14 Kwijtschelden moet op grotere schaal Schaakbond is blij met Verenigingstext op tv Mythologische beeldentuin bij Humanitas Irritaties op A15 over te hard rijden vrachtverkeer 'Rotterdam heeft dijk van een imago-probleem' Luchtlijn naar Hamburg is weer in ere hersteld Ijjfkr*|- ;,y pj c b vfil SoZaWe-directeur Krosse wil strijd aan met waterschappen en particuliere schuldeisers Onedin- driemaster in haven Aidspastor in Wichmanhuis f Overvaller met nepbom gepakt Rotterdams Dagblad j Dinsdag 29 oktober 1996 PoorCanis Zijimam RotterdamAls het aan de 18-ja- rige Arno Bonte ligt zullen de 2600 leden van de Rotterdamse Schaakbond (RSB) in de toe komst via een honderdtal pagi na's op Verenigingstext op de hoogte worden gehouden van bondsnieuws, uitslagen van toer nooien, wedstrijdinformatie: en eompetitiegegevens. Alles dat ze daarvoor nodighebben is een tele visietoestel en en druktoetstele- foon. Bij wijze van proef laat Spirit, de Rotterdamse aanbieder van inter actieve diensten, voetbalver eniging Spijkenisse, handbalver eniging Snelwiek, voetbalclub Spartaan *20 en de RSB pagina's voor Verenigingstext vullen. Bonte stuurt hij bijna dagelijks via een modem met de computer informatie naar RSB-tekst. De leden van de zestig bij de RSB aangesloten schaakclubs kunnen na overmorgen, als Vereni gingstext van Spirit officieel start, tegen lokaal telefoontarief RSB- tekst op hun televisiescherm vin den. Van de leden bevindt zich 85 procent in het gebied, waar Stads- of Regiotext (de teletekstservice achter het kanaal van Stads TV en de kabelkrant van het Rotter dams Dagblad) is te ontvangen. En Bonte schat dat negentig pro cent daarvan toetsentelefoon en televisie (met teletekstmogeiïjk- heid) heeft. Bonte heeft een introductiepagi na vol geschreven en enkele pagi na's actueel regionaal schaaknieuws. I. L. Stolk van de vereniging Sehiebroek/Westen Regina is gekozen tot nieuwe pen ningmeester van de RSB en de 100-jarige vrouwelijke schaker K Roodnat uit IJsseïmonde is on derscheiden als Ridder inde Orde van Oranje Nassau. Nieuwe lan delijke en regionale reglementen zijn op RSB-tekst te vinden en na tuurlek een wedstrijdkalender, adressenlijst en uitslagen. In totaal heeft Bonte honderd pa gina's gevuld, hetgeen de bond honderd gulden per maand zou kosten. Bonte: „Op de oude ma nier via het bondsorgaan De Spie gel krijgen de leden pas na een maand de uitslagen van de com petities onder ogen. Nu kan dat in principe nog dezelfde dag. De kosten zijn ook beduidend lager. Per jaar kost De Spiegel ons nu in clusief verzenden achtduizend gulden." Volgens Bonte heeft het bondsbe- stuur echter nog enige reserves bjj aansluiting bij Vereni gingstext „Ze zien er wel het nut van, maar willen maar vijftig pagi na's per maand," legt hij uit. „Dat is veel te weinig om actuele infor matie te geven. Als ze niet met mijn voorstel om maandelijks honderd pagina's te nemen ak koord gaan, roep ik een algemene ledenvergadering uit en leg ik het de verenigingen voor." Bonte is zeer te spreken over de mogelijkheden x'an Vereni gingstext. Maar hij heeft Spirit geadviseerd ervoor te zorgen dat de gebruikte letters in kleur in beeld kunnen komen. En hij wil ook kleurendiagrammen om stel lingen op schaakborden in beeld te kunnen brengen. „Ze proberen ervoor te zorgen," veftelt Amo Bonte. Spirit is zes jaar geleden opge richt door de gemeente Rotter dam om burgers en ondernemers kennis te laten maken met nieu we vormen van informatiever spreiding. Na te zyn begonnen met videotekstdiensten hebben de leveranciers van interactieve media