'Select Systeem wordt chaos' 'Eén dag per week carpoolen en het wordt al rustiger op de weg' Justitie: innen van boetes ondoenlijk bij rekening-rijden Reclame voor roestige rijwielen Santer brengt kort bezoek aan Rotterdam 'Geheime' kopervoorraad in de Rotterdamse haven Regioraad heeft heimwee, maar Els maakt veel goed #,4 Akkoord pensionering van 2100 havenwerkers Kortere werkweek goed voor 500 nieuwe hanen Arrestatie onderzocht 'Behekste' man bracht vriendin om het leven Bromfietsers op de bon Jongens beroofd Overval Vrouw vast onder metro Hennep gaat in rook op Veel te hard op Westzeedijk Verzet groeit Rotterdams Dagblad Donderdag 14 november 1996 t 4 i Rotterdam Op basis van een nieuw havenakkoord dat binnen enkele weken wordt ondertekend zullen er in de Rotterdamse haven vanaf het jaar 2002 onge veer 2100 havenwerkers op 60-jarige leeftijd met pen sioen kunnen gaan. In Amsterdam gaat het om zo'n vierhonderd man. Voor deze regeling brengen werkgevers, werkne mers en het Havenpensioenfonds in totaal 750 mil joen gulden in een fonds in. De werkgevers storten drie procent van de totale loonsom; de werkgevers dragen één procent bij. Het pensioenfonds stort 300 miljoen gulden. De afvloeingsregeling gaat gelden voor havenwer kers die in de jaren 1942-1949 zijn geboren. Ze kun nen op 60-jarige leeftijd worden gepensioneerd met behoud van tachtig procent van hun loon. Vrijwillig kunnen ze ook al op hun 55-ste weg (tegen een lagere pensioenuitkering). Voor de categorie die daarna komt gaat tezijnertijd een andere regeling in wer king. Havenwerkers die vóór 1942 zijn geboren zijn inmiddels allemaal reeds uit de havensector verdwe nen. Nu werken er nog ongeveer zesduizend opera tionele havenwerkers in Rotterdam en Amsterdam. De Werkgeversvereniging AWF en de Vervoersbond FNV - die langdurig over de nieuwe pensioenrege ling hebben onderhandeld - verwachten dat er per manent gemiddeld in beide havens zo'n 5500 men sen nodig zullen zijn. Elk jaar zullen er ongeveer honderd jongeren nodig zyn om de vertrekkenden te vervangen. Rotterdam Met ingang van 1 januari gaan de Rot terdamse ambtenaren 36 uur per week werken, twee uur minder dan nu. De gemeente heeft achttiendui zend ambtenaren in dienst. De regeling moet vijf honderd volledige banen opleveren. Er komt niet één algemene regeling voor, maar er wordt van ze verwacht dat ze er dusdanig flexibel mee omspringen dat de dienstverlening aan de bur ger niet in hef gedrang komt. Dat was een harde voorwaarde van de gemeente in het overleg met de vakorganisaties. Er zal wel rekening worden gehou den met de wensen van de individele werknemers. De kortere werkweek kan worden bereikt door bij voorbeeld een kortere werkdag of -week. Ook meer vrije dagen, verspreid over het jaar, zijn mogelijk, alsmede een werkweek van vier dagen van negen uur. Het sparen van dagen voor bijvoorbeeld bijzon der verlof of om eerder met pensioen te gaan, is ook mogelijk. Er komt dus geen centrale regeling. De directeuren van de gemeentelijke diensten en bedrijven moeten, in overleg met hun ondernemingsraden, vaststellen wat de nieuwe werktijden worden. Over deze aanpak is gisteren een akkoord bereikt tussen de vakorganisaties en de gemeente. Volgende maand moet de gemeenteraad de overeenkomst goedkeuren. De kosten van deze nieuwe aanpak worden gedragen door de werknemers en de gemeente. Het betekent dat de loonstijging in de komende tijd matig zullen zijn. Tn 1997 en 1998 leveren de ambtenaren een va kantiedag in, die erin 1999 weer bijkomt. De 36-urige werkweek moet nieuwe banen opleve ren. Afgesproken is namelijk dat de helft van de vrij komende uren in extra werkgelegenheid wordt om gezet. Die nieuwe banen gaan vooral (zeventig pro cent) naar de diensten die uitvoerende taken hebben, dus veel contact met de burger hebben. Rotterdam De rijksrecherche gaat de arrestatie dinsdagavond van een 53-jarige man door de politie in Rotterdam onderzoeken. De arrestant raakte daar bij zwaar gewond. Hij moest een operatie ondergaan en verkeert nu in kritieke toestand. Hij is buiten be wustzijn. De man, afkomstig uit Rotterdam, is dinsdagavond in een café aan de Nieuwe Binnenweg in de Maas stad aangehouden wegens bedreiging en vuurwa penbezit. Hij had even daarvoor op straat iemand met een vuurwapen bedreigd. Volgens de politie ver keerde de man onder invloed van alcohol Hij verzet te zich hevig tegen zijn arrestatie. Slechts met hulp van omstanders wisten agenten hem in boeien te slaan. Toen de politie de man naar buiten wilden brengen, kwam hij ten val. