13 Politieke crisis in Maassluis Bouw nieuw zwembad verloopt volgens schema I Verdachte steekt herrieschopper uit 'noodweer' Rotterdams Dagblad Kool en PvdA leggen minima-conflict bij Nieuwe start moeilijk punt voor D66 Nieuw hoofd bibliotheek Schiedamse breekt heup Beroofd van geld en pasjes Agressieve Schiedammer tien maanden de cel in B en w weigeren moties uit te voeren Extra begrotingsdebat noodzakelijk Proef tegen geurtjes uit GFT-bakken is succesvol Ide Klo o s te i -b of Tot zienf in de 'winket vol leuke ideeën! Waterweg Woensdag 6 november 1996 - Seetorhoofd W. J, van der Vliet (sociale za ken) volgt half november het vertrokken hoofd bibliotheek J. Lamens op in zijn functie. Dat hebben burgemeester en wethouders van Vlaardingen gisteren besloten. Lamens is benoemd tot projectleider nieuwe media. Hij moet zich op die plek bezig gaan houden met de ontwikkeling van te letekst- en internetdiensten van de gemeente. De benoeming van Van der Vliet is tijdelijk. Hij fungeert als interim-hoofd zolang de procedure voor-de benoeming van een'definitief hoofd biblio theek loopt. Gemeentesecretaris J. Brink man meldde deze week dat de overstap van Lamens in goed overleg is gebeurd. Volgens di verse bronnen hadden b en w geen vertrouwen meer in La- mens. Hij zou niet in staat zijn de bezuiniging van ruim 700.000 gulden die de biblio theek moet ondergaan uit te voeren. De politiek heeft de af gelopen jaren regelmatig kri tiek geuit op de bibliotheek omdat opgelegde* bezuinigin gen in het verleden niet wer den gehaald Schiedam Een 34-jarge Schiedamse heeft dinsdagavond ongeveer vijf uur lang met een ge broken heup in de hal van haar woning aan het Chopinplein gele gen. Een buurman waarschuwde de hulpdiensten nadat hij hulpge roep van de vrouw hoorde. Het slachtoffer is opgenomen in het Schieland Ziekenhuis. Schiedam Een 71-jarige Schiedammer is dinsdagavond beroofd van zijn portemonnee. Het slachtoffer reed op zijn fiets door de Ooievaarssteeg in Schiedam toen een nog onbeken de man hem plotseling vastpakte en van zijn fiets af trok. Doordat het slachtoffer zich hevig verzet te, vluchtte de dader weg. Van het slachtoffer zijn enkele honderden gulden en diverse bankpasjes ge stolen. Rotterdam/Schiedam De Schiedammer die in het begin van dit jaar zijn vriendin meerde re malen mishandelde en ver krachtte, is veroordeeld tot vijf tien maanden gevangenisstraf waarvan vijf voorwaardelijk. De Rotterdamse rechtbank sloeg de raad van de advocaat van de man om hem verplichtte laten behan delen in de wind. Een flinke vrij heidsstraf was volgens de recht bank de enige juiste manier om de man te laten boeten. De Schiedammer werd in juni dit jaar opgenakt door de politie. Die dag had hij zijn vriendin voor de zoveelste maal zwaar mishandeld. Het meisje had volgens het rap port van een arts die haar onder zocht over haar gehele lijf zo'n tachtig bloeduitstortingen. Bij de politie verklaarde ze dat de mishandelingen uren duurden. De Schiedammer had haar op het bed gegooid en begon haar te r'aan. „Hij bleef maar slaan," ver- - ide ze de politie. „Ik voelde overal enorme pijnen. Ik gilde het uit, maar hij hield zijn hand ycor mijn mond. Ik kon niets doen, al leen maar giller. Hij bleef op mijn borst slaan." De Schiedammer verliet daarna de woning. De vrouw belde toen haarvader, die het slachtoffer ver volgens uit de wonmg weghaalde en naar de politie is gegaan. Tijdens de rechtszitting twee we ken geleden vertelde de man dat hij psychisch in de war is en ge holpen wil worden. „Ik wil einde lijk eens een normaal leven lei den. Ik wil trouwen en kinderen krijgen Met hulp zal dat wel luk ken." De rechtbank vindt dat het trouwen wel even kan wachten. Door Pieter Vermaas Maassluis Een keiharde confrontatie tussen raad en college van b en w in Maassluis, nog zonder politieke winnaar. Dat is de voorlopig uitkomst in het debat over de gemeentebegro ting 1997. Burgemeester en wethouders weigeren vier door de raad