13 Bewoners eisen hogere vergoeding van verhuiskosten 'Maassluis wil vitale gemeente blijven' Stoombok gered van ondergang Rotterdams Dagblad Vlaardingers profiteren ook van nieuwe ambtenaren-CAO Financiering opknapbeurt Zuidbuurt nog onduidelijk Trucker wil rijbewijs terug na dronken doilemansrit Brief trekt begroting door raad Maassluis Gemeenten Schiedam en Vlaardingen lonken naar provinciehuis Chauffeur mishandeld Controles op snelheid Illegale sleutelaars Diefstallen - Waterweg Woensdag 13 november 1996 Door Ben van Haren Vlaardingen De renovatie van de eerste PLN-fiats is gestart en burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben inmiddels ook de sloop van 212 woningen in de Zuidbuurt goedge keurd. Maar de financiering van de opknapbeurt van het meest besproken deel van de West- wijk heeft het gemeentebestuur nog niet rond. Gisteravond werd dat duidelijk toen in een extra vergadering van de raadscommissie voor stadsont wikkeling werd gesproken over de verhuisvergoeding voor de be woners van de te slopen wonin gen. Het door b en w voorgestelde bedrag van 4500gulden vinden de bewoners te laag. „Nog voor we een pot verf of behang hebben gekocht, 2ijn we al 2280 gul den kwijt aan extra huur, allerlei aan sluitkosten en een verhuiswagen," re kende hun woord voerder W. Veen- man voor. En hij vond begrip bij een groot deel van com missieleden. Alleen PvdA'er P. Roovers steunde het col legevoorstel voluit. WD'er L. M. de Beer denkt aan een indexering van het bedrag van 4500 gulden, waardoor de prijsstijgingen tot aan het mo- Vtaardingen Drie Vlaardingse jongeren zijn gisteren op het Del taplein tn Vlaardingen door de po litie aangehouden omdat ze een buschauffeur hadden lastig geval len. De jongens waren de bus in gestapt en lieten om te pesten hun kaartje niet goed zien aan de chauffeur. Toen deze hen vroeg het bewijs een tweede keer te laten zien werd het drietal boos. Eén van de jongens, een 17-jarige Vlaardin- ger, spoot traangas in de richting van de chauffeur. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. ment van verhuizing worden op gevangen. De eerste sloop in de Zuidbuurt is in 1998 gepland en de laatste in het jaar 2000. „Het lijkt me redelijk de vergoeding aan de veranderingen aan te pas sen," zei hij. A. Vugts-Middelburg van de SP wil een vergoeding van 5000 tot 6000 gulden- Wethouder K, van der Windt wees erop dat Vlaardingen met een be drag van 4500 gulden de hoogste verhuisvergoedjng geeft van alle gemeenten in de regio. L. F.M. ten Have(W2000) zegde hij toe te zullen onderzoeken in welke ver houding dit bedrag tot de werke lijke kosten staat. Bewoners van de te slopen vier - van de in totaal zeventien - flat gebouwen wreven de commis sieleden onder hun neus, dat zij het liefst 2ien dal hun woningen gerenoveerd worden en niet ge sloopt. „Wij willen helemaal met verhuizen, maar u wilt slopen en nieuwbouw plegen. Dan moet u ook voorde kosten opdraaien." Het gemeentebestuur, zei Van der Windt, steunt de plannen die de Stichting Woningbedrijf Vlaar dingen heeft ontwikkeld. Die be helzen, na renovatie van 13 fiat- blokken, de sloop van 4 blokken PLN-galerijfiats en 32 Both-wo- Hoek van Holland/Maassluis De politie heeft gistermiddag tussen kwart over vier en kwart over vijf 231 hardrijders bekeurd op de Dirk van den Burgweg in Hoek van Holland. Langs de radarwa gen reden 712 voertuigen. De hoogste gemeten snelheid be droeg 91 kilometer per uur. In Maassluis stond de politie langs de Westlandseweg. Daar re den 136 