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de grond waardoor hij ernstig gewond raakte. Volgens de politie struikelde hij 'kennelijk over de hoge deurdrempel'. Rotterdam Officier van justitie mr. H. Harmeijer heeft gisteren voor de rechtbank in Rotterdam vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 18-jarige BA, uit de Maasstad. De man wordt ver dacht van moord op een 13-jarige meisje uit Hoog vliet. De Rotterdammer hoorde de eis ook aan voor drie eerdere pogingen tot doodslag en een poging tot zware mishandeling. Op 10 juni vond de politie in een flat in Hoogvliet het dode meisje. Zij had 35 messteken. De jeugdige ver dachte had volgens eigen zeggen onenigheid met het meisje, met wie hij sinds kort verkering had. De Rot terdammer vertelde de rechter dat het meisje aan voodoo deed. De verdachte dacht dat zij hem had be hekst. „Ineens kwam er een doorzichtige duivel met een bijl binnen, die mij moest hebben. Ik pakte m'n Ram- bo-mes en heb op hem ingestoken," zei de verdachte in de rechtszaal. Toen hij uit zijn 'shock' kwam, bleek de jongen het meisje te hebben omgebracht. A. ver klaarde die avond onder invloed van drank en coca- ine te zijn geweest. Op 22 september vorig jaar stak de Rotterdammer in een Haagse tram al een jongen in zijn wang. A, voelde zich bedreigd door het slachtoffer. Daarna stak hij op 11 mei dit jaar in Spijkenïsse een discobe zoeker in het gezicht Dat gebeurde in opdracht van de leider van een jeugdben de waartoe A. behoorde. Op 27 mei stak hij weer in opdracht van de jeugdben de in Hoogvliet op straat een jongen in zijn hals. Vier dagen hierna poogde hij in Rotterdam wederom ie mand dood te steken. Ditmaal was een ruzie de aan leiding. Gedragsdeskundigen concluderen dat de verdachte een ernstige verstoring van de realiteitszin heeft. De aanvallen zouden zijn geschied in een pathologische angsttoestand Zij achten de jongen verminderd toe rekeningsvatbaar. De rechtbank doet op 27 november uitspraak. Rotterdam Justitie verwacht grote problemen met het af handelen van boetes als het verkeersplan Select Systeem wordt ingevoerd op de Ruit om Rotterdam. Officier van justi tie ing. J. M. Koppert voorspelt grote moeilijkheden bij het in nen van boetes bij buitenlanders, berijders van huurauto's en automobilisten die met een vals kenteken rondrijden. „Als de handhaving niet lukt, kun je voorspellen dat er misbruik ont staat en dan is de chaos compleet," meent Koppert. Select Systeem is een verfijnde vorm van rekeningrijden, met als doel het vergroten van de bereik baarheid van de mainport Rotter dam. Automobilisten krijgen de keus: tegen betaling op een file vrije rystrook rijden of de gratis de snelweg op met het risico dat men dan in de file terechtkomt. De registratie van het gebruik van de betaalstroken gebeurt automa tisch door controle-apparatuur op de weg en een chip in de auto. Met dezelfde elektronica worden au to's zonder chip bekeurd. Dat laatste is volgens justitie nog niet goed geregeld door de Stads regio Rotterdam, die het initiatief heeft genomen voor Select Sys teem. Officier van justitie Kop pert zegt dat het bij de huidige wettelijke regels niet mogelijk is de boetes te innen bij automobi listen met buitenlandse kente kens. Bij huurauto's gelden ver gelijkbare moeilijkheden. Ook schort er nogal wat aan de kente kenregistratie. Omdat iedereen elke gewenste nummerplaat kan bestellen rijden er in