Leegstand baart politiek zorgen \ÏÏSt Eerste Vlaardings Korenfestival daverend succes Terug op 't bolwerk waar 't onruststoken altijd smeult Woningen in plaats van winkels aan Hoogstraat Vuilbakken wachten op plaats in wijk ulllmm Schiedammer voor de trein gegooid Jongens beroofd van hun jassen Plakkers opgepakt Slingerend zonder rijbewijs Inbraken in winkelpanden Brandje in winkelpand Man gestoken met bierglas Aanrijding met alcohol Vandalen opgepakt Schiedams bendelid een jaar de cel in Carpoolplaats aan Holysingel Stam twee decennia burgemeester Maandag 11 november 1996 Vlaardingen „Als het in stand houden van een winkelgebied niet lonend is laten we dan niet schromen er een punt achter te zetten. Wellicht dat andere bestemmingen in de sfeer van wonen of zorg dan beter op hun plaats blijken." Op een ter rein voor het kantoorvan de Dienst Ge meentewer ken invlaar- dmgen staan betonnen vuiicontai ii'vu.Vi ti ners opge stapeld. De bakken moe ten worden verspreid over de ge meente. Foto Roei Dijkstra Schiedam Een 15-jarige Schiedammer is afgelopen week einde op liet station Schiedam/ Rotterdam-West door vier jon gens voor een aankomende trein gegooid. De jongen kon net op tijd wegkruipen. Voordat de jongen voor de trein werd gegooid, was hij door de vier lastig gevallen en mishandeld. De jongens eisten geld. De vier wisten te ontkomen. Schiedam Drie jongens uit Schiedam zijn gistermiddag op de hoek van het Broersvest en het Herenpad beroofd van hun jas sen. De drie Schiedammers wer den daar door drie jongens van rond de 16 jaar plotseling vastge pakt en gedwongen hun jassen af te geven. De daders sloegen op de vlucht toen één van de slachtof fers de hulp inriep van twee oude re mensen. Schiedam Twee vrouwen uit Schiedam zijn gistermiddag aan gehouden. nadat ze op de Hoog straat posters van een landelijke politieke partij op een vuilnisbak hadden geplakt. De twee, 22 en 24 jaar oud. hadden geen vergun ning. Ongeveer vijftig posters, een emmer met plaksel en twee kwasten zijn in beslag genomen. Hoek van Holland De politie heeft vannacht een 24-jarige Rot terdammer aangehouden op de Maasdijk. De auto van de man ging slingerend over de weg. Dc Rotterdammer verklaarde dat zijn rijbewijs thuis lag. Na contro le bleek dat de man niet in bezit was van een rijbewijs. Hij kreeg een proces-verbaal. Maassluis Onbekenden hebben vannacht ingebroken in twee win kels aan de Rembrandtlaan en aan het Westeinde in Maassluis. Uil beide zaken is kleingeld mee genomen en uit de winkel de Rembrandtstraat verdwenen ook sigaretten. Vlaardingen Door onbekende oorzaak ontstond zaterdag om streeks 17.50 uur brand in een winkel aan hel Liesveld in Vlaar dingen. De brandweer moest een ruit van de voordeur forceren om het pand binnen te komen. In de zaak zag het blauw van de rook. Niet zo zeer het vuur, maar meer de rook veroorzaakte grote schade aan het pand en de aangrenzende winkel. Omdat de sprinklerinstal latie in de winkel afging, was ook de waterschade groot. De techni sche recherche is bezig met een onderzoek Maassluis Een 21-jarige inwo ner van Maassluis is zaterdag nacht in een uitgaansgelegenheid aan de Govert van Wjjnkade in Maassluis met een bierglas toege takeld. Het slachtoffer liep een snijwond in het gezicht op en moest worden gehecht. Naar de dader van de mishandeling wordt nog gezocht. Maassluis De veroorzaker van een aanrijding gisterochtend vroeg op de Wagenstraat in Maas sluis had iets te veel alcohol