7'b* 19, W 'Dat hier straks auto's rijden' m Deelraad maakt schoon schip met overuren fl genda ^Veehouderij kan zich A 4 voor haar erf nog maar moeilijk voorstellen m Tietje Bell' leest het beste voor 'Stiekeme' gedoe rond OZB wordt verleden tijd Rotterdams Dagblad Zaterdag 23 november 1996 uu Dat de A 4 door MIdden-Deifland er komt, lijkt l iddels onafwendbaar. Kabinet en ka- r.' mer steggelen alleen nog over de vraagof het asfalt tussen Kethelplein en Delftbovenop het al jaren liggende zandlichaam wordt gestort of ineen half verdiepte bak. De laatste variant beperkt de geluidshinder, maar schept tientallen miljoenen meer uit de schat- kist. PvdA-kamerlld Peter van Heemst opperde onlangs om de mensen in Middon-Delf- uland zelf maar eens te gaan aanhoren. Het Rotterdams Dagblad voegde de daad bij het rr woord en fietste het Groene Hart binnen tussen Schiedam, Vlaardingen en Delft. In Schl- plulden stuitte het op de boerderij van de familie Van der Sar, pal naast hetzandlichaam. Door Pïeter Vermaas Schipluiden De deur van 'De Nellyhoeve' (1925) zal voor hem openstaan. Kamerlid Peter van Heemst is van harte welkom. Hij mag op de veehouderij van de familie Van der Sar gerust een 'brede discussie' aangaan over de A 4, met allerlei moge- lijke varianten. Maar of het ook nut heeft? Annet Hooymans- van der Sar(28) en haar man Gertjan (30) kennen zo hun twij- fels. „Waarover moeten wij dan discussiëren? Als het nu een discussie met wezenlijke inbreng is, waarin onze stem wordt gehoord, dan willen we wel. Maar we heooen toch niks te kie ken? En ze liggen in Den Haag heus niet wakker van de me aning van één boertje." Het is bepaald niet zo dat Gertjan ,Lten Annet geen mening hebben. ,V~Maar het geloof dat die mening veel gewicht in de schaal zal leg- gen, ontbeert hen. Terecht waar- schijnlijk. Uren en dagen steken in protesten tegen de At4 zien zij als zinloos tijdverlies. Alleen ko mende werkzaamheden vlakbij de boerderij zullen ze goed in de gaten houden. Gertjan en Annet hebben het niet zo op 'hoge heren in hoge kanto- ren' in Den Haag of Schiedam. Van een ontwerpschets voor het gebied, dat zij ooit van rijkswater staat kregen toegestuurd, klopte weinig. Al heel lang hebben zij sindsdien niets van die plannen makers vernomen. „Die mensen hebben er geen flauw idee van hoe bet zandlichaam er uitziet en wat voor gevolgen het heeft voor het landschap hier," Gewend Ook voor hen zelf is het trouwens moeilijk een voorstelling te ma ken van de toekomstige A 4 op nog geen honderd meter van hun voordeur. „Het idee dat hier straks auto's rijden: dat kunnen we ons gewoon niet voorstellen. We zijn zo gewend geraakt aan het zandlichaam." De twee weten dat ook hun buren in de naaste omgeving niet staan te juichen bij de komst van de A 4. „Natuurlijk," zegt Annet, „als je de bewoners van Midden-Delf land vraagt of ze hier een rijksweg willen, zullen ze volgens mij alle maal 'nee' zeggen. Als ze mogen kiezen, zeggen ze: geef ons het onteigende land maar terug en laat de koeien er weer grazen. Maar het is niet reëel. Juridische stappen zijn ook weinig zinvol. Je weet al zo lang dat er iets gaat ge beuren. Als je daar met tegen kan, had hier vandaan moeten verhui zen. En ook al zijn we niet blij met de A 4, we snappen best dat die weg een ontlasting