15, Armoede is niet alleen te meten in gebrek aan geld i'" Keemink nieuwe centrummanager genda Hoog bezoek Huisjes en ikonen Open steentijddag 'Echtgenoot te huur5 45 jaar Juliana Cantates van Bach in Grote Kerk Weg met de kunstenaar 'Mensen zijn alleen in je geïnteresseerd als het maatschappelijk goed gaat' A Stadsgesprek Heldenmoed met onderscheiding beloond lams Dagblad Woensdag 30 oktober 1996 De commissie Detailhandel en Ambacht van de Kamer van Koop handel was op bezoek in Vlaardingen. De Kamer van Koophandel? Zijn dat niet die hoge heren, die onlangs een klagerig pleidooi hiel den om in de Broekpolder woningen te bouwen? Zo niet. dan zou Vlaardingen 'het lelijke eendje van de regio worden. Wat had die commissie eigenlijk te zoeken in Vlaardingen? Namen ze een kijkje in de.polder. die ze alleen als vlek op de landkaart ken nen? Lieten ze hun dure bolides eens een keer staan om wandelend Vlaardings belangrijkste recreatiegebied te verkennen? Staken ze hun van het alwissclend op het gas-, rem- en koppelingspedaal druk ken vermoeide voeten, in laarzen om te ervaren hoe eerlijke grond voelt? Nee. de commissie bekeek het vernieuwde Liesveld. Gekleed m keu rige kostuums, een keurige attachékoffer dragend, een keurige stropdas om dc hals geknoopt, bekeken zc een verzameling winkels, die als twee druppels lijkt op elk willekeurig winkelcentrum elders in Nederland. Volgens de rondleidende centrumwinkeher was de com missie érg enthousiast over het nieuwe stadshart en vol lof over de Spaanse Trap. Nou, daar geloof ik niks van. De Kamer van Koophandel is in Rotter dam gevestigd op nog geen steenworp afstand van de Beurstraverse, een winkelcentrum dat zich verhoudt tot het Liesveld als Claudia Schiffer tot Riten Dobbelsteen. De Spaanse Trap is weliswaar een luie trap, maar als je een echte luie trap wilt zien, moetje in. Rotterdam zijn. En, in tegenstelling tot Vlaardingen. hoeven moeders met kin derwagens en invaliden er geen enorme omweg te maken. Dus als je het mij vraagt, was het helemaal niet de commissie Detail handel en Ambacht van de Kamer van Koophandel, die daar op het Liesveld rondliep. Nee, het was de look-alike van de commissie, inge huurd door de listige Stichting Stadshart Vlaardingen, diezich malle mogelijke en onmogelijke bochten wringt om het stadshart cachet te geven. En die arme jongens en meisjes van de pers trapten er nog tn ook. Ze zetten het clubje op de foto en schreven er een leuk stukje bij. Tja, mijn oma zei het al: de krant brengt de leugens in het land. DICK VAN DER LUGT Vlaardingen Huisjes, terrazzo en ikonen zijn onderwerpen waar de Vlaardingse kunstenaar Rolf Hoekstra zich de laatste tijd mee'bezig houdt. Al schilderend zijn ze. hoewel ze op het eerste gezicht niets met elkaar te maken hebben, uit elkaar ontstaan Gedurende de maanden november en december laat Hoekstra zijn schilderijen zien bij goudsmid/juwelier Hans Bier huizen aan de Schiedamscweg. In de olieverfschilde rijen met het thema 'huisjes' heeft hij het huis zoals hij dat vroeger als kind tekende, opgenomen tn een •realistisch landschap of een abstracte compositie. De terrazzo zijn aquarellen, geïnspireerd door de granie ten keukenvloer bij hem thuis, waarin de kunstenaar probeert de terra?zovlncr een kosmische dimensie te ^even. Dal bracht Hoekstra uiteindelijk bij de beel den van de