ge nuttigd. De 28-jarige Maassluizer botste door onoplettendheid te gen een andere auto. De politie voerde een bloedproef uit. Hij kreeg een boete van ƒ350. Vlaardingen Op de Westhaven- kade in Vlaardingen zijn afgelo pen weekeinde twee 17-jarige Vlaardingers aangehouden. Zij hadden een ruit van een bedrijf aan de le Van Leyden Gaelstraat in Vlaardingen vernield. Het duo is ingesloten voor nader verhoor. Dat stelde CDA-fractievoorzitter K. W. van Netten in zijn algemene beschouwingen. Hij doelde met name op de winkels aan de Win kelhoeve <Holy-Noord) en een deel van de historische Hoogs traat in het centrum. Beide gebieden hebben te kam pen met forse leegstand. Ook dc VVD maakt zich zorgen over deze ontwikkelingen. Maar in elk geval wat de Hoogstraat betreft denken de liberalen niet aan woning bouw: Fractievoorzitter A. de Lan ge wilde wel weten wat het college van plan is te doen om de aantrek kingskracht van de Hoogstraat te vergroten om de leegstand daar tegen te gaan. Wethouder H. C. J. Roijers (economische zaken) gaf toe dat de Hoogstraat hem 'ook zorgen baart". Op het moment staan zestien winkelpanden in de Hoogstraat leeg. Eerder dit jaar verklaarde hij nog dat het om 'een tijdelijke situatie' ging in verband met de ontwikkelingen rond het Liesveld, maar bij de behandeling van de begroting gat hij toe dat het 'nog vele jaren' kan duren. Roijers gokt daarbij op de ontwik keling van het Buizengat, dat naar verwachting rond de eeuw wisseling echt gestalte krijgt. „Maar," hield hij de moed erin. ..ik geloof in de levensvatbaar heid van de Hoogstraat." In over leg met de winkeliers wil hij de komende tijd proberen een plan van aanpak voor de Hoogstraat le ontwikkelen. Voor de winkels aan de Winkelhoeve ziet de wethou der het somberder in. „We kijken of er een supermarkt wil komen die als trekker voor hel winkel centrum kan fungeren. Maar als dat niet lukt. dan moeten we in derdaad maar zien of we het be stemmingsplan kunnen wijzi gen." Vlaardingen Opgestapelde be tonnen vuilbakken in een mager herfstzonnetje. Op een stuk kaal slag tussen de Hoflaan en de Vlaardingse Haven staan de bak ken te wachten om te worden ver voerd naar de verschillende wij ken. De betonnen kolossen ma ken onderdeel uit van de nieuwe vuil-inzamc! methode van de Vlaardingse reinigingsdienst. In slepen, maakte veel indruk met Absehied vom Walde waarin de homogene koorklank en de fraai uitgewerkte dynamische contras ten goed uit de verf kwamen. Het Vlaardings Vissersvrouwen- koor, dat als doelstelling heeft de herinneringen aan de Vlaar dingse visserij levend te houden, bracht in oud-Vlaardingse kleder dracht oude vissersliedjes ten ge hore. Het Vlaardings Stedelied zongen de koorleden met zoveel overtuiging dat menig aanwezige het graag mee had willen zingen. Ook Kerkkoor Bethel met diri- gente Elly Meijboom en pianiste Annelies Broek kregen met hun kerkelijke repertoire de waarde ring van het publiek. Het ambte- narenkoor Sladskoor Vlaardin gen wist het publiek voor zich te winnen met Don't cry for me Ar- middels zijn de wijken Holy, Westwijk, Centrum en de Vetten- oordsepolder klaar. Deze weck worden de andere gebieden in Vlaardingen voorzien van de be tonnen bakken. Een woordvoerder van de ge meente vertelt dat de Vlaardin gers met de vuilbakken in de wijk niet meer hun huisvuil één maal in de week op straat hoeven zet ten. „De vuilnismannen legen nu alleen de in de betonnen bakken geplaatste containers. Dat scheelt