Nederland veel auto's met valse kentekens rond. De 'echte' kentekenhouders krijgen echter wel de bekeurin gen toegestuurd. „Het uitreiken van kentekens slaat in Nedeiland nergens op," meent Koppert, die bij het Open baar Ministerie in Rotterdam is belast met de afhandeling van verkeersovertredingen. Hij schat dat in deze verkeerszaken tien procent van de verdachten in ho ger beroep gaat. „Men kan soms bewijzen dat elders was op het moment van de overtreding," legt hij uit. „Soms ook is duidelijk dat het gefotografeerde kenteken bij een andere auto hoort. In veel ge vallen krijgen mensen het voor deel van de twijfel." Justitie verwacht te worden over spoeld met dossiers als de plan nen van de Stadsregio onveran derd doorgaan. Maar Koppert vreest ook voor de levensvatbaar heid van het systeem: „Men gaat te veel uit van een positief mens beeld. Als mensen in de gaten krijgen dat ze misbruik kunnen maken, zullen velen dat doen. Dat leidt tot gemopper van degenen die wel betalen. Wellicht ontstaat er zelfs een file op de betaalde rij strook." Een systeem met betaal stroken kan volgens Koppert maar op één manier werken: door de aanleg van een tolweg waar de auto's alleen toegang krijgen na dat er is betaald. Koppert sprak gisteren tijdens een discussiebijeenkomst over Select Systeem in Den Haag. Zijn kritische opmerkingen vielen niet in goede aarde bij de meer derheid van dc aanwezigen die het verkeerssysteem juist hadden geprezen als het ei van Columbus. Het Tweede Kamerlid R. van Gij zel (PvdA) viel fel uit naar de Rot terdamse officier. „Er is nu einde lijk een goed plan, en daar moeten we positief mee omgaan," zei hij met stemverheffing. „We gooien die buitenlandse foutparkeerders toch ook niet het land uit?" Stadsregio-bestuurder J. van der Tak (verkeer en vervoer) toonde zich niet onder de indruk van de kritiek van justitie. .Justitie moet er zelf wat aan doen," meent hij. „We kunnen niet doorgaan met het milieu vervuilen en de wegen laten verstoppen omdat justitie een probleempje heeft." Select Systeem is op dit moment nog niet verder dan de ontwerpfa se. Het kan pas worden ingevoerd als het ministerie van Verkeer en Waterstaat akkoord gaat, omdat het uitsluitend om rijkswegen gaat. Het systeem lijkt de steun te hebben van de regeringspartijen PvdA, D66 en WD. Volgens Van der Tak staat ook minister Jorrits- ma er positief tegenover. Rotterdam De politie heeft gis termiddag 29 bekeuringen uitge deeld tijdens een bromfietscon- troleop het Heemraadsplein.Tien snorfietsen en acht bromfietsen bleken te zijn opgevoerd. Zes be rijders bleken niet in het bezit van een certificaat. Rotterdam Twee jongens zijn gisteravond op de Oldegaardc (Zuidwijk) beroofd, vermoedelijk door dezelfde daders. Een een 14- jarïge jongen werd belaagd door vier mannen. Ze namen zijn geld en zijn buzzer af. Even later werd een 18-jarige jongen beroofd van zijn brommer en portemonnee. Rotterdam Een onbekende man heeft gistermiddag een overval gepleegd op een bakkerij op de Mathenesserweg. Hij zette een mes op de keel van de verkoop ster en kneep haar keel dicht. tonden In Rotterdam zou een 'geheime' hoeveelheid koper lig gen opgeslagen die niet in de of ficiële statistieken is opgeno men. Het gaat om maximaal vijf honderdduizend ton: zo'n vier procent van het jaarlijkse wereld- verbruik. De hoeveelheid is vier maal groter dan de officiële voor raden van de Londense Metaal- beurs (LME). De Britse zakenkrant Financial Times meldde dit vandaag. De krant baseert zich op een onder zoek van het World Bureau of Metal Statistics in de periode 1990-1995, waarin de kopertrans porten van en naar Nederland worden geanaliseerd. Bij het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam is niets bekend over een 'geheime' kopervoor raad. Deskundigen in de haven achten het het onwaarschijnlijk dat er zó'n enorme hoeveelheid koper in de haven ligt terwijl de LME-statistieken slechts vijf tienhonderd ton aangeven. Eén van de deskundigen - behorend