13 Grondbedrijf onder vuur in sloopaffaire li Rotterdams Dagblad Nieuwe fiets- en voetgangerstunnel Raadslid Zonneveld doet mee aan verkiezingen in Tilburg Corporaties leggen zich vast op variatie in woningaanbod Negen jaar celstraf voor Vlaardingse Patiënt mishandelt huisarts Grondremigingsinstallatie in Schiedam wordt gesloten Inzamelaar wil concurreren met bedrijf uit Maassluis Belaagde ambtenaren van Dienst Gemeentewerken pogen hun stoepje schoon te vegen Schiedamse (80) beroofd Man valt van stelling Brommers gesnapt Hardrijders DORPSSTRAAT 174 BARENDREGHT-TELr 0180-611100 Waterweg Dinsdag 26 november 1996 Door Menno Haddeman en Carel van der Velden Schiedam Het is niet alleen de Dienst Gemeentewerken aan te rekenen dat bepaalde aannemers worden bevoordeeld by het verdelen van sloopwerken in Schiedam. Die boodschap verspreiden ambtenaren van deze dienst in het onderzoeks- rapport van VB-Accountants. Gemeentewerken speelt de zwarte piet toe aan het Grondbedrijf, een secretarie-afdeling die deels onder burgemeester R. Scheeres ressorteert. En slo pers beschuldigen ambtenaren van de gemeente Schiedam van 'corruptie' en 'vriendjespolitiek' by het verdelen van sloopklussen. In geld uitgedrukt werd de afgelo pen vij f jaar negentig procrnt van het sloopwerk in Schiedam ge gund aan het Lekkerkerkse sloopbedrijf Bik. Concurrerende aannemers klagen dat zij m Schiedam geen poot aan de grond krijgen. Tot dusver werd veron dersteld dat al het sloopwerk van de gemeente Schiedam exclusief wordt verdeeld door ambtenaren van de hoofdafdeling volkshuis vesting en bouwkunde van de Dienst Gemeentewerken. Wet houder L. A Hafkamp is de poli tieke baas van deze sector. Op verdenking van het aannemen van smeergeld is de eerstverant woordelijke ambtenaar voor het sloopaanbestedjngsbeleid bij de ze afdeling inmiddels geschorst. Naaste collega's worden inmid dels ook op de korrel genomen door Justitie, dat eenonderzoek is gestart. !n de praktijk is echter niet alleen de Dienst Gemeente werken verantwoordelijk, stellen de ambtenaren. Ook andere dien sten hebben de gangbare aanbe- stedmgsregels genegeerd, blijkt uit ambtelijke beweringen in het rapport van VB. Een grote sloopklus op het voor malige Bols/Lanvasterrein (de enorme Bolssiio) werd door het Grondbedrijf (officiéél de afdeling onroerende zaken,'gforidzak'eif eri economische aangelegenheden) vijf jaar geleden zonder aanbestel ding direct aan één sloper ge gund, Net als de collega's van de Dienst Gemeentewerken legde deze afdeling een voorliefde aan de dag voor het Lekkerkerkse sloopbedrijf Bik. De sloper streek 8,5 ton op voor de klus, de concur renten hadden het nakijken. Col lega-slopers kregen niet de kans op de klus in te schrijven. Dit zogenoemde 'gunnen uit de hand' is in strijd met de Gemeen tewet, die stelt dat aanbestedin gen in beginsel openbaar dienen te geschieden. Slechts in uitzon deringsgevallen mag een ge meente onderhands aanbesteden. In zo'n bijzondere situatie worden tussen de drie en vijf aannemers gevraagd een offerte in te leveren. -Dat mag volgens de wetgever al- leen gebeuren als 'om bijzondere "redenen onderhandse aanbeste ding in het belang van de ge meente is.' Tijdnood' is in Schiedam het meest gehanteerde motief om buiten alle procedures om direct met één aannemer af spraken te maken. Dit blijkt uit de door de Dienst Gemeentewer ken x'erstrekte motivering van een sene projecten die door deze dienst direct aan Bik zijn gegund. Het Grondbedrijf liet bij het ver strekken van de opdracht voor het Bols/Lanvasterrein