14 Rotterdam botst met buren Erasmushrug permanent 'bewaakt' |Öud-bokser slaat man ^blind: NN moet betalen Chinese bende perste landgenoten geld af Rotterdammers joelen zich veiliger in stad Grootste zeestuk veilig in Rotterdam Kobus L. kan in hoger beroep tevreden zijn over de eerste getuigen fëSL- É^aam Melkert-baan schrikt af Nieuwe luchtlijn R'dam-Bremen Cocaïne bij inval Gemeenten vinden dat stadsprovincie te veel taken krijgt -K VVP» Campagne tegen partydrugs: 'Je weet niet wat je slikt' Internationale Niet-Winkeldag heeft een serieuze boodschap Frankrijk weigert agenten té laten getuigen in Lille-zaak Rotterdams Dagblad Dinsdag 12 november 1996 Den Haag/Rotterdam Nationale Nederlanden moet aan de voor malige amateur-bokser Aad Veer man uit Rotterdam tenminste s- 58.000 gulden betalen. Dit heeft de Hoge Raad beslist De Rotterdammer dacht dit geld te kunnen terugvorderen van Na- tionale Nederlanden waar hij te- c gen Wettelijke Aansprakelijkheid -verzekerd was. De verzekeraar '■weigerde echter uit te keren '- "ómdat Arie met opzet had gesla- gen- De Hoge Raad heeft echter beslist dat het letsel veel ernstiger was w 'dan normaal. Zo'n grote schade had Arie niet kunnen voorzien. M1 'Daarom zal de verzekeraar alsnog o !.alle kosten moeten betalen. f"Op Koninginnedag 1992 stonden J er veel mensen bij café 't Haantje i- aan de Bierens de Haanweg. Veer- tl. man wilde zich erdoor wringen, maar dat ging niet zo gemakke lijk. Toen een vrouw daar een op- merking over maakte kreeg zij van Veerman een klap. Een man, die de vrouw te hulp schoot, werd door Veerman met één klap geveld. Deze man had kort daarvoor een oogoperatie on dergaan. Door de klap is het slachtoffer nagenoeg blind gewor den. De vrouw had aan het optre den van Arie geen noemenswaar dig letsel opgelopen. Veerman heeft na een kort geding aan het slachtoffer een voorschot betaald van 58.000 gulden. De bokser ging daarna met zijn WA- poljs naar Nationale Nederlanden om de kosten vergoed te krijgen. De verzekeraar wees Arie echter de deur. In de polisvoorwaarden staat immers dat de schade, die jiet beoogde of zekere gevolg" is van het handelen van de verze kerde, niet wordt gedekt. Hier over is Arie een rechtszaak begon nen die gisteren uiteindelijk heeft geleid tot een voor hem positieve uitspraak van de Hoge Raad. Volgens de Hoge Raad had een blauw oog of andere geringe scha de „het beoogde of zekere gevolg" kunnen zijn van een dreun tegen het hoofd. Maar de ernst van het oogletsel staat in geen verhou ding tot de ernst van de mishan deling, aldus het rechtscollege. -if-tlen Haag/Rotterdam De hoofd- mi 'Herdachte, 26-jarige bendeleider df' Ht|3„ trok vanuit zijn woonplaats 'ï^RStterdam aan de touwtjes. Hij ■ofld^èd dat niet goed genoeg, want gisteren hoorde hij zes jaar gevan- •v- genisstraf tegen zich eisen bij de Haagse rechtbank. Daar stond een hele Chinese ben- •*"de terecht. Zes man in totaal. Ze worden verdacht van het afpersen van diverse Chinese restaurants door het hele land. Officier van justitie, mr. K Schaap, had in to taal negen afpersingen en een we- derrechtelijke vrijheidsberoving -s - ten laste gelegd, maar het Open- ■Ifb'aar Ministerie vermoedt dat de VP* 'bende veel meer op haar kerfstok heeft. De groep Chinezen zou geli eerd zijn aan de Chinese mafia in Frankrijk. De bende ging op ver scheidene manieren te werk, maar kwamen er steeds op neer dat de slachtoffers veel geld kwijt raakten aan de bende. Hoofdverdachte H. J. zou ook 44 mille moeten betalen aan justitie ter ontneming van het