aangenomen moties, die voluit worden gesteund door co alitiepartijen CDA, WD en D66, voor hun rekening te nemen. Er is nu voor volgende week een extra vergadering uitge- schrever om dè plooien glad te strijken. Burgemeester J. Sterkenburg- ook verbaasd: „Het gaat om uw ei- Versluis toonde zich tegenover de raad bijzonder ongelukkig met de aangenomen moties. „We moeten het primaat van de raad erken nen, maar we hebben met onze voorstellen een enorme inspan ning verricht. Gerekend vanaf de Voorjaarsnota, zijn we van heel vergekomen." In drie van de vier moties doen CDA WD en D66 het college het voorstel nog verder te bezuinigen. Komend voorjaar moet het colle ge, met terugwerkende kracht voor de begroting 1997, dekking hebben gevonden voot de tegen vallende uitkering uit het Ge meentefonds. Uit de recent ont vangen 'september-circulaire' blijkt dat het rijk Maassluis jaar lijks 300.000 gulden minder uitzal keren dan waarop tot voor kort mocht worden gerekend. Een tweede motie dwingt het col lege jaarlijks 115.000 gulden te be sparen en eenmalig 35.000 gulden te halen uit de algemene reserves. De besparing moet grotendeels worden gevonden door lagere kosten voor de invoering van de 36-urige werkweek voor Maasslui- se ambtenaren. Herbezetting mag van de raad slechts 330,000 gul den kosten, in plaats van de door b en w aangegeven 420 000 gul den. Switchen Het creeren van een 'buffer' om toekomstige tegenvallers op te vangen, vormt de derde motie die het college weigert uit te voeren. Om de buffer in het jaar 2000 te hebben opgebouwd tot 1,2 mil joen, wil de raad dat het college eenzelfde bedrag daartoe bezui nigt. De discussie over de buffer kende een merkwaardig verloop. Oor spronkelijk kwam het buffer-idee uit de koker van het college en zag alleen de WD wel iets in het plan. Maar omdat het voorstel was gebaseerd op de inmiddels ach terhaalde veronderstelling dat het Gemeentefonds de komende ja ren meevallers te zien zou geven, bleek het college op de tweede dag van het begrotingsdebat plot seling het voorstel te hebben los gelaten. Maar dat bleek pas nadat de WD haar eigen wethouder L. D. We- senhagen-Kastelein (financiën) nu net dacht te hebben geholpen door de andere coalitiepartijen achter het idee voor de buffer te krijgen. Scheerstra reageerde dan gen verzoek. Nu de raad het steunt, trekt u het ineens weer te rug. Bent u soms geschrokken van uw eigen moed? Juist nu er zo'n druk op de begroting ligt, is er alle reden ontstaan om er wél naar te kijken." Ook de coalitie partners bleven achter de motie staan: twee keer switchen *zou nauwelijks te verkopen zyn. 'Ongeloofwaardig' Waar ook coalitiepartners CDA en D66 Wesenhagen ('Hier sta ik, ik kan niet anders') met de moties bijna tot wanhoop dreven, kwam de hardste kritiek in het debat keer op keer van haar eigen WD. Fractievoorzitter J, F. Scheerstra J. F. Scheerstra tegen zijn eigen WD-wethouder: 'U miskent uw verantwoordelijkheid'. Archieffoto RotterdamsDagblad/JaapRozema heid,"' bekritiseerde Scheerstra leek geen enkele poging te onder nemen het leed wat te verzachten voor Wesenhagen, die had geop perd dat voorstellen voor de dek king van de nieuwste tegenvallers maar uit de raad moesten komen. Demonstratief had de wethouder de raad twee spaarvarkens voor gezet; de raad mocht hen vullen. „U miskent uw verantwoordelijk- zijn partijgenoot Wesenhagen. „En dat doet de twijfel rijzen over de toegevoegde waarde van dit college." De WD-leider dreef zelfs de spot met het college, omdat Wesenha gen een door WD, CDA en D66 gesteunde motie— de vierde pro bleemmotie- eergisteren 'ten sterkste' had ontraden. In die mo tie wijzen de coalitiepartijen een verhoging van de OZB met zeven procent af. De coalitiepartijen wil len de verhoging tot vijf procent beperken, waardoor anderhalve top minder zou worden binnenge haald dan het college wenst. Scheerstra: „Wij begrijpen niet waarom u met een dramatisch verhaal 'de motie ontraadt. U maakt zich