13 Politieke crisis in Maassluis bezworen d 1 Rotterdams Dagblad Vlaardingen wil EcoTeams nieuw leven inblazen 'Maassluizers moeten hun geld weer thuis uitgeven' Officier eist twaalf jaar voor liquidatie Platform Schiedam klaagt bij Dijkstal Onderzoek schietpartij afgerond PvdA-fractievoorzitter Kromdijk: 'Democratisch een uiterst gebrekkige vertoning' Vemgheidsassistenten de straat op Hardleerse fietsendief opgepakt Meisje (16) mishandeld Familie vast na vechtpartij Booy de laan uit bij MW'27 SPljKENiSSE HËËFi fciNDÊLiJK HET H8QHCENTER MAM DE TuEKOmST ïHGRBEOKELAan 8Sa SFiJKtwiSSE TEL Waterweg Dinsdag 12 november 1996 Vlaardingen 'Ik wil wel wat doen, maar waar moet ik begin- heeft mijn bijdrage aan ■e^ïbeter milieu eigenlijk voor 'het bedrijfsleven is toch .P$y$rbte boosdoener.' Een paar ja- p-raaars op een rijtje die er de oor- vari zÜn dat de zogeheten in de praktijk maar TgWjliik van de grond komen. ^S22s tijd om de EcoTeams m 7*Vlsardingen een nieuwe impuls 73Fëfevcn, vindt miüeuwethouder K-yan der Windt. „De EcoTeams, dieMn wezen een pioniersfunctie hebben, bieden mogelijkheden om op een concrete manier bij te dragen aan het milieu meent de wethouder. De eerste aanzet werd gisteren ge geven tijdens eers bijeenkomst in heti' dhuis. Daar kregen ambte- nart rvan de Dienst Milieu en col lega's een peptalk van de direc teur van Global Action Plan Ne derland P. Lultervelt over het lan delijke EeoTeam programma en D. Gershon, de internationale pre sident van de organisatie die toe vallig in Nederland was. Via de medewerkers van de gemeente kunnen meer inwoners van Vlaar dingen worden bereikt, is de be doeling. Schiedam was tweeenhalfjaar ge leden een van de eerste steden waar een begin werd gemaakt met het opzetten van EcoTeams. Het programma, waar per team zeven deelnemers aan mee doen. is ge richt op gedragsverandering van de consument. Samen met een coach wordt gekeken waar binnen een huishouden op bespaard kan worden- afval. gas. water, elektri citeit. vervoeren koopgedrag. Bij voorbeeld de kraan dichtdraaien tijdens het tandenpoetsen of de stand-bv knop van de stereo uit zetten (scheelt per jaar 25 gulden). Het resultaat liegt er niet om vol gens Luttervelt. EcoTeamers be sparen 26 procent op afval. 15 op elektriciteit. 6 op gas. 10 op water en 14 procent op vervoer. In geld uitgedrukt levert een investering van 35 gulden de burger een ren dement op van 525 gulden per jaar Ondertussen telt Schiedam 27 EcoTeams en heeft Vlaardingen er elf. Het streven is om in Maas sluis het komende jaar met drie teams te beginnen. Het EcoTeam- meldpunl Waterweg-Noord, dat de teams stimuleert en onder steunt. heeft /.ich het doel gesteld om binnen drie jaar twee procent van de huishoudens in Schiedam. Vlaardingen en Maassluis deel te laten nemen aan het EeoTeam Programma. Dat zijn 224 Eco Teams. Duurzaamheid In zijn projectplan voor de ko mende drie jaar 'Met duurzaam heid vaart ieder wel' geeft het meldpunt een aantal suggesties om deze doelstelling te realiseren. Het benaderen van gemeenten, de nutsbedrijven, natuur- en mi lieuorganisaties, het opbouw werk, het wijk- en buurtbeheer en het bedrijfsleven is er een van. Een andere, meer directe benade ring is de deur-tot-deurmethode. De bedoeling is om volgend jaar EcoTeamers de wijk in te sturen om buren uit te nodigen voor een open huis. waarin voorlichting wordt gegeven over het EeoTeam Programma. Coördinator A. Kiers van het meldpunt ziet genoeg mo gelijkheden om die 224 teams te realiseren. „Uit een proef in Den Haag is gebleken dat 85 procent van de mensen die werden uitge nodigd voor een informatiebijeen komst geïnteresseerd was. Het punt is alleen: je kunt wel progno ses maken, maar die komen al leen uit als je ook investeringen krijgt.'" Gemeentelijke toezeggin gen kreeg zij echter niet gisteren. Schiedam Platform Schiedam vindt dat minister Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) maatregelen moet nemen tegen de gemeente Schiedam omdat die verleden t maand een