eeuwigheid: ikonen. De expositie is te zien tijdens de openingstijden van de wmkei. Dc landelijke vereniging Aklieve Praktijk Archeolo gie Nederland (APAN) houdt samen met Museum Hoogstad en Archeologische Werkgroep Vlaardingen op zaterdag de vijfde APAN-steentijddag. Centraal in Jguseum Hoogstad aan de Westlondseweg staat de -neolithischc Vlaardingenculluur van 3000 tot 2500 voor Christus. Met de ontdekking van deze cultuur, die wordt gei.en merkt door fraai gepolijste stenen bijlen en typerend aardewerk, kreeg het westen van ons land internationale aandacht op het gebied van archeologie. De vereniging APAN houdt zich bezig met steeniijdarcheologie. In het Museum Hoogstad kunnen amateurarcheologen en geïnteresseerden uit de westelijke provincies vanaf 13.00 uur hun vondsten laten determineren door deskundige APAN-lcden. Aanwezig zijn ook vondsten van Tjerk Vermaning, de steentijdpionier uil Drenthe. Het toneelstuk 'Echtgenoot te huur' van de toneel vereniging Intermezzo gaat zaterdag in première in de aula van de scholengemeenschap Spieringshoek aan de Van der Brugghenlaan 2-6. Hot blijspel in drie bedrijven begint om 20.00 uur. Kaarten kosten een tientje en zijn te krijgen onder de volgende telefoon nummers 4267199; 4265349 of 4266408. De zaal gaat open om 19.15 uur. Het Tamboer-, Trompetter- en Majorettenkorps Juli ana uit Schiedam bestaat 45 jaar. Het uit de Christe lijke Vereniging voor Lichamelijke opvoeding Julia na ontstane korps is op zoek naar oud-leden van de afdelingen wandel, volleybal, drumband en majoret te. Op 16 november viert Juliana haar jubileum met een (reunie)feestavond in zalencentrum De Rank. Oud-leden kunnen contact opnetnen met het secre tariaat, Ton Spruit, telefoon 4707371. Een primeur voor de Grote Kerk in Maassluis wordt het genoemd: de uitvoering van de cantates van Jo- hann Sebasliaan Bach. In Maassluis worden ze 'live' gebracht door het koor Musica Vocalis Scyedam met een orkest en solisten. Zaterdag staat 'Ein fester Burg ist unser Gott' op het programma, de cantate die Bach voor Hervormingsdag schreef. De tweede uitvoering is op zaterdag 30 november. Dan wordt de cantate 'Nun komt der Heiden Heiland' uitgevoerd. Koor en orkest staan onder leiding van Johan Sonne- veld, Jaap Kroonenburg speelt op het Garrelsorgel. De cantates worden op beide dagen omlijst door le zingen en liederen waarin het verband tussen de mu ziek en de kerkelijke traditie worden toegelicht. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Danielle Hermans, Deslreevan der Jagt, Mariëtte Olsthoom, Jan Rozendaal, Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Voor de landelijke Dag van de Kunstuitleen wil de Kunstuitleen een aantal bijzondere ontmoetingen ar rangeren met Maasluissc kunstenaars. Het motto van de landelijke dag is dit jaar Weg met de kunste naar', De kunstuitleen Maassluis, gevestigd in het Gemeentemuseum aan de Zuiddijk, is speciaal voor de gelegenheid op zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Van de kunstenaars die aan de dag mee werken worden werken m de uitleen tentoongesteld. Ook is er gelegenheid om de kunstenaars achter deze wpi'knn t p wifm neten of om oo atelierbezoek te gaan. Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Santier Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Het woord armoede werd jarenlang niet in de mond r genomen. Maar de discussie is nu losgebarsten. Ook in Nederland komt arntbede voor. daar bestaat geen twijfel meer over. Maar wat verstaan mensen die zelf van een minimum-inkomen rond moeten komen onder het begrip armoede. Wat is belangrijk en waar liggen hun prioriteiten. In Vlaardingen hebben zo'n 2500 mensen een uitkering van sociale zaken, maar daarnaast zijn er nog vele Vlaardin- gers die rond moeten zien te komen van bijvoor beeld een AOVV-uitkering. In de aanloop naar het stadsgesprek dat morgen in de Stadsgehoorzaal plaats heeft vertellen vier Vlaardingers hoe het is om jarenlang van een bijstandsuitkering rond te komen. Door Desiree van der Jagt Vlaardingen Armoede is een zeer subjectief begrip. „Vergelijk het met Afrika en dan kun je hier niet van armoede spreken," zegt Roos. Toch ervaart zij haar toe stand als schrijnend. Dat gevoel wordt nog eens versterkt door de reacties uit haar omgeving. „Die mensen hebben er helemaal geen begrip voor. Als ik een cadeau voor een familielid koop, zie ik ie dereen minderwaardig kijken. Het gevolg is dat ik mc steeds meer terugtrek," vertelt ze. Ze schaamt zich er niet voor om te vertellen dat ze niet elke dag warm eet. „Je hoort veel over ge zond eten en het binnen krijgen van vitamines, maar dat kan ik gewoon met betalen." Bij de Vlaardinger Stefan kan dat er echt met in. Ook hij is al enkele jaren afhankelyk van de bijstand. „Ik eet iedere dag warm. Eten is bij mij prioriteit nummer één. Op mijn fiets ga ik de hele stad af op zoek naar koopjes. Gehakt koop ik altijd in de reclame. Ik doe daar veel beschuit door en dan heb ik zeker zes ballen, waar je een paar dagen mee doet." Met dezelfde uitkering stellen Roos en Stefan geheel andere prioriteiten. Voor Roos is het bij voorbeeld belangrijk om in een veilige omgeving te wonen en zij heeft daar graag wat meer geld voor over, terwijl Stefan er juist voor heeft gekozen om zo goed koop mogelijk te wonen. „Ik moet er niet aan denken dat ik ergens in een portiekflatje zit," vertelt Roos. Als Stefan haar vertelt dat hij zelfs weieens ergens heeft ge woond zonder vloerbedekking, kan ze haar afschuw niet onder drukken. „Dat zou ik echt niet kunnen. Omdat ik een uitkering heb zit ik al veel thuis en dan wil ik me daar veilig en op mijn ge mak voelen." De verhalen van de vier Vlaardin gers maken direct duidelijk dat elke situatie weer anders is. Wat wei iedere keer terugkomt is de vicieuze cirkel waarin mensen te recht komen die langere tijd een uitkering ontvangen. Janny is na haar echtscheiding in de bijstand terechtgekomen. „Ik heb altijd goed met geld om kunnen gaan. Toen ik een uitkering kreeg heb ik ook meteen een budget ge maakt. De vaste lasten zoals huur en elektriciteit werden apart ge zet en ik heb ook meteen huur subsidie aangevraagd. Maar toch kom je nooit uit. Tedere maand kom je iets tekort. En al die kleine beetjes worden op den duur een groot gat," vertelt ze. Zo voorzichtig als Janny vanaf het begin met haar geld omgaat, zo kwam Dirk al na een paar maan den steeds verder in de proble men. „Ik heb altijd een goede baan gehad en kon overal een doorlopend krediet krijgen. Als je dan alleen nog een uitkering hebt, F f Ir p Js Jir J*r Jf In Den Haag wordt morgen de nota 'De andere kant van Ne derland' gepresenteerd. Op de zelfde dag maakt de gemeente Vlaardingen