inmiddels hun activiteiten uitgebreid richting teletekstdien- sten en Internet, Spirit onderhoudt en exploiteert Stadstext, de teletekstdienst ach ter het kanaal van Stads TV/Rot- terdams DagbladTV en Service Channel, waarin de kijker het lo kale nieuws, (deel-)gemeen- tenieuws en politienieuws vindt. Daarnaast staan duizenden vaca tures van het Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening (RBA) op de ze teletekstdienst. Ook de vacatu- Tes van vijftien uitzendbureau's zijn er te vinden. Via een intern registratiesysteem wordt iedere dag de ingevoerde informatie overgezonden naar de 'teletext- host' en de 'Intemetserver'. Meer dan zevenhonderd pagina's zijn gevuld met informatie van in stellingen en bedrijven uit de re gio. Onderzoek van begin dit jaar wijst uit dat dagelijks 55.000 men sen naar Stadstext kijkenDe kijkcijfers van Regiotext, zoals de teletekstdienst heet' in de ge meenten buiten Rotterdam, zijn nemers het project dat een plekje in het Imaxgebouw moet krijgen nu noemen) het educatieve ele ment heel belangrijk. „Dat kan ook best," zegt Van Daele, „maar zorg dan wel dat het met meer dan voldoende fun en entertainment is omgeven." Heel belangrijk is het ook, zegt de directeur van het park in Kaatsheuvel,'dat de kin deren erdoor zijn geboeid. Als het even kan al voor ze er een stap hebben gezet. „Want zij bepalen naar welke attractie er wordt ge gaan. Je moet hen met iets weten te grijpen. Dat lukt nu niet. Welk kind wil een dagje uit naar Rotter dam? En als je nu de jeugd niet bereikt, lukt dat straks ook niet met de volwassenen." De vereniging Waterstad ziet vol op mogelijkheden voor het ge bied. Er zijn voldoende trekkers, Waar het om gaat is die attracties goed met elkaar te verbinden. Daar zou de gemeente een actie vere rol in moeten spelen. Maar die, klinkt het verwijtend, heeft verzuimd Waterstad af te maken en is te snel begonnen met het richten van de pijlen op de Kop van Zuid en zelfs de Binnenrotte. Van Daele is het niet eens met de visie van de vereniging. „Wat wil den jullie dan verbinden, musea? Jullie probleem is dat jullie steeds maar cultuur en recreatie willen vermengen. Dat werkt niet. Die kracht is onvoldoende om toeris ten naar Rotterdam te trekken." Waterstad is te grootschalig en te divers. Het ontbeert bovendien een toeristisch hart, aldus Van Daele, die zes jaar geleden samen met enkele andere Efteïing-men- sen een toeristische, overdekte at tractie voor het Wijnhavengebied uitdacht. Daar is nooit iets mee gebeurd. „En wanneer daar straks wat horeca en woningen komen wordt een historische blunder be gaan. Dan kun je het verbeten daar nog een toeristisch hart van te maken, waar heel Waterstad van mee zou kunnen profileren." Waar het Rotterdam aan ont breekt, aidus Van Daele, is een duidelijke toeristische identiteit. Een doorslaggevende reden om de stad te bezoeken. „Dat zal ook Asklepion niet kunnen zijn. Het kan hooguit een van de redenen worden. Er is veelmeer nodig. An ders wordt het nooit wat met Rot terdam" Door John Bunte Rotterdam De deskundige spreekt en Waterstad hangt aan zijn lippen. Op de Efteling mag je jaloers zijn. Het is een toeristische attractie die staat als een huis. Di recteur A. L. R. van Daele is in Rotterdam om de vereniging Wa terstad van advies te dienen. Van zijn verhaal hoef je niet VTolijk te worden. „Rotterdam heeft geen toeristische identiteit en kampt met een dijk x'an een imago-pro bleem." Het is een prettige toevalligheid. Juist in de week dat de Rotter damse gemeenteraad een besluit moet nemen over het medisch pretpark