12 K Hartpatiënten moeten zelf ambulance kunnen bellen Kunstzinnige Delta als klok voor Nieuwe Maze 'Wat is het waard?' is hamvraag bij Christie's Ruit rond Rotterdam is sneller 'schoon' Beursplein 'officieel' alle zondagen open Verdachte haalt uitstel binnen met 'inschrijftrac' GGD-arts Bleeker: 'direct-call-systeem' is levensreddend Ook erotische toekomst voorspellen op Eros'96 Jan Haasbroek ook bij RegioTV hoofdredacteur Horecacontrole in het centrum Rotterdams Dagblad Vrijdag 8 november 1996 Sommige naar de Kuyl's Fundatie meegenomen stukken ver dwijnen weer snel in de meegebrachte tas. Interessantere voor werpen worden in het daglicht bij het raam aan een nader onder zoek onderworpen. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam Uiterst voorzichtig dragen 'de bezoekers van de taxa tiedag van Christie's hun bezittin gen de statige trap van het regen tenhuis van Kuyl's Fundatie op. Met een nummertje in de hand zoeken ze een plaatsje in de over volle wachtkamer, Christie's Rotterdam, een van de vele buitenlandse vestigingen van het Britse veilinghuis, organi seert om de twee maanden een taxatiedag in het huis aan de 's- Gravenweg. De tweede taxatiedag op dit adres trok ruim 250 bezoe kers. Als de bezoekers aan de beurt zijn, nemen ze hun spullen mee naar het kamertje met de experts, waar ze hun schatten voorzichtig uitpakken. Onder de bescher mende laag van lakens, handdoe ken, kranten, sport- en plastic tas sen komen schilderijen, grote en kleine beelden, zilveren lepels en aardewerken kandelaars te voor schijn. Een van de'drie experts neemt de voorwerpen onder handen die bij zijn specialisme horen. Sommige stukken verdwijnen na een korte blik weer snel in de meegebrachte tas. De meer interessante voor werpen worden in het daglicht bij het raam aan een nader onder zoek onderwoipen. In het ene ge val gaat het wat de waarde betreft om tientjes, in het andere om een honderdje meer of minder. Aan de ronde tafels vertellen de taxateurs op fluistertoon hun be vindingen. De bezoekers kunnen een korte uitleg krijgen over hun kunstwerk. Uiteindelijk draait het echter altijd uit op de vraag: Wat is het waard? De taxatie is gratis, voor een taxa- tierapport moet de bezoeker beta len. Alleen de stukken met een taxatieprijs boven de duizend gul den komen in aanmerking voor een veiling bij het exclusieve Christie's. Dordrecht De 38-jarige Vlaar- dinger J. van den B., die êrvan wordt verdacht dat hij op 28 maart 1995 in Hendrik Ido Ambacht Wim Ender heeft doodgeschoten, heeft gisteren met een slimmig heidje uitstel te krijgen van zijn rechtszaak. Die zou dienen bij de rechtbank in Dordrecht. Van den B. stond bij het Openbaar Ministerie in Dordrecht geregis treerd als een persoon zonder vas te woon- of verblijfplaats. Daarom kon justitie de man, die dankzij een uitspraak van de Dordtse rechtbank op vrije voeten is, niet vinden. In zo'n geval mag justitie de post voor zo'n verdachte depo- neren bij de griffie. De verdachte wordt dan geacht daar zijn spul len te komen ophalen. Justitie had in het geval-Van den B. dus keurig de procedure ge volgd, maar had geen rekening gehouden met de truc van de ver dachte. Deze heeft zich namelijk stiekem laten inschrijven op een adres. Hij verbleef daar weliswaar niet maar justitie had hem daar toch moeten dagvaarden. Nu dat niet is gebeurd, moet offi cier van justitie mr. C.J.M.G. Strack de hele papierwinkel op nieuw opsturen aan de verdachte. „Een slimme jongen," noemt mr. Strack de verdachte dan ook. De aanklager is niet bang dat Van den B. zijn berechting feitelijke onmogelijk kan maken door het uit den treure herhalen van zijn 'inschrijftruc'. „Bij elke volgende betekening wordt de politie inge schakeld," zegt Strack. De agen ten kunnen dan controleren of de verdachte echt woont op het opge geven adres, Zo