11 Zorgen om korte werkweek SP wil stop op gluren in giro Rotterdams Dagbiad Wethouder financiën haalt voorganger over de hekel Vlaardingse ambtenaren stevenen af op werkweek van 32 uur Vermoorde man werd vorige week wegens wapenbezit gearresteerd Gevecht tegen verplaatsing markt woedt vijfjaar na dato nog door 'Waterbus komt eraan' Klachten over nieuwe ziektewet Vader slaat zoontje (10) ziekenhuis in Vrouw bedreigd door fietsendief Inbraak in postkantoor Gewond bij botsing Hardrijders Onder invloed Wethouder verwacht blijvend 'vrij zicht' op tv-stations |RHUUR }£jGOEDIIOPE BR4NDST5Fg VJASSTRAAT (alleen RntUHfam-West) ROTTERDAM WEST, Aalbrechtskade 143-150 «Tel. 010 -4774099/ROTTERDAMZUID, Arislot9lès^M2< '1^-1 Waterweg Vrijdag 8 november 1998 Maassluis Aansluitend op de jaarvergadering op maandag 11 november wil de afdeling Maas sluis. Maasland en Hoek van Hol land van de Industriebond FNV ingaan op de gevolgen van de nieuwe Ziektewet. Bij een mede werker van de Ledenserviee kun nen werknemers in ontmoetings centrum Koningshof terecht met hun klachten. Sinds de privatise ring van de Ziektewet per 1 maart zyn werkgevers hun personeel strenger gaan select eren/conclu deren de FNV en de Nationale Commissie Chronische Zieken op basis van de klachtenlijn Ziekte wet. Drieëntwintig procent van dc bellers zei dat zij om gezondheids redenen zyn ontslagen of dat hier door hun contract met is ver lengd. Dertien procent verklaarde vanwege de gezondheid proble men te hebben met solliciteren en bijna eenderde van de bellers was onder druk gezet om weer te gaan werken terwijl zy nog niet her steld waren Hoek van Holland Een 39-jange inwoner van Hoek van Holland is gisteravond in zijn woning aan dc Vergulde Draeckweg aangehou den, omdat hy verdacht wordt van kindermishandeling. Hij zou zyn 10-jarige zoon-dusdanig hebben geslagen dat het kind onder meer een gebroken hand opliep. Het jongetje is in het Sophia Kin derziekenhuis in Rotterdam ter observatie opgenomen. De ge waarschuwde politie nam de ver dachte voor nader onderzoek mee naar het bureau. De vader en zyn zoon waren die avond alleen thuis. Schiedam Een fietsendief heeft' donderdagmiddag op de Broers- vest in Schiedam een 27-jarige Schiedamse bedreigd. De vrouw betrapte de man, terwijl hij met een tang het slot van haar fiets probeerde open te knippen. Toen zy hem aansprak, bedreigde hij haar met de tang en rende ver volgens weg, Het slachtoffer ren de de dief nog achterna, maar de ze was sneller. Maassluis Onbekenden hebben de afgelopen nacht ingebroken in het postkantoor in de Konings hoek in Maassluis. Er zijn enkele ruitjes vernield om binnen te ko men. Er verdween wat kleingeld uit een la waarop de dieven spoor loos verdwenen. Schiedam Een 21-jarige Schiedammer is donderdag rond middernacht licht gewond ge raakt nadat hij op de Vlaardicger- dijk in Schiedam werd aangere den door een personenauto Het slachtoffer is met onbekend letsel overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. Maassluis Tijdens de avond- spits reden donderdagavond van de ruim zeventig verkeersdeelne mers op de Rozenlaan in Maas sluis zestien bestuurders te hard. De topsnelheid bedroeg 73 kilo meter, Ondanks het slechte weer scheurde een 44-jarige Vlaardin- ger gisteravond met 154 kilome ter per uur over de Rijksweg A 4 en A-20. De politie haalde hem van de weg en liet de snelheids duivel een alcoholtest doen. Daar uit bleek dat de bestuurder geen druppel had gedronken. Hij kwam er met een bekeuring voor te hard rijden vanaf. Vlaardingen Een 50-jarige auto mobilist uit Vlaai-dingen reed vrij dagochtend onder invloed van al cohol op de Parallelweg in zijn woonplaats. Hij had 1,55 promille alcohol in zijn bloed en kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Door Jan Rozendaa! Vlaardingen Een aantal politieke partijen heeft gisteren hun zorg uitgesproken over de ontwikkeling van de verkorte werkweek voor ambtenaren in Vlaardingen. Sinds I januari van dit jaar werken Vlaardingse ambtenaren vier dagen van