enigszins ongeloof waardig met uw verhaal dat Maas sluis zich met een additionele OZB-verhoging van anderhalve ton in plaats van drie ton aan de rand van de financiële afgrond zou bevinden." Even voor twee uur 's nachts, na bijna zeven uur vergaderen, be sloot de raad om 12 november op nieuw te vergaderen over de be groting, Die moet op 15 november goedgekeurd bij de provincie lig gen. Mochten college en raad ech ter beide hun poot stijf houden, dan zal Maassluis door de provin cie op het matje worden geroepen. Om die vernedering bespaard te blijven, zal komende week koorts achtig politiek overleg worden ge voerd. Vlaardingen De PvdA in Vlaar dingen heeft het conflict met wethouder A Kool over het mi nimabeleid bijgelegd. Met diver se gesprekken en een zeven kantjes tellende brief van de wethouder die vandaag bij de raadsleden is bezorgd, heeft de wethouder de kou uit de lucht gebaald wat PvdA-fractievoor- zitter A. Attema betreft. In de brief wordt een aantal con crete stappen aangekondigd. Kool schrijft het 'te betreuren' dat 'de consequenties van de ge kozen aanpak klaarblijkelijk on voldoende expliciet zijn ge maakt'. Het ging daarbij met name over het belang van de armoedecon- ferentie die vorige week in de Stadsgehoorzaal is gehouden. Kool zag de uitkomsten daarvan als spil voor zijn beleid, maar de PvdA vond dat allemaal wat te lang duren. In een interview met het Rotter- dams Dagblad van vandaag zegt Attema ervan overtuigd te zyn dat het burgemeester en wet houders ernst is om een goed minimabeleid op poten te zet ten. De eerder aangekondigde motie van de PvdA, die in eik ge val kon rekenen op de steun van coalitiepartner D66, is door Atte ma ingetrokken. Teleurgesteld Het minimabeleid, dat op het moment ook de landelijke poli tiek sterk bezighoudt, lijkt toch een belangrijk deel uit te maken van de beraadslagingen donder dag en vrijdag over de begroting van Vlaardingen. De oppositie partijen blijven teleurgesteld in i de stappen die het college tot nu toe heeft genomen. Met name het feit dat er nog steeds geen extra geld is uitgetrokken in de begroting/stuit de oppositie te gen de borst. Dat de PvdA nu weer de steun aan wethouder Kool heeft toegezegd, schiet bij een aantal fracties ook in het verkeerde keelgat. Zo ziet Groen Links-fractievoorzitter B. E. van der Velde de omslag van de PvdA als 'een politieke stunt'. Zie ook pagina 15: Attema blij dat ruzie over minima is bijge legd De stormachtige wind en harde regenvlagen weerhouden de bouwers v&n het nieuwe zwem- en recreatiecomplex De Kulk in Vlaardingen niet van hun werk. Volgens de manager van het zwembad - hij nam gisteren een kijkje bij de nieuwbouw aan de Westlandseweg - wordt er behoorlijk doorgewerkt Het te gelwerk is aardig op gang gekomen en ook het dak schiet goed op. De bouw verlcapt tot nu toe voorspoedig zodat het zwembad naar verwachting medio april /olgend jaar opengaat. Foto Roei Dijkstra Maassluis De reinigingsdien sten van de gemeenten Maas sluis, Gouda, Nijmegen en Helle- voetsluis hebben de afgelopen zo mer met succes de onaangename luchtjes uit GFT-bakken aange pakt. De organische afvalstoffen in de bakken werden besproeid met het natuurlijke middel Biorem, dat door een continu biologisch pro ces de oorzaak van de geur weg neemt. Het middel verdrong de geur bin nen 24 uur en werkte vervolgens preventief. Naast de positieve werking is het vloeibare middel milieu-onschadelijk, tast liet de compostlaag niet aan en houdt het vliegjes en daarmee larven uit de bakken, zo blijkt uit het experi ment in de vier gemeenten. De proef in samenwerking met producent AVR Caldwell is op Kleine schaal toegepast, maar krijgt volgend jaar in de genoem de steden in grotere vorm een ver volg. Spuitbus AVR Caldwell hoopt zelfs 'dat vol gend jaar een spuitbus van een halve titer met een vemevelaar in de schappen van supermarkten en bouwmarkten staat Het wach ten is alleen nog op e°n certifice ring. Volgens een woordvoerder