automobilisten te hard. Alle snelheidsduivels krijgen een acceptgirokaart thuisgestuurd. Schiedam Twee Vlaardingers (25 en 28 jaar) zyn gistermiddag bekeurd omdat zij aan het sleu telen waren aan een auto op de Sehiedamseweg. De twee kregen de boete omdat ze de radiateur leeg lieten lopen op straat. Later bleek dat zij ook olie onder het perron van station Schiedam- Nieuwland hadden gedumpt. Schiedam De Schiedamse poli tie heeft gisteren zes aangiften van diefstal uit een kantoorpand aan de Industrieweg in Schiedam binnen gekregen. Voor zover be kend bestond de buit uit kleding en geld. Uit twee woningen aan het Cho- pinpiein en de Stephensonstraat in Schiedam is de afgelopen da gen ook het één en ander gesto len. Uit de panden werden onder meer geld, sieraden en enkele kristallen voorwerpen gestolen. In een supermarkt aan het Frans Rietveldpad, ook in Schiedam, is gisteren tweehonderd gulden uit een kopieerapparaat gehaald. De dieven zijn binnengekomen door een ruit van een schuifdeur te ver nielen. ninkjes (waarvan sommige alleen nog maar als postadres fungeren). Op de dan vrijkomende grond is de bouw van 172 eengezinswonin gen gepland. Het Woningbedrijf gaat daarbij uit van 78 woningen met een huur van 750 tot 850 gulden, 38 koopwo ningen met een prijs van omstreeks 190,000 gulden en 56 koopwoningen van 240.000-280.000 gul den. Daarnaast heeft het aan. de Aiy Kop- laan nog 12 grote eengezinshuizen met een huur van 850 gulden en nieu we galerijflats van 750 gulden op het programma staan. Volgens waar nemend directeur A. Rouwers van het Woningbedrijf biedt die com binatie van maatregelen de beste mogelijkheid voor de verhuur baarheid in de toekomst. „Het gaal om een investering van bijna honderd miljoen gulden, waarop we 2,8 mftjoen zullen bijpassen. Door nieuwe woningbouw achter de Valkenhof kunnen we dat ver lies terugbrengen tot twee mil joen. De rest hopen we met ande re nieuwbouwprojecten in de Westwïjk terug te kunnen verdie nen. Daarvoor hebben de geza menlijke corporaties de medewer king van het gemeentebestuur Den Haag/Maassluis De 26-jari- ge J.H. uit Maassluis werd vorig jaar november veroordeeld tot een werkstraf van zestig uur, twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf en een ontzegging van de rijbevoegdheid van negen maan den, waarvan drie voorwaardelijk. Gisteren werd deze zaak bij het Haagse gerechtshof in hoger be roep behandeld. De Maassluizer wilde zijn zijn rijbewijs terug, omdat hij dat naar zijn zeggen no dig heeft om zyn bedrijf te laten voortbestaan. H. kreeg de straf opgelegd omdat hij op 29 mei 1994 een ongeluk veroorzaakte nadat hij een stopte ken van de politie had genegeerd. Na een wilde achtervolging op de Hoge Geest in Naaldwijk botste hij tegen een auto waarbij een me depassagier en de inzittenden van de tweede auto gewond raakten. H. bleek te veel gedronken te heb ben. De straf was ook opgelegd voor een kaakslag die H. op 5 au gustus 1994 uitdeelde aan een gast op een feestje in Maasdijk. Het slachtoffer morste per onge luk wat bier op de kleding van H. waarop deze uithaalde en de man zijn kaak brak. H. vocht de rest van zijn veroorde ling niet aan, hij zag wel in dat hij schuldig was en straf verdiende. Maar zijn rijbewijs mag hem niet worden ontnomen, vond hij. H. is inmiddels partner geworden in een klein bedrijf en verzorgt het onderhoud van stoomketels op di verse plaatsen in het hele land. Zonder rijbewijs zal zijn bedrijf failliet gaan, vreest H., en die straf vond hy te ver gaan. Maar procureur-generaal