na de "bijzon dere omstandigheden' toe te lich ten aan concurrerende sloop-aan- nemers die het nakijken hadden. Van 'tijdnood' lykt in ieder geval geen sprake te zijn, Er gingen ja ren heen tussen aankoop, sloop, bouwrijpmaken en nieuwbouw in dit gebied aan de rand van de bin nenstad. De Dienst Gemeente werken stond buitenspel. Deze dienst waagt zich niet aan een mo tivering van de snelle deal over het sloopwerk. De dienst laat het bij de constatering dat het Grond- bedrijf de zaken or eigen houtje heeft geregeld. Wilton Er zijn meer gevallen waarin het Grondbedrijf direct 2aken deed met één aannemer, buiten de Dienst Gemeentewerken om, meldt VB-Accountants. In 1992 gaven ambtenaren van het Grondbedrijf opdracht enkeie gebouwen te slopen op het voor malige Wiltonterrein. De order werd mondeling geplaatst bg Bik. Gemeentewerken stond buiten spel, concurrerende slopers had den het nakijken. De rekening be droeg 1 miljoen gulden. Zwembad Groenoord. Het Grondbedrijf en de Dienst Sport Recreatie deden direct zaken met Bik. De Dienst Gemeente werken stond buitenspel. Bik toucheerde 305,000 gulden. De opdrachten voor sloop van scholen aan de De Meesterstraat en het Frans Halsplein werden door het Grondbedrijf uit de hand gegund. Dit gebeurde eveneens bij de sloop van panden aan de Buitenhavenweg en bij de ont manteling van een tankstation aan de Nolenslaan/Piersonstraat, Zie ook pagina 15 SWEWK VtAApDWGFN De oude tunnel onder de Burgemeester Prulssingel in Vlaardingen wordt binnenkort dichtgemetseld. De voet gangerstunnel wordt overbodig omdat een stuk verder op een nieuwe wordt gebouwd, waardoor naast voetgan gers ook fietsers kunnen. De oude tunnel kan niet wor den weggehaald omdat het risico dat de grond dan zou verzakken, te groot Is. De bouw van de nieuwe tunnel Is een onderdeel van de grote reconstructie van het kruis punt Maassluissed ijk/Burgemeester Pruisslngei. Zo is Inmiddels begonnen met de aanleg van een rotonde. Foto RwriBijkstra Schiedam Een 80-jarige Schiedamse vrouw is gistermor gen rond negen uur in een lift aan de 's Gravelandseweg van haar schoudertas beroofd. Het slacht offer werd door de tassendief in de lift geduwd en moest het ver volgens zonder enkele tientjes, een strippenkaart en een bejaar denpas doen. Toen de dader de lift wilde verlaten, probeerde de vrouw hem te grijpen. Daarbij kwam haar band tussen de te recht en raakte zij licht gewond. VlaardingenEen 22-jarige Vlaar- dinger heeft gisteren na een sprong van ongeveer vier meter hoogte zijn enkels en hiel gebro ken. Het slachtoffer stond op een stelling in de Frieslandlaan die daar was geplaatst wegens verf- werkzaamheden. De man moest springen toen de stellage door een windhoos omviel. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. Vlaardingen— Op verzoek van de schoolleiding heeft de politie bij de Sint Jozefmavo aan de Willem de Zwijgerlaan een preventieve brom- en snorfietscontrole gehou den. Van de 170 tweewielers die werden gecontroleerd, bleken er vier teveel vermogen te hebben. Verder gaf de politie ongeveer vijftig fietseigenaren het advies eens bij de fietsenmaker langs te gaan wegens een slechte verlich ting. Er zijn geen proeessen-ver baal uitgedeeld omdat de actie preventief was. MaassluisDe politie heeft op de Laan 1940-1945 een snelheidscon trole gehouden. Tien van de 120 voertuigen die passeerden, reden te hard. De hoogst gemeten snel heid was 79 kilometer per uur. Schiedam De Centrumdemo craat C. Zonneveld, raadslid in Schiedam en Tweede Kamerlid in Den Haag, heeft zich