van het bedrijf is die al voor '95 procent' rond. Door Menno Haddeman Rotterdam/Schiedam Als üe 21- jarige Schiedamse verdachte een stok voorhanden had gehad, zou hij de belager van zijn vriendin daarmee een klap hebben gege ven. Maar het enige voorwerp waarover de zeer tengere Schiedammer beschikte was een knipmes. In een vlaag van paniek sprong hij de veel bredere aanval ler op de nek en stak een mes in zijn rug. Zwaargewond zakte het slachtoffer daarop ineen op de dansvloer van hardrockcentrum De Blokhut in Rotterdam. De verdachte M. J. verklaarde tij dens de rechtszitting van gister middag veel spijt te hebben van zijn daad. Hij bekende het slacht offer met een mes te hebben ge stoken, maar zei dat uit noodweer te hebben gedaan, „Het incident achtervolgt me nog steeds. Ook al is het ruim een jaar geleden." Het voorval speelde zich op een zomerse vrijdagavond in Rotter dam af. De verdachte was samen met zijn vriendin en een geza menlijke vriend op stap in Rotter dam. Het dnetal, grote liefheb bers van hardrockmuziek, besloot naar De Blokhut te gaan. Binnen in het hardrockcentrum was het druk en gezellig. Dat duurde echter niet lang want al snel werd de vriendin van de Schiedammer lastiggevallen door een andere bezoeker van de gele genheid. Het meisje kreeg een flinke klap op haar kont. De da der, een veel geziene gast van de gelegenheid en berucht om zijn gedrag na het nuttigen van alco hol, trok zich niets aan van de op merking die het meisje over zijn intimiderende gedrag maakte. Het meisje besloot samen met haar vriend na het vervelende in cident het centrum te verlaten. Later op de avond keerde het tweetal terug. Opnieuw kwamen ze de onruststoker tegen. Net als eerder op de avond eeg het meisje het aan de stok met de man. Er werd over en weer wat ge mopperd en gescholden totdat het meisje zich zo bedreigd voelde en ter verdediging een spuitbus met rode verf uit haar zak haalde. Ze richtte het op haar belager. De man. schrok hier zo van dat hij naar de vrouw uithaalde. De vrouw spoot daarop de inhoud van het busje in het gelaat van de man. De man werd nog agressie ver en begon de vrouw te schop pen en te slaan. De verdachte die zag hoe zijn vriendin door de man werd mishandeld kon mets an ders bedenken dan o - rak van de aanvaller te sprim Omdat de verdachte veel tenger der dan zijn opponent is en al snel duidelijk werd dat hij het onder spit zou delven, stak de verdachte de man met een mes in de rug. Hij raakte het slachtoffer zo hard dat de punt van het mes de borstkas van de man binnendrong en zijn. long doorboorde. Zwaar gewond zakte het slachtoffer daarna in een. Noodweer De advocaat van de Schiedammer mr. E.M. Richel probeerde tij dens de zitting rechtbank-presi dent mr. L. C. P. Goossens ervan te overtuigen dat zijn client han delde uit noodweer. „Mijn cliënt zag zijn vriendin geschopt en ge slagen worden. Hij kon dat uiter aard niet aanzien, maar was wat zijn postuur betreft niet in staat veel in te brengen. Om de mishan delingen toch een halt toe te roe pen, heeft hij gepakt wat hij voor handen had en dat was in dit ge val een mes. Als hij een stok had gevonden, had hij daarmee gesla- Officier van justitie mr. M. He- melaar wilde niet zoveel weten van de argumenten van de advo caat. „Het slachtoffer viel het meisje aan met de handen. De verdachte gebruikte een mes. Dat staat niet met elkaar in verhou ding. De verdachte had alleen op de nek van. het slachtoffer moeten springen om op die manier de aandacht van de aanvaller af te leiden. Het steken met een mes was buiten proportioneel." De officier oordeelde dat de po ging tot doodslag waarvoor de ver dachte is gedagvaard bewezen. Omdat het incident al een jaar ge leden plaatshad en de verdachte al een tijdje vrij is, eiste hij een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden die kan worden omgezet in dienstverlening. De verdachte heeft in het jaar dat hij nu al vrij rond loopt bewezen niet in herhaling