voor de overi ge wegen in de regio zal beteke nen." Van een schreeuw naar de poli tiek verwachten Gertjan en Annet dus niet veel heil. Maar onder schatten de twee de inhoudelijke kracht van hun pleidooi mis schien niet? Gertjan heeft im mers een sterk argument voor de naar zijn mening beste variant. Over de aanleg van de A 4 wordt al meer dan dertig jaar gepraat en ook gedemon streerd. Bij de boerderij vanfa milie Van der Sar aan de Oost- veenseweg hadden tien jaar geleden ai demonstraties plaats. Archieffoto Roel Dijkstra Hij, dagelijks werkzaam in de na tuur, verkiest verrassend genoeg voor de goedkopere variant van het zandlichaam, de minder mi lieuvriendelijke keuze. De verdiepte aanleg van de A 4, stelt hij onomwonden, levert gro te problemen op voor de funde ring van de boerderij. Na ervaren te hebben hoe het gewicht van het zandlichaam de veengrond er naast heeft weggedrukt en opge stuwd, weet Gertjan inmiddels hoe de grond 'werkt'. „Als ze een kuil gaan graven voor de weg, zakt deze boerderij weg. Dat is een proces van jaren, maar het veen zal zakken naar het punt met de minste weerstand. Da's een logisch gevolg. Er is hier niks geheid en oat geldt voor de mees te woningen hier, die op een klei- rug zijn gebouwd. Dat gaat dus fout." Nog een ander argument zien zij voor het gebruik van het zandli chaam. Die is immers veel goed koper dan de 'bak-variant'. „Het zandlichaam is er al en zelfs via ducten liggen al kant en klaar langs het tracé," zegt Annet. „Ga je dat allemaal weghalen, dan is er sprake van veel kapitaalvernieti ging." Melkproductie De familie Van der Sar hoeft zich niet in haai' directe bestaan be dreigd te voelen. Zij behouden hun ruim dertig hectare lap grond. Rijkswaterstaat heeft de benodigde gronden in het gebied voor de weg en de op- en afritten al bijna dertig jaar geleden ver worven. Al is het vooruitzicht van voorbjjrazende auto's weinig se reen, verkassen met de veehoude rij is dus niet aan de orde. Voor de melkproductie van de koeien vreest het boerenbedrijf niet, Gertjan moet lachen om de vergelijking met boeren die in een ver verleden vreesden dat de komst van een trein door het land de koeien zo van slag zou maken dat het geven van melk zou hape ren. „Via een speciaal slotencir- cuit wordt vervuiling vanaf het wegdek opgevangen. Dat opge vangen afval wordt naar een cen traal punt afgevoerd. Nee, er lo pen in heel Nederland koeien langs drukke rijkswegen. Die van ons wennen daar ook wel aan. Trouwens, door de vier meter ho ge geluidswanden gaat het lawaai voor een groot deel waarschijnlijk net over ons heen." Gertjan ziet maar één risico: „Mi nister Jorritsma heeft uitgespro ken dat ze als compensatie voor de At4 wil investeren in de natuur van Midden-Delfland, dat een re creatiegebied voor Schiedam- Woudhoek en Vlaardingen moet worden. Als Jorritsma de natuur direct naast de A 4 wil. compense ren, via een recreatiegebied in plaats van boerenland, zijn we als nog de pineut." Annet: „Terwijl het boerenland nu juist de echte natuur is, waarin veel mensen graag fietsen omdat het zo open is. Ik vraag me af wie er zit te wachten op een parkje of bos, waarin geen fletser meer komt en dat alleen met veel geld is te on derhouden?" „Nu gaat het alleen nog om een weg," ziet Gertjan weer een risico. „Maar