Tik- 17-d 'De begrotingsbehandeling afschaffen zou ook kunnen' Nieuw voorstel schoollocaties valt niet goed Kohnstamm naar Schiedam fffigenda Blokkade voor (rouwstoeten In Schiedam opgeheven Twintig huizen erbij op het oude Bolsterrein Cel voor rdronken verkrachter Abonnee Service Wanbetaler slaat op de vlucht IlSillH Rotterdams Dagblad Zaterdag 2 november 1996 De komende twee weken wordt er weer heel wat afgepraat in de raadszalen van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis, waar de ge meenteraden de begrotingen voor volgend jaar behandelen. Het pa troon van die beraadslagingen is overal hetzelfde: alle fractievoorzit ters houden hun algemene beschouwingen, burgemeester en wethou ders reageren, vervolgens komen (de volgende dag) de fracties weer aan het woord, waarna in een debat de stemming over de moties, amendementen en tenslotte de begroting volgt, Zo gebeurt het al jaren. W2000, een oppositiepartij in Vlaardingen, heeft dit jaar vooreen andere aanpak gekozen: anderhalve week van te voren zijn de algemene beschouwingen gepresenteerd en ook bij college en raadsfracties ingeleverd. Het motief van fractievoorzitter J. Ranshuijsen: Als alle fracties dit doen, wordt er een dagdeel 'voorle zen' bespaard. De negen fracties in Vlaardingen hebben bij elkaar drie uur spreektijd in eerste termijn; de collegeleden met z'n allen ruim twee uur. Bovendien biedt het de partijen de kans om zich meer te verdiepen in de verhalen van de collega's, zodat volgens Rans huijsen een inhoudelijk betere discussie kan plaatsvinden. Raadsha ter Stam van Houtkamp Vlaardmgen: Mijn indruk is Schiedam): dat drt de bo- edereen trokkenheid steekt een van de inwo- moot verhaal ners bij de po- af en dat is het dan weer. Iitiek nietzar vergroten. AremenotoJaap Archieffoto Jasp Roze ma/ Rotterdams Rotterdams Schiedam Aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan in Schiedam is gistermiddag het startsein gegeven voor de bouw van twintig woningen. Met het storten van een beton- vloer gaf wethouder A. Reijn- hout (stadsvernieuwing) een officieel tintje aan het bouw proces, dat volgend jaar wordt afgerond, Het betreft een pro ject van Moes Bouwbedrijf uit Capelle aan den IJssel. De bouw vindt plaats op het laatste braakliggende stukje van het vroegere Bols-Lanvas- terrein, dat wordt gemarkeerd door de Noordvestgracht, de Parkweg, de Burgemeester Honnerlage Gretelaan en de Alphons Ariënsstraai. Eerder dit jaar werd hier een opval lend nieuwbouwproject opge leverd dat qua vormgeving aansluit op de architectuur van vroeger eeuwen in de omge ving. i De huizen zijn op voorhand verkocht. De woningen zijn ontworpen door ir. R. van Leeuwen van bouwontwerp* groep Kokon BV uit Rotter- dam. Door te variëren met ter rassen, kappen en torentjes hoopt de architect aan het le vendige beeld van het buurtje bjj te dragen. Door Jan Rozendaal en Carol van der Velden VlaardingenVoor burgemeester L. W. Stam van Vlaardingen is het idee van W2000 niet nieuw. Ook tijdens de beraadslagingen over de Voorjaa; snota 1996 - die een zelfde verloop hebben als de be grotingsbehandeling- is de sug gestie al gedaan. „Het overgrote deel van de gemeenteraad heeft dat toen verworpen." aldus Stam officieel. En de Vlaardingse raadsvoorzitter kan zich daarin wel vinden. Stam: „Als de openbare discussie begint naar aanleiding van schriftelijk ingeleverde algemene beschou wingen. dan snappen de inwoners die de vergadering bezoeken of deze via de radio volgen er hele maal niets meer van. Mijn indruk is dat dit de betrokkenheid van de inwoners bij de politiek niet zal vergroten." In Maassluis werd het idee van W2000 ooit bijna praktijk, vertelt J. Scheerstra, fractievoorzitter van de WD. „Het was een aardig idee om de behandeling van de begroting te bekorten, maar we hebben het toch niet gedaan. Bur gers hebben het recht te horen wat partijen vinden. Als de be schouwingen alleen op