Asklepion heeft de ver eniging Waterstad een werkcon ferentie belegd over de vraag hoe het nu verder moet met dit ge bied. Vindt Van Daele dat de poli tiek uiteindelijk toch het licht op groen moet zetten of is die twaalf miljoen weggegooid geld? Altijd doen, zegt hij. Het Asklepion-con- cept is prachtig en biedt volop mo- gelijkheden. Maar Rotterdam moet niet de illusie hebben dat de toeristen daardoor opeens en masse de weg naar de Maasstad weten te vinden. Even eerder heeft hij al aangege ven waar toeristische mega-at- traetïes aan dienen te voldoen. „Het publiek komt om een onbe zorgde dag te hebben. Ze willen fun. Je hebt dus eerst een goed verhaal nodig om ze te verleiden. Het is daarom van het grootste be lang dal de attractie een volstrekt eigen identiteit heeft, zoals bij de Efteling nog steeds de sp',nokjes als basis fungeren." Is het daarom mis gegaan met Ar- cheon, wil iemand weten. Nee, stelt Van Daele, dat heeft weer een andere reden, „Men is er.daar niet in geslaagd een echt attrac tiepark neer te zetten. Het was veel te educatief. Het is een fout, die je in Nederland steeds ge maakt ziet worden. Hier moet mensen altijd zo nodig iets wor den geleerd. Het is een belachelij ke gedachte. Daar hebben men sen helemaal geen interesse in. Laat ze toch plezier maken, wat is daar nu mis mee? Entertainment, dat is waar het bij toeristische at tracties om draait" Toch is juist by Asklepion (of The Magic Of Life, zoals de inititatief- hierby niet meegerekend. In to taal krygen zeshonderdduizend huishoudens doorgifte van deze teletekst. De interactieve diensten van Spi rit, gespecialiseerd in het koppe len van databases en informatie van bedrijven aan teletekstdien- sten en Internet, werken met druktoetstelefoon en teletekstte- levisie. Toegang krijgt men door af te stemmen op Stadstext of Re giotext en het bellen met een lo kaal telefoonnummer. De druk toetstelefoon fungeert als toetsen bord voor de bediening. Ruim 250,000 pagina's informatie en transactiediensten zyn beschik baar voor de kijker. Naast selec tief zoeken in vacaturebanken, kan men teleshoppen bij de Edah op het DWL-terrein, televeizeke- ren bij het Zilveren Kruis en ge richt zoeken naar tweede-hands auto's via Autobase (gemiddeld zijn er 2500 'occasions'). Maande lijks worden de interactieve dien sten meer dan vijftienduziend keer bekeken. Staatssecretaris Kohnstamm (Binnenlandse Zaken) en wethou der Den Oudendammer (Sportza ken) geven donderdag de aftrap voor Verenigingstext, dat een uni cum voor Nederland is. Hierna start Spirit Interactieve Diensten, dat eigendom is van het Rotter dams Dagblad, energiebedrijf ENECO en de gemeente Rotter dam, met de werving van vereni gingen. Informatie via telefoonnummer: (010)4000666. Door John Bunte Rotterdam Wanneer Rotterdamse minima straks voor een (bijna) volledige kwijtschelding van gemeentelijke heffingen in aanmerking komen mag het niet zo zijn dat zy elders nog steeds 'het volle pond' krijgen voorgeschoteld. Evenmin mag het gebeuren dat het op die manier in bezit gehouden geld meteen wordt geclaimd door postorderbedrijven of andere particuliere schuldeisers. Volgens directeur drs. J. H. Kros se van de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SoZaWe) zal kwijtschelding als onderdeel van het gemeentelijk armoedebeleid straks op veel grotere schaal moe ten plaatsvinden. „Het mag niet zo zyn," zegt Kros se, „dat de betalingscapaciteit straks andere richtingen uitgaat. De waterschappen heoben tot dusverre altijd de ingezetenen- heffing opgelegd. Daar moeten straks uitzonderingen