19» Er bloeit al een romance in Havenbogen Hervormde Gemeente op verkeerde been gezet Stadskraan geeft Vlaardingc. 300 jaar geschiedenis terug Kelder in Stadskantoor krijgt een betere koeling Kwekerij ogerold Man slaat ruit kapot Jongens vinden henneptoppen Nieuw wooncomplex 'vakantieparadijs'voor ouderen naast verzorgingshuis M.iU.UïW^ Rotterdams Dagblad Zaterdag 26 oktober 1996 m Schiedam De klimaatbeheer sing in de kelder van het stads kantoor is aan vervanging toe. In de ruimte is onder meer het re cente archief van de gemeente Schiedam gevestigd. De installa tie die de temperatuur en vochtig heid regelt is versleten. De appa ratuur dateert uit 1972, toen het stadskantoor werd opgeleverd. De vervanging kost 235.000 gul den. De nieuwe khmaatbe heerser komt op een andere plek in het gebouw, dat op dit moment ingrij pend wordt gerenoveerd. Zo wordt de vroegere keuken inge richt ais archiefbergruimte. Om deze reden komt de nieuwe instal latie op een andere plek. De inves tering wordt betaald uit de reser ve voor bijzondere werken. De verbeteringen in het stadskan toor hangen samen met de nieuw bouw op het stadserf. Aan de witte ambtelijke reus worden op dit mo ment naast een bibliotheek onder meer een archief, een theater en een bestuurscentrum gebouwd. De gemeente acht deze periode geschikt om het stadskantoor eveneens aan te passen aan de ei sen van de tijd. Als onderdeel van de vernieuwing is de eerste verdieping uit het stadskantoor inmiddels gesloopt. Hierdoor is een begane grond met een zeer hoog plafond onstaan. In deze ruimte verrijst een bezoe kerscentrum, waar alle gasten van de gemeente Schiedam wor den opgevangen. De gemeenteraad beslist aan staande maandag over de investe ring in de klimaatbeheerser. Vori ge maand stelde de gemeente al geld beschikbaar voor drie nieu we liften in hét-stadskantoor. Schiedam De politie heeft gis terochtend na een klacht een hen nepkwekerij aan de Goeman Bor- gesiusstraat in Schiedam opge rold De naast de kwekerij woon achtige Schiedamse zag maden op haar trap lopen. De politie stel de een onderzoek in en vond bij de buurman in huis een kwekerij met ongeveer 750 planten. Waar de beestjes vandaan kwamen Is niet bekend. De planten zyn in beslag genomen en vernietigd. De eigenaar is nog niet gevonden. Schiedam Een agressieve Schiedammer heeft gisteroch tend op het Overschieseplein in Schiedam de voorruit van een po litieauto kapot geslagen.'De man richtte zjjn woede op de auto van de agenten nadat zij hem tot de orde riepen. De man had ruzie ge kregen mei zijn vrouw en stond die op het plein uit te schelden. De agenten wilden daar wat aan doen. De man is na zijn woede-uit barsting meegenomen naar het bureau. Schiedam Vier jongens van elf en twaalf jaar hebben gisteren op de 's-Gravelandseweg in Schiedam een zak met hennep topjes gevonden. De speurneuzen belden direct de politie. Die heb ben de zak opgehaald en ter ver nietiging naar de ONS gebracht. De knapen zijn hartelijk bedankt. Door Danielle Hermans Schiedam Ze hebben niet alleen een splin ternieuwe woning die van alle gemakken is voorzien, maar ook een eigen zwembad, fit- heidseentrum. zonnebank, binnentuin en midgetgolf- en jeu de boulesbaan. Normaal gesproken is deze luxe leefwijze alleen voor behouden aan de allerrijksten, maar de