niet, dan kunnen ze aan de hand van een centrale computer achterhalen waar de verdachte wel woont. De gang van zaken rond Van den B. is voor justitie extra pijnlijk omdat de Vlaardinger eerder werd gearresteerd. De rechtbank in Dordrecht stelde hem op vrije voeten. Later werd die beslissing door het gerechtshof vernietigd, maar toen was de vogel gevlogen. Het doodschieten van Wim Ender op 28 maart 1995 maakte deel uit van een ripdeal. Wim E.'s broer Henk E. en de 29-jarige Jacques H. uit Bergen op Zoom zijn ver oordeeld wegens hun aandeel in de gewelddadigheden bij het pompstation in Hendrik Ido Am bacht, Rotterdam-^- Politie en Rtfkswa- tetstaat zijner tussen oktober vorig jaar en april van dit jaar in geslaagdhet aantal door 'ind- dehten veroorzaakte files op de Verkeersruit rond Rotterdam, met ruim dertig procent terug te In die periode werden 3141 on- /gelukken geregistreerd. Daarbij ■was hoofdzakelijk sprake van /blikschade. Door takelaüto's te /stationeren fop het rijkswegen- net werd de grootste winst ge- /boekt De wegen kwamen eerder w.vriÊ de files kregen niet de kans te groeien, en ook de verkeers- .veiligheidnamtoe. jjOngeveer anderhalf jaar gele-, -'den skfegen de regiopolitie Rot- verkeerspolitie plaatste op kos ten van Rijkswaterstaat op twee plaatsen takelauto's,.. Rijkswa terstaat sloot met particuliere aannemers contracten af voor het schoonvegen en vrijmaken van de rijksweg. Aanvragen van de politie om rijstroken, die voorzien zijn van verkeerssigna- lering, vrij te maken fafkrui- sen') worden door Rijkswater staat binnen drie minuten geho noreerd. f.."".' Het fileplan regio Rotterdam maakt deel uit van het regionale verkeers- en vervoerplan RVVP, Daarin staan bereikbaarheid en leefbaarheid centraal. In het.fi- lepan werken de Stadsregio.Rot- terdam en de afdeling Zuid-Hol- Z land' van Rijkswaterstaat sa- Door Peter de Lange Rotterdam De GGD-arts dr. J. Bleeker wil een systeem in voeren dat patiënten met hartklachten de mogelijkheid geeft om zonder tussenkomst van de huisarts direct een ambulance te bellen. Zo'n direct-call-systeem zou volgens Bleeker levens reddend kunnen zijn, omdat bij hartinfarcten iedere minuut telt, Hoe sneller de behandeling begint, hoe geringer de be schadiging aan het hart en hoe lager de sterftekans. Op dit moment moet een patiënt altijd eerst een huisarts raadple gen. Pas als de arts de diagnose hartklachten heeft gesteld, wordt een ziekenauto gewaarschuwd. In Rotterdam duurt het dan meestal nog een uur voordat de patiënt in het ziekenhuis aan de monitor ligt. Oorzaak daarvan is dat de huis arts enige tijd nodig heeft om vast te stellen wat de patiënt precies mankeert. Volgens de Nederland se Hartstichting beschikt het gros van hen ook niet over goede appa ratuur om snel een diagnose te stellen. Huisartsen die met hulp van hel ambulancepersoneel een hartcardiogram maken (appara tuur om hartfilmpjes te maken is in alle Rotterdamse ambulances aanwezig), verminderen hel tijd verlies echter in belangrijke ma te, zo blijkt in de praktijk. Een andere vertragende factor is dat veel patiënten hun klachten te vaag omschrijven. Ze wijten die bijvoorbeeld aan een griepje of zwaar tafelen de vorige avond. Mensen die een naderend hartin farct direct herkennen en de klachten duidelijk onder woorden brengen, komen sneller in het zie kenhuis. Filter Dr. Bleeker, die dit vaststelde in onderzoek in samenwerking met de Nederlandse Hartstichting, be seft dat een direct-call-systeem bepaalde risico's met zich mee brengt. „Het gevaar bestaat dat als de huisarts als 'filter1 tussen patiënt en ziekenhuis wegvalt, de ambulances overbelast raken en de harlbewakings-afdelingen in ziekenhuis ontregeld," geeft de GGD-arts toe. Hij denkt dat dit ri sico te is ondervangen door een protocol af te spreken, waarbij de telefonist van