wederreeh- telijk verkregen voordeel. Zijn medebendeleden hoorden 2,3,3, 3 en 4 jaar eisen- De verdachten in de zaak (allen in de twintig) ont kenden half om half of ze om schreven de te laste gelegde ge dragingen bagatelliserend als 'be- middefingen'. De slachtoffers zijn zo bang voor de Chinese bende dat zij ggpn schadevergoedingen in dunden te dienen tegen de verdachten. Uitspraak 25 november. -M - -I' Rotterdam Overheidsmaatrege- ~*jten ter bestrijding van de onvei ligheid worden in de stad her- *jl'kend. 26 Procent van de Rotter- i'-dammers vindt dat de veiligheid sinds vorig jaar verbeterd is door de bestrijding van de drugsover last, met name an Delfshaven «-(operatie-VIctor). Een kwart van gple ondervraagden zegt zich, blij- kens een onderzoek door het Rot terdamse Centrum voor Onder- ■c-2oek en Statistiek (COS), door -r "Meer toezicht veiliger te voelen in jirJiet openbaar vervoer, Negentien 'noprocent meent dat geen enkele maatregel effect heeft gesorteerd. Bewoners van aan de stadsrand gelegen deelgemeenten worden minder vaak slachtoffer van on veilige gebeurtenissen dan in het centrum en de directe wijken er omheen. In de sfeer van grotere veiligheid pleiten Rotterdammers vooral voor meer sociale controle, privé- initiatieven, politiecontrole en preventie, zo komt uit het onder zoek naar voren. Zelf zegt men bij te dragen aan meer veiligheid door beveiliging van het eigen huis. kert-banen geen eindstation zijn, maar wel degelijk uitzicht bieden op doorstroming naar een beter betaalde functie. In Rotterdam hebben sinds juni 1994 ongeveer vierduizend lang durig werklozen eer» Melkert- baan aangenomen. Afhankelijk van de regeling (er zijn er twee) werken zij in gemeentedienst dan wel bij particuliere ondernemers. Zij verdienen de eerste twee jaar van het dienstverband 120 pro cent van het minimumloon. -CjJ.3 -oom -2 .'Rotterdam Van de term Mel- 9" 'kertbaan gaat vaak een afschrik- C wekkende werking uit. Werkzoe- kenden denken dikwijls - ten on- -ïtrechte- dat zo'n baan, genoemd r naar de minister van Sociale Za- ken, een soort eindstation is. J .Daarom solliciteren ze liever niet j als in de advertentie wordt ge- cv meld dat het om een Melkert- >"<baan gaat. Projectbureau Werk, g de gemeentelijke organisatie die :S in Rotterdam de Melkert-regeiing C.uitvoert, adviseert tegenwoordig Cvde term maar zoveel mogelijk b achterwege te laten. s-In het jongste nummer van Werk, r. de nieuwsbrief van het gelijkna- nc mi ge projectbureau, wordt verteld c hoe de Dienst Recreatie Rotter- dam dit vooijaar de mist inging .■met een personeelsadvertentie 1 voor assistent sport- en speilei- .i-ders. In de advertentie werd dui- delijk aangegeven dat de kandi- -c-daten naar een Melkertbaan zou- den solliciteren. Jfet resultaat was meer dan be- Tdroevend, tekende de redactie van Werk op uit de mond van A. Langenberg, banencoördinator c bij de Dienst Recreatie Rotter- oidam. „Veel kandidaten waren ver- ^"wezen door de sociale dienst en -6-kwamen vooral omdat ze ge- 2'^tuurd waren. Bij hen was de mo- -e-tivatie ver te zoeken." 