blijft dat zo? Kijk maar om je heen in Nederland. Is er niet een grote kans dat hier in de toe komst een bedrijfsterrein komt? Omdat de weg er toch al ligt?" Door Danielle Hermans Schiedam Boe-geroep, gehak- Sr kei, een rode kop, een bibberstem ■GCvan de zenuwen, opzettelijk ge hoest in de zaal, een microfoon die spontaan omlaag zakt. Niets bleef de tien finalisten van de voorleeswedstrijd van de katho lieke basisschool StWillibrordus- 11 school in Schiedam gistermiddag r' bespaard. Toch slaan de meeste deelnemers zich dapper en zonder al te veel r0 ^foutjes door de gekozen boekfrag- i uimenten. De eerste en laatste in de •i'jCrij finalisten hebben het duidelijk 'C-Ohet zwaarst. Om gezeur over de tJrtvolgorde van deelname te voorko mmen. laat het hoofd van de school, w "F. Woutersen, de finalisten lootjes ^trekken. Dat levert bij sommige deelne- r, mers luid gekreun op en bij ande- ren opgeluchte kreten van 'yes' vf en 'okay5. Daisy Hartman uit '""groep 7 is de grote pechvogel. Zij ^moet als eerste het podium be- naklimmen. Zenuwachtig lachend ^vertelt ze haar klasgenoten uit vj^welk hoek ze gaat voorlezen. Ze nf iheeft gekozen voor een spannend f stukje uit 'Tweede Gezicht'. In snel tempo en zonder haperin- - gen, leest Daisy de tekst voor. Af en toe lacht ze naar een vriendin netje, maar ze laat zich niet van de wijs brengen. Ook niet als de mi- i crofoon op haar knie zakt en de schooldirecteur deze weer voor haar mond zwiept. Na afloop krijgt ze -net ais alle deelnemers overigens- een hard en bemoedi gend applaus. Het merendeel van de finalisten slaakt na afloop een diepe zucht en wil het liefst meteen de grote, bruine voorleesfauteuil op het po dium in de schoolaula verlaten. Maar dat mag niet van het school hoofd. Eerst moet de uit drie le den bestaande jury een oordeel vellen. Met een blos op de wangen nemen de kinderen schuchter de loftuitingen in ontvangst. De directeur spreekt ook af en toe wat positieve woorden, maar houdt zich vooral op de achter grond. Dat is wel zo veilig. Vooral omdat zijn eigen zoon Adam Wou tersen als allerlaatste op de lees- stoel moet plaatsnemen. Het ge juich gaat al snel over in hard boe geroep. Adam blijft er stoïcijns onder en weet de pestkoppen in de zaal al snel te boeien met zijn grappige verhaal van Roald Dahl. Ook Jo-Anne van Eijk en Shera Schouwenburg krijgen de lachers op hun hand als ze voorlezen uit 'Otje' van Annie MG Schmidt en 'Niet storen aub' van Guus Kuijer. Paul van Dongen scoort ook pri ma met zijn fragment over stoute schooljongens uit een boek van Jacques Vriens. De voordracht van de populaire en zelfverzekerde Mariëfie van Trïcht valt ook in de smaak bij het publiek en de jury. Het perfectio nisme druipt er vanaf. Ze kent haar gekozen tekst uit het beken de boek van Roald Dahl 'Sjakieen de chocoladefabriek' zowat uit haar hoofd. Hierdoor kan ze onbe kommerd contact maken met de zaal. Maar het grootste voorleestalent zit, volgens de jury, toch verscho len in Mario van Vliet uit groep 7. Hij nestelt zich op z'n dooie ge mak in de leren zetel en vertelt uitvoerig over zijn favoriete boek: 'Pietje Bell gaat weer aan de gang'. Hij heeft zich duidelijk goed voorbereid. Ondanks de lan ge zinnen met bijzinnen en veel moeilijke, ouderwetse woorden brengt Mario het er perfect