in een stadsge sprek een inventarisatie van de problemen van mensen met de laagste inkomens. Naast uitkeringsgerechtigden gaat het om iedereen die van het minimum moet rondkomen, dus ook ouderen en gehandi capten. Tijdens het stadsgesprek ko men niet alleen beleidsmakers aan het woord, maar juist ook de mensen die dagelijks in de praktijk de gevolgen van ar moede zien en voelen. Het stadsgesprek begint om 13.00 uur in de Stadsgehoorzaal aan de Schiedamseweg 51a. lopen de schulden steeds verder op," vertelt hij. Hoewel hij zelf zegt dat het opbouwen van de schuld geleidelijk ging, had hij binnen een paar maanden een to renhoge schuld van enkele tien duizenden guldens. „Uiteindelijk ben ik via de schuldhulpverlening van de gemeente er weer een beetje bovenop gekomen." Maar er helemaal bovenop komen is met een uitkering niet moge lijk. En dal heeft niet alleen met geld te maken. Het gevoel van ei genwaarde heeft sterk te maken met de manier waarop tegen en over mensen met een uitkering wordt gepraat. „Ais ik alleen al de term de onderkant van de samen leving hoor," zegt Janny. „Wat is dat dan, die onderkant?" De manier waarop over uitke ringsgerechtigden wordt gepraat is volgens de vier ook een vorm van armoede. Verwijtende opmer kingen, vrienden die niet eens meer vage kennissen blijken te zijn en het daaruit voortvloeiende sociale isolement. De ervaringen van de vier Vlaardingers verschil len in dat opzicht niet veel van elkaar. De mensen in de omgeving zijn volgens Stefan alleen in je geïnte resseerd als het maatschappelijk goed gaat en anders laten ze je als een baksteen vallen. „Ik zit nu vier jaar in de bijstand. Tot dat moment ging het mij goed. Ik had een goede baan, een lekker sala ris, veel vrienden en was ge trouwd. Bij de scheiding verlies je altijd een deel van je kennissen. Als je daarna ook nog je baan kwijt raakt dan gaat het helemaal snel. Je wereld wordt steeds klei ner." Dirk herkent het verhaal. „Het was bij mij zo erg dat ik op een gegeven moment niet meer naar buiten durfde. Boodschap pen haalde ik op het stilste mo ment van de dag en daarna ging ik meteen naar huis en draaide de deur op slot." Hij kwam pas uit dat zelfgeschapen isolement door dat hij vrijwilligerswerk ging doen. Zelfvertrouwen Het vrijwilligerswerk heeft Dirk weer een deel van zijn zelfver trouwen terug gegeven. Toch steekt het hem we! dat dat werk niet echt wordt erkend. „Mensen kijken er op neer. Vrijwilligers werk is toch geen echt werk, ter wijl ik daardoor juist wel weer met mensen in contact ben gekomen," vertelt hij. Daarnaast wordt hij ook doodziek van allerlei regeltjes vanuit de sociale diensten. „De druk is enorm. Je moet iedere maand voldoende solliciteren, ter wijl ik al tien jaar uit het arbeids proces ben. Het werk dat je doet als vrijwilliger wordt ook met seri eus genomen. Van mij mogen ze vanuit het vrijwilligerswerk be taalde banen crccreh." Dc ei kenning van het vrijwilli gerswerk is slechts één van de punten die de vier noemen om hun situatie te verbeteren. „Hier in Vlaardingen heb je de Rotter dampas. Je moet voor dc activitei ten altijd geld erbij leggen en daarnaast moet jc naar Rotter dam Daar heb je dus niets aan." zegt Roos. Ook zijn de vier met echt te spreken over andere maat regelen die In Vlaardingen zyn genomen. De uitkeringen moeten gewoon'hoger „Geld