mr, R, Duindam had weinig medelijden. Hij was van mening dat H. zelf voor zijn acties had gekozen en vroeg de rechtbank bevestiging van het eerdere vonnis met zelfs een langere ontzegging van de rij bevoegdheid, en wel voor de volle negen maanden. Het gerechtshof doet op 25 no vember uitspraak. Vlaardingen Ook de ambtena ren in Vlaardingen moeten profi teren van het CAO-akkoord dat 1 januari 1997 ingaat. De 38-urige werkweek van gemeente-ambte naren wordt met ingang van die datum verkort tot 36 uur. Maar de Vlaardingse ambtenaren werken nu al 34 uur. De grote vraag is hoe de nieuwe landelijke CAO in Vlaardingen wordt verwerkt. Ge meente en vakbonden breken daar momentcel het hoofd over. Begin december, is de intentie van beide partijen, moet er een akkoord op tafel liggen. Er zijn twee mogelijkheden om het nieuwe CAO-akkoord in Vlaardingen uit te voeren. De werkweek wordt met twee uur verminderd tot 32 uur, of in plaats daarvan komen, er com penserende maatregelen zoals bijvoorbeeld een prestatierege- ling, waarbij hardwerkende amb tenaren extra worden beloond. Het Vlaardingse hoofd personeel en organisatie J. A, de Kok is geen voorstander van de 32-urige werkweek. „Technisch gezien is het wel mogelijk, maar in de praktijk werkt het waarschijnlijk niet. Er is veel puzzelwerk voor nodig om de capaciteit goed te verdelen in verband met het handhaven van het niveau van dienstverle ning. Bij arbeidstijdsverkorting wordt de vrijgekomen tijd nooit voor de volle honderd procent op nieuw ingevuld en dal zou bete kenen dat door productieverlies het risico bestaat dat de werk druk voor het personeel omhoog gaat." In het Vlaardingse gemeentehuis is 1 januari dit jaar al de 34-urige werkweek ingevoerd. Deze om vangrijke operatie was een on derdeel van de grote bezui nigingsoperatie van achttien miljoen gulden, waarvan het ge meentebestuur de lasten wil ver delen over de eigen organisatie, de instellingen en de inwoners door lastenverhoging. Alleen door minder te gaan wer ken kon worden voorkomen dat op grote schaal ambtenaren de laan uit zouden worden gestuurd. Het verkorten van de werkweek is destijds betaald door het perso neel, doordat de uitloopschalen werden afgeschaft. De huidige op stapel staande ar beidstijdsverkorting heeft een heel ander doel Met de landelij ke CAO worden de arbeidsvoor waarden voor gemeente-ambte naren verbeterd en daar moet na tuurlijk ooL. het Vlaardings ge meente-personeel van profiteren, vinden bonden en de gemeente. Maar de landelijke keuze om de arbeidstijd te verkorten door kruist de nog lopende operatie in Vlaardingen. „Wij hebben dit jaar al een enorme sprong gemaakt," zegt De Kok, „Volgens het ak koord dat we vorig jaar met de bonden hebben afgesloten moe ten we ook nu meegaan. Maar het verkorten van de arbeidstijd met nog eens twee uur zou momen teel veel te veel vergen van onze organisatie." Bij de vakbond Abva/Kabo wordt nog geen voorkeur uitgesproken. Volgens districtbestuurder T. de Jong worden bij de bond momen teel nog enkele 'rechtspositione le zaken' onderzocht „Van een conflict met de gemeente is in de onderhandelingen in elk geval geen sprake," zegt hy. De Vlaardingse ambtenaren zul len het vermoedelijk vanaf ja nuari moeten doen met een com pensatie voor de twee uren extra arbeidstijdverkorting. „Wellicht kan dan een gedifferentieerd be loningssysteem worden inge voerd, waarmee mensen die goied presteren daar ook voor worden beloond. Sinds de afschaffing van de uitloopschalen is daar on der de ambtenaren