te vallen. Een re- classseringsbeambte, die tijdens de zitting aanwezig was, achtte de kans dat de man opnieuw toeslaat zeer klein Zij adviseerde de rechtbank de man een straf van onbetaalde arbeid op te leggen. De advocaat van de Schiedammer vond dat de rechtbank over moet gaan tot ontslag van rechtsvervol ging. Uitspraak over dertien dagen. Door Ben van Haren Vlaardingen—De wede is nog lang niet getekend bin nen D66 in Vlaardingen. Het Zuid-Hollandse regio bestuur verwacht de leiding van de plaatselijke afde ling de komende maanden in handen te houden bij de voorbereiding van de raadsverkiezingen 1998. De tijd is nog niet rijp voor de verkiezing van een nieuw bestuur door de Vlaardingse afdeling, zo con cludeerde gisteravond regiovoorzitter C. Knijpers op de door dertig mensen bezochte afdeüngsvergade- ring die zij leidde. Na lang hren en weer gepraat werd besloten alle Vlaardingse eden te benaderen met de vraag of zij kandidaat wit m zijn voor een be stuursfunctie. Wie daar positief op reageert, wordt door het regiobestuur gevraagd om met andere kan didaten te praten over de vormgeving van een nieu we start van de afdeling. Het zal een moeilijke zaak worden. Want raadskandi- daten en leden van in december en januari te benoe men commissies, onder meer voor het schrijven van het verkiezingsprogramma en de kanctidatenselee- tie, vallen af. Die functies zijn volgens de partijregels namelijk niet verenigbaar met het bestuurslidmaat schap. Bovendien liepen gisteren de frustraties bij de Vlaardingse Democraten weer hoger op. Het gebeurde bij de bespreking van 'Startpunt', het stuk dat ontevreden D66'crs afgelopen zomer heb ben gemaakt om de verhoudingen binnen de Vlaar dingse afdeling te verbeteren. De samenstellers zijn overwegend jonge leden, die de tegenvallende uit slag van de vorige raadsverkiezingen en de daling van het ledental wijten aan 'regentesk gedrag' van fractie en bestuur. Een door hen, via het hoofdbe stuur, afgedwongen ledenvergadering deelde die kri tiek, wat voor het zittende bestuur reden was una niem af le treden. Het regiobestuur werd automatisch met de leiding van de afdeling belast. De fractie nodigde de woord voerder van de verontruste leden, J. Knieriem, uit om zijn toelichting te horen op de veranderingsvoor- stetien. De notulen van die fractievergadering kreeg Knieriem gisterochtend pas onder ogen. Zijn naam, zyn voorstellen en de discussie hierover komen er niet in voor. „Dat is typerend. Als je zegt datje iets wil veranderen, dan begin je daar morgen mee, niet pas overdrie we ken. Ik ben teleurgesteld over wat er is gebeurd. We hebben er breed over gesproken en er is niets van te rug te vinden in de notulen." Fractievoorzitter W. van Rijn reageerde geprikkeld: „Ik ben onderhand gewend om de constante Kop van Jut hier in D66 te zijn. Wij maken echter nooit uitge breide notulen. Er staat bijvoorbeeld ookniks inover de verschillende opmerkingen die ik en Hugo de Wit erover hebben gemaakt." Het binnenkort aantredende raadslid De Wit, oud-ge meenteambtenaar in Vlaardingen en tot zijn vut in apnl waarnemend-ombudsman in Rotterdam, deel de mee ook meer van de notulen verwacht te hebben. Knieriem gaf de richting aan: „Het geeft aan hoe de fractie omgaat met de inbreng van anderen. Bij leden bestaat duidelijk behoefte om serieus genomen te worden." Knieriem, zeven jaar lid van D66, ontkent warm te draaien om zich straks kandidaat te stellen voor de gemeenteraad. Evenmin ambieert hij een bestuurs functie. „Ik wil alleen meedenken en praten over het verbeteren van de communicatie binnen onze afde ling. Het gaat mij om D66." Het regiobes' oofde op vragen van een ander 'verontruste era uk Maat' om by het hoofdbestuur te informeren naar het aangekondigde onderzoek naar een gift van 2500 gulden, die DSS "Vlaardingen heeft ontvangen, Ttiin'cêiUrum/ B1 o cm sic rku n,\t Kloosterweg 52 Brieïle elefoon G1 81 *- 41 286

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1