bewo ners van wooncomplex Havenbogen aan de Nieuwe Haven in Schiedam vormen een ge lukkige uitzondering. Tegen een schappelij ke huur wonen zij voor de rest van hun leven in een waar 'vakantieparadijs'. „Ik heb vaak het idee alsof we in een mooi hotel verblijven en dat het over twee weekjes allemaal voorbij is. Maar hel duurt nu al vier maanden," vertelt bewoner Kees van der Geer (66) enthousi ast. Hij dobbert dagelijks ont spannen rond in het warme ■zwembadwater. „Ik voel me een ander mens. Ik heb een longaandoening en kamp daarnaast met nogal wat overge wicht. Sinds ik hier woon en elke dag twee keer een uurtje zwem, ben ik al acht kilo kwijt. Ik kan weer wat meer. Maar ik ben er nog niet hoor, ik weeg nog altijd 116 kilo," vertelt hij openhartig. Het zwembad van 16 bij 8 meter met een maximale diepte van 1.40 meter is volledig afgestemd op het gebruik door ouderen. Er is een extra brede trap met leunin gen om in het water te komen en speciaal ontworpen kleed- en doucheruimten. De temperatuur van het water wordt opgestookt tot dertig 'gra den. Naast het bad is een zonne terras ingericht met rotanstoelen, geel-wit gestreepte kussens en groene palmen in witte kruiken en uitzicht op de binnentuin. De vrolijke, zonnige kleuren van het complex geven het geheel een mediterraan tintje. In de aangrenzende clubbar ont moeten de bewoners elkaar regel matig, Vaste klant is de sportieve Jan van Vessèm (64). Hij verzorg de zeven jaar lang zijn zieke Havenbogen- bewoner Kees van der Geer (links op de foto) leeft zich twee maal daags uit in'zijn' zwembad. Hij prijst zich ge lukkig om In 'zo'n mooi ho tel'te wonen. Foto Dermis van der Wel/Roel Dijkstra vrouw en lijkt, sinds hij in de Ha venbogen woont, aan een tweede jeugd begonnen. Jan: „Het lijkt hier wel 'Sporthuiscentrum'. Elke morgen en avond ga ik trainen in de fit ness-ruimte, tussendoor drink ik koffie in de bar en daarna trek ik nog wat baantjes in het zwembad. Ik kom gewoon tijd tekort. Ik heb een caravan in Brabant, maar daar ben ik sinds ik hier woon niet meer geweest. Geen behoefte aan. Hier heb ik het zo naar m'n zin. daar zijn geen woorden voor. Het is één grote familie, net zoals voor de oorlog. Toen ik twee weken ge blesseerd was, kwamen veel be woners op bezoek. Dat is gewel dig." Ook J. Verveer, hoofd stafbureau van het woon-, zorg- en diensten centrum Frankeland beaamt dat er sprake is van een goede sfeer onder de bewoners van het nieu we wooncomplex. „We zijn nog maar een paar maanden geopend en zijn blij dat de bewoners nu al zo goed hun draai hebben gevon den. Het is eigenlijk één groot dorp," concludeert Verveer. Havenbogen grenst aan het ver zorgingstehuis Frankeland en wordt via een overdekte gang ver bonden. Sinds de doorgang klaar is, vinden ook steeds meer bewo nersvan het verzorgingstehuis en de aanleunwoningen de weg naar de Sport-en Recreatieclub. Verveer: „Vooral de mensen bo ven de 75 jaar moeten in het begin worden gestimuleerd om bijvoor beeld te komen zwemmen. Zij hebben altijd hard gewerkt en zijn niet gewend om van het leven te genieten. Dan zie je ze voor de eerste keer angstig en met zwem- bandjes om in het water stappen. Maar als ze dan de smaak te pak ken hebben, komen ze elke week terug. Of ze nodigen hun klein kinderen uit om een keer met ze te komen