voor be paalde groepen op mogelijk zijn. Het is anders niet te begrijpen en niet te verdedigen." Volgens hem zal er vanuit de politiek stevige druk op de besturen van de water schappen worden uitgeoefend om in het vervolg dezelfde koers te gaan varen. „Al zal er op dat ter rein, zo vrees ik, nog heel wat zen dingswerk moeten worden ver richt." SoZaWe zal zelf in actie komen om cliënten bij te staan wanneer zij door particuliere schuldeisers in grote financiële problemen zijn gekomen, kondigt Krosse aan. Een nieuwe wet, die nu bij de Eer ste Kamer ligt en waarin de parti culiere faillietverklaring wordt geregeld, maakt dat vanaf het vol gend jaar vrij eenvoudig moge lijk. krosse: „Het is een goed wa pen. Wil bijvoorbeeld een postor derbedrijf niet meewerken aan schuldsanering dan vragen we het faillissement van onze cliënt aan. Dan is het geld weg. Zo'n be drijf wordt zo welhaast gedwon gen of mee te werken aan sane ring, anders zien ze niets." Begroting Het armoedebeleid zoals dat nu door de gemeente Rotterdam in gang wordt gezet gaat Krosse, kortom, nog iang niet ver genoeg. Als het aan hem ligt mag de Rot terdamse gemeenteraad donder dag, of anders over twee weken bij de vaststelling van de begroting, alsnog besluiten de kwijtschel ding onroeren de-zaakbelasting en reinigingsrecht op honderd procent te stellen. Krosse: „Ik wil de politiek nogmaals vragen of 95 procent wel de goede grondslag is. Al realiseer ik me dat zoiets de no dige financiële consequenties zal hebben, maar dat is een kwestie van keuzes." Morgen presenteert Krosse sa men met wethouder Simons de plannen die Rotterdam op korte termijn, als onderdeel van de ar- SoZaWe-directeur Krosse: 'Rotterdams armoedebeleid gaat nog niet ver genoeg. Archieffoto Rotterdams Dagblad/ JaapRozema moedebestrijding, ten uitvoer brengt. Opvallend element daar in: Rotterdam schrapt de term 'bijzondere bijstand', die volgens Krosse een te negatieve lading heeft. In het vervolg zal worden gesproken van 'bijzondere uitke ringen'. Donderdag debatteert de gemeenteraad nog over een aan tal aanvullende voorstellen en moties. Gisteren was Krosse, samen met onder anderen directeur mr. H. A. F. Verbrugge van de Rotter damse dienst Gemeentebelastin gen, als spreker aanwezig op een door het Erasmus Studiecentrum Belastingen Lokale Overheden georganiseerd symposium over gemeentelijk armoedebeleid. Krosse en Verbrugge gaven giste ren beiden aan, dat het voor een effectief gemeentelijk armoede beleid noodzakelijk is dat de Rijksoverheid instrumenten uit handen geeft. 'Den Haag' moet af van de gedachte dat vormen van inkomensbeleid met onder de verantwoordelijkheid van ge meenten mogen komen. Krosse: „We moeten doorgaan met druk uitoefenen op Den Haag. Een aanvullend inkomens beleid moet gewoon een normaal onderdeel van een gemeentelijk sociaal beleid zijn. Er lijkt steeds meer begrip voor te gaan ont staan. Hel is ook niet meer vol te houden om zoiets nog te blijven verdedigen. Het is volledig ach terhaald. Ik ben redelijk optimis tisch over een toekomstige uit breiding van ons takenpakket. Er zyn gewoon geen andere moge lijkheden dan de gemeente wette lijke instrumenten te geven." Strookje De Amsterdamse wethouder drs. J. H. van der Aa meldde gisteren tijdens het symposium dat de hoofdstad onder de rondgestuur de OZB-aan slagen een strookje heeft gedaan, waarin op de moge lijkheden tot kwijtschelding wordt gewezen. Krosse ziet daar niets in, „Ik vraag me af of dat wel zo netjes is,"' legt hij uit. „Ik vind het een beetje dienstverlening achteraf. Maar je mag