bergen werk. Daarnaast kunnen de inwoners op ieder gewenst mo ment hun afval uit huis zetten." Wethouder K. van der Windt (stadsreiniging) deelde tijdens de begrotingsbehandeling mee dat hij verwacht dat aan het einde van het jaar 85 procent van de wijken is voorzien van de zogenoemde blokeontainers. Er is de afgelopen maanden 'een flinke inhaalslag' gemaakt. Voor een aantal wijken (onder meer Vlaardinger-Am- bacht en delen van de Oostwijk), waar te weinig plek is voor de ko lossen, moet nog een oplossing worden verzonnen. Eén van de mogelijkheden is om de bakken onder de grond te stoppen. Rotterdam Een 34-jarige Schiedammer is voor de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk. De man maakte deel uit van een bende die zich be zighield met mensenhandel, af persing en gedwongen prostitu tie. De Schiedammer werd dit jaar als laatste verdachte aangehou den in een groot onderzoek van het Openbaar Ministerie. De lei der van de groep, tevens eigenaar van een bordeel in Rotterdam, werd eerder dit jaar veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. De rol van de Schiedammer bestond uit het bewaken van in totaal ze ven prostituées. De meisjes kwa men uit het voormalig Oostblok en waren tegen hun zin naar Ne derland gebracht De Schiedam mer had ook meegewerkt aan het ontvoeren en aftuigen van drie concurrenten van zijn baas. Vol gens de advocaat van de veroor deelde was zijn cliënt slechts een pion in een crimineel netwerk en zeker geen actief deelnemend bendelid. De officier van justitie gaf ter zitting toe dat de Schiedammer niet de meest brute en hardhandige van de bende was. Desondanks had hij zich met kwalijke zaken beziggehouden, vond hij. De eis was dan ook vier jaar gevangenisstraf. Vlaardingen In het voorjaar van 1997 komt er een carpoolplaats in Vlaardingen. De plek wordt aan gelegd bij het Shell-tankstation aan de Holysingel. Op de carpool plaats, die is bedoeld om automo bilisten le stimuleren vaker met elkaar mee te rijden, kómt ruimte voor achttien personenwagens. Verder komen er een telefooncel en een fietsenstalling. Vanuit de gemeenteraad wordt door Groen- Links al sinds 1992 aangedrongen op een (officiële) carpoolplaats in Vlaardingen. Maar tot nu toe kwam Vlaardingen niet voor op de urgentielijsljes van Rijkswater staat en stadsregio. Maandag 11 november SCHIEDAM VrijzinnigeGeloofsgemeenschap. Lezing Ger van Ierse! over kunst en spiritualiteit, 2Q.00u. VLAARDINGEN Dc babberspolder. Aquarelleren, 10.00-ll.30u. ROTTERDAM Ahoy. Glona Estefan, 20u. Rotown. Hank Shizzoe. 22u. Onafhankelijk Toneel. Heden Toekomstmuziek 2Qu. AFKunstruimte. Laurent Du- port. 19u. Dinsdag 12 november SCHIEDAM Dc de Woudhoek. Yoga, 14.00- 15,00u. Podium. Jamsessie, 21.30u. VLAARDINGEN Dc Soenda. ExcursieCo-opmuseum Schiedam, 14.00u. ROTTERDAM Ahoy. Glona Estefan, 20u. Rotter damse SchouwburgGr.z. I 'Arboredi Diana, 20.15u. Zaal De Unie. Jan van de Putte Festival, 20.30u. Dizzy. Arie Kuits Change in time, 22u. Ro town. KleurnjkTaient III, 22u. Thea ter Zuidplein Grx Introdans Zilver, 20.15u. Venter 2. Achter de Scher men, 20u. Parkzicht. Deeidervan A totZ, 21u. Laurenskerk De Kubus. Messiasverwachting bij Joden en Chnstenen, 20-22u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Fargo' (16) dag. 4-6.45- 9.30, ma.di.ook 1.15. Calypso 2:] Trainspotting' (al) dag. 6.45-9.30, ma.di.ook 1.15-4. Calypso 3: 'Phe»;- nomenon' (al) dag. 6.45-9.30, ma-' .di.ook 1.15-4. Cinerama 1: The Fan' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: The nutty professof" (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 3: Tndependance Day' (12) dag. 12.15-3.15-6.15-9.15. Cine rama 4: The Quest' (16) dag. L15-, 4-6.45-9.30. Cinerama 5: The Rock' (16) dag. 6.15-9.15, ma.di-- .ook 12.45-3.30. Corso: The Nutty. Professor' (al) dag 1.15-4-6.45-' 9.30. Imax Theater: 'Special Ef-. fects' (al) dag.