14 Heftica al ruim een eeuw in radiateuren Kauwgomproducenten schieten uit winterslaap 160.- Oer-Rotterdams ambachtelijk bedrijf op zoek naar nieuw personeel Regeling belasting op koerswinsten heel anders sS safe fefci talg m w iti wSi ELKE WEEK IETS BIJZONDERS QQ-CE2J Rotterdams Dagblad 0 8Mc -r. «Sèsi"' Smakken, malen en bellen blazen. Alleen de beweging: telt bij de kauwgomkauwers. Amerikaanse soldaten brachten als bevrijders in de Tweede Wereldoorlog de kauwgom mee en Nederland ging massaal op kauwen over. Al is de wat onsmakelijk malende beweging de laat ste jaren aan slijtage onderhevig, toch ging er in 1995 nog voor 205 mil joen gulden aan kauwgom door Nederlandse monden. De kauwgom- verkopers verwachten echter dat de mensen weer meer gaan kauwen. Nieuwe smaken moeten de afkalvende kauwgommarkt weer een ople ving bezorgen. Door Mark Koghee Rotterdam Net als roken lijkt ook het kauwen van kauwgom langzaam uit het straatbeeld te verdwijnen. Het onsmakelijk ho rizontaal en verticaal bewegen van de kaken heeft afgedaan. Zangeres Madonna zorgde eind jaren tachtig nog voor een ople ving in de kauwgomtrend omdat ze vaak kauwgombellen blazend haar fans en de pers te woord stond. Veel ouderen kauwen de gom nog uit gewoonte, maar jon geren waren de laatste jaren toch minder makkelijk te verleiden tot het vermalen van de kauwgom bal, In 1993 ging er in Nederland nog voor 220 miljoen gulden aan pak jes kauwgom over de toonbank, maar vorig jaar was dat al gedaald tot een omzet van 205 miljoen gul den, zo berekende het Studiecen trum Snacks en Zoetwaren (SSZ). De verkoop van kauwgom daalde de laatste jaren voortdurend en veel kauwgommerken zijn met de plaatjes van filmsterren en sport helden tenondergegaan. De kauwgomindustrie probeert in middels het verloren gegane ter rein terug te winnen. Kauwend Nederland wordt nu met fruit-, kaneel- en dropsmaken en grote re brokken kauwgom overvoerd. „Op dit moment gebeurt er veel met kauwgom," zegt Jeroen Rijs, inkoper van snoepgroothandel Lekkerland. „Het is een tijd lang rustig geweest, maar nu is er een zware concurrentiestrijd aan de gang. Zo is Stimorol agressief be zig met de Megabite, Detv-spotjes zijn constant op de beeldbuis Kosten noch moeite worden ge spaard om de consument terug te winnen. Stimorol kwam in Neder land eerst als redmiddel met de Wild Cherry, een kauwgom met kersensmaak en recentelijk volg de ook nog de Megabite, een enorm stuk kauwgom waarvoor de computerindustrie model stond Japanners „Nederland was altijd een mint- land," zegt Maarten van Beek, marketing manager van Stimorol Nederland. Maar als het aan de kauwgomproducenten ligt komt daar verandering in en worden de Nederlandse smaakpapillen ook geprikkeld door andere smaken. In het buitenland is dat al langer het geval. Zo zijn Fransen verzot op fruitsmaken en kauwen Scan- dmaviërs veel kauwgom met dro paroma. In de Verenigde Staten is kaneelsmaak erg populair. Volgens Annemarie Komman van Leaf Holland zijn Japanners de kauwgom-eters bij uitstek. „In Ja pan kun je elke smaak die je je maar kun voorstellen in kauw gom krijgen. Zelfs parfumsmaak ofginsengsmaak." Langzaam malen de kaken van links naar rechts, de blik is ge richt op de lege treinrails voor hem. Wachtend op de trein kauwt en herkauwt J. Hagendoorn, fana tiek kauwgomgebruiker, zijn mintgom. Hij 2egt: „In Amerika kocht ik eens kauwgom met een soort hmonadevulhng Dat vond ik ook wel lekker. Toch zal ik al tijd eerst naar de peper muntsmaak grijpen." Variatie in smaken is nu het trefwoord van de kauwgommakers. En de con sument? Die hapt toe. Kauwgom met aardbeiensmaak, daar valt de 16-jarige C. Bahari voor. „Maar ook andere smaken wil ik graag proeven, want ik hou wel van een beetje variatie." Jongeren Het nieuwe elan of de overie- vïngsstnjd van de kauwgomma kers slaat blikbaar