zwemmen. Dat is toch geweldig?" De heer Klink die bijna 92 jaar oud is, ging vorig week voor de eerste keer sinds lange tijd weer zwemmen. „Nou ja, zwemmen. Ik kan niet meer zoveel. Maar als ze me weer eens komen helpen, wil ik nog wel een keertje," vertelt hij in de clubbar. Een andere mevrouw op leeftijd meldt trots dat ze al drie slagen heeft gezwommen in het diepe bad. „Ik was vroeger zwemin- structriee en kon rustig drie kilo meter baantjes trekken. Toen ik een beroerte kreeg, was dat na tuurlek afgelopen. Sinds een tijd je ga ik elke vrijdag zwemmen. Al doen m'n benen het niet goed meer, ik ga toch vooruit. En ieder een is zo aardig," vertelt ze tevre den. De bewoners van Havenbogen kunnen naast alle ontspannings- faciliteiten ook gebruik maken van de zorg- en servicepakketten op maat van Frankeland. Daar naast hebben zij recht op de regu liere thuiszorg. Deze combinatie van wonen, zorg, welzijn en recre atie lijkt aan te slaan bij de oudere doelgroep. Havenbogen wordt woensdag 30 oktober officieel ge opend. „De mensen staan in de rij. Laatst hebben zich honderd gegadigden gemeld voor één woning. De men sen die er wonen beschouwen zich echt bofkonten. Ze zjjn vrese lijk trots en laten familieleden uit het hele land overkomen om ze in het gebouw rond te leiden," weet Verveer. „Er is zelfs al een roman ce ontstaan tussen twee bewo ners," verklapt een medewerkster van de bar. „Zij zwommen elkaar als het ware tegen het lijf." Door Ben van Haren Vlaardingen Vandaag krijgt Vlaardingen een kolossaal indus triemonument terug. Voor de deur van het Visserijmuseum aan de Westhavenkade wordt de zes tien meter hoge houten stads kraan in gebruik genomen. Hij herinnert aan het ruim drie eeu wen oude bestaan van een ge meentelijke hijskraan in toen Neerlands grootste vissersplaats. Het nieuwe exemplaar, dat een hijscapaciteit van vier ton heeft en vanmiddag de grote mast uit het museumschip VL 92 Balder zal tillen, is een eikenhouten re plica van de in 1858 ontworpen iaaxste nouxen stadskraan van Vlaardingen. Hij is in een jaar tijd aan de hand van de oude bouwte kening gemaakt door molenma ker Rob Batenburg van de Stich ting Restauratiewerkplaats Schiedam. De opdracht aan timmerman/mo lenmaker Abraham Bubbezon in Vlaardingen om een nieuwe houten kraan te maken voor 4.525 gulden was in 1858 overigens een noodgreep, Anderhalf jaar eerder had de gemeenteraad namelijk al besloten, dat de zesde stadskraan van ijzer zou worden. Burgemeester H. P. van der Drift had in de vergadering van 26 no vember 1856 de gemeenteraadsle den overtuigd door hen een ver molmd onderdeel van de in 1815 gebouwde kraan te tonen. Stads architect M. van der Snoek (in de huidige tijd zou men hein direc teur Stadswerk noemen) kreeg opdracht te informeren naar de mogelijkheden voor de bouw van een ijzeren kraan. Modern De in het vak van timmeren en houtbewerken opgegroeide top ambtenaar achtte zo'n moderne ij zeren kraan niet geschikt voor het vermasten van de schepen. Het was tenslotte al sinds 1625 in Vlaardingen gedaan met houten kranen. Dus maakte hij een be stek voor een nieuwe kraan met als prijskaartje 3.850 gulden. De in scheepsbouw, koopvaardij, haringhandel en visserij werkza me leden van het Vlaardingse Den Haag/ScKledam De Her vormde Gemeente m Schiedam Is op het verkeerde been gezet over de hoogte van de subsidie voor de restauratie van de Waag ..op de hoek Lange Kerkstraat/ -'Nieuwstiaat De gemeente Schiedam heeft de Hervormde Gemeente niet verteld dat de subsidie wel eens Veel lager kon uitvallen. Deze kritiek kreeg gemeente ambtenaar ir.