wel behoefte aan," zegt De Kok. De onderhandelingen met de i meente over de grondprijzen zijn echter nog niet afgerond. Als de grondkosten hoger uitvallen dan waar het Woningbedrijf rekening heeft gehouden, dan zullen de in het stedenbouwkundig plan vast gelegde doelstellingen van de ge meenteraad niet haalbaar zyn. De van de sloop geredde heibok ligt in de Schiedamse Nieuwe Haven. Foto Roel Dijkstra Schiedam De Heibok 4, een drijvende heimachine van het voormalige aannemingsbedrijf Simons, is van de ondergang gered. Het opvallende vaartuig ligt werkloos in de Nieuwe Haven in Schiedam sinds het aannemingsbedrijf zyn werkzaamheden staakte. De slopershamer dreigde, maar daar heeft de Stichting Calorische Werktuigen een stokje voor gestoken. Dfe stichting heeft het schip aangekocht. Onder leiding van voorzitter C. Boekweit zijn vrijwil ligers van de stichting hard aan de slag om het vaar tuig in oude luistei te herstellen. De Heibok 4 werd in 1916 gebouwd als een door stoom aangedreven hei machine. Later werd het werktuig gemoderniseerd. De komende jaren werken de Schiedamse vrijwilli gers aan het in oude luister herstellen van het schip. Het is de bedoeling het schip 'in de meest oorspron kelijke staat' te herstellen. De Stichting Calorische Werktuigen is relatief onbe kend. Haar paradepaardje geniet echter wel grote be kendheid. Het is de koiengestookte stoomsleepboot Hercules, die ligt afgemeerd bij distilleerderij Noiet in de Gorzen. Dit schip is te gast op menig maritiem evenement. Aanstaande zaterdag is het schip te be wonderen in de haven van Vlaardingen. Sint Nico- laas heeft de boot gehuurd voor zijn intocht aldaar. Aan het herstel van de Hercules hebben de vrijwilli gers jaren gewerkt. Met de aankoop van de Heibok 4 kunnen de Schiedammers weer jaren vooruit. De hei-installatie is gebruikt bij talrijke zogenoemde natte waterwerken in Nederland. Bij de aanleg van sluizen, bruggen, zinkers en havenkades is de Hei bok 4 van grote waarde geweest. Bij het herstel van de Heibok 4 kan de Stichting Calo rische Werktuigen gebruik maken van de op schrift gestelde geschiedenis van de hei-installatie. Ook is een groot aantal historische foto-opnamen beschik baar van de vele werkzaamheden die in de afgelopen tachtig jaar met de bok zijn uitgevoerd. Door Pieter Vermaas Maassluis Maassluis zal van avond in de regioraad zijn zorg uitspreken over zijn toekomstige zelfstandigheid. „Maassluis wil immers een vitale gemeente blij ven," zegt D66-wethouder J. Storm, die in de regioraad het standpunt van zijn gemeente zal uitdragen over het rapport van de commissie-Andriessen over de stadsprovincie Storm zal er het belang van een stadsprovincie erkennen, maar benadrukken dat veel taken toch in Maassluis moeten blijven. Zo moet de bevoegdheid om bestem mingsplannen te maken en so ciaal beleid uit te voeren zoveel mogelijk een lokale aangelegen heid blijven. Verder plaatst de wethouder vraagtekens bij de noodzaak van een volledig stads provinciaal grondbedrijf. Naast een stadsprovinciaal grondbe drijf, dat grote, strategische loca ties zou moeten gaan exploiteren, blijft Storm ook plaats zien voor lokale grondbedrijven. Dat Maas sluis bij de opstart van een regio naal grondbedrijf de verliezen van bijvoorbeeld het Capelse grondbedrijf mede zou moeten dekken, speelt in zyn argumenta tie geen rol, zegt Storm. Verder wil de wethouder weten hoe de stadsprovincie financieel voor Maassluis uitpakt. „Nu de opdeling van Rotterdam van de baan is, is de efficiencywinst van de