verkiesbaar gesteld als volksvertegenwoordi ger in Tilburg. De in Rucphen (Noord-Brabant) woonachtige en in Schiedam en Den Haag werk zame Zonneveld staat als tweede op de lijst van de CD in Tilburg. In de Brabantse gemeente worden eind november verkiezingen ge houden omdat een aantal kleinere gemeenten bij Tilburg is gevoegd. Zonneveld raakte vorig jaar in op spraak toen hij vanuit Schiedam verhuisde naar Rucphen. Een raadslid is volgens de Gemeente wet verplicht in de plaats te wo nen waar hij als volksvertegen woordiger is gekozen. Zonneveld ontkende destijds in de Noord- Brabantse stad te wonen. Hij be weerde slechts mede-financier te zijn van het huis van zijn levens partner. Hjj zou er slechts enkele dagen per week bivakkeren, al dus Zonneveld in 1995. Bij de bur gerlijke stand staat hij ingeschre ven bij zijn in Schiedam woonach tige moeder. Tijdens een telefoongesprek gis termiddag erkende de CD'er een huis te hebben in Rucphen maar nog altijd frequent in Schiedam te zijn „Als je als politicus je werk serieus neemt, moetje toch regel matig in de gemeente zijn waar je bent gekozen." Burgemeester R. Scheeres van Schiedam vindt dat als blijkt dat Zoruteveld in Rucphen woont, de Het raadslid Zonneveld, Hljmcetzijn blersn pakkan, vindt burge meester Scheeres, wanneer zou blijken dat hij toch in Rucphen WOOnt. Archl effoto Jaap Rozo ma/Rotterdams Dagblad CD'er zijn ontslag moet indienen, veel stemmen krijgt dat ook Zon- „Ik zal hem vragen naar zijn woonplaats. Antwoordt hij Ruc phen, dan moet hij vertrekken uit de gemeenteraad." Dat Zonneveld zich verkiesbaar heeft gesteld in Tilburg doet de CD'er volgens zijn zeggen 'in het belang van de partij'. „Er staan in Tilburg wat onervaren mensen op de lijst Als blijkt dat ik wprd ge kozen zal ik moeten kiezen tussen Schiedam of Tilburg. Brabant is mij niet geheel vreemd meer. Toch gaat mijn hart uit naar Schiedam. Daar ben ik geboren." De verkiezingen in de Brabantse stad vinden woensdag 27 novem ber plaats. Als blijkt dat de CD zo- neveld wordt gekozenen de politi cus voor Tilburg kiest zit hij in ie der geval dichter bij huis. In dat scenario huurt Zonneveld naar zijn zeggen een kamer in Tilburg, teneinde ook in die stad aan de voorwaarden van de Gemeente wet te voldoen. Bij de laatstgehouden raadsver kiezingen in 1994 haalde de CD in Tilburg twee zetels. Net als in Schiedam wordt de party ook in de Brabantse stad geplaagd door interne strubbelingen. Het twee jaar geleden namens de Centrum democraten in de Tilburgse raad verkozen duo is inmiddels over gelopen naar andere partijen. Vlaardingen De rechtbank in Breda heeft gisteren de 25-jarige S, S. uit Vlaardingen en de 26-jarige J. C. uit Breda veroordeeld tot negen jaar cel wegens moord. Twee weken geleden eiste de officier van jus titie tegen beide verdachten twaalf jaar cel. Volgens de rechtbank heeft het duo op 21 juli de 32-jarige Weinand Lemel uit Delft doodgeschoten. Dat ge beurde in de bossen bij Dorst (gemeente Oosterhout). Tijdens de rechtszittingen twee weken geleden ont kenden beide verdachten. Zij gaven elkaar de schuld de dodelijke schoten te hebben gelost Het slachtoffer, ex-vriend van de Vlaardingse, was naar de bossen in Dorst gelokt om een pistool uit te proberen. C. vuurde acht kogels af op het slachtoffer. Toen bleek dat Lemel nog leefde, schoot de Vlaar dingse hem tweemaal door het hoofd. De vrouw wilde het slachtoffer inruilen voor C Deze moest haar helpen bij louche zaakjes, zoals enkele berovingen. Na de moord is de auto van Lemel voor 4250 verkocht