-D.A. Zweijtzer gisteren te horen bij de Raad .van State, van Wijnholt tijdens een door de Hervormde - Gemeente aangespannen be roepszaak. De Hervormde Ge meente stapte naar de Raad van State, omdat Schiedam bijna 2P00 gulden reeds uitbetaalde subsidie terugvorderde. De wer kelijke strop is nog groter. Bij de restauratie in 1990 ging de Jcerk uit van een subsidie van de zijde van de gemeente van 75.000 gulden. In werkelijkheid bedroeg de subsidie niet meer dan 28.000 gulden. Het verschil staat sinds die tijd als vordering op de balans van de kerk en vormt een last voor de dagelijks exploitatie. Voorzitter ir. K. Houweling van het College van kerkvoogden zegt dat de restauratie zou zijn uitgesteld als in 1990 de werke lijke hoogte van de subsidie be- kend was geweest. „Op dat mo ment konden wij niet vermoe den dat een Veel lager bedrag uitgekeerd zou worden," aldus Houweling?. Woordvoerder Zweijtzer van de gemeente' zegt dat de toezeg ging, van 75.000 gulden niet ze ker was. Pas op het moment dat het rijk de hoogte van haar bij drage bekend maakte zou de ge meente haar aandeel in de kos ten van de restauratie definitief vaststellen. Staatsraad Wijnholt was echter met overtuigd door het verhaal van de- gemeente. „Moet de gemeente niet vertel len dat de subsidie veel lager kan uitvallen en er op grond van de regels van het rijk niet meer inzit" zei hij gisteren. De Raad van State laat over eni ge weken weten of de gemeente Schiedam alsnog meer subsidie moet betalen voor de restauratie van de Waag. 4. stadsbestuur miste aan zijn ont werp nieuwe technische vindin gen, zeiden ze. Raadsleden en burgemeester en wethouders gin gen dus zelf op informatie uit. B en w vroegen offertes aan diver se fabrikanten van ijzeren kra nen. Van Enthoven Co uit Den Haag deed een aanbieding voor vervaardiging en plaatsing van een kraan voor 7589 gulden. Met die bijna eens zo dure prijs ging op 1 april 1857 de gemeenteraad akkoord. Toen vier weken later echter de firma Nering Bogel uit Deventer een offerte van 7200 gulden deed, met bovendien een jaar garantie, besloot het stadsbestuur hierop in te gaan. De m de arm gehomen Rotterdamse deskundige, C.W. van Capellen, keurde echter het funderingsvoorstel van Nering Bögel af. Na veel heen en weer ge praat sloot pas op 29 januari 1858 Vlaardingen het definitieve con tract met de fabriek in Deventer af, dat ook goedkeuring kreeg van Gedeputeerde Staten. Ruim twee maanden later viel het besluit om de üzeren kraan enkele meters ten zuiden van de inmiddels bouwvallig geworden, maar nog wel in gebruik zijnde, houten kraan op te bouwen. Kort daarna liet Nering Bógel we ten, dat het niet in staat was de nieuwe kraan in september ge bruiksklaar op te leveren. Het zou maart 1859 worden. Dat was aan leiding voor de gemeenteraad om van een ijzeren kraan af te zien. In oktober kon Abraham Bubbezon een nieuwe houten kraan opleve ren. Discussie Bijna dertig jaar later speelde de discussie ijzer of hout opnieuw, toen Bubbezons kraan verrot