papier ver schijnen. bereiken ze gegaran deerd minder mensen. Daarom is het toch een goede traditie alles uit te spreken. Ook al is het voor raadsleden niet altijd verheugend verhalen aan te horen die ze reeds gelezen hebben." Scheerstra betwijfelt of het idee van W2000 tot levendiger debat ten leidt. „De tweede termijn ge bruik ik altijd om te reageren op de inbreng van andere partijen. Ik werk daarbij het hele rijtje af. Ui teraard ga ik niet op alle details in, maar daarvoor zijn het algemene beschouwingen. Ik heb tijd ge noeg om te zeggen wat ik wil," zegt de WD'er, die aan de voor avond van zijn zestiende begro tingsmarathon staat. Schiedam Het Schiedamse raadslid M. J. C. Houtkamp (D66) speelt met veel ingrijpender gedachten als het om de aanpassing van het begro tingsritueel gaat. „De begrotings behandeling geheel afschaffen zou ook kunnen. Ik vraag me a! een paar jaar af wat het effect is van twaalf uur vergaderen. Als raad veranderen we de laatste ja ren 0,3 procent op een begroting van 393 miljoen gulden. Dat moet anders kunnen. Iedereen steekt een mooi verhaal af en dat was het dan weer." Toch heeft Houtkamp zijn ge dachte tot dusver niet in een voor stel omgezet. „De begrotingsbe handeling is natuurlijk niet geheel zonder waarde," relati veert hij zichzelf. „Burgers heb ben het recht partijen aan het werk te zien, elkaar ideologisch om de oren te slaan. Ik doe daar zelf overigens graag aan mee." Het idee om de spreektijd te be perken levert volgens Houtkamp onvoldoende soelaas. Burgers be trekken bij de begrotingsbehan deling lukt volgens hem beter door de wijken in te trekken. „Waarom houden we de week voor de begrotingsbehandeling geen hoorzittingen in de wijken? Dan kunnen Schiedammers zeg gen wat ze van het gemeentebe leid vinden en wensen voor de toekomst op tafel leggen." Intern heeft Houtkamp het idee wel eens aangekaart bij de ge meente. „Men is een beetje bang dat burgers alleen maar met klei ne en willekeurige wensen ko men," zegt de D66-voorman in Schiedam. „Ik deel die vrees niet. Het lijkt me een prima manier om burgers bij de begroting te betrek ken. En goede ideeën kunnen we als raad daadwerkelijk overne men al zal het college het wellicht niet leuk vinden als de raad flink aan de begroting gaat sleutelen." Zaterdag 2 november SCHIEDAM MargriethaL Drumband- en majo retteconcours, 9.30-18.00u. Grote Kerk. Piano inloopconcert Jac. Vin- ke, IS.OOu. Scholengemeen schap Spieringshoek. 'Echtgenoot te huur', Toneelvereniging Intermez zo, 20.G0u. Filmhuis. Leaving Las Vegas, 20.3ÖU. Podium. Touch down (rock), 22,00u. VLAARDfNGEN Dienstencentrum West Brdge- dnve, 09.30-17.00u. Cultureel Centrum Hoilandia. Dagvan de kin deropvang, ll.00-16.00u. Mu seum Hoogstad. Steentijddag, 13.00u. WC De Telder. Dansavond voor alleenstaanden en paren vanaf 30 jaar,20.00uTon Stolk. Opening expositie Kees de Waal, 16,0Qu. Pandemonium. Smartlappen- avond, 20.30U. MAASSLUIS Gemeentemuseum. Uitreiking Jeanne Oostmg Prijs 1996,15.00u. Kunstuitleen. Dag van de Kunstuit leen, 10.00-17.00u. Grote Kerk. Cantate van Bach, Musica Vocalis Scyedam, 19.00u. Noordvfiet NZ 19. Kant-ln-stuif, trefpunt voor kant werksters en kantlïefhebbers, 10.00~16.00u. HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee. Franse dansavond. ROTTERDAM StLaurenskerk. Phi (harmonisch KoorToonkunstRotterdam, 20.15u. De Evenaar. Viviany de Godoy& En semble, 20.15u. Nlghttown/Base- ment. Big Buzz Tour, 21u. l'Esprit. Jumping Arnold The Blackjacks, 22u. LuxorTheater.TheoMaass'en, 20.15u. ROTheater. Diggfngforfire, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg Gr.z. The comedy of errors, 20.15u. KI ,z. Antigone, 2Q.30u, Bi bliotheektheater. Marcel Verreck, 20.30u. Lantaren 1. DeComanche, 20.30u. Theater Zuidplein KLz. Bottum, 20.30u. Lantaren 2. Piek Up Kanker, 21u. Jeugdtheater Hofplein. Sneeuwwitje, 19u. Rot terdams Centrum voor Theater. Carnal Knowledge, 20,3Qu. Cen trum Beeldende Kunst. Dagvan de Kunstuitleen, lOu, Zondag 3 november SCHIEDAM Heemtuin. Excursie'bronstpenode' 14.00-15.30u. DeTeerstoof. 