2 Een tweede advertentie, waarin •fcde term Melkertbaan was wegge laten, leverde vooral reacties op -swan werkzoekenden die op eigen Cïnitiatief informeerden. Hun ani- o mo zakte echter zodra ze hoorden c .dat ze in de Melkert-regeiing te- r v recht zouden komen. Zij hadden volgens Langenberg het idee dat -t* die regeling speciaal in het leven »V is geroepen voor mensen die hele- (t' maal nergens meer voor deugen. De sollicitanten klaarden pas -weer op toen ze hoorden dat "Mei- Rotterdam De nieuwe lucht vaartmaatschappij Bright Air gaat vanaf 2 december twee maal per dag (maandag tot en met vrij dag) tussen Rotterdam Airport en Bremen vliegen. De ochtend- vlucht vertrekt om 07.15 uur van Rotterdam en komt om 08.25 uur in Bremen aan (andersom resp. 08.55 en 10.05 uur). Om 17.25 uur is het vertrek voor de avondvlucht vanuit Rotterdam; aankomst 18.35 uur in Bremen (andersom resp. 19.05 en 20.15 uur). Er zal worden gevlogen met een twin turbo-prop toestel met capaciteit vijftien personen). Een dagretour kost 850 gulden. RotterdamKlachten over drugs overlast hebben gisteravond tot politie-optreden geleid in de Hudsonstraat in Bospolder-Tus sendijken. Nadat Op bliaat enkele drugsgebruikers waren opgepakt, werd een inval gedaan in een café. Daar vond de politie ruim een kilo cocaïne, heroïne en amfetamine. Door Kor Kegel Rotterdam Er dreigt een ernstig meningsverschil tussen de gemeente Rotterdam en de omliggende gemeenten over het takenpakket van de toekomstige stadsprovincie. Burgemees ter en wethouders van Rotterdam vinden dat er nog meer grootstedelijke bevoegdheden bij het stadsprovinciaal be stuur moeten komen te liggen. Een minder ambitieniveau wordt zelfs onaanvaardbaar genoemd. college nog zwaarder worden om Een aantal buurgemeenten vindt echter dal het door de eommissie- Andriessen aanbevolen taken pakket van de stadsprovincie al veel te zwaar wordt. Dat gaat ten koste van de lokale besturen, vin den met name Westvoorne, Ro zenburg en Albrandswaard. Mor genmiddag wordt duidelijk hoe de regioraad erover denkt; alle Rynmondgemeenten zijn verte genwoordigd in het algemeen be stuur van de Stadsregio Rotter dam, een samenwerkingsverband dat bedoeld is als wegbereider voor de stadsprovincie. Het Rotterdamse college vindt het door Andriessen voorgestelde takenpakket een minimum. De stadsprovincie moet volgens het de 'hindermacht' van de inliggen- de gemeentebesturen terug te dringen. Daar zitten de besturen van de buurgemeenten bepaald niet op te wachten. Ze hebben er grote moeite mee dat ze hun ei gen, gemeentelijk grondbedrijf kwijtraken aan een regionaal grondbedrijf. Ze vinden het on aanvaardbaar als ook het maken van bestemmingsplannen ze ont nomen zou worden, zoals Rotter dam aanbeveelt. Ontvlechten Het college in Rotterdam dringt er bij premier Kok op aan dat de bestaande gemeentediensten van Rotterdam zo min mogelijk ont vlecht hoeven te worden. Een for se reorganisatie slokt onnodig veel bestuurlijke en ambtelijke aandacht op en hoeft ook niet no dig te zijn. als de stadsprovincie meer te vertellen krijgt. Tijdens de verbouwing moet de winkel open blijven, zegt men op de Coolsingel, maar dat zal moei lijk gaan als het personeel gede motiveerd raakt door alle romp slomp van geforceerde reorgani saties. Hoe eenvoudiger de komst van de stadsprovincie /al zijn, hoe eerder de instelling ervan in de praktijk mogelijk zal blijken, al dus b en w van Rotterdam. Het college vindt de stadsprovin cie vooral wenselijk om sneller tot besluitvorming te komen, zonder moeizame onderhandelingspro cessen met lagere overheden. De taakverzwaring voor de stadspro vincie mag volgens b en w ook ten koste gaan van de gemeente Rot terdam zelf. Een lichte stadsprovincie heeft namelijk het gevaar in zich van sterke gemeenten dus met meer 'hindermacht', en dat levert vol gens het college het gevaar op van "twee kapiteins op éen schip'. Dat risico wordt ook gezien door de omliggende gemeenten, maar daar zijn ze vooral bang dat de ge meente Rotterdam binnen