en heeft het duo de bankrekening van de Delftenaar leeggeroofd door er met credit cards 18.000 vanaf te halen. Schiedam De Schiedamse poli tie heeft gisteravond een 29-jarige Schiedammer aangehouden die eerder die dag een huisarts in haar praktijk had mishandeld. De man was agressief geworden omdat hy vindt dat hij niet goed wordt geholpen aan een al jaren durende klacht Toen de huisarts hem vertelde niet gediend te zijn van de agres sieve houding van de man, sloeg hij haar zonder pardon in het ge zicht. Gehecht De wond die dit veroorzaakte moest door een collega van het slachtoffer worden gehecht. Bij zijn aanhouding bekende de dader de mishandeling van de huisarts. Hij werd met een proces-verbaal naar huis gestuurd. Door Ben van Haren VlaardlngenDe drie Vlaardingse woningcorporaties hebben een projectontwikkelingsmaatschap pij gevormd. Daarin bundelen zy de krachten om, te beginnen in de Westwijk en het centrum, giote opgaven op het gebied van volks huisvesting te tackelen. „Wij proberen gezamenlijk met een standpunt te komen en gaan ons garant stellen voor aantallen huur- en koopwoningen in de aan te pakken gebieden. Vooralsnog betreft het de Westwijk, maar ook voor de rest van de stad hebben we met het gemeentebestuur de afspraak gemaakt dat zij in eerste instantie ons de kans biedt om iets te ontwikkelen," vertelt direc teur B. C. Pluimer van Patrimoni ums Woningstichting, Deze oud ste Vlaardingse corporatie viert vandaag het 85-jarig bestaan en de opening van het nieuwe kan toor aan de Schiedamseweg. De onderhandelingen met het ge meentebestuur over een conve nant verlopen voorspoedig, vol gens Pluimer De corporaties leg gen zich daann vast op het in stand houden van de door het ge meentebestuur gewenste aantal woningen in de versehjllende sec toren. „Onze eerste taak is de zorg voor voldoende huurwoningen om on ze primaire doelgroep, de mensen met lagere inkomens, te huisves ten. Daarnaast zullen we ook voor anderen moeten bouwen om aan trekkelijke woongebieden te krij gen. Huizen met huren van 900 of 1000 gulden en koopwoningen, waarnaar thans zeer veel vraag is, zyn nodig om de zogenaamde 'seheefwoners' te verleiden tot verhuizen. Anderzijds is het ook nodig om in een nieuw bouwge- bied, zoals het Buizengat, goedko pe huurwoningen te realiseren." De samenwerking tussen alle be trokken partijen op het gebied van volkshuisvesting in Vlaardin gen was volgens Pluimer onont koombaar. Hy wacht met span ning af wat er in het centrumge bied (omgeving Erasmuspiein) gebeurt. Daar heeft de gemeente projectontwikkelaar Blauwhoed de eerste keus gegeven. „Wij zitten te wachten op die ont wikkelingen. Ik heb overigens mijn twijfels over het welslagen van de concentratie van winkels als ik zo de winkeliers hoor, die nu huurders zyn van ons of de Stich ting Woningbedrijf Vlaardingen." De geschiedenis van de Vlaar dingse woningcorporaties, en vooral Patrimoniums Woning stichting, heeft historicus Klaas Komaat vastgelegd in het van daag verschenen boekje 'Bouwen aan de stad van morgen'. Daarin zegt oud-wethouder Bas Goud- riaan, dat hij onder de drie Vlaar dingse woningcorporaties het ge hele huurhuizenbestand gelijke lijk had willen verdelen. Nieuwe FW-directeur Pluimer zegt in een interview met het Rotterdams Dagblad, dat voorde toekomst sa menwerking noodzakelijk is en dat hij fusies niet uitsluit. Zie ook pagina 15 SchiedamNBM Milieu, onder deelvan het bouwconcern NBM- Amstelland, sluit op korte ter mijn zijn grondremigingsinstal latie in Schiedam. Hierdoor ver dwijnen dertig