'Kist- je-Kistje', muziektheater J. Wieman, 14.00U. Wc, Dreesplein. Flippo- ruilbeurs, 13.30-15.00u. DC 4Mo- lens. Levende muziek 'Pandora', 13.30u. Podium. Dezondaganders, (akoestische jam), 21.30u. VLAARDINGEN DC Babberspofder. Thé-dansant, 14.00u. HOEKVAN HOLLAND Café De Parade. Hoekse Flipper- kampioenschappen, 14.00u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Rirtmgwith disaster' (al) dag. 4-6.45-9.30, do.vr.ma.di.ook 1.15. Calypso 2: Trainspotting' (al) dag, 6.45-9.30, do.vr.ma.di.ook 1.15-4. Calypso 3: 'Jude' (16) dag. 6.45-9.30,do.vr.ma.di.ook 1.15-4. Cinerama 1: 'Independence Day*,- (12) dag. 12.15-3.15-6.15-9.15, v Cinerama 2: The nutty professor" (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Clnè- rama 3: Twister' (12} dag. 1.15-4- 6.45*9.30, Cinerama4: 'Phenome non' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 5: The Rock' (al) dag. 6.15- 9.15, do.vr.ma.di.ook 12.45-3.30. Corso; 'Independence Day' (12) dag. 2-6-9.15. ImaxTheater 'Spe cial Effects' (al) dag.(beh.ma.) 2-4- 8.15, ma.alleen 8.15. 'Survival Is land' (al) dag. (beh.ma.) 3,za.zo. ook I. '2-in-l show' (al) do.vr.di.wo. 12. 'Independence Day' (12) dag 5.15- 9.15, zo.ook 10.15. Venster 1: 'Chacun ctierche son chat' (16) dag. (beh.ma.) 8-10. Sneak Preview, ma. 10. Venster 2: "WestSide Story' (15) dag. 8, do.vr.zo.wo.ook2. Ven ster 3: 'Breaking the waves' (16) dag.7.30, do.vr.zo.wo.ook 2. Train spotting' (16) dag. 10.30. Venster 4: 'A couch in New York' (al) dag. 8- 10.15, do.vr.zo.wo.ook 2.30. Lu- mlère 1; The nutty professor' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière2: 'Cham reaction" (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 3: The Quest' (16) dag. 6.45-9.30, do.vr.ma.di .ook 1.15-4. Lumière 4: 'Mission: Impossible* (12) dag. 6.45-9.30, do.vr.ma.di.ook 1.15-4. Pathé 1: 'Independence Day' (12) dag. II.50-2.50-6-9.10. Pathé 2: 'Last standing man' (16) dag.11.20-2- 4.30-6.45-9.20. Pathé 3: 'Fargo' (16) dag.5.05-7,25-9.45, do.vr.ma.di.ook 11.30-2.30. Pathé 4: Twister1 (12) dag 11.10-1.45- 4.20-6.55-9.30. Pathé 5: The nut ty professor' (al) dag. 11.40-2.35- 4,55-7.15-9.50. Pathé 6: 'A time to kill' (16) dag.11.35-2.50-5.55-9. Pathé 7; Tïr. Cup' (a!) dag. 11.30- 2.20-6.20-9.20. Kindermatinees: Calypso 1: 'Ja mes and the giant peach, za- .zo.wo.1.15. Calypso 2: 'Lang leve de koningin' za.zo.wo, 1.15-4. Ca lypso 3: 'My life as a dog' za- .zo.wo.1.15-4. Cinerama 5: 'Babe' (N) za.zo.wo. 1.15-4. Lumière 3: Tom and Jerry The Movie' (N) za .zo.wo. 1.15-4. Lumière 4: 'AP^ty Movie' (N}za.zo.wo.l.l5-4, Schiedam Staatssecretaris Ko hnstamm van Binnenlandse Za ken brengt maandag 4 november een werkbezoek aan Schiedam. De bestuurder is verantwoorde lijk voor het Grote Steden Beleid, waar Schiedam inmiddels ook on der valt. Kohnstamm praat in Schiedam met bestuurders en be woners van oude wijken. Het Grote Steden Beleid is in april 1996 uitgebreid -met Dor drecht, Leiden, Haarlem, Heerlen £n Venlo profiteert Schiedam van de regeling. Aanvankelijk werd het beleid alleen in de 'echte' gro te steden Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht ingezet. Na de officiële ontvangst door burgemeester en wethouders in het oude stadhuis aan de Grote Markt, begeeft de staatssecretaris zich met zijn gevolg naar Schiedam-Oost. Na een wande ling door de wijk wordt de buurt- post Fuitonstraat bezocht Kohn stamm zal onder meer van ge dachten wisselen met de buurt- conciérge mevrouw L. van Berkel en vertegenwoordigers van de be wonersvereniging Schiedam- Oost. Onderwerp van gesprek vormen de wijkserviceteams, het nutsbedrijf en de politie. De leef baarheid van de wijk staat daarin centraal. Per bus wordt het bezoek in de richting van de Nieuw Mathenes- serstraat en het Gustoterrein ge reden. Daar