een stadsprovincie Rotterdam zeer' dominant /al zijn. Dat maakt het volgens hen nog benauwender ais hun takenpakket woidt 'uitge hold'. Het dagelijks bestuur van de Stadsregio heeft bij het kabinet aan dacht gevraagd voor de posi tie van dc gemeentebesturen, die op zijn minst hun eigen huishou ding moeten kunnen doen. De Stadsregio wil geen situatie dat de gemeenten er in betekenis op achteruitgaan en een soort deel gemeente worden. Het Rotterdamse college stelt echter dat het door Andriessen voorgestelde takenpakket voor de stadsprovincie een absoluut mini mum moet zyn. Als de stadspro vincie minder bevoegdheden krijgt dan Andriessen wil, dan ziet het college geen voordeel in het nieuwe bestuur en kan er be ter maar niets gebeuren, aldus b enw. Het was een van de meest ingewikkelde transporten uit het bestaan van het Nederlands Scheepvaartmuseum. Voor de 'over tocht' vanuit Amsterdam naar Museum Boijmans van Beuningen moest het schilderij, dat een van de grootste is uit de 17de eeuw, gisteren zelfs uit zijn lijst worden gehaald. De niet alledaagse verhuizing van het bijna vijf meter lange en twee meter hoge zeestuk van de-schilder Cornells Ciaesz van Wieringen verliep echter vlekkeloos. Het schilderij maakt In Rotterdam deel uit van 'Lof der Zeevaart'; een overzicht van zeeschilderkunst uit de 17de eeuw dat vanaf 21 december te zien is in het museum. Het werk is een 'breedbeeld' weergave van de beroemde zeeslag bij Gibraltar op 25 aprli 1607 waar een gecombineerde vloot van Zeeuwse en Hollandse schepen de Spaanse zeemacht in eigen wateren opzocht en ver nietigend versloeg. Het was de eerste grote zeeslag uit de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) en Van Wierfi.gen kreeg de opdracht dit historische feit vast te leggen. Foto cor vos Rotterdam Deskundigen van Gemeentewerken houden de ko mende dagen een waakzaam oog gericht op de Erasmushrug. Met name de tijdelijk aangebrachte koppelingen tussen de tuien vormen een bron van zorg en aan dacht. Regelmatig wordt gecon troleerd of deze spandraden op grotere hoogte 'goed vast blijven zitten'. De koppelingen, bestaande uit nylonkabels, zijn vorige week op drie niveaus op de brug aange bracht, juist boven het brugdek. en op 32 en 70 meter hoogte. In to taal telt de Erasmusbrug 32 tuien, 16 per brughelft. Het Rotterdam se gemeentebestuur en Gemeen tewerken zullen naar verwaeh ting medio deze week de oplos sing voor het zwiepende tuien- probleem presenteren. In een brief aan het gemeentebe stuur waarschuwen experts van het technisch bureau 'Rubber- Metaaltechniek Dordrecht' er nogmaals voor dat het aanbren gen van spiralen en ruwe lagen op de zwiepende tuien niet zal vol doen als oplossing voor de Eras- mu sbrug-problemen. Spiralen om de tuien, aldus de ex perts, kunnen wel het Von Kar man-effect (trillingen als gevolg luchtwervelingen) voorkomen maar niet het opslingeren van de tuien door de eigen trillingsfre quenties. Een ruwe laag op de gladde tuien aanbrengen valt vol gens de experts evenmin aan te bevelen vanwege de risico's bij ij zelvorming. Het bijstellen van de bevesti gingsboutjes van de schokdem per^ wordt evenzeer als oplossing verworpen. Dc bevestigingsbout jes zijn elk berekend op een kracht van een paar honderd kilo en op den duur niet in staat om de krachten van dansende tuidradeh te weerstaan. Wel zien de experts brood in de mogelijkheid om de kunststofmantels rond de tuidra- den te vullen met visco-elastisch materiaal. Een zegsman van Gemeentewer ken wilde gisteren niet reageren op de brief van de Dordtse des kundigen. Rotterdam 'The jungle of xtc sucks' is de slogan op de school- card, een gratis ansichtkaart, die de komende twee weken op ruim dertig Rotterdamse mid delbare scholen verkrijgbaar is. 