gemeentelijke verga dering belegde in Helmond. Vol gens de partij van Th. Schoenma kers is hel een 'vanzelfsprekend principe' dat openbare vergade ringen op het eigen grondgebied van een gemeente worden gehou den. Eerder tekende Schoenma kers protest aan bij het Schiedam- se college van b en w. De omstreden vergadering vond vorige maand plaats in het stad huis van Helmond. De raadscom missie financiën werkte de korte agenda in Noord-Brabant af als onderdeel van een raadsuitstapje. Schoenmakers noemde de verga- derplek 'een bijdrage aan de af stand van burger lot politiek1*. Het is twee uur reizen van Schiedam naar Helmond. Dat is een schier onneembare barrière voor in de vergadering geïnteresseerde bur gers, meent het raadslid. Met het oog op de toekomst heeft Platform Schiedam minister Dijk stal schriftelijk verzocht maatre gelen te treffen tegen de praktijk van buitenshuis vergaderen. „Wij vinden voornoemde kwestie een onaanvaardbare en onnodige be perking van de openbaarheid van bestuur. Gepaste maatregelen lij ken vooral nodig omdat van de zij de van het college via de pers tot uitdrukking is gebracht dat men zich van geen kwaad bewust is." Verantwoordelijk wethouder Wiegman noemde de vergader- plek in Helmond verantwoord omdat zich vooraf geen inspre kers hadden gemeld. Uit ervaring zei hij te weten dat zich ook bij een vergadering in Schiedam geen toehoorders zouden hebben gemeld. Volgens Platform Schiedam doet dat niet terzake. Het gaat de partij om het principe dat vergaderingen laagdrempelig zijn. De visie wordt gedeeld door het AOV-Schiedam, dat de kwes tie aanhangig heeft gemaakt bij de Kamerfractie van deze partij. De laatste vergadering van de commissie financiën vond wel weer in Schiedam plaats. Verte genwoordigers van het AOV en Platform Schiedam ontbraken op het appèl. Er was één burger-toe hoorder, oud PvdA-senatür J. Si-, mons. Door Pieter Vermaas Maassluis De Maassluise coalitiepartijen CDA. WD en D66 hebben gisteren een politieke crisis afgewend. Dagen onder handelen in besloten kring heeft er uiteindelijk toe geleid dat burgemeester en wethouders gisteren een brief met voorstel len aan de raad hebben verstuurd. Naar verwachting zal de raad op basis daarvan de begroting 1997 vanavond goedkeu ren. Vorige week dinsdag dreig de een crisis. (oen b en w weigerden vier aangenomen moties uit te voeren. De raad eiste meer bezuinigingen en een beperking van dcOZB-verho- ging. In de nieuwe voorstelten is het college naar de mening van de coalitiepartners voldoende tege moet gekomen aan die wensen. Het college moet aangeven hoe het een financiële buffer gaat cro- eren; waaruit toekomstige tegen vallers kunnen worden bekostigd. De OZR-verhogtng met zeven procent voor woningbezitters ma tigt het college tot de door de raad aangegeven vijf procent. Daar staat tegenover dat hel college het in zijn begroting genoemde to taalbedrag van 7,5 miljoen QZB- opbrengst toch binnenhaalt door bedrijven meer OZB in rekening te brengen. Eerder dit jaar moest het college al bakzeil halen, toen het, vooruitlopend op de begro ting, een OZB-verhoging van veertien procent voorstelde. De raad schoot die voorstellen, aan flarden. Veerlaten Extra bezuinigingen, tot slot, die noodzakelijk zijn geworden van wege de gedaalde uitkering uit het Gemeentefonds - elk van de komende jaren drie ton minder - moet het college, na overleg met de raad, bij de Vooijaarsnota 1997 hebben gepresenteerd. Dat bete kent dat ze niet meer in de begro ting 1997 worden verwerkt en een greep uit de reserves noodzake lijk wordt. WD-fractievoorzitter J. F. Scheerstra is 'content' met de brief aan de raad. Vorige week zet te hij de zaak nog op scherp met harde kritiek op zijn WD-wet- bouder L. D. Wesenhagen-Kaste- lein (financiën). „Het enige waar wij een veer hebben moeten laten is dat de tegenvaller van drie ton niet meer in de begroting van 1997 wordt verwerkt. Maar er komt nu in elk geval een discussie over hoe we die tegenvaller struc tureel gaan oplossen." WD-wethouder