de alarmcentrale de patiënt eerst een aantal doelge richte vragen stelt. Pas als de ant woorden wijzen in de richting van een hartinfarct, wordt de ambu lance op pad gestuurd. Bleeker, met nadruk; „Maar de centralist stelt geen diagnose, laat dat duidelijk zijn. Daar is hij niet voor opgeleid, hjj kan zich heel gemakkelijk vergissen. De ver schijnselen van hyperventilatie lijken sterk op die van een hartin farct. Daarom moet de centralist meteen de huisarts waarschuwen, zodat die tegelijkertijd met de am bulance by de patiënt arriveert. In de ambulance kan vervolgens een hartfilpmje worden gemaakt." Bleeker stelt dat bij direct-call de huisarts beslist niet mag worden gepasseerd. Huisartsen worden ook ingeschakeld bij het onder zoek dat Bleeker met geld van de Vrienden van de Hartstichting gaat doen naar de voors en tegens van direct-call. Ook de Erasmus Universiteit werkt aan dit onder zoek mee. Bleeker hoopt dat over uiterlijk anderhalf jaar op proef met een direct-call systeem kan worden begonnen. Wie er tijdens zijn of haar be zoekje aan de beurs Eros'96 - tot en met zondag in de Rotterdamse Energiehal - helemaal niet meer uitkomt, kan altijd nog terugvallen op 'waar zeggers' (iet op de sub tiele verschrijving op het affi che) en kaartlezers. Of deze 'specialisten* in staat zijn een ieders erotische toekomst te voorspellen, Is uiteraard du bieus. Maar goed, niet ge schoten is altijd mis. Nadat de bourgondisch geboetseer de actrice Maya van den Broeke gisteren aan het be gin van de avond de eerste erotlekbeurs in Rotterdam had geopend, waren alle vloe ren in de redelijk intiem Inge richte sporthal het domein voor klanten en professio nals. Onder het motto 'voor elck wat wils' kun Je het In derdaad zo gek niet noemen, of het ligt wel In de schappen. Organisator Xpo Events, is stellig van plan om deze beurs jaarlijks in de Maas stad te laten terugkeren. Of de standhouders - van eroti sche shows, hulpmiddelen, kleding, bodypainting tot en met dé oplossing voor scheerpioblemen - er ook zo over denken, moeten de ko mende dagen aantonen. Foto* RotterdamAlle warenhuizen en filialen van grootwinkelbedrijven aan het nieuwe Beursplein en de Beurstraverse in het centrum van Rotterdam zullen voortaan op alle zondagen geopend zijn. Dat heb ben de directies van deze bedrij ven gisteren zoals verwacht defi nitief besloten. Het was al de be doeling in de feestmaand decem ber alle zondagen open te zijn. Maar ook daarna zullen ze geen enkele dag meer dicht zijn. Het officiële besluit is gisteren ge nomen in de Raad voor de Neder landse Detailhandel, district Rijn mond. Voorzitter mevrouw Vlieg van de Bijenkorf; „Het besluit geldt voor de warenhuizen en fili aalbedrijven in het echte' cen trum rondom de nieuwe Beurstra verse, zoals de Bijenkorf, V&D, de Hema, Habitat, Hennis Mauritz en dergelijke. Daarbij is wel afge sproken dat we de ervaringen met de zondagsopening in mei op een rijtje gaan zetten." De winkels op de Lijnbaan en het Binnenwegplein zullen het voor beeld van het Beursplein niet alle maal volgen. Ale winkels in het centrum van Rotterdam zijn in ie der geval in december alle zonda gen open, maar voor de periode daarna zullen vele van hen op de Lijnbaan en het Binnenwegplein de ontwikkelingen in januari eerst aankijken. Alleen bet 'echte' centrum rondom het Beursplein i s daardoor vanaf 1 december elke dag open. Habitat is sinds begin deze maand in Rotterdam de eerste die op alle zondagen open is. V&D toonde zich eveneens een warm pleitbezorger voor de zondagsope ning in alle weekeinden. De Bij enkorf toonde aanvankelijk nog wat terughoudendheid. „Maar de ontwikkelingen in de detailhan del zijn met meer tegen te hou den," zegt mevrouw Vlieg. „De maand december, waarin we toch al elke zondag open zouden zijn. is daarom een goed en logisch be gin. De