je als over heid ook in de voorste linie bewe- gen. Er worden bestanden aan elkaar gekoppeld om te kunnen kijken of iemand wel terecht een uitkering ontvangt. We gaan daar steeds verder in, die controle wordt steeds meer geoptimali seerd. Als het nu op dat terrein al lukt om vrijwel alles boven tafel te krijgen dan moet dat voor andere doeleinden toch ook kunnen? En dan maakt hel niet uit of er spra ke is van een kwijtschelding van 95 of 100 procent; er is geen enkel argument te bedenken dat ie manddie daarvoor in aanmerking komt nog een aanslag thuis zou moeten krygen." Volgens Belastingdienst-direc teur Verbrugge is het evenwel niet toereikend om de bestanden van gemeentelijke diensten te koppelen. „Want hoe zit het met mensen met alleen AOW? Die hoeven niet per definitie tot de minima te behoren en zitten dan ook niet in het bestand van de so ciale dienst. Ouderen zijn moei lijk te te" 'eiken. Daarom hebben we nu in en brief aan het minis terie om een lijst met Rotterdam se AOWers verzocht." Verbrugge ziet echter een nog eenvoudiger manier, maar daar zijn weer wetswijzigingen voor nodig. „Misschien moet er hele maal geen OZB-aanslag meer naar die 240.000 huurders toe. W 'l u huis is niet van hen. Ze h - totaal geen affiniteit m> i telen gewoon hun huur. Bcpeik de OZB dus tot de eigena ren, die het vervolgens meene men naar de huurders. Vervol gens is er de individuele huursub sidie waarmee die verhoging heel nauwkeurig kan worden verre kend. Maar zolang andere effec tieve instrumenten ontbreken,]' erkent Verbrugge, „moet kwijt schelding er zijn en bly ven." Rotterdam Wethouder Hans Kombrink (kunstzaken) heeft gis teravond een beeldentuin ge opend met een tiental bronzen beelden van mythologische figu- - ren gemaakt door de Rotterdamse kunstenaar Willem Verbon. Kom brink rpende de beeldentuin, in de tuin van het Humanitas-hoofd- gebouw Akropolis, door samen met Verbon een rondrit in een bokkenwagen te maken. Vervol gens* werden de vlaggen van Hu manitas, die over de beelden ge legd waren, verwijderd- De beeldentuin is een voorNeder- land unieke permanente buiten expositie, die internationaal te vergelijken is met het Vigeland- park in Oslo. De beeldhouwer ver- wontdt zelf de expositie via een speciaal daartoe ontworpen au- diosysteem. In de tuin zijn drie zitbanken geplaatst, waarnaast paaltjes met een knop staan. Na een druk op de knop klinkt de stem van de kunstenaar die de ge schiedenis van de verschillende beelden vertelt. In 1994 kreeg Verbon van Huma- nitas-directeur Hans Becker de opdracht een beeldentuin te cre ëren in de tuin van de hoofdvesti ging van Stichting Humanitas aan de Achillesstraat. Beginjaren zestig had de kunstenaar al een bronzen beeld -van meer dan vijfhonderd kilo- gemaakt van het mythologische figuur Jason, dat vóór het gebouw staat. Jason staat in de mythologie bekend als 'hoeder der grijzen', waardoor een beeld van hem by Humanitas erg toepasselijk was. Ook voor de verwezenlijking van de beeldentuin liet Verbon zich inspireren door de Griekse oud heid. De beelden corresponderen met de namen van de omliggende straten, zoals de Minosstraat, Jasonweg en de Achillesstraat Oppergod Zeus, Europa, Ganyme- des, Ariadne, de Minotaurus en Phoenix hebben ook een plaatsje gekregen bij de Humanitas-kli- niek. Verbon werd op de ope- Wethouder Kombrink (links) met naast hem kunstenaar Willem Verbon, rustend op een van zijn creaties, tijdens de opening van de beeldentuin. Foto Peter de JonéCorVos nïngsdag 75 jaar. Daarom ontving hij een ingelijste oude- platte grond van Rotterdam