aan. Uit een recent onderzoek van producent Leaf Holland blijkt dat 95 procent van de 16- tGt 19-jarigen kauwgom kauwt De jongeren zijn dus weer massaal aan het kauwen gesla gen, maar daar moest Laaf wel wat voor doen Het oude Benbits werd uit de verkoop gehaald en een 'geheel vernieuwd' Benbits kwam ervoor in de plaats. ..Benbits stond ais merk onder druk," zegt Annemarie Kornman van de Amsterdamse kauwgom maker. „Het was iets dat je tante in haar tas had. Dat is natuurlijk kilt mg voor een product voor de jongerenmarkt." Benbits kwam terug met nieuwe verpakking en kaneel- en. dropsmaken. „Neder land is een echt dropland en daar om moest er echte dropkauwgom komen. De kaneelsmaak is een experiment In Nederland is Leaf Holland de onbetwiste koploper op de grillige en plakkerige kauwgommarkt. Met de merken Sportlife, Xybf- resh 100 en Benbits voorziet het bednjf 56 procent van de vader landse kauwers. De naaste con current voor Leaf is Stimorol. De ze producent neemt 17 procent van de kauwgom verkopen voor z'n rekening, maar wil duidelijk meer. Volgens Rijs van Lekker land zal de Megabite van Stimorol Donderdag 7 Kauwgom leek te hebben afgedaan, maar bij Leaf Holland rukken de vrachtwagens metvernieuwde producten weer volop uit. FotoFtiiiNyhuis/GPD vooral bij de jeugd goed aanslaan. „De Megabite is twee keer zo groot als een gewone kauwgom." Toch is iedereen het er over eens dat de gewone tablet met mintsmaak de onbetwiste koplo per blijft. ,Jk hoef niets anders," zegt de 15-jarige N. Ezati. „Het is gewoon lekker om te kauwen." J. Harteveld (33) ,,'s Morgens neem ik er a! één en over de hele dag kauw ik vier kauwgommetjes." Bij de 22-jarige kauwegomconsu- ment L. Krens zit de kick vooral in de beweging. Het kauwen is Jekker. Ik heb me dat een beetje aangeleerd, want nu kauw ik ook veel uit gewoonte." Kauwgom heeft met alleen een negatief imago door het gesmak, gemaal en gekauw van de gebrui kers. Sommige kauwers lijken grote moeite te hebben om de kauwgom na gebruik in een vuil nisbak te gooien. Leaf is hierte gen twee jaar geleden samen met het yoortgezet onderwijs een voorlichtingscampagne begon nen onder de Ieu2e 'Kauwgom is om te kauwen'. Trappen, stoepen, perrons en andere openbare plaatsen zijn echter nog steeds ge plaveid met kauwgom. De fabri kanten mogen dan wel uit hun winsterslaap ontwaakt zijn, veel kauwers steken hun gebruikte waar nog steeds onder stoelen of banken. Door Gert Onnink Rotterdam Een vergeeld krantenknipsel uit 1970, foto's van nog verder terug en een brief van een oud-personeelslid dat in de jaren twintig bij het bedrijf werkte. De oer-Rotterdamse Ta~ diateurenfabriek Heftica kent een lange historie. „Het bedrijf moet meer dan honderd jaar oud zijn, Heftica was er al bij toen de eerste auto's op de markt verschenen," vermoedt Simon van Dijk, de huidige directeur. Het Handelsregister van de Ka mer van Koophandel, dat diep in zijn archieven dook, komt de naam Heftica voor het eerst tegen in 1930. Dat wil volgens het regis ter echter met zeggen dat het be drijf met nog ouder kan zijn. Veel gegevens zijn in de oorlogen ver dwenen, en niet alle ondernemin gen hebben zich daarna opnieuw aangemeld. De letters in Heftica staan vol gens Simon van D^k, die al 35 jaar bjj de radiateurenfabriek in dienst is, voor Handel En Fabrica ge Technische Installaties en Co nische Apparatuur. De naam Jan sen bekleedt een sleutelpositie in de beginjaren van Heftica, waarin met name voor mevrouw Sophie Jansen een belangrijke rol was, weggelegd. Zij werkte maar liefst veertig jaar voor het bedrijf, dat als koper- en bliksmederij is be gonnen in de Wijnhaven. Het per soneel waagde het niet haar bij de voornaam te noemen. „In de fa briek werd ik mevrouw Jansen of Heftica genoemd," zei Sophie Jansen in 1970 in een interview met het Rotterdams