erbij, tuur- lyk helpt dat," zegt Roos. Haar en thousiasme wordt meteen getem perd door het besef dat als het in komen hoger is, bijvoorbeeld de huursubsidie weer afneemt. „Ja. uiteindelijk ligt de oplossing in Den Haag. Daar zouden ze iets moeten doen waardoor de men sen met lage inkomens meer overhouden." (In verband met de privacy van betrokkenen zijn dc namen van de geiutervucn verandc rd). Woensdag 30 oktober SCHIEDAM Woon zorgcentrum Thurtede. Bloemschikken, 14.00u. VLAARDINGEN JC VAJO. Halloween Party, 19.30u. Openbare basisschool De Maat jes. Peuterdag, 13.30-15.30u. MAASSLUIS De Vloot. Info-ochtend medicijnge bruik en ouder worden, lO.OOu. ROTTERDAM Theater Zuid plein Gr.z. Jan Akker man, 20.15u. The Act. Jamsessie. 21u. Rotterdamse Schouwburg Kl.z Malte. 20.30u Zaal De Unie. NCRV Voigspot Uve. 20.30u. Donderdag 31 oktober SCHIEDAM Speef-o-theek Ikkre. Speelgoed beurs, 9.00-15.00u en 19.30- 20.00u. Podium. Oorsmeer: Marijke en Co, 21.00u. DC West Bingo, 14.30u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Stadsgesprek over armoede m Vlaardingen, 13.00- 20.00u. DC West. Bingo, 14.30u. ROTTERDAM De Doelen Gr.z. Rotterdams Phil har monisch Orkest, 14.30u. Kl.z. Mu ziek en dans uitTurkije.20.15u. Ma trix. Noite Brasileira, 20u. Zaal De Unie. Tomoko Plus, 20.30u. Night- town. Maxwell, 21u, Rotterdamse Schouwburg Gr.z. The comedy of er rors. 20.15u. Kl.z. Malte, 20.30u. 't Kapelletje. NCAAmateürtheatercir- cuit, 2O.30u. Bibliotheektheater. Sc hrtj versdiner, 19.30u. Goetheln- stitut. Matthias Zschokke, 20u. Po pular. Open Podium Rotterdam" 20.15u. Bioscopen ROTTERDAM Calypso 1: Trainspotting' (16) dag. 6.45-9 30. Calypso 2:'Langleve de koningin' (al) dag. 1.15-4-6.45. 'De zeemeerman' (at) dag.9.30. Calyp so 3: 'Jude' (16) dag. 6.45-9.30. Ci nerama i: Independence Day" (12) dag. 12.15-3.15-6.15-9.15. Cine rama 2: The nutty professor' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: Twister' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 4: 'Phenomenon' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 5: The Rock' (at) dag, 6,15- 9.15. Corso: 'Independence Day' (12) dag. 2-6-9,15. Imax Theater: 'Special Effects' (al) dagjbeh.ma.) 2-4-8,15, ma.alleen 8.15. 'Survival Island' (at) dag. (beh.ma.) 3/2-jn-l show' (al) dr.wo, 12. 'Independence Day" (12) dag. 5.15-9.15, Venster 1: 'Chacun cherche son chat' (16) dag.(beh.ma.) 8-10. Venster 2: 'Kwaidan' (16) 7.30. 'Vrouw in het zand' wo.10. Venster 3: 'Breaking the waves (16) dag. 7.30, wo.ook 2. Trainspotting'(16) dag. 10.30. Ven ster 4: 'A couch in New York' (al) dag. 8-10.15, wo.ook 2.30. Lumière 1 The 'nutty professor' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Mission: Impossible' (12) dag, 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 3: 'The Quest' (16) dag. 6.45-9.30. Lumière 4; 'Strip tease' (12) dag. 6.45-9.30. Pathè 1: 'independence Day' (12) dag. 11.50-2.50-6-9.10. Pathé 2: 'Last standing man' (16) dag. 11.20-2- 4,30-6.45-9.20. Pathé 3: 'Fargo' (16) dag.5.05-7.25-9.45. Pathé 4: Twister' (12) dag. 11.10-1.45- 4.20-6,55-9,30. Pathé 5: The nut ty professor' (al) dag. 11.40-2.35- 4.55-7.15-9.50.Pathé6: 'At.meto kill' (16) dag.11.35-2.50-5.55-9. Pathé 7: "Tin Cup' (a!) dag. 11,30- 2.20-6 20-9.20. Schiedam Het Centrummana gement Schiedam heeft een nieu we voorman. Schiedammer H. Keemink (42) is