tot een zeer groot opslagbedrijf in Rotteram - zegt dat het 'abso lute onzin' is. Deze week deden geruchten de ronde dat de voorraad zou zijn opgebouwd door Yasuo Hamana ka, de koperhandelaar van het Japanse handelshuis Sumitomo die zijn werkgever heeft opgeza deld met verliezen van 2,6 mil jard dollar uit ongeoorloofde transacties. Ook kunnen dé gegevens een antwoord zijn op de vraag waar om de kopeiprijzen op de LME nauwelijks zijn veranderd, hoe wel de officiële LME-vooraad (waarvan een deel in Rotterdam ligt) sinds september met zestig procent is verminderd tot het laagste niveau van de laatste zes jaar. Directeur L. Davis van het World Bureau of Metal Statistics is voorzichtig: „Het kan zijn dat we kijken naar weer een statistisch zwart gat waaraan we steeds meer gewend raken." Dit komt doordat de landen van de Euro pese Unie al enige tijd niet meer afzonderlijk de gegevensdoorge- ven. In ieder geval ligt er in Rot terdam een aanzienlijke hoeveel heid koper die niet eerdèi is ge meld, zegt Davis. Rotterdam Een 44-jarige vrouw uit Rotterdam heeft gistermiddag drie kwartier bekneld gezeten on der een metro. Ze was, lopend op het fietspad bij de oversteek van de metrobaan tussen het Binnen hof en het Romeijnshof, onder een juist aankomend metrotein- stel terecht gekomen. Het slacht offer is met gecompileerde been- en armbreuken opgenomen in het ziekenhuis Bijfczigt. Rotterdam De brandweer heeft gisteren vuur bestreden op een zolderetage aan de Aelbrechtska- de. Daar was een hennepkwekerij gevestigd. Het in de pand wonen de echtpaar, 45 en 42 jaar, is aan gehouden. Ze kweekten tweehon derd hennepplanten en tapten il legaal elektriciteit af. Rotterdam De hoogst gemeten snelheid was 97 kilometer per uur, gistermiddag tijdens een po litiecontrole op de Westzeedyk. De automobilist was één van de 330 bestuurders die er te hard re den. Er is 50 kilometer per uur toegestaan. Aan fiets wrakken in Rotterdam, De Reini- gingspontle heeft er al 850 geregis treerd, en nog dagelijks komen er te lefonlsch nieuwe mel dingen bin nen. Het idee om de roesti ge rijwielen van de straat te halen valt goed bij de bevolking, vertelt een agent. Om aandacht te vragen voor de ophaalac tie op 19 no vember. zijn speciale pos ters ontwor pen. De pos tere worden versierd met artistiek vormgegeven wrakken, Foto Nie s van der Hoeven/ Rotterdams pagDiad Rotterdam De regioraad heeft heimwee naar de eerder dil jaar ingetrokken wetsvoorstellen voor de stadsprovincie Rotterdam. Vrijwel alle gemeenten, op Rotter dam na, vinden de toen gepresen teerde 'lex speciaiis' beter dan het advies waar de commissie-An- driessen onlangs mee kwam. De gemeenten vinden dat hun bete kenis als vitaal lokaal bestuur door 'Andriessen' te veel uitge hold dreigt te worden. Vooral het advies van de commis- sie-Andriessen om een regionaal grondbedrijf op te richten, zit minstens de helft van de achttien Rijnmondgemeenten zo hoog dat ze op de rem gaan staan. Ze vin den het niet voldoende dat het stadsprovinciaal grondbedrijf plaatselijke filialen krijgt. De ge meenten willen hun eigen grond bedrijf, omdat het ook een inkom stenbron en zeggenschap over het eigen grondgebied betekent. Gemeenten als Schiedam, Baren drecht, Bleiswijk, Berkel en Ro denrijs, Bergschenhoek, West- voome en Brielle zyn benauwd dat ze tot een deelgemeente ver worden. En het wantrouwen is de laatste week nog groter geworden, toen de grootste gemeente, Rot terdam, ervoor ging pleiten om nog meer plaatselijke bevoegdhe den over te brengen op de beoog de stadsprovincie Rotterdam. En toch, ondanks alle reserves, heeft het algemeen bestuur van de Stadsregio Rotterdam gister middag geen blokkade willen op- Rotterdam Het aantal ge meenten, dat zich uitspreekt tégen de komst van een stads provincie zoals door de com missie-Andriessen is voorge steld, groeit Nieuwste loten aan die stam zyn Schiedam en Spijkenïsse. De gemeentera den uit die plaatsen hebben zich gisteren tegen een te zwa re