uit handen van de 'wethouder. Verbon heeft in zijn bijna zestig-jarige carrière al honderden werken gemaakt die te vinden zyn in de collecties van instellingen en musea over de he le wereld en in vele particuliere verzamelingen. Ook Rotterdam heeft diverse werken van Verbon in bezit, Hij maakte onder meer de Churchillbuste in de hal van het stadhuis, het ruiterstandbeeld van Graaf Willem IV van He negouwen tegenover het Schie- landhuis en het standbeeld van Bep van Klaveren in Crooswijk. Rotterdam Vrachtwagenchauf feurs rijden veel te hard op de A15. Andere automobilisten ra ken-daar geregeld door geïrri teerd. Dat moet drastisch veran deren. De tijd van 'minimale op lossingen' is voorbij. Rijkswaterstaat concludeert dat na zes inspraakavonden in Spij kenisse, Rozenburg en 2wyn- dreebt over de problemen met de doorstroming van het verkeer op de rijksweg tussen de Maasvlakte en de Vaanweg. Daar konden ge bruikers van de weg, omwonen den en vertegenwoordigers van bedrijven vertellen wat volgens hen de problemen zijn op de A15 en welke oplossingen daarvoor kunnen worden bedacht. Niet alleen het gedrag van de vrachtwagenbestuurder moet worden aangepakt, riepen de in sprekers op de zes avonden. Ze vinden ook dat er bij" calamiteiten geen goede vluchtwegen zijn. Verder moet er goede file-signale ring komen om de doorstroming te verbeteren. Zorg is er ook geuit over de moge lijke verslechtering van de leef baarheid van woongebieden langs de rijksweg. Vooral overlast van geluid, stank en de doorsnijding van wijken worden gevreesd. Rijkswaterstaat noemt het 'opval lend' dat op de inspraakavonden relatief weinig is gesproken over de planologische problemen die een verbreding van de A15 met zich mee zou kunnen brengen. Bewoners van Hoogvliet vormden hier een uitzondering op. De conclusies van Rijkswater staat worden verwerkt in een startnotitie die volgende maand verschijnt. Dat stuk wordt de ba sis van verdere besluitvorming over de verkeersproblemen op de rijksweg. Tijdens de inspraakavonden zijn veel ideeën aangedragen om de doorstroming van het verkeer op de A15, alsmede die op de toe- en afritten, te verbeteren. Er is zelfs geopperd dat verbreding overbo dig is als de A15 'dubbeldeks' wordt gemaakt. Daarbij is verwe zen naar Amerika waar dergelijke oplossingen al langer bestaan. Ook is geopperd het verkeer meer over de dag én nacht uitte smeren en meer gebruk te maken van trein en watertaxi. Al deze ideeën hebben het echter niet gehaald. Rotterdam Rotterdam heeft weer een luchtverbinding met Hamburg. Het in Lelystad geves tigde Trans Travel Airlines (TTA) heeft gisteren de eerste vluchten vanaf Rotterdam Airport uitge voerd. TTA heeft hiervoor bij Schneider Airways een Dash 8 (36 passagiers) en vliegend personeel ingehuurd en is van plan de ver binding met Hamburg minimaal een jaar te onderhouden. 'Hamburg' is de eerste lijnverbin ding van TTA dat zich onder de naam Turdus Airways op de luchthaven Lelystad tot nu toe be zighield met luchttaxivluchten. TTA vliegt drie maal daags tussen Rotterdam en Hamburg. De vlucht duurt een uur en vijftien minuten. Deze verbinding was al weer geruime tijd 'vacant' nadat Hamburg Airlines eerder de prio riteit gaf aan binnenlandse lucht- verbindingen. Directeur R. Wondolleek van Rot terdam Airport toonde zich giste ren in zijn nopjes met de nieuwe luchtlijn. „Hamburg en Rotter dam zijn met hun grote havens tot elkaar veroordeeld," gaf hij aan. Wondolleek schat dat op termijn de verbinding met Hamburg goed is voor minimaal dertigduizend reizigers per jaar. De luchthaven