Nieuwsblad, waaruit deze krant voort is geko men. Bij Heftica werden in tijd ook nog taximeters gerepareerd. Toen de klad kwam te zitten in de embaUage-fabricage, schakelde het bedrijf over op radiateuren. Mevrouw Jansen, die in Rotter dam bekend was als de enige radi- ateurenmaakster van Nederland, werkte volop mee in de zaak van haar man. Achter de montagetafel knipte ze zelf koper opmaat, sol deerde ze binnenvelgen en dom pelde deze in kokende tinbaden. Ook schuurde Jansen volop ke tels, afkomstig uit schepen, met zand en rode aarde. Bergstraat Later verhuisde Heftica naar de Bergstraat. In de oorlog is het pand verwoest. Hagenaar H.M. Terhell, die vier jaar in de fabriek werkte, stuurde Simon van Dijk in 1993 een brief. „Heftica moet Een goed jack raoet iets extra's bieden, vinden wij. Comfort, door het gebruik var. pure kwaliteitswed. Bescherming, door het toepassen van speciale micro vezels. En veiligheid, voor schoolgaande kinderen bij voorbeeld. Daar geven wij u deze week graag een stel mooie voorbeelden van. O 7jacks, HERENAFDELING Microveiel action- licht van gewicht en winterbestendig. Warm gevoerd. DAMESAFDELiNG Zuiver scheerwolten mantels en jasjes, in een breed assortiment. kinderafdeling Body Guard kinder- jacks, opvallend veilig in het donker door reflecterende applicaties. Bovendien zijn op de kinderafdeling duizen den topkwaliteit truien, broeken, sweaters, blouses en overhemden nu sterk afgeprijsd! •HON# GROTERE FÏIAlfN m RUMEKEUS AAN ROÖY GUAtt ACCESSOBtES. tmwammcsm OEOASBMCEttJN: ÖWÖ2#Aèj<*WB8©AG«N A^W)bTÓrT7.00 UU8j. Fashion More de voortzetting zijn van het be drijf waar ik als jongmaatje heb gewerkt." Terhell had in die jaren werkmeester Jansen als baas, wiens vader aan de Wijnhaven met de scheepskoperslagerij was begonnen. Heftica zetelde in de Bergstraat naast de autoherstel- plaats waar bedrijfsleider Offen- berg de scepter zwaaide. „Er werd in die tijd veel blikwerk ge maakt," schrijft Terhell. „Bussen en dozen, benzine- en olietrech- ters en theekisten die van binnen bekleed moesten worden." De Ha genaar liet radiateuren uit onder meer de Minerva, Spijker, Merce des en Ford door de vingers gaan. Na (tijdelijk) in de Schutterstraat te hebben gezeteld, trok Heftica in een onderkomen aan de Zeg waardstraat. Nieuwbouw heeft het fabriekje verdreven. Sinds 1984 heeft het bedrijf een vesti ging aan de Vlaardingweg op het industrieterrein in de Spaanse Polder, in de buurt van de Groot handelsmarkt. Bussen Het werk van Heftica omvat van daag de dag de verkoop, maar vooral het onderhoud van radi ateuren en brandstoftanks van auto's en voor de industrie. Op de lijst met ongeveer 550 klanten staan volgens Simon van Dijk ve le grote bedrijven. „We doen de bussen van grote openbaar ver voersmaatschappijen in Zuid- Holland; de RET, ZWN en HTM. En de wagens van Gemeentewer ken Rotterdam, Schiedam en Ber ks! en Rodenrijs en ook de auto's van de Roteb Ook repareren de zeven Heftica-mensen de radi ateuren van bekende auto-onder nemingen zoals Rogam, Hogen- birk, Van Dijk en De Rijke. „We werken ook voor heftruckbedrij- ven, zoals Peinemann en doen de compressoren van Ingersoll Rand," Simon van Dijk stipt ook het werk voor de scheepvaartsec tor aan. „We maken lucht- en olie- koelers in schepen, bij voorbeeld voor Geveke Motoren." Het werk bij Heftica gebeurt nog steeds op de ouderwetse manier, het knippen, solderen, dompelen Bij Heftica gebeurt het werk vandaag de dag nog op de ambachtelijke wijze, zoals directeur Simon van Dijk hier laat zien. Foto Niels van der Hoevervftotterdams Dagblad en schuren gebeurt een eeuw la ter nog op de ambachtelijke wijze. Het repareren van een radiateur, vaak millimeterwerk, wordt ge daan met behulp van de gasbran der. „Dat solderen moet heel pre cies gedaan worden. Dit werk leer je in de praktijk, binnen