achtenhalf uur. Deze 34-urige werkweek was wethouder A. Kool (personeel) met de vakbonden overeengekomen om het banenverlies bij de gemeente in te perken. Door de bezuinigingen moesten oorspronkelijk tachtig banen ver dwijnen: de invoering van de kor tere werkweek halveerde dat aan tal, wat betekende dat er naar ver wachting geen gedwongen ontsla gen vallen. In ruil leverden de ambtenaren onder meer hun atv en financiële doorgroeimogelijk heden m, waardoor de gemeente op termyn geld kan uitsparen om de bezuinigingen m te vullen. Met deze arbeidstijdverkorting liep Vlaardingen voorop en haalde wethouder Kool zelfs de nationale televisie. Maar nu blijkt dat in het zoge noemde Loga-akkoord dat de ge meente opnieuw wordt gecon fronteerd met een arbeidstijdver korting. Vlaardingen doet mee in de landelijke cao-afsprakcn. Maar waar andere gemeenten van 38 naar 30 uur gaan. zou dat in Vlaar dingen betekenen dat de ambte naren 32 uur gaan werken. D66 vindt dat Vlaardingen die lan delijke afspraken 'met automa tisch moet volgen'. Dat geldt ook voorde PvdA Fractievoorzitter A, Attema zei 'nooit begrepen te heb ben' dat met een keuze voor 34 uur 'we meteen gekozen hebben voor een 32-unge werkweek'. „Naar ons gevoel lopen we ver voor de muziek uit. Dat hebben we met overtuiging gedaan, maar tot een verdere arbeidstijdverkor ting kan niemand ons dwingen." aldus Attema. Wethouder Kool zei echter m mei vorig jaar met de vakbonden over een te zyn gekomen dat 'de lande lijke afspraken nu ook in Vlaar dingen moeten worden doorge voerd*. Daarvoor zyn twee moge lijkheden de ambtenaren in Vlaardingen gaan nog twee uur minder werken óf deze arbeids tijdverkorting wordt met doorge voerd, maar uitbetaald Dit bete kent een loonsverhoging voor de arhbtenaren Dat gaat de gemeen te zo'n anderhalf miljoen gulden kosten, wat met het oog op de fi nanciële mogelijkheden in Vlaar dingen ook een groot probleem is. Kool overlegt nog met de vakbon den wat het zal worden. Diverse politieke partijen zitten met de nieuwe cao-afspraken in hun maag. Want, zo constateerde onder meer de WD. de inpassing van dc 34-unge werkweek is ook al met zonder slag of stoot gegaan. Een onderzoeksbureau sprak van 'pretroosters'. waardoor vooral op maandag en vrijdag vee! afdelin gen onderbezet zyn. Kool merkte op dat een speciale begeleidings groep inmiddels druk bezig is om 'effectieve roosters' te maken, waardoor er 'een kwalitatief en kwantitatief goede bezetting' is. De gemeenteraad debatteert van daag verder. Agenten bekijken het wapen dat het 46-Jarlge slachtoffer fataal werd. Foto Roei oijtetra Door Menno Haddeman Schiedam Grote consternatie gistermiddag rond twaalf uur in de De Wildestraat in Schiedam. Binnen luttele seconden staat de hele straat vol met politieauto's. De meeste bewoners begrijpen in eerste instantie niets van alle op hef. Ze hebben wel knallen ge hoord, maar dachten daarbij aan vuurwerk. Dat die dreunen geen rotjes, maar schoten waren, wordt na een minuut of tien wel duide lijk. Er is een man vermoord. Agenten hangen een groot en spierwit laken voor de ruit m de portiek van één van de flats. Ach ter het doek ligt. half op de trap, het ontzielde lichaam van een 46- jarige Schiedammer. Hij is in koe len bloede vermoord door twee fa milieleden. Volgens een woordvoerder van de politie kreeg het slachtoffer m het trappenhuis ruzie met twee broers (30 en 29 jaar) uit Schiedam. Deze ruzie liep zo uit de hand dat beide Schiedammers, tevens neven van het slachtoffer een vuurwapen tevoorschijn haal den en de 46-jarige Schiedammer doodschoten. Eén van de daders vluchtte daarop in paniek het por tiek uit. Op Nolenslaan, voor de winkels, kwam de vluchtende schutter een derde, 25-jarige broer tegen. De dader was zo in paniek dat dit fa milielid niets anders wist te doen dan ook een wapen te pakken en twee maal in de lucht te schieten. Omstanders schrokken zich een ongeluk. Eén van hen belde de po litie. Geschrokken „Ik hoorde knallen," vertelt een medewerkster van een bakkerij. „Even dddrna