is de aandacht vooral gericht op de aanpak van verou derde industrieterreinen in een streven om bestaande bedrijven voor de stad te behouden, dan wei nieuwe ondernemingen aan te trekken. De busrit eindigt in Nieuwland, Daar praat in het wijkcentrum aan het Willem Dreesplein de staatssecretaris met medewerkers van de stich ting Welzij n Nieuwland. Rotterdam/SchiedamEen 43- jarige Schiedammer is door de i Rotterdamse rechtbank ver- 'oordeeld tot een gevangenis straf van twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk, wegens verkrachting. De man vergreep zich in oktober vorig jaar in zijn woonplaats aan een 'vrouw in haar woning. De J Schiedammer had die bewuste i avond zeker 35 glazen bier op en een blowtje. Hij ontmoette i het slachtoffer in de kroeg en t belandde uiteindelijk in dewo* [ning van de vrouw. Daar dwong hij de vrouw haar kle- ren uit te trekken en sloeg en stompte hij haar. Het slachtoffer wist na de ver krachting met een smoesje uit haar woning te komen. Slechts gekleed in een zwarte jogging broek belde ze 's nachts aan bij de buurman om hulp. - De Schiedammer ontkende tij dens de zitöng dat er sprake was geweest van gemeen schap, laat staan van geweld daarbij. Dit in tegenstelling tot een eerdere verklaring bij de politie waarin hij dit wel had toegegeven, In het gesprek met de rechter-commissaris trok de man deze bekentenis weer in. Hij zou door de politie onder druk zijn gezet. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: 010 - 4004 444 Rotterdams Dagblad Vlaardingen De Vlaardingse po litie heeft gisteren een 37-jarige Vlaardinger aangehouden. De agenten gingen bij de man op be zoek omdat hij voor ruim 1600 gulden aan boetes open had staan. De man kon kiezen uit di rect betalen of voor 22 dagen mee naar het politiebureau. Hij koos voor het laatste en vroeg de agen ten even geduld te hebben, zodat hij zijn spullen kon pakken. De dienders bleven te goeder trouw wachten, maar zagen plot seling tot hun stomme verbazing hoe de man probeerde te vluch ten. Zonder te twijfelen zetten zij de achtervolging in en hielden ze de man enkele honderden meters verder aan. Alsnog namen de dienders de wanbetaler mee naar het bureau. Daar zal hij de ko mende 22 nachten moeten blij ven, tenzij hij zijn boet alsnog be taalt V. De weg voor het stadhuis is op vrijdag weer vrij voor aanstaande bruidsparen, foto Roel Dijkstra Schiedam De marktkramen die tot voor kort op vrijdag voor het Schiedamse stadhuis stonden, hebben een nieuwe plek gekre gen op het Hema-terrein. Door de verhuizing is de weg voor het stadhuis op vrijdag weer vrij voor aanstaande bruidsparen. De marktkramen waren voor het stadhuis gekomen na de opening van het winkelcentrum De Nieu we Passage. De kraamhouders zouden door de komst van het nieuwe winkelcentrum omzetver lies lijden. Maar door de kramen een plek te geven voor het stad huis ontstond een heel ander pro bleem. De kramen blokkeerden de toegang tot het stadhuis, waar door voor zowel de kooplieden als de bruidsparen een vervelende si tuatie ontstond. Voor de voertui gen van de bruidstoet was het na genoeg onmogelijk om bij de trap pen van het stadhuis te komen en veel van de mensen die langs de kramen liepen waren geen ko pers, maar bruiloftsgasten. Dat had voor de kooplieden gevolgen voor de omzet. Ook bij de gemeente drong het volgens een woordvoerder snel door dat de destijds gekozen op lossing verre van ideaal was. „We zijn al snel na de verhuizing van de kramen hier voor de deur op zoek gegaan naar een alterna tief," zegt de woordvoerder. De onhoudbare situatie was niet al leen een doorn in het oog van de gemeente, kooplieden en de bruidsparen. Ook Gemeentebe langen Schiedam trok aan de bel. Die partij stelde vorige maand vragen en deed de suggestie om de kramen te verplaatsen. En zo geschiedde het. Een strook braak liggend terrein van het He- ma-piein werd geëgaliseerd en de kramen