Schiedammer de meisjes bewa ken en begeleiden. Ook had de man volgens de offi cier een keer meegewerkt aan het ontvoeren en aftuigen van drie concurrenten van zijn baas. Het drietal werd opgewacht en meege nomen naar het bordeel. Daar werden ze gruwelijk mishandeld. Twee van de mannen werden in een badkuip in één van de afwerk- kamertjes van de hoerenkast ge gooid. De verdachte en zijn com- panen zijn toen op de twee slacht offers aan het dansen geweest, die daardoor zwaar gewond raakten. Advocaat mr. Hommerich wilde niet zoveel weten van de door de officier gedane aantijgingen. Vol gens de raadsman had zijn cliënt de meisjes nooit bewaakt of onder dwang meegenomen. „Mijn cliënt had schulden bij de baas van het bordeel. Om deze af te betalen is hij voor hem gaan werken. Niét langer dan een maand overi gens." Volgens mr. Hommerich werkte een aantal meisjes uit vrije wil als prostituée en wist de Schiedam mer niets van onderdrukking. „Mijn cliënt ging vaak met de meisjes uit eten. Hij bewaakte hen niet maar begeleidde ze. De vrouwen mochten ook te allen tij de bellen. Ze hadden dus makke lijk weg kunnen gaan." Ook hadden de prostituées vol gens hem in het bordeel alle mo gelijkheid hun ongenoegen ken baar te maken. „U weet net zo goed als ik," sprak de advocaat te gen de rechtbankpresident, „dat dit soort clubs wordt bezocht door allerlei soorten mensen. Ook hooggeplaatste figuren komen af en toe langs. De meisjes hadden, als ze werkelijk onderdrukt wer den door mijn diënt, makkelijk wat tegen hun klanten kunnen zeggen." Ook het in elkaar slaan van de drie concurrent-pooiers was vol gens de raadsman niet door de Schiedammer gebeurd. ".Mijn cli ënt was wel aanwezig en hoorde herrie achter in de zaak. Toen hij ging kijken zag hij wat er ge beurde, Van zijn baas kreeg hij te horen dat hij weg moest gaan en dat heeft mijn cliënt vervolgens gedaan." De officier gaf toe dat de Schiedammer niet de meest brute en hardhandige van de.bende was. Toch had hij zich volgens haar met zeer kwalijke zaken be zig gehouden. Zy eiste een gevan genisstraf van vier jaar. De advocaat van de Schiedammer vond dat overdreven. Hij meende dat zijn cliënt moet worden vrijge sproken voor de mishandeling van de drie pooiers. Een straf van vier jaar achtte hij te hoog voor wat er dan overblijft. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1