het be drijf. Er is ook eigenlijk geen school voor," zegt Van Dijk, die gehuld in een blauw ketelpak zelf nog gewoon meewerkt. „We doen het werk hier met zeven man, maar komen mensen tekort Je zult het niet geloven, maar het kost moeite om nieuw personeel te vinden. De jongelui van tegen woordig zijn misschien bang om vuile handen te krijgen." Kunststof Van Dijk becijfert dat Heftica jaarlijks zo'n acht- tot tienduizend radiateuren repareert. Daarnaast van Heftica in 1923, toen de radiateuren fabriek en ko perslagerij vestigd aan in Rotterdam. FrjtO MSft!C2 heeft hij drca zevenhonderd exemplaren in voorraad staan. „We werken met radiateuren van metaal, maar ook van kunststof. Vaak denken mensen dat kunst stof radiateuren niet meer gerepa reerd kunnen worden. Dat is be slist niet waar." Met Heftica is Simon van Dijk aangesloten bij de Nederlandse Vereniging van Radiateur Specia listen. Hij schat dat er rond de vijftig bedrijven in ons land zijn die zich specifiek met radiateuren bezig houden. „En daarvan zijn er veel in Rotterdam gevestigd, je hebt hier met de haven natuurlijk veel bedrijvigheid." Voor het materiaal dat elders moet worden ingekocht, richt Heftica zich tot de Nederlandse Radiateurenfabriek in het Bra bantse Mill, Europa's grootste producent en leverancier van ra diateuren. Of zijn bedrijf ook de volgende eeuw nog zal bestaan, daarover heeft Van Dijk geen twijfels. „Aan de ene kant zul je altijd radiateu ren houden en ze dus ook moeten repareren. Anderzijds denk ik dat de elektro-motoren ons veel werk uit de handen zullen nemen. Maar ja, dat zal ik niet meer meema ken," zegt de 50-jarige Heftica-di- ltrCleUl. Hoor John Beljaa'S De voortvarendheid van staatssecretaris Vermeend leidt ertoe dat per 1 januari 1997 weer een zeer groot aantal wetswijzigingen in wer king treedt. Globaal gezegd gaat het om vier grote aanpassingen. De verandering die het afgelopen jaar ongetwijfeld de meeste aandacht heeft getrokken betreft het aanmerkelijk belangregime, de daarmee samenhangende beperking van de rente-aftrek en de introductie van fictief inkomen. In deze rubriek behandelen we de wijziging van het aanmerkelijk belangregime. Begin volgende maand stellen we de be perking van de rente-aftrek en de introductie van fictief inkomen aan de orde. Het regime rondom het aanmer kelijk belang (ab) - waarbij koers winsten op aandelen die zich m de privésfeer bevinden worden be iast- wordt aanzienlijk gewij zigd. Ab-houders zijn diegenen die - al dan niet samen met een partner - over ten minste vijf pro cent van het geplaatste aandelen kapitaal beschikken. Daalt het percentage onder die vijf procent na verkoop van een deel van dat pakket of door bijplaatsing van aandelen, dan wordt de aandeel houder geacht het gehele belang te hebben vervreemd. De afrekening van de belasting claim over het niet gerealiseerde deel schuift in die gevallen echter op verzoek door naar het feitelijke realisatiemoment. Het behouden gedeelte wordt aangeduid als een fictief ab. Indien na vervreem ding van een deel van het pakket wel een belang blijft behouden dat meer bedraagt dan vijf pro cent, wordt uiteraard alleen over het vervreemde gedeelte afgere kend en blijft er voor het overige sprake van een regulier ab. Heeft men opties op een pakket aande len van ten minste vjjf procent dan wordt de optiehouder ook als ab-houder aangemerkt. Verder geldt er een meetrekrege- ling; die houdt in dat indien een familielid in de rechte Ujn (bijvoorbeeld kinderen) van een ab-houder aandelen, vorderingen, winstbewijzen of opties hebben bij de desbetreffende vennoot schap, zij ook als ab-houder wor den aangemerkt, zodat op hen het hele ab-regime van toepassing is. Indien er meer soorten aandelen (bijvoorbeeld A-, B- en C-aande- len) zyn, behoren alle aandelen van één soort tot het ab, indien men