(beh.ma,} 2-4-8.15,' ma.alieen8.15. 'Survival Island' (al)' dag. (beh.ma.) 3. '2-in-lshow' (al)' di.wo, 12. 'Independence Day' (12) dag. 5.15-9.15. Venster 1: 'Cftacun- cherche son chat' (16} dag.(beh- .ma.10) 8-10. Sneak Preview, ma.10. Venster 2: 'De grote stilte', (16) ma.wo.7.30, wo.ook 2,30. 'La signora senza cameiie' ma.10, wo.9.30. 'Grote Klaas, kleine Klaas' en "Wildgroei"di.8. Venster3: 'Brea king the waves' (16) dag, 7.30. *A couch in New York' (al) dag.l0>30, wo.ook 2.30. Venster 4: 'Global Vil lage' (a/) dag. 7.30. Lumlère 1: 'Cham reaction' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière2;'Escapefrom LA' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumlère 3: 'indepedenceDay' (12) dag. 6-9.15, ma.di.ook 2. Lumière 4: 'Mission: Impossible' (12) dag. 6.45-9.30, ma.di.ook 1.15-4. Pa- thé 1: 'Independence Day' (12) dag. 11.50-2.50-6-9.10. Pathé 2: 'Le huitiemejour' (16)dag.ll,45-2,25- 6.30-9.25. Pathé3: 'Lastman stan ding'(16) dag.5.15-7.30-9.45, ma .di.ook 11.30-1.45. Pathé 4: Twis ter' (12) dag. 11.10-1.45-4.20- 6.55-9.30. Pathé 5: The nutty pro fessor' (al) dag. 11.40-2.25-5.50- 7.15-9.50. Pathé 6: 'A time to kill' (16) dag.11.35-2.50-5.55-9. Pa thé 7: Tin Cup' (al) dag. 11.30- 2,20-6.20-9.20. Kindermatinees: Calypso 1: 'Ja mes and the giant peach, wo.1.15. Calypso 2: 'Lang leve de koningin' wo. 1.15-4. Calypso 3: 'My life as a dog'wo.1.15-4. Cinerama 5: Babe' (N) wo,1.15-4. Lumlère3: Tom and Jerry The Movie' (N) wo. 1.15-4. Lu mière 4: 'A Goofy Movie" (N) wo.1.15-4. Pathé: Toy Stoiy' (N) wo.11.30-1.10-2.50. Venster 1: 'James and the giant peach* wo. 2. Vlaardingen De gemeenteraad van Vlaardingen heeft vrijdag, aan het einde van de beraadsla gingen over de gemeentebegro ting, zijn voorzitter in het zonne tje gezet. Burgemeester L.W. Stam was vorige maand twintig jaar burgemeester. Op de datum zelf, 16 oktober, was Stam voor een korte vakantie onderweg naar Peking. Stam was niet op de hoogte van de bescheiden huldiging en toonde zieh verrast door de toespraak van loco-burgemeester H.C.J. Roij ers. De wethouder noemde Stam 'aimabel' en 'iemand die zijn spo ren heeft verdiend'. Stam zelf be vestigde zijn door Roijers ge noemde interesse voor de stadsre gio en het 'meepraten en -denken binnen het college van burge meester en wethouders'. Stam begon twintig jaar geleden als burgemeester in Castricum, na jarenlang wethouder te zijn ge weest in die gemeente. Daarna ging hij naar Sehagen en sinds september 1992 is hij eerste bur ger in Vlaardingen, „En dat hoop ik nog een flink aantal jaren te blijven," aldus Stam. Het Vlaar dings Vis sersvrou wenkoor bracht op het Eerste Vlaar dmgs Koren festiva n klederdracht oudevissers- liedjesten gehore. Foto Oennesvanöer Wel/Roel Dijkstra Door Anke van Bree Waardingen Zestien koren, ze venhonderd zangers en meer dan zestienhonderd bezoekers. Daar mee is het Eerste Vlaardings Ko renfestival een daverend succes geworden. Voorzitter H. Noomen- Mosterd is heel tevreden. „We hebben er bewust geen wedstrijd van gemaakt, maar gekozen voor een vakkundig