vanaf. Met zijn goede mimiek en pretti ge stem speelt deze eigentijdse Een van de Pietje Bell het publiek volledig tien finalisten plat. Als een echte professional van de voor wacht hij na elke grap totdat het leeswedstrijd publiek is uitgelachen en neemt van basis vervolgens de draad van het ver- school St. Wil- haal weer moeiteloos op. Het is librordus- jammer dat het fragment wat aan schoot in de korte kant is. Mario heeft ech- Schiedam, ter genoeg tijd om een andere Marlous tekst uit te kiezen. Pas volgend Meerkerk, jaar zal hij het voor zijn school op- wist haar ze- nemen tegen de andere voorlees- n u wen goed in kampioenen van Schiedam. Daar- bedwang te na volgt de regionale en de lande- houden foio lijke voorleesfinale. Dennis van der Wel/ Roel Dijkstra Hoek van Holland De Hoekse 1 deelgemeènteraad wil dat aan het eind van dit jaar schoon schip wordt gemaakt met de overuren van ambtenaren. Volgens het voorstel van het dagelijks be stuur zou er 14.000 gulden wor den uitgetrokken om/de over uren van vier ambtenaren uit te betalen. Maar CDA-fractieleider Van der Wei stelt voor om het overwerk van alle betrokken ambtenaren te saneren. Dat vraagt in totaal 20.000 gulden, maar met de restrictie dat vol gens het ambtenaren-reglement het recht bestaat maximaal 25 werkdagen over te hevelen naar volgend jaar. Van een verlenging van de regeling naar 1997 op een voorstel van A. Langenberg (D66) wil de deelraadsvoorzitter echter niet horen. „Het gaat hier om een eenmalige regeling. Eigenlijk be talen we helemaal geen overwerk uit Maar door omstandigheden is er bij enkele ambtenaren een stuwmeer van overuren ontstaan en daar willen we vanaf." Het da gelijks bestuur gaat de komende weken bekijken hoe de arbeids duurverkorting kan worden ver taald zonder dat er opnieuw spra ke is van veel overwerk. Met na me in wijkgebouw 'De Hoekstee' kan dat problemen geven. Daar wordt namelyk al gesproken over beperking van de openingstijden om de arbeidsduurverkorting op te vangen. Maar Vreugdenhil wil vooralsnog niets weten van deze vermindering van dienstverle ning omdat die ook ten koste zou gaan van het gebruik van het wijkgebouw. Door Desiree van der Jagt Waterweg De gemeente Schiedam doet het al ja ren. De onroerende-zaakbelasting voor de minima wordt daar voor de volle honderd procent kwijtge scholden. Van kwijtschelding is eigenlijk geen spra ke, *vant de Schiedamse minima krijgen niet eens een aanslag. Deze manier van werken is geheel in strijd met de landelijke kwijtscheldingsregels. En in Schiedam hebben ze het dan ook nog nooit van de da ken geroepen. „We waren er wel heel open in, maar we hebben het nooit bewust naar buiten gebracht," zegt wethouder A. Wiegman (sociale zaken). Met het 'stiekeme' gedoe is het binnenkort afgelo pen. Als de Tweede Kamer instemt kunnen aile ge meenten de onroerende-zaakbelasting bij de minima in zijn geheel kwijtschelden. Vanuit de Tweede Ka mer is al aangekondigd dat de kwijtscheldingsnorm van 95 procent mag worden verhoogd naar 100 pro cent! Het woord is daarna aan de gemeenten. In Vlaardingen is in de begroting al rekening gehouden met de nieuwe norm en in Maassluis moet daar ko mende week nog over worden gesproken. In Schiedam blijft eigenlijk alles"bij het oude. Wet houder Wiegman: „Enkele jaren geleden