'Je weet niet eens watje slikt' is de belangrijkste boodschap aan de scholieren. Wethouder Den Oudendammer (jeugdbeleid en verslavingszaken) kreeg giste ren van een groepje jongeren van de Jongeren advies Groep het eerste exemplaar. „Het is al lemaal rotzooi," zegt Miranda, een van do jongeren. „Je kunt nooit weten welke stoffen het leuk gekleurde tabletje bevat. Je kunt aan de buitenkant niet na gaan of er coke, heroïne, speed of lsd in zit." Zij spreekt uit erva ring, want na een "slechte' pil rnet lsd en speed was zij een maand lang in de war. In de jaren tachtig werd xtc ge presenteerd als een onschuldige 'uitgaansdrug'. In Nederland ge bruiken tegenwoordig zo'n 200.000 jongeren tussen de twaalf en achttien jaar de drug. „Ze beginnen -steeds jonger. Ook kinderen van twaalf jaar weten al hun pilletjes te ritse len," vertelt drugsexpert J. de Vlieger van de regiopolitie Rot terdam-Rijnmond. De Vlieger meent dal de xtc- markt de afgelopen jaar sterk vervuild is. „Het is hele andere xtc geworden. Driekwart van de markt bestaat uit de goedkope tabletten, waar pure speed in zit Hierdoor krijg je speed-freaks, die heel agressief en paranoïde zijn." Daarom vindt hij dc boodschap van de kaart, 'Je weet niet eens wat je slikt', ook prima. „Stuur die waarschuwing maar naar je vriend of vriendin en praat er op het schoolplein over." Aan de schoolcard zit een ant woordkaart bevestigd met een aantal vragen aan jongeren over het persoonlijk gebruik van xte. Door het afmaken van de vooral op met-gebruikers gerichte slag zin: 'Ik slik géén xtc omdat...' kan iedereen onder de achttien een stereotoren winnen. „Mis schien gebruiken we de winnen de slogan wel op een poster of zo," vertelt De Vlieger. De schoolcard is een initiatief van het projectbureau Geïnte greerd Veiligheidsbeleid van de gemeente Rotterdam en de poli tie Rotterdam-Rijnmond. „Veel jongeren zijn erg nieuwsgierig naar deze drugs en wy willen voorkomen dat het gebruik in een positief daglicht komt te staan," legt Miranda uit, die haar negatieve verhaal graag naar buiten wil brengen. „Je hoort altijd alleen maar hoe fan tastisch het is, maar dat is hele maal niet waar." Dc vrolijke aap in de jungle op de kaart kan dat beamen. Eerst gooit hij nog een paar pilletjes in zijn mond, daarna kijkt hij in een ander hoekje verdwaasd voor zich uit Het rondvliegende duifje, symbool voor zo'n zeven tig verschillende soorten drugs, stort aan de rechterkant dood neer. „De kick-down is echt niet fijn, suffe duif," vertelt de kaart de scholieren. Sint-Michielsgestel Op de inter nationale Niet-Winkeldag op za terdag 30 november vinden in Ne derland op tal van plaatsen pu blieksvriendelijke acties plaats. Nu a! staat vast dat deelnemers aan de dag in tenminste elf Ne derlandse steden, waaronder Rot terdam, Amsterdam. Arnhem, Nijmegen, Eindhoven en Gronin gen aandacht vragen voor de toe nemende overconsumptie in de Westerse wereld. Omslag, een werkplaats voor duurzame ontwikkeling in het Brabantse Sint-MichielsgcStel, coördineert de acties, die ook zijn bedoeld om te waarschuwen te gen de grote invloed die de recla me speelt in het dagelijks leven. Dc acties hebben een ludiek en vrolijk karakter, maar de bood schap is heel serieus, aldus M. Re- sink van Omslag. Welke initiatieven in Rotterdam worden ontwikkeld op Niet-Wm- keldag, is