juiyrapport waar de koren hun voordeel mee kun nen doen." Kinderkoor Jong Vlaardingen beet het spits af met onder meer het Smurfenlied en Dikkertje Dap. Ze werden begeleid door Ria Korpersboek, die op voortreffelij ke wijze vijf koren muzikaal on dersteunde. Het contrast was groot toen daarna het hon- derdkoppige COV Gloria Toon kunst optrad. Het is bijzonder dat een groot oratoriumkoor als dit a capeïla werken zingt. Onder lei ding van dirigent Aad van der Hoeven gaat het ze goed af. „Het lijkt wel alsof je in een kloos ter zit," merkte iemand in het pu bliek op bij het beluisteren van de hymne van Serge Rachmaninov. Het mocht als een compliment worden beschouwd. Na liederen van onder anderen W. A. Mozart en R, Rodgers lieten bewoners van wooncentrum Hoy- lede het swingende Bye Bye Love horen. Ze kregen het publiek aan het meeklappen. Hoge punten Het Gemengd Koor Andantino, dat regelmatig hoge punten scoort, eerste prijzen en goede ju ryrapporten in de wacht weet te gentina en het swingende Top of the world. Dameskoor Viva Melo- dia zong de sterren van de hemel en verraste met een fraai gezon gen medley uit Les Miserables. Kameikoor Animate en het Chris telijk Gemengd koor Immanuel tenslotte besloot de middagsessie succesvol. Het avondprogramma trok ook weer veel bezoekers. Het in terkerkelijk zangkoor Expression opende de avond schitterend met het vitale Geniet van het goede en het meer ingetogen Hush Now. Het koor werd begeleid door een instrumentaal ensemble met on der anderen Jurriaan Govaart aan dc vleugel en Wim Sebel op het slagwerk. Het Gemengd Rijnmondkoor Vlaardingen liet fragmenten ho ren uit een onlangs gehouden concert met delen uit de Messa di Gloria van Bellini. Hoewel de so pranen soms wat aan de lage kant intoneerden, was het met de pia nobegeleiding van Lenie Prins prettiger luisteren dan met het te forse orkest. Veel show Gastkoor Route Sixteen liet de Vlaardingers genieten van een geheel andere wijze van zingen en presenteren. Het bracht het uit Amerika overgewaaide barber shop zingen a capella met veel sh'iw. Na het optreden van Het Vlaardings Dubbelmannenkwar- tet en het bijzonder mooi zingen de mannenkoor Orpheus, besloot het koor Expression samen met het publiek de avond. Het Thank you for the music van Abba werd uit voüe borst meegezongen. In een flitsend rood pak bezocht de bekende Schiedammer Jack Kerklaan (ondermeer Radio Rijnmond en RTL 5) afgelopen zaterdag net als vele honderden andere ex-leerlingen de reünie van scholengemeenschap Spie- ringshoek. Op verzoek van het Rotterdams Dagblad zette Kerk laan zijn belevenissen op papier. Vooraf moet worden opgemerkt dat zijn schrijfstijl niet bij voor baat een diskwalificatie van het taalonderwijs op Spieringshoek is. Hij schrijft in het 'Kerklaani- aans', een hoogst eigen variant op de Nederlandse taal. Door Jack Kerklaan Schiedam Wijt 't aan toeval dat duizenden ouö-ieerlingen wei met een persoonlijke uitnodiging konden worden getraceerd voor de reünie van Spieringhoek en enkele van mijn soort-, lot- en leeftijdgenoten die straalden, faalden of meermalen naar uit sluiting van buitenschoolse acti viteiten taalden, vreemd genoeg niet. Het is dan ook volstrekt lo gisch dat 'n oud leerling die 'met goed gevolg' een achtjarige havo opleiding doorloopt en daar in zijn eigen RTL 5-programma Jack op 't Randje, aflevering populariteit, graag over van gedachten wisselt met de voormalige schooldecaan Hermans, bot de toegang