hebben we hier besloten een bepaalde groep geen aanslag meer te sturen. Die groep zou sowieso een beroep doen op de toen geldende kwijtscheldingsregeling. In de praktijk kostte het heel veel werk om al die kwijt- scheldingsaanvragen te behandelen. Vaak was dat ook veelte ingewikkeld," vertelt hij, In Schiedam le verde het niet sturen van de aanslag daardoor uitein delijk winst op. Ook nu de volledige kwijtschel dingsnorm gaat gelden, zal Schiedam de minima niet lastig vallen met een OZB-aanslag, die ze uitein delijk toch niet hoeven te betalen. „Wellicht dat nu aan het licht komt dat we bepaalde mensen vergaten bij het niet sturen van de aanslag. Het aantal kwijt scheldingen zal misschien licht stijgen, maar niet veel," denkt de wethouder. Kostenplaatje In Vlaardingen is de nieuwe kwijtscheldingsproce dure volgens wethouder Kool één van de onderdelen in het 'totaalpakket' voor de Vlaardingse minima. Tijdens de begrotingsraad is al rekening gehouden met de invoering van de nieuwe kwijtschel dingsnorm. „Er zit natuurlijk een kostenplaatje aan en we hebben in de begroting daarvoor drie ton opge nomen." De laatste maanden wordt in Vlaardingen veelvuldig over de positie van de minima gesproken. Onlangs nog werd de Stadsgehoorzaal gevuld yoor een stads gesprek over de positie van mensen die op of rond het minimum leven. De kwijtschelding is een inko mensondersteunende maatregel waar de beleidsma kers in Vlaardingen al langer mee bezig zijn. „Het stadsgesprek heeft zeker 45 concrete suggesties op geleverd," vertelt Kool. Maar het duurt nog even voordat die in beleid worden omgezet. De wethouder hoopt in maart alles rond te hebben. In Maassluis wordt de komende week een voorstel over het gemeentelijke kwijtscheldingsbeleid in de raadscommissie financien behandeld Het kwijt schelden van de OZB voor de volle honderd procent kost Maassluis meer dan de huidige 170.000 gulden die de gemeente kwijt is. Vooral de behandeling van de beroepen zou de gemeente veel meergeld kosten. Het college van b en w stelt daarom voor om het hui dige beleid, waarin maximaal 95 procent wordt kwijt gescholden, te handhaven. Of de raadsleden daar mee ook akkoord gaan, zal de komende week blijken. Zaterdag 23 november SCHIEDAM Westerkade. Schtespoordag, 10.00-16.00u. Tafeltennisvereni ging De Reling. Rommelmarkt, 10.00-14.00u. Dc De 4 Molens. Postzegelbeurs, 10.0Ü-16.30u. Stedelijk Museum. RuttkwartetTe- genwind, 14.30u. Grote Kerk. in loopconcert o.l.v. E. Zwart, 15,00u. De Teerstoof. 'Drift', Hester Ma- crander, 20,30u. Scholengemeen schap Spieringshoek. jaarconcert St. Radboud, 19.30u. Filmhuis. Heat, 21.30u. Podium. Seven (pop) 22.00u. VLAARDINGEN Zaal Triangel. Film De Boefjes, 13.30u. Vredeskerk. Goofy Movie, 14.00u. Ichtuskerk. Goofy Movie, 13.00u. Nivon-boerderij. Activitei tendag, 13.00u. Leger des Heils. Film De Boetes, 14.30u. Stadsge hoorzaal. Klucht 'Schuif 's op schat' door toneelgroep Het Masker. Zaal Triangel. Film Duston Checks in, 19.30u. MAASSLUIS lm ma nu el kerk. Kamerkoor Magis ter Cantat, 20.00u. Theater Schuurkerk. Wurre Wurre met Tahi ti. HOEK VAN HOLLAND Stationsgebouw. Open dag van modelspoorvereniging De Hoekse üjn, 10.00-16.00 uur. ROTTERDAM Paradijskerk. Zaterdagmiddagcon cert, 16.00u. Prinsekerk. Muziek festival SKVR1996,20.00u. Musi- ca. Music-Gala,20.15u. Zondag 24 november SCHIEDAM De Erker. Creamarkt. DeTeerstccf. Muziektheater Ruitekruid met U en Lo, 14.00u. Stedelijk Museum. Zondagmiddagconcert van Tegen wind, 14.30uur. DorpskerkKetheh Avondmuziek, 19.00u. Podium, jamsessie, 21.00u. VLAARDINGEN Nivon-boerderij. Activiteitendag, lO.OOu. Dienstencentrum Soen- da. Seniorenorkest, 14.00u. Dc West.The-dansant. 