stadsprovincie misschien on zeker geworden. De opdeling van Rotterdam zelf wil ik niet meer aan de orde stellen. Je moet kij ken naar de kaarten die op tafel liggen: het kabinet heeft al ge zegd dat opdeling een gepasseerd station is. Maar ik wil wel eens uit gezocht hebben wat een opwaar dering van de Rotterdamse deel gemeenten zou betekenen voor de macht van Rotterdam als geheel." Dat de commissie-Andriessen niet met Maassluis heeft over legd, steekt de gemeente zeer. Storm: „De commissie Andries- sen gaat er prat op zo n vijftig ver schillende gesprekken te hebben gevoerd, maar de zeventien Rijn- mond-regiogemeenten zijn, in te genstelling tot Rotterdam, niet gehoord. Wy vinden dat het kabi net ons wel moet horen, desnoods alle omliggende gemeenten tege lijkertijd." Alleen het CDA, overigens zeker niet van harte 'pro Andriessen', laat een afwijkend stemgeluid ho ren. Het meent dat ook het niet- consulteren van de om Rotterdam liggende gemeenten inmiddels een gepasseerd station is. „Het kabinet heeft daarover in een eer ste reactie op het rapport immers niet geklaagd," redeneert fractie voorzitter G.J. Enzerink. „Voor ons is het rapport een laatste kans om te komen tot een stadsprovin cie. Om ongewenste machtsver houdingen te voorkomen heeft de commissie-Andriessen ervoor ge kozen om zoveel mogelijk taken weg te halen bij zowel Rotterdam als de andere gemeenten. En dat laatste is voor Maassluis het hei kele punt. Maar als je daartegen barricades gaat opwerpen kun je het met de hele stadsprovincie wel schudden, Daarom zeggen wij: begin, en kijk tijdens de rit waar je uitkomt." H.G. van Hoeven (RPF/SGP/ GPV) is het daar niet mee eens. „Wij willen niet alleen de grote lijn, maar ook de details eerst zien. Het is onaanvaardbaar als de precieze taken en bevoegdheden pas worden vastgesteld, nadat de burger in maart 1998 het orgaan a! heeft gekozen. Zo houd je de bur ger voor de gek: hij stemt, maar weet nog niet waarover." Door Pieter Vermaas Maassluis „Een moment van bezinning was nodig. En daarin hebben we elkaar maar eens diep in de ogen hebben gekeken," blik te WD-fractievoorzitter J. Seheerstra terug op de afgelopen dagen waarin coalitiepartners CDA, WD en D66 achter gesloten deuren een akkoord smeedden met de wethouder van. financiën. Het leidde tot een brief van colle ge aan raad, waarmee de begro ting 1997 gisteravond op onortho doxe wijze door de raad werd ge sleept. De brief bevat compromissen over aangenomen moties die b en w vorige week weigerden uit te voeren. De OZB-verhoging voor woningen, zo verwoordt de brief, blijft beperkt tot vijf procent. Over de vorming van een finan ciële buffer zal het college, zonder zich vast te pinnen op de omvang, huiswerk verrichten. En voor de tegenvallende Gemeentefonds- uitkering -vanaf 1997 jaarlijks drie ton minder- zoeken raad en college in februari 1997 een oplos sing. De begroting van 1997 wordt nog sluitend gemaakt met een greep uit de reserves. 'De Nakomer' Daarmee zaten de coalitiepart ners en het college weer op één lijn. Zij benadrukten gisteren elk de eigen bijdrage aan het ak koord. Voor de vorm deelden zij nog wat speldenprikjes uit, daar bij romantitels van de opnieuw veelbesproken Maarten 't Hart ge bruikend als waren het bijbeltek sten. De eollegebrief - 'de Nakomer' - had zyn werk dus gedaan. Wet houder L. Wesenhagen-Kastelein (financiën) kon tot haar genoegen al snel concluderen dat ze het ver trouwen van de raad had gekre gen en voegde eraan toe zelf ook de raad te vertrouwen. „Met een positief-kritische instelling kun nen we nu 1997 tegemoet gaan. Ik wil komend jaar maar als D. O. E.