konden verhuizen. De marktmeester heeft meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt en nog meer kramen een nieuwe plek op het Hema-plein gegeven. Door Pieter Vermaas Maassluis De Stichting Katho liek Onderwijs (SKO) blijft onte vreden met de door de gemeente Maassluis voorgestelde verdeling van loeaties ever het katholieke basisonderwijs. In een nieuw ge meentelijk voorstel blijven leer lingen van de Kardinaal Aifrink- school over drie plekken ver spreid. Voor De Dijck wil onder wij swethouderL. D. Wesenhagen- Kastelein een tweede lokaal in de Montessorischool inzetten, zodat de school binnen twee weken les kan geven in twee gebouwen in plaats van drie. Het voorstel voor De Dijck wijst SKO-voorzitW H. H. Kleizen ech ter van de hand. Volgens hem heeft de wethouder met haar keu ze onderwijsinhoudelijke bezwa ren in de wind geslagen. „Daarom lossen we het nu toch maar zo op. dat we van één lokaal in de Mon tessorischool gebruik gaan ma ken en van één lokaal van basis school De Groene Hoek aan de Oleanderstraat." Die noodoplossing komt piecies overeen met een eerder gemeen telijk voorstel, dat het katholieke onderwijs eerder dit jaar als 'onlo gisch en oneerlijk' betitelde. On eerlijk, omdat de gemeente het confessionele onderwijs zou ach terstellen bij het openbare onder wijs. Portocabins In een SKO-voorstel om net ruim tegebrek via semi-permanente portocabins op te lossen, ziet We- senhagen geen heil. Kleizen; „De wethouder heeft daarvoor een merkwaardige redenering. Eén: er is geen geld voor. Twee: en als er geld er was. dan deden we het niet. want portocabins stroken met met het gemeentelijke be- Ieiu. Daan nee bleek een eerdere toezegging van de wethouder om het idee van portocabins te onder zoeken. een wassen neus." Volgens Kleizen had Maassluis de ruimteproblemen jaren terug al kunnen zien aankomen en het niet zo ver hoeven laten komen. „De gemeente heeft zich klem ge zet door eerst te weinig lokalen beschikbaar te houden en vervol gens ook nog een aantal lokalen te gam verhuren." Wethouder Wesenhagen, die ook financiën in haar portefeuille heeft, maakt echter duidelijk ach ter haar nieuwe voorstel te staan. „De mogelijkheid van portoca bins hebben we zorgvuldig onder zocht. Het zou slechts voor zeven maanden nodig zijn, maar neer komen op 25.000 gulden per loca tie. Bovendien zijn omwonenden tegen, omdat het inderdaad niet het fraaiste plaatje oplevert. Die tegenstand overwinnen zou aller lei procedures en kosten met zich meebrengen." 'Content* Wesenhagen erkent dat het ruim- tegebrek 'een knelpunt' is, maar het verwijt dat zij zichzelf klem heeft gezet, legt zij naast zich neer. „Door regelgeving van het ministerie van Onderwijs zijn er gebouwen leeggekomen. Op zo'n moment kun je die gebouwen niet leeg laten staan." De WD-wethouder meent dat haar huisvestingsvoorslel niet zo slecht gevallen is als het lijkt. „De Kardinaal Alfrinkschool denkt nu over het voorstel na en directeur P. Odijk van De Dijck heeft ge zegd 'content' te zijn met een tweede lokaal in de Montesso rischool. Kennelijk denkt men er op bestuurlijk niveau anders over." Extra gebouw Volgend schooljaar zou het ruim tegebrek weieens minder kunnen zijn, verwacht Wesenhagen. „Een besluit is nog niet gevallen, maar we denken aan een extra gebouw voor de Kardinaal Alfrinkschool, waardoor de leerlingen ervan maar over twee plekken zijn ver spreid. Hetzelfde geldt trouwens voor de openbare basisschool De Westhoek." Tegelijkertijd doemt volgend jaar een nieuw probleem op. Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs wil de grootte van de klassen verkleinen, waardoor Wesenhagen opnieuw op zoek moet naar ruimte. „Ik word daar - afgezien van onderwijsinhou delijke voordelen - niet echt vro lijk van. Het benodigde geld, dat niet door het ministerie beschik baar wordt gesteld, «eb ik nog niet gevonden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1