14.00 uur. HOEK VAN HOLLAND Stationsgebouw. Open dag van modelspoorvereniging De Hoekse Lijn, 11.00-16.00 uur. Bioscopen ROTTERDAM Calypso 1: 'Cable Guy' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso2: 'Em ma' (al) dag. 4-6.45-9.30. ma.di. ook 1.15. Calypso 3: 'Le Huitieme jour' (al) dag. 6.45-9.30, ma.df.ook 1.15-4. Cinerama 1: The Nutty pro fessor- (al) dag. 1.15-4-6.45-9,30. Cinerama 2: 'Fear' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Fargo' (16) dag. 6.45-9.30. ma.di. ook 1,15-4. Cinerama 4: 'Independen ce day' (12) dag. 12.15-3.15-6.15- 9.15. Cinerama 5: 'A time to kill' (16) dag. 6.15-9.15, ma.di.ook i2.15-15.15.Corso:'Naarde klote! (16* dag. 1.15-4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Special Effects' (at) dag. (beh.ma.) 2-4-8.15, ma.alleen 8.15. 'Survival Island' (ah dag. (beh .ma.) 3. za.zo. ook 1. '2-in-l show' (al) di.wo. 12. 'independence Day' (12) dag. 5,15-9.15. zo.ook 10.15. Venster 1: 'Beautiful Thing' (16) dag. (beh.ma. 10) 8-10. zo.wo. 2.30. Venster 2: 'Ik wandel door Moskou' (al) ma.dt.wo. 7.30, ook matinee, zo.wo. 2.30. Antomom-re- trospectief: 'II deserto rosso' za. 7,30. 'Blow up' za.9.45. zo. 7.30. 'Zabnskie point' zo.ma. 9.30. 'Professione: Reporter' dï. 9,30. '11 mistero di Oberwald' wo. 9.30. Ven ster 3: 'Uke grams of sand' (ai) dag. 7.30. 'Chacun cherche son chat' (16) dag. 8-10. ook matinee zo.wo. 2.30. Venster 4: 'Breaking the waves' (16) dag. 7.30. 'Lap Rouge' 'Kutzooi'(al)dag. 10.30. Lumière 1: 'Cham reaction' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 2: The nutty professor' (ai) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 3: 'Escapefrom LA.' (16) dag. 6.45-9.30, ma.di. ook I.15-4. Lumière 4: 'Sleepers' (16) dag. 8.30, ma.di. ookl.15-5. Pathé 1: 'Naar de klote!' (16) dag. 9.45., ma.di.wo. ook 11.45. Pathé 2: Tin Cup' (al) dag. 9.20. ma.di.wo. ook II.25. Pathé 3: Twister1 (12) dag. 11.10-1.45-4.20-6.55-9.30- Pa thé 4: The nutty professor* (al) dag. ll.40-2.25-4.50-7.15-9.50.di.al- leen 4.50-7.15-9.50. Pathé 5: 'Sleepers' (16) dag. 11,20-2.30- 5,50-9. Pathé 6: The fan' (12) dag. 11.15-1.45-4.15-6.45-9.25. wo. vervalt 11.15. Pathé 7: 'Independence day' (12) dag. 11.50-2.50-6-9.10. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Cham reaction' (16) za.00.15. Lu mière^ 'FLED'(16)za,00.15. Lu mière 3: The nutty professor' (16) za. 00.15. Lumière 4: 'Last man standing' (16) za. 00.15. Corso: 'Naarde klote!' (16) za. 00.15. Kindermatinees: Calypso 2: 'Lang leve de Koningin' (al)za.zo.wo. 1,15. Calypso 3: 'James and the Giant Peach' (al) za.zo.wo. 1.15-4. Cine rama 3: 'Babe een buitengwone big' (N) za.zo.wo.l.15-4. Cinerama 5: Toy story' (N) za.zo.wo. 1.15-4. Lu mière 3: Tom and Jerry The Movie' (N) za.zo.wo.' 1.15-4. Lumière 4: 'A goofy'movie' (N) za.zo.wo, 1.15-4. Venster 4: 'My life as a dog (al) zo.wo. 2. T

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1