Wesenhagen- Kastelein (financiën) noemt de voorstellen 'een redelijk resultaat Schiedam De Schiedamse re cherche heeft het onderzoek naar de dodelijke schietpartij in de De Wildestraat in Schiedam afge rond, waarbij donderdag een 46* jarige Schiedammer om het leven kwam. De drie verdachten (25,29 en 30 jaar) zijn vanochtend voor geleid, De drie Schiedammers wordt doodslag en illegaal vuur wapenbezit ten laste gelegd. De dodelijke schoten blijken te zijn gelost door de 29-jarige verdachte. voor alle partijen'. D6G-fractie- voorzitter L G. van Duijn-Camf- ferman .spreekt van 'een fantasti sche vondst meteen hoogD66-ge- halte'. 'Broedende kip' De wijze waarop de coalitiepart ners achter de schermen aan een akkoord hebben getimmerd, ver dient niet de schoonheidsprijs, is de mening van oppositiepartij PvdA, De coalitiepartners hebben immers niet hel risico willen lo pen om pas vanavond in een hec tische raadsvergadering tot over eenstemming te moeten komen. Intensief voerden zij overleg met elkaar en met het college. Tussen tijds kwamen geen andere mede delingen naar buiten dan dat het overleg in goede harmonie verliep en dat men er uit dacht te kunnen komen. Over de voortgang van de onderhandelingen sprak nie mand. „Een broedende kip moet je niet storen." verdedigde WD- fractievoorzitter Scheerstra die handelwijze. Karretje FVdA-fraetievoorzitter P. E, H. Kromdijk keurde gisteren, toen hij nog niet op de hoogte was van de inhoud van de brief van burgemeester en wethouders aan de raad, die handelwij ze echter af. „Uit oogpunt van democratie is dat een uiterst gebrekkige manier van omgaan met elkaar." De sfeer in de begrotingsdebatten van vorige week. in hoge mate be paald door Scheerstra, heeft Kromdijk enerzijds verrast. „Het is merkwaardig hoe de onenig heid vorige week naar bulten kwam. In de raadscommissie voor financiën was er nog sprake van een lauwe discussie. Ik ben dan ook verbaasd over hoe CDA en vooral D6G zich voor het karretje van de WD hebben laten span nen. In de commissie ging het niet die richting uit." Aan de an dere kant heeft Kromdijk wel een verklaring voor het feit dat wet houder Wesenhagen zoveel kri tiek van haar eigen fractie kreeg to verduren. ..Scheerstra wilde la ten zien wie er de baas is binnen de WD." De politie in Vlaardingen en Maassluis heeft er sinds gisteren een aantal hulpjes bij gekregen. In de beide stadhuizen werden vier Maassluise en elf Vlaardingse veiligheidsassistenten be noemd. De assistenten dragen een uniform maar zijn geen po litieman of -vrouw. Hun belangrijkste taak is toezicht houden, vragen van passanten beantwoorden, hulp en service van alge mene aard verlenen om er op die manier voor te zorgen dat in woners van Vlaardingen en Maassluis zich veiliger voelen op straat. Met behulp van portofoons kunnen de assistenten di rect de politie alarmeren. Op de foto staan twee Vlaardingse veiligheidsassistenten. Zij opereren straks vanuit de gemeen telijke wijkbeheerposten in de drie stadsdelen. Foto Roei Dijksua Het centrum van Maassluis moet worden versterkt, vinden onderzoeken Op die manier gaan de inwoners hun geld weer In de el- gen Stad Uitgeven. Foto Roel Dijkstra MaassluisOm de Maassluizers hun geld weer in de eigen woon plaats te laten besteden is het noodzakelijk dat de winkelcentra worden versterkt. De inrichting van de winkelcentra moet even wichtiger worden verdeeld en daarnaast moeten de winkelpas sages worden vernieuwd en aan gepast. Dat blijkt uit de eindrap portage. Ruimtelijk-Economisch Structuuronderzoek dat in op dracht van de gemeente Maas sluis is gemaakt door het advies bureau BRO. Een groot probleem voor de Maassluise middenstand is dat de gemeente geer, echt centrum heeft. Bovendien verschillen de twee grote winkelcentra -bin nenstad en Koningshoek* sterk van elkaar. In vergelijking met andere gemeenten is het vloerop pervlak aan winkelvoorzienin gen in Maassluis kleiner. Uit het onderzoek blijkt dat de Maasslui se consumenten onder meer mo de- en