tot zijn oude school wordt geweigerd. Wat een gemiste kans om het door de reehts-radicale CP'86 bevlekte schoolblazoen landelijk te zuive ren en 'n nieuw potentieel leerlin gen aan te boren. Driewerf sigaar, sigaar, sigaar!?! Immer schoolstrijd! ustige mede- gepasseerden uit de beruchte lichting '70 bleken na korte pol sing bereid het entreeverbod te negeren, als complot-denkers overtuigd van het wissen van de databestanden van H3D-disso- nanten. Euforische baldadigheid maakt zich van ons meester. Weerstand De aanvankelijke verbazing slaat om in teleurstelling als bij aan komst op nummer 24 niet een overijverige docent de toegang verspert. De dissidentski's kun nen zonder entreegeld hun goddelijke gang gaan. De wazige weerstand aan de deur kan mijn pretpakket (Nederlands. Frans. Engels. Aardrijkskunde. Geschie denis, Economie) niet drukken. Zeker niet als het mokkend ge mor over de hoge entreeprijs van 25 gulden voor twee corruptiebon nen bij hei overige ouu-leerling- gepeupel oprispt. Volgens aloud katholiek gebruik wist de school directie een slaatje uit de reünie te slaan, hoogstwaarschijnlijk leergeld betaald hebbende met het slapstick-achtige slaatjestref- fen tijdens Cochabamba- en Wa ter voor Malawi-inzamelings-vas- tenaeties in '73 en '76. Ondanks dit soort wegtrekkertjes is het aha-erlebnis. oh-ja-en wat doe jij nou-gehalte hoog. Tijdelijk overleden gewaande ex-sehoolcol- lega's steken de al dan niet verlo pen kop op. Sommigen zijn in al die jaren geen spatader veran derd. Absolute nobody's laten zich gewillig labelen met hun nietszeggende namen. Want zon der sticker is blijkbaar de koning een kikker. Frans „Oud-tekenleraar Jo Maat is al weer aan /'n ueiue viouw en in z'n tweede reïncarnatie," waggelt mejuffrouw Nederlands Van der Liet voorbij. Ze is zestien jaar ge leden vervroegd uitgetreden, maar mist het schoolleven nog elke dag. Scheidend leraar Frans van Marle zou 't na zeventien jaar toch wel 'ns op prijs stellen als we zijn boekjes Le Mur en Huis Clos van Jean Paul Sartre terug zou den brengen. De eregalerij van gelegenheids-historicus 'kleintje' Poels doet wat povertjes aan. In de gauwigheid onderscheiden zich enkelt: Peter 'het is altijd len te in de ogen van de tandartsassis tente' de Koning, KNVB-persehef Rob de Leede, Sparta-speler Jerry Smith en plaatselijk wethouder Bart de Leede. En niet te vergeten paleis 't Loo- pianist Rens 'Kerstkrans kip, ko nijn. kalkoen'. Roland 'Stads TV Vonk, Jeile 'Jamrax do you call that a tuck* Gunneweg, kunsle- maker Peter Heilemons en Jack Ferdlnandus 'op't Randje' Kerk laan. Op de volgende reünie lijkt een eerbetoon aan anderen ook op zijn plaats. Ik denk (onder veel anderen) aan als minintellect dan- wei nul gepiepelande en soms zelfs weggestuurde outcast als Peet 'kip' de Vette, Koos (Wereld omroep) Maarleveld, Frank (mon diaal marketing-adviesbureau) Maasson, Ineke (Nationale Daklo- zenraad) Beukers en Marja (vlaai- enlaaiend tolk) Windhorst. De sfeer op school was over het al gemeen goed, zegt geschiedenis leraar Smakman in de Thuïs-Aan- Huiskrant van ex-leerling Ron Boers. Smakman stelde het jubi leumboek St. Liduina-lyeeum/SG Spieringshoek 1956-1996 samen. Zijn trefwoorden: de nieuwe leer fabriek, hoge slagingspercenta ges, aandacht voor leerlingen, krediet van de leerlingen zelf. De gevraagde extra aandachttrek- kerij voor dat jubileumboek heeft -de adjunct-directeur bij deze.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1