consument is er dan al aan gewend. As we op een andere tijd in het jaar zouden beginnen, zou den we eerst een campagne moe ten g3an voeren om de mensen er van op de hoogte te brengen," zo licht zij het standpunt van de Bij enkorftoe. De winkels in het centrum kun nen voortaan op elke zondag open zijn, omdat de gemeenteraad van Rotterdam het centrum tot toeris tisch gebied heeft bestempeld. Volgens Vlieg zou het prettig zijn als alleen het centrum deze status blijft behouden en bijvoorbeeld niet ook het Zuidplein tot toeris tisch gebied wordt bestempeld. „Want dan zal de versnippering te groot zijn om winkels op alle zon dagen open te kunnen houden." Directeur M. van der Lingen van dc VW in Rotterdam noemt het besluit van de winkels 'uiterst ple zierig'. „Wij zijn al sinds driejaar op alle zondagen open. Het bleef echter stil op de Coolsingel. Nu gaat het eindelijk echt wat wor den." Zij geeft aan dat de WV er alles aan zal doen om de drukte in de stad op zondagen te gaan be vorderen. Rotterdam De politie heeft gis teravond in het centrum een grootscheepse horecacontrole ge houden. In samenwerking met tal van diensten werden veertien ge legenheden binnenstebuiten ge keerd. Eén horeca-inriehting aan de Delftsestraat werd gesloten na de vondst van een grote hoeveel heid hard- en softdrugs. Bij de ac ties zijn verschillende mensen aangehouden. Rotterdam Jan Haasbroek, nu hoofdredacteur van StadsTV, krijgt diezelfde functie bij Re gioTV, dat begin volgend jaar gaat uitzenden. Broer Nico Haasbroek, de vertrekkend hoofdredacteur/ directeur van Radio Rynmond, deelde dat gistermiddag mee aan de gemeenteraadscommissie kunstzaken. Jan Haasbroek is be noemd na een unanieme voor dracht. In RegioTV stoppen ka belexploitant ENECO en het Rot terdams Dagblad de komende ja ren ieder 5,5 miljoen gulden, de gemeente zal jaarlijks 1,2 miljoen subsidiëren. De leden van de raadscommissie gingen schoorvoetend akkoord met dit subsidievoorstel van wet houder H, Kombrink (PvdA). „Het is moeilijk hier enthousiasme over uit te stralen," aldus CDA-po- liticus R. Becqué, die vooral strui kelde over de ingewikkelde con structie van het station met stich tingen, besloten en commanditai re vennootschappen. Zijn Stads partij-collega M. Kneepkens meende dat die constructies al leen maar bedoeld zijn om de me diawet te omzeilen. Hij stemde te gen. De gemeenteraad stelde afgelo pen zomer een reeks eisen aan de nieuwe zender. Daaraan is in de nieuwe opzet nu voldoende tege moet gekomen, meent de raads commissie. Die eisen hielden on dermeer in dat de gemeente geen enkel financieel risico loopt, dat de programma's Rotterdams zijn en een publiek karakter dragen. De gemeente zal de subsidie in trekken als blijkt dat aan de eisen in de praktijk niet langer voldaan wordt. ENECO en Rotterdams Dagblad verwachten jaarlijks 6,4 miljoen gulden aan reclame-inkomsten. Voor het verkopen van adverten tieminuten werken zij straks sa men met de regionale TV-stations in Amsterdam en Den Haag. As de reclame-inkomsten tegenval len, vangen beide partners het te kort zelf op. Zo'n tegenvaller gaat dus niet ten koste van het programmabudget, noch zal de de subsidie van de ge meente hoger moeten worden. De kijkersbijdrage via het kabel abonnement gaat met de invoe ring van RegioTV met vier dub beltjes per maand omlaag. RegioTV belooft een professione ler en joumalistieker programma te zullen maken dan StadsTV nu biedt. De zender begint met een programma van telkens één uur, inclusief een journaal. Dit pro gramma wordt steeds opnieuw doorgegeven, zonodig aangevuld met het jongste nieuws. Door Rein Wolters Rotterdam Een prachtig schip, de Nieuwe Maze. Maar wel een vaartuig van 13 miljoen gulden dat is opgeleverd zonder een uur werk. Voor Peter de Knecht, de zingende juwelier van Delfsha- ven, kan dat niet