in -tenminste- één soort een ab heeft. Wanneer aandelen tot een ab be horen is zowel de vervreemdings winst van de aandelen als de ont vangen uitkeringen daarop on derworpen aan het ab-regime. Het tarief bedraagt 25 procent; alleen in de eerste tariefschijf geldt het reguliere tarief van circa 38%. Er wordt in de ab-sfeer een onder scheid gemaakt tussen reguliere voordelen (dividenden, bonus aandelen, kapitaalrestituties, fic tief rendement, tijdelijk vrucht gebruik) en vervreemdingsvoor delen. Voor sommige voordelen geldt dat dtz„ niet belast zijn te gen het 25 procentstarief, maar naar het progressieve tarief. Dat geldt zelfs in een enkel geval voor vervreemdingswinsten. De divi- dendvrijstelling is niet van toe passing op de reguliere voordelen uiteen ab. Ook alle kosten worden tegen het tarief van 25 procent in aanmer king genomen. Ab-verliezen wor den in aanmerking genomen door ze te compenseren met andere in komsten, zij het tegen het vaste tarief van 25 procent. In een enkel geval kunnen financieringskos ten (rente) van ab-aandelen tegen het progressieve tarief in aanmer king worden genomen. Het moet dan gaan om reële bedrijfsoverna mes waarbij de koopsom schuldig wordt gebleven. Van vervreemding is niet alleen sprake bij verkoop en schenking, maar bij inkoop van eigen aande len, liquidatie van de vennoot schap, juridische tusie, emigratie en verplaatsing van de feitelijke zetel van de vennootschap naar het buitenland indien de aandeel houder in het buitenland woont. In enkele gevallen kan de fiscale claim worden doorgeschoven. Dit is bijvoorbeeld het geval bij fu sies, echtscheiding en overlijden. Emigratie leidt tot afrekening, zij het dat op het moment van emi gratie er een zogenoemde conser verende aanslag wordt opgelegd, dié echter niet wordt ingevorderd. Alleen in geval van vervreemding van de aandelen binnen tien jaren na emigratie wordt de aanslag als nog ingevorderd. Teneinde dit ook daadwerkelijk te kunnen ef fectueren moet de emigrant wel zekerheid stellen. Ook indien bin nen tien jaren de onderneming wordt gestaakt en de reserves (na genoeg) geheel worden uitge keerd, is de conserverende aan slaginvorderbaar. Eventuele uitdelingen tijdens de tienjaarstermijn waarover divi dendbelasting is ingehouden lei den tot een vermindering van de aanslag. Hetzelfde geldt voor eventueel in het buitenland ver schuldigde belasting in verband met vervreemding van de aande len binnen de tienjaarstermijn. Na de tien-jaars-termijn vervalt de mogelijkheid tot invordering. Andere aanpassingen aan de nieuwe regeling zijn: de verkrijgingsprijs van be staande ab-aandelen wordt ge steld op de historische verkrij- gingsprijs; ten aanzien van aandelen die op 1 januari 1997 tot een ab gaan be horen en daartoe voordien niet behoorden, geldt als verkrijgings- prijs de waarde in het economi sche verkeer per 1 januari 1997; voor schuldvorderingen geldt dat de daadwerkelijk opgeofferde (historische) waarde in aanmer king wordt genomen; bestaande fictieve ab-pakketten blijven die status behouden onder het nieuwe regime. Overlijdt de houder van een vóór 1 januari 1997 ontstaan fictief ab, dan wordt niet afgerekend over het fictief ab; voor degenen die onder het hui dige regime een aflopend ab heb ben en onder het nieuwe regime geen ab hebben, blijft het be staande ab-regime van toepas sing; degenen die een aflopend ab hebben en onder het nieuwe regi me een ab hebben, worden weer (normaal) ab-houder waarop het nieuwe regime van toepassing is. Wel mogen zij een step-up toepas sen per 1 januari 1997 mits het ab vóór 4 juni 1996 is ontstaan en de aandelen niet vervreemd worden binnen vijf jaren na het ontstaan van het aflopend ab. Drs. J. A W. Beljaora ts bureau- partner van Deloitte Touch? Be lastingadviseurs in Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4