zag ik dat twee mannen door de politie in de boei en werden geslagen. Ik realiseer de me toen pas dat die knallen schoten waren. De mensen op straat waren erg geschrokken." Onderwijl had ook één van de flat bewoners de politie gealarmeerd. Binnen korte tijd stonden de agenten in de De Wildestraat. „Ik zat voor het raam toen ik de poli tieauto's de straat zag inrijden," vertelt een bewoonster van de flat recht tegenover het bewuste por tiek. „Ik zag hoe zij een man die uit het trappenhuis kwam lopen in de boeien sloegen. Ik wist toen nog met wat er aan de hand was. Ik had wel knallen gehoord, vier of vyf. Ik heb nog nooit schoten gehoord. Ik dacht dat het rotjes waren." De rechercheurs beginnen in de stromende regen met het zoeken naar bewijzen als kogelhulzen en vingerafdrukken. Bewoners en nieuwsgierigen worden op grote afstand gehouden. De De Wildes traat en de Nolenslaan worden af gesloten voor verkeer. Bewoner moeten binnen blijven. De oorzaak van de schietpartij ligt Den Haag/Maassluis Vijfjaar na het verplaatsen van de week markt in Maassluis van de Markt naar de Nieuwstraat werd dit be sluit gisteren opnieuw aange vochten bij de Raad van State. Zes winkeliers hebben de Raad van State gevraagd om het besluit van de gemeenteraad te vernieti gen. De winkeliers houden vol dat bij de verplaatsing geen rekening is gehouden met hun belangen. Toen de vrijdagse weekmarkt nog op de Markt werd gehouden, lie pen veel marktbezoekers automa tisch langs de winkels, die zo doende een graantje meepikten. Door de verhuizing van de kra men naar de Nieuwstraat is de combinatie van marktbezoek en winkelen volgens de winkeliers grotendeels verdwenen. In 1991 vochten de winkeliers met succes een eerste besluit tegen verplaatsing van de weekmarkt aan. De Raad van State besliste toen nog dat het besluit onvol doende was gemotiveerd. De ge meenteraad nam prompt een tweede besluit, dat uitvoeriger was onderbouwd. De federatie van winkeliers (OFM) ging daar mee akkoord, maar zes winkeliers gingen ook tegen dit tweede be sluit in beroep," Door de grote werkdruk bij de Raad van State kwam de zaak pas gisteren aan de orde. In een voorlopige uitspraak heeft de Raad van State de bezwa ren van de winkeliers al afgewe zen. Namens de gemeente betoogde mr. P. Duyssens gisteren dat de zes winkeliers niet hebben aange toond dat hun omzet is gedaald. „Het zou toch betrekkelijk een voudig moeten, zijn om aan te to nen dat er op vrijdag minder wordt omgezet, maar dat is met gebeurd," aldus Duyssens. Hij wees ook op het feit dat inmiddels in de Koningshoek een 'tweede stadscentrum'is ontstaan dat veel kopers trekt. Raad van State- rechter mr. H. Kuijper zei daarop: „Maassluis is niet de enige ge meente in Nederland waar het niet zo goed gaat met de midden stand in het oude centrum." De uitspraak van de Raad van State wordt over twee maanden bekendgemaakt. Afgelopen weekeinde: de 46-jarlge man wordt door de politie in de boelen geslagen. Archieffoto Roel Dijkstra in de familiesfeer. De ruzie was geen incident. Vorig weekeinde moest de politie er reeds aan te passen komen om een brandje in de familie te blussen. In de Jan van Zutphenstraat arresteerde de politie zaterdag een man, die zijn vrouwen enkele andere familiele den met een vuurwapen bedreig de. De politie stelde hem na korte tijd weer op vrije voeten. Het slachtoffer in de De Wildestraat is deze zelfde, 46-jarige man. Hij" wordt met een lijkwagen afge voerd, zeshonderd meter van zyn huis in de Jan van Zutphenstraat. Rond drie uur worden de afzettin gen weggehaald. De politie heeft in de hele zaak drie broers gear resteerd. Twee van hen bekennen snel de Schiedammer te hebben vermoord. Vanmorgen trokken zy hun bekentenis echter weer in. De derde broer is aangehouden omdat hij met zijn pistool in de lucht heeft geschoten. Vlaardingen Vermoedelijk in mei 1999 is er een vorm van openbaar .vervoer over water tussen Rotterdam en Rozen burg. „Tussenstops in Spijke- nisse, Vlaardingen en Schiedam zouden dan voor de hand lig gen." Die