tingsverschijnselen vertoonde. Gemeentewerken kreeg uiteinde lijk opdracht in eigen beheer de stadskraan recht te zetten en een grondige opknapbeurt te geven, waarbij onder meer de kraanbalk werd vernieuwd. Hij heeft het daarna nog 22 jaar volgehouden. In 1908 werd hij vervangen door een ijzeren kraan van Stork uit Hengelo. In 1938 ging die eerste ijzeren, maar laatste stadskraan naar de nieuwe scheepswerf van A. de Jong aan de Hoflaan. Toen kwam na ruim drie eeuwen een einde aan het instituut stads kraan in Vlaardingen. Opdracht voor de bouw van de eerste 'craen ten dienste van de visscherie en de andere ingesete- nen deser stede' gaf de Vlaar dingse vroedschap op nieuwjaars dag 1625 aan de baljuw, de schout en de burgemeesters. De kraan moest vervaardigd worden naar het model dat stadsarchitect Claes Pietersz. had gemaakt. Hij kwam te staan aan het nu niet meer bestaande Steiger, in het verlengde van de Smidssteeg on geveer op de plek waar nu Aen klein ijzeren kraantje plezierboot- jes uit het water tilt. Achttien jaar later koos het in scheepsbouw en visserij groeien de Vlaardingen voor een steviger exemplaar. Deze 'massive en be- quame' kraan kreeg een plek op de Westhavenplaats tegenover wat later Khansteeg is gaan he ten. Hier hield de gemeente Vlaardingen tot 1938 een kraan in stand. De tweede houten kraan hield het 43 jaar uit en de derde 29 jaar. De meeste dienstjaren had de in 1715 voor 1701,60 gulden gebouwde vierde kraan, die het precies hon derd jaar uithield. Omdat in 1749, toen de staander was verzakt bij het lichten van een mast van een grote schuit. De laatste houten stads kraan aan de Westhaven plaats deed tot 1908 dienst. Foto Stadsarchief Vlaardingen voor 1399 gulden eraan is vertim merd, tellen ze in Vlaardingen de volgende 66 jaar dat hij dienst deed echter niet mee. Zijn in 1815 door de Dordtenaar David de Rid der gebouwde opvolger wordt daarom als zesde stadskraan ge teld. Hij is na 43 jaar vervangen door de laatste 51 jaar dienstdoen de houten kraan, waarvan de re plica vandaag honderden meters zuidelijker langs de Oude Haven als werkend monument in ge bruik wordt gesteld. 'Bron; 'Om een bevaeren schip te maecken', geschiedenis van de Vlaardingse scheepswerven, au teur MatthijsA. Struijs. TJa7o(S| Zaterdag 26 oktober SCHIEDAM Grote Kerk. Orgelconcert, 15.00u. Jubileumconcert, 20.00u, Dc 4 Mo lens. Dansavond, 19.30u. Dr. Schaepmansingel. Rommelmarkt bij speeltuinvereniging, 14.00u. Teerstoof. De glimlach en de bom vanAmoHu)bers,20.00u. Filmhuis. Heavy, 21.30u. De Harg. Optreden DuoFratresCorana, 14.00u.avy (Ja mes Mangold), 20.30u. Podium. RosweH,22.00u. VLAARDINGEN DC West The-dansant, 14.QÖU. Schiespoor. Rangeerprogramma, 10.00-16.G0u. Stadsgehoorzaal. Ver van alles door de Dopesgezinde Gemeente, 20.00u. MAASSLUIS Groote-ofNIeuwKerk.Concertdne pnjsvvm naars Govert Van Wijnorgel- concours, 20.15u. HOEK VAN HOLLAND WV. Historische Toertocht, 13.00- 17.00u. De Houtsnip. Open dag, 13.30-17.00u. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg Gr.z. Voorjaarsontwaken, 20.15u. Zondag 27 oktober SCHIEDAM Dc 4 Molens. Koffie-inloop, 11.00- 13,OQu. Contactmiddag en ruil beurs, 13.30-16.00u. Dc De Woud- hoek. Openmiddag, 13.30-16.30u. De Erker. Interculturele manifesta tie, 12.00-18.00u. Stedelijk Mu seum. Duo Modemr 1430u„ Teer stoof. Stnjd om de Gouden Neuzen Trofee,, 14.00u. Podium. De zondag anders, 21.30u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Anna Paulownar de Russische Oranje door Nel Kars, 15.00u. MAASSLUIS De Vloot. Open maaitijd, 12.