bij Omslag niet precies bekend. Alleen de Straatkrant heeft een actie aangemeld. De Straatkrant is van plan die dag in terviews te houden met het win kelend publiek, In andere steden delen de actievoerders fotders met informatie uit. In Eindhoven gaat een aantal mensen in de bin nenstad demonstratief in luie stoelen zitten om duidelijk te ma ken dat ze die dag niet winkelen, In Nrjmegcrrhouden alternatieve winkels hun deur demonstratief op slot. De eerste Buy Nothing Day vond plaats in 1992 in Canada. Sinds dien vond het idee navolging in de Verenigde Staten, Engeland en Ierland. Vorig jaar vond de eerste Niet-Winkeldag in Nederland plaats. Dit jaar doen ook actie voerders in Australië en Nieuw- Zeeland mee. Rotterdam De Franse autoritei ten geven politieagenten uit dat land geen toestemming om te ge tuigen in de strafzaak tegen tien harddrugssmokkelaars die maan dag voor de rechtbank in Rotter dam is begonnen. De verdediging van de verdachten in de zoge noemde Lille-zaak had hier om gevraagd bij het begin van het proces. De raadslieden wilden we ten of de Nederlandse politie by de aanhouding van de bende ge bruik heeft gemaakt van Franse gegevens. Volgens het Openbaar Ministerie is er geen sprake van dat de Franse en Nederlandse po litie hebben samengewerkt bij hel oprollen van de bende. Wegens de smokkel van grote hoeveelheden cocaïne en heroïne van Rotterdam naar België en Noord-Frankrijk staan deze week negen mannen en een vrouw uit de Maasstad en Maasdam terecht. De bende hield zich volgens het OM ook bezig met de verkoop van verdovende middelen in de Rot terdamse wijken Bospolder-Tus sendijken en Spangen. De ver koop vond vanuit vijftien ver schillende adressen plaats. Op 10 mei rolde de politie in Rotterdam de bende op tijdens een groot op gezette actie. Volgens officier van justitie mr. P. G. Blanken was de bende sinds januari 1993 actief geweest. Per trein en auto werden de drugs over de grens gesmokkeld. Maan dag stonden zes verdachten te recht die van die smokkel worden verdacht. Vandaag komen vier anderen voor de rechter. Onder hen een man en een vrouw uit Maasdam die zich volgens het OM bezighielden met het wisselen van geld van drugstoeristen en af nemers in België en Frankrijk. Onder valse naam wisselde het tweetal bij banken in Bergen op Zoom en Mijnsheerenland jaren achtereen bedragen van 15.000 tot 100.000 gulden. Door Peter Louwerse Den Haag Kobus L. kan tevre den terugkijken op de dag van gisteren. Vier getuigen had zijn advocaat mr. Tj. E. van der Spoel opgeroepen voor de behandeling van het hoger beroep van deze 'mega-drugszaak' voor het ge rechtshof in Den Haag. Alle vier legden ze verklaringen af die gun stig waren voor de hoofdverdach te die in juni vorig jaar door de Rotterdamse rechtbank werd ver oordeeld tot twaalf jaar celstraf wegens grootschalige drugshan del. Net als bij de Rotterdamse rechtbank vorig jaar was de bevei liging van de zittingszaal in het gerechtshof gisteren buitenge woon streng. Een zwaar bewa pend arrestatieteam was opge trommeld om de gedachte aan een bevrijdingsactie bij voorbaat de kop in te drukken. Alle aanwe zigen in de rechtszaal - tot aan de rechters toe- werden gefouil leerd met behulp van een metaal detector. Toch was de sfeer in de rechtszaal allerminst grimmig te noemen. Kobus en de Marok kaanse drugshandelaar Moha- med A. begroetten elkaar harte lijk. Een opmerkelijk feit, aange zien A eerder in een brief aan de rechtbank had laten weten dat hij - uit angst voor de hoofdverdach te - niet wilde praten in