stadsprovincie verklaard. Eerder dedèn Westvoome, Ro zenburg, Brielle, Bleiswijk, Berkel en Rodenrijs en Berg schenhoek dat ElsKuijper. A rc h I eff oto Rotterdams D3gblac5/Jaap Rozema werpen voor de door Andriessen aanbevolen stadsprovincie. De re gioraad had wel kritiek op het dage lijks bestuur, dat te aardig en te meegaand op 'Andriessen' heeft ge reageerd. En zelfs liep de kritiek zo hoog op dat een concept-brief hier over, reeds verstuurd aan minister Dijkstal, moet worden ingetrokken of toch minstens moet worden aan gevuld met een nieuwe brief waarin de plaatselijke belangen beter u& de verf komen - maar door eewj handreiking van de Rotterdamse afgevaardigde E. L. Kuijper (PvdA> kon een keiharde confrontatie tus sen Rotterdam en de buurgemeen-' ten worden voorkomen. Kuijper wist met sussende bewoor dingen het wantrouwen in te dam men. Ze zei weliswaar dat Rotter dam graag een nog krachtiger stadsprovincie ziet, met nog meer bevoegdheden en liefst met behoud van de grote gemeentediensten - maar ze wist niettemin de buren ge rust te stellen. Het debat in de re; gioraad had een verrassend veri' loop. Onder aanvoering van WD-- fractievoorzitter M. Onder de Lin-j den (Krimpen aan den IJssei) werd' een machine in gang gezet om 'An driessen' te relativeren. Hij diende een motie in om de gemeentelijke grondbedrijven te redden. Maar een uitspraak hierover zou een ver deelde regioraad laten zien, wat een verkeerd signaal kan zijn naar de Tweede Kamer. Tijdens de pauze wist men Onder de Linden ertoe te bewegen zijn motie 'zwevend' te houden, voor als het werkelijk no dig wordt, en om voorlopig te reke nen op constructief overleg, waarbij 'het gevoelen' van de Rynmondge* meenten op gepaste wijze aan het kabinet kenbaar wordt gemaakt, Rotterdam De voorzitter van de Europese Commissie, de Luxem burger Jacques Santer, brengt morgen tijdens zijn korte verblijf in Nederland een bliksembezoek aan Rotterdam, Voor Rotterdam is dit bezoek, hoe kort ook, een buitenkansje om de Europese top man het belang van het grote-ste- denbeleid onder ogen te brengen. Burgemeester Peper Is op dit mo ment voorzitter van de belangen vereniging Eurocities. Daarin zijn 72 Europese steden verenigd, zowel uit landen die zijn aangeslo ten bij de Europese Unie als uit landen die nog niet tot de EU zijn toegetreden. Peper zal Santer de slotverklaring aanbieden die de grote Euroeities-eonferentie in Bilbao eind oktober heeft opgele verd. Daarin wordt verklaard dat bestrijding van de werkloosheid het speerpunt moet zijn van het beleid dat in Europees verband wordt gevoerd, wanneer het om grote steden gaat. Binnen de Eu ropese Unie hebben de belangen der grote steden altijd een vrij marginale rol gespeeld. Eurocities, een initiatief dat zo'n tien jaar geleden mede door toe doen van Rotterdam tot stand is gekomen, probeert daarin veran dering te brengen en de aandacht voor de grote steden ook op Euro pees niveau aan te wakkeren. In de tien jaar waarin Eurocities inmiddels bestaat, is die aandacht er schoorvoetend ook wel geko men. Naarmate de beleidsterrei nen waarmee de EU zich be zighield zich verder uitdijden en naarmate Eurocities aan belang won, is men er ook op Europees niveau achter gekomen dat er in de grote steden nog veel valt te doen en dat daarvoor geld nodig is. Veel steden hebben te maken1 met hoge werkloosheidscijfers, die om maatregelen schreeuwen/ De kunst is alleen om ook de geld stromen vanuit Brussel in de rich ting van de grote steden te bui- gen. De Eurocities hebben ervoor ge kozen om het werkgelegenheids- debat voorlopig even tot hun be langrijkste thema te maken, in dg hoop dat de Euro pese aan dacht zich daarop zal richten. Rotterdam De publiekscampagne om fo renzen uit hun auto te 'jagen' en te stimule ren met collega's mee te rijden is begin dit jaar reeds aangekondigd bij de presentatie door minister Jorritsma (Verkeer en Water staat) van het Fileplan Regio Rijnmond. Het was slechts één van de maatregelen die de be reikbaarheid van Rotterdam moet verbete ren en waarborgen. Landelijk maken op dit moment naar schat ting een half miljoen mensen voor woon werkverkeer gebruik van de mogelijkheid met anderen samen te reizen. Uit onderzoek blijkt echter dat negentig proeent van de be volking het fenomeen carpooling kent en daar positief tegenover staat. Vijftien procent van de ondervraagden overweegt samen te gaan rijden. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek werkt op dit moment aan een verver sing van het nationale verplaatsingsonder- zoek. Dit onderzoek moet onder meer nieuwe informatie geven over het aantal carpoolers. Regionale cyfers over het samen rijden ont breken. Bij de presentatie van het Fileplan Regio Rijnmond is al aangegeven dat zelfs al de kleinste vermindering van het aantal auto's op de wegen naar en van Rotterdam bijdraagt aan de bereikbaarheid. Projecten als het inci- dentmanagement (het snel vry maken van de weg na een ongeluk) en de verkeersinforma tie via 'lichtkranten' die boven de rijkswegen zijn opgehangen hebben al aangetoond dat fi les in lengte en duur aanmerkelijk worden bekort. „Als iedereen één dag per week carpoolt, dan is het al een stuk rustiger op de weg," geeft leider drs. H. de Lange van het Carpoolpro- ject Rijnmond aan. „Wij hebben ons geen doel gesteld. Als blijkt dat de carpoolpleinen snel te klein zijn of als er aanmerkelijk meer mensen zich aanmelden voor het vinden van •l een carpoolpartner, dan zijn wij al tevreden. Maar daarbij moet wel weer worden aangete kend dat de meeste mensen zelf iemand vin den om samen mee te rijden." Hindernis Wisselende werktijden blijken voor veel mensen een grote hindernis om samen te gaan rijden. „Maar vijf keer per week car poolen hoeft helemaal niet," neemt project leider De Lange het bezwaar weg „Er zijn ook mensen die zeggen overdag de auto no dig te hebben. Je kan best dat aantal dagen datje op pad moet beperken. Dat is een kwes tie van plannen. Ook kan je werkgever zorgen voor een bedrijfsauto," In Amerika zijn goede ervaringen met een thuiskom-garantie voor carpoolers. De garan tie voorziet, voor die gevallen dat de carpool partner-met-auto door onvoorziene omstan digheden zijn reisgenoot in de steek laat, in vervoer naar huis of het carpoolopstappunt waar 's ochtends het samen rijden is begon nen. Volgens De Lange wordt er in Amerika minimaal gebruik gemaakt van die garantie, die door werkgevers moet worden aangebo den. Naast de publiekscampagne voorziet het pro ject vooral in het wegnemen van hindemis sen, zoals het bemiddelen van parkeerruimte voor de carpoolers, meer (en beter bewegwij- 7Prdei rarpoolpjeinen (liefst compleet met fietsenstalling en telefooncel) en, dus moge lijk, een belastingvoordeeltje. Carpooling blijkt enorm in trek bij de mede werkers van het academisch ziekenhuis Rot terdam (AZR) dat recent voor het Hoboken- complex betaald parkeren heeft ingevoerd. Alleen mensen die samen in een auto naar het werk komen hebben nog recht op een gra tis parkeerplaats. De gemeente Rotterdam heeft ook recent de regeling voor woon-werk-vergoedingen dras tisch veranderd. De oude regeling wordt afge bouwd, nieuwe ambtenaren krijgen helemaal geen vergoeding voor autogebruik meer en vergoedingen voor fietsers en mensen die v?Ji het openbaar vervoer gebruik maken zijn gunstiger geworden. „Meer en meer werkgevers willen mee- en nadenken over soberder autogebruik," weet De Lange. „Er zyn ai heel wat bedrijven die- tegenwoordig veel terughoudender zijn bijx het toewijzen van lease-auto's," De regionale werkgeversvoorzitter J. van Cal'-b denborgh pleitte bij de presentatie van het Fi- leplan Regio Rijnmond nog voor het goedko-' per maken van allerlei alternatieve vormen" van woon-werkverkeer. FNV-voorzitter J. varf Stekelenburg zei bij die gelegenheid niet 'zó" maar' in te stemmen met verlaging of zelfs af schaffing van vergoedingen voor reiskosten en woon-werkverkeer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2