ÖÖU. ROTTERDAM De Doelen Gr.z. Zondagochtend concerten, llu. Swing Dixieland, 20.15u. Maritiem Museum Prins Hendrik. Piratenweekend, llu. ROTTERDAM Calypso 1: Trainspotting' (16) dag. 6.45-9.30, ma.di.ook 1.15-4. Ca lypso 2: 'Lang leve de koningin' (al) dag. 1.15-4-6.45. 'Dezeemeerman' (af) dag.9.30. Calypso3: 'Jude' (16) dag. 6.45-9.30, ma.di.ook 1.15-4. Cinerama 1: 'Independence Day* (12) dag. 12.15-3.15-6.15-9.15. Cinerama 2: The nutty professor" (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 3: Twister" (12) dag. 1,15-4- 6.45-9.30. Cinerama4:'Phenome non' (al) dag, 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 5: The Rock' (al) dag. 6.15- 9.15, ma.di.ook 12.45-3.30. Cor so: 'Independence Day' (12) dag. 2- 6-9.15. Imax Theater: 'Special Ef fects' (al) dag.(beh.ma.) 2-4-8.15, ma.alieen 8.15. 'Survival Island' {al) dag. (beh.ma.)3,do.vr.za.zo,ookl. '2-in-l show' (al) di.wo. 12. 'independence Day' (12) dag. 5.15- 9.15 do.vr.za.zo.ook 10.15. Ven ster 1: 'Chacun cherche son chat' (16) dag-(beh.ma.) 8-10. Sneak. Preview, ma. 10. Venster 2: 'Kwai- dan' (16) ma.di.wo.7.30, do- .vr.zo.wo.ook 2. 'Black Rain' do.vr. 7.30. 'Rising Sun' do. 10. The cere mony'vr.10. 'House without a dining table' zaJ.30. T'Empire de la pas sion' za.lO. 'Harakiri' zo. 7.30. 'Samurai Rebellion' zo.10. 'Dodes'kaden' rna.10. 'Himatsun' di, 10, Vrouw in het zand' wo.10. Venster 3: 'Breakingthewaves'(16) dag. 7.30, do.vr^o.v/o.ook2. Train spotting' (16) dag. 10.30. Venster 4: 'A couch in New York' (at) dag. 8- 10.15, do.vr.zo.wo.ook 2.30. Lu- mlère 1: The nutty professor' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Mission: Impossible' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30.LumIère3: The Quest" (16) dag. 6.45-9.30, ma.di .ook 1.15-4. Lumière 4: 'Striptease' (12) dag. 6.45-9.30, ma.di.ook 1.15-4. Pathé 1: 'Independence Day' (12) dag. 11.50-2.50-6-9.10. Pathé 2: 'Last standing man' (16) dag.11.20-2-4.30-6.45-9.20. Pa thé 3: 'Fargo* (16) dag.5.05-7.25- 9.45, ma.di.ook 11.30-2.30. Pathé 4: Twister' (12) dag. 11.10-1.45- 4,20-6.55-9.30. Pathé 5: Thenut- ty professor' (al) dag. 11.40-2.35- 4.55-7.15-9,50, Pathé 6: 'Atime to kilt' (16) dag.11.35-2.50-5.55-9, Pathé 7: Tin Cup' (al) dag. 11.30- 2.2Q-6.20-9.2Q. Nachtvoorstettingen: Lumière 1: 'Independence Day' (16) vr.za.0Ö.15.Luinière2:,ChainReac- tion' (16) vr.za.00.15. Lumière 3: 'Eraser' (16) vr.za.00.15. Lumière 4: 'Crying Freeman' (16) vr.za.00.15. Klndermatmees: Calypso 1: 'Ja mes and the giant peach, do.vT.za- .zo.wo.1.15-4. Calypso 3: 'My life as a dog'do.vr.za.zo.wo.1,15-4. Ci nerama 5: 'Babe' (N) do.vr.za- .zo.wo. 115-4. Lumière 3: Tom and Jerry The Movie' (N) do.vr.za.zo.wo. 1.15-4. Lumière 4: 'A Goofy Movie' (N) za.zo.wo.1.15-4. Pathé: Toy Story' (N) do.vr.za.zo.wo.11,30- 110- 2 ^Q.LbhÏsicü 1: 'Samba Sa- tad'zo. 3.30. Venster 1; 'Anton'do. 2. 'Het zakmes' vr. 2. 'RudyRacebig' zo.2. 'Dejongendienietmeerpraat- te" wo. 2, Venster3: 'Jamesand the giant peach' do.vr.zo.wo. 2.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1