kledingzaken, een waren huis, een woninginrichtmgs- zaak, een sportzaak, een rijwiel handel en een boekwinkel mis sen. Door het gemis aan winkels voor dit soort rtiet-dagelijkse produc ten gaat veel koopkracht verlo ren. In Maassluis bedraagt'de verkoop van de niet-dagelijkse producten aan Maassluizers 64 procent. In vergelijkbare ge meenten is dat 85 procent. Voor de Maassluise winkeliers is op dat gebied nog veel te berei ken. Door het verbeteren van het verblijfsklimaat voor de winke liers, een goede indeling in de centra en een evenwichtige bran cheverdeling moet in 2005 het percentage van verkoop van niet dagelijkse producten zijn geste gen tot 75 procent. De Maassluise winkeliers scoren sterk in het verkopen van dage lijkse boodschappen. Ongeveer 97 procent van de Maassluizers doen die boodschappen in de ei gen woonplaats, Dat percentage kan volgens het onderzoek bijna niet beter. Toch moet ook bij de verkoop van dagelijkse produc ten worden gekeken naar een goede verdeling over de gemeen te. Zo mist de binnenstad bij voorbeeld een middelgrote su permarkt en hebben de super marktketens in de Koningshoek inmiddels later, weten dat ze wil len uitbreiden. Voor de niet-da- gelijkse producten moet volgens het rapport 4500 vierkante meter worden ingeruimd. Uit het rapport blijkt dat de win kelcentra voldoende perspectief hebben, maar dan moet wel een samenhangend beleid worden gevoerd, is de mening van de on dernemers. De consumenten zijn iets positiever. Ruim zeventig procent van de ondervraagden van de bezoekerse.nquête vindt de sfeer en gezelligheid in beide winkelcentra nu al goed tot uit stekend. Ook wordt de kwaliteit van de winkels algemeen positief gewaardeerd. Het rapport van BRO gaat niet al leen over de twee grote winkel centra. Naast de twee 'grote' kan de Maassluise detailhandel ver der worden uitgebreid aan de Elektraweg en het havengebied. Ook wordt gedacht aan de ver plaatsing of de uitbreiding van de Albert Heijn in Palet. De gemeenteraad beslist 10 de cember over het rapport. De te volgen koers, die in het rapport wordt geschetst, wordt in elk ge- Val ondersteund door onderne mers. consumentenbond en de verhuurder van winkelcentrum Koningshoek. Uiteindelijk moet dit rapport onderdeel uit gaan maken var een omvangrijk plan over de toekomstige ontwikke ling van Maassluis. Breda Door te klagen over een geleverd pistool met een niet goed werkende geluiddemper tekende de 32-jarige Delftenaar zijn eigen doodvonnis. Dat bleek gisteren tijdens de strafzaak voor de recht bank in Breda. „Een laffe daad," betitelde officier van justitie mr. A. Nieuwenhuizen de liquidatie die op zondagavond 21 juli in de bossen bij het Brabantse Dorst plaatsvond. De officier eiste wegens moord te gen beide verdachten van de moord, de 26-jarige Bredanaar J.C. en de 25-jarige Vlaardingse prostituée S.S., ieder twaalf jaar cel. Beide verdachten, die ge scheiden terecht stonden, be weerden met grote stelligheid dat zij niets met de moord te maken hadden. De openbare aanklager hechtte hieraan echter geen geloof. Hij beschikte namelijk over diverse verklaringen van getuigen (ken nissen van zowel het tweetal als van het slachtoffer), die zeggen van beide verdachten te hebben gehoord hoe de Delftenaar door hen om het leven is gebracht, Ter zitting bleek dat C. op de be wuste zondag vanwege zijn coca- ine- en alcoholgebruik volledig door het lint is gegaan. De vrouw- iijke verdachte, een vriendin van het slachtoffer, zou volgens de of ficier een uiterst kwalijke dubbel rol hebben gespeeld. De prostitu ée, ook wel 'doublé face' ge naamd, zou na de moord tegen een kennis hebben gezegd dat zij dit al een jaar eerder had moeten doen, Op de zitting ontkende de Vlaardingse dit allemaal. Voorafgaand aan de moord bracht het slachtoffer samen met drie ge tuigen en de verdachten 'een re creatieve zondagmiddag' door aan de Galderse meren. Bij die ge legenheid werd flink gesnoven en gedronken. Het slachtoffer werd door de twee verdachten vervol gens naar het