verwachting sprak wethouder J. P, Don (verkeer en vervoer) van Rozenburg uit Ver voersmaatschappij ZWN heeft volgens Don concrete plannen om samen met een rederijbe- drijf een 'waterbus' te exploite ren. De 'bus' zou zo'n zestig kilome ter per uur moeten gaan varen, „Het is de bedoeling dat in mei 1998 de eerste boot vanuit Dor drecht richting Rotterdam vaart Ais de proef slaagt, en dat wordt na een jaar bekeken, dan wordt een tweede lijn in gebruik geno men, richting Rozenburg. Wethouder T. W. van der Steen, in Vlaardingen verantwoorde lijk voor verkeer en vervoer, voelt er wel wat voor dat de draagvleugelboot Vlaardingen aan doet Hij ziet vooral een taak weggelegd voor het vervoer van forenzen in de spits. Schiedam De gemeente Schiedam moet stoppen met het napluizen van de bank- en giroaf schriften van Schiedammers met een bijstandsuitkering. Dat eist de plaatselijke afdeling van de So cialistische Partij. De SP is van daag gestart met een landelijke protestactie onder het motto 'Stop de giro-gluurders'. De uitkeringsgerechtigden moe ten volgens E, Kuitert van de SP in Schiedam bij elk heronderzoek de giro- en bankafschriften over de laatste drie maanden laten zien. „Dat is geen wettelijke ver plichting, maar beleid van de ge meente. Wij vinden dat een onzin nige en vernederende zaak. Zwartwerkers worden echt niet via de giro uitbetaald," vindt Kui tert. Waarom zou je als bijstands trekker moeten laten zien waar aan je je geld uitgeeft, vraagt de SP zich af. „Dit lijkt de vooroor logse Armenwet wel." Volgens een woordvoerder van de gemeente is het onderzoeken van bank- en giroafschriften wel dege lijk wettelijk vastgelegd en wijkt de werkwijze van de gemeente niet af van die in andere gemeen ten. „In de nieuwe bijstandswet is ervoor gekozen om strenger aan de poort te controleren. Aan de hand van de afschriften kunnen wij beter verifieren of iemand recht heeft op een uitkering," zegt de woordvoerder. De gemeente Schiedam gaat da?r volgens de woordvoerder zeer secuur mee om. „Het is niet zo dat iemand al zijn bankafschriften mee moet nemen. We vragen die van de af gelopen drie maanden." De SP neemt hier geen genoegen mee en heeft de hele dag actie ge voerd bij de sociale dienst. De cli ënten van de sociale dienst kon den een actiekaart ondertekenen. De kaarten worden uiteindelijk^- aan het college van burgemeester en wethouders en de gemeente raad aangeboden. De verscherpte controle op in komsten en uitgaven is volgens, de SP niet het enige negatieve uit vloeisel van de nieuwe bijstands wetdie sinds l januari van kracht is. Het wetenschappelijk bureau van de partij heeft hierover een rapport geschreven onder de titel Van kwaad tot erger. De onderzoekers signaleren on der meer grote uitkeringsver- schillen tussen gemeenten onder ling en gigantische uitvoerings problemen. Uit een steekproef on der 42 gemeenten blijkt dat het in driekwart van de gevallen langer duurt dan voorheen voordat een aanvraag wordt afgehandeld. Ver der blijkt uit het SP-rapport dat de gemeenten veel fouten maken en dat ze geld tekort komen om de wet goed uit te voeren. De SP in Vlaardingen diende gis teren over hetzelfde onderwerp een motie in tijdens de behande ling van de gemeentebegroting. Zie ook pagina 13 Die verwachting sprak wethouder A G, Wiegman uit tijdens de be handelingvan de gemeentebegro ting in de raadscommissie voor fi nanciën en nutsbedrijven, In steden als Den Haag, Amster dam en Eindhoven moeten kij kers inmiddels een fors bedrag op tafel leggen om de programma's Schiedam Schiedamse tv-ky- kers hoeven op korte termijn niet bang te zijn voor de komst van een zogeheten pluspakket, waar door kijkers extra moeten betalen voor programma's van Sport 7 en andere commerciële aanbieders. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Alsof na tweeën half jaar alle opgekropte woede eruit moest. In nog geen tien mi nuten liep de Vlaardingse wet houder van financiën gister avond leeg. En spuwde zyn gal over de ex-wethouder van finan ciën, J. Ranshuijsen, nu fractie voorzitter van oppositiepartij W2000. Zijn partijgenoot, WD-fractie- voorzitter A. de Lange, had in zijn algemene beschouwingen 's middags de voorzet gegeven.' „Laten wij niet vergeten dat het overgrote deel van de financiële problematiek van de gemeente Vlaardingen is veroorzaakt door het financieel beleid uit de vori ge collegeperiode (zonder WD, red.). Het is dan ook een gotspe dat W2000 het waagt om kritiek te leveren op het financieel sane- ringsbeleid van wethouder Roij- ers, terwijl Ranshuijsen de vori ge periode de verantwoordelijk heid droeg." Roijers schoot de voorzet van zijn fractievoorzitter knalhard in. Hij beschuldigde zijn voor ganger, die Roijers ervan had beticht er 'een zooitje' van te hebben gemaakt, van 'demago gisch gebrabbel' en 'opportunis me voor eigen politiek gewin'. Daarna gaf Roijers voor het eerst in de raadszaal zyn visie op het beleid van zjjn voorganger. Hij begon met een citaat uit de be grotingsbehandeling van 1993. „De toenmalig wethouder van fi nanciën -'U bedoelt de heer Ranshuysen neem ik aan,' vroeg De Lange nog pesterig voor alle duidelijkheid - zei in het najaar van '93 dat het college halverwe ge de zittingsperiode een solide financieel beleid voerde dat z'n vruchten begon af te werpen. Er was 1,1 miljoen gulden over van de begroting van 1992 dat werd aangewend voor de kinder opvang en milieu-maatregelen. Maar later bleek dat dat geld er helemaal niet was. Begin 1994 kwam een tekort over 1993 van 3,5 miljoen gulden aan het licht. Ook in 1994 was er een tekort: 1,6 miljoen. Toen dit college in maart 1994 aantrad," vervolgde Roijers, „werden we geconfron teerd met een tekort van 4,5 mil joen gulden." Vervolgens somde Roijers een aantal citaten uit interviews met Ranshuijsen op. „Ik heb een ge zond financieel beleid achterge laten," „Ik had maar één stem (in het college, red.)." „Ik stond vaak alleen." En over het tekort van achttien miljoen dat Roijers vorig jaar berekende: „Het is niet meer dan de helft." Ook over de op schrift ingelever de beschouwingen - W2Ö00had er voor gekozen die niet voor te lezen zoals gebruikelijk is - had Roijers geen goed woord over: „Ik snap dat u de tekst niet durft uit te spreken. Ik 2ou me er ook voor schamen." Roijers zei er lang over te hebben nagedacht of hij op de aantijgin gen ('Er wordt een potje van de financiën gemaakt' en: 'Het fi nanciële beeld was slecht en blijft slecht'.) zou reageren. Hij oordeelde dat 'een weerwoord noodzakelijk was'. „Niet omdat de inhoud van uw betoog enige kwaliteit heeft, maar meer voor de geschiedschrijving." Ranshuijsen was vanmiddag aan de beurt om te reageren. van Sport 7 te zien. Die zijn ver dwenen achter een decoder, zoals in Schiedam enkele jaren geleden gebeurde met Filmnet. Na de tegenvallende kijkcijfers en de beroerde belangstelling voor pluspakellen in ue drie ste den kwam Sport7 onlangs terug op het voornemen in geheel Ne derland achter een decoder te ver dwijnen. Voorlopig zijn de pro gramma's tot 1998 gratis te zien. Wiegman „Sport7 heeft duidelijk de macht van de kabelexploitan ten onderschat. Ze hebben eieren voor hun geld gekozen. Ik ver wacht niet dat er snel een nieuw initiatief komt voor een pluspak ket. Er is duidelijk te weinig be langstellingvoor." Raadslid M. Siljée (PvdA) deelt de optimistische verwachting van zijn fractiegenoot Wiegman niet. „De discussie over de pluspakket ten komt gegarandeerd, en wel licht sneller dan wij denken. Het is denkbaar dat Veronica, SBS 6, RTL4 en Sport? gezamenlijk achter een decoder willen ver dwijnen. Daar kunnen wij als ge meente niet omheen. Ik verwacht dat er met name m Schiedam veel belangstelling bestaat om deze stations te kunnen blijven zien." De wethouder denkt om een an dere reden dat het niet zo'n vaart zal lopen. „Die commerciële jon gens leven van de reclame-op brengsten. Ze zijn gebaat bij hoge kijkcijfers en die haal je niet als je achter een decoder verdwijnt. Het zal allemaal wel loslopen." «WH

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1