door de beugel. Toen hij kennis nam van het ge mis, sloeg hij aan het denken én aan het werk. Na zestig uur fi guurzagen in bepaald niet gemak kelijk meewerkend koperen- plaatmetaal is nu het ruwe model van zijn ontwerp bijna gereed. Het is schaalmodel van de Nieuwe Waterweg en de Nieuwe Maas met alle havens tussen de Noordzee en de Van Brienenoordbrug. „Ik werk me er rot aan. Het is ver schrikkelijk priegelwerk maar het wordt leuk," zei hij gisteren bij de eerste presentatie van zijn geesteskind aan boord van de Nieuwe Maze. Twee weken eerder was hij als deelnemer aan een vaartocht aan boord van de cata maran die het Gemeentelijke Ha venbedrijf Rotterdam sinds mei als presentatie-vaartuig in de vaart heeft. Het ontbreken van een bij het bijzondere interieur passende klok, bleek ook ai enige tijd een doorn in het oog van de bemanning. „Dal is geen bezuinigen op het ontwerp geweest, hoor," legt kapi tein Ron Bekkers uit. „Doorgaans krijgt de opdrachtgever van een nieuw schip bij de oplevering een klok aangeboden van een van de bedrijven die aan de bouw hebben meegewerkt. De Nieuwe Maze vormde geen uitzondering op de ze ongeschreven traditie." Er waren'er zelfs meer dan een, maar ze pasten niet echt in het in terieur. En, voorzichtig formule rend, want je mag een gegeven paard immers niet in de bek kij ken: „Kijk, in het interieur van de Nieuwe Maze past alleen een bij zondere klok, zoals ook zaken als lampen en bekleding bijzonder moeten zijn. Je kan niet zomaar een uurwerk tegen deze scheeps wand schroeven. Dat ontwerp van Peter de Knecht is het helemaal. Iedereen is razend enthousiast." Op de plek waar op het nieuwe klokwerk de Nieuwe Waterweg uitmondt in de Noordzee, wordt een klein, uit Zwitserland geïm porteerd uurwerk .gemonteerd. De Knecht: „Ik heb er maar twee van besteld. Veronderstel dat de klok defect raakt, dan moetje de ze direct kunnen vervangen. Een klok die het niet doet, is geen ge zicht." Niet alleen kapitein Bekkers uit zich lovend over het initiatief van De Knecht, maar ook Ivan de De uitgezaagde Delta mét klok toont de gasten op de 'Nieuwe Maze' straks het verloop van de wa tergangen alle havenbekkens. Van links naar rechts stuurman (officier iszijn officiële functie) Piet Schuurs, kapitein Ron Bekkersen beeldend kunstenaar/juwelier/zanger/entertainer Peter de Knecht. Foto Niels van der HoevetVRotterdams Dagblad Waal, de 'bouwmeester' van de Nieuwe Ma?p en hoofd van de af deling Ontwikkeling en Onder houd Materiaal van het Gemeen telijke Havenbedrijf Rotterdam. „Dit ontwerp past uitstekend op het schip. Alles in het ontwerp houdt verband met de haven, de stad, het water en de Nieuwe Ma- ze." Voor de straks gepolijste en vergulde Delta met zijn lengte van een meter („die hoef je nooit meer te poetsen") met klok is een plek toegedacht tegen de donker blauwe wand van de centrale hal bij de opgang naar het bovendek. „Daar zal hij het prima doen," ver wacht De Waal. De Knecht is van plan het klei nood op de nieuwjaarsreceptie van de gemeentelijke haven- •dienst als geschenk te overhandi gen. Over het waarom van zijn creatieve arbeid: „Ik ben een doodgewone jongen die houdt van Rotterdam waar hij is gebo ren, getogen en werkt voor zijn dagelijkse boterham. Daarnaast heb ik altijd wel ideetjes voor iets leuks voor mijn stad. Nou, dit is er dan weer zo een." De Knecht, ook de schepper van het Delfshavens Mafje, heeft nog een tweede idee voor de Nieuwe Maze. „Het schip vaart vaak met mensen van over de hele wereld. Op ieder continent wijst de klok een andere tijd aan. Al die vers pringende tijden wil ik op een soort van aardbol zetten. Dus als mensen aan boord stappen, dan kunnen ze op de bol in een oogop slag zien of het thuis al tyd is voor het ontbijt of wellicht een borrel tje"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2