Hamburg biedt veel mogelijkheden voor verdere verbindingen met vooral de Balti- sche staten (Riga en Vilnius) en Polen (Gdansk, Katowice en Poz- nan). De zakenman die in Ham burg moet zijn is per bus of auto in een klein halfuur van de lucht haven in het centrum van de stad of heeft met een shuttle-bus bin nen vijf minuten aansluiting op hetHamburgse metronet. De luchthaven Hamburg rekent er op binnen enkele jaren een di recte railverbinding te hebben. In het jaar 2000 wordt gerekend op flink wat extra klandizie vanwege de wereldexpo in Hannover, dat met zyn kleine luchthaven de enorme toeloop niet zal aankun nen. 'Hamburg', dat sinds drie jaar een nieuwe, ruime terminal heeft, is dit jaar goed voor onge veer 8,5 miljoen passagiers. De lijn naar Rotterdam betekent de 141ste bestemming vanuit de Noord-Duitse Hanzestad. Als het aan TTA ligt blij ft het niet by deze ene lijndienst Eigenaar J. Maars hoopt bij gebleken suc ces ook andere lijndiensten tc gaan uitvoeren. De TTA-vluchtcn naar Hamburg vertrekken elke werkdag om 7.00 uür (aankomst 8.15 uur), 13.00 uur (14.15 uur) en 17.50 uur (19.05 uur) vanaf de luchthaven Rotterdam. De retourvluchten zijn om 8.45, 15.00 en 19.35 uur. Rotterdam De driemaster 'Christian Radich' zal van 2 no vember tot en met 7 novembei af meren in.Rotterdam. Dit in 1937 gebouwde Noorse schip verwierf vooral bekendheid doorzijn deel name aan verscheidene interna tionale zeilraces en zyn 'optreden* in de jaren zeventig in de televi sie-serie 'The Onedin Une'. De Christian Radich fungeert tegen woordig als opleidingsschip voor aankomende Noorse officieren, Zo'n zestig cadetten zullen in hun eerste opleidingsjaar zes maan den op het schip verblijven, waar bij Rotterdam de eerste aanloop- haven is. Vervolgens zullen zij de Middenlandse Zee en de Atlanta sche Oceaan doorklieven. Het schip, dat aan de Parkkade zal af meren, kan door een beperkt aan tal bezoekers gratis worden be zocht op 3 november van 12.00 uur tot 18.00 uur. Monsterkaarten kunnen aangevraagd worden bij Comelder's Scheepvaart Maat schappij bv, telefoonnummer: {010)5063071. Rotterdam Dominee I. Mielitz van de hervormde gemeente Rot terdam wordt Nederlands eerste Aidspastor. Gevestigd in het Ron Wichmanhuis, het opvangcen trum voor Aids-patiënten en sero-' positieven, zal zij uitsluitend geestelijke bijstand gaan verle nen aan patiënten en hun familie. Daarnaast zal zij collega-predi kanten ondersteunen die met Ads-patiënten te maken krijgen. Aids-patiënten konden al jaren geestelijke bijstand krygen die geschoeid was op Christelijke, leest, maar voor het eerst gaat een - predikant zich voor honderd pró-' cent van haar (part-time) werktijd' toeleggen op Aids-probiematiek. Mevrouw Mielitz -geboren in Duitsland- is elke dinsdag aan wezig in het Ron Wichmanhuis, Westersingel 103 in Rotterdam. Mielitz wordt zondag in de Grote of St. Laurenskerk geïnstalleerd alsAids-pastor. Rotterdam De Rotterdamse po-' litie heeft gisteren een 22-jarige man aangehouden. Hij wordt ver-- dacht van een overval met een' nepbom afgelopen zaterdag op een garagebedrijf in Rotterdam-,' West. Zaterdagmiddag rond half twee probeerde de man de auto handel aan de Aelbrechtskade te beroven. Het personeel verjoeg de man, maar deze liet wel een kof fertje achter. Uit voorzorg werden tientallen patiënten van een ver pleegtehuis in de nabijheid bin nen het tehuis verplaatst. Nog eens veertig panden in de omge ving werden ontruimd. De man kon worden aangehouden omdat zijn signalement bekend was.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2