-jaar uitroepen: duide lijkheid, openheid, eerlijkheid." Kakelen Duidelijkheid en openheid zagen oppositiepartijen PvdA en Groen links niet in de wijze waarop de coalitiepartners de klippen van de moties hadden omzeild. PvdA- fracüevoorzïtter P. Kromdyk: „Hel aannemen van moties bete kent een raadsuitspraak. Maar het college weigert ze uit te voe ren, schorst de vergadering en voert de dagen erop overleg met de coalitiepartners. Vervolgens komt het college met een brief, waarvan de status ons onduidelijk is, waarin het de moties op een heel bijzondere manier inkleurt. Is dat bestuurlijk vernieuwend? Democratisch? Het was verstan diger geweest ook de andere par tijen m het overleg te betrekken," CDA-fractievoorzitter G. Enze rink verweet Kromdijk gespeelde naïviteit: „U weet toch ook hoe het werkt?" GroenLinks-raadslid E. Broeder schaarde zich echter ook in het kamp van de PvdA: „Overleg voe ren? Elkaar diep in de ogen kij ken? Met mij is de afgelopen da gen niet overlegd, en ik ben ook niet diep in de ogen gekeken," verwees ze naar de woorden van Seheerstra. „En dat was wel zo elegant ge weest. We worden tenslotte voor minder bij elkaar geroepen. Ver der vind ik het uiterst vervelend dat wy uw interpretatie van de moties krijgen uitgelegd, terwijl de rest van de raad (eerder gety peerd als een zwijgzame, op een akkoord broedende kip, red.) er door heen zit te kakelen." Schledam/V! aard in gen Als de nieuwe stadsprovincie er komt, moet het provinciehuis niet in Rotterdam, maar in Schiedam of Vlaardingen worden gebouwd. Dat menen gemeentebestuur ders in beide gemeenten, wier voorkeur uitgaat naar de eigen stad. SGP/RPF/GPV-fractievoorzitter M. W. Lensvelt opperde 'een lo catie tussen Schiedam en Vlaar dingen'. Zijn gedachten gaan uit naar een plekje bij NS-station Vlaardingen-Oost, sportpark De Vijfsluizen of het bedrijven ter rein aan de Schiedamse kant van de rijksweg ('met metrover binding'). Ook het Holy Zieken huis, dat rond de eeuwwisseling opgaat in een nieuw fusiezie kenhuis in Schiedam, zou kun nen. In Schiedam wordt gepleit voor bouw achter het NS-station Schiedam/Rotterdam-W est. De commissie-Andriessen bracht onlangs advies uit over de opzet van de stadsprovincie aan het kabinet Inhoudelijk hebben de randgemeenten van Rotterdam felle kritiek over het voorgestelde model, waarin veel gemeentelijke macht naar het nieuwe provinciehuis wordt overgeheveld De zeventien gemeenten in de Rijnmond vrezen dat de ge meente Rotterdam in het nieu we model een veel groter stem pel op het beleid kan drukken. Andriessen wil dit beeld graag nuanceren. Hij is mede om die reden tegenstander van het idee, de provincie te zetelen in het huidige Rotterdamse stad huis aan de Coolsingèl. Kans De randgemeenten zien dankzij dit standpunt hun kans schoon. Schiedam heeft prima papieren met Schieveste, meent raadslid Th. Schoenmakers (Platform Schiedam). Dit deels braaklig gende terrein grenst aan de noordzijde aan het NS-station dat de komende jaren uitgroeit - tot een belangrijk knooppunt van het openbaar vervoer. Het wordt het overstapstation van de trein met de nieuwe metrover binding Marconiptein-Spijke- nisse. De overheid vestigt haar gebou wen tegenwoordig het liefst bij een goede openbaar-vervoers- verbinding. Verder ligt Schiedam centraal in de nieuwe provincie, die zich uitstrekt van Krimpen tot Rockanje.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1