bosrijke gebied van Dorst gelokt om daar zijn voor 3500 gulden gekochte vuurwapen te testen. Volgens de officier werd het slachtoffer daar plotseling door C. meerdere malen bescho ten. De zwaar gewonde Delftenaar zou hebben gewaagd: „Waarom nou?" De 26-jarige verdachte be antwoordde dit met: „Omdat je me hebt genaaid." De officier zei tijdens de zitting dat de twee verdachten het slacht offer enkele meters hadden weg gesleept, iets verder het bos in. De man zou zijn wapen hebben herla den in zijn even verderop gepar keerde auto. Samen met S. keerde hij terug naar de plaats van het misdrjjf. De officier: „Zij heeft toen op zijn aandringen twee keer in het hoofd van het slachtoffer geschoten. Dat was omdat C. hier niet alleen vóórwilde opdraaien." Na de moord keerden de twee, als of er niets was gebeurd, terug bij hun kennissen aan het water. Daar was inmiddels door een koe rier nieuwe cocaïne aangevoerd. Het lichaam van het slachtoffer werd pas op 2 augustus door een wandelaar ontdekt. De beide advocaten bepleitten vrijspraak omdat het bewijs zou ontbreken. „Het bewijs berust op fragmentarische veronderstellin gen. Dit kan naar links of naar rechts worden gebreid." zei mr. E. Mouwen, raadsman van de vrouw. Naar zijn mening verkondigde het Openbaar Ministerie niet meer dan een theorie. Dat is vol gens de raadsman te mager om ie mand te veroordelen. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Vlaardingen De Vlaardingse po litie heeft gisteren tot twee maal toe dezelfde fietsendief in de kraag gegrepen. Een getuige zag de 27-jarige Rot terdammer gistermiddag op een station het slot van een fiets door knippen en deze in de trein zet ten. De politie kon de verdachte, met kniptang en Gets, even later in de trein aanhouden. Nadat tegen de man proces-verbaal was opge maakt, mocht hij het bureau weer verlaten, 's Avonds kwam er op het bureau wederom een melding van een fietsdiefstal binnen. Deze keer op het station Vlaardin- gen-Oost. De verdachte bleek dezelfde Rot terdammer te zijn van die mid dag. Hij is opgesloten. Schiedam Een 16-jarig Schiedams1 metsje is gisteroch tend rond half tien op de Over- schieseweg mishandeld door een onbekende man. Het slachtoffer is overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis waar kneuzingen aan haar kaak en neus werden geconstateerd. De Schiedamse liep onder het eer ste viaduct vanaf het treinstation Schiedam/Rotterdam-West in de richting van de Spaanse Polder toen ze de man tegenkwam. Zonder enige aanleiding sloeg de man haar in hei gezicht. Hij vluchtte in de richting van de Horvathweg. Schiedam Een 17-jarige Schiedammer is gisteravond sa men met zijn ouders op het Frans Halsplein aangehouden nadat een vechtpartij was ontstaan tus sen de familie, buurtbewoners en de politie. De vechtpartij, waarbij de wapen- stok werd gebruikt, ontstond na dat agenten de jongen verzochten van speeltoestellen af te gaan. De Schiedammer schreeuwde tegen de agenten en maakte heledigen- de opmerkingen. Hierop besloten de agenten hem aan te houden. Toen de ouders van de jongen zich ermee begonnen te bemoeien ontstond een handgemeen waar- bij ook enkele buurtbewoners wa ren betrokken. Hierbij raakten twee agenten gewond. Maasland MW27 heeft trainer Leon Booy gisteravond met on middellijke ingang op non-actief gezet. Zijn ontslag hing al enige tijd in de lucht. Het bestuur van de Maaslandse voetbalclub heeft na de 6-0 nederlaag van afgelopen zaterdag tegen Honselersdijk unaniem de knoop doorgehakt, Booy was bezig aan zijn derde sei zoen. Cor van Hoeven, de speler die af gelopen seizoen Excelsior Maas sluis verruilde voor MW27is ge vraagd vanavond de training te leiden. Van Hoeven beschikt over de vereiste trainerspapieren. Deze week gaat ook Jan Post de laan uit. Het eerste wouwenteam van MW *27 wil onder geen be ding met deze trainer verder. Hij zou zelf zijn ontslag hebben aan gekondigd, maar dat kon door het bestuur niet worden bevestigd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1