arbeidsplaatsen. De installatie aan de Nieuwe Waterwegstraat heeft een capa citeit van honderdduizend ton vervuilde grond per jaar. In september kondigde het be drijf nog aan de installatie te wil len verkopen aan Waste Mana gement Nederland. De partijen zijn echter niet tot overeenstem ming gekomen. NBM Milieu ziet zelf geen moge lijkheden met de installatie door te gaan. Het bedrijf zegt dat overheden op steeds soepeler manier de normen hanteren die gelden by bodemsanering. De hoeveelheid ter reiniging aange boden grond blijft daarom struc tureel onvoldoende, meldt het bedrijf. Daarom is een bedrijfs economisch verantwoorde ex ploitatie van de installatie niet mogelijk. Ook leidt de heersen- de overcapaciteit in de grondrei- nigingssector tot een prijsni veau dat niet kostendekkend is, aldus de onderneming. De andere activiteiten van NBM Milieu gaan onverminderd door. Het gaat hier om uitvoering en advisering van bodem- en grondwatersaneringen, biologi sche bodemreiniging, vloei stofdichte bedrijfsvloeren en De sluiting van de installatie in Schiedam heeft geen gevolgen voor de winstverwachting, die de raad van het bestuur van NBM-Amst eiland eerder dit jaar heeft uitgesproken. Den Haag/Maassluis Wubben Handelmij BV uit Roosendaal wil in Zuid-Holland bij autobedrij ven, scheepswerven en andere be drijven weer afgewerkte olie ko men ophalen. Door het beleid van het ministerie van Milieu mag Wubben sinds enige jaren alleen in Noord-Brabant, Zeeland en Limburg en beneden de Nieuwe Waterweg afgewerkte olie inza melen. Het gebied boven de rivie ren is het domein van Laura en Vereeniging uit Maassluis. In een spoedprocedure tegen het ministerie van Milieu bij Raad van State-rechter mr. J. Hulshof eiste Wubben gisteren opschor ting van de inzamelvergunning van Laura en Vereeniging uit Maassluis en vier andere ophaal- bedrijven, Laura en Vereeniging houdt zich onder meer bezig met het ophalen van afgewerkte olie en ander chemisch afval in de pro vincie Gelderland en Utrecht. Het in Maassluis gevestigde bedrijf heeft een depot in het Gelders Spankeren. Met de rechtszaak wil Wubben be reiken dat de Raad van State het beleid van het ministerie afkeurt. Het ministerie heeft Nederland geografisch verdeeld over zes be drijven, die afgewerkte olie inza melen. Deze inzamelbedrijven hebben een beperkt gebied waar zij mogen opereren. Wubben wil een uitspraak van de rechter, waardoor de vrachtwagens van het Brabantse bedrijf net zoals vroeger weer in heel Nederland olie mogen komen ophalen. „Wubben heeft door het beleid van het ministerie veel klanten verloren," zei advocate mr. M. L. Niemoller. „Hoe langer wij niet in het hele land olie komen ophalen, hoe moeilijker het wordt deze klanten terug te winnen." De door Wubben opgehaalde hoeveelheid oke zou met een derde zijn terug gelopen. Volgens Wubben is de verdeling van Nederland in inzamelzones in strijd met de Europese richtlijn voor de verwijdering van afge werkte olie. Advocaat mr. Van Rijn van het ministerie zegt ech ter dat de Europese richtlijn de nationale overheid de vrijheid geeft om ai dan niet een zonering aan te brengen. Het ministerie wil door de indeling in zones berei ken dat de capaciteit voor de inza meling van olie over Nederland goed wordt benut. Bovendien moet de zonering voorkomen dat de vrachtwagens met afgewerkte olie achter elkaar door het hele land rijden. Rechter Hulshof laat begin volgende week weten, of Wubben in heel Nederland afge werkte olie mag ophalen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1