het bij zijn van Kobus. De getuige vond met zijn verwarde betoog echter geen gehoor bij het hof. En zie: nu trakteerde hij de man voor wie hij naar eigen zeggen doodsangsten uitstaat op een innige omhelzing. Kobus, lakoniek: „En ik dacht dat je bang vooi me was." Het is de vraag wat het hof aan moet met deze slechthorende, chaotische getuige. Hij sprong voortdurend van de hak op de tak, antwoordde niet op vragen en kwetterde driftig gebarend door vragen van het hof heen. A is van belang voor het bewijs tegen Ko bus inzake een hasjsmokkel uil -1991. Toen werd in Spanje een camper onderschept - met acht honderd kilo hasj aan boord. De uiterst gebrekkig Nederlands sprekende A heeft by eerdere verhoren verteld dat hij voor Ko bus als tolk heeft bemiddeld bij de aankoop van deze partij hasj ter waarde van driehonderdduizend gulden. Ook zou hij een flinke som geld van Kobus hebben ge kregen. A. heeft ook gezegd dat hij drie keer met Kobus in Marok ko is geweest voor hasjtranspor ten. Tri het bijzijn van Kobus trok A. die verklaringen gisteren alle maal in. Ondanks alle waarschu wingen van voorzitter mevrouw mr. J. M. E. in 't Velt-Meyer dat hij onder ede stond hield Moha- med A. vol dat de politie hem tij dens het verhoor de woorden in de mond had gelegd. Daarna had hij de 'onjuiste' verklaringen on dertekend. omdat hij doorzijn ge brekkige beheersing van het Ne derlands niet kon controleren wat er precies op papier stond. Kobus zat er niet mee. „Hij praat als een kip zonder kop," zei hij over A. In de volgende aflevering van de grote 'Ik trek al mijn verklaringen in-show' speelde de 30-jarige Rot terdammer Chris C. de hoofdrol. Hij heeft, nadat hij in Zwitserland gedetineerd had gezeten wegens de smokkel van een pondje coca- ine, gedetailleerde verklaringen afgelegd over de betrokkenheid var» Kobus in 1391 bij de invoer van 357 kilo cocaïne in Nederland, Aan boord van het schip Elisabeth Boyle zat de cocaïne verstopt tus sen een partij hout. C. noemde in verband met deze zaak uit zich zelf de naam van Kobus L. tegen over de recherche. Verder wist hij veel over de hasj handel waaraan Kobus' medever dachte Lambert S. zich schuldig maakte. Chris C. nu: „Ik heb dat allemaal verzonnen om snel uit geleverd te worden. Ik was de kluts kwijt." Advocaat-generaal mevrouw mr. C.M.P. Flint-van Noort kon gewoon niet geloven dat iemand zoveel -tevens door andere bronnen bevestigde- de tails over drugszaken kon verzin nen. „Toch is het zo," zei de ver dachte doodleuk. „Het is allemaal onzin." Onthullen Ook getuige Steve M. Weid aan de tand gevoeld over het cocaïne transport uit 1991. Hy kon spre ken met kennis van zaken, want hij heeft net een straf van vijfjaar en vier maanden uitgezeten we gens het in ontvangst nemen van die cocaïne. Het hof hoopte dat Steve zou onthullen wie toen zijn opdrachtgevers waren, maar dat weigerde de getuige. Hij bena drukte wel, tot vreugde van mr. Van der Spoel, dat de Kobus-ben- de niets met het coke-transport te maken heeft gehad. Tenslotte was het woord aan de 32-jarige Joop van der L. die, net als zijn com pagnon Steve M„ Kobus uit de wind hield. De import van de par tij hout, wist Van der L. heel ze ker, was een zaak tussen hem en Steve. „Kobus L. en Lambert S. hebben er niets mee te maken." Vandaag wordt de berechting van Kobus vervolgd met het verhoor van de poiitieteehneut Max W, en twee poHtie-infiltranten. Zij kun nen mogelijk interessante feiten vertellen over de toegepaste op sporingsmethodes.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2