aangesteld als co ordinator van het Centrummana gement, dat is opgericht om de economische ontwikkeling van de binnenstad te bevorderen. Kee mink steekt gemiddeld twee da gen per week in de nieuwe func tie. Het salaris wordt deels gesub sidieerd door de gemeente. Keemink gaat zich onder meer bezighouden met de promotie van het centrum van Schiedam als aantrekkelijk winkelgebied. De manager heeft onder meer de op- didckl de winkeliei ^verenigingen enthousiast te maken voor nau were samenwerking. Op dit mo ment opereren de winkeliersver enigingen de Nieuwe Passage, de Hoogstraat en het Broersveld vaak naast elkaar. In reclame-ui- tingen kan dit verwarrend wer ken in de richting van de consu ment. Keemink hoopt verder winkeliers te bewegen lid te worden van de vereniging in hun straat. De laat ste jaren is de organisatiegraad onder de winkeliers reeds geste gen van veertig naar zestig pro cent, meldt voorzitter Chr. Cop- pens van het Centrummanage ment. Aanspreekpunt Het activeren van de winkeliers wordt als een goede methode ge zien om de rol van het Centrum management te versterken. De nieuwe kracht wordt tevens coor dinator van winkcliersevenemen- ten in de binnenstad. Hij fungeert als een vast aanspreekpunt voor alie betrokkenen. Tot voor kort fungeerde winkelier H. de Haard uit de Lange Kerk straat enige tijd als centrumma nager. Zijn opvolger is sinds kort actief ais zelfstandig ondernemer. Keemink is één van de eerste af gestudeerde vastgoedmanagers van de NVM. Het organiseren zit zijn familie in het bloed. Zijn broer F. Keemink is voorzitter van VAGE, de organisator van het jaarlijkse Maasboulevardfeest in de Gorzen. Manager A. Heemskerk van de Nieuwe Passage hield onlangs een pleidooi om een full-time ma nager voor de binnenstad aan te stellen. Coppens noemt het een 'prachtig ideaal', maar in de reali teit zijn de kosten volgens hem nog met op te brengen. „Individu ele winkeliers betalen honderd gulden per jaar aan het Centrum management. Wij krijgen ook een subsidie, maar in totaal is dat is met voldoende om iemand vol tijds aan het werk te zetten. Ook al is er voldoende te doen." Vlaardinger C. Nederend krijgt uitbanden van burgemeester A. W. M. Brugman de onderscheiding van de stichting Carnegie Heldenfonds. Foto Martin Droog Bodegraven Het was glad, die koude maandag in februari. Mevrouw Neuteboom werd er door verrast. Op de Korte Waardei in clt dorpskern NwuWeiLrug slipte zij met haar auto -met daarin haar 2-jarig zoontje Tim - van de weg en belandde ondeiste- boven op de bevroren sloot. Het voertuig /akte direct door het dunne ijs. Gelukkig voor mevrouw Neute boom en haar zoontje passeerde juist op dat moment de Vlaardin ger C Nederend. IIij weifelde geen moment en snelde naar de der het ijs was verdwenen. Nede- i end slaagde erdoor ïjn koelbloe dige optreden m het leven van de beide inzittenden var. de auto te redden. ..Het is dergelijke moed die tegen woordig met mcei' zo vaak voor lijkt te komen," meende burge meester A.W.M. Brugman van Bodegraven. Vandaar dat de stichting Camegie LcIdePuuïïuS bcSlöOl uc Yiddniijj- ger te eren. Gisteren kreeg Nede rend, m aanwezigheid van de twee mensen die hij van een wisse dood redde, de bij de onderschei ding behorende versierselen uit gereikt door burgemeester Brug-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3